De veertiguren-week Prikkeldraad MAANDAG 2 JANUARI Een actueel vraagsauk Mgr. H. Paulissen S.M.A. I Van ambtelijkheid Bisschopswijding te Maastricht PATER H. v. d. ELZEN O. S. Cr. t Te Uden overleden VERKORTING ARBEIDSDUUR Is de Commissie eenzijdig samengesteld? DIE EERSTE BLISCAP VAN MARIA Herhaling der opvoeringen AARDAPPELEN VERWERKEN TOT VEEVOEDER? Plannen te Franeker Oud-professor Kluyver overleden ALS HET WINTERT Sneeuwval in de grootstad VOOR DE KLEINE BOEREN Braat vergeet hem niet WERKVERSCHAFFING Te Gorcum weer hervat NUTTIGE VOGELS Het vervaardigen van nestkasten IN HOOGER SFEREN De K. L. M. in 1932 OORLOG AAN DE GRENS Duitsche wacht versterkt SCHEEPVAARTTARIEVEN NAAR INDIË Verlaging op 7 Januari DE DURE MARGARINE De smokkelhandel aan de grens DE VERDWENEN POSTZAK Gearresteerden weer in vrijheid OP HEETERDAAD BETRAPT Poging tot inbraak Retraiten ROET IN DEN SCHOORSTEEN Drie woningen in brand OUDE VROUW VERDRONKEN Door de duisternis misleid? NACHTELIJKE VECHTPARTIJ De politie ingesloten EEN WINSTGEVEND BEDRIJF Zooals wy reeds hebben meegedeeld, werd Zaterdag 10 December het vraagstuk van de veertiguren-week besproken in den Hoogen Raad van Arbeid, en zal het ook be sproken worden in de buitengewone (Techni sche Voorbereidende) Internationale Arbeids- conferentie, welke 10 Januari a.s. te Genève zal worden geopend, en vermoedelijk 2 a 3 weken zal duren. Dan komt dit vraagstuk wederom op de agenda van de gewone jaarlijksche bijeen komst van de Internationale Arbeidsconferentie, welke 31 Mei a.s. te Genève zal geopend worden en als gewoonlijk 3 a 4 weken zal duren. Men kan hier dus wel spreken van een actu eel vraagstuk. Wij zullen er daarom eenige samenvattende beschouwingen aan wijden. Komen wij eerst even terug op de behande ling van dit onderwerp in den Hoogen Raad van Arbeid, in zijn vergadering van Zaterdag 10 December jJ. Gelijk men zich herinneren zal, was daar dit onderwerp op de agenda geplaatst geworden, doordat de leden A. C. de Bruijn, A. Schutte, A. van der Meijs en A. J. Loerakker het vol gende voorstel schriftelijk hadden ingediend: „De Raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den .Voorzitter eene Commissie te benoemen, welke A. den Raad binnen den kortst mogelijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag of 't al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisis-werkloosheid, tijdelijke wettelijke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde be sluiten, en eventueel daartoe strekkende voor stellen zal doen: B. onder 't oog zal hebben te zien de vraag of de tijd reeds gekomen is voor het nemen van wettelijke maatregelen tot definitieve ver korting van den arbeidsduur in welken vorm dan ook en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aan den Raad zal voor leggen." Klaarblijkelijk was dit voorstel goed over wogen en met zorg geredigeerd. Dit komt al aanstonds uit in de gekozen formuleering, waar uit blijkt dat de voorstellers zich terdege ervan bewust waren, dat wij hier eigenlijk met twee geheel verschillende vraagstukken te doen heb ben: le. het acute vraagstuk der geweldige, nog steeds toenemende en in alle landen voorkomen de crisis-werkloosheid, waartegen als remedie wordt aanbevolen: de verkorte werkweek van veertig uren. Zóó bezien, is het dus een vraag stuk van tijdelijken aard, en is het de bedoeling niet om den te langen arbeidsduur in te per ken, maar alleen om de werkloosheid te bestrij den. De verkorting van de arbeidsweek van 48 tot 40 uren is het middel, om te komen tot het doel: vermindering der werkloosheid: 2e. een veel omvangrijker, definitief vraagstuk, n.l. dit: of de vooruitgang in de techniek en de geweldige vergrooting van het productie apparaat het niet mogelijk maken de arbeids week van 48 uren in te korten tot een arbeids week van 40 of 36 uren. Zoo bezien heeft het vraagstuk niet direct de vermindering der werk loosheid op het oog. Het is een technisch-eco- nomisch vraagstuk: kan in 40 uren niet vol doende in de bevrediging der behoeften van het menschdom worden voorzien? Zooals men zich herinneren zal, werd door de heeren H. P. Gelderman C.Mzn., ir. A. de Kanter, mr. A. Haex, ir. A. Plate en mr. P. W. J. A. Cort van der Linden een tegenvoorstel, eigenlijk een subsidiair voorstel ingediend. Zij wilden n.l. het voorstel-De Bruijn c.s. eigenlijk verwerpen, en daarmee uit. Doch in dien de Hooge Raad van Arbeid in meerder-, heid vóór een onderzoek naar de 40-urige werk week mocht zijn, dan zouden zij het te nemen besluit alsvolgt willen geredigeerd zien: „De Raad besluite het vraagstuk van de be strijding der werkloosheid in studie te nemen en verzoeke den Voorzitter eene Commissie te benoemen, welke den Raad binnen den kortst mogelijken tijd een rapport zal hebben uit te brengen over de volgende vragen: A. In hoeverre de loonen in het particuliere bedrijfsleven in ons land afwijken van de over eenkomstige loonen in de met ons concurreeren- de landen en aan welke oorzaken eventueele Verschillen toe te schrijven zijn. B. In hoeverre zoowel hier te lande als in het buitenland het loonpeil in overheidsdienst en in de overheidsbedrijven uitgaat boven of blijft beneden het loonpeil in de particuliere bedrijven, die op de wereldmarkt moeten con- eurreeren, en welken invloed eventueele ver schillen op het concurrentievormogen onzer industrie hebben. C. Welke maatregelen kunnen worden geno men, ten einde de op het Nederlandsche bedrijfs leven drukkende lasten, die zijn concurrentie vermogen met het buitenland belemmeren, te Verminderen. D. Of eenzijdige nationale verkorting van den Schillen op het concurrentie-vermogen onzer Werkloosheid ten gevolge zal hebben. E. Welken invloed een eventueele wettelijke Verkorting van den arbeidsduur, hetzij ten ge volge van eenzijdige nationale maatregelen, het zij ten gevolge van internationaal overleg, zal moeten hebben op de loonen van de bij die ver korting betrokken arbeiders. Het resultaat is bekend. Met alle stemmen op slechts 5 na werd het «erste gedeelte (A) van het voorstel-De Bruijn ca. aangenomen, en met 22 tegen 16 stemmen Werd het tweede gedeelte ervan (B) verworpen, ■Waarna het voorstel-Gelderman c.s. werd inge trokken. M.a.w. de Hooge Raad van Arbeid besloot met groote meerderheid den Voorzitter te verzoeken, een Commissie te benoemen, welke den Raad binnen den kortst mogelijken tijd zal advisee ren omtrent de vraag: „of 't al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisis- werklooosheid, tijdelijke wettelijke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeids wet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten, en eventueel daartoe strekkende voorstellen zal doen." Naar wij vernemen, zal de benoeming dezer Commissie nog dezer dagen geschieden, terwijl zij begirr Januari met haar werkzaamheden een aanvang zal maken. En thans Genève. Reeds in Januari 1931 speelde daar het eerste bedrijf van dit drama. De Werkloosheids-Commissie uit den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeids bureau overwoog toen al reeds, of verkorting van arbeidsduur niet zou kunnen zijn een mid del tot bestrijding der werkloosheid. De arbeiders-gedelegeerden zeiden: ja; de werkgevers-gedelegeerden echter: neen. Eenige maanden later bracht Albert Thomas, de Directeur van het Internationaal Arbeids bureau, dit onderwerp wederom ter sprake in zijn jaarlijksch Rapport aan de Internationale Arbeidsconferentie: hij drong aan op algemeene ratificatie van de conventie van Washington (1919, betreffende den 8-urendag), op 'n nadere inperkende regeling van de overuren, en een verdere verkorting van den arbeidsdag in be paalde industrieën beneden de 8 uren. Op voor stel van den bekwamen Japanschen regeerings- gedelegeerde Yoshisaka besloot de Conferentie aan den Raad van Beheer te verzoeken, nader te overwegen, welk gevolg zou kunnen gegeven worden aan de voorstellen, welke gedaan waren ten aanzien van de verdere bestrijding van de werkloosheid door de Intern. Arbeidsorganisatie. In October 1931 vergaderde den Raad van Be heer hierover. Toen reeds werd van arbeiders- zijde voorgesteld, een speciale technische con ferentie bijeen te roepen, om een regeling te ontwerpen, waardoor middels arbeidsduur-ver- korting uitbreiding van werkgelegenheid zou kunnen verkregen worden. Dit voorstel werd met 8 stemmen tegen 6 verworpen. Daarna werd aangenomen een voorstel van den Franschen Regeerings-gedelegeerde Picquenard, waarbij de directeur Thomas gemachtigd werd de werk loosheidscommissie nog in 1931 bijeen te roepen, om het vraagstuk verder te bestudeeren. Deze commissie kwam 78 December 1931 bijeen, en daarna nog 13 Jan. 1932. Zij nam met 15 tegen 3 stemmen een lange resolutie aan, waarin zij een antwoord trachtte te geven op de vraag, of er mogelijkheid bestond tot een betere regeling van den arbeidsduur te komen langs den weg van internationale overeenkomsten, hetzij algemeene, hetzij industriegewijze. Zoo kwam zij, voorop stellend de wenschelijkheid, dat de con ventie van Washington van 1919 betreffende den 8-urendag alom geratificeerd zou worden, tot deze 5 punten: 1. Overuren moeten niet meer toegestaan wor den (tenzij in enkele uitzonderingsgevallen) 2. Wanneer de technische voorwaarden in de samenstelling van het personeel het veroorloven, is het beter den arbeidstijd van allen een weinig in te krimpen, dan aan een deel van het per soneel ontslag te geven; 3. Ook waar nog geen reden is, om arbeiders te ontslaan, is het gewenscht den arbeidstijd te verkorten, indien de technische, commercieele en financieele voorwaarden aanwezig zijn, opdat een deel der werklooze arbeiders in de onder neming te werk kan worden gesteld. 4. Het meest aanbevelenswaardig is dan de invoering van de 40-urenweek, bij voorkeur de 5-dagen-week. 5. Indien daardoor het weekloon der arbeiders verlaagd zou worden, zou men dit verlies, al thans voor een deel, kunnen compenseeren door het geven van een toeslag door de Over heid, die door dezen maatregel immers minder werkloozensteun behoeft uit te keeren. Vervolgens werd met 48 tegen 37 stemmen in de 16e zitting van de Intern. Arbeidsconferentie (April 1932) te Genève aangenomen een breed sprakige motie-Jouhax, waarvan de zakelijke inhoud was, den wensch uit te spreken, dat in gevoerd zou worden de 40-urenweek met behoud van het weekloon, dat in 48 uren verdiend werd, ten einde de werkloosheid te bestrijden. Het is wel treurig, dat de Regeerings-gedele- geerden van Duitschland, Frankrijk, Italië voor deze economisch eenvoudig onzin-bevat- tende motie stemden. Nog vóór de Raad van Beheer gelegenheid had gevonden te overwegen, welk gevolg hij aan deze motie zou geven, schreef de Italiaansche Re- geeringsgedelegeerde de Michelis een brief aan Het staat thans vast, dat Z. H. Exc. Mgr. Hubert Paulissen SM.A. geconsecreerd zal wor den in de St. Servatiuskerk te Maastricht. De Consecratie zal met dispensatie van den Heiligen Stoel, plaats vinden op Zaterdag 11 Februari a.s., feestdag van O. L, Van Lourdes, tevens patrones van het missiehuis der Afrikaansche Missiën van Cadier-en-Keer, waar Mgr. Paulis sen als Provinciaal was gevestigd. Als Consecrator zal Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, fungeeren, zoodat Mgr. Hubert Paulissen de eerste bisschop zal zijn, die door Monseigneur Lemmens zal worden gecon secreerd. den Voorzitter van den Raad van Beheer, waarin hü voorstelde een speciale, technische en voor bereidende Conferentie bijeen te roepen. 21 en 22 September 1932 vergaderde de Raad van Beheer over dit voorstel, en hij besloot de technische problemen, die in een Rapport van het Bureau zouden uiteengezet worden, ter be studeering voor te leggen aan een drie-partijige voorbereidende conferentie, die in Januari 1933 te Genève zou geconvoceerd worden, om dan de conclusies, waartoe deze Conferentie zou komen voor te leggen aan den Raad van Beheer, om te overwegen of hij deze zal zenden aan de Economische Wereldconferentie. En in de vergadering van October 1932 werd bovendien met 16 stemmen tegen 6 besloten, om die in Juni 19933 te Genève zal gehouden worden, op'de agenda van de Intern. Arbeids-Conferentie, te plaatsen: „Verkorting van den arbeidstijd. Rapport van de Voorbereidende drie-partijige conferentie." Ziedaar zoowel het nationale als het inter nationale aspect van dit actueele vraagstuk, waaraan wij ook onzerzijds thans gaarne enkele samenvattende beschouwingen wenschen te wij den. Er zijn vooral twee vragen, die ons zullen bezighouden le. Is verkorting van den arbeidstijd b.v. tot 40 of 36 uren per week inderdaad een geschikt middel, om de werkloosheid te ver minderen? en 2e. Hoe zal 't dan met het weekloon der 36- of 40-uren per week werkende arbeiders moe ten gaan? Vrijdagavond overleed in het Kruisheeren klooster te Uden de zeereerw. heer Henricus van den Elzen, procurator der Kruisheeren al daar. Op 26 Mei 1863 te Sint Anthonis (N.Br.) geboren, maakte hij zijn lagere studies te Ge- mert en te Venray; werd op 30 September 1886 te Sint Agatha geprofest en op 20 December 1890 priester gewijd. Enkel jaren was hij pro fessor aan het College te Uden, waarop zijn be noeming tot procurator van het Udensche klooster volgde, welk ambt hij tot zijn dood heeft uitgeoefend. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond aan den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid inlichtingen gevraagd over de samenstelling der commissie uit dien Raad, welke prae-advies zal uitbrengen over de vraag of het al of niet gewenscht is ter beperking van de crisis-werk loosheid tijdelijk wettelijke maatregelen te ne men, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur en eventueel daartoe strek kende voorstellen zal doen. Blijkens een pers bericht zijn in deze commissie benoemd zes leden die geacht kunnen worden de werk gevers-, boeren- en middenstanders-organisa ties te vertegenwoordigen en slechts vier leden die geacht kunnen worden vertegenwoordigers te zijn van de arbeiders-vakcentrale, te weten twee van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen en twee van het R. K. Werk lieden-Verbond. Het C. N. V. met zijn 116555 leden heeft, indien deze berichten juist zijn, geen enkele vertegenwoordiger in deze com missie. Zooals reeds in dit blad werd aangekondigd, zal, op vereerend verzoek van verschillende zij den, een reprise worden gegeven van de zoo succesvolle opvoeringen van dezen zomer ter ge legenheid van het Nationaal Maria-Congres. De enthousiaste leider, Pastoor Willem Smulders, de ontwerper der terecht geprezen décors en costu mes, Piet Gerrits, de toegewijde speelsters en spelers en organisators der uitvoeringen, reke nen op volle zalen. Er zijn nog zoovelen, die dit schoone, verheven en verheffende spel niet za gen, al hebben ruim dertien duizend toeschou wers een der vroegere opvoeringen bijgewoond. Thans zal aan drie duizend menschen de gele genheid worden geboden alsnog het oude, mooie spel te zien en te hooren. De opvoeringen zijn vastgesteld op Zaterdag avond 11 Februari en op Zondagmiddag 12 Februari a.s. Naar de „Telegraaf" verneemt, hebben in de afgeloopen week besprekingen plaats gevonden op uitnoodiging van B. en W. van Franeker ten stadhuize aldaar, ten einde maatregelen te over wegen met betrekking tot het in werking stellen van een fabriek of van fabrieken tot het ver werken van aardappelen tot veevoeder. Zooals bekend, is deze industrie tijdens de oorlogsjaren uitgeoefend geworden en bestaan er nog inrich tingen uit dien tijd, die nog in bedrijfstoestand verkeeren. Zoo ook een dergelijke fabriek te Franeker. De besprekingen bovenbedoeld wer den gevoerd met een aantal daartoe uitgenoodig- de personen uit het landbouwbedrijf en handel en industrie. Naar het blad verder verneemt, is het besluit genomen, dat B. en W. van Franeker een adres zullen richten tot de regeering, ten einde steun te verzoeken, opdat aan de consumptie-aard- appelenverbouwers in de kleibouwstreek van Friesland de gelegenheid zal kunnen worden geboden, hun overcompleet aan aardappelen op die wijze tot veevoeder te doen verwerken en alzoo uit de markt te doen nemen. Tevens zou de gelegenheid worden opengesteld, aan een be langrijk aantal werkloozen werk te verschaffen, wat overigens op dit oogenblik buiten de ge meente zeer moeilijk is. Bovendien zou aan een thans slapende industrie wellicht nieuw leven zijn in te blazen. Op 72-jarigen leeftijd is overleden prof. dr. J. C. Kluyver,oud-hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche Uni versiteit. De overledene werd in 1860 te Koog aan de Zaan geboren. Hij was gedurende 49 jaar hoogleeraar te Leiden. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat kleine boe ren, die eigenaar zijn van b.v. meer dan 1 H.A. land, zij het dan ook zwaar belast, evenals him gebouwen, dikwijls van werkverschaffing wor den uitgesloten? Is het den Minister voorts bekend, dat veel werk thans bij wijze van werkverschaffing wordt uitgevoerd, dat oorspronkelijk daartoe niet was bestem."1 en dat mede daardoor vele kleine boeren en tuinders, benevens kleine mid denstanders en z.g. rijke arbeiders zonder in komen of werk zijn? Is de Minister bereid maatregelen te treffen dat de bedoelde personen wel in de werkver schaffing worden begrepen en als norm van toelating een inkomengrens te bepalen? Na het onderhoud dat de minister Zaterdag middag met B. en W. van Gorcum heeft gehad, is besloten dat Maandagmorgen 2 Januari a.s. half acht de werkverschaffing weder zal worden hervat. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt de aandacht van hen die de vogelstand in bos- schen en parken willen bevorderen, erop, dat het nu tijd is om de daarvoor benocdigde nest kasten te doen vervaardigen ten einde deze in Februari op te kunnen hangen. In Mededeeling no. 17 van den Dienst- Vo gelcultuur door middel van nestkasten, zijn alle gegevens vermeld, die noodig zijn bij het ver vaardigen, plaatsen, onderhouden en eventueel controleeren van deze nestkasten, o. m. de maten van alle onderdeelen dezer kastjes. Voor instellingen die voor eigen gebruik, voor werkverschaffing of voor opvoeding nestkasten in grooter aantal willen vervaardigen, worden modellen van de meest gebruikte kasten tegen kostprijs verkrijgbaar gesteld. Men wende zich daarvoor tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Ondanks de zeer ongunstige economische omstandigheden, kan de K. L. M. op de in 1932 verkregen resultaten met tevredenheid te rugzien. Weliswaar stond de omzet in extra vluchten en het aantal vervoerde pleziervliegers iets achter bij 1931, terwijl het goederenvervoer tengevolge van de contingenteering en andere het verkeer schadende maatregelen, met 30 pet. achteruit liep. Daartegenover staat, dat 't vervoer van passagiers en post vooruitging en het vervoer op de AmsterdamBatavia lijn eveneens bevredigend was. Het aantal passagiers op de trajecten in Eu ropa bedroeg 20600, terwijl 829500 Kg. goederen en 130000 Kg. post werden vervoerd. Op de AmsterdamBatavia route bestond het vervoer uit 420 passagiers, 5000 Kg. vracht en 26500 Kg. post. Aan de rondvluchten namen 13120 personen deel, waarvan 5480 op Schiphol en 3490 op Waalhaven. In totaal werden door vliegtuigen der K. L. M. afgelegd 3.089.000 K.M. (1.547.000 K.M. in Europa en 1.542.000 K.M. op de Indië-route) hetgeen overeenkomt met meer dan 77 maal den omtrek der aarde. GenuaMarseilleSoerabaia le kl. 895. 2e kl. 665.—, 3e kl. 515.—. De retour-reductie voor terugkeer binnen 12 maanden is verlaagd van 25 tot 20 pet. Deze cijfers beteekenen een aanmerkelijke verlaging der passagetarieven naar en van Ned. Indië, welke ten opzichte van de bestaande ta rieven le en 2e klasse neerkomt op een verla ging van 15 pet. tot 34 pet. Men meldt van de Duitsch-Limburgsche grens, dat de Duitsche grenswacht de laatste dagen zeer versterkt is, met gevolg, dat het voor de Hollandsche smokkelaars steeds moei lijker wordt door het grenscordon heen te komen. In den nacht van Zaterdag werden in het Limburgsche grensgebied 4 vrachtauto's in be slag genomen, waarin op geraffineerde wijze een groote waarde aan smokkelwaar was ge borgen. In de nabijheid van Kohlscheid werd een personenwagen aangehouden, waarvan m de zijwanden honderd pond koffie was verbor gen. In de nabijheid van Horbach werd een vrachtauto aangehouden, welke voorzien was van dubbele wanden en geladen bleek te zijn met 200 kilo koffie. Een bijzondere vangst deden de beambten in de nabijheid van Julick, waar twee Hollandsche auto's werden in beslag genomen. De eene was geladen met 10.000 si garetten, welke door de smokkelaars verborgen waren in het dak van de auto. Een tweede auto had als vracht 20 pistolen en honderdvijftig patronen. Bij beide aanhoudingen werden drie Hollanders en een Duitscher gearresteerd. Van Duitsche zijde deelt men mede, dat men in be paalde smokkelkringen den moed nog niet op geeft, in weerwil van de vele moeilijkheden, welke de grenswacht den sluikers in den weg legt. Men schuwt geen gevaar en handelt meestal in opdracht van bepaalde lastgevers, die achter de schermen blijven en de grootste winsten opstrijken bij gelukte smokkelzaakjes. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en de «N.V. „Rotterdamsche Lloyd" deelen mede, dat ingaande met de scsepen, die na 7 Januari 1933 uit de laatste Europeesche of Ne- derlandsch-Indische haven vertrekken, de pas sage-tarieven tusschen Europa en Ned.-Indië en Singapore verlaagd en als volgt vastgesteld zijn: AmsterdamRotterdamSabangBelawan Singapore: le klasse 815.2e klasse 585. 3e klasse 460. AmsterdamRotterdamBatavia le kl. 935.—, 2e kl. 705—, 3e kl. 520.—. AmsterdamRotterdamSemarang le kl. 970.—, 2e kl. 725.—, 3e kl. 540.—. AmsterdamRotterdamSoerabaia le kl 995.—, 2e kl. 740.—, 3e kl. 555.—. Genua—MarseilleSabangBelawanSinga pore: le kl. 715.—, 2e kl. 510.—, 3e kl. 420. GenuaMarseilleBatavia le kl. 835.2e kl. 630.—, 3e kl. 480.—. GenuaMarseilleSemarang le kl. 870.- 2e kl. 650.—, 3e kl. 500.—, Het verschil in prijs tusschen Duitsche en Hollandsche Margarine, waarbij voor den smokkelaar een zoet winstje te maken is van 3040 cents per kilo, lokt vele werkloozen in het Duitseh-Geldersch grensgebied aan om zich op dit artikel te werpen. Naar wij ver nemen, zijn er in de afgeloopen week alleen reeds door particuliere smokkelaars, onge veer honderdduizend kilo Duitsche margarine naar Holland gesmokkeld. Deze smokkelwaar wordt oogenblikkelijk van de grens door heel Holland vervoerd en er blijkt zich een levendige tusschenhandel ge vormd te hebben, welke de margarine onder de menschen brengt. De Nederlandsche grenswacht staat vrijwel machteloos tegenover dezen toenemenden sluik handel en moet hoognoodig uitgebreid worden om aan dezen noodtoestand een einde te ma ken. Vele kleinhandelaren in het grensgebied ondervinden nu reeds groote nadeelen van dezen sluikhandel, die den omzet van bona fide handelaren met duizenden kilo's per week doet afnemen. Het onderzoek inzake den postdiefstal is, al dus bericht „Het Volk", geheel op het doode punt gekomen. Zaterdag zijn alle drie gear resteerden, de ambtenaren Van der Sch. en P., evenals de werkvrouw W., in vrijheid gesteld. De politie is van oordeel, dat de schuldige(n) niet te Winschoten, doch te Groningen moet (en) worden gezocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd gepoogd in te breken in den wijnkelder der fa. H. aan de Hoenderstraat te Maastricht. Een postbeambte hoorde gedruisch, hij zag een twee tal mannen met een zwaar breekijzer bezig de deur te forceeren. De inbrekers gingen bij zijn nadering aan den haal. Nadat de politie door den postbeambte gewaarschuwd was, wer den op de Markt aangehouden P. F. en Chr. v. d. B., beiden oude bekenden der Justitie. Zij waren in het bezit van een zwaar inbrekers werktuig. In het Retraitenhuis „Cenakel" te Tilburg zul len de retraiten als volgt plaats vinden: 6—9 Jan.: Meisjes. 14—17 Jan.: Meisjes. 17—20 Jan.: Meisjes burgerstand. 2023 Jan.: Meisjes. 26 Jan.4 Febr.: Gereserveerd. 4—7 Febr.: Meisjes. Booze tongen beweren, dat er veel te klagen valt over het beleid van sommige spoorweg autoriteiten in Nederland en dat er met deze heeren hoe gerechtvaardigd de klachten ook mogen zijn geen land te bezeilen is. Zou t waar zijn? Als antwoord hierop moge eerst dit verhaaltje verteld worden: Er was eens 'n m'nheer, en die m'nheer vroeg een derde klas weekkaart aan van X naar Am sterdam C.S. Deze aanvrager nam hiermede de verplichting op zich vóór 8 uur 's morgens in Amsterdam aan te komen. Uit hoofde van zijn beroep hoefde hij echter pas om negen uur te arriveeren. Dus vroeg hij aan de Spoorweg directie verlof de aangevraagde weekkaart te laten gelden tot negen uur. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Dit moest den aanvrager verbazen, want hij kende gevallen, waarin een dusdanig verzoek wel werd ingewilligd. In dezen zin schreef hij de Spoorwegdirectie en herhaalde zijn verzoek. Ten tweeden male ontving hij de korte en zakelijke mededeeling, dat het verzoek wederom werd afgewezen. Toen achtte de aanvrager, verbaasd over zoo veel gebrek aan medewerking, het oogenblik ge komen om de puntjes op de i's te zetten en een ambtelijke houding aan te nemen. Ten derden male schreef hij een brief naar de hardnekkige directie en hield daarbij ongeveer het volgend betoog: „Mij werd een weekkaart verstrekt van X naar Amsterdam C.S., hetgeen een ambtelijke fout is, want met deze kaart moet ik vóór acht uur aan het station van bestemming zijn. Welnu, dit is onmogelijk want de eerste trein arriveert 8.12 uur aan het C.S. te Amsterdam. Nu zou ik na tuurlijk kunnen uitstappen aan de W.P., waar de trein één minuut vóór acht aankomt, maar., dit wensch ik niet. Ik wil persé aan het Cen traal Station mijn reis beëindigen. Gezien uw houding en uw ambtelijke starheid, is mij dit onmogelijk. Maar dan had U mij ook geen kaart moeten verkoopen, waaraan U weliswaar geld verdient, maar die voor mij onbruikbaar is." Dit „ambtelijk" betoog hielp en de aanvrager ontving thans de mededeeling dat de directie toestemde. Een en ander vorderde inmiddels zoo traag, dat de belanghebbende, mede uit ergernis over dezen overbodigen rompslomp reeds besloten had de twee maanden dat zijn familie in X zou verblijven, niet op en neer te reizen, maar rustig in Amsterdam te blijven. Het uitgespaarde geld kwam spoedig daarna ten goede aan een buitenlandsche spoorwegonder neming. Dit laatste doet echter minder terzake. Hoofdzaak is, dat de directie toestemming verleende, nadat de klagende klant een „amb telijke" houding had aangenomen. Men kent dus thans het probate middel: Ambtelijkheid tegenover ambtelijkheid Tref de directie in haar zwak en de zaak komt in orde! Te Hoofddorp zijn Vrijdagavond drie wonin gen, bewoond door de gezinnen D., M. en J. en staande aan den Leimuiderdijk, in brand ge raakt vermoedelijk doordat een schoorsteen tengevolge van roet-aanhang verstopt was. de huizen brandden geheel uit, terwijl behalve de inboedel van D. vier rijwielen en 100 door de vlammen vernield werden. De schade werd door verzekering gedekt. Zaterdagavond is in een sloot nabij Sant poort het lijk gevonden van de 78-jarige mej. M. G., afkomstig van Umuiden-Oost. De vrouw werd sedert 22 December vermist. Ver moedelijk is zij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te IJmuiden over gebracht. In den Oudejaarsnacht had voor het Staar- gebouw te Maastricht een vechtpartij plaats. Gedurende het opstootje werden de agenten van politie de B. en B. ingesloten en vrij ern stig mishandeld, zóó zelfs dat zij door den te verzetten, enkele waarschuwingsschoten. Beide agenten, die slechts hun revolvers als eenig wapen bij zich droegen, losten om zich te verzetten, enkele waarschuwingsschoten Als verdachte werd aangehouden zekere S. Zijn mede-verdachte, een onbekende, ontkwam. Voor eenige weken werd gesignaleerd een transport opium, dat bij Nijmegen over de grens was gebracht en per auto bleek ge transporteerd te zijn naar Eindhoven. Bij dit frauduleus vervoer bleken betrok ken te zijn eenige bekende smokkelaars uit Nijmegen en handelaren te Eindhoven. De politie, die te Eindhoven was gewaarschuwd, stelde ter plaatse oogenblikkelijk een onder zoek in en kon tot arrestatie overgaan van drie heeren, die op de hoogte waren van dit handelsbedrijf. Na verhoor werden zij even wel weer op vrije voeten gesteld. Sinds eenige maanden bestaat er een ge heimzinnige handel in z.g. opium, dat even wel met het oorspronkelijke verdovingsmid del, dat ook in Duitschland zeer duur betaald moet worden, alleen de kleur gemeen heeft. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat deze zg. smokkel-opium een witte stof is, welke chemisch een imitatie blijkt te zijn van opium en van weinig of geenerlei waarde is. Zij, die deze tubes koopen en niet deskundig zijn, worden op deze manier voor honderden, ja, bü groote hoeveelheden voor duizenden guldens bedrogen Dit handeltje blijkt goed te gaan en vindt nog steeds koopers en af nemers in het Geldersch grensgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5