Oudejaars-rede van den landvoogd Man en vrouw zip één SOMBER GEKLEURD RA DIO-PR OGRA MAL MARKTEN MAANDAG 2 JANUARI De mogelijkheid van een nieuu) geluk in de veranderde wereld Een beroep op allen Diepe val der lands inkomsten Regeering staat alleen in den strijd wsmmm ggl Jhr. mr. B. C. de Jonge G. G. v. Ned. Oost-Indië Opwekking tot kracht vaardig realisme BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem C. L. BRESSERS OVERLEDEN Oud-lid der Eerste Kamer LITURGISCH BUREAU In het Bisdom Haarlem JONGENS JEUGDWERK In het Bisdom Haarlem WESTLANDS VEILINGOMZET Met 23 pCt. verminderd TER NAVOLGING Dinsdag 3 Jan. 1933 Nijverheidsonderwijs Algemeene vergadering van „St. Bernardus" DE VARKENSCENTRALE CRISISWETTEN IN PRAKTIJK Boerenvakbond L.T.B. BESLAGLEGGING Op ruim drie ton BRAND IN SANATORIUM Het paviljoen was juist ontruimd KATHOLIEKE VERKENNERS Cursus voor Voortrekkersleiders DE „POLITIE" SOLIST In een Brahmsconcert uit Weenen RUITER DOOR AUTO GEGREPEN Paard gedood, berijder gewond IN ZIJN SLAAP GESTOORD Worsteling met een inbreker EEN GOED BEGIN IS.... Auto botst tegen een boom GENTSCHE FLORALIËN 1933 Nederlandsche afdeeling SPOORWEGONGEVAL Met een goederentrein op het baanvak Utrecht Amsterdam Een wagon ontspoord 461e STAATSLOTERIJ Aneta seint uit Batavia: De Gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft op Oudejaarsavond om 20.40 (Javatijd) de vol gende rede uitgesproken voor de radio: Toen ik het verzoek ontving op Oudejaars avond enkele woorden door de radio te spreken, was ik daartoe niet aanstonds bereid. Mijn eer ste gedachte was, dat het niet op mijn weg lag een extra-nummertje voor het radio-program te leveren. Ik gevoelde er weinig voor te worden ingelascht tusschen een foxtrott en een politie bericht. Bij nadere overweging echter kwam ik onder de bekoring van het denkbeeld vanavond iets tot u te kunnen zeggen. Op Oudejaarsavond Is het, of men behoefte heeft eikaars gezelschap te zoeken en van ge dachten te wisselen over verleden, heden en toe komst en zulks te meer, wanneer men in moei lijke omstandigheden verkeert. Vooral als het scheidende jaar ongerief en veelal leed bracht en de toekomst niet zoo heel rooskleurig is. Zeg niet, dat er van geen gedachtenwisseling sprake is, daar ik alleen praat. Uw stemmen hoor ik dagelijks; ze bereiken -mij in talrijke requesten, die ik ontvang, in de pers, in talrijke openbare vergaderingen en in de debatten in den Volks raad. De stemmen zijn luid genoeg en niet altijd aangenaam of welwillend. Laat ik dan beginnen met mijnerzijds te zeg gen dat ik dit volkomen begrijp. De toestand wordt moeilijker en moeilijker en, als gevolg daarvan, worden de noodzakelijke maatregelen ingrijpender en harder. Het ergste daarbij is. dat verbetering van den toestand wederom ver der af schijnt dan eenigen tijd geleden. Een paar maanden geleden waren er verschillende teekenen van opleving merkbaar, maar sinds dien schijnt alles op de wereld weer te hokken. Het hoopgevend resultaat heeft aan waarde ver loren door de instandhouding van de verplich ting der vroegere geallieerden tot betaling aan Amerika op 15 dezer. Een spoedige regeling van de internationale schulden is daardoor niet te voorzien. Mede in verband daarmede kan men ook voorshands niet rekenen op stabilisatie van het pond, twee factoren, die in hooge mate den terugkeer van het vertrouwen, dus herstel van het wereldcrediet, dus opleving van landbouw, nijverheid en handel beheerschen. De kwestie van de ontwapening kan niet uit het stadium der „plannen" geraken. De inter nationale oeconomische conferentie is een groot vraagteeken. De oplossing van de moeilijkheden tusschen China en Japan is uitgesteld. Dat alles ziet er nu niet zoo heel opwekkend uit, maar ik treed daarin thans niet dieper en bepaal mij ertoe, u alleen te vragen, te willen inzien en erkennen, dat wij hier met feiten te doen heb ben, die ontsnappen aan den invloed van wien ook hier te lande en tevens dat die feiten den toestand ook in Ned.-Indië beheerschen, omdat nu eenmaal Ned.-Indië een stuk van de wereld is en geen geïsoleerde positie kan en mag in nemen. Het behoeft geen betoog, dat wü daarvan de gevolgen ondervinden en genoemde feiten heb ben dan ook niet nagelaten hier te lande andere fei en in het leven te roepen, waarvan ik thans alleen dit eene wil noemen, ni. dat de lands inkomsten op de huidige basis niet meer be dragen dan ongeveer de helft van 1929. Laat ons daarbij eens even blijven. Gij, die klaagt over salariskorting van 17 pCt. maar laat ik eerst nadrukkelijk verklaren, dat ik haar geens zins gering acht en zeker niet lichtvaardig aan haar heb meegewerkt, maar dan ook vraag ik: hebt gij u wel eens rekenschap gegeven van wat een korting van 50 pCt. beteekent in een huis houding als die van het land, dat ook van zijn inkomsten moet leven, en op zeer vaste lasten zit, waaraan niet valt te tornen? Ik leg u en allen, die het met het land wel me enen deze vraag voor, omdat ik in verband daarmee wensch te wijzen op den eigenaardi- gen staatkundigen toestand welke hier te lande bestaat. Ik bedoel dit: Ned. Indië is niet een parlementair geregeerd land. In andere landen waar wel een parlement bestaat, wordt de re geering gesteld voor vervulling van een zekere taak en zij vindt bij die vervulling noodzake- liiken steun by de regeeringspartij, welke zich uit in parlement en pers, en steeds klaar is om het regeeringsstandpunt tegen critiek en aan vallen te verdedigen. Zulk een regeeringspartij is als het ware mede verantwoordelijk voor den gang van zaken. Valt zy uiteen, dan is daar mede tevens het lot van de regeering beslist. Hoe geheel anders is het in deze gewesten. De regeering steunt hier niet op een partij of een bevriende partijpers. Niemand behoeft eenige verantwoordeiykheid voor den gang van zaken mede te dragen. Ieder kan zich de weelde ver oorloven om op elk oogenblik en onder alle om standigheden, zelfs de moeiiykste, zich tegen over de regeering te plaatsen, samenwerking te weigeren en de vervulling van haar taak, ook als die zeer zwaar is, nog zwaarder te maken. Ge begrijpt het gevaar, dat aldus dreigt in om standigheden als de tegenwoordige, waarin nood wendig maatregelen genomen moeten worden, die aan niemand aangenaam zyn, aan velen schade toebrengen, aan sommigen zelfs ondraag lijk schynen. Het wordt dan wel zeer aantrekkelijk de re geering alleen te laten staan. Het ligt immers zoo voor de hand, dat wij allen eerst oog heb ben voor al die bijzondere belangen, waarvoor we steeds opkwamen en die ons zoo ter harte gaan. Men wenscht te strijden voor zyn ras, groep, vakvereeniging of bond; men hecht aan een bepaalde soort onderwas, aan kunst of we tenschap, men streeft naar bevordering van zending en ontwikkeling van eeredienst of wel men wijdt zyn krachten aan groei en bloei van landbouw, nyverheid of handel en bovenal wil len we zorgen en behooren we te zorgen voor onze meer persoonlijke belangen, die van onze familie, onze kinderen en ons zelf. Al deze belan gen wenscht men voor alles te beveiligen en wanneer ze worden aangetast, verzet men zich. Maar bereikt ge daarmee uw doel? Ik waag het te betwyfelen. In uw gezin eischt ge on voorwaardelijke medewerking van allen, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de moei- ïykheden van het oogenblik. Moet het land niet hetzelfde doen ten aanzien van de landskinde ren, wanneer de inkomsten van het groote ge zin zoo zyn verminderd, als ik u daar even mededeelde? Nimmer mag uit het oog worden verloren dat het groote gezin bijeengehouden moet kunnen worden; dat het zyn normale functies moet biyven vervullen, dat het moet kunnen leven, wil er sprake van zyn, dat de by- zondere belangen van de leden daarvan behar tiging kunnen vinden. Als ge deze waarheid wilt erkennen en u daarnaar gedragen, daarin ligt uw groote verant woordelijkheid. Inderdaad, ge kunt de regeering alleen laten staan, zelfs kunt ge haar tegen werken, haar verlammen en machteloos maken, maar ge moogt dat niet doen, al ware het alleen uit welbegrepen eigenbelang. Ge moogt het ook niet doen althans niet onder de tegenwoordige omstandigheden, omdat ge niet instemt met door de regeering genomen maatregelen. Dat er fouten gemaakt worden in dezen tijd van al door dringende en in snel tempo wisselende ge beurtenissen, ligt voor de hand. Troost u met de gedachte dat een andere regeering andere fou ten zou maken, maar bedenk bovenal, dat nie mand voor u ongedaan kan maken wat de we reldconstellatie bedorven heeft. Daaronder heb ben wij allen tezamen te lijden en dit zullen wij allen tezamen hebben te dragen, maar wy zullen het ook tezamen te boven kunnen komen Door uw houding is reeds veel bereikt. Aan passing en saneering hebben reeds groote vor deringen gemaakt. Daarbij komt, dat wij in zoover er beter voorstaan dan verleden jaar, dat we thans ongeveer weten, waar we terecht zijn gekomen. In het afgeloopen jaar „vielen" we, er was geen steunpunt in het zicht, elke grond voor berekening ontbrak. Thans weten we tenminste hoe diep we gevallen zijn en dat we ons aan een veel lager niveau zullen moeten gewennen. Maar hoe dan ook, dat gewennen kan dan toch worden ter hand genomen en als het pijniyke proces der aanpassing verloopen is, zal, ook op dat lagere niveau, weer plaats zyn voor blijdschap, tevredenheid en geluk. Geachte luisteraars, ik laat u thans gaan met mijn allerbeste wenschen voor een gezegend nieuwjaar". Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Noord-Zype den wel- eerw. Heer G. P. A. van Zuylen, thans kape laan te Rotterdam (H. Elis.) en tot kapelaan te Wassenaar (H. Will.) den weleerw. zeergel. heer dr. A. J. M. Kat, voorheen student te Rome. Zondagavond is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer C. L. Bressers. De overledene was oud-lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, oud-lid der Eerste Kamer, commissaris der Ned. Bank, Ridder in de orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van den H. Gregorius. Het Liturgisch Bureau in het Bisdom Haar lem is verplaatst van Alkmaar naar Rotterdam, ingaande 1 Januari 1933. Nieuw adres: Liturgisch Bureau, Zwarte Hondstraat 11a, Rotterdam. Het adres van den Weleerw. Heer J. Mol, Vrügestelde voor het Jongens-Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem is: St. Liduina-Gesticht, Sin gel 50, Amsterdam. Volgens een globale berekening, aldus „De Telegraaf", is de totale omzet van de groenten- en fruitveilingen in het Westland over 1932 met ongeveer 23 procent achteruitgegaan, nj. van 19 millioen gulden in 1931 tot 14% mil- lioen in dit jaar. De N.V. Gebr. Gerzon's Modemagazynen heeft aan de plaatselijke crisiscomité's in de steden, waar filialen gevestigd zijn, giften doen toekomen tot een totaal bedrag van drieduizend gulden. HUIZEN, 296 M.: 8.— KRO: Morgencon cert, 10.Qramoloonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quin, 12.Tijdsein en Politieberichten, 12.15 Het Con Brio Trio, 1.45 Verzorging van den zender, 2.Vrouwenuurtje Ellen Russe: „Alla Rachmanowa's dagboek eener Russische Studente," Phemia Molkenboer: „Kindergedichtjes", 3.Modecursus, 4. Het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen, 6.- Intermezzo. Dr. Pelix Rut ten: „Van vreemde landen en volkeren." Polen, 6.30 Esperanto-cursus, 6.50 Prof. Dr. L. Teulings: „Nieuwjaar." 7.20 Zie Weenen. In de rustpoos Persbureau Vaz Dias, 9.20 Gramofoonmuzlek, 9.30 Politieberichten, 9.45 The dutch Gentleman Band onder lei ding van Fred, van Zanten, 10.— Zuid- Nieuw Guinea door Pater H. Geurtjens, 11.30 Gramofoonmuzlek, 12.Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: 8— AVRO Gra mofoonmuzlek, 9.Klassiek programma, 10.Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmu zlek, 10.30 Solistenconcert: Malka Sluzews- ki, viool, Herman Silzer piano, 11.Frans Hulleman draagt voor, 11.30 Voortzetting Sollstenconcert, 12.Tijdsein en Orgelcon cert door Pierre Palla op het orgel van het Kurhaus te Scheveningen. Solisten: Piet Vanderbilt zang, Boris Lensky viool. 1.30 Causerie door Drs. P. Dijkema: ..Het ziele- leven van onze rijpere kinderen." 2.Ver zorging van den zender, 2.15 Gramofoon muzlek, 3.Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 4.30 Pianorecital door Mevr. D'Oliveira, 4.30 Radio-kinderzang onder leiding van Jacob Hamel, 5.Ver halen voor kinderen door Antoinette van Dijk. VPRO: 5.30 Jeugdhalfuur. Mensehen in den bijbel door Ds. B. J. Aris. AVRO: 6.Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treen, afgewisseld door Gramofoonmuzlek. 7.30 Engelsche Taalles door Fred Fray, 8.Tijdse'n en Nieuws berichten van Vaz Dias. 8.05 Gramofoon- muziek, 8.15 Het ensemble Russia onder leiding van A. Doubatoff, 9.Paul Ostra zingt, a. d. vleugel Koos Vermeulen, 9.20 Concert door het Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep, met medewerking van Lila Fuldauer, zang, 10.15 Gramo foonmuzlek, 10.30 Kovacs Lalos en zijn or kest, refreinzang Bob Schol te, 11.Pers bureau Vaz Dias. 11.05 Gramofoonmuzlek, 11.15 Kovacs Lajos, 12.Tijdsein en slui ting. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I R. onder lei ding van P. Leemans, 1.30 Gramofoonmu zlek, 1.50 Pianorecital door mej. Sarrica, 2.05 Gramofoonmuzlek, 5.20 concert door 't Radio-orkest onder leiding van Karei Wal pot. 6.35 Gramofopnmuziek, 6.50 Gewijde muziek. 8.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Karei Walpot, 8.50 Hé- léna Paul zingt, a. d. vleugel H. Meer, 9.20 Concert door het Omroeporkest onder lei ding van Arthur Meulemans, met mede werking van Héléna Paul, zang, 10.30 Gra mofoonmuzlek. KALUNDBORG, 1153 M.: 11.— Gramo foonmuzlek, 11.20 Het strijkorkest van ho tel Bellevue onder leiding van Harald An dersen. 2.Louis Preii's instrumentaal ensemble, met medewerking van Karen Kamp, zang, a. d. vleugel Viktor Fischer, 7.20 Italiaansche muziek door het Om roeporkest onder leiding van Emil Reesen, 8.05 Zang door Per Knudsen, a. d. vleugel Victor Fischer, 9.Folmer Jensen, piano, 9.35 Offenbach-concert door het Omroep orkest onder leiding van Emil Reesen, 10.20 Dansmuziek, 11.20 Klokkenspel van den Raadstoren te Kopenhagen. BERLIJN, 419 M.: 3.50 Concert, 5.25 Ar nold Hesz, viool, 7.20 Concert door het Ber- lijnsche Philharmonie-orkest onder leiding van Leo Borchard, 7.50 Concert, zie Kö- nigswusterhausen, 9.40 Berichten, daarna concert, zie Hamburg. HAMBURG, 372 M.: 5.55 Populair Con cert met medewerking van Wiih. Becher, hobo, 12.35 Gramofoonmuzlek, 1.30 Gramo foonmuzlek, 3.50 Concert, 6.50 Noorsch con cert door het Norag-orkest onder leiding van Jose Eibenschuetz, 7.50 Vroolijke avond, 9.50 Concert door het stedelijk or kest van Flensburg onder leiding van Kurt Barth. KöNIGSWUSTERH.AUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuzlek, 1.20 Gramofoonmuzlek, 3.50 Concert, 4.50 Gisela Springer speelt pianowerken van Litzt, 7.20 Concert, zie Hamburg, 7.50 Liederen van Verdi. LANGENBERG, 472 M.: 10.40 Gramo foonmuzlek, 12.20 Concert door het orkest van den West-Duitschen Omroep, met medewerking van Mia Muenstermann, so praan, 4.20 Vesperconcert onder leiding v. Evsoldt, met medewerking van Kreisel en Vbgt, saxofoon, 7.25 Concert onder leiding van Wolf, 8.40 Pianocabaret. DAVENTRY, 554 M.: 12.20 Orgelconcert door Harol Ramsey, 1.05 Concert door het Commodore Grand-orkest onder leiding v. Joseph Muscant, 2.20 Concert door Arthur Salisbury, 3.20 Concert door Eugene Pini en zijn tango-band, 4.05 Sonate-recital door Florence Hooten, cello en Dorothy Manley, piano, 4.35 Concert door René Tapponnier en zijn orkest, 7.40 Concert door het B. B. C-orkest, 10.20 Orgelconcert, 11.05 Dans muziek. PARIJS (Eiffel). 1446 M.: 7.50 Concert onder leiding van E. Flament. PARIJS (Radio), 1724 M.: 12.20 Concert door het „Krettly-orkest, 7.40 Vervolg con cert. MILAAN, 331 M.: 4.20 Orkestconcert, 7.20 Gramofoonmuzlek, 7.50 Operette-uitzen ding. ROME, 441 M.: 4.50 Orkestconcert, 7.20 Gramofoonmuzlek, 8.05 Oratorium van Don Lorenzo Perosi: „11 Natale del Redentore", 9.35 Kamermuziek. WEENEN. 517 M.: 4.10 Concert, 7.25 Con cert door het Weensch Symphonie-orkest, onder leiding van Robert Heger. WARSCHAU, 1412 M.: Concert onder lei ding van Gr. Fotelberg, 5.15 Concert, 7.20 idem, 9.35 Gramofoonmuzlek, 10.20 Dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 7.05 Concert, 8.30 Idem, 9.30 Von den Handwerken und ihren Liedern, lezing en zang. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De R. K. Vereeniging van Directeuren (trices) en Leeraren (essen) by het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus" hield 29 Dec. 1.1. haar alge meene ledenvergadering te Breda. De voorzitter memoreerde de maatregelen, welke in het afgeloopen jaar door de Regeering ten opzichte van het N. O. genomen zijn en welke maatregelen voor het grootste deel ver slechteringen bleken. Voorts gaf hij een over zicht van hetgeen door het H. B. in verband met deze maatregelen in woord en geschrift ge daan was. De aftredende voorzitter, de heer Haarmans, werd met zeer groote meerderheid als voorzitter herkozen. Bij de behandeling van een voorstel, om ook voor de avondschooluren een garantie voor de leerkrachten te verkregen, dat het aantal les uren mag dalen onder een bepaald minimum, werd nog gewezen op het feit, dat door de vast stelling van een maximum aantal lesuren voor leeraren aan dagscholen deze benadeeld worden tegenover collega's, die op den dag in het be drijfsleven- werkzaam zijn. In verband met de vaststelling van een gemid delde van 18 leerlingen per klas met een mini mum van 15, 'werd besloten pogingen in het werk te stellen, om het tweede gedeelte dezer bepaling, welke het bestaan van sommige cur sussen, welke toch evengoed practisch nut heb ben als de andere, zoowel aan groote als kleine scholen onmogelijk maakt, opgeheven te kry- gen. Men meende, dat door de bepaling van een gemiddelde van 18 voldoende tegen onder bezetting der scholen gewaakt kon worden. Daarna werd door den afgevaardigde van de afd. Den Haag, den heer Sluyters, de aansluiting bepleit by het R. K. Werkliedenverbond. Spreker meende, dat aansluiting bij een krachtige werknemerscentrale alleszins ge- wenscht was, temeer waar duidelijk is gebleken, dat de tot heden gevolgde weg niet veel resul taten heeft opgeleverd. In een aansluiting meende hy ook een krachtig middel te zien, om de belangen van het N. O. in de Volksvertegen woordiging te doen behartigen. De heer Veltman, afgevaardigde van het R. K. Werkliedenverbond, gaf daarna een overzicht van de voofdeelen, welke voor elke organisatie uit aansluiting bij het R. K. W. V. kunnen voortvloeien. Hij wees er op, dat door aansluiting bij het R. K. W. V. voor het N. O. en de daarbij betrokken leerkrachten veel grooter voordeelen bereikt kunnen worden, daar het Verbond de leiding van de aangesloten organisaties belang- ryk kan versterken. Ook de andere voordeelen, o.a. verzekering op allerlei gebied, verpleging in sanatoria enz., werden niet vergeten. Deze met gloed voorgedragen rede, droeg er niet weinig toe by, dat unaniem besloten werd, alle pogin gen in het werk te stellen, om tot aansluiting te komen, zoodat op de a.s. Paaschvergadering het H. B. aan de leden een uitgewerkt voorstel kan voorleggen. De Geestelijke Adviseur, Rector H. Looymans, spoorde de aanwezigen aan om in dezen tüd van versobering zich te laten leiden door rechtvaar digheid en naastenliefde, naast het strijden voor verkregen rechten ook de plichten te blijven vervullen. Spreker huldigde de waardige wijze, waarop door de vereeniging tegen de verslech teringen op het gebied van het N. O. geprotes teerd was, en bracht naar voren, dat de moei- lykheden voor het bestuur groot waren, maar hij hoopte tevens, dat de vereeniging Öe moeiiyke tijden zou te boven komen, en door groei en bloei in innerïyke kracht mocht toenemen. Spreker besloot zijn rede met de woorden, door pater De Beaufort gesproken op het Congres van het R. K. Werkliedenverbond, n.l. dat de diepere gronden van de huidige wereldcrisis gronden zyn van godsdienstigen en moreelen aard en dat alleen openlijke terugkeer tot de leer van het Evangelie de wereldcrisis zal kun nen bezweren. Het Tweede Kamerlid van der Sluis heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Kan de Minister mededeelen hoeveel var kenshandelaren broodeloos zijn geworden door de werking van de varkenscentrale? Kan de Minister mededeelen öf en zoo ja op welke wijze deze menschen zyn geholpen? Op de a.s. vergadering van den Boerenvak- bond van den L. T. B. te Haarlem zullen verschillende inleidingen worden gehouden over de werking der crisis-steun-wetten. In zijn beschouwingen over de werking der Crisis-Zuivelwet komt de heer A. J. de Goey uit Montfoort tot de volgende conclusie: De Crisis-Zuivelwet heeft gemiddeld den zoo zeer begeerden richtprys van 5 5% ct. per K.G. melk niet bereikt. Zonder steunverleening zouden echter de melkprijzen op 2 t 3 ct. zy'n gekomen, met als gevolg een ineenstorting van het zuivelbedrijf. Dit laatste is voorkomen en dat is een zeer belangrijk resultaat. De bietensteunwet zal worden besproken door het hoofdbestuurslid Joh. v. d. Zwaan. Deze geeft als zijn meening over deze wet te kénnen, dat met het verleenen van den bieten- steun rekening dient te worden gehouden met het feit, dat de bietenbouw een object van werkverschaffing is. Dus rekeriing houden met de arbeiders. De boeren dienen te ontvangen: 11.50 per 1000 K.G. bieten met een gehalte van 14 Als basis nemend de gemiddelde opbrengst per H.A. over 1932 n.l. 35.000 K.G. met een gehalte van 16 dan zal de opbrengst volgens boven staande berekening zyn 472.50. De kosten berekening wordt gehandhaafd op dit jaar n.l. f 381.Alzoo een karige winst van 91.50 per H.A. Hiervoor zal de boer met vrouw en kinderen het geheele jaar moeten zorgen, arbeiden. In een beschouwing over de Crisis-Varkens- wet merkt de heer J. C. Paardekooper uit Honselersdijk op, dat men er op zal moeten rekenen, dat het in het volgend half jaar zeker tot inkrimping van den varkensstapel zal moeten komen, daar het aantal varkens, dat in Neder land wordt gefokt en gemest veel te groot is om onder de tegenwoordige uitvoermoeiiyk- heden te exporteeren of in het binnenland op te eten. Over deze materie zal ook spreken de heer J. v. Kampen te Spierdijk. De practijk der Crisis-Pachtwet 1932 zal onder de loup worden genomen door den heer P. G. Tel, ambtenaar bij het Hoofdbestuur van den L. T. B. De praktijk heeft heel wat moeilükheden de Crisis-Pachtwet 1932 in den weg gelegd. Pach ters waren niet voldoende tevreden gesteld, verpachters meenden gedupeerd te worden. Beide party en maakten misbruik van de wet; dan deze, dan gene party vond aanleiding critiek te mogen leveren op den inhoud der wet, de werkwyze der Kamers van Crisis-Pacht zaken, enz. De Hooge Raad meende, dat de tuinbouw- gronden door deze wet niet werden beheerscht, de L.T.B. voerde actie om deze meening onge daan te krygen. De eene kantonrechter had gaarne, dat men een beetje vroegtydig zijn reductie-verzoek indiende, de andere kanton rechter meende, dat er in de wet uitdrukkelijk staat: binnen, en dus niet voor of na de veertien dagen na het vervallen van den ter mijn. Deze en andere moeilijkheden hebben de praktyk doen ontstaan. Critiek is geleverd. Ver schillenden noemen de wet een groote nul, anderen danken er nog hun bestaan aan. De Crisis-Pachtwet beoogt een redeiyken pachtprijs. Dit is het streven geweest, dat de landbouworganisatie, de L.T.B., reeds tiental len jaren op zyn program voert. Omdat het bestuur van den Grooten Veen- polder in de gemeente Weststellingwerf niet toldeed aan het verzoek van de Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwarden om terugbetaling van geleende gelden, heeft deze bank, zoo meldt dc „Telegraaf", besloten, beslag te leggen op de inschryvingen op het Grootboek der Natio nale Schuld ten name van dezen polder tot een bedrag van ongeveer 330.000 gulden nominaal. Een aanvraag tot beslaglegging is reeds inge diend. Zondagmiddag te ongeveer twee uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het Sanatorium der broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes „Huize Overdonck" te Dongen. Het paviljoen, waarin de brand ontstond, deed dienst als noviciaat en was sinds enkele dagen ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon door kordaat op treden erger voorkomen. Slechts een gedeelte van het dak is door brand vernield. Op twee achtereenvolgende week-ends (28, 29 Jan. en 4 en 5 Pebr.) zal te Utrecht een inleidingscursus voor voortrekkersleiders wor den gehouden. Tot dezen cursus zullen alle voortrekkerslei ders en toekomstige leiders boven de 25 jaar uit het geheele land worden toegelaten. Per sonen beneden de 25 jaar kunnen met toestem ming van hun Diocesaan Commissaris eveneens aan den cursus deelnemen. Tenslotte zullen tot den cursus ook alle groepsgeestelijken worden toegelaten. De cursusgelden bedragen ƒ6.50 buiten on derdak en voeding. Deze laatste kosten zullen tot het minimum beperkt blijven, daar hopelijk alle cursisten kunnen worden ondergebracht en de prijzen der maaltijden tot het minimum zullen beperkt worden. Voor deelname aan dezen cursus gelieve men zich op te geven by commissaris de Quay, Maliestraat 2, Utrecht, uiterhjk tot 6 Jan. 1933. Nadere gegevens zullen dan door hem wor den verstrekt. Op Dinsdagavond, 3 Januari a.s. zal de K.R O. een concert relayeeren uit Weenen, gewijd aan werk van J. Brahms o.l.v. prof. Robert Heger. Wij willen de luisteraars reeds nu voor een onverwachte teleurstelling waarschuwen door hen opmerkzaam te maken, dat de uitzending plotseling onderbroken zal moeten worden voer het omroepen der politieberichten. Hoewel tydig te voren door den K.R.O. aan den Politie Radio Omroep beleefd verzocht werd om zijn berichten iets later in den avond te plaatsen, werd toch beleefd medegedeeld, dat er niet mee accoord kon worden gegaan. De luisteraars in geheel Nederland zullen dus terwille van een verloren hondje of gestolen paard hun muzikale ooren, even rust moeten gunnen. Misschien kan de politieagent, die naast den commissaris van politie voor de microfoon zit, op zijn bekende wyze met een fluitconcert sup- pleeren, wat door het gemis van Brahms' mu ziek ontbeerd wordt. Wij willen hopen, dat eindelijk van hooger hand aan dergelijken wantoestand een einde zal worden gemaakt. Bij het oversteken van den Rijksweg ter hoogte van café-restaurant „De Witte Bergen" te Laren is Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur een ruiter, de heer Blanken, uit Amsterdam, toen hij uit een züweg kwam, door een auto van den heer L. uit Amersfoort aangereden. Het paard, dat op den radiator van den auto terecht kwam, werd op slag gedood. De heer Blanken liep een ernstige hersenschudding op er. een gebroken dybeen. Hy werd in bewuste- loozen toestand per rywielbrancard naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd. Op Nieuwjaarsmorgen te ongeveer drie uur heeft een tot nu toe onbekend persoon zich door middel van openschuiving van een raam toe gang verschaft tot de woning van den kruidenier Van Beek, gelegen op het afgelegen gehucht Muggenhol onder Zeelst. De heer Van Beek werd op het gestommel wakker en ging den inbreker te lijf. Na een hevige worsteling wist laatstge noemde echter te ontkomen. Er wordt niets vermist. Zondagmiddag omstreeks drie uur is in de Oldenzaalschestraat te Lonneker nabij de steen fabriek der firma Smulders en Mulder door tot nu toe onbekende oorzaak een personenauto met drie personen, twee heeren en een dame, tegen een boom gebotst. De botsing was vry hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzittenden geraakten bewusteloos. Spoedig was dokter Van Rhyn ter plaatse, die de eerste hulp verleende. Het bleek, dat de dame een bovenbeen-fractuur had opgeloopen, benevens een aantal sny wonden, terwyi de derde inzit tende geen verwondingen had gekregen, wel was hy geheel versuft. De drie personen kwamen vry spoedig weer by kennis. Alle drie zyn zy opgenomen in het ziekenhuis „Ziekenzorg", al hier. Gezien de hevigheid van de botsing kan gezegd worden, dat het ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. Op initiatief en onder leiding van den Nederlandschen Tuinbouwraad, zal by gele genheid van de Gentsche Floraliën 1933, welke gehouden worden van 22 tot 30 April, een Nederlandsche afdeeling worden ingericht. Inzenders dienen zich vóór 21 Januari 1933 op tegeven by het Secretariaat van den Neder landschen Tuinbouwraad, Nassauplein 6, Haar lem, onder vermelding van de gewenschte plaatsruimte en producten, welke zy wenschen in te zenden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks een uur is op het baanvak Utrecht—Am sterdam tusschen Loenen-Vreeland en Abcoude een vooras van een der wagons van een langen kolentrein, welke op weg was naar Amsterdam, gebroken. Als gevolg hiervan is het achterste ge deelte van den trein hevig gaan schommelen, waardoor de koppeling van den achtersten wa gon, waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagon is ontspoord en alleen op de spoorbaan is: achtergebleven. De machinist had niets van het ongeval be merkt. Te Abcoude constateerde de overweg wachter, dat er iets niet in den haak was. O.m. zag hij vonken langs de rails, welke, naar later bleek, waren veroorzaakt door het feit, dat het voorgedeelte van den bak van den wagon over de spoorstaven schoof. De overwegwachter te VJees- perkarspel werd telefonisch gewaarschuwd en deze heeft den trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen, wel enkele schokken te hebben gevoeld. Onmiddellijk werd het treinverkeer in beide richtingen stopgezet en werd het spoorweg personeel langs de baan gewaarschuwd, terwijl ook de ingenieur van de afdeeling tractie te Am sterdam van het ongeval in kennis werd gesteld. Deze verscheen spoedig ter plaatse met een werkwagen en een kraanwagen. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat over een afstand van 5 a 600 meter een groot aantal dwarsliggers was vernield. Bovendien was langs de baan, op verschillende plaatsen, o.a. aan het perron van het station te Abcoude, schade toege bracht, veroorzaakt door een over een breedte van vier meter uitstekenden balk. De wagon, welke was losgeraakt, werd weer op de baan gebracht. De andere wagon, waarvan de as was gebroken, is geledigd en ter zijde ge plaatst. Het voorste gedeelte van den trein is daarna naar Amsterdam vertrokken, terwyi het achterste gedeelte in den loop van Zondagmid dag naar Amsterdam is gedirigeerd. Zondagmor gen en een deel van den middag is door perso neel uit Duivendrecht, Abcoude, Loenen, Vree land, Nieuwersluis en Harmeien hard gewerkt om de schade langs de spooriyn te herstellen en kon het spoorwegverkeer, dat tot dat tijdstip over één spoor werd geleid, weer op normale wüze plaats vinden. in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pünloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. (Niet officieel) Trekking van Maandag 2 Januari 1933 4e Klasse, le Lijst HOOGE PRIJZEN 2000: 8670 1000: 12975 16989. 400: 11490 200: 1464 2273 5631 100: 1297 1684 15263 16896 18164 18848 18938 Prijzen van f 65. 39 86 106 138 189 352 371 493 552 604 605 735 754 809 965 1171 1224 1240 1364 1398 1429 1443 1477 1516 1575 1606 1754 1847 1901 1942 2070 2122 2155. 2165 2180 2198 2202 2210 2249 2266 2267 2303 2324 2330 2396 2437 2440 2499 -2510 2521 2667 2794 2847 29Ö1 2928 2978 2980 3000 3006 3021 3045 3062 3153 3267 3304 3327 3363 3381 3383 3402 3403 3416 3427 3434 3458 3462 3511 3520 3583 3020 3633 3654 3680 3702 3724 3747 3765 3706 3810 3885 3892 3898 4173 4219 4325 43G8 4375 4387 4420 4474 4532 4569 4642 4678 4710 4856 4922 4982 4991 4994 5018 5092 5165 5217 5361 5377 5422 5510 5043 5671 5675 5712 5770 5804 5805 5815 5818 5830 5871 15925 5945 5956 5981 5985 6051 6098 6133 6145 6212 6246 6260 6262 6269 6303 6306 6311 6362 6367 6397 6425 6427 6497 6505 6550 6657 6661 6662 6717 6876 6921 6962 6977 7031 7047 7076 7123 7171 7208 7246 7302 7406 7431 7436 7472 7491 7500 7503 7527 7551 7575 7588 7604 7626 7683 7707 7799 7839 7925 7965 8002 8021 8055 8062 8119 8162 8204 8221 8279 8317 8411 8520 8531 8599 8639 8832 8915 9002 9012 9092 9104 9146 9206 9228 9250 9454 9455 9460 9488 9509 9530 9535 9536 9590 9624 9626 9697 9750 9773 9826 9839 9912 9998 10009 10019 10027 10087 10132 10133 10138 10192 10313 10314 10336 10385 10397 10448 10490 10515 10554 10559 10613 10634 10667 10671 10720 10729 10764 10781 10802 10809 10874 10905 11001 11012 11019 11063 11064 11086 11250 11278 11317 11322 11336 11348 11356 11377 11461 11533 11550 11584 11594 11693 11785 11878 11994 12000 12089 12124 12135 12145 12161 12174 12179 12218 12313 12395 12423 12433 12445 12565 12584 12681 12704 12712 12813 12823 12837 12862 12865 12370 12891 12943 12978 13015 13074 13078 13093 13128 13148 13173 13237 13253 13310 13346 13354 13372 13393 13585 13663 13675 13691 13787 13795 13801 13833 13881 13916 13996 14029 14107 14146 14214 14216 14244 14360 14367 14489 14601 14621 14622 14650 14709 14738 14305 14820 14881 14905 14924 14956 15025 15028 15144 15229 15316 15318 15329 15346 15377 15397 15408 15432 15442 15471 15536 15629 15746 15769 15791 15843 15887 15891 15957 16041 16063 16084 16185 16201 16275 16392 16397 16398 16443 16450 16471 16480 16511 16560 16571 16582 16745 16749 16382 17031 17178 17212 17318 17352 17397 17428 17438 17447 17582 17595 17692 17723 17857 17874 17878 17919 17969 18053 18070 18074 18114 18130 18132 18176 18219 18229 18255 18301 18315 18320 18483 18525 18526 18651 18715 18721 18772 18910 18968 19108 19109 19185 19207 19270 19279 19290 19324 19428 19475 19493 19610 19625 19662 19674 19763 19794 19901 19913 19937 19958 19992 19994 20006 20012 20019 20034 20040 20062 20085 20121 20134 20217 20309 20364 20422 20477 20488 20506 20607 20684 20793 20894 20895 AMSTERDAM, 2 Januari 1933 Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 558 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5862, 2e kw. 4856, 3e kw. 4046, Mindere soorten 30—38 per K.G. Slachtgewicht; 92 Melk- en Kalfkoeien 195240 per stuk; 109 vette Kal veren: le kw. 6472, 2e kw. 5563, 3e kw. 42— 52 per K.G. levengewicht; 65 Nuchtere kalveren 510 per stuk; 68 Schapen 1215 per stuk; Lammeren 1013 per stuk; 770 Varkens Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 34— 5 er K.G.; Zware varkens 3133 per K.G.: Vette varkens 3031 per K.G. (Slachtgewicht). Martoverzicht: Runderen tamelijk aanvoer, slepende handel, zullende prijzen; vette kalve ren weinig aanvoer, handel zeer vlot, afloo- pende pry zen; nuchtere kalveren ruim aanvoer, vlotte handel en oploopende prijzen; schapen en lammeren, tamelijke aanvoer, vlotte handel en constante pryzen; varkens, ruime aanvoer, handel zeer stil, prijzen iets lager, slachtpaar- den weinig aanvoer, handel sleepend, dalende prijzen. ALKMAAR, 2 Januari Veemarkt 60 Vette koeien 110—220; 11 Vette kalveren 40 80; Vette kalveren (per K.G.) 0.700.90; 27 Nuchtere kalveren per stuk 618; 399 Vette varkens zware per ned. pond 0.280.31. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK 2 Jan. Aanvoer 2100 K.G. Peen 0.601.30, 16.500 K.G. Roode Kool 1.302.60, doorschot 1.302.30, 12.500 K. G. Gele Kool 0.601.80, 20.000 K.G. Deensche Witte kool 0.60, 4300 K.G. Uien: Gele uien 3.003.50, Gele Drielingen 3.40—3.50, 1650 KG. Bleten 0.90, 2700 stuks bloemkool Reus le soort 6.30—8.2e srt. 2.202.70 NOORD-SCHARWOUDE, 2 Jan. Noordermarkt- bond. Aanvoer 3700 K. G. Uien Drielingen 3.00, Uien 3.20—3.40, Grove uien 3.30—3.40, 3500 K. G. Roode kool 2.002.10, 11.600 K. G. D. Witte kool 0.60, 1200 K.G. Gele kool 1.001.50, alles per 100 K.G. Doorgedraaid 1800 K.G. Deensche wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6