Nederland en Duitschland Van de Perstribune Prikkeldraad De Sovjet dreigt M DOUANE- EN VERDRAG WOENSDAG 4 JANUARI Opheldering gewenscht Wat zal het worden? Verreschrijf dienst Drank en tabak TWEEDE EEUWFEEST DER REDEMPTORISTEN Een kostbaar geschenk in Den Bosch Het gevaar aan de grens JUBILEUM-BEDEVAART NAAR LOURDES WINTER PilWvê. f Schilderij van A. van der Venne (1589—1662) Een vraag van W. H. Vliegen INTERNATIONALE BIDWEEK Van 18 tot en met 25 Januari KRUISHEER H. v. d. ELZEN t Plechtige uitvaart EENVOUDIGER STATISTIEK Van verkeersongevallen Het uittreden van professor Veraart Het Wilhelmus afgebroken Onderling particulier telegraaf- verkeer over telefoon aansluitingen TEXT1ELCONFLICT TILBURG Voorstellen van den rijksbemiddelaar WELDADIGHEIDSZEGELS Fraaiere uitvoering gewenscht Oostenrijksche fondsen VERLAGING SPOORTARIEVEN Omvangrijke voorbereiding INDRINGER TE CLINGE Gevat en weer ontsnapt FELLE BRAND TE GEFFEN Twee boerderijen in de asch gelegd OM EEN POSTZEGEL De geest van bezuiniging OPZET IN HET SPEL? Wat verwacht werd en waarover wij op 21 December j.l. reeds schreven onder den titel „Onze handel met Duitschland" is geschied: Het op 26 November 1925 met Duitschland gesloten douane- en credietverdrag is beëindigd. Het heeft geen zin, thans lang stil te staan bij wat op 31 December 1932 voor ons verloren ging. Gedane zaken nemen geen keer en het verdrag is nu eenmaal niet verlengd; Duitsch land bleek in December niet bereid de tarief verlagingen van het verdrag te bestendigen, al blijft dat land genieten van het door Nederland verstrekte crediet van 140 millioen tot 1937. Een zaak staat daardoor vast, en wèl, dat het vervallen van deze overeenkomst ons weder verder af gebracht heeft van de economische toenadering tot andere landen, die wij hier algemeen nastreven en die zoo duidelijk om schreven wordt in het eerste punt van het Katholiek verkiezingsprogram voor 1933. Onzer zijds wordt daar gewaarborgd een krachtige medewerking aan iedere poging om de inter nationale samenwerking op economisch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorde ren, met inachtneming van gelijkberechtigdheid van alle, dus ook de kleine staten. Ook zijn wij bereid concessies te verleenen (of te aan vaarden) aan (of van) staten, die medewerken aan maatregelen tot herstel van een vrijer ruil verkeer. Het niet bestendigen van de tariefverlagingen door Duitschland in ruil voor het verleende crediet beteekent een stap achteruit; beteekent dat de tariefmuren weder hooger zulléh worden opgetrokken tegen een land, dat voor Duitsch land toch van de grootste beteekenis is, omdat het toch is de beste klant. Daarom is het gebeurde zeer te betreuren en, mogen we wel eens de vraag stellen of er overeenkomstig ons program niet alleen een poging gedaan is om het verbreken van het verdrag te voorkomen, maar vooral ook of die poging gesteund is geworden door een algemeene krachtige mede werking van allen, die daartoe geroepen zijn. Met andere woorden: of een goed economisch beleid van onze Regeering het verbreken niet had kunnen voorkomen. We mogen het niet verhelen; wij krijgen den indruk, dat men er eigenlijk door overvallen is, dan men het geheele verloop niet zoo ernstig heeft ingezien, zelfs niet volkomen op de hoogte is geweest van alles, wat aan deze kwestie vast zat, ofschoon er in den loop van het achter ons liggende jaar van verschillende zijden en meer malen de aandacht op gevestigd is. Dat er iets hapert aan den economischen dienst, maken we op uit enkele min of meer officieele berichten omtrent tariefverhoogingen, die op 1 Januari zouden intreden, terwijl achteraf bleek dat daar onjuistheden in zaten, doordat het nog altijd bestaande tractaat van handel en scheepvaart van 31 December 1851, gewijzigd in 1923 en aangevuld in 1926 (op grond waarvan wij bij den invoer wederzijdsche meestbegunstiging genieten) deze voorloopig voorkwam. Het is nu noodzakelijk, dat er volkomen klaar heid komt omtrent hetgeen ons te wachten staat, dus welke gevaren er dreigen voor onzen land- en tuinbouw, handel en industrie en wat dit laatste aangaat, in het bijzonder onze kolen mijnen. Op verschillend gebied is Duitschland thans vrij om tot nu toe gefisceerde rechten te ver- hoogen en ook onzen kolenuitvoer, die tot nu toe 100.000 ton steenkool per maand be:lroeg, te verminderen. Hiertegenover staat, dat wij ook vrij zijn om nu invoerrecht te gaan heffen op Duitsche steenkolen, wat krachtens het verval len verdrag verboden was, omdat we ons ver bonden hadden den bestaanden toestand van vrijen invoer onveranderd te laten. Groote be langen staan voor ons op het spel, want al waren we in 1925 lang niet tevreden met het geen bij de onderhandelingen over het crediet bereikt was, vast staat dat het verdrag thans voor ons toch van groote beteekenis was. Voor de komende onderhandelingen over een nieuw verdrag is het ook van belang te weten, of het thans niet bestendigde verdrag verlengd had kunnen worden, als wij er tijdig bij waren geweest. Zekerheid hebben wij niet kunnen krijgen, maar toch meenen we te weten, dat Duitschland in April bereid was het douane- en credietver drag zonder meer te verlengen, maar dat men het er hier toen niet over eens was. Als dat zoo is, dan is het van belang te weten wie dat hier hebben tegengehouden. Welke departemen ten wilden niet of welk departement wilde wel, daar gaat het om. Het verdere verloop doet er weinig toe, want toen ons land niet bereid was op het eerste aanbod, maakte later Duitschland bezwaren, omdat dat land eerst de resultaten van Lausanne wilde afwachten. Daarna kwam de bedreiging met de contingenteering, de regeeringscrisis en toen in November eindelijk de gelegenheid zich voordeed, was voor ons de kans verkeken. Als het juist is en voorloopig twijfelen we daar niet aan, dat wij de gelegenheid gehad hebben voor een verlenging, dan dragen zij die daarvan geen gebruik hebben gemaakt, groote verant- Bij gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Congregatie der Redemptoristen zullen de leden der H. Familie van de St. Jozefkerk te Den Bosch den paters als blijk van dankbaar heid en hoogachting een feestgeschenk aan bieden in den vorm van een nieuwe beschilde ring van het hoofdaltaar der St. Jozefkerk, uitgevoerd door den Bosschen kunstschilder Frans Kops. De aanbieding van het huldeblijk zal plaats hebben op Zondag 22 Jan. na de Hoormis. woordelijkheid. De toestand verandert er niet door, maar de Volksvertegenwoordiging en het geheele land heeft recht precies te weten wat er geschied is. By de nieuwe onderhandelingen, die wij nu gaan voeren, moet dan ook vóór alles gezorgd worden voor eensgezindheid van de onderhan delaars, anders zullen we voor de tweede maal het slachtoffer worden van ons verdeeld econo misch beleid. Het is zelfs de vraag of deze onderhandelingen zonder méér dus zonder dat ook de daarbij betrokkenen zich hebben uitgesproken omtrent de richtlijnen kunnen worden overgelaten aan de ambtenaren, die dat tot heden gedaan hebben en waarvan het succes nu juist niet overmatig is. Op 13 Maart j.l., bij de eerste verkiezing voor Rijkspresident, beliep het totaal aantal communistische stemmen onge veer vijf millioen, op 6 November j.l. was dit gestegen tot ongeveer 6 millioen. Dientengevolge zullen in den gekozen Rijksdag de communis ten het enorme getal van 100 van de 582 zetels bezetten; zij zijn 11 zetels vooruitgegaan. Vergeleken met de Maartverkiezing beliepen de communistische stemmen in de Duitsche districten aan onze Oostgrens: Maart 1932 November 1932 Weser-Ems 69.000 87.000 Oost-Hannover 49.000 60.500 Zuid-Hannover 87.000 127.500 Westf ahlen-Noord 174.000 218.000 Westfahlen-Zuid 280.000 333.500 Hessen-Nassau 166.000 194.000 Keulen-Aken 185.000 221.000 Düsseldorf-Oost 320.000 341.000 Düsseldorf-West 190.000 227.500 West-Duitschland 1.520.000 1.810.000 Deze Westelijke Duitsche landen, die in op pervlakte ongeveer zoo lang en diep als Ne derland zijn, gingen dus bijna 300.000 commu nistische stemmen vooruit. De communistische golf, welke van Oost naar West door Duitschland als door een zeef loopt, nadert dus méér en méér onze Oost grenzen, waar verdubbelde waakzaamheid ge boden blijft. Ongetwijfeld beteekent de uitslag dezer ver kiezing voor de rijkshoofdstad, welke tevens rijksregeeringszetel is, véél voor de orde of da wanorde des lands. Groot-Berlijn vertoont in deze redeneering een absoluut extremistisch verkiezingsbeeld. De cijfers van 6 November waren als volgt: Nat. Socialisten 720.000 Soc.-Democraten 646 Communisten 861.000 .000 .000 J .000 J Extremisten Duitsch-Nationalen 314.000 f* Gematigden i Centrum 123.000 - Het samengaan der Marxisten (Soc.-Demo craten en Communisten) in de laatste Berlijn- sche verlceersstaking is even teekenend en veel belovend voor den toestand in Groot-Berlijn geworden als het feit, dat de communisten er thans aan de spits staan. Maar ook andere, méér bij onze grenzen ge legen steden en centra, vertoonen alarmeeren- de communistische verkiezingsresultaten. Zoo liep het communistische totaalcijfer in Dortmund-stad van 1928 tot November 1932 op van 33.600 tot 100.466 stemmen. Sedert 1917 is Sovjet-Rusland voor West- Europa een probleem geworden. Wat is er van te verwachten? Hoe diep drong het door en zal het blijven doordringen in de zenuwen en spieren van de volkeren van ons Avondland? Marcheert het Sovjetistisch beginsel west waarts? Als men de Duitsche verkiezingscijfers van 1932 beschouwt, zou men zeggen: Ja! Duitsche professoren (o.a. prof. G. Bernhard) trachten de wereld kond te doen, dat Duitsch land op weg is naar de consolidatie en dat her haalde crisisuitingen typeerend zijn voor het overgangsstadium van monarchie tot republiek. Wij willen het met hem hopen; gelooven doen wij het alsnog niet; uitzien blijft ons motto! Extremistisch Duitschland is voor Europa evenals Sovjetistisch Rusland een probleem ge worden. Het verschil tusschen beide voor Ne derland is, dat het eerste aan ons land grenst en het laatste in vogelvlucht 1500 K.M. van onze Oostgrens verwijderd is en desondanks toch nog kans ziet, in ons land te wroeten en bij ons volk wanorde in woord en daad te be werkstelligen, aldus schrijft jhr. J. A. X. H. Graafland in het December-nummer van „Het Landstormblad", Het comité tot samenstelling van Ned. Bede vaarten (Nationale Bedevaart) heeft besloten bij gelegenheid van de 75-jarige herdenking van de verschijningen van O. L. Vrouw aan de Zalige Bernadette, in 1933 een groote jubileum bedevaart naar Lourdes te organiseeren. Verder herdenkt bovengenoemd comité in 1933 het gouden jubileum van de oprichting van de Nationale Bedevaart naar Lourdes, terwijl in dit jaar de 40ste bedevaart vanwege dit co mité zal plaats hebben. De Hoogw. Excell. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, en Mgr. Diepen, Bisschop van s Hertogenbosch, hebben bereids toegezegd deze bedevaart, welke zal plaats hebben van 25 Juli tot en met 3 Aug. 1933 te zullen vergezellen. In afwijking van de regeling van voorgaande jaren, zal in 1933 geen bedevaart gehouden worden naar Lisieux, doch zullen alle treinen, waaronder de speciale ziekentrein, op 25 Juli vertrekken direct naar Lourdes. Óm aan dé wenschen van velen tegemoet te komen, zal een der treinen vertrekken vanaf Nijmegen en terug. Voor nadere inlichtingen, zoowel voor pel grims als voor zieken, kan men zich wenden tot het bureau V. N. B., Lindeplein 17, Heerlen. 99 7" V 'v' Wat zal het worden? vraagt de heer W. H. Vliegen in „De Socialistische Gids" van Januari. Wanneer de heer Vliegen de halve eeuw over ziet van zijn deelneming aan de sociaal-demo cratische beweging, dan moet hij soms glim lachen naar twee kanten. „Eenerzijds naar degenen die zich ergeren over het feit dat de beweging niet verder kan springen dan haar stok lang is, en haar dat kwalijk nemen alsof het haar schuld is." Dezen onberaden partijgenooten houdt hij de wijsheid voor: Ongeduld is geen machtsfactor. Anderzijds kan de heer Vliegen de makkers niet ernstig nemen, die wanhopig gebaren, als of alles onherstelbaar is miageloopen, wan neer de beweging in haar opmarsch wordt ver traagd. Als de sociaal-democratische nestor dicht bij huis blijft, zegt hij soms goede dingen, die ook zin hebben voor heet-gebakerde niet-partijge- nooten. Anders is het, wanneer hij zijn vleugels uit slaat en aan het profeteeren gaat. Dan schrijft hij een verouderde gemeenplaats als die wij onderstrepen in het volgende zinnetje: „Zooals de menschheid zich vrij worstelde van de slavernij der oudheid, en zooals zij de duis ternis der middeleeuwen wist te doorbreken, zoo zal zij zich ook weten te ontdoen van den chaos van het kapitalisme." Zoo heerscht in de hersenen van den heer Vliegen nog altijd een Egyptische duisternis en stekeblindheid voor een der lichtste tijden van de algemeene beschavingsgeschiedenis, de der tiende eeuw. Wat zal dat worden? Met het historie-begrip van den heer Vliegen wordt het nooit wat, dót is zeker. Pater W. Kea S.J., directeur van het Nationaal Bureau van het Apostolaat des Gebeds, ver zoekt ons nog eens de aandacht te willen ves tigen op de jaarlijksche internationale Bidweek, die wordt gehouden van Woensdag 18 tot en met Woensdag 25 Januari, van het feest van St. Petrus' Stoel tot en met het feest van St. Paulus' bekeering. Het doel is: door die algemeene achtdaagsche gebedsoefening over de heele wereld, zoowel van Katholieken als van niet-Katholieken, van God te verkrijgen, dat het menschdom één worde in Christus. Het doel van deze bidweek valt geheel samen met de algemeene intentie, welke Z. H. de Paus aan de leden van het Apostolaat des Gebeds: „De vrede van Christus in het Rijk van Chris- in deze zelfde maand Januari voorgesteld heeft tus". Elk jaar moet deze bidweek meer deelnemers trekken. In 1931 deden mee ruim 200.000 Ka tholieken van ons vaderland. Verleden Jaar 1932 ongeveer 275.000. Nu, in 1933 moeten het er 300.000 worden. Geen enkele goede Katholiek mag zich afzijdig houden. Wat men moet bidden? Acht dagen lang een eenvoudig gebedje, dat men kan vinden op de bidweekbriefjes, die door het Apostolaat des Ge beds, Bestelhuis, Hertogstraat 47, Nijmegen, voor nietigen prijs in den handel worden ge bracht. 100 ex. 50 cent; 500 ex. ƒ2.1000 ex. ƒ3.—; 10.000 ex. ƒ25.—. Maandagmorgen had de plechtige uitvaart plaats van den weleerw. heer H. van den Elzen O.S.Cr., in leven procurator van het klooster te Uden. De plechtige H. Requiem-Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer J. v. d. Braak, prior te Uden, met assistentie van de eerw. heeren Verduyn en van Vorst. Aan het altaar van O. L. Vrouw Terlinde droeg een neef van den overledene, P. H. van den Elzen, priester uit de abdij te Bornhem en kapelaan te Oud-Gastel, de H. Mis op. Na de H. Mis werd de absoute en de beaar- ding verricht door den Prior, met dezelfde as sistentie als bij de H. Mis. Het vorig jaar werden van regeeringswege van de gemeentebesturen opgaven van in de gemeenten plaats gehad hebbende verkeers ongevallen gevraagd. Blijkens een dezer dagen door den directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de gemeentebesturen gezonden circulaire is het dien directeur ge bleken, dat de invulling van de aan de ge meentebesturen verstrekte tabellen moeilijk heden heeft opgeleverd. Als gevolg daarvan is nagegaan op welke wijze die bezwaren onder vangen kunnen worden. Na overleg met de po litie in verschillende gemeenten is een eenvou diger formulier samengesteld, dat in den vorm van een vragenlijst thans aan de Gemeentebe sturen is toegezonden. Voortaan zal door het gemeentebestuur van elk verkeersongeval een vragenlijst moeten worden ingevuld, welke na het einde van de maand, waarin het plaats vond, aan het Centraal Bureau moet worden ingezonden. Op deze vragenlijst moet worden ingevuld dag en uur van het ongeval, nauwkeurige plaatsaanduiding, geslacht en leeftijd van den bestuurder, een omschrijving van het ongeval met aanduiding van het vervoermiddel ingeval van aan- of overrijden, omschrijving der gevol gen, o. a. met aanduiding der materieele schade, oorzaken van het ongeval waaromtrent 15 onderscheiden gevallen worden aangegeven, alcoholgebruik van bestuurder en slachtoffer en mededeelingen omtrent het proces-verbaal. Naar de „Residentiebode" meldt, was in ver band met de voornemens van Professor Veraart om uit de R. K. Staatspartij te treden, in de Haagsche kiesvereeniging een beweging op touw gezet, om dit vergezeld te doen gaan van een collectief uittreden van allen, die mét hem gaan wilden. Te dien einde werd er met lijsten ge colporteerd, vooral in ambtenaars- en arbeiders kringen. Het resultaat daarvan moet volgens het Haag sche blad het volgende zijn geweest: Er stonden op de lijst heel wat namen van personen, die verklaarden te bedanken als lid van de Staatspartij. Bij het eerste onderzoek bleek echter, dat deze menschen nooit lid van de Katholieke Staatspartij zijn geweest. Hun namen waren in het leden-register absoluut onbekend. Verder kwamen verschillende namen, enkele bijv. zes maal, meermalen op de lijst voor. Van al die bombast ontdaan, bevatte de lijst slechts zeven en veertig, zegge 47 namen van personen, die werkelijk lid waren van de Haag sche kiesvereeniging, waarvan de meeste nog met hun vrouwen. En dat, terwijl er Vrijdagavond 2036 nieuwe leden waren toegetreden tot de Haagsche kies vereeniging als gevolg van een propaganda campagne met het oog op de aanstaande ver kiezingen. Wat de fusie-onderhandelingen tusschen de groep-Veraart en de R. K. Volkspartij betreft, maakt „De Morgen" nog melding van een me- dedeeling, van de zijde der R. K. V. P. aan de „Utrechtsche Courant" gedaan, dat door Pro fessor Veraart het eerst een onderhoud is aan gevraagd met het partijbestuur der R. K. V. P. Dit heeft daarop een delegatie van drie leden aangewezen, om de besprekingen te voeren. Omtrent den uitslag is nog altijd niets be kend. De V.A.R.A. heeft kans gezien, op Oudejaars dag een bijzondere onkieschheid te begaan, zoo lezen wij in „De Avondpost". „Zij zond de redevoering van den gouverneur- generaal uit. Prachtig. Maar toen, dadelijk na die rede, het Wilhel mus ten gehoore werd gebracht, werd die uit zending door de V.AH.A. reeds tijdens den eersten regel afgebroken. Tegen die verregaande lompheid brengen wij ons protest uit. In de eerste plaats ziet men hier weer eens het onderscheid tusschen Nederlandsche socialisten en hun geestverwanten elders. In Engeland en België b.v. zou iets dergelijks ten eenenmale ondenkbaar zijn. Daar respecteert men het volkslied: een dergelijk plomp afbreken zou er beschouwd worden als een bepaalde schennis tegen het geheele volk. Wij zaten, aan een feestmaal op het Antwerpsche stadhuis, eens naast den bekenden Belgischen socialist dr. Camille Huysmans. Het Wilhelmus werd ge speeld. Een Nederlandsch socialist bleef zitten Dr. Huysmans gaf daarover zijn diepe veront waardiging te kennen. De Nederlander stond toen op. Vele buitenlandsche socialisten zouden het afbreken van de uitzending van ons volks lied onbegrijpelijk vinden. In de tweede plaats, wanneer men zich dan werkelijk buiten de nationale gemeenschap wil stellen, getuigt deze lompe daad van weinig be schaving, n.l. van gebrek aan eerbied jegens het geestelijk bezit van anderen." In beginsel is door den P.T.T.-dienst besloten om, voorloopig op proef, door middel van verre- schrijf-verbindingen, gelegenheid te geven tot onderling particulier telegraafverkeer over telefoon-aansluitingen, zoowel in locaal, als in interlocaal verkeer. Naan men zich zal herinneren, is vooraf door demonstratie van in bedrijf zijnde toestel len op de Jaarbeurs te Utrecht in September j.l. en door schriftelijke en persoonlijke gedach- tenwisseling met daarvoor in aanmerking ko mende instellingen de belangstelling gepeild voor dezen nieuwen verkeersvorm. De opgedane ervaringen zijn van dien aard, dat het bedrijf thans tot de aanschaffing van een eersten voorraad toestellen zal overgaan. Het jaarabonnement voor huur van de appa ratuur van een dergelijke verreschrijf-verbin- ding zal ƒ480 bedragen, met inbegrip van on derhoud en controle der toestellen. Voor het gebruik van de verbinding zal het gewone tele- foongesprekkentarief in rekening worden ge bracht, met toepassing eventueel van een tijd- tarief voor locaal verkeer. Prof. Aalberse heeft als Rijksbemiddelaar in het geschil in de wollenstoffenindustrie te Til burg, in een bespreking van partijen, de vol gende voorstellen gedaan: le. de minimum-uurloonen zullen in plaats van met 7pet. met 5 pet. verlaagd worden; 2e. de kindertoeslagen zullen verhoogd wor den met dien verstande, dat voor het derde kind 75 cents en voor elk volgend kind I toe slag op het weekloon zal worden gegeven, on gezien het aantal werkuren per week; 3e. de loonsverlaging zal niet toegepast wor den op uurwerkers beneden 24 jaar en uur werksters beneden 19 jaar, doch door stopzet ting der periodieke verhooging zullen deze ca tegorieën in een nieuwe loonschaal vallen; 4e. voor de vacantiedagen zal aan alle arbei ders het loon uitbetaald worden. De Nederlandsche Vereeniging van Postzegel handelaren heeft zich met het volgende schrij ven tot den Minister gewend: De afneming van de weldadigheidszegels, de z.g. .Kerstzegels", is het afgeloopen jaar in de handelaarskringen beduidend minder geweest dan vorige jaren. De leden der Vereeniging van Postzegelhan delaren zijn unaniem van meening, dat zulks is toe te schrijven aan de minder geslaagde uitvoering der zegels, welke over het algemeen als zeer leelijk wordt gekwalificeerd, hetgeen ook op den afzet naar het buitenland, een der belangrijkste afnemers dezer zegels, van veel invloed is geweest. Ware de uitvoering dezer weldadigheidszegels fraaier, aantrekkelijker en voor het publiek be grijpelijker, dan zou het resultaat zeker gunsti ger zijn geweest. Bij een vergelijking dezer zegels, met die met het zelfde doel in andere landen uitgegeven, valt het op, dat de uitvoering van onze zegels veel te wenschen overlaat en zij niet zijn, zooals het publiek verwacht, n.l. postzegels in fraaie, smaakvolle teekening, mooi van kleur en druk. De Vereeniging geeft derhalve in overweging, dat bij de eerstvolgende uitgifte van deze soort zegels rekening worde gehouden met de eischen, die o.m. door buitenlandsche handelaren ge steld worden aan de uitvoering, terwijl een gun stige beoordeeling in de buitenlandsche phila- telistische organen mede van grooten invloed is op de afneming. Een en ander zal het beoogde doel dezer bij zondere uitgifte en de opbrengst zeker ten goede komen. De Vereeniging voor de Oostenrijksche en Hongaarsche Fondsen heeft van het Oosten- rijksch Ministerie van Financiën bericht ont vangen. dat de termijn voor omwisseling van de obligatiën behoorende tot de z.g.n. .Dettes ga- gées" in 4 pet. obligatiën der Republiek Oosten rijk, welke termijn, volgens de bepalingen van de Oostenrijksche Regeering, was opengesteld tot 31 December 1932, tot 30 Juni 1933 is ver lengd. In herinnering wordt gebracht, dat van de leeningen, die onder genoemde bepalingen val len, te Amsterdam genoteerd zijn: de 5 pet. obligatiën der Kaiserin Elisabeth Bahn III Emissie; 4 pet. obligatiën Oostenrijksche Lokaal Spoorweg van 1887; 3 pet. obligatiën Oosten rijksche Lokaal Spoorweg van 1894; en 4 lA pet. obligatiën Oostenrijksche Staatsleening 1913 voor Spoorwegdoeleinden. We zitten diep in den put! Geen geld, geen werk, geen nering, vermin derde belastingopbrengsten en stijgende uitga ven voor werkloozen en andere steunbehoefti- gen. Voorspeld wordt, dat het zóó niet langer gaat. dat er voor Nederland in de krisis een krisis gaat komen, welke ons waarschijnlijk nog lang heugen zal. Maar dan lees je daar in de .Economische Statistiek" van het Centraal Bureau, dat blij kens de betreffende belastingopbrengsten nog in het jaar 1930 voor 183 millioen aan tabak, sigaren en sigaretten de lucht is ingeblazen en dat in datzelfde jaar voor 215 millioen aan bier, wijn en gedistilleerd door het Nederlandsche keelgat gejaagd is. 183 millioen en 215 millioen dat is bij me kaar 392 millioen! Terwijl in hetzelfde jaar alle belastin gen bij elkaar 842 millioen hebben opgebracht. Waar nog zóóveel aan genotmiddelen wordt uitgegeven, daar moet de regeering toch nog wel enkele bronnetjes kunnen aanboren.... Natuurlijk zal zij erop bedacht moeten zijn, door al te sterke aftapperij de bronnen ten slotte niet droog te leggen, de consumptie niet zóózeer te doen inkrimpen, dat er geen belastin gen meer van binnen komen. Maar voorloopig zijn wij gezien de millioe- nen-consumptie-cijfersaan die vrees nog niet toe. Laten zij, die nog beduidende bedragen over hebben aan sigaren, sigaretten, biertjes, wijntjes, enz., nog maar iets méér bijdragen tot leniging van den nood! Door de Nederlandsche Spoorwegen wordt al het mogelijke gedaan om zoo spoedig mogelijk de prijsverlaging van de plaatskaarten in te kunnen voeren. De directie had gaarne gelijk met de abon nementskaarten de prijsverlaging der plaats- kaarten op 1 Januari doen ingaan, maar door het omvangrijke werk, aan zoo'n prijsverlaging verbonden, was dit niet mogelijk. Ten eerste moeten alle gedrukte plaatskaar ten op de stations omgewisseld worden; ten tweede de cliché's van 44 plaatskaarten-druk- machines veranderd en ten derde moeten de cliché's van 29 plaatskaarten-automaten gewij zigd worden, evenals het mechanisme voor het inwerpen en teruggeven van gelden. Te Clinge (Z.) drong op Oudejaarsavond bij een bejaard echtepaar een man, gewapend met een bijl, binnen. Hij werd door de spoedig ter plaatse zijnde politie gegrepen. Dinsdagmorgen echter wist de man, een Bel gisch deserteur, tijdens zijn vervoer naar Mid delburg te ontsnappen en in de bosschen te ont komen. Te Geffen (N.-B.) is Dinsdagmiddag in de boerderij van den landbouwer van Tiel, een brand uitgebroken, die weldra oversloeg op de daarnaast gelegen hofstede van den landbouwer Schuurmans. Een schuur, waarin een groote voorraad brandstoffen was opgeslagen, werd mede een prooi der vlammen. Beide boerderijen zijn totaal vernield. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen, maar beide gezinnen, waarvan dat van den heer Schuurmans uit elf personen bestaat, zijn dak loos, terwijl beide bezittingen slechts laag ver zekerd zijn. De dorpsbrandweer, die ter plaatse verscheen met een handspuit, kon niets uitrich ten- Door den vonkenregen verkeerde ook de te genover gelegen boerderij van den veehouder van der Doelen in gevaar. Met de hulp van vele omwonenden, die het rieten dak met emmers water nat hielden, kon dit perceel na harden arbeid behouden blijven. In een garnizoen in ons land worden het geheele jaar door de bons van sigaretten, welke in de cantine worden verkocht, verzameld en afgegeven aan den commandant van het Re monte-depót. Deze commandant laat de bons opzenden, waarna de prijzen welke inkomen, verdeeld worden op het feest van Koninginne- verjaardag. Nu had zich een sergeant verstout, die bons met begeleidend schrijven te verzenden als dienstbrief. En daar was heel wat om te doen geweest, zelfs de minister was er aan te pas geroepen. De sergeant had zich ten slotte voor den Krijgsraad te verantwoorden wegens het on geoorloofd gebruik maken van het verzenden der bons en brief als „dienstbrief". (Hij had ze behooren te verzenden als een gewoon gefran- keerden brief.) De verdediger, Mr. Dr. van Leeuwen, Den Bosch, wees op de onbeduidendheid van zoo'n onbenullig zaakje als waarover het voor den Krijgsraad ging. De militaire overheid had beter met een berisping kunnen beduiden „Man, dat moet je voortaan niet meer doen."' Spr. wees op de groote kosten, welke met de behandeling van zoo'n zaakje gepaard gaan en dat in een tijd, dat alles en alles in de bezuini ging betrokken wordt. PI. concludeerde tot vrij spraak. Beklaagde werd vrijgesproken. Te St. Willebrord ontstond in den vroegen morgen brand in een leegstaande woning. Deze woning is al eenige weken onbewoond; de eigenaar heeft vóór eenigen tijd van het ge meentebestuur van Et ten-Leur aanzegging ge kregen er eenige hoognoodige verbeteringen te laten aanbrengen. Daarom wordt aan opzet ge dacht. De politie heeft een onderzoek inge steld. De woning was verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5