Japans nieuwe roofoverval m DE „ATLANTIQUE" IN BRAND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rust na den storm Het nieuws van heden P DE AMPUTATIE VAN MANDSJOEKWO DE NOORSCHE ZUIDPOOL EXPEDITIE Frankrijk en Italië DE OCEAANSTOOMER VERLOREN DE BAROMETER DONDERDAG 5 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18269 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; Sngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Aziatische verachting voor het Westen San Marino protesteert Tegen verwoesting van cultuur- overblijfselen in Dalmatië Onderzoekingstochten in onbe kende gebieden Kpt. Larsen de leider Larsen Wereldtentoonstelling te Chicago Te Sjanhaikwan zouden 800 bur gers zijn omgekomen Chineezen verschansen zich Engélsche démarche te Tokio Japansche eischen Rijksdag op 24 Januari bijeen Henri de Jouvenel zal trachten overeenstemming tusschen beide landen te bereiken DE GROOTE KLOOSTERBRAND TE ZWOLLE wénkloóstm r i- Een fraai overzicht van het St. Thomas-klooster te Zwolle dat door brand is verwoest Onzekerheid over de sterkte der bemanningeen 30-tal per sonen vermist? Ook Nederlanders bij de redding 30 vermisten? Nederlandsche hulp Diepe indruk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Onlusten te Kingston KABINETSCRISIS IN EGYPTE Enkele mutaties beoogd De winter blijft uit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Japans geslaagde roofoverval op Sjanhaikwan levert een nieuw bewijs van de diepe ver achting, welke de Japansche militairistische imperialisten koesteren voor het machteloos toeziende Westen en den vrijwel nutteloos rede kavelenden Volkenbond. Zij trekken zich hoe genaamd niets aan van alle bedreigingen en vermaningen, omdat zij maar al te goed weten, dat de vervaarlijk dreigenden den lust en den wil en de kracht missen om van hun rheto- risch imposant klinkende woorden tot daden over te gaan. Japan, dat zich in een razend snel tempo uiterlijk van de Westersche techni sche beschaving heeft meester gemaakt, past thans een koloniale geweldpolitiek toe, die men graag in het Westen als misdadig brandmerkt, ook al heeft men zich er vroeger zelf aan schul dig gemaakt en gaat men zich er ook thans nog wel eens aan te buiten. De Japansche ge weldpolitiek tegenover China is en blijft mis dadig, onverschillig of ook anderen zich wel eens aan dergelijke practijken hebben bezon digd. Het valt niet te ontkennen, dat Japan met zijn snellen bevolkingsaanwas, waarvoor het weinig of geen emigratie-mogelijkheden heeft, voor groote moeilijkheden zit, maar de wijze waarop het thans die moeilijkheden tracht te overwinnen, is juridisch en moreel ontoelaat baar. Hetzelfde bedrieglijke spelletje, dat Japan bij den aanvang van de invasie in Mandsjoerije heeft gespeeld en dat tot de usurpatie van geheel Mandsjoerije leidde, heeft het thans te Sjanhaikwan herhaald. Het heeft eerst de Chineezen, die troepen concentreer den om eventueel hun rechtmatig grondbezit te beschermen, gewaarschuwd, dat zij daarmee moesten ophouden, omdat zij daardoor Japan provoceerden. De werkelijk uit zelfverdediging handelende Chineezen gaven daaraan natuurlijk geen gehoor. Bij voorbaat wezen de Japanners alle verantwoordelijkheid voor de eventueele ge volgen af. Na deze preliminairen konden zij tot den aanval overgaan. Een aanleiding daartoe was spoedig gevonden. De bewering, dat een paar Japansche militairen in Sjanhaikwan ver moord zouden zijn, was voor hen een voldoende motief om de stad in puin te bombardeeren en te bezetten. Strategisch beteekent deze daad de volledige amputatie van Mandsjoekwo van China. De eenige bruikbare toegangsweg, waar langs China de vrijscharen in Mandsjoekwo nog van munitie, goederen en versterkingen kon voorzien, is thans afgesneden. Bovendien staan de Japanners in de haven stad Sjanhaikwan op een prachtige springplank naar de vierde noordelijke provincie Jehol, waar de Chineesche maarschalk Tsjang Hsue Liang het militaire verzet organiseert. Of Japan van deze springplank onmiddellijk gebruik zal maken om ook Jehol bij den staat Mandsjoekwo in te lijven, is nog niet zeker. Het kan zijn, dat Japan alleen Sjanhaikwan bezet heeft, om de pacifi catie van Mandsjoekwo te vergemakkelijken. Maar het kan ook zijn, dat Japan hier een eer ste poging heeft gewaagd tot het overweldigen van het eigenlijke China achter den Chinee- schen muur. Indien dit laatste de uiteindelijke bedoeling van Japan mocht zijn, is het niet onmoge lijk dat het zichzelf zal „tot siegen". De economische ellende in Japan zelf stijgt met den dag, de waarde van de yen daalt gestadig, en de numerieke meerderheid der Chineezen en de onmetelijkheid van hun rijk maken een algeheele onderwerping van China totaal onmo gelijk. Men krijgt sterk den indruk, dat de Japansche regeering de veroveringstochten op het Aziatische vasteland forceert en volhoudt om het Japansche volk in een roes van natio nalisme te bedwelmen, opdat het niet tot bezin ning en daarmee tot de erkenning van zijn deplorabelen toestand kome. Maar of deze methode werkelijk blijvend succes zal kunnen hebben, zal wel uitsluitend door de sabel- zwaaiende dollemannen zelf worden geloofd. In- tusschen is het nog lang niet zoover gekomen, dat Japan uitgeput er het bijltje bij neer moet leggen. Integendeel, het windt zich op tot een nieuwe vlaag van leugenachtige onbeschaamd- SAN MARINO, 5 Januari (Reuter) De kleinste staat van Europa, de republiek San Marion, heeft bij de Joegoslavische autoriteiten geprotesteerd tegen de verwdoesting van Ver.e- tiaansche cultuur overblijfselen in Dalmatiè, zooals dit b.v. geschied is te Arbe, de geboorte plaats van St. Marino, den stichter van de re publiek. SOFIA, 5 Januari (Reuter) Een Macedoni sche ziekenzuster heeft een harer patiënten om solitieke redenen doodgeschoten. heid en durft den zichzelf verdedigenden Chinee zen eischen te stellen, die principieel en prac- tlsch onaannemelijk zijn. De beweerde „provo catie" der Chineezen zou, volgens Japan, ten doel hebben den Volkenbond tot actie te dwin gen en .Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten tot een conflict met Japan te forceeren, maar deze listige constructie vertoont te veel inner lijke onwaarschijnlijkheid om ook maar een oogenblik aannemelijk te zijn. Wel is het zeker dat Japan, hetwelk in tegenstelling met zijn vroegere hooghartigheid tegenover Sovjet-Rus land, thans om een non-agressie-pact bijkans bedelt, buitengewoon onaangenaam getroffen is door het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Nanking en Moskou. En het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat deze toenadering tusschen Rusland en China van invloed is geweest op het creëeren van een nieuw „voldongen feit" te Sjanhaikwan door Japan. Het wordt voor den Volkenbond, waarop China opnieuw een beroep heeft gedaan, wel uiterst moeilijk om nog langer met een recidi- vistischen internationalen misdadiger als Japan aan één tafel te blijven zitten, indien hij ten minste niet zijn laatste greintje zelfrespect wil verspelen. OSLO, 4 Jan. (Reuter). Twee leden van de onder leiding van den bekenden Noorschen kapitein-vlieger Riiser-Larsen staande Noor- sche Zuidpool-expeditie zijn, zooals reeds ge meld werd, vanuit Frederikstad, aan boord van het stoomschip „Thorshavn," met 60 honden vertrokken. Kapitein Riiser-Larsen zelf zal hen later vol gen. Hij is een van de bekwaamste piloten van het Noorsche vliegercorps en vergezelde Roald Amundsen op diens beide Noordpoolvluchten, n.l. de eerste met vliegbooten, waarbij Amund sen en zijn metgezellen op het kantje af den dood ontliepen en de tweede met het lucht schip „Norge" van Spitsbergen naar Alaska. Thans zal Riiser-Larsen echter de oude mid delen van Poolonderzoek gebruiken, t.w. hon den, sleden en ski's, de manier van Fridtjof Nansen en, op diens eerste expedities, óók van Amundsen. Kapitein Larsen zal de „Thorshavn" via Lon den achterna gaan en zijn metgezellen ont moeten in Kaapstad of een andere Zuid-Afri- kaansche haven. De „Thorshavn" vaart dan door naar het walvischgebied, om traan in te nemen van Noorsche walvischvaarders en ontscheept de expeditie-leden op Enderby-land. Vandaar begint de groote tocht met sleden naar het Westen, langs Queen-Maud-land en de Weddell-zee; onderzoekingstochten zullen worden gehouden in de onbekende gebieden aan de Westkust van deze zee. De expeditie zal de kust volgen, omdat het veel gemakkelijker zal zijn met de sleden over het ijs van de kustlijn voorwaarts te komen dan over de landroute. Inmiddels zal door Noorsche walvischvaar ders een hut gebouwd worden op Louis Phi- lippe-land en daar zullen Larsen en zijn metge zellen hun tocht beëindigen en hopen zij met een walvischvaarder in het walvischseizoen van 1934 naar Noorwegen terug te keeren. Bij het bereiken van de hut op Louis Phi- lippe-land zullen zij een afstand van ongeveer 5500 kilometer hebben afgelegd, waarvan meer dan 2000 kilometer door onbekend gebied. De twee metgezellen van Larsen zijn Halvard Devoid en Olaf Kjelboth, beiden ervaren ski- loopers en gewend aan de moeilijkheden van een ruw klimaat. Zij hebben vele jaren in het Noordpoolgebied doorgebracht, om. als „trappers" op Oost- Groenland. CHICAGO, 4 Jan. (Reuter) Mussolini, Lebrun, de president der Fransche Republiek en de Koning der Belgen zouden zijn uitgenoodigd tot een bezoek aan de a.s. wereldtentoonstel ling. PEKING, 4 Jan. Te Sjanghaikwan is de laat ste 24 uur geen schot meer gelost. Volgens Chi neesche berichten is slechts een straat van Sjanghaikwan overeind gebleven. De Chinee sche bladen verklaren dat de Japansche troe pen uiterst heftig zijn opgetreden en wel niet alleen tegen Chineesche soldaten, maar ook tegenover vluchtende burgers. Niet minder dan 800 Chineesche burgers zou den gedood zijn. Ook verscheidene tempels zijn verwoest. Volgens officieuse mededeelingen trekken de Chineesche troepen in alle orde terug. Zij wor den ten Z.W. van Sjanghaikwan geconcentreerd en hebben bevel ontvangen, uitersten tegenstand te bieden bij een verder opdringen der Japan ners in de richting van Peking. De Chineezen hebben reeds loopgraven aangelegd. De Chineesche autoriteiten te Tientsin heb ben den staat van beleg afgekondigd voor de stad en de naaste omgeving. TOKIO, 4 Jan. (V.D.). De Engelsche am bassadeur te Tokio heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van Buit. Zaken, Oesjida, ten einde opheldering te vragen betreffende de gebeurtenissen te Sjang- haikwam. Het Amerikaansche departement van Buit. Zaken spreekt het bericht tegen, dat Amerika bij de Japansche regeering zou hebben gepro testeerd tegen de gevechten te Sjanghaikwan. MOEKDEN, 4 Jan. (V. D. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de commandant der Japansche troepen te Sjanhaikwan den Chineesche autoriteiten heeft voorgesteld het conflict op de volgende basis bij te leggen: 1 De Chineesche troepen worden uit het district Sjanhaikwan teruggetrokken: 2 De Chineesche regeering verplicht zich een neutrale zóne te scheppen: 30 K.M. buiten de spoorlijn mogen zich geen Chineesche troepen ophouden; 3 De Chineesche plaatselijke autoriteiten moeten de verantwoordelijkheid dragen voor het incident te Sjanhaikwan; 4 De aftocht der Chineesche troepen uit het district Sjanhaikwan moet binnen 24 uren plaats hebben; 5 Sjanhaikwan wordt als grenspunt van Mandsjoekwo beschouwd. BERLIJN, 4 Jan. (W.B.). Hedenmiddag heeft het Seniorenconvent van den Rijksdag beslo ten, den Rijksdag op Dinsdag 24 Januari bij een te doen komen. Op 20 Janari zal het Seniorenconvent opnieuw bijeenkomen, om de agenda vast te stellen. PARIJS, 4 Jan. (V. D.) De nieuwe Fran sche ambassadeur te Rome, Henri de Jouvenel. heeft in de Matin", van welk blad hij vroeger hoofdredacteur was, eenige mededeelingen ge daan over zijn toekomstige plannen. Hij herin nert er aan, dat de Matin", onder zijn leiding, tijdens de vredesconferentie heeft geprotesteerd tegen de slechte behandeling van Italië door Wilson, Lloyd George en Clemenceau. Sprekende over den toestand van thans ver klaart hij niet te weten, om welke redenen tot nog toe geen overeenstemming tusschen Frank rijk en Italië is bereikt. Tot nog toe heeft hij den indruk gehad, dat de Fransche regeering wel overeenstemming wenschte, doch dat de Italiaansche regeering steeds weer een ontwij kende houding aanneemt. Nu heeft echter de voorzitter van de Kamercommissie van Bui- tenlandsche Zaken, Berenger, van een onder houd, dat hij kort geleden met Mussolini had, een geheel anderen indruk meegebracht, die door den voormaligen gezant te Rome, Desnard, bevestigd wordt. Ten einde alle misverstanden te verm ,üen, had De Jouvenel in een onder houd met den Italiaanschen ambassadeur te Parijs er op gewezen, dat men in Italië de op vatting ter zijde moet stellen, dat Frankrijk naai de hegemonie over eenig deel van Europa streeft. Zijn eigen benoeming tot ambassadeur te Rome. de rede van Herriot op t congres der radicaal- socialistische partij te Toulouse, voorts het feit, dat Herriot de Senaatscommissie van Buiten- landsche Zaken heeft toegestaan kennis te nemen van de acten over de Fransch-Italiaan- sche kwestie, het zenden van een politicus naar Rome door Paul Boncour en de instemming van de publieke opinie in Frankrijk, bewijzen ten duidelijkste, dat Frankrijk volledige overeen stemming met Italië wenscht. PARIJS, 4 Jan. (Reuter). Door den vuur toren van Le Havre wordt gemeld, dat de 40.000 ton groote Fransche Oceaanstoomer „Atlantique", die zonder passagiers van Pauil- lac aan de Gironde naar Le Havre onderweg was, tusschen Cherbourg en Le Havre in brand is geraakt en door de bemanning is ontruimd. CHERBOURG, 4 Jan. Zooals gemeld werd, is de machtige Fransche oceaanreus „Atlantique" in het Kanaal in brand gevlogen. De brand zou s morgens om 4 uur zijn ontstaan. De radiopost aan boord van het schip zond een S.O.S.-sein uit, maar onmiddellijk na dit signaal greep het vuur met zulk een snelheid om zich heen, dat de bemanning van een bestrijding van den brand moest afzien en het schip moest verlaten. Vol gens de laatste berichten bevond de „Atlan tique" zich op 25 mijl ten Westen van het Ka naal-eiland Guernsey, toen de brand uitbrak. Van het Duitsche motorschip „Ruhr" is be richt ontvangen, dat het zich met 86 geredden aan boord op weg naar Cherbourg bevindt. Het Engelsche schip „Falmouth" heeft 80 leden der bemanning aan boord genomen. Het Nederlandsche stoomschip „Achilles" heeft eveneens een deel van de bemanning van de „At lantique" naar Cherbourg vervoerd; onder hen bevindt zich een aantal gewonden. De kusttelegraaf heeft een radiogram opge vangen, volgens hetwelk de „Siërra Salvada" gewonden en zieken van de „Atlantique" aan boord had genomen en hen naar Cherbourg vervoerde. Vijf vliegtuigen zijn van Le Bourget vertrok ken, om het bergingswerk te volgen. Ook een watervliegtuig is erheen onderweg. De vliegers, die boven de „Atlantique" heb ben gevlogen, verklaren dat de brand voort- woedt. Het schip maakt reeds 20 graden slagzij. Een aantal reddingsbooten omringt de „At lantique", doch kunnen op het oogenblik wei nig uitrichten. CHERBOURG, 4 Jan. (Reuter.) De dr.c sche pen, die de geredde leden der bemanning van de „Atlantique" aan boord hebben, zullen he denavond tegen 9 uur in de haven aankomen. Het Nederlandsche stoomschip „Achilles" heeft 20 geredden aan boord, het Duitsche motorschip „Ruhr" 86 en het Engelsche stoomschip „Ford- castle" zes. Daar de bemanning van de „Atlantique" uit meer dan 200 koppen bestaat, vreest men dat een aantal is omgekomen, hoewel het ook moge lijk is dat andere schepen de schipbreukelingen hebben opgenomen. Te Cherbourg is het gerucht in omloop, dat 20 tot 30 personen vermist worden. De lijst der op varenden zou nog steeds niet definitief zijn vast gesteld, zoodat de totdusver gemelde cijfers over de sterkte der bemanning met voorbehoud moet worden aanvaard. Van de buitenzijde is aan de „Atlantique" niets van den brand te zien. Zware rookwolken stijgen echter uit het binnenste van het schip op. De pogingen tot blussching der vuurzee bleven zonder resultaat. De minister van Koopvaardij, Leon Meyer, heeft medegedeeld, dat volgens de jongste be richten de ..Atlantique" als geheel verloren moet worden beschouwd. Bjj de besprekingen in het Ministerie van Marine zou eer in het bijzonder de nadruk op zijn gelegd, dat bij alle drie branden, welke de Fransche handelsvloot den laatsten tijd troffen, zekere met elkander overeenkomende verschijn selen waren op te merken, welke nader zullen worden bestudeerd. Een speciale commissie zal zich waarschijn lijk nog Woensdag naar Cherbourg begeven, om de geredde leden der bemanning van de „At lantique" aan een verhoor te onderwerpen. De Britsche torpedojager „Westcott" is uit Portsmouth uitgevaren om behulpzaam te zijn bij de blusschingswerkzaamheden der „Atlan tique." AMSTERDAM, 4 Jan. Naar wij vernemen heelt het stoomschip „Achilles" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij 32 man van de „L'Atlantique" gered. Het schip was Vrij dag van Amsterdam naar Le Havre vertrokken. Het schip bevond zich heden op weg van Le Havre naar de Spaansche haven Melilla. Onder weg heeft de „Achilles" nog 32 personen van het brandende schip ,,L' Atlantique" aan boord kunnen nemen en hen te Cherbourg aan land gezet. Hedenavond om 8 uur is de „Achilles" weer van Cherbourg vertrokken ten einde zijn reis naar Melilla voort te zetten. De sleepboot ,Roode Zee" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst is hedenmid dag om half vier bij het brandende Fransche stoomschip „L'Atlantique" aangekomen. Het schip stond van voor tot achter in lichter laaie. De .Roode Zee" zal in ieder geval in de nabij heid blijven. Het was niet mogelijk een sleep tros vast te maken. Het schip heeft slagzij aan bakboord. De verzekerde waarde van het schip moet 300 millioen francs bedragen. PARIJS, 4 Jan. (V. D.) De brand van het Fransche Oceaanschip „Atlantique" heeft in Fransche scheepvaartkringen diepen indruk gemaakt, temeer qmdat het tragisch verlies van de „Georges Phillipar," waarbij 52 perso nen om het leven kwamen, nog in ieders herinnering leeft. Beide schepen zijn te St. Nazaire gebouwd, doch niet van dezelfde werf afkomstig. De „Atlantique" is gebouwd bij Penhoet. waar ook kort geleden het grootste Fransche schip de „Normandië" van stapel is geloopen. Men vreesst dat door deze beide branden het ver trouwen in de Fransche scheepvaart ernstig is geschokt. Zoowel de reederij van de „Atlantique," de Compagnie de Navigation Sud-Atlantique ais het Fransche ministerie voor de koopvaarüii wijzen er met nadruk op, dat een gestreng onderzoek naar de oorzaak van den brand zal worden ingesteld. Men vreest echter dat men aan boord van het schip zelf geen onderzoek meer kan doen, zoodat men geheel zal zijn aangewezen op de verklaringen van de beman ning. Omtrent de oorzaak van den brand van de „Georges Phillipar" bestaat nog steeds geen zekerheid en degenen, die toen van sabotage hebben gesproken, gelooven hun opvatting thans bevestigd te zien door den brand van de „Atlantique". Zij kunnen zich niet voorstellen hoe een reusachtig schip van meer dan 40.000 ton in eenige uren een prooi der vlammen kan worden en begrijpen niet, dat het onmogelijk kon zijn met de aan boord aanwezige middelen het vuur in de kiem te smoren. Men veronder stelt daarom zelfs dat de brand op verschillende plaatsen tegelijk is uitgebroken. CHERBOURG, 4 Jan. (Reuter.) De kapitein van de „Atlantique", Schoofs. bevindt zich on der de geredden, die het Nederlandsche sa. „Achilles" hedenavond hier aan land zette. De kapitein zou verklaard hebben, dat de nachtwacht hem Woensdagmorgen om 3.30 uur ter hoogte van Guernsey meldde, dat in een hut eerste klasse brand was uitgebroken. Terstond was de alarminrichting in werking gesteld en poogde men het vuur te blusschen. De zeer licht brandbare nieuwe lak bood het vuur echter gemakkelijk voedsel, zoodat spoe dig het heele eerste klasse- dek in brand stond. Het radio-apparaat stond in dichten rook. zoo dat van seinen geen sprake was. 's Morgens om 6 uur moest men elke hoop, het schip te red den, laten varen. Toen de bemanning in de reddingsbajten ging, sloeg een boot om; de inzittenden vielen in zee. De bemanningslijst van de „Atlantique" wel ke een reederij-ambtenaar Woensdagavond van Bordeaux naar Parijs bracht, zou 200 namen bevatten. Vermoedelijk bevonden zich ook blin de passagiers aan boord. Te Cherbourg zijn vanavond 127 geredden aan land gezet. Het Kabinetscrisis in Egypte. De Rijksdag komt 24 Januari bijeen. De onlusten te Kingston. De Fransche Oceaanstoomer „Atlantique" staat nabij Le Havre in brand en wordt als verloren beschouwd. De loonsverlaging in de textiel; conferentie brengt geen overeenstemming. De staking te IJmuiden; reeders lossen zelf. Bezoek aan de klooster-ruïne te Zwolle. Late strafvervolging tegen vroe geren bank directeur. sa. „Allegro", dat eveneens opvarenden van de „Atlantique" zou hebben opgepikt, is op weg naar Brest. Men vermoedt, dat ongeveer der tig personen vermist worden. De opwinding over den brand op de „At lantique" is begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat sinds 4 jaar het eene schip na het anaere verwoest wordt. In 1928 werd het sa. „Paul Lecat" in de haven van Marseille een prooi der vlammen. In Augustus 1929 verbrandde het grootste gedeelte van het sa. „Paris" aan de kade van Le Havre. Op 21 Mei 1930 ontstond brand aan boord van de „Asia" op de Roode Zee. Hierbij kwamen talrijke Mohammedaan- sche pelgrims om. In October 1930 ontstond brand aan boord van het sa. „Lamartine op de reede van Toulon, waarbij de passagiers van boord moesten worden gehaald. Ten slotte de ramp met de „Philippar" en de brand van de in Frankrijk gebouwde „P. C. Hooft" Afgevaardigde Richard heeft een interpel latie gericht tot den premier en den minister van koopvaardij, wat de regeering denkt te doen om de eigenaardige neiging tot groote branden in de Fransche handelsvloot te be strijden. LONDEN, 4 Jan. Zooals we reeds meldden, is het te Kingston, op Jamaica, tot bloedige onlusten gekomen tusschen een deel der En gelsche troepen en de inheemsche bevolk'ng. Omtrent de aanleiding en het verloop dezer onlusten, vernemen we nog de volgende bij zonderheden. Het betrokken Engelsche regiment is het beroemde regiment der Northumberland Fuse liers, dat 260 jaar geleden werd opgericht en gedurende eenigen tijd bekend stond als de Wellington-lijfgarde. De onlusten ontstonden, doordat in een café een Engelsch soldaat door een inboorling werd gedood. In dolle woede trokken de Engelsche soldaten door de stad en vernielden alles wat zij ontmoetten. Burgers werden aangehouden en afgeranseld, etalage- vensters en andere ruiten werden stuk ge gooid. Trams werden aangehouden en uit de rails geworpen. En met de politie kwam het tot een handgemeen. Aan het bevel van den En- gelschen commandant om in de kazerne terug te keeren, werd aanvankelijk geen gevtlg ge geven. Pas na gerumen tijd kon de rust in de stad hersteld worden. CAïRO, 4 Jan. (Reuter). Het Egyptische ka binet is hedenochtend afgetreden. Reuter meent te weten, dat de premier Sidki Pasja het kabi net zal reconstrueeren met drie nieuwe mi nisters ter vervanging van de ministers van Buitenlandsche Zaken, Verkeer en Justitie. HELSINGFORS, 4 Jan. (Reuter.) Voor de eerste maal in de geschiedenis van het land is Finland dit jaar zonder ijs en sneeuw. De winter is buitengewoon zacht; en terwijl anders de rivieren en meren bijna geheel zijn dichtgevroren in dezen tijd van het jaar, is er nu nog niet eens een vliesje op. Talrijke winkeliers, vooral van wintersport-ar tikelen, verkeeren in groote moeilijkheden, daar zij met hun voorraden blijven zitten. Hoogste stand op Donderdag 1 uur urn.: 759 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1