STADSNIEUWS 'éw*- ZWM w SHilps BEURS VAN AMSTERDAM gppp^p^j Haarlem, 5 Jan. Waarom Dit zal U helpen! MIS Wisselkoersen MARKTEN DONDERDAG 5 JANUARI Een conflict op de Haarl. groentenmarkt JL&l DONDERDAG 5 JANUARI 1933 Pogingen om regelend in het vak op te treden Het vak een toevluchtsoord ST. RAPHAEL Haarlem I (Spoor) Studieclub „St. Bavo" De weg AmsterdamDen Haag MUZIEK NED. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG Haarlemsche afd. opnieuw opgericht GROOT NATIONAAL SOLISTEN-CONCOURS Door Utile Duld Van 7 tot 22 Januari ST. JOSEPHS-GEZELLENVER. „HAARLEM II" Bijeenkomst oud-leden Brandende rookerij Na een rustpoos -RUN LIJDEN? ABSORBINE Restaurant HILDEBRAND r':' seinde ,jderPreet,ijHaarlekn Het huis voor het geven van ARTIJEN - DINERS - SOUPERS Onze koks komen reeds vanaf f3.50 diners bij U aan huis verzorgen rap LUXE: BAKKE-RIJE-N VOOR DEN KANTONRECHTER De draaitol Niet aanwezig en toch schuld KINDERPOSTZEGELS Aanbesteding Aanhouding BURGERLIJKE STAND AGENDA Personalia OUDE MAN DOODGEREDEN Dronken chauffeur voor de rechtbank 6 Januari UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL N. V. THEEHANDEL EN KOFFIEBRANDERIJ Vjh R. H. DIJKSTRA - AMSTERDAM-LEEUWARDEN Elders in dit nummer vinden onze lezers de volgende advertentie: H.H. Kleinhandelaren! Met dezen deelen wij U mede, dat de N.V. A. G. v. d. Horst vanaf heden niet meer als Grossier is aangesloten bij de overeenkomst. Kent Uw plicht! De Commissie. PK. Ook niet voor ba nanen. Omtrent de beteekenis van dezen maatregel deelde de heer J. G. van Kessel, Ud van den Haarlemschen gemeenteraad en voorzitter van de vereeniging „St. Marcus", H K. bond van groentehandelaren, ons het volgende mede: Het vak van groente- en fruithandelaar is een toevluchtsoord geworden voor alien, die niet meer weten wat zij moeten beginnen. Zeer vele werkloozen vallen op ons vak aan en dat heeft niet alleen nadeelen voor ons beroep, maar ook voor het publiek. Dit toch wordt lastig gevallen aan de deur door de talloos velen, die fruit of groenten trachten te ver- koopen en wordt gedupeerd door het feit, dat deze kleinhandelaren van één dag niet inge richt zijn op het bewaren en verzorgen van eetwaren. Zij hebben geen magazijnen; het fruit en de groenten moeten worden bewaard in stallen, in huiskamers en slaapkamers, enfin de hygiënische zorg laat alles te wenschen over. Voor de grossiers hebben die soort handelaren ook een nadeel, want het gebeurt maar al te dikwijls, dat zij tenslotte geld tekort komen aan deze kooplieden. De bona fide kleinhandelaren, aldus de heer van Kessel, hebben toen gemeend, dat er rege lend moest worden opgetreden en konden daar voor een overeenkomst treffen met de grossiers, een overeenkomst, die vooraf was opgemaakt door een commissie, bestaande uit zes grossiers en zes kleinhandelaren, drie leden van „St. Marcus" en drie leden „Onderling Belang". In deze overeenkomst werd bepaald, dat alle kleinhandelaren, die na 1 Januari 1932 in den handel van aardappelen, groenten en fruit zijn gekomen of nog komen een cautie moeten storten van tenminste honderd gulden. Deze storting moet gedeponeerd worden op de Twentsche Bank, maar beteekent geenszins, dat men crediet heeft bij de griessiers. Van deze cautie kunnen eventueel schulden worden af getrokken. in ruil voor deze cautie krijgt de storter een erkende koopmanskaart. Op deze kaart mag hem door de grossiers geleverd worden. Dezen verplichten zich alleen te ver- koopen aan houders van erkende koopmans- kaarten. De kleinhandel verplicht zich daar tegenover alleen te koopen bij de erkende gros siers, die de overeenkomst hebben geteekend. Voor personen, die in den kleinhandel willen gaan, bestaat den eersten van iedere maand daartoe gelegenheid; voor personen, die zich in den groothandel willen vestigen, bestaat daartoe elke drie maanden gelegenheid tot aanmelding. In de overeenkomst staat verder een bepa ling, waarbij het verboden is tegelijk grossier en kleinhandelaar of kleinhandelaar en grossier te zijn. Aan ieder, die daarvoor in aanmerking kwam, is dus gevraagd een keuze te doen tus- schen kleinhandelaar en grossierschap. De overeenkomst, die in de verschillende vereeni- gingen is besproken en goedgekeurd, is 3 Ja nuari ingegaan. Des morgens wordt nu alleen door de grossiers aan hen, die een koopmans kaart kunnen vertoonen, verkocht. Onder degenen, die de overeenkomst hadden geteekend, was ook de firma v. d. Horst, gros sier in bananen en zuidvruchten, die niet alleen in Haarlem, maar ook in Rotterdam, Dordrecht en Den Haag is gevestigd. De heer v. d. Horst is grossier en importeur van zuidvruchten. En ook hem is gevraagd nu te kiezen tusschen im porteur en grossier. Dit laatste was tevens ge heel in den geest van den Bond van hande laren in zuidvruchten. Op een brief aan de firma v. d. Horst werd door haar echter niet geantwoord. Op een herhaald verzoek werd door den heer v. d. Horst medegedeeld, dat hij met de vereenigingen niets te maken wenschte te hebben en nadien bedankte hij dus ook voor de overeenkomst, waartoe hij aanvanke'ijk was toegetreden en als lid van de grossiersvereeni- ging in Haarlem. De overeenkomst trad, 7»cals gemeld, 3 Ja nuari in werking. Men V ;ft Dinsdag en Woensdag even aangekeken, maar vandaag is de actie tegen de firma v. d. Horst begonnen. Men wilde tevens zien hoe de verschillende kleinhandelaren zich bij een actie zouden hou den. De heer van Kessel deelde ons mede, dat de krachtproef goed geslaagd is. Nadat de ver schillende besturen tot gisterenavond laat had den vergaderd, waarbij o. m. ook aanwezig wa ren bestuursleden van de Centrale (landelijke) vereeniging van kleinhandelaren, werd besloten tot het uitgeven van strooibiljetten, waarbij de kleinhandelaren werden opgewekt niet te koo pen bij de firma v. d. Horst. Hedenmorgen heerschte er op de groenten markt een grcote drukte. De firma v. d. Horst voerde bananen aan en drommen menschen groepten om zijn stand samen, niet alleen aspirant-looplieden, maar ook nieuwsgierigen en menschen, die koopen wilden verhinderen. Door verschillende heeren, o. m. door den heer Mol uit Dordrecht, voorzitter van den .Centra- len Bond, die vannacht met het oog op de te verwachten gebeurtenissen hier gebleven was, werd op kisten en tafels het woord gevoerd. Er waren tenslotte twee kleinhandelaren, die van de firma v. d. Horst kochten. Iemand kocht tien kisten bananen en gaf zijn koopmanskaart terug, maar kwam later de bananen weder ter beschikking stellen van de commissie en zijn kaart weer terugvragen; de ander ging er met zijn gekochte waar van door. Dit is het conflict, dat heden op de Haar- lemsche groentemarkt is ontstaan. Het is niet onmogelijk, dat de strijd scherper zal worden en het is ook niet onmogelijk, dat de strijd zich uitbreidt naar andere steden, waar de firma v. d. Horst is gevestigd, vooral ook omdat men in andere steden met belangstelling naar Haarlem kijkt, waar als eerste in Nederland een poging in het werk wordt gesteld om het vak te regelen. De heer van Kessel deelde ons nog mede, dat aan ongeveer 700 menschen koopmans- kaarten zijn uitgereikt. Woensdagavond hield bovengenoemde afdee- ling een a'-gemeene ledenvergadering in gebouw „St. Öavo". De tweede voorzitter, de heer Spie ring, opende op de gebruikelijke wijze en wenschte den leden een zalig nieuwjaar. In de vacature H. v. Emmerik (Vakgroep I) werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Boon. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur van St. Raphaël in het Mgr. Mutsaertsoord te Venlo een monument te plaat sen voor Mgr. Mutsaerts en Pastoor Donders z.g. en wel met vrijwillige bijdragen der leden. De penningmeester, de heer Veltman, deelde mede, dat de opbrengst der inzameling onder de leden der afdeeling voor een Kerstgave aan de werkloozen ƒ200 heeft opgebracht. De heer Tervoert bracht een zeer verzorgd verslag uit van de vergadering van den Raad van Afge vaardigden. De heer Veltman gaf ten slotte verslag der gecombineerde besturenvergadering in Den Haag. Men schrijft ons: Dinsdagavond hield bovengenoemde club een praatavond, in verband met de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Al spoedig kwam de groote ontevredenheid naar voren over onze regeering en over onze RK. Kamerfractie. Ons program immers bevat twee zeer belangrijke punten, t.w. dat de belasting naar draagkracht moet geheven worden en dat het groote gezin op bij zondere wijze moet beschermd worden. Als voorbeeld werd de nieuwe belasting op suiker genoemd, die omdat ze door iedereen, dus ook door de werkloozen en natuurlijk in verhoogde mate door groote gezinnen moet worden opge bracht, dus met beide genoemde programma punten in flagranten strijd is. Onze fracties in Tweede en Eerste Kamer steunden hierin den Minister, met uitzondering van den heer van IJsseimuiden, bij wien het program voorging en die nu, naar ter vergadering beweerd werd, door de Katholieke Pers wordt beklad. Zijn we dan ook wel op den goeden weg, werd er gevraagd; is onze partij nog wel een R. K. Staatspartij, d.wz. rechtvaardig en democra tisch, omdat we alom zien, dat er vrijwel uit sluitend wordt rekening gehouden met hen, die op financieel gebied wat in de melk te brokke len hebben, terwijl voorstellen van ons R. K. Werkliedenverbond, die ook herstel van het fi nancieel evenwicht ten doel hadden, tot nog toe genegeerd zijn. De afgevaardigden zijn aldus betoogde men uitdragers van den volkswil en geen volksmenners: laten ze er toch meer aan den ken, dat ze er zijn bij de gratie der R.K. kie zers, d.w.z. voor 70 pet. van de RK. arbeiders. Juist door de werking van het politieke in strument, verliest onze vakbeweging leden. Er zal dan ook een nauwer verband moeten komen tusschen de afgevaardigden en de kiezers, wil len onze politieke leiders ons niet geheel ont groeien. Scherp werd in dit verband ook de houding van het (dagelijksch) bestuur van onze kiesver- eeniging gelaakt, die het blijkens aanwezige be stuursleden opnieuw niet noodig had gevonden een bestuursvergadering te houden voor de voor deze week bijeengeroepen ledenvergaderingen der drie afdeelingen. Een gevolg van dit gebrek aan contact is o.a. dat één afdeelingsvergade- ring samenvalt met een vergadering van den R. K. Volksbond en een andere met de verga dering van den Gemeenteraad en dit terwijl op de convocatie vermeld staat, dat aan de raads leden vragen gesteld kunnen worden (ook dezen bleken van een en ander onkundig). Als zeer te betreuren werd de houding van verschillende leiders, zelfs geestelijke, gekwali ficeerd, die zóó weinig met het nuttige werk van „Ontwikkeling en Ontspanning van Werk loozen" (uitgaande van den R. K. Volksbond) medewerkten, dat ze zich zelfs niet wilden ver toonen. Nog verschillende zaken werden ter tafel ge bracht, waarna de vergadering op de gebruike lijke wijze werd gesloten. Wij hebben het bestuur der R. K. Kiesver eeniging inzage van déze klachten gegeven. Het schrijft ons het volgende: Het is werkelijk niet moeilijk om in deze tij den op alles en nog wat critiek te leveren. Zij echter, die van nabij ons Partij leven gadeslaan weten, dat onze Party-instanties al het moge lijke doen om de ernstige gevolgen van de heerschende crisis zooveel mogebjk te verzach ten. Het is niet alleen de arbeidersstand, die on der de malaise gebukt gaat, ook de andere groe pen onzer samenleving verkeeren in den uiter sten nood. De critiek op het bestuur onzer Kiesvereem- ging is totaal misplaatst. Reeds verschillende keeren is ons Centraal Bestuur bijeen geweesi en dat er nog afdeelingsbestuursvergaderingen worden gehouden, bewyst de dezer dagen ver spreide convocatie. Het ware beter, eventueele klachten in de vergadering onzer kiesvereeniging te behande len, daar behooren deze meer thuis dan in een studieclub. Vanwege den Rykswaterstaat is te 's-Graven- hage aanbesteed het maken van de aarde- baan van het wegvak bewesten Oegstgeest, tus schen het Oegstgeester-kanaal en de Haarlem mertrekvaart, onder de gemeente Oegstgeest en Sassenheim, met bekomende werken. Laagste inschrijfster was de fa. A. Bouw meester en G. Plieger te Zwolle voor 53.600.—. Men was het er niet over eens. De Haarlemsche afdeeling van de Nederland- sche Vereeniging voor Volkszang sliep, volgens sommigen. Naar anderen meenden was ze dood, en weer anderen beweerden dat ze schijn dood was. In ieder geval is ze gisteren weer tot het leven teruggeroepen in een gezellige byeen- komst in de kleine zaal van het Gemeenteiyk Concertgebouw, die overvuld was van belang stellenden, menschen uit Noord en Zuid, uit Oost en West, die graag zingen. Er is gesproken en er is gezongen naar har telust. Gesproken door den voorzitter van het hoofd bestuur, den heer Kingma, door den heer Nys- sen uit Assen, die zich belast had met de or ganisatie van den avond, door den heer Sixma, die zich met groot enthousiasme weer aan zyn leiderstaak heeft gegeven. En er is gezongen onder de prettige en gees tige aanvoering van mevrouw GrimbergHuy- ser, de bekende Volkszangleidster uit Rotter dam, en met begeleiding van mevrouw Byi uit Assen. De groote attractie van dezen avond was echter wel het optreden van een aantal Drent- sche zangeressen en zangers, die met eigen ge- westeiyke liederen dezen vroohjken avond op luisterden en verschenen in de fraaie gewes- telijke dracht. Eerst de dames, die, natuurlijk, op tijd present waren voor haar nummers; daarna de heeren, die, naar het zeggen van den heer Nijssen althans, zich in een der vele Haarlemsche café's wat hadden verlaat, maar die tegen de pauze toch terecht waren gekomen, en allervermakeiykst zongen van „Drie ganzen in t haverstroo", naar een canon van onbe kende Oostenrijksche of Zuid-Duitsche afkomst, en die de geheele zaal hebben doen schateren van het lachen. Elk stemt op zijn lievlings-candidaat, Bij de verkiezingen voor onzen Raad; Doch kiest men voor Cokes en Anthraciet Dan is Hoenderdos algemeen favoriet! We zouden bijna nog vergeten dat er behalve dat er onder mevrouw Grimberg's en 's heeren Sixma's leiding dapper is gezongen en gerepe teerd, ook ten bate van de nieuw opgerichte af deeling nog „Drentsehe olie wieven" gegeten zijn ook, en dat alle aanwezigen zich op insti gatie van den heer Nijssen, Ridder Baronet van Engeland betoonden, d.w.z. „niets voor niets" wilden hebben. De Vlaamsche bard en stadgenoot Jos de Klerk kreeg nog even gelegenheid om zijn fyn getoonzet Lenteliedje persoonlijk te interpre teeren, en werd voor z'n actieve propaganda voor den gezonden Nederlandschen Volkszangi bedankt in den vorm van een groote Drentsehe Stoete. Ook de heer v. Dobben, de nestor van den Haarlemschen Volkszang, werd herdacht en gevierd. Een voorloopig Bestuur werd geconstitueerd, waarvan we bij gelegenheid gaarne de namen en adressen zullen publiceeren en de eerstvol gende by eenkomst werd reeds vastgesteld op den 8en Februari as. Waar, wist de heer Six ma nog niet mee te deelen. Maar dat hy er komen zal is zeker, want Haarlem is weer eens goed wakker geschud en weet opnieuw dat Zingende menschen Gelukkige menschen zyn! Proficiat! J. S. Wij ontvingen den officieelen feestgids voor het groot nationaal solistenconcours, uitgeschre ven door de R.K. Harmonie „Utile Dulci", ter gelegenheid van haar derde lustrum. Namens het bestuur schrijft de secretaris, de heer F. G. J. Blom, een „Ter inleiding", terwijl de oud-praeses van de St. Josephs-Gezellen- vereeniging Haarlem I, de weleerw. heer kape laan E. Mathot, nog eens den prettigen geest, welke bij de harmonie „Utile Dulci" heerscht, memoreert. Het eerecomité voor het solistenconcours be staat uit den hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal, eere-voorzitter, den hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, de zeer- eerw. heeren F. C. van Beukering, L. J. Boog- mans, J. P. Reijnenberg, J. v. d. Valk en H. J. I. Wentzel en de heeren mr. T. A. M. Wester woudt, mr. dr. F. A. Bijvoet, Ch. L. v. d. Bilt, W. J. B. van Liemt, P. J. van Kessel, J. P. H. Castricum, L. M. Weterings, P. J. M. van Tete- nng en M. J. van Engelen. De jury bestaat uit de heeren M. C. van den Roovaart te Amsterdam en Jos. de Klerk te Haarlem. Zaterdag 7 Januari zal van 3 tot 5 uur een receptie gehouden worden in het St. Joseph- Gezellengebouw, Jansstraat 159, waarna om 5 uur aanvang van den solistenwedstrijd. Zondag 8 en 15 Januari wordt het solisten concours voortgezet, terwijl Zondag 22 Januari des avonds om 8 uur een feestconcert gegeven wordt door de jubileerende vereeniging „Utile Dulci" onder leiding van den heer A. C. Jutjes, met medewerking van de RK. Mannenzangver- eeniging „St. Caecilia", onder leiding van den heer H. Pielage. In het St. Josephsgezellengebouw aan het Teylerplein is een bijeenkomst gehouden van oud-leden, ten einde te bespreken hoe het best het tweede lustrum op 29 Januari a.s. kan meegevierd worden. Na eenige inleidende besprekingen werd den leden een inteekenlijst gepresenteerd, voor welk bedrag de vereeniging een passend geschenk zal worden aangeboden. Vervolgens werd een commissie samengesteld bestaande uit de heeren J. Marchand, A. K Hopstaken en J. Mekenkamp, aan wie de ver dere besprekingen met den vice-praeses werd opgedragen. Woensdagavond omstreeks zes uur ontstond brand in de rookery van den heer S., gelegen in de Kenaustraat. Vermoedelijk is de brand in het mothok ontstaan. Van hieruit heeft het vuur zich medegedeeld aan de rookerij. Het dak hiervan is gedeeltelijk verbrand. De staf van de brandweer was aanwezig. Met drie slangen op de waterleiding is het vuur gebluscht. Verzekering dekt de schade. Een bewoner van de Sillemstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hy voor zyn woning geplaatst had. Wanneer spieren gespannen en verwrongen zijn door de pijn, wrijf aan de stijfheid en de pijn weg met Absorbine Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doet stroomen naar de pijnlijke plekken. Onzuiverheden, die zich verzameld lob ben, worden weggevoerd en weg is de pijn Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en athleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend antisepticum voorhuidinfecties. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Zeiidedirectie DIKKER THIJS; - Amsterdam a T FUMST MET BOTER GEBAKKEN T&L.157l<H-10a76-11655-12155 „Hoe is het mogelijk, dat ik iemand aangere den heb?" riep een chauffeur pathetisch uit, die „verdacht" werd op een helderen Novem beravond een anderen auto op een rustigen weg zoodanig te hebben aangereden, dat zyn wagen 60 M. verder nog driemaal in de rondte had getold De aangeredene vond, dat dit heel goed mo gelijk was, hij had dan toch maar de gevolgen daarvan ondervondoen. En volgens zijn eigen woorden had hy een dusdanigen klap gekregen, dat hij bijna buiten westen was geraakt. De Kantonrechter vonniste met 15 of 10 dagen. Voor den Kantonrechter speelde zich Woens dagmorgen een geheimzinnige geschiedenis af. Een chauffeur had, althans volgens de dag vaarding, op 28 November in den drie-en-een- halven-meter breede Kamperstraat een uit de tegenovergestelde richting komenden auto ge passeerd, waarby een bestuurder van een rij wiel, die geheel rechts, van de straat reed, een duw had gekregen en op het trottoir was ge smakt. De chauffeur beweerde echter aan dit delict geheel onschuldig te zyn, wanthij had dien dag niet in de Kamperstraat gereden. Jammer voor hem herkende een getuige, die bij de aanrijding aanwezig was geweest, hem pertinent als den chauffeur van den aanrijden- den auto, waartegenover weer stond, dat noch de aangeredene, noch een andere getuige dit zelfde durfden verklaren. Gevolg: een heftig dispuut tusschen getuige en verdachte, die meende dat getuige „zich vergiste", waarop de rechter repliceerde, dat hij de waarheid en niets dan de waarheid wiide weten De ambtenaar van het O. M. vond het gedrag van den chauffeur zeer onbehoorlijk en eisehte 7 dagen hechtenis met de bedreiging, dat hij een volgenden keer in soortgelyke gevallen méér zou vragen.... Verdachte meende, dat dat laatste hem alle maal niet aanging, want hij was er niet geweest en had dus geen aanrijding veroorzaakt De rechter was wel van zijn aanwezigheid èn schuld overtuigd, want hij legde de chauffeur 50 of 25 dagen hechtenis op. Verdachte gaat in hooger beroep. ,'ren schrijft ons: Tot en met 9 Januari a.s. zyn de weldadig- jMspostzegels en briefkaarten verkrijgbaar. Zy blijven echter altyd geldig, ook voor het buiten land. Het is natuurlijk reeds nu onmogelijk te zeg gen, hoe de verkoop dit jaar is gegaan. De in druk van het Comité is echter, dat de postze gelverkoop goed is gegaan, doch dat er minder series prentbriefkaarten zijn verkocht. Het Co mité heeft nog vele pakken met series prent briefkaarten over. Laat ieder nu deze week nog een serie van 35 cent aan de stands in een der postkantoren Raaks of Tempelierstraat koo pen! Voor 35 cent heeft men zes mooie prentbrief kaarten, die iedereen gebruiken kan, zes repro ducties van aquarellen, voorstellende Hollandsche Kinderkleederdrachten. Men besteedt dus eenerzyds zijn bedrag aan nuttige, bruikbare zaken en steunt tegelijkertyd ^en noodzakelyk werk. Donderdagmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouverne mentsgebouw aanbesteed: het verrichten van grond- en fundeeringswerken aan den provin cialen weg 's-GravenlandBussum, langs den Franschen Kampweg, tusschen het Luie Gat en den Bussummer Grindweg, het aanbrengen van een teersteendeklaag of een deklaag van ander geiykwaardig materiaal voor de rijbaan op den weg, benevens het aanleggen van een rijwielpad en een voetpad langs bovengenoemde rijbaan met bykomende werken in de gemeenten Hil versum en Bussum. Ingekomen 22 biljetten. Laagste inschrijver A. Beerendsen, Doetin- chem, f 55.750. Door de politie te Beverwijk werd Dinsdag aanhouding verzocht van een ongeveer 40-jarig persoon, verdacht van mishandeling c.q. poging tot doodslag, te Beverwyk gepleegd. Genoemde persoon is nog denzelfden dag door de politie te Velsen aangehouden en voor den Commis saris van Politie geleid. Daarna is hy onder geleide van de marechaussee op transport ge steld naax Beverwyk ter beschikking van de politie aldaar. Ondertrouwd, 4 Januari: J. H. de Vendt en C. K. Jongejans; F. Dyk en J. A. v. d. Mey; M. G. Molenkamp en A. Sebrechts; J. Plas en W. B. Krause; M. K. Been en J. de Graaf; H. P. Klein en K. Barzen; J. H. Pot en H. M. E. de Wys; P. J. v. Galen en M. Kramer; G. N. Schouten en M. M. Dykstra; F. A. Beurskens en J. C. Geelhoedt. Getrouwd. 4 Januari: W. J. Kleiman en E. E. Schubert; C. Schuchhard en P. C. v. Wort; C. H. F. v. Emmerik en C. W. C. Govers; M. A. Benjamin en A. Asma; J. P. v. Hattum en A. P. v. d. Berg; W. Kemp en W. H. Oudhoff. Geboren, 2 Jan.: M. WiebesZwiers z.; 3 Jan.: J. Jongejanv. Dijk d.; B. Vermeer—de Vries z.; M. KoenekoopHonnebier d.; C. C. M. PostFoet z.; H. Antonisse—Burmann d.; J. J. GlasDubois z.; 4 Jan.: C. M. Joosten Hijnen z,. Overleden, 2 Jan.: J. T. Ketelaar, 71 j„ Bil- litonstraat; M. Sluijter, 56 j., Tempeliersstraat; 3 Jan.: N. v. d. Heuvel—Sipkes, 73 j., Kolk- straat; M. Hoebeke, 83 j., Kamperlaan. Onze stadgenoot A. A. B. Wijsman Jr. Is geslaagd voor het examen Duitsche handels correspondentie Mercurius te Amsterdam. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond heden morgen terecht de 30-jarige chauffeur J. D., die op 24 October j.l. des avonds om half acht dronken achter het stuur zat, waardoor hij nabij de Anthoniestraat met zijn auto op het trottoir terecht kwam en een 73-jarigen Haar lemmer, die op weg naar de Spaamekerk was, doodreed. Allereerst werd gehoord getuige Roosdorp, die in de cabine zat op het moment van het on geluk. Hij vertelde, dat hy omstreeks kwart voor zes in een café kwam, waar verdachte ook zat en waar deze 3, 4 5 borrels dronk, plus ruzie maakte. Toen verdachte vertrok ging getuige mee en verd. slingerde buiten tegen den auto aan. Hij had herhaaldelijk aangeboden verdach te naar huis te brengen, maar deze wilde er niets van weten. De rit was een ware dooden- rit, er werd gereden tussch stapels kisten aan het Spaarne, de vluchtheuvel aan den Kouden- horn werd half bereden en de snelheid op de Heerenvest was onverantwoordelijk. Getuige was zeer bang en had spijt van zyn aanwezigheid in den auto. Ook getuige Sminia zat in de cabine, als derde kameraad. Deze had aardig wat op, maar „hy had ze niet geteld." De aanryding bemerk te hij niet en hij wist zich niets meer te her inneren. Getuige Huizing heeft het ongeluk zien ge beuren; verdachte nam de bocht Heerenvest— Anthoniestraat zéér scherp, waardoor hij op het trottoir kwam en de oude heer een klap van den radiateur kreeg, waardoor deze viel en onder een der achterwielen van den auto te recht kwam .Verdachte reed door en getuige ging den auto achterna die hem ontglipte. Andere ooggetuigen verklaarden ongeveer het zelfde. Verd. merkte op, hoogstens 4 borrels te heb ben gedronken. Van een aanrijding wist hy niets af. In de stuurinrichting van den wagen zat te veel speling. Omdat Dr. Hulst nog als deskundige gehoord moet worden, werd de zaak uitgesteld tot 19 Januari, om half tien. i Gebouw „St. Bavo" „Proza", 8 uur „Es peranto", 8 uur R. K. Volksbond, 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Rembrandttheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur, Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" R. K. Kiesvereeniging, 8 uur R. K. Trampersoneel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur. Stadsschouwburg N. V. Het Schouwtooneel „Gysbreght van Aemstel" Huldiging mevr. Jacq. RoyaardsSandberg. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. gemeentebestuur een enveloppe met inhoud. Uit het gemeentepersoneel had zich een com missie gevormd, bestaande uit de heeren Dompselaar, v. Ooyen en Nieuwpoort, en dezen met vele andere personeelleden kwamen den jubilaris des avonds complimenteeren. Zij boden hem een fraaien rookfauteuil aan. Ook 'n depu tatie van „Volkszang" kwam den jubilaris ge- lukwenschen. Bloemendaals Gemengd Koor Op Donder dagavond 5 Januari zal „Bloemendaals Gemengd Koor", directeur de heer P. Halsema, een uit voering geven in het Jeugdhuis, met medewer king van het dubbel-mannenkwartet „Bel Can to" uit Haarlem, onder leiding van den heer P. Germis. Medewerking verleenen de heeren G. Beths, viool, en P. Halsema, piano. Jubileum Dinsdag 3 Januari herdacht de heer A. Kranenburg, opzichter van de Alge- meene Begraafplaats aan den Bergweg, den dag waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Zijn tegenwoordige functie bekleedt hy sinds de stichting der begraafplaats, nu 17 jaar ge leden. Dat de heer K. zich vele vrienden heeft ver worven, is hem Dinsdag wel duidelyk gebleken. De kamers van zijn huis waren gevuld met een bloemenschat, en groot was het aantal schriftelyke bewijzen van belangstelling. Dat velen den jubilaris persoonlyk kwamen geluk- wenschen, behoeft nauwelyks vermelding. Het hoofd van den Plantsoenendienst, de heer van Nederbasselt, opende al vroeg de ry. Een groote verrassing voor den jubilaris was het bezoek van een deputatie van het Gemeen tebestuur, en wel de heeren Bornwater, loco burgemeester, de Groot, loco-secretaris, de Jong, directeur P.W. en Krimp. De heer Bornwater schetste in enkele harte- lyke woorden de groote verdiensten van den jubilaris. Hy overhandigde hem namens het DONDERDAG, 5 Jan. Vorige koersen Londen 8.301 8.3! Berlijn 59.20 59.15 Parijs 9.71 9.721 Brussel 34.47)4 34.47)4 Zwitserland e •I*) O?7*9' Weenen Kopenhagen. 43.00 43.00 Stockholm 45.25 45.25 Oslo 42.75 42.85 8i> New York (cable) 2.481 2. «85» Rome 12.75 12.75 Prr.; 7.31 7.371 Madrid 20.30 20.35 Voor een kop oi goede thee DIT MERK: BROEK OP LANGENDIJK 5 Januari, 13000 K.G. Roode Kool 1.203.20, Idem doorschot 0,60 —2.40, 20.000 K. G. Gele kool 0.80—1.70, 11.000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.70. 5000 K. G. Uien, gele uien 3.103.60e Gele Drielingen 3.50 3.70, 4000 stuks Bloemkool Reus le kw. 5.90 9.10, idem 2e kwaliteit 1.20—1.70. BARNEVELD, 5 Jan. Aanvoer, 630.000 eieren, prijs 3.604.50, handel traag. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Januari. Noorder- marktbond Aanvoer 12.300 K. G. Uien. Drie lingen 3.403.60, Uien 3.003.40, Grove Uien 3.00 —3.30, 7200 K. G. Kroten 0.60—1.70, 58.300 K. G. Roode kool 1.403.—, doorschot 0.902.40, 48.700 K.G. D. witte kool 0.60—0.70, 2e soort 0.60, 22.400 K. G. Gele kool 1.30—1.70, Idem 2e soort 1.10— 1.40, 740 stuks Bloemkool 3.807.30 per 100 St.. doorgedraaid 2900 K. G. Krot en 13000 K. G. Deensche wit. OBDAM, 4 Januari. „De Tuinbouw" Aan voer 12000 K.G. Roode kool 0.602.70, 7000 K.G. Gele kool 0.601.50, 8000 K.G. Deensche kool 0.60, 1500 K.G. Uien 2.40—2.80, 10.000 K. G. Roode Bieten 0.60, 2000 K. G. Wortelen 0.90 1.- SCHAGEN, 5 Jan. Veemarkt Aanvoer 9 Faar- koeien 80150, 30 Vette Geldekoelen 150220, 4 Kalfkoelen 160200, 2 Vaarzen 6095, 28 Nuch tere Kalveren 814, 30 Schapen 1218, 203 Overhouders 712, 18 Vette Varkens per K. G. 0.260.30, 96 Biggen 59, 16 Kippen 0.751.50, 12 Eenden 0.70. Eiermarkt. Aanvoer 68000 Kipeleren. Bruine 3.604.40, Witte 3.204—, Kleine 2.90—3.10, 1000 Broedeieren 4.500 Eendeieren 3.40. WARMENHUIZEN, 4 Jan. Heden besteedde men voor Bieten 1.201.50, Gele kool 1.60, Roode kool 1.80, Roode 2de soort 1.101.50, Witte kool 0.60 per 100 K. G. HOORN, 5 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd werden 11 stapels, wegende 10669 Kg. Kleine fabriek f 24: Kleine boeren f 24: Boeren com missie f 27. Handel goed. vorig» jsoersei, Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 '93 '92)4 iy2 Nederland 1916 102 10: 4 Nederland 1931 190*4 1901 5 Nederl 1932 '015» 101b. 4'/a N. ind. 1926 AB 95 95 Banken Koloniale Bank 601 54 Indische Bank 58 59 Cert. Handel-Mljc5 t6H Industrieën Unilever 110)4 10244 Calvé Delft 53 i4 Alg. Kunstzijde 3y 4 1 Van Berkel's Pat18)4 1SM Nieuwe Philips 133v, i351 Kiich. Accoustiek 21 3 Ned. Ford 1111 118)4 Industr. Buitenland Anaconda 71» 8)4 Bethlehem Steel '41 fcJs» U. S. Steel 27,1» 30,14 U. S. Leather 3)4 31 Intern Nickel 81 8)4 Mijnbouw Boeton Milnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong 15 16 131 120 90 91 Petroleum Gaboes 19 19 Kon Olie '57)4 159)4 Perlak 8 821 Continental Oil IH tl Peudawa 6% (ha Shell Union Oil Vorige koersen 5)4 SM Rubber A'dam Rubber 641 Bandar 441 Deli Batavia Rubber 271 Serbadjadl 21 y, Silau 18 V. 1. G. O. 33 Allied 22 Intercontin. Rubber IX» Scheepvaart Java Ch. Japan 35 Holl. Amerika Lijn 3)4 Dito Gem. Elgend3)4 Kon. Ned. Stoomb '71 Scheepvaart-Unie 5" Suiker H. V. A. 176 Jav. Cultuur 108 N, 1 S. U. 79 Poerworedjo «J4 Vorstenlanden 42 Actions Idem Tabak Dell Batavia >54)4 Oude Dell '29)4 Oostkust '7 Senembah 144 Spoorwegen Union Pacific 73 Wabash Erie 5b> Kansas City South. 'H South. Rallw. 514 65)4 44)4 <7 22)4 18 33 22 11 26 31 31 171 £01 181 103 78 7 411 29.20 158 1321 18 1471 76 2 51 8 6 r»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2