Uren in de kloosterruïne Geheimzinnig Rusland... Laffe roofmoord Café uitgebrand Vrouw overvallen RADIO-PROGRAMMA foto's liegen niet RUSLAND: Van den Witten tot den Rooden Tsaar DONDERDAG 5 JANUARI ZWERVEND TUSSCHEN VUUR EN WATER Wat van het Zwolsche klooster gespaard bleef en wat vernield werd Humor in flammis Water! overal water! In de cellen De bibliotheek Eere-Kanunnik L. Stolk Vrijdag 6 Jan. 1933 6 Januari 80 jaar Noodweer in onze Oost Een slachtoffer overleden DE STAKING TE IJMU1DEN Reeders lossen zelf Molestatie De doodende draad Onvoorzichtige toepassing van electriciteit Op een landbouwer te Numansdorp De daders aangehouden Ongeregeld hed en De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen Aanzienlijke schade EEN LEENING-PROMOTOR Versche groenten naar Frankrijk Driemaal gearresteerd LATE STRAFVERVOLGING Tegen vroegeren bankdirecteur Twee mannen wisten onder val- sche voorwendsels haar huis binnen te dringen Redding juist op tijd EEN DESTRUCTOR VOOR HET WESTEN Het plan onderzocht Modder DE LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL 461e STAATSLOTERIJ Conferentie tusschen Almelosche Fabrikantenvereeniging en de besturen der vakorgani saties van textiel arbeiders Geen overeenstemming Zwolle, 4 Januari In den druilerigen nevelochtend komen we met den vroegtrein de IJselstad binnen ge stoomd, precies een hall etmaal, nadat het vuur het gewijde oord der Paters Dominicanen in de Assendorperstraat heeft aangetast. Ter wijl de stad in dichten nevel gehuld blijft, wijst een gaande en komende rij voetgangers ons den weg door de Terborchstraat naar de As sendorpstraat, waar een dichte menigte kjjk- lustigen door de politie aan beide zijden van het gebouw op een afstand van twintig meter verwijderd wordt gehouden. Passeeren is ver boden en een-straatje-om is de boodschap voor ieder, die niet beschikt over een geldig „pas poort"; Wy begeven ons regelrecht naar de kerk, waar men juist bezig is een groote hoe veelheid opklapbare bidstoelen, die in allerijl uit de kerk waren verwijderd, wederom in het z-jportaal op te stapelen. Het kerkgebouw is doodsch en leeg, practisch geheel onttakeld, Ons Heer is weg, over de altaren liggen slordig enkele doorweekte dwalen neergegooid, stukken puin liggen op den vloer en geen schilderij of beeld is meer te bekennen. Voor het hoofd altaar schitteren overal fijne glassplinters: de resten van het „Gloria in Excelsis", dat ge vormd door kleine electrische lampen, hoog boven het middenschip heeft gehangen. Met een donderenden knal is alles door <Je hitte op een gegeven moment uit elkaar gespat en voor het hoofdaltaar neergestort. Op verschil lende punten van het koor en het middenschip staat het water 3 C.M. hoog. Via de deuren van kruisgang en sacristie sijpelt het naar binnen. Behalve aan vloeren en melselwerk, schijnt het kerkgebouw weinig schade te hebben opgeioo- pen. In de nok is een aantal balken gedeel telijk verkoold. Deze zullen vernieuwd moeten worden. Ook is er een. gat van ongeveer twee M2. in de leibedekking ontstaan. De kostbare ramen zijn behouden, terwijl het orgel, dat juist geïnspecteerd werd, toen wij binnentra den, in orde werd bevonden. Alle paramenten en misgewaden zijn gered, slechts de groote sierdoeken, die bij plechtigheden twee aan twee tusschen de bogen worden gespannen, zijn ver loren gegaan, aangezien men die op zolder placht te bewaren. De kerk is er dus vrij goed afgekomen en zal aldus zeide ons Pater Sub prior na wat „dweilen en bijschilderen" in den loop van deze maand weer als parochie kerk haar taak kunnen waarnemen. Doch verder I Vla het koor begeven we ons in de mooie kloostergang, die aan vier zijden den eenvou dig aangelegden binnenhof omgeeft. Onze eer ste indruk is: water! Overal water! Het staat centimeters hoog in de gangen en sijpelt in fijne straaltjes door de plafonds. In den refter staan de lange tafels nog gedekt. Vuile en schoone borden, messen en vorken, servetten en wat dies meer zij, geven den indruk van een verstoorden maaltijd. Op den lezenaar ligt een opgeslagen voorleesboek. Hoewel alles nog vrij droog is, vallen hier en daar met nijdige spatjes reeds druppels op de borden en het voorleesboek. Door het groote verbindingsluik kunnen we in de keuken zien. Ook daar is het een natte beweging. Twee broeders doen er hun best, om den eetbaren inventaris een dro ger onderkomen te verschaffen.... In het geheele gebouw hangt een broeihitte. Geen wonder, als in den kelder de centrale verwarming onverstoorbaar haar plicht doet en van boven eenige felbrandende vuurhaarden de zaak op temperatuur houdt! Voorzien van een volkomen doorweekte parapluie, die haar recht- matigen eigenaar kwijt is, strompelend over met dikke lagen puin bedekte trappen, banen we ons een weg naar de eerste verdieping, waar de bibliotheek, de cellen der paters, verschil lende klassen en recreatievertrekken, alsmede het atelier van pater van Bergen zijn onder gebracht. Dwars door de gangen zijn in het water, dat hier op sommige plaatsen wel tien centimeter hoog staat, dikke planken gelegd, waarover een druk verkeer gaande is. Eenige paters en broeders, persfotografen en film operateurs, spuitgasten en politie-agenten, ver schillende autoriteiten en architecten, die reeds met bouwplannen rondloopen zitten elkaar voortdurend op vriendelijke wijze in den weg. In de cellen worden haastig koffers gepakt, geld en kostbaarheden door de diverse bezit ters bijeengegaard en de lastige krantenmannen „nebenbei" te woord gestaan. Ook hier overal kookhitte. Want de tweede verdieping brandt nog fel. De kamer van Pater Prior is er nog het beste van allemaal afgekomen. Wel druppelt het hier en daar een beetje door de zoldering, doch de boekerij, het schrijfbureau en ver schillende andere meubelstukken zijn vrijwel onbeschadigd. Erger is het bij Pater Subprior gesteld. Overal drupt het hier door de zolde ring, de boekenkast is nat, de vloer is één groote plas geworden. Het schrijfbureau is voorzien van een schuifluik, zoodat de kostbare inhoud vermoedelijk ongedeerd is. Dan werpen we een blik in diverse andere cellen. De meeste lijden reeds aanzienlijke waterschade, terwyi de hitte vaak ondraaglyk is. De zolde ring,. van beton gegoten, is gloeiend heiet! Overal liggen de schrijftafels vol doorweekte boeken en papieren, correspondentie en familie foto's, terwijl de met inkt geschreven dictaten in den letterlijken zin verwaterd zijn. We betreden de cel van Pater Sassen, den „pater van de werkkampen der Rijkswerk verschaffing," den altijd vroolijken pater Fran- ciscus. Zijn kamer is meer een magazijn dan een studeervertrek. Overal in het rond liggen de artikelen, die hij bezigt voor zijn verdien stelijken arbeid. Boven ons hoofd staat alles nog in lichtelaaie, slechts de dikke betonlaag scheidt ons van het vuur. Pater Sassen is juist bezig de kostbaarste en belangrijkste zaken uit zijn atelier te redden. Ieder oogen- blik kan de verwoestende regen een aanvang nemen. We helpen den goeden pater zoeken naar zijn kostbare films, zijn talrijke lantaarn plaatjes, correspondentie, kasboeken en toilet- benoodigdheden. Ook zijn onafscheideiyke sigaren vinden een veilige plaats in de koffers. Maar er moet zooveel gered worden en het blijkt niet mogelijk! Kostbare film- en foto camera's. chemicaliën, studieboeken, plaatwerk en voor honderden guldens aan radiolampen moeten we aan hun lot overlaten. Zoo goed mogelijk wordt nog wat in een volle kast ge propt! We moeten gaan. De brandweer heeft de spuit op het beton boven onze hoofden gericht en reeds druppeit gloeiend heet water naar beneden. Hals over kop moeten we het vertrek verlaten en bepakt en beladen waden we door de water rijke gangen. Pater Sassen blijft de opgeruimd heid zelve en trekt onverstoorbaar aan een kletsnatte sigaar! In de cel daarnaast is Pater Hagemans bezig met reddingswerk. Ook daar stroomt het water reeds door de zoldering! Het wordt tenslotte een sauve-qui-peut met achterlating van vele kostbare dingen. Helaas! En zoo gaat het cel aan cel. Er is gebrek aan koffers en aan dekkleeden! Het schilderatelier van Pater van Bergen is totaal leeggeruimd. Slechts een handpers, een schildersezel, hier en' daar wat lijsten en op den grond verspreid eenige verftubes, doen de bestemming van dit vertrek vermoeden. Het kostbare gedeelte van de bibliotheek, dat zich op de eerste verdieping bevindt, is oogen- schijnlijk geheel behouden. Verloren is er daar niets en verbrand evenmin. Maar.... het wa ter! Door het plafond druppelt het aanhoudend naar beneden. Op den vloer staat het eenige centimeters hoog. Waterschade is er dus zeker. Doch hoevéél is nog met geen mogelijkheid te schatten. Gelukkig zijn in den loop van den mid dag verschillende groote dekzeilen gerequireerd, waarmede de met boeken beladen tafels en de kasten zoo goed mogehjk worden afgedekt. Tenslotte begeven we ons langs de hardsteenen trappen, wier treden door de hitte gebarsten zijn, naar de tweede verdieping, waar om twee uur in den middag de brand nog fel woedt. Deze étage is finaal schoongebrand. De bodem onder onze voeten is heet. Van de broedercellen, die hier in het rond gebouwd waren, is niets meer over, dan de geblakerde muren, en hier en daar een note-comique. Zoo staat b.v. het bed van broeder Aegidius ongedeerd temidden der ko kende elementen. De dekens zyn iets vochtig, doch overigens bruikbaar gebleven. Aan een bedknop hangt de wekker. Ze loopt prima. De schoenen staan nog onder den helaas verbran den stoel, tegen een verkoold beschot hangt een kastje relieken! Elders hangt aan een verkoolde balk, een volkomen gave wandelstok, een pijpen, rek met een eenzame Goudsche pyp wyst op uit een gespaard gebleven deur. Een thermometer, aan den buitenmuur bevestigd, is gesprongen. De groote zware Ijzeren lier, waarmede de wasch- manden worden opgeheschen ligt temidden van een draden- en kabelchaos precies op de plek. waar zich nog geen dag geleden de „kamer der ascese" bevond van pater Magister Hillen. Niets meer van over! De bibliotheek der fraters en het noviciaat, die grensden aan het vertrek van Magister Hil len, zijn in een rookenden hoop puin, waarin het vuur nog fel woedt, veranderd. Toen we om drie uur in den middag wederom afdaalden, sloegen de vlammen nog gretig naar verschillende kanten uit, waarbij vooral de rie ten tusschenschotten der celmuren gevaar op leverden. Om zes uur zyn alle paters en broeders per tram naar Nijmegen vertrokken, waar zij per autobus naar het klooster aan den Driehui- zerweg werden overgebracht. Slechts pater Prior, pater sub-prior, pater Winkel en pater Kalmt- hout bleven hedennacht in het klooster HUIZEN 296 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert, gr. pl. 10.30 Morgendienst door Ds. J. W. Esse- link. 11.00 Harmoniumbespeling door M. P. Juriaans. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het trio van .der Horst m. m. van T. G. v. d. Haar, viool. 2.00 mej. T. Hagenbeek: „Iets over houtsoorten, vervaardigen en afwerking van meubels en onderhoud". 2.30 Prins Willem van Oranje herdenking, vanuit Leiden. 3.30 Concert Ina Mulder Belser, J. H. E. Wittpen, fluit, Heinrich Scholl, viool, Gerard Hengeveld, plano. 5.00 Praatje voor jeugdige postzegelverzame laars. 5.30 C. A. Deul, Artistieke land schapsfotografie. 6.44 H. Pilon, enige gevolgen van de wintervorst op grond en gewas. 6.30 A. J. Herwig „Aanleg van den liefhebberstuin". 7.00 Litterair half uurtje. Roel Houwink: „Begin" van Diet Kramer. 7.80 Politieberichten. 7.45 E. E. Maas: „Vakonderwijs voor autobestuur ders ter voorkoming van verliezen in het autobedrijf en ter bevordering van de veiligheid in het verkeer". 8.00 De Am- sterdamsche orkestvereeniglng o. 1. van Frans van Diepenbeek. 9.00 Prof. Dr. H. C. L. E. Berger: „Internationaal Bureau voor veeziekten te Parijs." 9.30 Vervolg concert. Daarna Persbureau Vaz Dias. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek. VPRO. 10.00 Morgenwij ding. VARA. 10.15 Vara-klein-orkest. 11.10 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 11.40 Frans Nienhuys draagt voor een fragment uit „Menschen i. 't hotel" v. Vicky Baum. 12.00 Sluiting. AVRO. 12.00 Tijdsein. 12.01 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroeporkest. 2.30 Herdenking Prins Willem van Oranje uit Leiden. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Slui ting. VARA. 4.01 Vara-klein-orkest o. 1. v. Paul Duchant. 4.50 Na schooltijd. 5.30 Or gelspel door Johan Jong. 6.00 Overgang naar den versterkten zender. 6.01 Gramo foonmuziek. 6.15 De Flierefluiters o. 1. v. - Hugo de Groot. 6.40 Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet Rusland door L. Blumburg. 7.00 De Flierefluiters. 7.15 Gramofoonmuziek. Politieke en historische liederen in Frankrijk. 8.00 Sluiting. VPRO. 8.01 Tijdsein. Cursus ds. J. F. Kruyt „De jeugd in het heden". 8.30 Concert. 9.00 Cursus prof. dr. M C. van Mourik Broek man „Gods Openbaring en Godservaring" (I). 9.30 Concert. 10.00 Persberichten Vrijz. Godsd.-persbureau. 10.05 Persbu reau Vaz Dias. 10.15 Mr. R. Houwing. Jaaroverzicht van het Nederlandsch pro za in 1932. VARA. Gramofoonmuziek om 11.00. 12.00 Sluiting. BRUSSEL 509 M. 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Concert door het kl. orkest o. 1. van P. Leemans. 6.50 Idem. 10.30 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Het Strijk orkest van Hotel Bellevue o. 1. van Ha rold Andersen. 2.20 Morgens Hansens Instrumentaal ensembel. 9.40 Moderne Deensche liederen door Viggo Larsen. 10.15 Dansmuziek door de band van Na tional Scala o. 1. van Kal Julian. BERLIJN 419 M. 3.50 Concert van Leip zig. 6.30 Populair concert door de Hans Rauc Kapel. 7.25 Concert door het Om roeporkest o. 1. van Eugen Jochum. 9.20 Uit Eden-Hotel; Dansmuziek door de Os car Joost-Kapel. HAMBURG 372 M. 12.35 Gramofoonmu ziek. 3.50 Concert. 9.40 Programma van Berlijn. 9.55 Concert. 10.45 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Beethovenconcert. 6.55 Populair concert. 8.20 Populair con cert. 10.05 Programma van Berlijn. LANGENBERG 472 M. 6.25 Gramofoon muziek. 12.20 Concert o. 1. van Wolf. 3.50 Vesperconcert o. 1. van Eysoldt. 9.50 Popu lair concert DAVENTRY 1554 M. 12.20 Orgelrecital door C. H. Trevor. 2.20 Het B. B. C. Dans- orkest o. 1. van Henry Hall. 4.20 Concert. 8.20 Promenade-conc. in de Que 's Hall 10.35 Concert door het B. B. C. Orkest. 11.20 Geraldo en zijn orkest, gevolgd door The Savoy Hotel Orpheans in het Savoy Hotel. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Concert o. 1. van Ed. Flament. PARIJS R. 1725 M. 12..50 Concert door het Kretty-orkest. 7.40 Populair Concert door het Kretty-orkest. 9.05 Kamermu ziek. 9.50 Voortzetting Concert. MILAAN 331 M. 4.20 Concert, Gramo foonmuziek. 3.20 Populaire muziek. 3.50 Gramofoonmuziek. 7.20 idem. 8.20 Con cert o. 1. van Ottorlno Respighi. ROME 441 M. 8.05 Gevarieerd concert. 8.50 Blijspel in 1 bedrijf „Festa di bene- fiscenza. WEENEN 517 M. 4.Populair Concert, door het Carl Pausperl-orkest. 6.50 Re cital door Richard Krotschak. 10.Popu laire muziek. WARSCHAU 1411 M. 5.20 Populair con cert. 7.35 Symphonieconcert door het symphonieorkest van Warschau. 4.20 Dans muziek. BEROMUNSTER 466 M. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.45 Opera van Mozart. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Op den feestdag van Driekoningen wordt de hoogeerwaarde heer L. Stolk, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en pas toor der St. Catharina-parochie te Amsterdam, tachtig jaar. Des morgens zal hij te 8% uur een H. Mis van dankzegging opdragen en des mid dags zal tusschen 1 en 2 uur de deur der pastorie zeker niet gesloten zijn voor hen die hem willen gelukwenschen. Aneta seint aan de Hollandsche bladen, dat Tjiganea in het Poerwakertasche door nood weer is geteisterd. Drie Europeanen, de com mandant van de veldpolitie Fransz, de heer Jo nathans Sr. en Jonathans Jr. werden door den bliksem getroffen. Laatstgenoemde is overleden. In de Woensdagmiddag gehouden gecombi neerde vergadering van modern- en christelijk georganiseerde havenarbeiders is besloten om ook vannacht niet tot lossing van de trawlers over te gaan. Het bestuur van den christelijken bond, dat na lang aandringen der leden bij deze vergade ring tegenwoordig was, handhaafde zijn stand punt om wel te lossen. Intusschen werd des middags een conferentie gehouden tusschen de reeders, waarin besloten werd om de trawlers zelf te lossen. Er waren 12 stoomtrawlers aan den afslag met ongeveer 2000 manden visch. Omstreeks half acht verschenen de reeders in de hal, die onder zeer sterke politiebewaking stond. Niemand werd toegelaten, die er niet te maken had. Hoewel het werk niet zoo vlotte dan wanneer de viSchlossers het deden, stond toch spoedig een flinke hoeveelheid visch in de hal. De reeders zijn erin geslaagd elf trawlers tijdig voor den afslag van hedenmorgen gereed te krygen, zoodat er tamelijk veel visch gekocht kon worden. Nadat de lossing der booten was afgeloopen, werden eenige personen, die daaraan hadden deelgenomen, door buiten het conflict staande elementen gemolesteerd. De stakingsleiding schijnt het conflict te wil len uitbreiden, door ook de vischknechten in de staking te betrekken. Hedenmiddag zou voor deze vakgroep een vergadering worden belegd. Woensdagavond te omstreeks acht uur. toen de 17-jarige knecht J. Burger in dienst van den veehouder D. Wit te Hensbroek (Noord-Hol land) in een der varkensstallen bezig was, kwam hij in aanraking met de electrische stroomdraden, welke onbeschermd op de be tonnen vloer ter verdelging van de ratten lagen. De jongeman was op slag dood. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is de 36-ja- rige landbouwer J. de Reus te Numansdorp ver moord. Tijdens een korte afwezigheid van de Reus vervoegden zich twee gemaskerde personen aan zijn woning, „Johanna-hoeve" geheeten, welke zeer afgelegen ligt op ongeveer drie kwartier buiten de bebouwde kom aan den Groot-Kon- strijenschedyk te Numansdorp, en eischten van de vrouw van de Reus geld. De vrouw gaf hun eenig geld, waama de bandieten zich naar de schuur begaven. De vrouw met twee kleine kin deren en een dienstmeisje vluchtten daarop naar de nabij wonende buren. In dien tus- schentijd is de Reus waarschijnlijk thuis ge komen en in de schuur overvallen. Met eenige slagen op het hoofd en een revolverschot is het slachtoffer vermoord. De daders hebben hierop per rijwiel de vlucht genomen. De po litie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). Omtrent den Dinsdagavond te Numansdorp plaats gehad hebbenden roofmoord vernemen wij nog het volgende: Omstreeks tien uur hoorden de landbouwer J. de Reus en diens vrouw gestommel in de schuur, welke staat achter hun woning, „Johanna- hoeve" geheeten. Beiden zijn daarop gaan kij ken. In de schuur werden zij door twee gemas kerde mannen aangevallen. De R. kreeg een slag op het hoofd en werd met een revolverschot en een steek met een dolk gedood. De vrouw be kwam eenige lichte verwondingen in het gelaat en werd door de onverlaten het huis binnenge- dreven. De bandieten volgden haar en drongen het huis binnen. Zij eischten geld van de vrouw, die hun een bedrag gaf, waarop de beide man nen zich verwijderden. Op de fiets zijn zij ge vlucht. De majoor van de Riiksveldwacht te Numans dorp had aan de Rotterdamsche politie ver klaard, een zekeren B. in het oog te houden, daar die volgens hem wel eens in aanmerking kon komen voor verdenking. De man is n.i. uit den omtrek van Numansdorp afkomstig. In een logement aan de Nieuwe Haven te Rotterdam werd hij gevonden. By hem was een zekere P. L., die ook te Rotterdam woonde. Deze laatste viel al spoedig door de mand, waarop de beide mannen onmiddellyk werden gearresteerd. L. bekende dat zij Dinsdag samen in Numansdorp zijn geweest en daar in een schuur waren bin nengedrongen. Toen was de boer gekomen met wien een worsteling ontstond. Tijdens die wor steling is een schot gevallen, dat waarschijnlijk door B. is gelost. De boer lag daarna op den 'grond. B. ontkende. Op hem is een revolver gevon den met bloedvlekken. Verder is een broek van B. in beslag genomen, eveneens met bloedvlek ken en een lap, die gediend heeft tot masker. By L. is ook een masker gevonden en een broek met bloedvlekken. B. is oorspronkeiyk uit Klaaswaal afkomstig, de ander uit Oud-Beijerland. Om half tien Woensdag werden met den gevangenwagen, de beide verdachten naar Dordrecht overgebracht. Op de Voorstraat aldaar kwam het tot on geregeldheden, doordat het publiek op den auto toeliep en dezen noodzaakte te stoppen. De politie moest van den gummistok gebruik maken om de orde te herstellen. Daama kon de auto zijn weg vervolgen en arriveerde in de Doelstraat, die ge heel werd afgezet. Van daaruit kon de overbren ging naar het Huis van Bewaring verder onge stoord plaats vinden. achter „met uitzondering van witte kool (voor zuurkoolbereiding") in te voegen „uien en wit lof." Met het afgeven van certificaten voor den uitvoer van uien naar Frankryk is belast mr, L. Niemöller te 's Gravenhage. Het in artikel 3 van het K. B. van 4 Januari bedoelde tijdvak is door den Minister voor uien vastgesteld van 1 October 1931 tot 1 April 1932. De kosten, aan het afgeven der certifficaten verbonden, zijn vastgesteld op 5 cent per 100 K.G. met een minimum van 0.50 per certificaat. Gisternacht is in de uitspanning „Du Com merce" van den heer Jan Koster, gelegen aan Sluis 8 aan de Zuid-Willemsvaart, onder de gemeente Helmond, een felle brand ontstaan, die het geheele pand vernielde. Omstreeks half twee werd de eigenaar door het geknetter van het vuur gewekt. Hevig verschrikt stelde hij een onderzoek in, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat hy zijn huis langs den gewonen uit gang niet meer kon verlaten. Door het raam van een slaapkamer gelukte het hem met zijn vrouw, in nachtgewaad, veilig uit het huis te komen. Enkele kleedingstukken en een cas sette waren de eenige voorwerpen, welke mee genomen konden worden. Toen de brandweer arriveerde stond zij voor een hopelooze taak, er was niets meer te red den. De geheele café-inboedel, die o. a. een electrische piano, een radio-installatie, verster kers enz., ter waarde van 7000 gulden bevatte, is vernield. Ongeveer 300 rieten stoelen, tafels enz. zyn een prooi der vlammen geworden, ter- wyl de heer Koster ook door het verlies van zijn geheele correspondentie, betreffende zyn café en scheepsbevrachtersbedrijf, gehandicapt is. De schade is zeer aanzienlijk. Omstreeks vyf uur was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is vermoedelyk te wyten aan de kachel. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat in zijn beschikking tot regeling van den uitvoer van versche groenten naar Frankryk onder le van deze beschikking De heer I. L„ directeur van het Trustkantoor voor belegging en administratie te 's-Hage, die in het Huis van Bewaring zat opgesloten, ver dacht van fraude met Kerkelyke leeningen, is Woensdagmiddag door het Gerechtshof vryge- laten. Onmiddellyk daarna is hy opnieuw ge arresteerd door de Haagsche politie wegens ver duistering van gelden, in verband met andere Kerkelyke leeningen gepleegd. In verband met deze derde arrestatie heeft mr. E. O. Goldstein, zich telegrafisch tot den minister van Justitie gewend, verzoekende om diens interventie opdat voorkomen worde, dac de heer L., die reeds eenige malen door het Gerechtshof in vryheid is gesteld, telkens weer op last van den Officier van Justitie wordt in hechtenis genomen. Naar wy vernemen, heeft het gerechtshof te Leeuwarden den officier van justitie te Win schoten verzocht, tegen den vroegeren direc teur van de Drentsch-Veenkoloniale-Wester- woldsche Hypotheekbank, vroeger te Stadska naal, thans in liquidatie te Groningen, den heer A. L. B„ een strafvervolging in te stellen. Reeds in 1929 was een strafvervolging over wogen, welke later geen voortgang heeft ge vonden. Een commissie van aandeelhouders der bank heeft eerst den officier van justitie te Winschoten en daarna den procureur-generaal by het gerechtshof te Leeuwarden verzocht tot vervolging van den heer B. over te gaan. Nadat de procureur-generaal dit verzoek had afge wezen, heeft de commissie zich tot het gerechts hof gewend, dat thans beslist heeft, dat er vol doende termen voor een strafvervolging tegen den vroegeren directeur aanwezig zyn. Woensdagmiddag belden twee mannen aan een woning op de Hooimarkt te Rotterdam, be woond door de familie v. d. V. De vrouw van v. d. V., die alleen thuis was, deed open en wilde eerst de beide mannen, die voorgaven, dat zij op verzoek van de buren, de antenne moes ten repareeren, niet naar het dak laten gaar. zonder toestemming van den huiseigenaar. Toen de mannen echter verklaarden, dat zy die toestemming reeds hadden gekregen, liet de vrouw hen in de~i gang. Hier werd haar on verwachts door een der kerels een slag met een hard voorwerp op het hoofd toegebracht. Later bleek, dat het een strijkijzer was geweest. Het slachtoffer begon hevig te gillen. Dit zou haar echter wel yiet veel hebben geholpen, ware het niet, dat juist de heer v. d. V., die iets vergeten had, de woning binnenkwam, om dat te halen. Aan deze gelukkige omstandigheid de man is anders op dat uur niet thuis is het te danken, dat de vrouw niet erger mishandeld is en dat er niets geroofd kon worden. Want bij de komst van den heer des huizes kozen de laffe aanvallers den verstandigsten weg en maakten zich ijlings uit de voeten, zonder aan de politie ook maar eenig spoor achter te laten. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat hij het plan van «een destructor voor het westen des lands, waarvoor onder voorbehoud van me dewerking der Staten-Generaal een geldleening met de N. V. Thermochemische Fabrieken is gesloten, heeff doen onderzoeken, in een ver gadering in zyn departement. In die jy eenkomst, waarin afgevaardigden der landbouw-organisaties en vele andere autori teiten aanwezig waren, was men eenstemmig van oordeel, dat tegen het contract met de N.V. geen bezwaar bestaat. Het nieuwe bedrijf, dat te Woerden zal wor den gesticht, zal volkomen zelfstandig zijn «en met het bedryf te Bergum zal geen financieele band bestaan. Modder op straat. Een onbehaag lijk iets. Modder maakt zoo vies. Mod der aan de schoenenmodder aan de kleeren. Alles wordt smerig. Men schrikt voor iemand met bemodderd schoeisel. Gang en looper, trap en tapijt worden bevlekt. De huisvrouw moppert. Er helpt geen mat tegen. Kwaadsprekerij en laster is als modder. Even vies, even besmettelijk- Laster is kwaad, dat niet eens waar is. Daarvoor schrikken de „fatsoen lijken" tenminste nog terug- Maar kwaadspreken rekenen dezulken tot de waarheid. Het is immers waar.... welnuAlsof ook niet kwaadspre ken, dus vertellen kwaad wat waar doch niet algemeen bekend is, streng is verboden door goddelijke en men- sche wetten. Houdt u toch ver van zulke bemod- derde wegen en blijft ver van de men schen, die zulke wegen bij voorkeur gaan. Hoedt u voor de bemoddering van laster en kwaadsprekerij. Ten slotte hebt ge toch maar niets dan maatschappelijke narigheid van al die loslippigheid- Voorzichtig met die modder! (Niet officieel) Trekking van Donderdag 5 Januari 1933 4e Klasse, 4e Lyst HOOGE PRIJZEN 1000.— 11692. 400.— 1323 2740. Prijzen van 65. 41 170 570 693 859 974 1570 1714 2043 3007 3173 3377 3413 3612 3713 3780 3839 3872 4156 4313 4838 5282 5878 5982 6567 6754 6761 6828 6891 7114 7340 7497 7720 7808 7843 7845 7897 8141 8431 8545 8571 8604 8939 9009 9380 9619 9812 10008 10031 10158 10539 10625 10732 10769 11299 11306 11434 11772 11916 12028 12408 12444 12922 12976 13282 13440 13666 13667 13988 14354 14371 15115 15601 15778 15907 16045 16186 16640 16664 16704 16915 16940 17053 17534 17717 17762 18747 19062 19210 19291 19734 19871 20083 20281 20382 20389 Woensdagmiddag had een conferentie plaats tusschen de Almelosche Fabrikantenvereeniging en de besturen der vakorganisaties van textiel arbeiders „De Eendracht," „St. Lambertus," „Unitas" en de Politiek Onafhankelijke Organi satie de Federatie van Textielarbeiders, ter be spreking van het voorstel der werkgevers om de loonen met 12—15 pCt. te verlagen. Van de zyde der arbeidersorganisaties ontvin gen wij de volgende mededeeling: De voorzitter der conferentie, de heer J. ten Cate, lichtte in het kort toe waarom deze verla ging noodzalcelyk was. Dj organisatie-besturen betoonden hiertegenover dat mede gezien den toestand te Almelo, het voorstel der werkgevers niet voor bespreking vatbaar was. Met klem werd van die zijde uiteengezet, da£ van een verlaging geen sprake kon zijn en werd er by de werkgevers op aangedrongen, het voor stel terug te nemen. De voorzitter der fabrikantenvereeniging wei gerde dit, waarop de conferentie zonder resul taat uiteenging. Vèel is erover geschreven, vaak reeds heeft men in lange artikelen getracht de ziêl te doorgronden van dit land-Yol-tegenstellingen, van Moedertje Rusland met haar teere sprookjes van vroomheid en liefde, van het bloedige Rusland met zijn moord, zijn ruw geweld en godde loosheid. Wij, nuchtere Hollanders, we zijn zoo licht geneigd tot twijfel aan de onpartijdigheid der beschrijvers, als we de schrikwekkende en hartstoch- telijk-bewogen geschiedenis van Rusland lezen, maar Zij zijn de gëtrouwe weergevers van de werkelijkheid. En daarom heeft de „Katholieke Illustratie" de fotocamera gericht op Rusland om het te volgen op zijn lijdensweg. In een lange opeenvolging van aangrtjpende beelden onder den titel: zal de „Katholieke Illustratie" aantoonen wat het „Witte Rusland" was en wat het „Roode Rusland' is, wat blèef en wat anders werd. Dit is het doel van deze publicatie, die in het nummer van deze week aanvangt. De exclusieve foto s zijn meerendeels nog nooit gepubliceerd en stammen uit het bezit van over heel de wereld verspreid wonende Russische uitgewekenen. U weet reeds, dat de K.I. wekelijks 32 bladzijden fraaien koperdiepdruk brengt, gevuld met romans, korte verhalen en foto's, prijsvragen en een per manenten fotowedstrijd dat de K.l. hieraan kosteloos een wekelijksch bijvoegsel van 16 pagina's „De Witte Raaf", verbindt dat dit alles slechts 125 cent per week of f 1.625 per kwartaal kost en desondanks hebt U zich nog niet geabonneerd? Dit gemis te herstellen is het werk van een oogenblik, de halve minuut die voldoende is voor het invullen van onderstaand inteekenbiljet. Langer wachten berooft U van veel interessants en onderhoudends, dat thans voor het grijpen ligt! Ondergeteekende verklaart zich te abonneeren op DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE f 1 •621/2 per 3 maanden jj 12V2 cent per week NaamAdres -• Dit biljet na invulling opzenden gefrankeerd met IV2 cent aan het Bureau van de Kath. Illustr., Nassaulaan 51, Haarlem, of aan het kantoor van deze courant. Proefnummers worden op aanvraag gratis verstrekt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6