Wat te Beauraing geschiedt Oud-president CoolidgeT De brandende oceaanreus m Het nieuws van heden Onderhoud Hitler- von Papen VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DE KINDEREN VERTELLEN 19 MAN OMGEKOMEN PERZIE EN ENGELAND DRINKT BASSSTOUT *>E BAROMETER VRIJDAG 6 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Duizenden komen iederen avond naar Beauraing met een ge loof en geestdrift als in Lourdes Laatste verschijning? Het Weer Drieduizend Chineezen gedood Bij het bombardement op Sjanhaikwan De verliezen der Japanners De Amazone versperd Wegens geschil ColumbiaPeru DOOD IN ZIJN HUIS GEVONDEN Rijp in Boedapest Door plotselinge hartverlamming bezweken „De groote zwijger" HET NIEUWE JAAR INGESCHOTEN mmsmmmm Hoe Japan pacifistischte werk gaat Het brandende schip wordt naar Le Havre gesleept 30 dagen rouw Fransche lofprijzingen Nederlanders in actie Slechts 4 gewonden De verzekeringssom 19 vermisten Rouw in Frankrijk De moordenaar van Estimof Door een verpleegster in zijn bed doodgeschoten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Over de inschakeling der nazi's in een nationale concentratie Twee Perzische diplomaten zon den uit Londen zijn terug geroepen Een openlijke breuk? Fa. P. Baggerman -Tel. 10116 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18270 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Na het persoonlijk onderzoek van een onzer redactieleden te Beauraing vóór enkele weken hebben thans ook andere bladen hun mede werkers naar Beauraing doen gaan o. a. „De Standaard" het. katholieke Vlaamsche dagblad van Brussel. Terwijl men te Beauraing bij ons bezoek alléén medici toeliet tot de ondervra ging der kinderen onmiddellijk na de beweerde verschijningen waarover we onze teleurstel ling neerschreven is men daar blijkbaar thans van de verkeerde zienswijze teruggeko men, want nu heeft ook de journalistieke me dewerker van „De Standaard" de kinderen kunnen ondervragen. „De Standaard" geeft een groot relaas van het beleefde te Beauraing. Na uitvoerig ge schetst te hebben wat ook wij beschreven en onze lezers reeds weten, geeft het Katholieke Brusselsche blad van Woensdag j.l. de onder vraging der kinderen na de laatste verschij ning die de kinderen zouden gezien hebben. Albert, zfjt gy gelukkig dezen avond! „O, ja" Hij beziet me met zijn heldere reine oogen. Zag er O. L. Vrouw uit als de vorige kee- ren? „Ja." En als ze verdwijnt, hoe heeft ze afscheid genomen? A1z6o, en hij toont aan hoe zij deed. Ik doe hem na, maar hij verbetert me. Ik houd de handen te plat en te recht voor mij. Zij doet byna als de priester by 't begin van den Canon. Daarop vervolgt hy uit eigen be weging: alzoo is ze dezen avond langer geble ven dan gister. Ik denk wel dat zy niet dik- W«ls meer zal terug keeren. En hebt gy niets gevraagd? „Ik had wel gaarne iets gevraagd, maar lk heb het niet gedaan." -r Wat dan? „Wat moeten we nu doen". Had er misschien iemand u gezegd dit te vrégen? Ja, en hy noemt den persoon. Waarom deed gij het niet? Ik vond den tyd niet. Zy was heen. Albert geraakt aan 't vertellen. Over het lamme kind uit Mariemburg. Het is by ons geweest met de Onbevlekte Ontvangenis, met haar moeder. Toen kon ze geen voet verzetten. Vandaag is ze weergehou den. Zy èeed vijf stappen. Ik hoorde dat ze tien stappen kan doen. Maar dat heb ik niet gezien. En ons vriendje Degoudenne is nu ook beter. Dat heeft hy me gezegd. Zijn beenen verdikken. En hy zegt ook dat hy zyne teenen al kan bewegen. Maar dat heb ik niet gezien. Ge voelt het jongetje zoo eenvoudig en op recht dat het onmiddeUyk het meeste betrou wen inboezemt. Nu komt Fernande Voisin binnen, zy is al geen kind meer, straks wordt ze zestien jaar. Zy ziet er ook zoo kinderlijk gelukkig niet uit als Albert. Er ligt weemoed in haar oogen, met een greintje wantrouwen misschien tegenover al die vreemden. Ik stel haar dezelfde vraag als aan Albert, of ze dezen avond iets byzon- ders aan de verschyning bemerkt heeft. „Ja wel, antwoordt ze, als ze de armen open de vooraleer te verdwynen, heb ik hier een hart gezien." Ze wyst op haar borst. Al die daar zyn, reik halzen by die woorden. En hoe was dit hart? t Was een gouden. Is O. L. Vrouw langer dan de andere da gen met de armen open gebleven? Neen, t was als gewoonhjk. Reeds heeft Fernande hooren fluisteren dat de anderen geen hart ontwaard hebben. Ze vraagt ons of ze 't hart ook niet zagen. Neen, antwoord ik, ten minste Albert niet. Gilberte Voisin. de derde, heeft geen verschil bemerkt en 't dunkt haar ook niet dat de ver schyning langer dan te voren hare armen openhield. Ik zie dat Gilberte Kruistochtertje is; ze draagt het kenteeken. Ik vraag aan Moe der Overste of de vier anderen ook in den kruistocht zyn. Neen, maar Gilberte Dejaimbre zal er wel dra in komen. Daar komt het met zyn zwart sjaalke en wollen mutsje met pompon ter linker zy. Heel klein met zyn leeren laarsjes aan, met den glimlach op 't gelaat. Een lief, eenvoudig inne mend kind. Dag Gilberte. Dag mijnheer. zy reikt me de hand. En we praten. Met haar gaat dat vanzelf. Neen, zy heeft niets byzonders bemerkt dien avond. O. L. Vrouw is verdwenen zooals altijd, al de armen heffend, ineens als het licht, dat uitgaat....: „comme J'électrique". Doen uw knietjes geen zeer? Neen, Moeder Overste, op de kasselstee- nen ben ik lijk op kussens. En waarom verschynt de H. Maagd ook niet aan my, vraagt Moeder Overste. Misschien omdat ge niet braaf genoeg zyt, antwoordt het met een glimlach. Hebt ge alzoo altyd van O. L. Vrouw ge houden? vraagt een dame. Het beziet haar in al zijn naïveteit en ant woordt: Als de andere kinderen, mevrouw. En nu, Gilberte. O, ik zie nu O. L. Vrouw zooveel liever. En neemt zy nooit haar rozenhoedje in haar hand, laat ze het niet door haar vingeren glyden. alzoo? Neen het rozenhoedje hangt altyd aan haar rechterarm, aan dezen arm hier. En als zij hare armen opheft, dan glydt hy af en ik zie hem niet meer. Vriendelyk wenscht 't iedereen goeden avond en gaat huppelend heen. Lief kind: zijt gy waarlyk de uitverkorene, het vertrouwelingske van O. L. Vrouw? Eindelyk komt Andrée Dejaimbre. Ze ziet er zoo heel anders uit nu. als toen ik haar be schouwde binst heur extase. Ze ziet er ver moeid uit en ik zoek te vergeefs op haar gelaat die kalmte en sereniteit die u tegenstralen uit het wezen van den kleinen Albert en Gilberte Dejaimbre. Ze schynt zelfs een weinig onrustig en bekommerd. Volgens haar getuigenis is de verschijning niet langer dan gewoonlyk met opgeheven armen gebleven. Onderwyl heeft ze reeds vernomen dat Fernande by 't afscheid der verschyning een gouden stralend hart gezien heeft. En ze voegt er nu by dat zy by 't hef fen der handen ook iets op de borst heeft zien glinsteren. Maar ze wordt nadenkend. 't Is toch wonder, zegt ze, nu ziet de eene iets en de andere ontwaart 'niets de eene verneemt woorden en de andere ziet enkel de lippen bewegen. Ik vraag hun nog: Hoe lang zult ge nog naar de grot weer- keeren? Zoolang tot zy ons zeggen zal niet meer te komen. Maar zy zal niet dikwyls meer ko men. Daarop brengt Moeder-Overste haar weg en we staren hen zwijgend achterna. De medewerker van „De Standaard" durft er kan geen conclusie trekken: „we blijven voort in lange verwachting. Vooralsnog is alles ge heimzinnig en duister. Maar ondertusschen is het in Beauraing onder de duizenden, die daar telken avond komen een geloof en een geest drift als in Lourdes. „O Maria breng ons licht." Nadere berichten over een verschyning Dins dagavond melden nog dat de kinderen bewe ren gehoord te hebben: de een „vaarwel" (Gil berte Voisin) en Albert beweert iets te hebben vernomen wat hij niet verder vertellen mag; Fernande meent gehoord te hebben: „Bemint ge myn Zoon? Bemint ge ook mij?" Het kind heeft „ja" geantwoord. Tot André Dejaimbre zou de verschijning gezegd hebben: „Ik ben de Moeder Gods en Koningin des Hemels, vaar wel!" en tot Gilberte Dejaimbre: „ik ga de zondaars bekeeren, vaarwel." Nogmaals wyzen we er op, dat de geestelyke overheid intusschen de grootste gereserveerd heid in acht neemt en tot de grootste voorzich tigheid maant. Hoogste stand: 776.6 te Touloose. Laagste stand: 740.5 te Seydisfjord. H Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot Weste- EE lijken wind, gcdeelta ijk bewolkt, aan- S vankelijk kans op regen-buien met hagel of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur. EE illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIÜ PEKING, 5 Jan. (Reuter.) Men schat het aantal Chineesche burgers, die by het bom bardement van Sjanhaikwan om het leven zyn gekomen op 3000, terwyl ongeveer 100.000 zijn gevlucht in zuidelijke richting, voornamelyk naar Tsjang Wang Tao. Op het oogenblik is de toestand te Sjanhai kwan rustig, doch de toestand blyft gespannen. De Chineezen hebben hun positie versterkt en wachten klaarblykelijk op een nieuwen Ja- panschen aanval. De vredesonderhandelingen zijn nog niet be- begonnen. MOEKDEN, 5 Jan. (V. D.) Het Japansche opperbevel deelt officieel mede, dat by de ge vechten in Sjanhaikwan zes Japansche offi cieren gedood en 55 officieren gewond werden. Over de verliezen aan manschappen werden geen mededeelingen gedaan. NANKING, 5 Jan. (Per telefoon). Het Chinee sche ministerie van Buit. Zaken heeft de Japan sche legatie een nota doen toekomen, waarin tegen de bezetting van Sjanhaikwan door de Ja pansche troepen geprotesteerd wordt. Te Peking zyn 24 verwonde Chineesche sol daten aangekomen, die berichten dat zy de eenige overlevenden zyn van een bataljon van 600 man, dat behoorde tot de 8e Chineesche brigade. (United Press) RIO DE JANEIRO, 5 Jan. (Reuter.) De Bra- ziliaansche regeering heeft besloten het ver drag van 1851 inzake de scheepvaart op de Amazone op te heffen en een blokkade van de rivier af te kondigen. Deze maatregel wordt waarschijnlyk gemotiveerd met den toestand te Leticia, het middelpunt van het geschil tus- schen Columbia en Peru. BOEDAPEST, 5 Jan. (Reuter.) In Boedapest en omgeving worden gr*>ote storingen veroor zaakt in het telegraaf- en telefoonverkeer als mede in de electrische stroomvoorziening door de overvloedige vorming van ryp. In het boscn- gebied rondom de stad val'en de boomen onder de zwaarte van de 20 èi 30 c.M. dikke laag ryp om en knappen de takken van de boomen af. NEW-YORK, 5 Jan. (Per telefoon) Calvin Coolidge, die van Augustus 1923 tot 4 Maart 1929 president der Ver. Staten was, is heden gestorven aan hartverlamming. Toen de echt- genoote van den oud-president van inkoopen- doen terugkeerde, vond zy haar man dood op de slaapkamer. Naar Coo'.idge's geneesheer, dr. Brown, constateerde, was de dood ongeveer een half uur voor de ontdekking ingetreden, dat wil zeggen omstreeks 12 uur 's middags (plaat- selijken tyd). Coolidge was hedenmorgen, zooals naar ge woonte, naar zyn bureau gegaan. Kort voor 12 uur had hy zich naar zyn woning terugbege- ven. (United Press) Calvin Coolidge, de zoon van een farmer uit den staat Vermont, heeft eerst wiskunde ge studeerd en later rechtswetenschappen. Hy be gon zyn carrière als advocaat, werd daarna pre sident van een bankinstelling en ging in het jaar 1911 over naar het gemeentebestuur. Later werd hy lid en vervolgens voorzitter van den Se naat van Massachusetts. Eenige jaren lang was Coolidge plaatsvervan gend gouverneur van dezen staat, totdat hy tot gouverneur werd gekozen. In Maart 1921 werd Coolidge vice-president en na den dood van Harding, in Augustus 1923, pre sident der Vereenigde Staten. Na afloop van zyn ambtsperiode werd hy in November 1924 als republikeinsch candidaat met groote meerderheid van stemmen herkozen. In zijn ambtsperiode viel het groote olie schandaal, het Teapotdome, voor, doch Coo- lidge's positie werd hierdoor niet geschokt. De houding van Coolidge op het gebied dei buitenlandsche politiek wordt gekenmerkt door zijn absoluten afkeer van den Volkenbond, zyn energiek optreden in zake ontwapening en zyn standpunt, dat de oorlogsschulden der geal lieerden moeten worden betaald. Het mis'ukken der Amerika ansche politiek ter Maritieme Ont wapeningsconferentie van Genève leidde er toe. dat Coolidge in het jaar 1928 niet opnieuw werd gecandideerd. Hij stelde als zyn opvolger voor Herbert Hoover, die dan ook met groote meerderheid van stemmen werd gekozen. Hy zelf toen de functie op zich van directeur der New-York Life Insurance. Te Northampton (Massachusetts), waar hy jarenlang als advocaat, bankpresident, burge meester en gouverneur heeft gewerkt en waar hy zich weer gevestigd had, is hy onverwachts ten gevolge van een hartaanval overleden. WASHINGTON, 5 Jan. (V.D.) De politieke kringen te Washington werden door den onver- wachten dood van den vroegeren president der Vereenigde Staten. Calvin Coolidge, als door den bliksem getroffen. President Hoover ont ving het bericht van Coolidge's dood, toen hij met Stimson lunchte. Hoover heeft besloten een boodschap tot het volk te richten, waarin hy een algemeene volksrouw voor den tijd van 30 dagen zal voorstellen. Van alle openbare gebouwen hangen de vlaggen halfstok. Het Congres werd direct verdaagd. Naar bekend wordt, heeft Coolidge in de laat ste dagen en weken herhaaldelijk over zyn ge zondheidstoestand geklaagd, zonder dat ny evenwel byzondere beteekenis aan zyn toestand nad geschonken. De groote zwyger werd hy genoemd, omdat hy in zijn politieke werkzaamheid en ook in den politieken stryd de taktiek van het zwy- gen tot zijn grootste kunst had gemaakt. Hy verheugde zich, tenminste tydens de eerste 4 jaar van zyn bewind, in een buitengewone sym pathie In dien tyd viel de Amerikaansche wei vaart met ai haar nevenverschynselen op eco nomisch en intellectueel gebied. Vandaar dat Coolidge ook wel de president der welvaart i£ genooemd. WASHINGTON, 6 Jan. (V.D.) President Hoo ver heeft zooals gemeld een periode van dertig dagen algemeene rouw afgekondigd naar aan leiding van het overhjden van oud-president Calvin Coolidge. In een speciale boodschap aan het congres herinnerde hy aan alles wat door Coolidge voor het land was verricht. President Hoover zal morgen de teraardebestelling bij wonen. Het stoffelijk overschot zal na een dienst in de Edward Congregation Church te Morthamp- ton per auto naar Plymouth worden overge bracht en te drie uur in den namiddag in het familiegraf te Mount Vermont worden bygezet. De staatssecretaris voor de Marine, Adam, heeft order gegeven, dat aan boord van alle vaartuigen der Amerikaansche marine de vlag gen halfstok worden geheschen en ook op den dag van de teraardebestelling halfstok zullen staan. Met tusschenpoozen van een half uur zullen aan alle Amerikaansche marinestations morgen van zonsopgang tot zonsondergang sa luutschoten worden gelost. Van de meeste regeeringen heeft de Ameri kaansche regeering betuigingen van deelne ming ontvangen. De „Echo de Paris" schryft de capaciteiten en de gematigdheid van Coolidge toe aan het feit, dat hy beschikte over buitengewoon be kwame adviseurs als Mellon en Hughes. De „Excelsior" noemt Coolidge een honderd procent Amerikaan, wiens plichtsgevoel, eerlijk heid en waardigheid boven allen twyfel verhe ven waren. PARIJS, 5 Jan. Uit Cherbourg wordt ge meld, dat 70 a 80 man door het Duitsche s.s. „Siërra Ventana" aan boord zouden zijn ge nomen. Het brandende wrak van de „Atlantique" be vond zich gisteravond op 24 mylen afstand van den vuurtoren van Casquets en dreef naar het Noorden. Drie sleepbooten zyn nog in de nabyheid. maar kunnen het wrak nog steeds niet naderen. Vanmorgen vroeg arriveerde van de KJ4.S.M. ook nog de „Erato" te Cherbourg met 84 opva renden van de „Atlantique" aan boord. Er zyn 211 leden van de uit 229 koppen bestaande beman ning te Cherbourg aangekomen, zoodat men vreest dat achttien personen om het leven zijn gekomen. De „Erato" was op weg naar Noord- Spanje en heeft reeds vanmorgen zyn reis voort gezet. AMSTERDAM, 5 Jan. (V. D.) Hedenmiddag omstreeks 3 uur heef de zeesleepboot „Roode Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis vaste verbinding gekregen met het brandende schip „L'Atlan- tique" op ongeveer 7 mijl ten westen van Portland. De zeesieepboot „Louwerszee" is ook bij het schip aangekomen en tracht eveneens verbinding met het schip te krijgen. Tevens hebben drie Fransche sleepbooten verbinding met den Oceaanstoomer gekregen. Een lid van de bemanning van een der Fransche sleepbooten heeft getracht aan boord van de „Atlantique" te komen, doch nadat hem dit gelukt was moest hy het schip spoedig weer verlaten. Drie leden van de bemanning van de „Louwerszee" zijn er evenwel in geslaagd aan boord van de „Atlantique" te komen. Dit zijn de matroos P. M. de Haar, de tremmer A. Wygerse en de lichtmatroos M. v. Teylingen. allen van Maassluis. Zy onderhouden de verbinding met de verschillende sleepbooten. De zeesleepboot „Witte Zee", eveneens van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis, werd nog in den loop van den vooravond ter plaatse verwacht. De reedery staat er op dat getracht wordt het schip naar Le Havre te sleepen. PARIJS, 5 Jan. (Reuter). Een Fransche torpedoboot bevindt zich naby de nog steeds brandende „Atlantique". gereed om het schip te torpedeeren, ingeval het naar een haven zou afdrijven, waar het de scheepvaart in gevaar zou kunnen brengen. Het bUjkt thans dat er gelukkig slechts 4 personen by den brand van het schip licht gewond zijn. Een later telegram meldt, dat volgens mededeeling van den minister van Marine de „Atlantique" door vier booten, waaronder de Nederlandsche sleepboot „Roode Zee" naar Le Havre gesleept wordt. De Duitsche ambassade te Parys heeft het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken de deelneming der ryksregeering betuigd met de ramp van de „Atlantique." De nationalistische „Liberté" wil de oorzaak van den brand aan Duitsche zijde zoeken. Het blad beroept zich op uitlatingen van een niet met name genoemden Franschen reeder. die reeds vóór den oorlog zou hebben waargenomen dat Duitsche scheepvaartkringen leden van bemanningen van Fransche schepen tot sabo- tage-daden zouden hebben omgekocht. LONDEN, 5 Jan. (Reuter). De brandende Fransche Oceaanreus „Atlantique" werd Don derdagmorgen om 3.30 uur op enkele mylen van de kust by Portland Hill gesignaleerd Rond honderdduizend menschen slaan vanaf de klippen het ongewone schouwspel gade. Het brandende schip wordt omgeven door acht sleepbooten -en een Fransch oorlogsschip. De sleepbooten probeeren water in» het achterschip te pompen. Het is in witte dampwolken gehuld; uit het achterschip stijgen witte rookwolken op Alle dekken zyn ingestort, de voorste mast is omgevallen. De zywanden zyn nog steeds op verschillende plaatsen witgloeiend. De verzekeringssom ten bedrage van ongeveer 2 millioen pond sterling is, volgens de „Evening Standard", Donderdag door Lloyds Under writers vereffend. Het is een der grootste verliezen der laatste jaren. Daar de „Atlantique" eerst kortgeleden ver zekerd werd kon men nog niet genoeg francs byeen krijgen, zoodat vele verzekerings-deelne- mers vandaag aan de beurs francs moesten aankoopen. PARIJS, 5 Jan. (V. D.) Het aantal vermis ten by de catastrophe van het Fransche oceaan schip „Atlantique" wordt thans officieel met 19 aangegeven. 27 leden der bemanning zyn m een ziekenhuis opgenomen. De kapitein van de „Atlantique" en de eerste officier, zoomede tien officieren en minderen zyn aan boord van een Fransche sleepboot naar de „Atlantique" te ruggevaren, om aanwezig te zijn by het ver- sleepen van het schip. Men wil vermyden. aat deze gelegenheid door schepen van vreemde nationaliteit zou worden te baat genomen om het schip in bezit te nemen, daar volgens het internationale recht een door zyn bemanning Verlaten schip toebehoort aan de bemanning van het schip, dat het verlaten schip weg sleept. In verband hiermede heeft de president van de Compagnie de Navigation Sudatlantique den admiraal van de vlootbasis Cherbourg ver zocht den kapiteins bevel te geven, dat nie mand zal probeeren aan boord van de „At lantique" te gaan, zonder daartoe nadrukkelyk door commandant Schoofs te zijn gemachtigd. PARIJS, 5 Jan. Te Cherbourg wordt het ver hoor der geredde leden van de bemanning voortgezet. Uit de verklaringen van de matro zen en vooral van den eersten officier schijnt te blyken, dat men kortsluiting de mogelijke oorzaak van den brand acht. De eerste officier verklaarde, dat het schip hevig geslingerd heeft, terwyl het noch lading noch passagiers aan boord had, doch slechts een gedeelte van de vaste bemanning. Men heeft reeds eenmaal geconstateerd, dat bij hevig slingeren een elec trische draad is gebroken. De minister voor de Handelsmarine, Léon Meyer, schynt eveneens deze meening te zyn toegedaan. Hy schakelt in ieder geval de mo gelijkheid van een misdadigen aanslag uit. Hy heeft voorts opdracht gegeven dat van het ministerie de vlag halfstok moet hangen. De catastrophe van de „Atlantique" is in Parys en in heel Frankrijk het onderwerp van den dag en de bladen wyden kolommen vol aan dit ongeluk, dat het land in rouw en opschud ding heeft gebracht. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Aan het hoofdkantoor van de „Compagnie de Navigation Sud-Atlantique waartoe de „Atlantique" behoorde, gaf men gisteravond als zyn meening te kennen dat hier een misdadige hand in het spel is en deze uit lating uit Bordeaux wordt door de bladen ver der uitvoerig besproken. Het lykt wel, zoo schryft de „Matin", dat een geheimzinnige hand het erop aanlegt, de schoo- ne producten van onze scheepsoouwkunst, de een na de ander, te vernietigen. Eerst de „Asia", toen de „Paul-Lecat", daarna de „Georges Phi- lippar" en nu de „Atlantique". Het staat nog niet vast, zoo gaat het blad verder, hoe het vuur aan boord van het schip heeft kunnen uitbre ken, doch 't waas van geheimzinnigheid, 'twelk zweeft om de vorige scheepsrampen, verontrust begrypelykerwyze ook de minst vooringenomen gemoederen. Het onderzoek moet nauwkeuriger en scherper dan ooit zyn en moet het volle licht over de oorzaak van dit ongeluk brengen. Hoe zou men, na dezen nieuwen brand, die meer schynt aan te toonen dan een toeval, niet vast kunnen gelooven aan de veronderstelling van kwaadwilligheid? SOFIA, 5 Jan. (V. D.) In een ziekenhuis te Sofia heeft de verpleegster Konstantinova de in het ziekenhuis in verband met zijn wonden op genomen moordenaar van den journalist Esti mof, Trajanoff geheeten, in den afgelooper nacht doodgeschoten. Trajanoff werd door dc politie streng bewaakt. Slechts de verpleegster Konstantinova en de artsen mochten in de zie kenzaal komen, waarin zestien zieken lagen De verpleegster had een revolver onder haai schort verborgen. Toen zy het hoofdkussen va Trajanoff opschudde, loste zy drie schoten o; het hoofd en de borst van Trajanoff, onder he. roepen: „Dit is voor Estimof", Oud-president Coolidge t. Brazilië sluit de Amazone voor buitenlandsche schepen. De brandende „Atlantique" naar Le Havre ge sleept. Onderhoud tusschen Hitler en von Papen. Perzische diplomaten uit Londen teruggeroe pen. Te Sjanhaikwan zouden 3000 Chineesche bur gers gedood zijn. Groote brand in de hoofdstad. Tweede aangehoudene inzake den moord te Numansdorp bekent. De kindermishandeling te Moordrecht; de dader tot rijf jaar veroordeeld, de moeder vrij gesproken. De moord te Blydorp voor de Rotterdamsche rechtbank. Mr. J. Westerman Holstijn benoemd tot direc teur-secretaris van de N.V. „de Nederlandsche Bank." Valschheid in geschrifte te Hilversum. O MÜNCHEN, 5 Jan. De Nat. Socialistische Korrespondenz meldt: Op de doorreis van A. Hitier naar Lippe heeft Woensdag ten huize van een te Keulen wonend geestverwant een korte bespreking plaats gevonden tusschen Hitier en oud-Rykskanselier von Papen. Dit onderhoud betrof politieke kwesties, welke in de laatste weken aan de orde zyn geweest. Oud-Kanselier von Papen verklaarde aan een journalist, dat de voorstelling, als zou zyn on derhoud met Hitier gericht zijn geweest tegen Kanselier von Schleicher of de huidige regee ring, uit de lucht is gegrepen. „Het tegendeel is waar. Het onderhoud draaide uitsluitend om de oplossing van de kwestie, waaraan reeds de arbeid van het laatste half jaar was gewijd: de kwestie van de inschake ling der N. S. D. A. P. in een nationale concen tratie". LONDEN, 5 Jan. (Per telefoon.) Volgens hier binnengekomen, nog niet bevestigde oerichten is de Perzische gezant te Londen naar Teheran teruggeroepen. De eerste gezantschapssecretaris van Perzië in Londen zou naar Berlyn zyn overgeplaatst. Deze diplomatieke veranderingen zouden m verband staan met het optreden der Engelsche regeering in het Engelsch-Perzische olie-conflict. Of de uit Londen teruggeroepen Perzische di plomaten door anderen zullen worden vervangen, ofwel dat deze maatregel der Perzische regee ring moet worden beschouwd als voorbereiding van een afbreken harer betrekkingen met En geland, is nog niet bekend. Het Perzische gezantschap te Londen heeft totdusver geweigerd bovenstaande berichten te bevestigen of te ontkennen. (United Press) gezond en versterkend Imp.voor Haarlem en omstreken INo f-' V V V V 1 T T I I i r t 1 y Hoogste stand op Vrijdag 1 uur mm-: 762 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1