STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 6 Jan. De R.K. Oratorium- Vereeniging HOEDEN Wisselkoersen JZONDERE OPRUIMING KT*..g« VRIJDAG 6 JANUARI R.K. VOLKSBOND Algemeene toestand belicht FEEST IN HUIZE „ST. BAVO" Twee zilveren klooster-jubilaressen i m «ife Haarlemsche Bachvereeniging LEERLINGEN-UITVOERING Van Anny Bonarius DE RAUWE DROOGBLOEIER Dat smaakte niet naar meer TIJDENS DE REIS OVERLEDEN Aan hartverlamming ERNSTIG ONGEVAL In de Haarlemmermeer Onderscheiding Hersteld BURGERLIJKE STAND DISTR. LEERL. COMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE Prijsuitreiking PRIMA HAARVILT Fa. CEBRs. VERMEULEN Union mag nog niet uitbreiden VERKEERSONGEVALLEN Oude man aangereden Huisvlijttentoonstelling voor werkloozen R. K. KIESVEREENIGING Afdeeling Haarlem-Noord Aan de gevolgen overleden Legaat Spreekuur Aanbested ingen EERE-KANUNNIK L. STOLK Op zijn 80sten jaardag Een katholiek-demo cratische bond" SPOORWEGBELEID Een tusschenvoorstel van de directie inzake de loonen Thans 8 pCt. verlaging AGENDA 7 Januari BLOEMENDAAL BENNEBROEK IJMUIDEN VRIJDAG 6 JANUARI 1933 Oqs kwam in handen de circulaire, welke d^er dagen door het bestuur van de R. K. Oratoriumvereeniging te dezer stede aan de be schermers en de kunstlievende leden is verzon den, vanuit het secretariaat, dat zooals men we ten zal, is gevestigd Groote Markt no. 4, het adres, waar zoo tal van gelijksoortige vlam mende oproepingen van zijn uitgegaan en met succes bekroond. Deze circulaire leek ons belangrijk genoeg, niet slechts om er een en ander uit over te ne men, doch om de mededeelingen, erin vervat, voor onze lezers nog eens dubbel te onderstree- pen. Want evenmin als Haarlem in t algemeen een moeilijk behouden cultuurgoed als de H.O.V. missen kan,evenmin mag Katholiek Haarlem zijn steun en medewerking onthouden aan he belangrijke Roomsche cultuurelement, dat de R. K. Oratoriumvereeniging in de afgeloopen twee jaren is geworden. Voor Katholiek Haarlem moet dit geweldig zangers-ensemble, reeds bij eerste optreden in staat geacht tot grootschc dingen, een onvervreemdbaar bezit zijn. Wan neer het dit reeds zal blijken te zijn in ri1*' van een financieele depressie als, welke we thans beleven, met hoeveel meer reden zal dan nie verwacht kunnen worden, dat, in hopelijk op handen zijnde betere toekomst, dit ensemble aan Katholiek Haarlem nog heerlijke avonden van muzikaal kunstgenot zal kunnen verschaf ten. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging een grondige reorganisatie ondergaan, zooals men in onze kolommen heeft kunnen lezen. 7 is thans volkomen zelfstandig geworden en heeft haar eigen statuten. Uit de kunstlievende en de werkende leden is thans een definitief bestuur gekozen met als voorzitter den heer Henri Hagemeyer en vice- voorzitter den heer H. E. Everard; le scretaris is de heer P. J. M. van Tetering; bibliothecaris Fr. A M. Pielage. Het vereenigingsjaar loopt thans van 1 Januari tot 31 December, waardoor aan verschil lende bezwaren en geopperde moeilijkheden kon worden tegemoetgekomen. Leden en beschermers kunnen steeds worden aangenomen. Dezen hebben, op vertoon van hun donate urskaart, zonder eenge verdere kosten, recht op het bijwonen van de twee uitvoeringen, welke in vóór- en najaar worden gegeven. Daar bij heeft men, evenals dit bij de Haanemsche Bachvereeniging het geval is, een vaste plaats, op de kaart met rij en nummer vermeld. Be schermers hebben recht op drie plaatsen in het gereserveerde gedeelte. Men is thans volop bezig en reeds uitstekend gevorderd met de repetities voor de Voorjaars uitvoering op Vrijdag 17 Februari a.s. in hef Gemeentelijk Concertgebouw, alwaar het mees terwerk van Handel: „Judas Maccabaus", met zijn prachtige koren zeventien van de 66 dee- len van het werk zal worden ten gehoore ge bracht. Vier van onze beste Nederlandsche solisten zullen aan deze uitvoering hun medewerking verleenen. To van der Sluys zal de sopraan partij vertolken en onze stadgenoote Annie Woud is als alt gekozen. Niemand minder dan Jac. Urlus, de Hollandsche tenor met wereld- reputatie, zingt met Jac. Caro de heerenpartijen. Moge Hubert Cuypers er in slagen deze popu lair geworden partituur men denke slecht' aan het koor: „Seht, er kommt mit Freis ge- krönt" en aan de aria: „Blast die Drommet" tot een machtige vertolking te brengen. En dan ligt, na de Voorjaarsuitvoering, nog een prachtige tijdsruimte open voor de stud.. van het in het najaar uit te voeren werk. Naar we van welingelichte zijde vernamen, bestaat er alle kans dat voor deze uitvoering de keuze zal vallen op het beroemdste werk van Vincent d Indy, Le Chant de la Cloche dra matische legende voor soli, dubbel koor en orkest, op eigen tekst vrij naar Schiller door dezen leerling van César Franck getoon Deze partituur verwierf in het jaar 1885 den grooten compositie-prijs der stad Parijs. Het zou in ieder geval een werk zijn, waarmee de R. K. Oratoriumvereeniging grootsche artistieke successen zou kunnen oogsten. De R. K. Oratoriumvereeniging zet er alles op, om haar beschermers en leden een zoo groot en hoog mogelijk kunstgenot te verschaf fen. Zooals men ziet aan hetgeen we hierboven schreven, men krijgt waar voor z'n geld. Laat bij de eerstvolgende uitvoering de Concertzaal tot de laatste plaats bezet zijn! S. De eerste ledenvergadering van den R. K. Volksbond, dit jaar gehouden, kenmerkte zich door een buitengewone opkomst der leden, on der wie ook was de heer Chr. v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer. De voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, opende deze vergadering, den leden een zalig Nieuwjaar toewenschend en gaf een algemeen overzicht. Hij besprak Rusland met zijn positie van het communisme en de steeds grootere uit breiding van de anti-godsdienstige beweging, "t toenemen in Duitschland van het communisme. Hij wees er op, hoe Frankrijk buitengewoon ge vaarlijk is, om het steeds hooger opvoeren van de uitgaven voor oorlogsdoeleinden. Ook wees hij op de overproductie in vele landen, zoodat kostbare levensmiddelen werden vernietigd, ter wijl velen groote behoefte hebben aan behoor lijk voedsel. Komende tot een binnenlandsch overzicht, zeide spr., dat de zich nog steeds uitbreidende werkloosheid gestegen is tot het ontstellende cijfer van 315.000. Groote armoede wordt gele den door velen, ook bij de neringdoenden en den boerenstand, terwijl er nog Xoeneming is door verhooging van de prijzen van de eerste levensbehoeften. Spr. is overtuigd, dat in de toekomst zal komen een wettelijke werkloos heidsverzekering, verkorting van de arbeids week, de wettelijke bedrijfsorganisatie. Komende tot de verkiezing voor de Tweede Kamer, wekte de voorzitter op tot eenheid. Den plaatselijken toestand belichtend, deed spr uitkomen de moeilijke positie der gemeen- te-financlën. Haarlem heeft bijna 5000 werkloo- zen, aan wie reeds 2.000.000 is uitgekeerd. Hij bracht hulde aan de wethouders mr. Slingen- berg en Van Liemt voor hun beleid in deze moeilijke tijden. Dan gaf hij een overzicht van den toestand van het gebouw. Dit jaar zal tot stand komen de beschildering van de hal, vestibule, gang en trappenhuis, terwijl rijwielen uit het gebouw zullen worden gehouden. Het tooneel zal met de moderne eischen in overeenstemming wor den gebracht. Zoo spoedig mogelijk zullen zaal 1 en 2 aan een restauratie worden onderworpen. Het organisatieleven is in Haarlem gelukkig kerngezond. Het ledental neemt gestadig toe, in 1932 nog met 107, zoodat het ledental thans 2361 is. Binnenkort zal de kring Schoten met zijn werkzaamheden beginnen. De onderafdee- lingen mogen zich in gestadigen groei verheu gen, OA. Arbeid Adelt, Spaarkas, Begrafenis fonds, retraitefonds, vakorganisaties enz. Spr. bracht ten slotte hulde aan de heeren Scholte en Stevens voor hun goede zorgen en deed vervolgens een beroep op de leden om mede te werken in deze moeilijke tijdsomstan digheden. De geestelijke adviseur, rector J. B. M. Timp, begon met allen een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen in huisgezinnen en organisatie. Er heerscht een stemming van angst, welke spr. in verschillende toespraken heeft kunnen beluiste ren. 1933 is met schrik en angst tegemoet ge zien. Roomsche menschen moeten niet bang zijn. Zoolang wij nog goed bidden zijn wij vei lig in de handen van den goeden Hemelvader. Laten wij toch geloovige menschen zijn en den moed er inhouden. „Sursum Corda". De harten omhoog. Vasthouden aan God. Het beste, wat ons ontnomen kan worden, is het Godsgeloof. Hoe mooier huisgezin, hoe beter wereld. Het moest spr. van het hart eens te wijzen op de schrale medewerking, die ondervonden wordt in den dekenalen Jeugdraad en over de weinige jongelui, die lid zijn van de Joseph-gezellen- vereeniging. Hij deed een beroep op de vaders om medewerking, want gij kunt het alleen ook niet af, aldus spr. Werkt met de priesters mede. Toen het kind gedoopt werd en als Gods kind in het gezin terugkwam, hebt gij gewerkt aan den onderbouw: werkt nu met dén priester mede aan den bovenbouw, tot meerdere eer en glorie van God. De voorzitter sprak na deze mooie rede een hartelijk dankwoord. Hierna werden de begrootingen van de Socië teit „St. Bavo" en den Volksbond behandeld, welke reeds door den Bestuursraad werden goedgekeurd en nu door de leden werden be krachtigd. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting met den christelijken groet. Zilveren professiefeest van de eerwaarde Zus ters Fulgentia en Cunegonda. Vandaag is er weer feest in huize „St. Bavo", want daar doet zich het zeker zeldzame geval voor dat twee eerw. zusters, beiden op denzelf den dag geprofest in hetzelfde moederhuis, ook in eenzelfde huis hun zilveren professie- feest vieren. Is het dan te verwonderen, temeer door b.v. zuster Fulgentia nu al negentien achtereenvol- Zuster Cunegonda (links) en zuster Ful gentia (rechts), die heden te Heemstede hun zilveren professiefeest vieren. gende jaren haar krachten gegeven heeft .aan de zorg der pensionnaires, en zuster Cunegonda ook in totaal 15 jaar hier in huize „St. Bavo" vertoeft, te weten baar eerste acht en laatste zeven jaar van deze kwarteeuw, dat de be woners van huize „St. Bavo" zich extra inge spannen hebben om de eenvoudige zustertjes, trots hun tegenzin in alle feestviering, een grooten feestdag te bereiden'? Vooral de afdeelingen van het huis, waar de zustertjes hun werkkring hebben waren rijke lijk versierd. Een der gangen was gevuld met bloemen en behangen met perzische tapijten, een andere gang met bloemen en slingers. Ook de regentenkamer, waar in de morgen uren de receptie zou plaats hebben, was met groen en bloemen versierd. Maar de toen al zoo fraaie huiskapel spande in versierings- pracht wel de kroon. Het altaar was kwistig versierd met witte seringen, witte Calla's en witte chrysanten. In deze kapel begon vanmorgen om zeven uur de feestviering, met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door den zeereerw. heer H. A. V. IJzermans, rustend pastoor, en medebewoner van „St. Bavo", en waarbij vrij wel alle bewoners ter H. Tafel naderden. Na het H. Evangelie hield Pastoor IJzermans een korte feestrede. Z.Eerw. bood beiden jubilaressen zijn geluk- wenschen aan. En al io het dan niet direct noodig, aldus Z. Eerw. woorden van opwekking tot de jubilares sen te spreken, omdat ik er van overtuigd ben dat zij zonder deze dankbaar zijn aan God voor dezen dag, toch is het passend, iets te zeggen over het heilig kloosterleven. Z.Eerw. legde verband tusschen deze jubila ressen en de drie Koningen, welk feest wij van daag vieren. Die drie wijzen waren geroepen om God te aanbidden. Ook anderen zagen de ster, maar waren niet uitverkoren. Ook u, waarde Zusters, waart uitverkoren en verliet alles om op te gaan naar uw Bethle hem. Uw reis was ook moeilijk. Maar gelijk die drie mannen, hebt ook gij stand gehouden. En als de drie wijzen hebt ook gij uwe ge schenken aangeboden, het goud, niet dat der wereld, maar het goud der liefde, den wierook, uw gebed, de kern van het kloosterleven, de toewijding aan anderen, zoo goed bekend bij de bewoners van dit huis, benevens de mirrhe, dat is de versterving. Zoo zijn, aldus z.eerw., vijf-en-twintig jaar heengegaan, jaren van zegen en geluk, waar van de wereld geen begrip heeft. Spr. besloot met den wensch, dat de goede God haar arbeid mag blijven zegenen, dat zij nog eenmaal hun gouden professiefeest mag vieren, en eenmaal den gouden Hemelkroon mogen verwerven. Na de H. Mis zongen de aanwezigen een feestcantate, waarna op de kamers den bewoners een extra ontbijt geserveerd werd. Om kwart over elf had de receptie in de versierde regenen-kamer plaats. Daar stond een schat van bloemen, terwijl de Zusters met de traditioneele zilveren kroontjes onderscheiden waren. Drie der jongste meisjes droegen een feestgedicht voor, waarna de eerw. Zusters ver schillende feestliederen ten gehoore brachten. Om kwart voor twaalf kwam Pastoor v. d. Tuijn gelukwenschen en mede namens de in wonende geestelijken feliciteerde hij de Zustres met dit prachtige jubileum. Ook namens den Bisschop bracht spr de gelukwenschen over, terwijl Mgr. zijn zegen meegaf over den komenden arbeid. Namens de regenten van het huis sprak de heer Jonckbloedt dankwoorden, terwijl hij beide Zusters een boek voor persoonlijk gebruik aan bood. De dag zal verder feestelijk gevierd wor den en wordt besloten met een plechtig Lof met „Te Deum". Bovengenoemde vereeniging zal Dinsdag 10 Januari 8 uur haar vierde cimcert geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amster- Het stoomschip l'Atlantique verbrandt! Voordeel brengt zooiets niet; Het eenigst, wat voordeelig brandt, Is: Hoenderdos Anthraciet. dam concerteert onder leiding van Eduard va: Beinum. Solist is Ferdinand Helmann, viool. Het programma vermeldt: Voorspel „Tristan und Isolde" en Siegfried- idyll van Richard Wagner; Fantasie (op. 24 voorviool en orkest, Josef Suk; Symphonic C. gr. t., Franz Schubert. Door de leerlingen van Anny Bonarius zal Zondagmiddag 15 Januari een uitvoering ge geven worden ten bate van de Stille Armen, in den Schouwburg Jansweg. Verder verwijzen wij allen, die met dit doel sympathiseeren, naar de advertentie van Woensdag a.s. in dit blad. Henkie, Keesje, Jantje en nog een paar rak kers op den gelukkigen leeftijd van 15 jaar waren in een pakhuis aan het ravotten. Plot seling vond Henkie een stuk bloembol, die in vaktermen met den naam van „droogbloeier" wordt aangediend. „Jongens," riep hij, „wat krijg ik als ik dit rauw opeet?" „Durf je niet" riepen de anderen. „Welles". „Nietes". „Als je durft krijg je van mij 10 cent" riep Jantje. „En van mij 5 cent", aldus Keesje. De anderen bleven liever „belanglooze toeschouwers" „Aangenomen". En Henkie, met aplomb, stak het stuk rauwe bloembol in zijn mond en at het ook werkelijk op. Maar au! Wat kreeg hij een pijn in zijn mond. Hij kon er zelfs niet van spreken. Gauw naar een dokter. Niet thuis. Naar een anderen. Ook niet thuis. Nog naar een anderen. Ook niet tuhis. Dan naar het politiebureau. En hier werd onze held door een lid van den Q.D. naar een dokter getransporteerd, die hem een mondspoe- ling gaf. Ziezoo, dat was gelukkig weer gezond. Henkie behield zijn 15 centen eneen viezen smaak in zijn mond. Aldus is de wereldschokkende gebeurtenis, die zich afspeelde op 5 Januari 1932 in een pakhuis aan de Timorstraat te Haarlem Woensdagavond omstreeks 7 uur zat een 59- jarige procuratiehouder uit Rotterdam in een wagen 2e klasse van den trein Amsterdam Rotterdam. Hij voelde zich bij Halfweg onwel worden en geraakte bewusteloos. De inzittende reizigers waarschuwden den conducteur, die den man bij aankomst aan het station Haarlem naar het kantoor van den stationschef liet overbrengen. De man leefde toen nog, doch gaf spoedig den geest. Hij is vermoedelijk aan ee.n hartverlamming over- Het lijk is naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Aan een paspoort in den zak van de jas kon men de identiteit vaststellen. De arbeider S„ wonende aan den Sloterweg te Hoofddorp, had Donderdag het ongeluk bü het verrichten van werkzaamheden op de boer derij van den landbouwer Van A. met zijn arm tusschen het raderwerk van een persmachine te geraken. Zijn arm werd zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De man kan voorloopig zijn werk niet verrich ten. Bij Kon. Besluit is verleend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Na sau, in zilver, aan den heer P. Klok, wonende te Haarlem, die met ingang van 1 Januari j.l. na een bijna 40-jarigen diensttijd eervol is ontslagen als eerste beambte ter secretarie van den Haarletnmermeerpolder te Hoofddorp. Naar wij vernemen is de landbouwer H. J. Treur, wonenden aan den IJweg in de Haar lemmermeer, die enkele weken geleden door een klap van een paard zeer ernstig werd ver wond, thans weer in zooverre hersteld, dat hij het St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem heeft kunnen verlaten. Getrouwd: 5 Januari. T. Bijman en E. J. Koopman: C. P. Vermeulen en D. Wijtsma; H. Kok en J. A. Ruigrok v. d. Werven. Geboren: 2 Januari. J. A. v. DisSmelt, z. 3 Januari:: A. M. Beukert—Heeke, z; G. C. Plantje— Sparreboom, z; H. Vorderhake—v. Rossum, z. 4 Januari: C. M. de Winter—Kui pers, d.; H. Böekling—v. Wijk, z. Overleden: 3 Jan. W. C. v. Benthem Jutting, 81 j„ Westerhoutpark; N. Silvis, 34 j„ Jansweg: C. J. Silvis—Maatman, 66 j„ Ged. Oude Gracht: J. MinnemaAgricola, 47 j„ Kamperlaan. 4 Jan.: J. M. Brinkmann—Kievits, 53 j., Groote Markt; T. Jansen, 69 j., Nassaulaan; W. C. v. d. Berg, 76 j., Jansstraat; J. M. Drogtrop, 51 j„ Begijnhof. Woensdagavond had door de Distr. Leerl. Commissie in de Typografie voor Haarlem en Omstreken, ten kantore van de N.V. Joh. En schedé Zn. Graf. Inr., de uitreiking van de prijzen plaats, beschikbaar gesteld door het G. J. Thiemefonds. Deze prijs wordt telken jare uitgereikt aan den leerling in elk district, die naar het oordeel van de examen-commissie met het beste gevolg aan het eind-examen heeft deelgenomen. Dit jaar waren het twee leerlin gen die voor den prijs in aanmerking kwamen, nJ. J. A. de Klerk Jr., werkzaam bij de Firma J. A. Boom Zn., en Th. M. A. Habraken, werk zaam bij het Sint Jacobs Godshuis. Eerstge noemde wist zelfs beslag te leggen op den 2den Landelijken prijs. De prijzen bestonden uit een gebonden jaargang van „De Tampon" en de extra prijs uit een vakstudieboek. De prijzen, met diploma, werden door den voorzitter van de D. I». C., den heer B. F. Enschedé, met een har- IB (Extra Lage Prijzen) HEEREN MODE MAGAZIJNEN Cir. Houtstraat hoek Gr. Markt teljjk woord en gelukwenschen aan de winnaars uitgereikt. Zichtbaar verblijd verlieten de geslaagden daarna de bijeenkomst, na een woord van dank gebracht te hebben. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat het behalen van zulk een prijs een groot succes is voor leerling, leeraar aan den vakcursus en leermeester op de werkplaats. B. en W. maken bekend, dat bij hun beschik king van 4 dezer de beslissing op het verzoek van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" te Haarlem, om vergunning tot uit breiding van haar cacao- en chocoladefabriek „Union", gevestigd aan de Paul Krugerkade No. 45 te Haarlem, is verdaagd. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op de Zomervaart een 85-jarige man aangereden door een driewielige bakfiets. De man viel en kreeg vermoedelijk een scheur in het bekken. Per ziekenauto van Mathot is hij naar zijn woning overgebracht. De politie maakte proces-verbaal op. Het bestuur van den Volksbond tegen Drank misbruik heeft bij de eerste zitting reeds zeer veel belangstellenden werkloozen kunnen in schrijven en zeker met genoegen gezien, dat het plan van de te organiseeren huisvlijttentoonstel ling in zoo goede aarde valt. De meest uiteenloc pende artikelen werden genoemd, waarvoor het materiaal gratis ter beschikking wordt gestelc: van hen, die lust en initiatief hebben tot het vervaardigen van sierlijke of nuttige voorwer pen. Maandag 9 Januari zal ten derden male gele genheid tot opgave van verlangd materiaal zijn in gebouw „de Nijverheid", Jansstraat 85 en wel van 8—10 uur 's avonds. Donderdagavond is een vergadering gehouden door de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", afdeeling Haarlem-Noord. Besloten werd tot candidaten van de Tweede Kamer te stellen mr. van Hellenberg Hubar, C. H. v. d. Bilt en mej. Annie Meyer. Dit waren de bestuurscandidaten, terwijl als candidaten door de vergadering nog werden gesteld: rector J. F. A. Bots en mr. C. P. M. Romme. Bij de rondvraag werden verschillende ge meentelijke aangelegenheden besproken, waar bij o.m. bezwaren werden ingebracht tegen de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Door aanwezige raadsleden werden deze be zwaren weerlegd. De 68-jarige Th. de H., te Zwanenburg, die eenige dagen geleden in de Haarlemmermeer op een schip bekneld geraakte en ernstig werd verwond, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Mevr. E. H. Levievan Houten, overleden te Haarlem, den 26en December a.p. Heeft bij tes tament gelegateerd aan de Ned. Isr. Gemeen te alhier een bedrag van 1000, vrij van suc cessierechten. Wethouder mr. J. Gerritsz zal inplaats van Maandag, Woensdag van 10 tot 1 uur zijn spreekuur houden. Vrijdagmorgen werd vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, in zijn bureel Zijlwel 24, alhier aanbesteed: Het onderhoud van de Rijkszeewerken, bui tenduinen en Rijkshavenwerken op Texel, ge durende 1933 en 1934. Ingekomen 7 biljetten. Laagste inschrijver was J. de Vries, te Heem stede, voor f 17.548 per jaar. Voorts werd aanbesteed: Het onderhoud van de biritenduinen op Ter schelling, gedurende 1933. Ingekomen 4 biljetten. Laagste Inschrijver was C. A. Zwart, te Terschelling, voor f 4595. Daarna werd aanbesteed: Het onderhoud van de buitenduinen op Vlie land, gedurende 1933. Ingekomen waren 4 biljetten. Laagste inschrijver was C. A. Zwart, te Ter schelling, voor f 5682. (Ongecorrigeerd) In aansluiting aan ons bericht elders znnnen we over de feestviering van heden nog het vol gende meedeelen: De tachtigste verjaardag van den hoogeer waarden heer L. Stolk, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en pastoor der St. Catharina-parochie te Amsterdam, is heden op waardige wijze allerhartelijkst gevierd. De tallooze gelukwenschen die in allerlei vorm den feesteling gewerden, bewezen wederom hoe pastoor Stolk in breeden kring is geëerd, ook ver, ver buiten zijn parochie. Van Zijnen Bisschop, Z.H.Exc. Mgr. Aenge- nent, mocht hij dezen morgen een zeer ver- eerend eigenhandig schrijven van gelukwensch ontvangen en heel den dag kwamen van alle oorden de felicitatie-brieven en -telegrammen binnen, met prachtige bloemen en verschillende geschenken. Zoo heeft een bekend Amsterdam mer door den bekenden Belgischen kunstschil der Servaes het portret laten schilderen van den jubilaris en al is het kunstwerk nog niet gereed, „de gelijkenis zit er al geheel en al in". Aldus zal deze herder, die zoo frisch en jeugdig zijn tachtigsten jaardag mocht vieren alsof het zijn zestigsten was, in latere jaren niet alleen voortleven door zijn daden en de schoone heu genis die hij naar we hopen na vele jaren nog eens zal nalaten, maar ook door het penseel van den kunstenaar. Trouwens: voor velen zullen de fraaie foto's, welke de kunst fotograaf Joh. Bickhoff heeft vervaardigd, een weikome herinnering zijn aan dezen dag. Hedenmorgen te 8.15 uur droeg de tachtig jarige aan het fraai versierde hoogaltaar der St. Catharina kerk een plechtige gezongen H. Mis van dankzegging op, geassisteerd als dia ken en sub-diaken door de weleerw. heeren W. G. van Rhijn, kapelaan der parochie en drs. M. Bours, directeur van de Kweekschool voor On derwijzers te Roermond, die vroeger tijdens zijn studie te Amsterdam in de Catharina-kerk steeds de H. Mis las. Ceremoniarius was de eerw, heer G. Franken van het Groot Semina rie, zoon der parochie. In het priesterkoor had o.a. plaats genomen een neef van den jubilaris, de zeereerw. pater D. Heggelman O. Carm., pastoor te Aalsmeer. Het kerkgebouw was ge vuld met zeer vele belangstellenden en talrijk waren degenen die ter intentie van den feeste ling tot de H. Tafel naderden. Reeds vroeg kwamen velen pastoor Stolk per soonlijk gelukwenschen, zoowel geestelijken als leeken, bestuurdsren van verschillende instel lingen, waaraan pastoor Stolk's naam en daad zijn verbonden als Euch. Bond, O. L. Vrouwe Gasthuis, Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerh. Verlosser, Dekkerswald, Heliomare, scholen, vereenigingen, congregaties, etc. Van de gelegenheid om tusschen 1 en 2^ uur Z.Eerw. te complimenteeren, hebben bui tengewoon velen gebruik gemaakt. (Ongecorrigeerd) Het Persbureau-Belinfante deelt mede, dat uit de besprekingen, door prof. dr. J. A. Veraart in de laatste dagen gevoerd, de verwachting ontstaan zou zijn, dat er Voor de verkiezingen van 1933 samengewerkt zal worden door, zooals het heet, „alle katholieke demokraten". Een voorloopig comité, dat naar we nu ver nemen na het uittreden van prof. Veraart Uit de R.K. Staatspartij, is opgericht, zou aan leiding gevonden hebben tot de vorming van een „Katholiek-democratischen Bond". Binnenkort zullen in verschillende gemeenten afdeelingen worden opgericht. Het lijkt ons wel ietwat aanmatigend van de hier bedoeled heeren, zichzelf te beschouwen als de „Katholieke demokraten" terwijl wij wij die schoone samenwerking in de toekomst nog zullen moeten zien, alvorens eraan te kunnen gelooven. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, teneinde tegemoet te komen aan het ver zet der spoorwegbonden tegen de oorspronkelijke plannen om de korting van 5 pCt. om te zetten in een loonsverlaging van 10 pCt., in te gaan op 1 Januari 1933, zich na langdurige onderhan delingen bereid verklaard om, indien daarvoor met de organisatie overeenstemming zou zijn verkregen, hare voorstellen aldus te wijzigen: 1. De loonsverlaging van 10 pCt. zal terugge bracht wordn op 8 pCt. 2. Bovendien is de directie bereid een bijdrage Gebouw „St. Bavo" R. K. Kiesvereeniging, 8 uur R. K. Trampersoneel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur. Stadsschouwburg N. V. Het Schouwtooneel „Gysbreght van Aemstel" Huldiging mevr. Jacq. RoyaardsSandberg. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 uur en kwart over 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo". Anti-Rev. Statenkies- kring Velsen, 2 uur. Geel-Wit, 6 uur. Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg. Willy Gentsch' Wiener Operette „Der Zigeunerbaron", 8 uur. Schouwburg Jansweg „De affaire Dreyfus", 8 urn1. St. Josephs-Gezellengebouw. Receptie „Utile Dulci", 35 uur. Solistenconcours, 5 11 uur. Cinema. Bioscoopvoorstellingen en variété 7, en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 88 uur, Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11761. aan het zieken- en ondersteuningsfonds voor het gezin van de personeelsleden ten laste der Maatschappij te nemen. 3. Deze. maatregelen gaan eerst met 1 April a.s. in. 4. De directie zal verder toezegging doen dat zij in de bedtijfsuitkomsten Van 1933 en 1934 geen grond zal vinden om te komen tot verdere loonsverlagingsvoorstellen. De verschillende organisaties zullen zich om trent deze voorstellen nader beraden. Burgerlijke Stand Geboren: z. v. A. G. Waasdorp-Vermeeren. z. v. A. A. M. Rolf von den Baumen-van der Waarden. z. van A. Van der Staaij-van Keulen. Overleden: G. Iking, 68 j. A. H. J, Ver- beme 68 j. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week is in deze gemeente 1 geval van diphteherie voorgevallen. R. K. Volksbond De jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R. K. Volks bond was goed bezocht. De jaarverslagen wérden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat leden, die iets gevoe- len mochten om lid të worden van de retraite-1'"^ club of inlichtingen daaromtrent willen heb ben, zich bij den heer P. van Lierop kunnen vervoegen. Hierna hield de spreker van dezen avond, de heer Angenent. een leerzame rede over de en cycliek Quadragesimo Anno. Spreker vond een aandachtig gehoor en oogstte na afloop een hartelijk applausje voor zijn duidelijke begees terende woorden. Concurrentie in den ijshandel Sinds 2 Jan. is men begonnen met het afleveren van Noorsch ijs, waardoor alhier een scherpe concurrentie strijd is begonnen. De directies der Ijsfabrieken ter plaatse heb ben n.l. den prijs met circa f 3 per ton ver laagd, zoodat thans aan de Ijsfabrieken het ijs voor f 10 per ton verkrijgbaar is. VRIJDAG, 6 Jan. Vorige koersen Londen 8.31 8.31*4 Berlijn 59.15 59.10 Parijs 9-72H 9.7114 Brussel 34.47V, 34.4714 Zwitserland 47.91 47.00 Weenen Kopenhagen v43.00 43.00 Stockholm 45*2? 15*2- Oslo ......42.83 42.73 New York (cable) ,2-4§^ Rome 11.75 12.73 Praag 7.3714 7.37H Madrid 20.35 20.30 vorige roereen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4 V4 Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4'/j N. Ind. 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mü. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Ktich Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Steel U. S. Leather Intern Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleuro Gaboes Kon Olie Perlak Continental Oil Feudawa 10254 101 10054 101)4 95 64 59 66)4 10254 64 4 m 19)4 135)4 3 118)4 8 H IbJïi 3CA. 35. 8)4 16 120 91 19 159*4 82 H 5)4 6X» 10254 102 100)4 10054 95 64 58 07)4 111 64)4 385. 1914 130 3)4 1U54 8)4 15)4 '9*54. 35. 8)4 16 130 91 19 158)4 63 5)4 6*4 Vorige Koereen Shell Union OU 854 Rubber A'dam Rubber 65H Bandar 44)4 Dell Batavia Rubber 27 Serbadjadi '2)4 Sllau »8 V. I. G. O. rr Allied Intercontin. RubberIJ4 554 Scheepvaart Java Ch. Japan x®, Holl. Amerika Lijn Dito Gem. Eigendn2 Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Suiker H. V A. Jav. Cultuur N. 1 S U. 181 103 78 N. I o U. - Poerwored.lo v Vorstenlanden?yin Actions idem a%a> 63)4 43 2754 22 19 34 22 1X 36 3)4 3)4 17H i7 m 108 78 7 43 27.20 Tabak Dell Batavia jffM Oude Deli '32)4 Oostkust 1431/. Senembah l47« 14V' Spoorwegen Union Pacific 7® Kansas City South. 2 South. Railw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2