De „Atlantique" door het vernielende element verwoest Een machtig Schouwspel Zoekt gij betrouw baar j 1 FOTOREPORTAGE j Plaats dan een „Omroeper Personeel I I V I V/IVLr UIVIMUL voor 75.000 gezinnen. Alec James maakt een goal ARSENAL WEER GEKLOPT VRIJDAG 6 JANUARI 1933 BOEKBESPREKING De leiders hebben nu slechts een drie punten voorsprong Leeds gekraakt St- Gregoriusblad De Spurs halen op! „ONS UITZICHT", Vrouwengids- Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond, Maaseyck- Voor ons ligt de nieuwe „Vrouwengids" voor 1933, onder redactie van M. Kasteel-Baltussen en versierd met bandteekening en illustraties door Mies van Oppenraay. In deze gids is weer aan heel het uitgestrekte terrein van het vrouwenleven aandacht gewijd; tal van vraagstukken zijn er in behandeld, die van de Katholieke vrouw belangstelling vragen. De inhoud is gemakkelijk te overzien, door de indeeling van het boek in vier gedeelten. In het eerste zijn verzameld de artikelen die spe ciaal handelen over „Ons Geloof"; in het tweede die over „Ons Leven", in het derde die over „Onze Jeugd" en in het vierde die over „Onze Kinderen". In elk dier vier deelen komen artikelen voor van ten aanzien van het onderwerp bevoegde personen in de eerste afdeeling uitsluitend geestelijken, in de andere drie echter meeren- deels leeken. Het zijn alle korte opstellen, die samen dit lijvige boek vormen, maar met elkaar geven zij een schat van kennis, een schat van onderrich ting. Deze „Vrouwengids" is een werk, dat, naar wij hopen, in veler handen zal komen, een werk dat iedere vrouw, ieder meisje behoort te bezitten, omdat er vooral voor haar zooveel uit te putten is, wat haar voor haar tijdelijk, zoowel als voor baar eeuwig geluk dienstig kan zijn. Het werk is ook ditmaal weer keurig verzorgd «n royaal uitgegeven. „DELLO", door W. G. van Hulst, Uitg. N.V. P- Noordhoff, Gronin gen. „Beflo" is een verhaal, dat in een zestiental hoofdstukjes een aardige, voor kinderen zeer bevattelijk geschreven geschiedenis van een hond behandelt. Een bijna „menschelijke" hond, die voor zijn baasje Jan het rijkeluishuis in den steek laat en liever water en brood eet dan van den Jongen gescheiden te zijn. En ook de geschiedenis van Jan natuurlijk, die tranen schreit als hij Bello in het rijkeluishuis moet terugbrengen en wiens verdriet door de uitge loofde tien gulden belooning niet verzacht wordt. Dat de twee vriendjes, knaap en dier, tenslotte bij elkaar blijven, spreekt vanzelf. De toon van het boekje is natuurlijk en de jeugd zal er plei- zier van hebben, terwijl het liefde voor dieren spelenderwijs aankweekt. Zacht-gekleurde, goed geteekende prentjes van Bottema zijn voor het boekje een werkelijke verluchting. ,#ET CHRISTELIJK GELOOF EN DE BEOEFENING DER NA TUURWETENSCHAP", door dr. J. Bruin. UitgJ. H. Kok te Kampen. 1932. Met dit werkje opent de schrijver een reeks monografieën onder den titel „Christendom en Natuurwetenschap." In dit eerste nummer worden enkele algemeene beschouwingen ge wijd aan de vraag in hoeverre de christelijk geloovige bij het beoefenen der natuurkunde rekening heeft te houden met zijn christelijke beginselen, In welke mate de studie daarvan nadeelig kan werken op zijn geloofs overtui ging of misschien ten gunste daarvan etc. In het laatste hoofdstuk toont schrijver zich ge neigd de scheiding tusschen de openbaring zoo als die in den bijbel is vervat en de resultaten der natuurwetenschap tamelijk ver door te voe ren, naar onze meening terecht. Toch geloo- ven we dat hier scherper onderscheid had kunnen worden gemaakt tusschen de zuiver natuurkundige gegevens, de physica in strikten Mn, en de physica zooals ze feitelijk bi] vele 1 van haar beoefenaren met wijsgeerige theoriën werd vermengd, een onderscheid dat de schrij ver zelf naar aanleiding van het atomisme aangeeft (p. 52, 53), maar dat hij niet duidelijk genoeg in zijn consequenties laat zien. Bij den eersten kan niet licht een botsing met de open- baring-gegevens ontstaan, bij den tweeden vorm veel gemakkelijker, en zonder twijfel treedt die tegenspraak in het positivisme en materialisme van de vorige eeuw wel zeer scherp naar vo ren. Tegen verschillende onderdeelen hebben we bezwaar: zoo moet bijv. de opvatting omtrent de eerste beteekenis van geloof als een „zekere macht die op ons bewustzijn wordt uitge oefend, waardoor het genoodzaakt wordt zich te onderwerpen", en dit toegepast op onze evi dente kennis, leiden tot subjectivisme. De kwestie omtrent wezen en ontstaan van de natuurwet wordt gesteld maar een afdoen de antwoord niet gegeven. Dat „God de Schep per der wereld is uit niets" (p. 54) beschouwen we niet als een loutere geloofswaarheid maar is oi. verstandelijk bewijsbaar. Ais algemeene bemerking nog dit: de schrijver werkt teveel met citaten in den tekst, wat voor den lezer vermoeiend is, en heeft van de vele goede en frissche gedachten niet een synthetisch geheel weten te vormen. Dit neemt echter niet weg dat menig lezer van christelijken huize met het boek zijn voordeel kan doen, zoodat hij ge waarschuwd wordt tegen een te enge verbin ding van geloofsinhoud en natuurwetenschap pelijke resultaten, wat immers zou kunnen lei-' den tot minachting voor de natuurwetenschap pen maar eerder nog tot twijfel omtrent de gegevens der openbaring. J. JK HEB DORST", door Raoul Plus S.J-, uit het Fransch vertaald door J. van den Cranenburg, Pr. Uitg. Teulings' 's Hertogenbosch- De bedoeling van den schrijver is, de gedach ten welke hij in het boekje „Eerherstel" heeft ontwikkeld, op sommige punten aan te vullen en zooveel mogelijk te vervolledigen: er wordt n.l. meer uitvoerig gehandeld over de dogma's van de menschwording en het Verlossingswerk van O. H. J. Chr., die de leerstellige grond slag zijn van het „Eerherstel". De werken van Pater Plus behoeven geen ver dere aanbeveling meer. De vertaling is goed ver zorgd. ,MENSCH-GOD", door P. van den Tempel O P. Uitg. J. J. Ro men Zonen, Roermond. Dit boekje bevat 4 conferenties voor Priesters en ontwikkelde leeken over „Menschvergoding in de oudste tijden, sinds Christus' Dagen tot de Fransche Revolutie, in onzen tijd, speciaal in het Bolsjewisme. Frisch en actueel! ZEVEN VAN MOEDER MARIA MARGARETHA DER ENGELEN, van de Ongeschoeide Carmelites- sen 1605—1658" Uitg. G- Mos mans Zoon, 's-Hertogenbosch. Dit werk is oorspronkelijk in het Fransch ge schreven in het jaar 1870 en thans op keurige wijze in het Hollandsch bewerkt door Maria Heemskerk. Maria Margaretha, in de traditie voortlevend als de heilige Non van Oirschot, is de stichteres van den Carmel van Oirschot in 1644, die reeds kort na haar dood weer werd opgeheven en eerst in 1931, dus ongeveer 2 eeuwen later, aldaar werd hersteld. De heilige stichteres muntte uit door haar heldhaftige kloosterdeugd en haar stille liefdelijden; zij droeg in haar lichaam Jesus' lij densteekenen. Evenals alle groote heiligen heeft ook zij aan de bron der H. Eucharistie gedronken den onleschbaren dost naar het Martelaar schap, het „sterven in Christus Jesus". Een boek vol geestelijke stichting en bemoediging. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 67ste jaargang No- 14 Een rijke hoeveelheid plaatjes vol afwisseling biedt weer dit eerste nummer van 1933. Fraaie series, als „Dieren in vrijen staat", .Rusland van den witten tot den rooden Tsaar" en „Oude dames in een toevluchtsoord voor den Duit- achen adel". Voor de jeugd bevat het een ver haal „De betooverde Zwaan", door Yvonne. Voor den lezer in het algemeen, naast de span ningvolle romans, de verhalen „De wijze tante", door Edward Thomson en „Charlotte Birken- scheid", door Jet de Bruin. De Witte Raaf vervolgt zijn vlucht met „Ole Björn", door Herman Moerkerk, „De Zwarte Koning Balthasar, de burgerman", door Wlm Snitker en de bekende luchthartige en meer ernstige bijdragen van iedere week. NEDERLANDSCHE ENCYCLO- PAEDIE. Kleine uitgave Afl. 17 en 18. Scheltens Giltay, Amster dam. Met deze beide afleveringen vrij kort na elkaar ontvangen, waarom we ze hier beide ge- Alec James maakt een goal! TJ kijkt verbaasd, en denkt bij u zelf toch niets bijzonders. Een man, die zijn club op 9000 pd. St. kwam te staan, mag zijn rente toch wel met één goal betalen. Inderdaad, maar toch is 't een merkwaardig verschijnsel, omdat Alec zelden of nooit een doelpunt scoort. In Arsenal's 23sten wedstrijd maakte hij op 31 De cember zijn eerste doelpunt van het seizoen, en het eenigste van een aantal van 72 voor zijn club. Het publiek was dan ook letterlijk met stom heid geslagen, men keek elkander aan om pas na een lang en welgemeend gejuich tot bezin ning te komen. Dit groote voorval geschiedde in de match tegen Birmingham. Het lukte Zaterdag allesbehalve op Highbury tegen Birmingham, deels begrijpelijk, omdat een programma, zooals de heeren de laatste weken te verwerken kregen, je heusch niet in je koude kleeren gaat zitten. Zoowel James, als Jack hadden zich op alle mogelijke wijze uitgeput om de goalgetters vrij te spelen Doch behalve, dat de Birmingham-lui buitengewoon op hun qui- vive waren, misten zoowel Hulme, Coleman, als Bastin enkele opgelegde kansen op erbarmelijke wijze. Schijnbaar begon dit Alec te vervelen, en wetend, dat de tegenpartij wel altijd op zijn veldwerk let, kreeg hij in het penalty-gebied een kans. Hibbs, de groote Hibbs van het En- gelsche Elftal keek nauwelijks naar 'm, ten minste in zooverre, hij verwachtte wel een center naar deze of gene, doch geen schot. Doch ploef! ineens was 't gebeurd, een knal, daar snorde de bal. en Hibbs was geslagen! Heel Arsenal kwam Alec de hand drukken, en dit doelpunt was de grondslag voor de 30 zege welke het Londensche team tot besluit van 1932 in haar debet boekte. lijktijdig bespreken zijn we gevorderd tot aan het artikel Luchtverkeer. In de afl. 17 geven gek'eurde bijlagen een voorbeeld van kleurmenging, en een heele pagina zangvogels 'n Tweede bijlage is gewijd aan den mijnbouw In de laatste aflevering krijgen de Luchtvaart en de Spoor- en Tramwegen een rijke beurt. Een aardige reclame Van de N. V. Bataafsche Import Maatschap pij, Verkoopkantoor der „Koninklijke Shell"- producter. ontvingen wij een nieuwe en origi- neele reclame, die vooral voor jongens en mis schien ook voor de knutselaars onder de groo teren een zekere aantrekkelijkheid zal hebben. Deze reclame bestaat uit een groote bouwplaat. Snijdt men de verschillende deelen uit en plakt men ze op dan krijgt men een alleraardigst miniatuur-laadstation, volgens het model van het Shell-station aan den Rijksstraatweg te Delft. Het geheel is in frissche kleuren uitge voerd en ziet er goed verzorgd uit. Voor de lange winteravonden een aardige ontspanning. De platen kan men aan de Shell-kantoren aan vragen. De eerste strijd echter ln het nieuwe jaar, die Maandag, 2 Januari werd gespeeld werd een groote deceptie. Sheffield Wednesday waren de gastheeren. Nu is de Wednesday niet de eerste de beste, en behoort sinds jaar en dag tot de leidende teams, doch dat men den zegetocht van de Londenaars vermocht te stoppen, is een vol komen verrassing, juist omdat de internationale back, Blenkinsop, verstek moest laten gaan Doch dit Sheffield-team was op dezen dag in grootschen vorm, en het tamelijk vermoeide Londensche team zag geen kans meer, om, toen twintig minuten voor het eindsignaal de thuis club de score op 32 bracht, een draw te for- ceeren. Zijn dit de hoofdfeiten van recenten datum, volledigheidshalve moeten we, zij 't beknopt, ook nog even teruggaan naar het week-pro- gramma, dat op 27 December werd verspeeld. Want daaruit valt nog het keurige werk van Leeds United te releveeren, dat op eigen grond de Arsenal bedwong (00). Voorts het prach tige succes van Everton, dat Blackburn Rovers met niet minder dan 6-1 klopte. Aston Villa nam op dienzelfden dag kranig revanche op de, op eigen terrein, geleden nederlaag door de Wolverhampton met 42 te kloppen in de return-match. Een der belangrijkste gebeurtenissen van j.l. Zaterdag was de geweldige nederlaag, welke Leeds United leed tegen Derby County. Laatst genoemde is een uitstekende runner-up, en een voortdurende bedreiging voor elke leidende ploeg. Doch hoe kranig de Derby ook spelen kan, oordeelde men haar toch niet in staat het Leeds-team te kloppen. Doch welja de ver rassingen zijn de wereld niet uit, en de men- schen uit Leeds kregen hun grootste nederlaag uit het seizoen te incasseeren. Voorts blijkt de Villa zich geleidelijk te hebben hersteld, of schoon 't niet bepaald een buitengewone ver dienste kan worden genoemd om de hekken sluiters met 31 te verslaan. Want Middles brough sluit met een punt verschil de ranglijst. De Wolves doen de laatste weken wanhopige pogingen uit de gevaarlijke zone te komen, waarbij Zaterdag Liverpool met 31 het kind van de rekening werd. Voor Middlesbrough, en Leicester City wordt de toestand intusschen tamelijk benauwd. Chelsea borg zich het veege lijf door onverwachts en met een incompleet Zakalmanakjes Bad Ems Door de directie van Bad-Ems worden weder kleine zakalmanakjes verspreid, ter aanbeveling van hare bekende producten als Emser-Water, Emser-Pastilles en Emser-Zout. Van deze ge legenheid maken wij gebruik, nog eens de aan dacht te vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen tegen hoest, verkoudheid en alle aandoeningen der slijm vliezen. De bronnen te Bad-Ems, waaruit de hierboven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen tijd bekend om hunne geneeskrachtige eigenschappen. Dat door al de eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de medische faculteit erkend worden, pleit zeker voor de gunstige reputatie van bovengenoemde producten. In de laatste nummers werden de voor lee ken onleesbare polemieken over de rhythmi- sche kwestie gestaakt. We vonden daarvoor in elftal van de Blackburn Rovers met 3—1 te winnen. Deze min of meer verrassende uitslagen, waarbij wij ook de uitslagen voegen, welke gis teren Maandag werden bereikt, werken de spanning niet weinig in de hand. Aan de spits moet Arsenal terrein afstaan aan de Villa en Sheffield Wednesday, terwijl Middlesbrough en Leicester momenteel nog wat steviger on deraan staan. De strijd zoowel voor de bovenste als onder ste plaats is thans pas recht begonnen. Nog een Zaterdag n.l. den 7en kan men com petitie-geneugten smaken, alvorens een nieuwe sensatie de algemeene aandacht komt op- eischen de Cup. Want op den 14en krijgen wij de eerste ronde, of beter de derde, want in de beide eerste streed „het kleine goed," dat, zoo nog niet geëlimineerd is, thans op het punt staat 't te worden! De Spurs waren er de laatste weken wat „uit"! Na hun prachtige spurt kwam er een terug slag hetgeen zij met een fikschen duikelaar hadden te bekoopen. Dit was den withemden van Whitehart Lane bepaald niet erg naar het zin. Eerst kochten zij verleden week Hart van Notts County, waardoor zij weer een goeden en productieven aanval kregen, hetgeen Charl ton Athletic met een 3—0 nederlaag moest er varen. Daarbij gevoegd de 20 zege op Brad ford die een dag of vijf eerder was behaald, staan de Londenaars nu weer op de derde plaats. Deels vindt deze verrassende klimpartij ook zijn oorzaak in het feit, dat zoowel Stoke City, als Bradford City om beurten falen. Hoe spannend 't momenteel in de tweede divisie is, toont u de kop van de ranglijst. Bradford City 23 12 7 4 31 ptn. 45—21 Stoke City 23 13 5 5 31 3819 Tottenham Hotspur 23 12 6 5 30 6320 En nu as. Zaterdag. Krijgen de Spurs hun kans, want Stoke City komt naar Londen. Als de Spurs er ln slagen om Stoke te verslaan, en waarom zou zulks niet kunnen, dan is het eerste succes geboekt de tweede plaats. En hoewel we geen „hè"! mogen roepen voor we over de brug zijn, zouden de wenschen, die aan Whitehart Lane innig wor den gekoesterd, kans hebben in vervulling te gaan. Want het is een publiek geheim, dat gansch Londen hoopt om de Spurs aan het eind van dit seizoen het groote yoetbal-Wal- halla te zien binnentreden!. de plaats een reeks artikelen van H. Bauer over „Het Jongenskoor", welke zeer vele behar tigenswaardige wenken bevat. En natuurlijk wordt hier de geweldige ar beid op kerkmuzikaal gebied herdacht van pastoor W. P. H. Jansen, ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest. Inderdaad zijn de verdiensten van dezen veteraan, die in zijn vruchtbaar leven heel het aspect der muziek zag veranderen, moeilijk hoog genoeg te schat ten. En ik herhaal hier den wensch van pastoor Beukers om in dezen tijd 'een der bekende volks-Tantum Ergo's te laten zingen, waardoor pastoor Jansen bewees zoo echt den volkstoon te kunnen treffen. Fr. J. van Gennep te Oosterhout houdt een pleidooi: „Terug naar de Vespers" en Pater Jos. Smits van Waesbergh behandelt zeer up to date! het gebruik van de gramophoon bij het muziekonderwijs, juist op hetzelfde tijdstip dat in Nederland een groot tijdschrift is opgericht voor gramofoonliefhebbers n.L „De Schijvenschouw" onder redactie van Caspar Höweler. We leven wel in den tijd van „de plaat", die door de radio wel allerminst ver drongen schijnt te zijn, zooals velen gevreesd hebben. Men kan de geheele muziekgeschiedenis en -aesthetica tegenwoordig doceeren met behulp van prachtig geselecteerde platenseries. De blokfluit Een hartelijk welkom aan dit nieuwe volks instrument! De ondernemende Gregoriaansche muziekhandel van Wolter Hattink te 's-Gra- venhage geeft in aansluiting met de gramo- phonale actie van het St. Gregoriusblad een uitgebreid prospectus over het platen-studie materiaal, dat het onderwijs ten dienste staat. Men staat verbaasd over de ruime keuze en.... over de onduidelijke manier waarop dit pros pectus gestanzeld is! En speciaal vestigt Wolter Hattink de aan dacht op het gebruik van de blokfluit alshet aangewezen instrument voor jeugdvereenigingen, patronaten, graal, padvinders, pensionaten, ge stichten, kweekscholen, seminaries, jongens- of meisjesclubs, maar ook voor de wandeling, bij gezellig samenzijn. Ik kan hier moeilijk alle gegevens overschrij ven. Het best is, dat de hierboven genoemde belanghebbenden de circulaire aan den Grego- riaanschen muziekhandel (Groothertoginnen- laan 182, Den Haag) aanvragen om dan zelf over het nut van de blokfluit te oordeelen. Ik voorzie een ruime verspreiding. THEO V. d. BLJL. HERDRUKKEN Van „Geerling's Vraagbaak", het bekende populaire handboek met wenken voor het stel len van brieven en mede bevattende een groot aantal wettelijke voorschriften, verscheen bij van Goor Zonen, te Den Haag, de achttiende druk. KALENDERS Een zeer fraai uitgevoerde kalender ontvin gen we van de N. V. Drukkerij Senefelder te Amsterdam. Kleurige bloemen verluchten de vier bladen, waaruit dit keurige drukwerk be staat. De vuurroode kermis-papaver, de licht paarse zwaardlelie, de donkerkleurige kogel fuchsia en de zachtgetinte perzikk'okjes, ge schilderd door S. Huykman, maken een fris- schen indruk. Aan het geheel is zeer veel zorg besteed. Een fraaie maandkalender werd ook uitge geven door de Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Nederland; een twee- maandelijkschen kalender met dierenstudies kregen we toegezonden van de firma Wed. W. van Holst, in foto-artikelen. DE ONTZAGLIJKE BRAND aan boord van de „Atlantique" heeft het trotsche zeekasteel ge heel verwoest. Een zeldzaam suggestieve opname van het brandend schip in volle zee. De dichte rookkolommen duiden de hevigheid van het vuur aan. CALVIN COOLIDGE, cud-president der Vereenigde Staten, is op 61-jarigen leeftijd te Northampton overleden. DE MOORD TE NUMANSDORP. De boerenhoeve van den land bouwer J. de Reus, die op gruwelijke wijze door een tweetal per sonen otn het leven werd gebracht. DE TOCHT VAN HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW. Vanuit Mom- basa zonden de heer en mevrouw van der Leeuw hun nieuwjaarswenschen naar het moederland. TULPEN IN BLOEI. De firma de Weyer van Buggenum te Beverwijk brengt een nieuw preparatie-systeem voor bloem bollen in toepassing met verrassend resultaat Het tijdstip van bloei is zóó vroeg en de kwaliteit der bloemen is zoodanig, dat deze collectie een gouden medaille verwierf op de jongste tentoonstelling te Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4