Werkloosheidsbestrijding Prikkeldraad Willem van Oranje herdacht 't Weer op Zondag EN VEERTIG-UREN-WEEK IN DE SLEUTELSTAD S.O.S. VRIJDAG 6 JANUARI Een lijvig rapport, dat teleurstelt DE NEDER-BETUWE Historische rede Nog geen kans op vorst GEMEENTEFINANCIËN Vóórdat de Staat bijspringt Benoeming van een streekplan commissie HET BETUWSCHE FRUIT Grooter omzet aan de veiling te Eist DE NEDERLANDSCHE BANK De samenstelling der directie EEN MOEDIGE REDDER Loods H. van Mastrigt overleden SPOORWEGELECTRIFICATIE Vernieuwing van bruggen REIZEN PER K. L. M. De belangstelling is stijgende GEMEENTERAAD SCHORST HOOFDAMBTENAAR Audiëntie Oud-zouaaf overleden De geheele Koninklijke Familie was bij deze plechtigheid tegenwoordig Waarschijnlijk koeler en gaande weg rustiger ROOD IN NOOD Telegram van de I. S. D.P. „Te waar om mooi te zijn" BEGRAFENIS C. L. BRESSERS Oud-lid der Eerste Kamer NA DE HEILIGSCHENNIS Te Leenhof WISSEL ONKLAAR GEMAAKT Waakzame seinhuis wachter DUITSCHER GEARRESTEERD Een berucht bandiet AANSPORING TOT VERZET Afdeelingsbestuur P. N. I. aangehouden „HEIKESMANNEN" Kommiezen lastig gevallen Vergadering uiteengedreven TENNIS DAVIS-CUP TOURNOOI Nederland niet ingeschreven? VOETBAL Engeland tegen Italië WIELRENNEN Van Hout weer tegen Archambaud? MOTORSPORT CAMPBELL NAAR DAYTONA Het Internationaal Arbeidsbureau te Genève heeft, ter voorbereiding van de bespre kingen op de a.s. Drie-partijige Voor bereidende Conferentie (aanvang 10 Januari a.s.) een lijvig Rapport gepubliceerd: „Durée de Travail et C homage, Rapport la Conférence Préparatoire, janvier 1933 (Ge nève, 1933, 215 biz.). Ongetwijfeld zijn in dit Rapport belangrijke gegevens opgenomen. Toch maakt het als geheel een onbevredigen- den indruk. Vooreerst al omdat de bespreking van den economischen kant van het vraagstuk opzet telijk achterwege wordt gelaten, dus ook het zeer belangrijke vraagstuk, of het weekloon bij ver mindering van het aantal arbeidsuren van 48 tot 40 of 36 al of niet, geheel of ten deele even redig zal moeten verlaagd worden. Toch is dit juist 't moeilijkste, ja zelfs het beslissende punt. Vervolgens, omdat het vraagstuk, in hoeverre vermindering van arbeidsuren vermindering van werkloosheid ten gevolge zal hebben, slechts zeer oppervlakkig besproken wordt. Wel krijgen we heele reeksen van becijferingen, maar die ons practisch niet veel wijzer maken. Uitgegaan wordt van de veronderstelling, dat na verkorting van den arbeidsduur toch het totaal aantal arbeidsuren in de ondernemingen gelijk blijven, en aan werkloozen ten goede komen. Hierbij worden verschillende zeer belangrijke dingen over het hoofd gezien, althans opzette lijk buiten beschouwing gelaten. Zoo: de invloed, welken de arbeidsduur-verkorting kan hebben op de hoogte der productie-kosten. Worden de productiekosten hooger, dan zullen daardoor de prijzen der producten stijgen, dus de afzetmo gelijkheden verminderen en dus ook de werk gelegenheid. Geen rekening wordt ook gehouden met de mogelijkheid, dat in verschillende ondernemin gen zich onoverkomelijke technische bezwaren zullen voordoen, om bij verkorting van de ar beidsweek toch een gelijk aantal arbeidsuren te blijven produceeren. Ook niet met de mogelijk heid, dat men in bepaalde industrieën, waar thans nog 48 uur gewerkt wordt, bij verkorting van arbeidstijd niet over voldoende vakbekwame arbeiders ter plaatse zal kunnen beschikken. Van groot belang is ook de vraag: hoeveel arbeiders thans al een korter werkweek hebben. Het is duidelijk, dat een wettelijke verkorting van de werkweek in al deze ondernemingen, waarin reeds „short time" wordt gewerkt, van hoegenaamd geen invloed op de vermindering der werkloosheid zal kunnen zijn. Hoewel de toestand in de verschillende landen verschillend is, meent het Rapport toch uit de verkregen cijfers te kunnen afleiden, dat onge veer de helft der nog werk hebbende arbeiders 48 uren per week arbeidt, de rest korter. In de Vereenigde Staten is de verhouding nóg ongun stiger, in sommige landen daarentegen iets min der ongunstig. De vraag is gesteld, of men dan maar niet zou moeten beginnen met de overuren te ver bieden en de daartoe strekkende overwerkver- gunningen in te trekken en niet meen te ver- leenen. Oppervlakkig ziet dit er zeer plausibel uit. Maar tweeërlei dient hier opgemerkt: le. dat het niet altijd mogelijk zal zijn, in plaats van deze overuren te gebruiken, daarvoor nieuwe thans werklooze arbeiders aan te stellen; en 2e. dat intrekking dezer vergunning hier en daar zeker vergrooting der werkloosheid zou kunnen veroorzaken. Wij hebben op 't oog de in ons land veelal genaamde: armoede-vergunningen. Daar zijn verschillende ondernemingen, die met ver lies werken, omdat de marktprijzen de produc tie-kosten niet dekken. Overwerk kan nu de productie-kosten per eenheid ietwat verminde ren. De ondernemer werkt dan nog door. Wordt hem echter de overwerkvergunning ontnomen of geweigerd, dan zal sluiting van de onder neming wellicht minder verlies opleveren dan doorwerken. Bovendien is 't aantal overuren in verschillende landen al reeds sterk afgenomen, zoodat ook al daarom het verbod van overwerk geen groot effect op de werklooheid zou sor- teeren. Bepalen wij ons dus tot de mogelijke gevol gen van een verkorting van de arbeidsweek van 48 tot 40 of 36 uren. Theoretisch zou de invoering van de 40-uren- week de werkgelegenheid met 20 pCt. verhoogen en die van de 36-urenweek met 33 y3 pCt. Dat wil natuurlijk zeggen: alleen in die onder nemingen, waar nog 48 uur per week gewerkt wordt. M.a.w. het aantal werk-hebbende arbei ders zou met 10, subs, met 16.7 pCt. toenemen. Maar dan gaan daar nog af die ondernemin gen, waar om technische redenen het toch niet mogelijk zou zijn bij verkorting van arbeidstijd een grooter aantal arbeiders te werk te stellen: zoo als er niet voldoende machines aanwezig zijn, als vakbekwame arbeiders ontbreken of als de huisvesting voor van elders aan te voeren arbeiders bezwaar zou opleveren. Bij het gebrek aan voldoende machines zou men óf in twee of meer ploegen kunnen arbei den, óf met dusgenaamde „invallers" kunnen werken. Waar men thans reeds in twee ploegen ar beidt, zou men er drie, en waar men reeds met De Regeering heeft aan Gedeputeerde Sta ten der provincies verzocht, er hun medewer king toe te verleenen. dat bijdragen van Rijks wege in de algemeene kosten der gemeente huishouding door de gemeenten niet eerder worden aangevraagd dan nadat de plaatselijke belastingen tot het uiterste zijn opgevoerd. De opcenten op de gemeentefondsbelasting moeten 100, die op de personeele belasting 200 be dragen, vóórdat steun door het Rijk kan wor den verleend. drie ploegen arbeidt, vier kunnen te werk stellen. Wat het invallers-systeem betreft, een voor beeld kan dit duidelijk maken. In een fabriek werken 500 arbeiders, elke groep van 100 noemen we met een letter A, B, C, D, E. Nu wordt de arbeidsduur verkort, om nog een groep van 100 arbeiders, thans werkloos, aan arbeid te helpen: deze noemen we groep F. In deze fabriek kan nu aldus worden gewerkt: Maand. Dinsd. Woensd. Donderd. Vrijd. Zaterd. A A A A A F B B B B F B C C C F C C D D F D D D E F E E E E Dit komt dus hierop neer: elke groep van 100 werkt 5 dagen per week. De nieuwe groep P komt nu Dinsdag te werk, en vervangt dan groep E, die dien dag niet werkt. Woensdag vervangt hij groep D, Don derdag groep C, Vrijdag groep B en Zaterdag groep A. Met eenigen goeden wil zal men op deze wijze in verschillende ondernemingen den arbeid zóó kunnen regelen, dat bij een voor alle arbei ders korter arbeidsdag er een deel der thans werkloozen aan werk zou kunnen worden ge holpen. En al zal men nu van het practisch resultaat geen al te groote verwachtingen mogen hebben, omdat thans al reeds in zoovele ondernemingen korter dan 48 uren per week gewerkt wordt, eenig resultaat zal er in elk geval wel zijn. In verschillende landen is men dan ook in deze richting al werkzaam geweest. Het Rapport (blz. 75108) geeft daarvan ver schillende voorbeelden. Op enkele der meest sprekende zullen wij in een volgend artikel wijzen. Ten behoeve van de totstandkoming van een streekplan voor de Neder-Betuwe hebben Ged. Staten van Gelderland een commissie benoemd, bestaande uit de heeren: J. L. B. Keurschot, lid van Ged. Staten van Gelderland, te Didam; H. de Liefde, idem, te Culemborg; mr. C. C. Schattenkerk, burgemeester van Tiel; P. P. van de Ven, idem van Geldermalsen; Y. Kee stra, idem van Culemborg; T. Lodder, idem van Kesteren, te Opheusden; mr. W. P. P. Baron van Verschuer, idem van Beesd; jhr. L. C. van Panhuijg, idem van Vuren, te Gorinchem; H. A. van Beuningen, dijkgraaf van het pol derdistrict Neder-Betuwe, te Kerk-Avezaath; P. J. Mijnlieff, dijkgraaf van het polderd. Tieler- waard, te Tiel; ir. A. M. Kuijsten, inspecteur voor de Volkshuisvesting, te Arnhem; ir. E. J. Kempees, hoofdingenieur van den Prov. Water staat, te Arnhem; N. O. A. Koster, directeur der Chamottefabriek, te Buurmalsen; H. C. de Jongh, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Neder-Betuwe, te Ammerzoden; mr. dr. G. Kolff, kantonrechter, te Geldermalsen. De veilings-vereeniging Over-Betuwe te Eist heeft in 1932 voor een bedrag van f 134.466 meer omgezet dan in 1931, toen de totale om zet over 175 veilingen bedroeg f 1.475.332. Het aantal veilingen bedroeg in het afgeloo- pen jaar 181. Naar wij vernemen heeft Mr. J. Westerman Holstijn, in verband met zijn benoeming door H. M. de Koningin tot Directeur-Secretaris van De Nederlandsche Bank bedankt als Di recteur, als hoedanig hij fungeerde krachtens benoeming door aandeelhouders. Tot dusver bestond de Directie van De Ne derlandsche Bank uit vijf leden, n.l. uit den President en den Secretaris, benoemd door de Kroon en drie Directeuren, benoemd door aan deelhouders. In hun vergadering van 21 No vember jj. hebben Directie en Commissaris sen echter besloten dat, indien de Directeur Mr. J. Westerman Holstijn, overeenkomstig hun wensch, door H. M. de Koningin be noemd mocht worden tot Directeur-Secretaris, het aantal Directeuren, benoemd door de aan deelhouders, teruggebracht zou worden van drie op twee. In verband met dit besluit ontstaat er dus, nu de Directeur Mr. Westerman Holstijn Direc teur-Secretaris is geworden, geen vacature in de Directie, die vervuld moet worden. Op 51-jarigen leeftijd is te Rotterdam 'over leden de gepensionneerde binnenloods H. van Mastrigt. Zijn heengaan roept herinneringen op aan een der meest verbijsterende scheepsram pen, die ooit op onze kust hebben plaats gehad: den ondergang van de „Berlin". Van Mastrigt maakte in die Februaridagen van 1907, zoo meldt „De Telegraaf", deel uit van de bemanning van de reddingboot „Presi dent van Heel", die onder bevel van kapitein 3. Jansen, ondanks de kokende zee en de woedende elementen, zoovele malen er op Uit rok om te trachten schipbreukelingen van het wrak te halen. De heldenmoed, dien de man nen van de reddingboot toen getoond hebben, '.leeft destijds de aandacht van de geheele •ereld getrokken. De „Daily Telegraph" schreef toen: „Alle Engelsche mannen en vrouwen zul len dankbaarheid gevoelen voor de edele Hol- landsche zeelieden, die booten bemanden, waarin zij 30 uren lang, bezield, streden tegen de zee". Van Mastrigt heeft alle tochten, die de „President Van Heel" toen naar het wrak van de „Berlin" ondernam, medegemaakt. Voor zijn heldhaftig deelnemen aan de gevaarvolle eddingspogingen werden hem verschillende onderscheidingen verleend, o.a.: de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau, de zilveren medaille van de Huisorde van Oranje 1e Britsche zilveren medaille „for Gallantry en Humanity", de zilveren gesp voor buitenge wone daden van moed en zelfverloochening en de gouden medaille met brevet van de Deut sche Gesellschaft zur Rettung von Schiff- brückigen. Reeds vroeger was Van Mastrigt onderschei den; voor zijn deelneming aan de redding van de bemanning van het s.s. „Castanos", werd hem in 1905 de zilveren reddingsmedaille ver leend. Na de Berlin-ramp kwam de heer Van Mas trigt in dienst bij het Loodswezen, en als bin nenloods heeft hij van 1907 tot Augustus 1925 dienst gedaan op den Nieuwen Waterweg. In 1925 werd hy wegens lichaamsgebreken ge- pensionneerd. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Zaterdag geschieden op de Alge meene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. In verband met de electrificatie van het baanvak Rotterdam D.P.Dordrecht zullen, volgens het „Leidsch Dagblad", 16 bruggen en 16 pijlers (inbegrepen ook de bruggen welke het station Rotterdam Beurs vormen) dit jaar ge heel worden vernieuwd, waarbij uit den aard der zaak het treinverkeer geen oogenblik mag worden onderbroken. Het werk moet gereed zijn vóórdat de electri- sche tractie op het baanvak Rotterdam D.P.— Dordrecht in 1934 een aanvang neemt, aange zien later zoowel de bovenleiding als de zooveel intensievere dienst nieuwe moeilijkheden voor de verwisseling van de bruggen zou opleveren. Waarschijnlijk mede door de tariefsverlagin gen, welke 1 November werden ingevoerd, is de belangstelling in het reizen per K.L.M. stijgen de. Van alle landen, die op de route naar Hol land worden aangedaan, komen regelmatig aanvragen binnen en het is den laatsten tijd zelfs eenige malen voorgekomen, dat passages moesten worden geweigerd. Donderdag heeft de gemeenteraad van Huizen naar aanleiding van de begrooting van open bare werken een voorstel aangenomen om den gemeente-architect, omtrent wiens handelingen een gerechtelijk onderzoek hangende is, in de uitoefening van zijn ambt te schorsen. Het be sluit is genomen nadat zeven van de elf leden van den raad geweigerd hadden de begrooting te behandelen, alvorens een dergelijke maatregel was genomen. Twee raadsleden hadden geadvi seerd eerst den uitslag van het onderzoek af te wachten. De burgemeester, de heer Egberts, die zich van den beginne af tegen het voorstel had ver zet, verklaarde het besluit niet te zullen uit voeren en het aan de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag dezer week en Zondag, Woensdag en Zater dag der volgende week geen audiëntie verleenen. Te Cuyk a. d. Maas overleed, 84 jaren oud, de oud-zouaaf H. P. Hansen, een der weinige nog overgebleven Nederlandsche oud-strijders uit den slag van Mentana. De weersgesteldheid in ons land onderging na j.l. Zondag een vrij groote verandering door dat zij onder den invloed kwam te staan van een zeer uitgebreid depressie-gebied, waarvan het centrum in de omgeving van IJsland lag. In het algemeen was er in de ligging van dit depressie-gebied sedert de vorige week niet veel verandering gekomen, maar de luchtdrukking in het centrum was gedaald tot beneden 700 m.M. Het gevolg hiervan was, dat de depressie niet alleen in omvang toenam maar ook, dat het luchtdruk-verval over West-Europa veel grooter werd en over en rondom de Noordzee zeer zware stormen woedden. Hoezeer de depressie ook in omvang was toe genomen bleef haar invloed op den weerstoe- stand bij ons betrekkelijk gering. Het voor naamste gevolg van dien invloed was, dat het weer over het algemeen onrustiger werd. Het voorbijtrekken van kleinere secundaire depres sies in het Noordwesten veroorzaakten hier eenigszins regenachtig weer. Tot een algeheelen omslag in storm- en regenweer is het echter niet gekomen, doordat na Woensdag de enorme depressie, die geheel door koude luchtmassa's was omgeven, begon af te sterven. De vooruitzichten voor het weer in de eerst volgende dagen hangen er geheel van af of de aan dé Westzijde der depressie invallende koude Noordwestelijke luchtstroom tot onze omgeving zal kunnen doordringen of dat de toevoer van warm-vochtige lucht uit het Zuiden zal aan houden. Er zijn goede gronden om aan te nemen, dat het eerste gebeuren zal. Dan zal men bij stij genden barometer westelijken wind en afkoe ling kunnen verwachten. Waarschijnlijk zal dan het weer eerst eenigszins buiig zijn om ver volgens langzaam rustiger te worden en weer op te klaren. In het algemeen is echter de tijd, waarop dit gebeuren zal, onzekerder dan de wijze, waarop de veranderingen zich zullen voltrekken. Kans op vorst is er nog niet. (Nadruk verboden). BATAVIA, 6 Jan. (Aneta.) De Indisch So ciaal Democratische Partij heeft het volgende telegram gezonden aan de S.D.A.P.: „Wij vestigen de aandacht op de groote on rust in burgerlijke en militaire kringen en de Inheemsche beweging, over het feit, dat twee onderwijzers in preventieve hechtenis zijn ge steld, terwijl meerdere onderofficieren werden gestraft". Door het Ver. Rott. Hofstad-Tooneel, Dir. Cor van der Lugt Melsert, die het opvoeringsrecht van het nieuwe stuk van G. B. Shaw „Te waar om mooi te zijn" heeft verkregen is een aan- besteeg de Rector den katheder, opende de vergadering en sprak: „Majesteiten, Koninklijke Hoogheden, Aan zienlijk gehoor, Voor de derde maal binnen acht jaren valt aan de Leidsche Universiteit het hooge voor recht te beurt, Uwe Majesteit en de ander le den van het Koninklijk Huis binnen hare mu ren te zien, teneinde deel te nemen aan een plechtige academische handeling, waarin steeds opnieuw de nauwe band tusschen het Huis van Oranje en 's Lands oudste hoogeschool treffend tot uiting komt." klacht bij de Justitie ingediend tegen een rei zend Duitsch tooneelgezelschap, dat het voorne men heeft ditzelfde stuk in Nederland te komen spelen. De N. V. Ver. Rott. Hofstad-Tooneel acht zich door deze inbreuk op haar rechten zeer benadeeld, omdat er voor deze opvoering door haar reeds groote onkosten zijn gemaakt. Ook voor het tooneel geldt: „te waar om mooi te zijn." Onder groote belangstelling had Donderdag te Dongen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den heer C. L. Bressers, oud-lid der Eerste Kamer en van Ged. Staten van Noord- Brabant. De plechtige Mis van Requiem werd opgedra gen door deken J. B. A. Batenburg, met assis tentie van de kapelaans der parochie, terwijl aan de zij-altaren H.H. Missen werden gelezen. Onder de vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten bemerkten we ook een deputatie van het provinciaal bestuur. De Commissaris der Koningin had, wegens verhindering, schriftelijk zijn deelneming betuigd. De absoute werd verricht door dr. J. Witlox, directeur A. Witlox van het Klein-Seminarie „Beekvliet" en prof. dr. Perd. Sassen, neven van den overledene, die ook de plechtigheden op het kerkhof verrichtten. Aan het graf werd niet gesproken. Na de heiligschennende inbraak in het kerkje te Leenhof-Schaesberg, mocht de Rector van het klooster uit alle deelen van ons land blijken van meeleven ontvangen. Van verschillende zijden werd den Paters om opgave van het giro-nummer gevraagd. Giften kan men te allen tijde storten op postgiro-rekening no. 15458, ..Paters Gez. van Maria", te Leenhof. De wisselwachter van blokpost 1 aan de spoor lijn SchiedamHoek van Holland hoorde in den nacht van Woensdag op Donderdag om streeks één uur plotseling een zwaren slag. Oogenblikkelijk stelde hij een onderzoek langs de spoorbaan in, waarbij hij een stuk hout tus schen een wissel vond. Hierdoor was het over halen der wissel onmogelijk geworden. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest. De Schiedamsche politie, die een onderzoek instelde, staat voor een niet gemakkelijke taak, daar elke aanwijzing ont breekt en ook niet kan worden vermoed, wat de bedoeling van deze daad kan zijn geweest. Woensdagavond is de politie te Kerkrade, in samenwerking met de Duitsche politie, er in geslaagd 'n berucht Duitsch bandiet, den 42-ja rigen monteur Conradi uit Keulen te arresteeren. Zijn aanhouding geschiedde, toen hij zich in een stal bevond. C. zal door tusschenkomst van den grenscommissaris over de grens worden ge zet. Bij zijn aanhouding gaf hij een valschen naam op. Bovendien was hij niet in het bezit van papieren. Nader verluidt, dat C. door de Duitsche jus titie gezocht wordt wegens roof, doodslag en andere zware delicten. Bovendien heeft hij nog een paar jaar, gevangenisstraf te goed. Vorigen zomer werd C. aan de grens bij Kerkrade ge zien. Hij werd door de politie achtervolgd en vluchtte door de Worm naar Limburg. Sinds was de politie zijn spoor duister. Begin dezer week was hij weer gezien langs de grens. Spoe dig (jaarop kon hij worden aangehouden. SOERABAJA, 6 Jan. (Aneta.) Naar aanlei ding van een pamflet, waarin wordt aange spoord tot deelneming aan de algemeene ver gadering van de P.N.I. en opgewekt tot revo lutie, is het bestuur van de Afdeeling der P.N.I. door de politie voorloopig aangehouden. Donderdag hebben voor de rechtbank te Bre da terechtgestaan een 46-jarige caféhouder, een 27-jarige en een 30-jarige koopman, en een 24-jurige arbeider, allen uit St. Willebrord, die op 9 Augustus j.l. een zevental kommiezen het leven zuur gemaakt zouden hebben. Op voormelden datum hadden de kommiezen een vrachtauto in beslag genomen, waarop 2000 K.G. suiker en 6000 pakjes sigarettenpapier ge laden waren. Door een paard voor den auto te spannen hebben zij de vracht naar het kantoor der directe belastingen te Roosendaal overge bracht. Verdachten zouden, volgens de dag vaarding, tijdens de visitatie de ambtenaren hebben uitgescholden en later het vervoer be moeilijkt hebben door het paard telkens te doen stilstaan en door te Rucphen uit een café met bierfleschjes naar het konvooi te gooien. De verdachten ontkenden alles. Een der kommiezen verklaarde zeker te we ten, dat drie verdachten hebben gescholden en dat voornamelijk een der kooplieden de bier fleschjes heeft gehanteerd. Zoowel uit de voor als uit de achterdeur hadden de projectielen hun weg gevonden. Voorts werd als getuige gehoord de land bouwer, die het paard beschikbaar had gesteld- Een der verdachten had gezegd: „Ik zal mijn mes eens in den buik van je paard steken, dan loopt het wel vlugger". Door „ho-ho'-geroep hadden zij het paard telkens doen stilhouden. De Officier van Justitie, H. E. baron Speyart van Woerden, was van meening, dat niet vast stond, wie de beleedigende woorden hebben ge uit en wie „ho-ho" had geroepen. Maar wegens het bierfleschjes-bombardement eischte hij te gen beide kooplieden zes maanden en tegen de twee andere verdachten twee maanden gevan genisstraf. BATAVIA, 5 Jan. (Aneta) Een commu niqué van de Partei Sarekat Islam meldt, dat op het eiland Alor een vergadering dier organi satie door de politie met bedreiging met ge weren en klewangs is ontbonden. De socialisten toonen zich altijd dik verguld, als Katholieken (al dan niet tusschen aan- halingsteekens) zich ertoe leenen het socialisme aan te prijzen of althans in socialistische krin gen of bladen de katholieke zaak afvallen. Hoe blij als blik waren de heeren niet met drie katholieke Eindhovensche demonstranten in den Haagschen November-optocht, ofschoon al spoedig bleek, dat deze arbeiders in de ka tholieke organisatie niet thuis hoorden, voor wat enkelen betreft, zelfs reeds geroyeerd waren! Hoe geuren ze met den katholieken Fransch- man Laudrain, die zichzelf alleen maar uit pure vergissing „socialist" noemt! En hoe was Prof. Veraart bij de sociaal- demokraten plotseling in de gratie, toen hij uit de R. K. Staatspartij trad en er dus een vonkje hoop opgloeide Dankbaar wordt in de socialistische pers nu ook al sinds jaren de medewerking aanvaard van een katholieke mevrouw B. Buisingvan Besouw, die zich voor de vredesbeweging zeer verdienstelijk denkt te maken, door in de roode pers en in anti-oorlogsblaadjes de katholieke vredesbedoelingen verdacht te maken en overi gens ook reeds zóózeer in rood vaarwater is ge komen, dat zij zich demonstratief katholiek noemend de domme katholieke arbeiders tracht te winnen voor het socialisme. Hoeveel waarde onze katholieke arbeiders echter mogen hechten aan het „katholieke" geschrijf van deze dame, dat maakt een me dewerker van het „Verbondsblad" duidelijk aan de hand van een artikel, dat genoemde mevrouw onlangs in het orgaan der socialistische arbei dersbeweging in Limburg „De Werker" losliet. Zooals men weet, werd telken jare op den 4en Zondag van den Advent voorgelezen het Bisschoppelijk schrijven omtrent de gevolgen van het lidmaatschap van socialistische orga nisaties voor katholieken en daarin vond de dame aanleiding om in het nummer van 24 Dec. jJ. onder het opschrift „Kerstfeeststemming" om. het volgende te schrijven: Tot de kerkelijke voorbereiding voor Kerstmis behoort ook de Advent en op den 4en Zondag van den Advent dus een week voor Kerstmis, wordt de traditioneele brief van de bisschoppen van Nederland aan de geloovigen van alle kan sels in alle kerken en kerkjes afgelezen ook dit jaar geschiedde dit 11 Zondag. (Spatieering van ons. Sch.). Dezen keer heeft t noodlot de „katholieke" dame parten gespeeld, want de bewuste brief is op den 4en Zondag in geen enkele kerk voor gelezen en wel zooals h persbericht open baarde omdat *n nieuwe in voorbereiding is, die echter niet tijdig gereed kwam. Nu schrijft de medewerker van het „Verbonds blad" heel scherp: „We staan dus voor twee mogelijkheden, waarvan de eerste ons t meest waarschijnlijk schijnt: Mevrouw is op den 4en Zondag niet in de kerk geweest of ze had al vroeg 'n dutje te pakken. In elk geval blijkt wel, dat ook van deze ka tholieke propagandiste voor de roode beweging de katholieke levenspraktijk er eene is van be denkelijke kwaliteit. Zooals meer is voorgekomen." t Is heel scherp gezegd, en we willen voor mevrouw Bulsing-van Besouw gaarne het gun stigste in dit dilemma verhopen, maar in ieder geval is er alle aanleiding voor onze arbeiders om met de „lessen" van deze dame de uiterste voorzichtigheid te betrachten. S. O. s. Volgens berichten in de Fransche pers zou den op 4 Januari de volgende landen hebben ingeschreven voor den Davis-Cup: Duitsch - land, Oostenrijk, België, Engeland, Grieken land, Hongarije, Polen, Zwitserland, Yougo- Slavië. Dit voor zoover het de Europeesche zone betreft. Voor de N.-Amerikaansche zone heb ben ingeschreven Vereenigde Staten en Cuba. Voor de Z.-Amerikaansche zone zijn inschrij vingen binnen gekomen van Argentinië, Bra zilië, Chili, Peru en Uruguay. De inschrijving sluit binnenkort. De voetbalwedstrijd Italië—Engeland, die te Rome zal plaats vinden, is bepaald op 13 Mei.' Dit is de eerste ontmoeting tusschen beide landen. Naar verluidt zou de Hollander van Hout, die Zondag ji. in Parijs het onderspit moest delven tegen Archambaud. een nieuw contract hebben gekregen voor een revanchewedstrijd, eveneens te Parijs te houden aan het einde van deze maand. Sir Malcolm Campbell zal zich binnen enkele dagen met zijn ,31ue Bird-car", welke gerecon strueerd en uitgerust is met Rolls Royce Schnei der Trophy-motoren, inschepen naar Daytona. Campbelle zal trachten fijn eigen wereldsnel heidsrecord te land, dat op 254 mijlen per uur staat, te verbeteren. Men neemt aan dat de Blue Bird meer dan 260 mijlen per uur zal kun nen Kalen". Volgens berichten uit de Ver. Staten heeft men er van afgezien te trachten met een Ame- rikaanschen wagen Campbell's record te ver beteren. In het Groot-Auditorium der Leidscne Hoo geschool is hedeÉimiddag in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie, van zeer vele noog- waerdigheidsbekleeders en andere genood'gien, Prins Wilem van Oranje plechtig herdacht. Te half drie kwamen de auto's met de vor stelijke personen en hun gevolg bij het Aca demie-gebouw aan. H. M. de Koningin inspec teerde, alvorens door haar Senaatsbestuur te worden ontvangen, de eerewacht van Pro-Pa- tria, die op het pleintje stond opgesteld ten getale van 50 man. Binnen de deur van het gebouw had vervolgens de begroeting plaats met het Senaatsbestuur, vertegenwoordigd door den Rector-Magnificus Prof. Huizinga, den secretaris Prof. van Blom, den pro-secretaris Prof. Krom en den oudsten assessor Prof. van Itallie. Nadat aan de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses bloemen waren aangeboden door Gunhild Kristensen, Suze Barge en Elisabeth Wensinck, begaf men zich naar het Groot- Auditorium. Voorop gingen de twee pedellen, achter hen de Rector-Magnificus, vervolgens H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, H. K. H. de Prinses en Z'. K. H. de Prins, daai na het gevolg, bestaande uit: voor H. M. de Koningin Mevr. Snouck Hurgronje geb. van Tets, Dame du Palais, Baronesse van Asbeck, Hofdame, Graaf Du Monceau, grootmeester Ba ron van Geen, Kamerheer en particulier se cretaris, Generaal-Majoor de Jonge van der Halen, adjudant luitenant Römer, ordonnance- officier; voor de Prinses Baronesse Bentinrk, Hofdame en Baron Baud, Kamerheer; voor den Prins luitenant-kolonel Jhr. Laman Trip. H. M. de Koningin-Moeder was door drie leden van haar gevolg vergezeld. De overige leden der Commissie van ontvangst sloten den stoet. In het Auditorium hadden alle aanwezigen reeds tevoren hun plaatsen ingenomen: de Cu ratoren en de Hoogleeraren in hun gewone banken; op de eerste rijen achter de plaatsen van het Koninklijk gezelschap, de Adm. Chef der Afdeeling Hooger Onderwijs, Mr. A J. L. van Beek Galkoen, als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die wegens verblijf buitenslands van zijn voornemen, de plechtigheid bij te wonen, had moeten afzien, voorts de wethouders van Leiden, de heeren T. S. Goslinga, J. Splinter en Mr. A. J. Romijn, de secretaris der Gemeente Mr. C. E. van Strijen, de garnizoens-comman- dant Luitenant-Kolonel H. Rooseboom. oe dijk graaf van Rijnland Mr. P. A. Pijnacker Her- dijk, de voorzitter en gecommitteerden van den Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits fonds. Zoodra het Koninklijk gezelschap gezeten was, Rede Prof. Colenbrander De historische rede werd daarop door Prof. Colenbrander, hoogleeraar In de vaderlandsche geschiedenis, uitgesproken. Aan het begin der nationale geschiedenis van Noord-Nederland, aldus spr., verschijnt ons Oranje's figuur in reuzengestalte. Deze plek hier overschaduwend, de ruimere historische omgeving: ons vaderland, geheel beheerschend, trekt hij tegelijk blikken tot zich uit een groote verte: immers hij behoort mede aan de overige Nederlanden, ja bezet een eigen plaats in dat groote geheel van haast onbegrensde uitzet- baarheid: protestantsch West-Europa. Oranje, door spr. geschetst als de wegbereider der christelijke vrijheid, grondvester der chris telijke verdraagzaamheid; zoo hij, als het moet, tooneelmatig weet te zijn (want hij is zich zijn beteekenis bewust), hij is tegelijk een aantrek kelijk, een nobel mensch geweest, toonbeeld van kiesche humaniteit in een tijd die grimt van wreedheid. Waarmede begint zijn hooger leven: met dien kreet in 's lands raadsvertrek, dat hij niet aanzien kan dat vorsten heerschen willen over de zielen der menschen; dat het zijn ziel verbijstert een mensch te zien verbran den om wat hij beleed uit zijn gemoed. Waarin bestijgt 't zijn top: in die tweede unie van Brus sel, waarbij hij de onderteekenaars zich ver binden doet, noch hen die de Katholieke Kerk verlaten hebben, noch hen die haar trouw zijn gebleven, geweld aan te doen, te beleedigen of te benadeelen. Waarin klinkt het uit: in die vraag na het schot van Jaureguy, niet hoe de moordenaar, neen hij hoe zelf verantwoording zal kunnen afleggen voor vergoten bloed, zóó veel vergoten bloed; in zijn bejegening van 's hofpredikers troost, die alleen van het recht der zaak gewaagt, waarvoor het bloed geplengd is: „a la miséricorde, mon ami! la miséri- corde, c'est lè mon recours et n"y en a point 1'autre;" in zijn verzoek, den schuldigen aan het moordbedrijf geen wreeden dood aan te doen; in de zucht waarin, na het andere schot ':wee jaren later, de vliedende gedachte zich het volk bekommert dat hij aan de ^and genomen en geleid heeft op zóó gevaar lijken weg: „Mon Dieu aie pitié de ce pauvre peuple." Het stugge gemoed van ons water landers is van én ding zeker: dat de dank, dien het betalen wil, nooit aan de verdienste ge lijk komt." Vervolgens toont spr., door talrijk feitenma teriaal zijn rede toelichtend, dit beeld van den Prins, daarbij steeds wijzend op 'iet veidraag- zame en verzoeningsgezinde karakter van diens staatskunst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5