Berlijn verwacht de Graal! Verwarring in Zuid-Amerika 1 Kuster Tijd hee de keerskens uitgeblazen 1 HET „SPORTPALAST" IS UITVERKOCHT ENGELAND EN PERZIE EEN SOMBER NIEUWJAAR ZATERDAG 7 JANUARI Wanneer komt Rorate? Wie is Rorate? Kunt u mij even verbinden met Rorate? Massa-organisatie en massa-regie 5000 STAKERS IN NOORD-FRANKRIJK De twee Perzische diplomaten inderdaad teruggeroepen Echter geen breuk FAILLISSEMENTEN Oorlogen en samenzweringen, ge loofsvervolging en natuur rampen, bankroeten en revoluties Het einde is niet te voorzien |l|||||llllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lll!llll!lllllllllllllll!!llllllllllllllllllBRABANTSCHE BRIEVEN Vertrekken is 'n bietje doodgaan D'n lesten dag van de feestweek 1 VRAGENBUS I. V. C. B.-ELFTALLEN WANDELSPORT Wandelsport SANTPOORT—G. D. A. K. N. V. B.-ELFTALLEN H. V. B. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND De eerste avond. De eerste sprints DUIVENSPORT Postduivenver. „De Luchtgids" DAMMEN HOOFDKLASSE-COMPETITIE Nabetrachting Er heerscht bedrijvigheid in het Graalhuis. Drie dagen voor het Rorate-spel in het „Sportpalast" kan men zich voorstellen, dat er nog zoo het een en ander te doen valt. De telefoon staat geen oogenblik stil, in alle kamers van het huis zijn leidsters en meisjes» bezig met het vermaken van costumes die niet passen, met knippen en naaien en teeke nen, met brieven-schrijven. Het is niet te ge- looven, wat er apo al te doen valt: te organi- seeren, te regelen en af te spreken, wanneer er vierhonderd Hollandsche Graalmeisjes onder te brengen zijn, wanneer laatste repetities gehou den moeten worden, wanneer er zoo hooge gas ten komen als de Bisschoppen van Haarlem en Londen, Mgr. Aengenent en Mgr. Myers, die Kardinaal Bourne vertegenwoordigt. Men zou eigenlijk verwachten een zenuwach tige sfeer en een rommelige drukte in het Graalhuis te vinden, zooals dat gewoonlijk het geval is wanneer de generale repetitie nadert. Ciharell noch Reinhardt konden het ooit zonder uitputtende nachtrepetities stellen, wanneer een groote opvoering voor de deur stond. Enkele uren voor de „generale" dreigde dik wijls alles in het honderd te loopen, omdat de costumes niet geleverd of de schijnwerpers niet in orde waren. En in hun groote revues werken gewoonlijk „maar" ongeveer drieho^d- personen mee, terwijl de Graal er twaalfhon derd moet regisseeren. Daartegenover staat na tuurlijk, dat het Rorate-spel door spreekkoren en dansgroepen wordt uitgevoerd en natuurlijk geen hooge tooneelkunst-aspiraties heeft. De Graal wil slechts haar ideeën verkondigen in den simpelen en duidelijken vorm van een cor rect en overzichtelijk massa-mysteriespel. Toch moet men niet onderschatten wat hier door jonge vrouwen gepresteerd wordt. Het grootste deel der Graal-actricetjes komt over uit Holland en heeft in Holland het spel in gestudeerd. De Duitsche meisjes hebben hier in Berlijn gerepeteerd en pas aanstaanden Zon dag zullen de Hollandsche en Duitsche Graal meisjes voor het eerst samen repeteeren in het „Sportpalast". Na de pontificale H. Mis en de ontvangst der gasten in het Graalhuis gaan de Graalmeisjes in omnibussen naar het Sport paleis om den middag aan de eerste en laatste algemeene repetitie te wijden. Men begrijpt dan Wat voor voorbereiding er noodig was en hoe de Graalvrouwen in de kunst der massaregie doorkneed moeten wezen om een zoo omvang rijk spel in verschillende afdeelingen, in vreemde en telkens andere zaaltjes, en in steeds andere gedeelten zoo goed te doen in- studeeren, dat alles bij de eerste algemeene repetitie zal sluiten als een bus. Om naar het Graalhuis terug te keeren, men bemerkt er niets van plankenkoorts of pre mière-angsten. Er heerscht een vroolijke stern- miné, ook al heeft een ieder zijn handen vol. Een stuk of zes leidsters zijn met Maria van der Kallen, die de laatste repetities in Holland geleid heeft, meegekomen naar Berlijn, om bij de organisatie behulpzaam te zijn. Een zorgt er voor de teekeningen in het „Sportpalast" en is al drie dagen bezig met de figuren netjes Uit te stippelen op den grond, zoodat de ver schillende spreek- en dansgroepen zich niet vergissen kunnen in hun plaats. Een andere zorgt voor de slaapplaatsen van de Graalmeis jes uit Holland. Het is voorwaar geen kleinig heid een onderdak te zoeken voor achthonderd jongedames. Een gedeelte, vierhonderd onge veer, komt in het Katholieke Jeugdtehuis: de overigen worden bij de zusters in de Nieder- Wallstrasse in het tehuis voor katholieke meis jes-studenten ondergebracht. Een derde leidster zorgt voor de costumes, die klaar moeten liggen voor iedere speelster; een vierde zoekt uit hoe veel omnibusritten er noodig zijn, enzoovoort, enzoovoort. De kalmte waarmee de Graal het Rorate-spel tegemoet ziet, is ongetwijfeld voor een goed deel te danken aan de ervaringen die zij met het Pinksterspel in het Stadion heeft opge daan. Daar komt nog bij dat er toen tien duizend medespelenden waren en thans slechts" twaalfhonderd. Verschillende dansen en groepen zijn uit het vorige spel overgenomen en de Graai kan zich dus zeker voelen van haar zaak. De grootste moeilijkheid lag en ligt daarin, den tekst duidelijk, op denzelfden toon en met het juiste accent te doen spreken door Graalmeisjes van twee verschillende naties; de Hollandsche hebben moeite met de uitspraaK, de Duitsche met den toon. Zondag zal moeten blijken, hoe de groote spreekkoren van Hol- landschen en Duitschen samen klinken. Maar daar de meeste groepen voor driekwart uitHol- landschen bestaan, die sinds het Pinksterspel over spreeKkoor-ervaring beschikken, en voor één kwart uit Duitschen, die de duidelijkheid der taal zullen verhoogen, koestert men ook hier goede hoop. Of er belangstelling bestaat voor het Rorate spel? Er is geen twijfel mogelijk. De Duitsche Graaalmeisjes hebben een activiteit ontwik keld, die boven allen lof verheven is. Er zijn er die honderd en zelfs tweehonderd kaarten verkocht hebben. In de eerste weken waren de goede plaatsen al uitverkocht. Thans is sinds veertien dagen elke zitplaats in het „Sport palast" voor de Rorate-opvoermg bezet, en de Graal heeft, om aan de vraag naar kaarten te voldoen, met de directie van het „Sportpalast" onderhandeld over nog vijf honderd staanplaat sen in den tweeden ring en tweehonderd zit plaatsen in de parterre. Moge het Graalspel ook „inslaan" in Ber lijn. De beste verwachtingen zijn in dit opzicht gewettigd, want de Berlijner, hoe sceptisch ook van aard, laat zich gaarne overtuigen door een daad, vooral wanneer die zoo grootsch en zoo gedurfd is als de Rorate-opvoering. Overal, in de ondergrondsche stations, aan de kerken, aan de aanplakzuilen, hangen de groot-geletterde plakkaten: Rorate-spel. Daar er geen namen van „sterren" op staan, ligt het voor de hand, dat het Berlijnsch publiek zich afvraagt, wat dit eigenlijk voor een uitvoering is. Zoo komt het, dat dag aan dag telefonische aanvragen in het Graalhuis binnenkomen: „Kunt u ons ook zeggen, wanneer Rorate in Berlijn komt?" „Wie is Rorate?" „Wie speelt in Rorate de hoofdrol?" „Kunt u mij verbinden met Rorate?" En dan moet aan de nieuwsgierige vragers uitgelegd worden, wat de Graal wil met het Rorate-spel. Het is voor Berlijn iets nieuws, dat een massaspel van zoo grooten omvang wordt uitgevoerd, en dat er op de aanplakzuilen noch op de programma's namen vermeld staan. Zoo'n bescheiden collectief heeft men hier, in de stad der collectieven, nog niet beleefd. Zoo is het te hopen, dat in plaats van een half dozijn snel-vergeten namen, die eenenaam blijft hangen: de Graal PARIJS, 6 Jan. (Reuter). De voor enkele dagen uitgebroken weverstaking te Armentiè- res heeft zich thans uitgebreid over ongeveer 5000 arbeiders, van wie ongeveer 2000 uit de omgeving. Na afloop eener drukbezochte vergadering trokken de stakers vanmiddag naar de laken- magazijnen, waar zij het personeel tot neerleg ging van den arbeid wisten te brengen. LONDEN, 6 Jan. (Per telefoon.) De berich ten over een terugroeping van den Perzischen gezant te Londen, Ansari, en een overplaatsing van den eersten gezantschapssecretaris Ebte- haj naar een andere Europeesche hoofdstad, werden heden bevestigd door den tweeden ge zantschapssecretaris Jhods, die thans Perzisch zaakgelastigde te Londen geworden is. Naar verluidt, zullen de twee teruggeroepen diplomaten later worden vervangen, zoodat een en ander niet moet worden beschouwd als een voorbereiding voor een afbreken der Engelsch- Perzische diplomatieke betrekkingen. (United Press) TEHERAN, 6 Jan. (Reuter.) De Perzische delegatie, welke naar Genève gaat in verband met het conflict inzake de Anglo-Persian Oil, zal volgens een verklaring van den Perzischen minister van Justitie, die aan het hoofd staat dezer delegatie, niet gedogen dat de discussies zich zullen concentreeren om de annuleering der d'Arcy-concessies. Deze annuleering be schouwt Perzië als een kwestie van binnenland- schen aard en niet zoozeer als buitenlandsche aangelegenheid, zoodat noch buitenlandsche mogendheden noch de Volkenbond het recht hebben hierover te discuteeren. Indien onder handelingen over een nieuwe concessie zouden worden heropend, zou Perzië er op staan, dat deze te Teheran worden gevoerd. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelslnfomaties.) FAILLIET VERKLAARD: 3 Jan. A. L. Kooljman, warmoezier, Capelle a.d. IJsel, 's-Gravenweg 245. 4 Jan. Carl. EUinghaus. grossier in sponzen, Rotterdam, Van Heusdenstraat 23. J. den Turk, houder van een benzinedepót, gewoond hebbende Rosenveldtstraat 97, Rotter dam. thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. H. Rietveld, meubelhandelaar, Rotterdam, Lischstraat 12a. J. H. Hulselmans, wachtsman, Rotterdam, le IJzerstraat 46 beneden. H. van Opstal, limonadefabrikant, Watergeus- straat 115, fabriek Aelbregt Engelmanstraat 61, Rotterdam. A. Delwel, sigarenwinkelier, Rotterdam, Noordmolenstraat 3. -W. J. Pistorius, winkelier in vleeschwaren, Herman Costerstraat 33, zaakdoende Breede Hil- ledijk 80, Rotterdam. W. Pappie, koopman in ongeregelde goede ren, Rotterdam, van Alkemadeplein 31c. J. W. Lenos, slager, Schiedam, Burgemeester Knappertlaan235 J. Storm, Jacob Marisstraat 3, Schiedam en Hendrikus Marinus Storm, Kamerlingh Onnes- laan 111, Schiedam, firmanten in de vennoot schap onder de firma Gebr. Storm, gevestigd Schiedam, Damlaan 50. J. P. A. Holtzer, reiziger, Valkenswaard, Lui- kerweg 38. 5 Jan. N. Abspoel, caféhouder, Haarlem, Scho- terweg 34. Nic. Kromhout, caféhouder, Venlo, Parade 59. H. Pol, aannemer, Hoensbroek, Ridderhoen- S'tra&t 185 A. M. Maarschalkerweert, schoenwinkelier, Nuth, Stationstraat. H. C. Hertog, colporteur, Hoensbroek, Hoofd straat 68 en 95. A. Spans, zonder beroep, Apeldoorn. L. Zwaai, zonder beroep, IJselmonde, Dordt- sche Straatweg 5. N.V Betonfabriek „De Kamp", Wekerom gem. Ede. B. H. Bente, zonder beroep, Arnhem, Spoor wegstraat 266. T. Neervoort, schilder, Arnhem, v. Hasselt straat 5 J. Lucas, glasetser, Arnhem, Velperweg 106d. P Snippe, glasetser, Arnhem, Velperw. 106d. 6 Jan. N. Looper, slager, Amsterdam, Camper- 1 M. Rusch, winkelier in electrische artikelen, Amsterdam, Gravenstraat 13. J. A. de Moor, chauffeur, Amsterdam, Wage- naarstr. 107huis. D. B. Visser, aannemer en timmerman, Am sterdam, Wilhelminastraat 143 III. VERNIETIGD: op grond van verzet het faillissement van: J. Wilh. v d. Hurk, zonder beroep, Am bij. (Van onzen correspondent» 4 Januari Zuid-Amerika biedt ons bij den aanvang van dit nieuwe jaar wel een somber beeld. Langen tijd is Amerika Noord en Zuid het vasteland van den vrede en den voorspoed geweest. Vrede en voorspoed beide zijn verdwe- men; nauwelijks één ander werelddeel is onge lukkiger dan dit. Natuurrampen zonder tal hebben het in 1932 beproefd en daarbij voegen zich de noodlottige gebeurtenissen, waarin volken en leiders een rol spelen. Beperken wij ons tot Zuid-Amerika, tot het laatste half jaar dan tellen wij vijftien republieken, die niet meer aan haar verplichtingen jegens schuld- eischers voldoen en dus bankroet zijn, twee staten in oorlog en twee andere, die op het punt staan elkaar met de wapenen te lijf te gaan, twee staatjes, die door Noord-Amerikaan- sche troepen zijn bezet, een burgeroorlog, tien revoluties, waarvan Chili alléén er vijf leverde. Wat dé samenzweringen betreft, er gaat nau welijks een dag om, die niet een nieuwe aan de eindelooze lijst toevoegt. De laatste dezer samenzweringen raakte het land, dat nog altijd het kalmste en het best- bestuurde van het geheele continent is: de Argentjjnsche republiek. Dank zij een voor zichtig en bekwaam beleid is de door president Justo geleide regeering er tot dusver in geslaagd de solvabiliteit van den staat te handhaven. De begrooting voor 1933 sluit met een batig slot van 7 millioen pesos (ontvangsten 827.197.410, uitgaven 820.286.000 pesos) en de volksvertegenwoordiging heeft aan deze ramingscijfers haar goedkeuring gehecht. Argentinië houdt kranig stand in den storm van de crisis en de nationale unie, die de meerderheid in het Parlement heeft, staat Justo en zijn medewerkers vastberaden ter zijde. Dit is wel noodig, daar de radicale partij tegen de regeering verwoed strijd voert. Tot dusver in twee groepen verdeeld tracht zij een schijn van eenheid te vinden in den tegen Justo gerichten aanval. De oud-president De Alvear was er sinds lang op uit de vermogende en invloedrijke leiders, die tot zijn aanhang be- hooren (de anti-personalisten) in één schuitje te doen plaats nemen met de volgelingen van Irigoyen (de personalisten)die goeddeels tot de niet-bezittende klasse behooren. Uit dezen zonderlingen en kunstmatigen bond is een Pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ulvenhout, 3 Januari 1933. Menier. Ge zult 't mee 'n kort briefke motten stellen, deus eerste week van 't jaar, want d'n algemeene nuuwjaarskater zit ok in mijnen vroeten. Die allereerste dagen van 't jaar, as d'n glaans van de afgeloopen feestdagen is verdoft, 't kèèrsvet as borstplaatjes ieveraans ligt neer- gedrupt, 't stalleke van Betteljem z'n frissche kiurkes weer kwijt is, de naalden van de kerste- homkes zijn verdroogd en om 't kruisvoetje gevallen, as 't in de huizekens weer stil ge- worren is, de kinders zijn vertrokken, as na al die schonste dagen van 'n heel jaar d'n nuchtere mergen van 2 Januari mee al z*n zurgskens en ernst veur 't werkendagsche leven over de wereld is gestreken mee z'n kille licht, dan kekte de weareld effetjes aan mee 'n lod derig koeienoog. Precies zóó as in de kerk, waar d'n küster op 'n onverwachts oogen- blikske, alle lichten dooft, zoowda ge effetjes opkekt uit oewen boek, om oew oogen aan 't iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gemis van al t goudend ge licht, te laten wennen. Sjuust ja, zoow is 't op deuzen oogenblik. Kuster Tijd hee de kèèrsekens uitgeblazen, die zo'n schoon gouwen licht spreidden over de vorige week. goed da-d-et nie aanders kan. En da gevoel van ontstemmink-over-niks, da's zoowveul as d'n kater, die mee z'en stèèrt nijdig deur oew zielement zit te slaan. Efkens zijn we kriegel op die uitgedroogde snijboon, maar toch weten we vergimmes Ja, 't is weer stillekes hier! Op d'n buiten, in huis, ieveraans. Ons boske, Dré Hl, is weer vertrokken; hij is veur de leste dagen van z'nen vacaantie mee naar z'n ouwers gegaan, onzen Dré en Wieske, die 'm meegenomen hebben naar Amsterdam. Toen ie Nuuwjaarsavond vertrekken ging, was ie 't leste uur stil gewist van verstoken verdriet. Op 'n moment, toen ie mee z'n haand onder z'n hoofd al 'n ketierke aan de tafel had gezeten, stond ie op, gong naar z'n fietske en aaide zachtjes over 't stuur, 'k Dee net of ik niks zag. 'k Liet 'm maar begaan, 't Is net as d'n Franschman da «eet: „vertrekken is n samenzwering geboren, die ten doel had Justo en zijn naaste medewerkers te vermoorden en zoo een paniek te verwekken, die aan het welslagen eener revolutie ongetwijfeld bevor- sierlijk zou zijn. De opstand moest tegen het einde van het jaar uitbreken; de rollen waren verdeeld en de vrijkomende „baantjes" door nieuwe titularissen in gedachten reeds bezet, toen, dank zij een onvoorzichtigheid van den oud-kolonel Cataneo, de politie van het plan lucht kreeg en er in slaagde op alle betreffen de documenten de hand te leggen. In minder dan geen tijd werden de leiders der opstandi- gen gearresteerd. Onder hen bevonden zich de beide oud-presidenten. Justo's regeering gaat evenwel niet slechts doortastend, maar ook beleidvol te werk. Zij onthoudt zich van het doen voeren van opzien barende processen, die nutteloos zijn en slechts de hartsstochten der menigte ontketenen, zij spreekt evenmin doodvonnissen uit, maar be paalt er zich toe de gevaarlijke elementen in verzekerde bewaring te houden of te verbannen. Ex-president De Alvear beweerd dat hij van de samenzwering geen kennis droeg; dat is mogelijk, het is zelfs waarschijnlijk, want men kan zich nauwelijks voorstellen, dat deze be windsman, dien ieder voor een „gentleman" houdt, moordaanslagen op touw zet. Maar De Alvear's onwetendheid is er het bewijs van dat hij, als de samenzwering geslaagd mocht zijn, slechts een werktuig in krachtiger handen zou zijn geworden. Argentinië is in de laatste maand van het vorige jaar aan een groot gevaar ontsnapt. Ook in Brazilië, maar niet dan na een langen bloedigen strijd, zijn de liberale opstandelingen van den koffiestaat Sao Paulo verslagen en tot overgave gedwongen. De dictatuur heeft opnieuw de taak ter hand genomen de grond wet te herzien, want deze constitutie, in 1891 inderhaast ineengazet en aangenomen, is de bron van alle politieke rampen, die het reus achtige land in de laatste jaren teisterden. De liquidatie van de Paulistische revolutie in een werkje, dat veel beleid en doorzicht eischt. De opstandelingen toch hebben enorme hoeveel heden bankpapier doen drukken, dat buiten landsche banken tegen een dwangkoers in be taling hebben moeten aannemen en dat door de wettige regeering dus niet zonder meer als „valsch geld" kan beschouwd en behandeld worden. Tegenover de opstandelingen zelf gaat de regeering van Rio met toegeeflijkheid te werk. De leiders alléén zijn uit het land gezet; hun volgelingen worden Ongemoeid gelaten. Deze grootmoedige houding belet de liberalen niet eeft verwoede campagne te voeren voor een zekeren Haya de la Torre, die talrijke jaren van zijn leven in de gevangenis heeft doorge bracht wegens het verwekken van een aantal opstanden die onverantwoordelijk veel bloed gekost hebben. De la Torre is ook thans weer opge borgen. Het mag verwonderen dat hij niet sinds lang gefusilleerd is. Chili completeert, met Argentinië en Brazilië, de bekende constellatie der A. B. C.-staten. Nergens is de toestand in de laatste maanden verwarder geweest dan in deze derde republiek van Zuid-Amerika. Na den val van de dicta tuur is, naar men weet, een conservatief par klein bietje doodgaan." Ge voelt dan 't bandje weer 'n tikske dieper scheuren en da schurke gaat deur oew hart. Zoowlaank as da dan nie van gewapend beton is, doet da-d-alty 'n bietje pijn en 't is flaauw en kinderachtig om da nie te willen weten! Zelfs 'n beest kan sterven van heimwee. 'n Koei tippelt soms dagenlaank over de moeilijkste wegels om op 'nen gegeven mergen veur d'ren stal te staan, waar ze geboren en getogen is. Ja, zelfs n'en boom lot z'n „veeren" 'n paar dagen hangen, as ie verplaant is! Dus, 'k liet m'n boske maar betijen. Z'n ogskes moesten wennen aan 't dooven van de feestelijke lichtjes, die dagenlaank z'n ziele- mentje in gouwen glaans hadden gezet. Toen kwam ie op 'n oogenblikske naar me En zachtjes flüsterde-n-ie: „Opa." „Ja?" Hij wenkte mee z'n kopke da 'k bukken moest. „Ja?' „Opa," zoow blaasde z'n werm asemke in m'n oor: „wilt u m'n fietsie weer netjes in 't vet zetten, assieblief?" „Tuurlijk." Toen sloeg-ie z'n ermen om m'nen nek en zee. Wouw da 'k tot Driekoningen bij u mocht blijven, Opa, dan begint de school pas!" „Waarom, Dré?" „Ik eh 'k ben "k ben graag bij u, Opa!" Toen hè'k 'm mee naar d'n stal genomen en "m gezeed, dat „ie toch ok weer 's naar Am sterdam moest, naar z'n ouwe kameraden, en da Vader en Moeder 'm toch ok weer 's bij d'r wouwen hebben. Dat ie heel de straat vergeten zouw, waar ze woonden en da-d-et toch erg plazierig was om daar alles weer 's trug te zienl" lementair regiem aan het bewind geweest, dat het land slechts verder meegesleept heeft in de draaikolken van krach en bankroet. Ver volgens heeft het zeer korten tijd de handen vrijgelaten aan den politieken avonturier Davila, die in drie maanden van socialistisch bewind het land volkomen heeft weten te ruïneeren. Honderden millioenen aan schat- kistbohs, waarvoor iedere dekking ontbreekt, verpletteren 's lands financiën. Het aantal werkloozen is van 90.000 tot 200.000 gestegen. De belastingbetalers zoeken in hun leege zak ken naar een laatste peso. Davila is weggejaagd en nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad, die Alessandri, chef der radicalen, oud-presi dent, tweemaal door een revolutie verjaagd, aan het hoofd van den staat hebben geplaatst. De Cosach is in liquidatie. Zij was sinds lang insolvabel. Maar wanneer de salpeter-industrie en Chili hun solvabiliteit hervinden zullen, kan geen sterveling zeggen. In Cuba is, tot veler verwondering, de tyran Nachado nog altijd aan het bewind. Hij heeft ongeveer de geheele bevolking van het suiker eiland tegen zich en handhaaft zich slechts met geweld. Het land staat er uiterst slecht voor: hongersnood heerscht in afgelegen districten en in Havana blijft slechts dank zij den staat van beleg een schijn van rust be- waard. En wat te zeggen van het bolsjewistisch regiem, dat in Mexico de teugels in handen heeft? De ondergrondsche actie en invloed van oud-president Calles hebben Ortiz Rubio ver jaagd. Diens plaats is door den anti-clericaal generaal Rodriguez ingenomen, die een stroo man van Calles is. De agrarische elementen zetten allerwege hun verlangens door. Het Katholicisme wordt in al zijn uitingen fel be stookt en vervolgd, kerken worden gesloten, priesters gevangen genomen, geloovigen ge dood. Landeigenaars zien zich hun goederen ontnomen, zonder dat hun eenige schadeloos stelling wordt gegeven. Ziedaar het beeld dat Zuid-Amerika ons in het begin van het jaar 1933 biedt. Het is een diep-bedroevend beeld. En niemand heeft den optimistischen moed te zeggen: Binnenkort zal het beter gaan. Vraag 1: Wat is de kortste weg van Anna Paulowna naar Noordwijkerhout? Hoeveel K.M.? 2. En van Noordwijkerhout naar Hulst (Zee land) Hoeveel K.M.? Antwoord 1: Anna Paulowna, Westeinde, t Zand, Stolpervlotbrug, Schoorldam, Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Velsen, Driehuis, Duin- en Kruidberg, Ruïne van Bre- derode, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Ruigenhoek, Noordwijkerhout. Afstand 86 K.M. 2. Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk aan den Rijn, Wassenaar, Den Haag (27.1 K.M.), Delft, Rotterdam, Charlois, Goïdschalkxoord. Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp, Willem stad, Dinteloord, Steenbergen, Oude Molen, Halsteren, Tholen, Poortvliet, Scherpenisse. Gorishoek, Versekendam, Station Vlake, Hans- weert, Walsoorden, Kloosterzande, Kuitaart, Hulst. Totaal 110 K.M. Vraag: Bestaat er in Haarlem een R. K. Vischcluh? Zoo ja, waar is het secretariaat? Antw Voor zoover ons bekend, bestaat er in Haarlem geen R.K. Vischclub. Kan een onzer lezers ons wellicht inlichten? „Maar dat heb ik in 'n uur allemaal al weer lang genoegt gezien," zee-t-ie. „En dan," gong ik deur, mee n ernstig ge zicht. „dan gade weer naar d'n Ouwenbosch trug, ik zal oew wegbrengen, waant ik haal oew in Breda af, „Vast en zeker, opa?" „Vast en zeker, ik haal oew dan af en dan maken wij onderweuge, in 't stoomtrammeke onze ofspraken teugen d'n Paaschvacaantie en zoow!" „Fijn!" riep-ie en pats! daar klapte-n-ie van plazier Bles op z'n kruis. „Dan maken we gezellige afsprokskes," gong ik deur: „en dan zullen we 's nakijken, wan neer ik weer naar d'n Ouwenbosch koom!" „Gaan we dan weer taaretjes koopen, Opa en opeten in dat kafee?" „Tuurlijk! Dan gaan we-n-'t durp weer in- kuieren samen en dan leggen we hier en daar weer 's aan!" „Vast en zekers?" en z'n oogskes boorden diep in m'n ziel, zoow peilde-n-ie naar de waarheid. Toen kwam Trui zeggen da-d-et hoog tijd wier om de sjees in te spannen en 'n haalf uurke later ree ik 't gezelschapke naar de statie in de stad. Dré III was weer heelegaar opgemonterd, -ie feestlichtjes waren dan wel uitgeblazen, maar daar waren achteraf toch nog mèèr kèèrskens in de weareld en die wieren straks weer aan gestokenneeë, 't leven was nog zoow kwaad nie. Maar aan d'n trein, toen ie op vertrek ge- ried stond, de portierkes waren dichtgegooid, m'nen zeun 't romke had laten zakken, toen kraffelde-n-ie 't gat deur, veegde as *n hondje z'n natte neus nog 's laangs m'n wang en slikte z'n traan weg as 'nen grooten vent!. Santpoort KockxSr v. Sambeek D. Nijssen Wessels P. Nijssen Schiebroek Gerrits Visser KockxJr. de Jong Kaldenbach Scheidsrechter W. C. Laarmans H. B. C. P. Kribt» Th. Kortekaas D. Duindam H. J. Draijer Jac. Leuven G. J. Vinken G. W. Toledo G. Hencseij C. Ruijgrok J.Beelen N.N Men verzoekt ons er de aandacht op te ves tigen, dat bij bovengenoemden wedstrijd de werkloozen op vertoon van hun blauwe stempel kaart tegen sterk gereduceerden prijs toegang hebben. R. C. H. Kos Krom Prevost Sr. Geutskens Ruis Prevost Jr. Hanse Verkerk Haukes Kok Martin E. D. a v. Roon G. Zandstra H. Swart Koppen Janssen Oomen Perukel Sr. H. Koene Steffens Perukel Jr. J. w. Koene STORMVOGELS. De Waard Haak Koster Feijen Prins v. d. Velde v. d. Steen Groeneveld Schoorl Van Pel de Waard V. a V. v. d. Wint v. Zutfen v. d, Griendt Den Boer De Koning Heyermans De Wolf jr. v. Osch Michel De Wolf sr. Hillekamp HAARLEM. Kaan v. d. Berg Huisman Bieshaar Oldenburg Vreeken Iseger de Winter Verwaal Polanen Kammeijer. BLOEMENDAAL: W. Huisman C. G. Jonkergauw C. A. Bakker Ph. Immer H. Beijk P. Parson J. Cassee Ch. de Bock Fr. Bakker G. v. Gelder Nol. la. RlpperdaHFC 3 Kiniieim 2EDO 3 RCH 3—Haarlem 4 VSV 3Damiaten EHSSchoten 2 lb. Stormvogels 3RCH 5 Haarlem 3RCH 4 EDO 4Bloem.daal 2 DWO—IVO DIOSpaamevogels 2a. SpaamestadSpaard. DSKStormvogels 4 Haar), 3aKin helm 3 2b. HFC 4Beverwijk 2 EDO 5DOA Ripperda 2THB 2 2c. Zandvoort 5Hllleg. 2 VVHDIO 2 Spaarnev. 2Zeem Schoten 2aDroste Schipper 2d ETOZandvoort 3 BI.daal-Vet.THB 3 Zeem, 3Swastika 3a. Kinheim 4RCH 7 IVO 2—VSV 6 Heemstede 2Kenau EHS 2DSK 2 3b. Kennemers 4Bwljk 4 Schildwacht. DWO 2Kenau 2 VSV 5RCH 8 Damiaten 2Heemst. 3 3d. Kennemers 8RCH 9 ThallaDSK 4 Swastika 2VSV 4 Kenau 3Beverw. 3 3e. Kinheim 5EDO 8 Bloemend 4Stormv. 5 BI .daal 4Stormv. 5 IVO 3—DIO 3 Beverwijk 5WB 2 31. DIO Heemstede VI. Vogels 2DeCeO WB 3Zeemeeuwen Kennemers 7RCH 10 3g Bloemend. 5ETO 2 Droste 2Spaamd. 3 EHS 3Vijfhuizen 2 Haarlem 6DSK 3 RozenprieelHlllin. 5 Sb. HFC 5—Hillinen 2 Schoten 4ES 4 DeCeO 2Kenau 4 Zandvoort 5Vijfh. 3L Hillinen 4—THB 4 Halfweg 3IIFC 6 Zeem. 5Schoten 5 EDO 6Rozenprieel 2 31. Hillinen 3EDO 9 RCH 11—DOA 2 DeCeO 4Zandvoort 4 3k. Vijfhuiz. 3Ripperda 3 Spaamdam 2Haarl 8 Hillegom 3HFC 7 EDO 7DeCeO 8 Junioren-Competitie A. EDO aHFC s Zandvoort aBI .daal a Stormv. aRCH a B. RCH bZeemeeuwen BI. VogelsZandv. b EDO bHaarlem b Stormv. bBI.daal b C. Haarlem cHillegom THBHalfweg KinheimRCH c. D. S. .vogelsSwastika Spaarnd.Bl.daal C. HillinenHFC b RCH d—VSV b E. Beverwijk—HFC C RCH eHFC c DIOBloe.nendaal d RCH f—EDO c De H.W.V. de Wandeltoerist neemt Zondag 8 Januari met eenige deelnemers deel te Gel- dermalsen aan een 30 KM. marsch aldaar. „Dag," zee-t-ie kort en gong in *t hoekske zitten. Ik knipte 'n ogske. Hij knipte trug en d'n trein begost te rijen. Aan 't eind van de statie kwam z'n kopke nog 's naar buiten, maar 'k zag hoe m"nen zeun 'm binnenhaalde en langzaam losten de rooie achterlichten op, in d'n daampigen avond die op de weareld hong.... 't Was stillekes in de stad. D'n nevel droop laanks den rooien gloed die deur de winkelramen scheen van t leste Kerst- licht. De straten blonken zwart van t nat, da-d-uit d'n kleffen hemel neerhong. Bles z'n kruis glom péérlmoerig van d'n mist, as me deur 't rooie licht gongen. De nuuwjaarsstemming dreinde zwaar op 't menschdom. Hier en daar piekte kerstboomen- licht uit donkere huiskamers, boven kanten gor dijnen van kafee's, die leeg waren. 'n Kerkklok klepte triest over de natte stad mee de leege straten en effe moest Ik mee ge weld denken: 't is vandaag 1 Januari, d'n lesten dag van de afgeloopen feestweek. As 'k thuiskom is 't huis leeg, zit Trui van vermoeie- 'nis te dutten en vandaag 'n week gelejen, moest alles nog beginnen. Waar was 't allegaar weer gebleven? Weggeruischt, ongemerkt, as daarsjuust dieën trein, mee z'n rooie achterlichten, zachtjes d'n zwarten mist in. En 'k zag hier en daar vaag de suikeren en sjokladen kerkskes, mee „echte" ramen, uit de étalages schijnen en 't was me allegaar vrimd dat d'n kleinen Dré me er nie op wees, zooas ie 'n heele week gedaan had. Duuzend guldens had 'k gegeven, daüjk, as ik 'm weer in m'n sjees geweten had en 'k lee zachtjes de zweep op Bles z'nen stèèrt, om wa Vrijdagavond om 11 uur precies is in de Westphalenhalle te Dortmund het startschot gevallen voor den Zesdaagse hen wielerwedstrijd, waaraan niet minder dan dertien koppels deel nemen. Het publiek werd beziggehouden met ama teurswedstrijden, waarbij in een stedenwedstrijd tusschen Dortmund en Keulen Dortmund won met 37 tegen 27 punten. Om half 11 kwamen de renners in de baan en ving het voorstellen der koppels aan, waarbij behalve natuurlijk de Dortmunder renners zelf ook de Nederlandsche renners luide toegejuicht werden. Om 11 uur precies viel tenslotte het start schot en met Schön aan den kop begonnen de renners hun lange reis. Om half twaalf vin gen de eerste klassementsprints aan. De zes sprints werden gewonnen door Pijnenburg, Menegazzi, Bresciani, Vopel, Buschenhagen en Kilian. Om middernacht, dus na de klassement sprints luidde de stand als volgt: 1. SchönBuschenhagen 12 punten; 2. Mene gazziBresciani 12 p.; 3. KilianPützfeld 11 p.; 4. GoebelPijnenburg 6 p.; 5. Kis- tersM Uil er 6 p.; 6. VopelKorsmeier 6 p.; 7. BraspenningWals 4 p.; 8. Tietz Schenk 3 p.; 9. BroccardoGuimbretière 3 p.; 10. Peden—Stübeke 2 p.; 11. SengeCies- zinski 1 p.; 12. Rieger—V r o o m e n 0 p.; 13. RauschHürtgen 0 p. Er waren ongeveer 4000 toeschouwers aan wezig. Bovengenoemde vereeniging houdt op Zater dag 7 en Zondag 8 Januari een tentoonstelling van postduiven in gebouw „De Korenbeurs", Spaame 36. Het bestuur noodigt alle liefhebbers en be langstellenden uit tot een bezoek. In schoon heidsklasse en vliegklasse zijn vele mooie vo gels ingezonden, terwijl ook de eerste prijswin naars van het afgeloopen seizoen te bewon deren zijn. De tentoonstelling is geopend: Zaterdag van 5 uur 's avonds tot 10 uur; Zondagmorgen van 10 uur tot 's avonds 6 uur. Entrée vrij. De hoofdklasse-competitie van den Neder- landschen Dambond, district Noord-Holland, is buiten verwachting bijzonder spannend ge weest wat betreft den strijd om de plaatsen 2 t.m. 5. Vooraf stond vast dat de „Haarlem- sche Damclub" wel zonder eenige inspanning het afdeelings-clubkampioenschap zou behalen en dit geschiedde ook inderdaad. Het aantal wedstrijden is echter beslist te weinig geweest. Het falen in één wedstrijd heeft nu veel te zwaar gewogen. In het bijzonder met het oog op het aanhangige voorstel om de drie hoogstaankomenden dezer competitie het volgend jaar in een „Super-klasse" in te dee- len, stelden enkele vereenigingen voor deze competitie met dubbele ronde te laten ver spelen. Dit zou niet alleen de competitie aan trekkelijker hebben gemaakt, doch tevens meer de juiste krachtsverhouding hebben aange geven. Voor dit voorstel was echter geen meer derheid te vinden. Verschillende bezwaren werden naar voren gebracht. De eene vereeniging had bezwaar tegen teveel wedstrijden; andere schrokken terug voor de hooge kosten. En dit laatste be zwaar was inderdaad niet ongegrond. Door de afstanden zouden de kosten met een dubbele ronde tamelijk hoog worden. Dat de drie hoogstaankomende clubs („Haar- lemsche Damclub", Damclub „IJmuiden" en Damclub „Haarlem") bij aanneming van het voorstel naar de „Super-klasse" zullen promo- veeren, is voor deze vereenigingen bijzonder prettig. Voor de twee andere vereenigingen (Dam club „Zaandam" en Damclub „Wormer") is het echter een strop. Deze degradeeren nu naar de 2e klasse. Behalve degradatie, be teekent dit tevens dat er voor deze beide laatste clubs het volgend jaar aan de competitie niet veel attractie ver bonden zal zijn. Overigens is deze eerste hoofdklasse-compe titie, namens den Nederi. Dambond georgani seerd door den districtsbond Noord-Holland benoorden het IJ, zeer goed geslaagd. De geheele organisatie en regeling was tot in de kleinste finesses uitstekend verzorgd en wedstrijdleiders en arbiters hebben zich op werkelijk voorbeeldige wijze van hun taak ge kweten. gaauwer uit die trieste nuuwjaarsstemming weg te glippen. In 't Ginneken was d'n avond nog zwarter. Wieren de rosse lichtjes zeldzamer', droop d'n mist zwaarder van de ouwe, kale boomen en "t ennigste geluid was 'n nijdig winkelhelleke dat er op wees, dat er nog leven moest zijn achter die drijvende geveltjes van de stille huizen. Uit de koffiehuizen kwam gin geluid, waren de laampen zelfs nie allemaal aan. Hier en daar blonk 'n elektrieke lamp op de sluiers van den nevel en 'k was blij, op d'n Ulvenhout- schen weg te komen, waar 'k me, in de stilte van d'n buiten, op m'n gemak gong voelen. Trui dutte gelukkig nog nie. Ze was al doende mee de reddering van t huis. Net as ik bin nenkwam sjouwde ze mee beddegoed. „Zijn ze weg?" vroeg ze. Ik knikte. „D'n Blaauwe is nog gewist mee Aantje, onq oew Nuuwjaar te wenschen." „Komen ze nog trug?" „Misschient." „Gelukkig, wa-d-is t hier akelig stil, Trui!" Trui knikte. Ruimt mergen de rommel maar op," zee Trui en ze knikte naar t bomke en 't staüece. „Nie wochten tot Driekoningen, Trui?" „Neeë, nouw ze weg rijn, nouw Toen gong ze naar t achterhuis. D'r neus snutten. Nuuwjaar was om. Lekker is maar 'nen vinger lang! Ollee, ik schei er maar af. 't Mot allegaar weer wennen! Veul groeten van Trui en as altü gin horkj minder van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13