STADSNIEUWS I CHRISTIAANS INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 7 Jan. I Balans-Uitverkoop J ZATERDAG 7 JANUARI r 1 I GOEDERENHANDEL N.V. AGENDA St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 7 JANUARI 1933 R. K. KIESVEREENIGING Candidaatstelling in afd. III DIRK HARTING R. K. Esperanto-vereeniging „Abbé Richardson" K. J. M. V. „DE KRING' Uitvoering op 13 Januari HET STROOPERSDRAMA TE EGMOND De instructie gesloten VAN ONZE RECHTBANK Vervalschte wegenkaart Mevr. de wed. Brinkmann Kievits t Het conflict in den Groenten- en Fruithandel PARKEEREN BIJ STADSSCHOUWBURG Geen parkeergeld ONGEVALLEN Aan een bouwwerk Aanvulling Kerkbericht In 1933. CINEMA-PALACE WONINGBOUW Voorschot aan Haarlem verleend Voor het Crisis-Comité Zijl uw aangedaan^^p; .qP, kalmeert hoesten if maakt slijm los! brengt verlichting TOONEEL GYSBREGHT VAN AEMSTEL Treurspel in 5 bedrijven van Joost van den Vondel. Het Schouw- tooneel, Stadsschouwburg Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 Nieuwe garage H.O.V. Namiddagconcert BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE SANTPOORT ATHLETIEK R. K. Athletiekvereeniging „De Bataven" 8 Januari 9 Januari Apotheekdiensten In de bijeenkomst van de R. K. Kiesvereeni- ging „Credo Pugno", afdeeling m, Vrijdag avond gehouden, heeft de voorzitter dr. Th. Koot, een Nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij wees op de crisis en de daardoor ontstane ellende en een beschouwing hield over het uit treden uit de R K Staatspartij door zooge naamde democraten. Hij kon zich niet onttrekken aan de mee ning, dat die z.g. democraten slechts hun eigen belang trachten te dienen. Spreker wees op de critiek, uitgekomen in een verslag in de Nieuwe Haarlemsche Cou rant" over een vergadering der studieclub, welke verkeerde critiek op het bestuur der R.K. kiesvereeniging is. Hij legde uit het uitschrijven van de verga deringen der R. K. Kiesvereeniging. Dat een dezer samenviel met de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond valt te betreuren, doch was niet te voorzien. Opzet is uitgesloten, want men wil liefst zooveel mogelijk leden op de ver gaderingen zien. Dat de candidaatstelling al in kannen en kruiken zou zijn door de zorg van het Centraal Bestuur, is onjuist, omdat ieder tiental leden het recht heeft, candldaten te stellen. Dat geen bestuursvergadering uitgeschreven is, vindt slechts zijn oorzaak in het feit, dat het eenigste agendapunt, waarover discussie mogelijk is, de candidaatstelling is, waartoe alle leden bevoegd zijn. De gemeenteraadsleden zijn niet extra ge vraagd, omdat het bestuur meent, dat niet min of meer dwingend in deze moet opgetreden worden. Aangezien in afd. III geen raadslid woont, is de voorzitter der R. K. fractie uit- genoodigd, de vergadering bij te wonen tot het beantwoorden van eventueele vragen, aan welk verzoek de heer Castricum gaarne gevolg heeft gegeven. De secretaris en de penningmeester, resp. de heeren H. J. Nelissen en J. J. Brinkman, brach ten hun Jaarverslagen uit. Aan het einde van 1932 hebben zich nog verschillende leden aan gemeld. 1932 sloot met een voordeeiig saldo van 305.24. De voorzitter bracht beiden functionarissen dank voor hun arbeid. Als candidaten voor de Tweede Kamer zijn door het bestuur en de leden gesteld, mr. J. van HellenbergHubar, Ch. v. d. Bilt, mej. Annie Meijer, rector J. P. A. Bots, mr. G. Kropman, H. E. v. d. Srule en pater Vrümoed O.F.M. Eenig gebruik werd gemaakt van de gele genheid, vragen te stellen aan raadsleden. In antwoord daarop deelde de heer Castricum mede, dat de R. K. fractie er naar streeft, de gehuwde onderwijzeres uit de school te weren. Door de ffactie wordt ook gestreefd naar soberheid bij scholenbouw. Neemt de linksche meerderheid tegenovergestelde besluiten, dan moet de minderheid zich daarbij neerleggen. Ook de omzetting van het Burgerlijk Arm bestuur in een dienst van Maatschappelijk Hulp betoon kwam ter sprake, waarbij de heer Castri cum den gang van zaken schetste. Ook de subsidie-verlaging werd besproken, waarbij de voorzitter der R. K. raadsfractie uit eenzette, dat ook op dit punt, zoo goed als bij alle andere, het algemeen belang in het oog gehouden wordt. De firma Steffens exposeert in haar vitrine aan de Groenmarkt een nieuwe ets van Dirk Harting, de Haarlemsche Kathedraal St. Bavo Ik weet niet of het hier een opdracht geldt óf een probleem, dat de kunstenaar zich zelf gesteld heeft. Met allen eerbied voor het ge weldige gebouw kan ik mij toch niet verhelen, dat er heel wat durf en zelfbeheersching wor den vereischt bij zulk een ondernemen. De Kathedraal bezit ongetwijfeld haar eigen aardige schoonheden; haar silhouet kan in een nevelachtigen ochtend majestueus zijn, naar eigen vormen geven een nieuw aspect aan het stadsbeeld, maar de tijd heeft haar nóg niet de schilderachtige charme kunnen verleenen. die een etser inspireeren kan tot een werk, dat naast schoonheid van vormen en realiteit van stofuitdrukking óók stemming geeft. Daarom is het den kunstenaar dan ook niet te doen geweest. Hij wilde eenvoudig: een portret teekenen van de Kathedraal. En dit is hem gelukt. De ets is een verb'uffend getrouwe weergave van het gebouw met al zijn détails, met de wemeling van figuurtjes, vensters, portieken en torens, met de rondingen waarin de waarden van natuur- en baksteen treffend juist zijn uit gedrukt. Harting is een onzer meest habile etsers, die het vak verstaat als bijna geen ander. Zijn techniek is onberispelijk. Hij kent de trucs en weet voor iedere moeilijkheid een oplossing. Zonder sterke contrasten, die het werk gemak kelijker gemaakt zouden hebben, heeft hij het geheel in een gelijkmatig licht gehouden eu tóch wijken al e détails en schuiven de vlakken natuurgetrouw. Er is een fotografische juistheid in deze ets. zonder dat zij de fouten vertoont, die de lens zoo dikwijls maakt. Hier en daar is een vrijere beweging der ets naald te ontwaren, zooals in de teekening der boomen, waarin de vreugde van den kunste naar opleeft om het minder gedwongene en minder begrensde der opgave. De stofuitdrukking van steen en metaal is voortreffelijk. Ik kan mij voorstellen, dat de j etser met weemoed de kathedraal in een maan nacht bekijkt en met een ingehouden verlangen haar silhouet ziet oprijzen als de Innen door den sneeuw ragfijn worden gemarkArd, maar des te meer waardeering heb ik voor de rustige beheersching, waarbij dit simpele portret ge- teekend is, zonder bravour, in allen eenvoud en reëel. Wij bezitten in dit werk een betere afbeel ding dan welke fotografische ook, omdat zij niets toevalligs heeft. Uit technisch oogpunt bezien is de ets mees terlijk en voor de bewonderaars van het in ieder geval belangrijke gebouw is zij een bezit, dat een voortdurende vreugde geeft. Donderdag 5 Jan. hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering in het gebouw J5t. Bavo". De voorzitter, de heer G. Hoogeveen opende met den Cristelijken groet, waarna het jaar verslag van den secretaris, den heer L. J. Vo gels, onveranderd werd goedgekeurd. Gememoreerd werd de toetreding van een on- derafdeeling der St. Josephsgezellen Haarlem n als individueel lid tot „Nederlande Katoliko". Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter, die zich niet meer herkiesbaar stelde, benoemd tot eere-voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer M. J. H. Looman, en tot vice- voorzitter, mej. M. Blom. Tot afgevaardigde der Districtsvergadering werd benoemd mej. M. Geysen. Besloten werd tot het voeren van en krach tig propaganda onder de leden der diverse Ka tholieke vereenig'.ngen. Na een levendige gedachtenwisseling betref fende nieuwe cursussen, abonnmenten op „Es- peranto"-tijdschriften, buitenlandsehe reizen enz., volgde sluiting. De Katholieke Jonge Middenstandsvereen. „De Kring" werkt gestaag haar winterprogram- ma af. Vele interessante ontwikkelingsavonden zijn gehouden, op welke uiteenloopende onder werpen werden behandeld. De maandelijksche conferenties en Alg H. Communie werden druk bezocht, zoodat van een gezond, intiem leven van deze vereeniging gesproken mag worden. Het ledental is de laatste maanden weer flink toegenomen, zoodat na de zuivering het corps van mannen-van-de-daad weer tot 100 geste gen is. Organisatie zit er thans in deze K.J. M.V., een der 20 af deelingen in dit bisdom! Het wachten was nu op de jaarlijksche uit voeringen, als vanouds een echt Katholiek mid denstandsfestijn. Vrijdag 13 Januari a.s.'zal de tooneelclub in den Stadsschouwburg opvoeren het blijspel „Ge trouwd of niet getrouwd", onder regie van Cor. Tak uit Amsterdam. Dit vrooiijke tooneelstuk zal ongetwijfeld een volle zaal trekken. Introducties zijn nog verkrijgbaar bij N. van Emmerik, Hoofmanstraat 13, Haarlem Naar we vernemen heeft de rechtercommis saris bij de Arrondissementsrechtbank te Alk maar mr. Fruin, heden de instructie tegen den jachtopziener van der B. te Egmond, inzake .het scroopersdrama in de duinen aldaar, gesloten. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond gis terenmiddag terecht de 36-jarige wegenbouwer A. S. te Haarlem, die zijn auto-wegenkaart ver- valschte door de datums te veranderen, waar door hij het rijk voor drie maanden wegenbe lasting benadeelde. Verdachte reed in zijn wagen te Soest, toen een agent van politie hem om zijn papieren verzocht. De scherpe blik van dezen man was fataal voor verdachte, want hij ontving spoedig daarna een dagvaarding thuis waarin hem valschheid in geschrifte ten laste werd gelegd. Voor den rechter-commissaris verklaarde hij „uit een aardigheid" te hebben gehandeld, maar op aandringen van den president erkende hij eerlijk en onder tranen, dat hij dom geweest was, en op deze wijze zichzelf had willen be- voordeelen. De Officier van Justitie achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen. Verdachte staat echter gunstig bekend en daar gevangenisstraf hem van een goede betrekking zou kunnen ontheffen, verzocht hij inwinning van een reclasseerings- rapport. Na in raadkamer te zijn geweest, ver gaarde de Rechtbank zich daarmede accoord. Hedenmorgen had in de parochiekerk van den H. Antonius de plechtige Uitvaart plaats van mevr. de Wed. J. M. BrinkmannKievits, in leven directrice van de N.V. Café-Restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt. De H. Mis van Requiem werd gezongen door den zeereerw. heer pastoor J. P. Reynenberg O.F.M., geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor Uffenkamp, familielid van de over ledene. als diaken, en den weieerw. pater H. J. Smits O.F.M. als subdiaken. Ceremoniarius was de weieerw. pater H. Willemse O.F.M. Het zangkoor der kerk voerde op stemmige wijze onder leiding van den heer Pielage, de 4-stemmige Requiemmis van Perosi uit. De be grafenis geschiedde op het R. K. Kerkhof te Overveen door pastoor Reynenberg, met dezelf de assistentie. Verschillende kransen dekten de baar. Er heeft zich gisteren niets bijzonders op de Groentemarkt voorgedaan. De firma van der Horst heeft onder de handelaren een circulaire verspreid, waarin erop gewezen wordt, dat deze strijd niet gevoerd wordt ten voordeele van de kleinhandelaren, maar van de grossiers. Deze circulaire is heden door de commissie beant woord. Op uitvoerige wijze wordt aangetoond dat de firma zich vergist, want waar de firma nog steeds doorgaat te verkoopen aan personen aan wien geen koopmanskaart verstrekt is, han delt zij in strijd met het belang van den klein handel. Gisteren voerde de firma aan de markt een partij tweede soort bananen aan, welke tegen belachelijk lage prijzen moesten worden ver kocht. Onder de koopers waren ook eenige hou ders van kaarten. Dezen personen is heden een waarschuwing uitgereikt; wanneer het weer zou gebeuren, wordt onherroepelijk hun koopmans kaart ingetrokken en worden ze van handel bij de bij deze regeling aangesloten grossiers uitge sloten. Verder heeft de commissie de medewerking gevraagd van de besturen der beide Zuid vruchtenbonden. Waar deze bonden van im porteurs het met leede oogen aanzien, dat de firma v. d. Horst een tweeledig doel nastreeft, n.l. importeeren en grossieren, is het te ver wachten dat steun in dit conflict van die zijde zeker zal worden geboden. Maandag vergaderen beide besturen en daar na zal een conferentie over een en ander plaats hebben met een deputatie uit de commissie, welke deze actie hier ter plaatse leidt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiinm Heeft U den werkelijken reeds gezien bij: 40MERKADE 53 TEEEF. 13250 De uitverkoop deze week uitsluitend in onze zaak Zomerkade. i PRIJZEN VER BENEDEN INKOOP Uitsluitend contant MiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiinBiiiiiiiiiïï DE SCHOOLPET IS EEN MODEGRIL, Die ging door *t heele land. Maar dat men HOENDERDOS' kolen wil, Dat is een kwestie van verstand! Reeds in de kinderjaren moet men er op bedacht zijn de tanden te verzorgen met de goede Chlorodont-tandpasta. Per tube 35 ct. Inmiddels zijn de hoofdbesturen der vakbon den ingeschakeld, zoodat spoedig te verwachten is dat ook in andere plaatsen de actie zal wor den overgenomen. Hedenmorgen om 8 uur bracht de firma v. d. Horst wel bananen per auto aan, maar ver kocht ze niet. Zij laadt ze zelfs niet uit. De bananen gingen onverkocht terug. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd dat door B. en W. is bepaald, dat bezoekers van den Stadsschouwburg, die met een auto komen, hun wagen op de gewone wijze rondom den schouwburg kunnen plaatsen, doch hier voor geen parkeergeld meer verschuldigd zijn. De thans gevolgde regel bij het parkeeren rondom den schouwburg wordt evenwel gehand haafd. Vrijdagmiddag te half drie is bij den nieuw bouw aan den Rijksstraatweg 258266 de zeventienjarige loodgieter J. Swaan uit de Ben Viljoenstraat 58 van drie meter hoogte omlaag gestort. Hij kwam op balken en houtwerk te recht en bekwam een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen. Met den ziekenauto is hij naar de Maria-Stichtlng overgebracht. Korten tijd na dit ongeval wilde de zeventien jarige loodgieter J. Roosselaar uit de Tweede Hoogewoerddwarsstraat 45, een emmer kokende mastiek naai- een ander deel van het bouwwerk vervoeren. Hij stapte in een 45 c.M. diepen put. kwam te vallen en kreeg de mastiek over gelaat en linkerhand. Met ernstige brandwonden bedekt, is ook hij naar de Maria-Stichting overgebracht. In aansluiting op het kerkbericht der paro chie H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) melden wij, op verzoek van de Overste van het St. Lucia-gesticht, dat de meisjes, die het vervolg-onderwijs bezoeken aan de St. Lu- cia-school, ingang Tugelastraat, a.s. Dinsdag avond te 7 uur wederom verwacht worden. Zij gaan weer lustig verder met diefstal van fietsen. Zoo deed iemand Vrijdagmiddag bij de politie aangifte, dat hij Donderdagmiddag tot de ontdekking kwam, dat zijn rijwiel, staande op den Rijksstraatweg, verdwenen was. Al was het niet vet Een man van het gilde der langvingers ont rukte gisteravond aan een 57-jarige dame in het Wilhelminapark een handtaschje, inhou dende twee kwartjes. De bestolene deed dadelijk bi, de politie tele fonisch aangifte, die onmiddellijk op het pad trok, echter nog zonder succes. In bovengenoemd theater draait deze week een Aafa-film, die de buitengewone verdienste heeft, althans zeker voor Holland, van actueel te zijn, en nu te berusten op een thema, dat nu eens niet speelt om een privé-secretaresse, die er op uit is directeursvrouw te worden of iets dergelijks. Het is een Wielr'enner.sfilm, deze rol prent, die den juisten naam ontving van „Een streep door de rekening." Men zit er onmiddel lijk mee midden in het renners-millieu en maakt al de peripetieën mee van het drukke renners leven. Er worden onderhandelingen gevoerd, complotten gesmee'd wie aLs eerste aan zal komen, rijwielfabrikanten mengen zich in de voorbereidingen tot èen wedstrijd, belagen, mid dels hun knappe dochter, een opkomende ster aan den rennershemel, en tenslotte zegeviert toch nog de van alle kanten in het nauw ge dreven held. Er zit spanning in deze klank- film, de achtervolgingswedstrijd achter zware motoren is uiterst opwindend, en het liefdesge- schiedenisje dat door het verhaal loopt, en alles bindt, is uiterst aannemelijk, eenvoudig en echt. Er zijn zeldzaam goed getroffen détails in deze film, goed en geestig gevonden tegenstellingen, en de typeering is buitengewoon geslaagd bij alle medespelenden. Een film, die zeker niet nalaten zal den bezoekers een aangenamer, avond te bezorgen. Op het tooneel verschijnen twee ras-echte Parijsche straatzangers, die alleen reeds door stem en mimiek in staat zijn, om den lachlust op te wekken. Maar men moet z'n Fransch wel als 'n Parijzenaar beheerschen om de heeren in hun beide voordrachten over de liefde en den terugkeer van een begrafenis te kunnen volgen, om er de geestigheid ten volle van te kunnen apprecieeren. De teekenfilm met zang „Time on my hands" brengt geestige afwisseling na de beide jour naals, waarvan de wintersportfllm wel duize lingwekkend snel werd afgedraaid. Polygoon komt met 'n pianisten-wedstrijd, den grooten kloosterbrand te Zwolle en de ingebruikneming der nieuwe electrische tram naar Leiden. Het rollend fornuis heeft afgedaan. Aan groot en klein is dit programma aan te bevelen. Bij Kon. besluit van 31 December 1932, afd. Volksgezondheid, is aan de gemeente Haarlem een voorschot verleend van 82.800. ten einde die gemeente in staat te stellen onder waarborg van tweede hypotheek een voorschot van gelijk bedrag te verstrekken aan H. v. d. Pol, te Heem stede, ten behoeve van den bouw van 138 woningen. Door het Bureau van het Comité tot bestrij ding van de gevolgen der werkloosheid te Haarlem, afd. van het Nationaal Crisiscmlté, is een dankschrijven gezonden aan het perso neel van Franken's Broodfabrieken voor de toezending van de 50ste wekel'jk-che bijdrage Het acht dit een uitnemend bewijs van saam- hoorigheid en daadwerkelijken steun aan den arbeid van het Com'té. Het bestuur zou het op hoogen prijs stellen, warneer met deze weke- lijksche inzameling zijn werk blijft gesteund worden. t/raaq het oordeel Man uw dokter I AGENTEN F: B-MEINDERSMA-OEN HAAG Herdenking van de 25-jarige tooneeüoopbaan van Mevr. Jacqueline Royaards-Sandberg Mevrouw Royaards viert haar 25-jarig jubi leum als actrice en maakt een tournée door de grootste steden, opdat tooneellievend Nederland gelegenheid vinde de kunstenares, die de laat ste jaren maar al te weinig op den voorgrond treedt, naar verdienste te huldigen. Dit laatste is zeer moeilijk, want deze vrouw is niet los te maken van den man, ha&r man, die eenmaal het vaderlandsche tooneel wist cp te voeren tot een hoogte, waarop wel een sterke daling moest volgen, omdat er na zijn heengaan niemand was in Plankenland, groot genoeg om dien arbeid te kunnen voortzetten. In ieder woord van waardeering, dat in deze dagen tot mevrouw Royaards met oprechtheid wordt ge richt, moet dus wel een toon van weemoed tril len, omdat zij, die de groote steun van wijlen dr. Willem Royaards was, nu de levende her innering vormt aan een schooneren tijd, toen ons tooneel met reden in eere werd gehouden. Dat die voorname figuur nu in ieders ver beelding naast de jubilaresse staat, kan haar niet hinderen, want die gestalte werpt geen schaduw, doch stelt haar in schooner licht en overigens is er de fijne zang van Vondel, ter eere van Badeloch en allen die haar gelijk zijn, aangeheven: „Waar werd oprechter trouw Daarom ook is de „Gysbreght van Aemstel' die niet alleen „D'ondergangh van syn Staöt en syn Ballingschap" schetst, maar ook de ver heven liefde, die dé echtgenooten aan elkander bindt, een uitnemend gekozen stuk voor de her denking van dit jubileum. Niet alleen uit histo rische en ook niet alleen uit artistieke beweeg redenen, al- vallen deze nu wel zeer bijzonder met de persoonlijke samen. „Het Schouwtooneel" bezat motieven om me vrouw Royaards bij deze gelegenheid» in zijn midden te nemen en haar voor het publiek te leiden als vrouwelijke hoofdfiguur in een van Vondels meesterwerken. Het heeft zich ook in gespannen om een waardige vertooning van het traditioneele drama te geven en bij de critiek, die elke uitvoering en zeker een tot vergelijking dwingende uitvoering uitlokt, moet nu toch wel erkend worden, dat deze pleuze tooneeldaad ge slaagd is. Het heeft er zijn beste werkers voor gespannen om de schoonheid van 's meesters werk opnieuw te doen leven en al kan dan niet de hoogte van stijl worden bereikt, die Royaards weer tot ons zou hebben gebracht, er was toch genoeg om tot groote waardeèring té stemmen. Een ha-monisch geheel op hoop plan zal wel niemand hebben verwacht een derge lijk optimisme is nu niet gerechtvaardigd. La ten we daarom dankbaar zijn voor het vele schoone dat te genieten viel en dat menigmaal rondom de fijne Badeloch-figuur de juiste stemming schiep. In de rustige, indrukwekkende décors van Frits Lensvelt, met mooie costumes van Nell Bronger, werd de bijna drie eeuwen oude tra gedie met veel toewijding gespeeld. Er zijn geen verrassingen te bewerken, tenzij door een ge- nialen geest, en de weinig bewogen handeling dwingt tot suprematie van het woord. De spe lers spanden zich afzonderlijk in om Vor.dei's schitterende verzen voor het voetlicht te laten sprankelen en dat gelukte aan velen in menig schoon moment. Ko van Dijk in de titelrol was daarbij volop acteur en beheerschte dikwijls 't tooneel door zijn sterke actie, die de beteekenis der tragedie levendig hield, Jan Musch vond weer gelegenheid om zijn zeer bijzondere gaven als verzen-zegger te toonen als Vosmaer, de Spie, en meer nog als de Bode. Dat hij als Ra phael onzichtbaar bleef, deed aan het laatste bedrijf van het drama geen schade, evenals en kele andere afwijkingen in de opvatting bij deze opvoering gemotiveerd bleken. Gosewyn van Aemstel zagen we op waarlijk fijne wijze uitgebeeld door Folkert Kramer. Het decoratieve tafereel van den grijzen Bisschop, temidden der schuchtere Clarissen, was zeker niet het minste van den avond. We zouden te uitvoerig worden als we de verschillende medewerkenden met hun deugden en fouten moesten herdenken. Sterker nog dan wat hun spel ons gaf, herinneren we ons een moment van zuivere schoonheid: de Rey van den Kerstnacht, op diep ontroerende wijze voorgedragen door Liesbeth SandersHerz- berg. In deze omgeving bleef de Badeloch van mevrouw Royaards iets afzonderlijks behou den, maar ze was dan ook de jubilaresse en misschien hebben we daarom nog meer toe gewijde aandacht gehad voor haar treffende dictie en zeer beschaafd spel. Haarlem heeft haar op eenvoudige maar hartelijke wijze gehuldigd. Toen middernacht al naderde, stond het huldigingscomité op het tooneel naast de jubilaresse, die zich door een schat van bloemstukken zag omringd en toe gesproken werd door den voorzitter van het Nederlandsch Tooneelverbond, den heer Tjebbo G. Franken. Het was een gevoelige speech, die tevens enkele opmerkingen omtrent den toe stand van het huidige tooneelleven bevatte, wel ondeugend in zoo'n m'lieu de malaise der dramatische kunst op rekening werd geschoven van het feit, dat er tegenwoordig zoovelen op de planken staan, wier roeping het niet is, tooneel te spelen. De gestalte van dr. Royaards werd opgeroepen in sympathieke bewoordingen, de kunst der jubileerende actrice werd met groote waardeering herdacht en het geschenk van het coniité overhandigd. Symptahiek klonk ook de toespraak van de presidente der Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, mevrouw J. Cohen Tervaert, die de levende Badeloch huldigde als echtgenoote en moeder. Dan had nog even de heer J. A Kaart, direc teur van den Jansweg-Schcuwburg, het woord om een oude tooneelherinnering op te halen en zijn lof bij dien der anderen te voegen. Mevrouw Royaards bedankte op lieve wijze. Zij memoreerde den band, die haar aan Haar lem hechtte, herdacht kiesch een ongenosmde uit deze omgeving, die haar overleden echt genoot bij zijn arbeid voortdurend had ge steund en eindigde met het uitspreken van een eigenaardigen, maar lieftallig voorgedragen wensch: dat men den kunstenaar, die bezig was het Hildebrand-monument af te leveren, de gelegenheid zou schenken, het te stellen op de plaats, die hij de beste vond. En daarbij richtte zij zich met vriendelijke vrijmoedigheid tot den aanwezigen burgemeester. Het was een mooie avond, die door de élite van de stad werd bijgewoond. H. B. v. d. S. Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000. Zooals uit een advertentie in ons blad ge bleken is, opende hedenmiddag' de heer Joh. C. Rustman een nieuwen auto- en rijwielhandel in het perceel Lange Heerenvest 34. Het architectenbureau Verspoor en Muylaat is er in geslaagd, de beschikbare ruimte zoo economisch mogelijk te verdeelen: een fraaie showroom aan de straatzijde, een gezellig kan toortje en een garage, met een oppervlakte van ruim 300 M2„ terwijl achter het gebouw nog een werkplaats zal Ingericht worden. Eigenaardiger wijze is het dak geheel van hout met ijzeren 'spanten. Toch is door het aanbrengen van een cementen vloer, zand- steenen muren en een regenscherm over de ge- heele breedte, het brandgevaar tot een mini mum beperkt. De vele wagens in de garage zijn alléén voor den verkoop bestemd, zoodat ongetwijfeld de heer Rustman, wat mede blijkt uit de uitbrei ding van zijn zaak door verplaatsing van An- thoniestraat 46 naar Lange Heerenvest, wel ver trouwen in de toekomst heeft! De Haarlemsche Orkest-Vereeniging (Diri gent: Frits Schuurman) geeft een namiddag concert op Zondag 8 Januari, om kwart over 2, in de Gemeente-Concertzaal. Het programma vermeldt: Arlesienne-Suite No. 1 van Georges Bizet. Fantasie over motieven uit „Der Trompeter von Sackingen", van Nessler-Nikisch. Trompet solo: W. de Vries. Geschichten aus dem Wiener Wald, wals van Johann Strauss. Tafereelen uit den Elzas, van Jules Masse net. Marsch uit de opera „Tannhauser", van Ri chard Wagner. Geboren: 3 Januari, E. J. M. RaapVeer kamp, dochter; 4 Januari H. v. Asperen— Jansen, z., 6 Januari, C. B. P. Zantvoort— Beijk, zoon. Overleden: 5 Januari, H.'de Bónt—Rooze- maal, 66 jaar. Houtmarkt; 4 Januari, R. H. van Rossum, 18 jaar, Gen. Bothastraat: 5 Jan. M. C. BakkerZonneveld, 56 jaar, Voorting-( straat. Diefstal. De heer H„ wonende in de Melchior Treublaan, heeft aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht twee hanen en een hen uit zijn kippenhok bij zijn woning zijn ont vreemd. Kippenhouders opgepast! Toóneelvereeniging „D. E. T." De R.K. Toó neelvereeniging „Door Eendracht Sterk", zal morgen (Zondag) op veelvuldig verzoek nog eens opvoeren „Gebroeders Kalkoen", vroolijk spel in 3 bedrijven van Gerard Nielen. De eerste maal, nu 2 jaar geleden, toen D.E.S voor het eerst met een gemengde bezetting voor het voetlicht kwam, oogstte zij met dit stuk een zeer groot succes, en het is mede daarom, dat aan het veelvuldig verzoek wordt voldaan. Missiënaaikrans Allerheiligst Hart van Jezus. Deze Missienaaikrans houdt zijn jaarlijk sche tentoonstelling in de zaal van den heer Böhm te Santpoort 7 Januari van 's middags 6 tot 11 uur en 8 Januari van 11 tot 11 uur Ze is oook toegankelijk voor niet-Katholieken De toegang is vrij. De opbrengst dezer ten toonstelling is voor de Missie van de Paters van het H. Hart te Driehuis. Men meldt ons uit Leiden: A.s. Zondag 15 Jan. wordt er door de R. K. Athl.ver. „De Bataven" een veldloop georgani seerd. Het parcours, dat ruim 3 K.M. lang is, is gelegen op het R. K. Sportpark „Haagweg". Inschrijvingen tot 14 Jan. bij Th. v. Tol, Oostdwarsstraat 5, Leiden. Deelnemers kunnen zjjn, die aangesloten zijn bij de DHAK of bij een R. K. sportvereeniging. Gebouw „St. Bavo". Anti-Rev. Statenkies- kring Velsen, 2 uur. Geel-Wit, 6 uur. Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg. Willy Gentsch' Wiener Operette „Der Zigeunerbaron", 8 uur. Schouwburg Jansweg „De affaire Dreyfus", 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw. Receptie „Utile Dulci", 35 uur. Solistenconcours, 5 —11 uur. Cinema. Bioscoopvoorstellingen en variété 7, en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur, Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Gebouw „St. Bavo" Feestavond R.K. Metaal- bewerkersbond, 8 uur. Stadsschouwburg Nederlandsch Kinder tooneel: „De Ring van den Hertog", kwart over 2 N.V. Gezelschap Saalborn: „De Sabijnsche Maagdenroof", 8 uur. Gemeente Concertzaal Namiddagconcert H.O.V., kwart over 2. Schouwburg, Jansweg R.K. Kinderkoor: Ope rette „De Sneeuwkoningin", half 3. St. Josephs Gezellen-gebouw, Jansstraat So listenconcours, 12 en 7 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur, Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Motorcursus, 8 uur Gemengd Koor „Onder Ons", 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. - Schouwburg, Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap": Voordracht van kanunnik Ch. Thellier de Poncheville over „Comment sus- citer les chefs de demain?", kwart over 8 uur. Gebouw H.K.B. Tempeliersstraat Amusements avond Haarlem's Salon-Orkest, 8 uur. Restaurant Brinkmann, Groote Markt Op richtingsavond afd. Haarlem der Ned. Smai- film-Liga, 8 uur. St. Josephs Gezellen-gebouw, Jansstraat Dam club T.E.P., 8 uur Rederijkerskamer „Sint Genesius", 8 uur. - Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uurZater dags 1012 uur. Adres: BlQemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. De Zondag- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378 en door de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. Do Bibliotheken zijn geopend: BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8A—9A UUT VRIJDAGAVONDS 8A—9 A uur DINSDAGMIDDAGS 4—5 uur. BIBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 2A—4 UU1' (Voor Schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS v TA—8A uur VRIJDAGAVONDS van TA—8A uur BIBL. N. GROENMARKT 22: WOENSDAGMIDDAGS 2A—4 uur (Voor Schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS TA—9 uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGAVONDS TA—9 uur vorige feereen Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 10241 10244 iV, Nederland 1916 10! 10! i Nederland 1931 >004 100% 5 Nederl 1932 'Oh* 4% N. Ind. 1926 AB 65* 95 Banken Koloniale Bank 64 c4 Indische Bank 59 f9 Cert. Handel-MUt8 66H Industrieën Unilever 114 10294 Caivé Delft 05H 64 AIr. Kunstzijde 38*4 4 Van Berkel's Pate20 19y± Nieuwe Philips 135^4 Küch Accoustiek 3J6 3 Ned. Ford 119/4 J18J» Industr. Buitenland Anaconda 8y, 8*4 Bethlehem I614 U S. Steel 30 U. S Leather 4 Intern Nickel W4 8h Mijnbouw Boeton Mijnbouw 16 16 /lig. Exploratie '30 120 Redjang Lebong Ü1 91 Petroleum GaBoes 19 19 Kon Olie 163 Ij >594 Perlak e/ 824 Continental OU H 24 Peudawa 6a« Vorige k-jersen Shell Union OU 54» 5'A» Rubber A'dam Rubber f3'4 65*4 Bandar 43 4414 Dell Batavia Rubber ±V/t 84 Serbadjadl 22 1214 SUau 19 19 V. I. a. 034 33 Allied 22 22 Intercontin. RubberO. 141 Scheepvaart Java Ch Japan .6 .8 Holl. Amerika Lijn ÏH fü Dito Gem. Elgend3>4 Kon. Ned Stoomb>7% Scheepvaart-Unie 59)4 59 Suiker n 179)4 184 Jav Cultuur »'g N. J S U7® '9 Poerworedjo .ij» Vorstenlanden 07 50 m Actions Idem Tabak Dell Batavia >62 167 Oude Dell 1374< Oostkust 18 21 Senembah '43)4 150 Spoorwegen Union Pacific 75 76§ Wabash 44» H Erte 5)4 614 Kansas City Southf South Rallwo 644 S exdiv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2