Een roode predikatie Alarm over Nederland! W Het conflict te IJ muiden m COMMISSIE VAN ZES WIJZIGING ZIEKTEWET ZATERDAG 7 JANUARI WERKVERSCHAFFING IN T GROOT Hoe te financieren? DE LEIPZIGER MESSE IN NEDERLAND Opheffing van 't kantoor te Rotterdam De burgemeester van Velzen als bemiddelaar Wetsontwerp ingediend Weer arbeid en brood! bedrieglijke bankbreuk LEEKEPREEKEN FELLE BRAND TE AMSTERDAM M: Gistermorgen heeft in de St. Anthoniebreestraat te Amster dam een ontploffing plaats gehadtengevolge waarvan een winkelpand geheel uitbrandde. Hierboven de strijd van de brandweer tegen de vlammen Staking doorgezet! HOOGE ONDERSCHEIDING Aan den vertrekkenden Griekschen zaakgelastigde PATER H. RAMAKERS f Oud-rector te Hoensbroek FRAUDULEUZE INVOER De bedoeling is technische moei' lijkheden weg te nemen en aanvullingen aan te brengen Twee maanden geëischt VERDUISTERING Bij de Rott, Electr. Tram Verdronken Het I. C. V. vóór een kortere werkweek Ex-bankdtrecteur aangehouden Planten- en bloementeelt Door omstandigheden van persoonlijken aard zijn wij gedurende ongeveer vier maanden verhinderd geweest onze weke- lijksche bijdrage in deze rubriek te leveren. Wij meenen in den geest onzer lezers te han delen, wanneer wij „Ad interim", die ons op zulk een bekwame wijze verving, hier openlijk dank zeggen voor zijn bereidwilligheid. Wij behoeven niet lang te zoeken naar een onderwerp voor deze hervatting van onze taak. Er trilt voor ons nog in den aether na een rede, die ons op Nieuwjaarsmorgen een uur lang beeft vastgehouden en met ons vermoedelijk vele duizenden landgenooten. Hoevelen zal het gegaan zijn als ons, hebben wij ons afgevraagd? Het radiotoestel stond met Oudejaarsavond op den K.R.O. ingesteld. Op Nieuwjaarsmorgen wordt de stroom opnieuw ingeschakeld: de K.R.O. zal volgens program een Hoogmis uit zenden. Men hoort een preek, een uitmunten den predikant. Maar de taal klinkt wat vreemd. Hoe knap schildert die pastoor de economische crisis met haar gevolgen, niet enkel voor den kleinen man, ook voor den middenstander, ook voor de rijken van weleer, ook vooral voor de intellectueelen, voor de hoofd-arbeiders. En hoe fel gaat hij te keer tegen den mammon: hoe geeselt hij de uitwassen van het kapitalisme! Welk een vredesvriend blijkt hij te zijn in zijn bestrijding van den oorlog, van het ruwe wapen geweld, in zijn beroep op den Heiland, die den avond vóór zijn dood nog bevel gaf het zwaard in de scheede te houden; op het Christuskind Van Bethlehem, dat den vrede kwam brengen. Maar dan gaat het betoog in zijn opnieuw Opvlammende bestrijding van het kapitalisme toch de perken van een preek in een katho lieke kerk te buiten. De hand grijpt naar het programmaboek. Hoe heette die pastoor ook Weer?.... Maar wat daar juist gezegd wordt, klinkt zuiver socialistisch! Het oog dwaalt over het programma heen om opeens de misvatting te ontdekken: de golflengten zijn met X Januari omgewisseld. Men is bezig te luisteren naar de Nieuwjaarsrede van A. B. Kleerekoper. Onder- tusschen, de redenaar heeft gepakt; hij houdt vast en het is de moeite waard hem tot het einde toe aan te hooren. Wij hebben ons afgevraagd: hoeveel duizen den zullen een gelijke vergissing op Nieuwjaars morgen hebben begaan? Hoevelen zullen opzet telijk, uit louter nieuwsgierigheid, hun toestel zóó hebben ingeschakeld, dat zij den bekenden sociali«tischen spreker en schrijver in zijn Nieuwjaarsrede te hooren kregen? O, er is heel veel lof op de radio te zingen. Maar het is toch nog altijd de moeite der overweging waard of diezelfde radio bij de wijze, waarop de vrijheid van het woord in den aether in ons land wordt toegepast, ook niet ontzaglijk veel kwaad doet. Een Christen, een Katholiek, moet al heel ver afgedwaald zijn, wanneer hij socialistische of communistische bladen als dagelijksche lectuur in zijn huis haalt. Maar even aan het knopje van zijn radiotoestel draaien en een socialistisch propagandist in de kamer binnen laten, ach, dat is zoo gauw gebeurd, en lijkt zoo onschul dig. Kan men zelfs al niet door communistische en fascistische sprekers uit Moskou en Rome met sterke zenders in het Nederlandsch worden bediend? Wordt er wel genoeg tegen het gevaar van de radio in onze kringen gewaarschuwd, hebben wü ons afgevraagd? Wij bemerken daar zoo weinig van, terwijl omgekeerd iedereen, die Wil, en de katholieke propagandisten hebben rijke ervaring op dat punt, kan constateeren, dat de roode propaganda door middel van de radio een verderfelijken invloed in onze kringen Uitoefent! De Nieuwjaarsrede van een der knapste mannen uit het Nederlandsche socialistische kader heeft ons daarvan weer een treffend bewijs gegeven. De heer Kleerekoper waarom zouden Wü het verzwijgen heeft van nature zeer groote talenten. Hij heeft de ziel van een kunstenaar. Persoonlijkheden als hij zijn er maar zeer weinig in de socialistische beweging; zijn er maar weinig in ons heele land. Hij heeft de gave van het woord, van het gesproken èn het geschreven woord; een combinatie, die zeld zaam is. Met zijn pen doet hij wonderen, hetzij hij in hooggestemde lyriek de zegeningen van het socialisme prijst, hetzij hij met bijtend sarcasme in een tegenstander zóó plastisch de aandacht op een zwakke plek vestigt, dat de geheele figuur daardoor een meesterlijke kari katuur wordt. Als redenaar heeft hij in zijn besten tijd altijd de groote kunst verstaan van te overtuigen door zijn woord alleen, zonder uiterlijke hulpmiddelen of listige sprekers trucjes. Hij greep zijn gehoor altijd in de ziel, omdat hij die ziel zoo goed kende. Dikwijls, vooral nu hij ouder wordt en wij hem na een ziekte van enkele jaren in een diep ernstig betoog op den Nieuwjaarsdag hoorden, herin nerde hij ons aan den grooten anti-revolution- nairen leider dr. Abraham Kuyper, die ook, èn door het geschreven èn door het gesproken woord zoo uitnemend de kunst verstond om de consciënties van de kleine luyden te bespelen. Beiden verstonden de kunst om het in hart en nieren nog zoo christelijk, Nederlandsche volk, door de onovertroffen bijbelteksten voor hun meening te winnen. Ook Kuyper was daarbij niet altijd kieskeurig. Wü herinneren ons een groote rede van den anti-revolutionnairen staatsman in het stampvolle Amsterdamsche Concertgebouw, waarbij hij sprak over „de drie ordinantiën Gods." Een van deze drie was de tariefwet, waarmee hij de verkiezingen inging en sneuvelde. Hoe ongelooflijk het ons thans moge schijnen, een redenaar als Kuyper verstond de kunst om uit den bijbel te bewijzen dat protectie, dat bescherming van den handel tegenover „liberalen" vrijhandel noodzakelijk was. Maar afgezien van zulk een enkele merkwaar dige uitglijding, was het verklaarbaar en niet te misduiden, dat de schepper van een christe lijke politieke partij zijn volk in de hem zoo na liggende tale Kanaans toesprak en meetrok. Tenslotte was zijn strijd tegen het overheer schende liberalisme van die dagen, zijn strijd voor de vrije school, vóór de erkenning van Gods gezag in het staatsbestuur, een heilige strijd en kwam zijn beroep op Gods woord veelal te pas. In ieder geval was zijn streven om door de ver overing van de staatsmacht, door de hervorming van bestaande en de invoering van nieuwe wetten het openbare leven in overeenstemming met de christelijke leer te brengen. Er was dus geen tegenspraak tusschen bijbel en politiek. Maar ziehier nu het gevaarlijke in een talent vol schrijver en redenaar als de heer Kleere koper, dat hij de christelijke massa's tot zijn partij, tot het socialisme wil trekken met woor den, die hun van jongsaf dierbaar en heilig zijn, met Gods woord, waarmee zij zijn opgegroeid. Is er beter bewijs, dat de speker het bij het juiste einde heeft, dan wanneer hij onze heilig ste gevoelens blijkt te deelen; wanneer hij een beroep doet op den Christus, den onzelfzuch- tigen lijder voor de menschheid, den geborene in een armen stal, den geeselaar van de woe keraars, van de uitzuigers en huichelachtige farizeërs? Is het wonder, dat vele zwakken gaan wankelen, wanneer hun op deze wijze wordt voorgehouden, dat zij hun Christendom nergens beter dan in het socialisme kunnen beleven? Laten wij toch al die zwakkeren om ons heen, tot wie de sirenezangen van het socialisme met al de kunstmiddelen van onzen tijd zoo gemak kelijk doordringen, er van overtuigen, dat, wie drie zinnen uit een boekje leert, daarmee nog geen vreemde taal spreekt; dat, met andere woorden, een levensbeschouwing als het socia lisme onoverbrugbaar tegenover de christelijke blijft staan, ook al brandt men in het andere kamp enkele wierookkorrels voor den Stichter van het Christendom. Eerst wanneer het socia lisme de geheele liefdeleer van den Christus onderschrijft en naastenliefde in plaats van klassenstrijd en klassenhaat wil stellen; wan neer het Gods leiding en opperhoogheid ook in het publieke leven wil erkennen; wanneer het als einddoel van alle menschelijk streven niet de aardsche verzadiging, maar een eeuwig leven na dit tijdelijke wil erkennen, eerst dan kun nen wij eens praten met knappe Nieuwjaars- redenaars als de heer Kleerekoper en allen, die minder talentvol met hem in koor meezingen. Maar tegen zulk een gelouterd „socialisme" hebben wij dan ook geen enkel bezwaar! HOMO SAPIENS erkverschaffing in t groot vragen, ja eischen wij, uit naam van honderd duizenden werkloozen, die in moreelen en stoffelijken nood verkeeren, uit naam ook, meenen wij te mogen zeggen, van allen, die in werkverschaffing een zaak zien van nationaal belang, van allen, die begrijpen, dat ons land niet gedurende langen tijd jaarlijks meer dan 300 millioen (grootendeels of bijna geheel) improductief kan besteden aan werkloozen en armlastigen Werkverschaffing in 't groot! Zoo niet, dan zal de weerkracht van onze natie snel afnemen, dan zullen wij steeds méér duizenden aan de ellende der werkloosheid ten offer laten vallen, dan zullen wij de financiën van de overheid en daardoor ook van den particulier uitputten, dan zullen wij steeds sneller verarmen, tot er eenmaal het moment zal aanbreken, waarop wü ten einde raad zullen moeten erkennen, dat wij verkeerd geëkonomi- seerd hebben, het moment waarop een katastrof onvermijdelijk zal blijken. Wanneer we nu werkverschaffing in t groot eischen, dan neme men het begrip werkverschaf fing niet in den traditioneelen engen zin van het woord; neen, dan bedoelen wij daarmede ook voor 'n goed deel: werkverruiming, werkver- vroeging, en zulks mógen we bedoelen, omdat wü in vorige artikelen ook principieel den eisch stelden, dat de werkverschaffing zooveel mogelijk productief zou zijn, dat de werken zooveel mogelijk hun geld zouden opbrengen. Nu nog een enkel woord omtrent den aard der werken, welke wij voornamelijk uitgevoerd zou den wenschen te zien. In ons voorgaand artikel somden wij meerdere werken op, welke allereerst voor uitvoering in aanmerking dienden te komen, en wij sloten ons volkomen aan bij het betoog van prof. N. J. Polak in „Economisch-Statistische Berichten": dat vooral gestreefd moest worden naar ver betering van het verkeerswezen door aanleg van wegen en bouw van bruggen; in dit verband spraken wij van een nationaal werkver schaffingsplan: een Nederland met een sterk verbeterd verkeerswezen toch zou een nóg hech tere, een nóg compactere nationale eenheid vormen. Hoezeer wü dan ook geen enkelen vorm van werkverschaffing, door wélk overheidsorgaan ook beoefend, uitgeschakeld zouden willen zien, het is geen toeval, dat onze aandacht zich voor namelijk concentreert op het geschikt maken van groote wegen voor het moderne verkeer, waaraan natuurlijk onafscheidelijk verbonden is de bouw van een betrekkelijk groot aantal brug gen, ten deele reeds genoemd in ons vorig artikel. De groote, de allesbeheerschende vraag is nu: hoe dit alles te financieren? Prof. Polak heeft voorop gesteld, dat we rijk zijn, veel geld bezitten, maar toch althans via de overheidsorganen over geen geld beschik' ken om zulke groote plannen te doen uitvoeren. En inderdaad: Prof. Polak heeft gelijk: de toestand van 's lands financiën is zorgelijk, even' als die van de meeste gemeenten, en het ziet er naar uit, dat die toestand in de nabije toekomst nog veel zorgelijker zal worden. Is er dan geen geld? O zeker! Geld is er in overvloed, maar het ligt onbenut, in vele gevallen zelfs volkomen renteloos, daar het niet belegd kan worden, maar het kan niet rentegevend worden aangewend. H o e nu een deel van dit geld in de circulatie te krijgen? Prof. Polak stelt voor, vijf Jaren achtereen 20 millioen ten laste van het Wegenfonds te leenen, waardoor men de jaarlijksche uitgave voor werken van 20 millioen in die vijf jaar zou kunnen opvoeren tot 40 millioen; met de rente betalingen, in den loop van die vijf jaar te doen, zou dit een leeningsbedrag van circa 110 millioen vereischen; volgens den Professor zou den de inkomsten van het Wegenfonds de be' talingen van rente en aflossing steeds toelaten, vooral daar de inkomsten van het fonds door de verbetering der verkeerswegen belangrijk zouden stijgen, „mits de wegen- en rtjwielbe- lastingen ten bate van het fonds worden ge handhaafd, waartoe het Rijk zich bij het sluiten der leening zou dienen te verbinden"; de Pro fessor meent, dat onder de tegenwoordige om standigheden zulk een leening zelfs tegen 3H pCt. slagen zou. Inderdaad kan Prof. Polak ook hierin gelijk hebben. toe tte juichen plannen zijn we nog niet, waar we komen moeten: wat be teekent een- werkver ruiming van 20 miUioen per jaar voor meer dan 300.000 werkloozen. Terwijl slechts een déél en lang niet het grootste deel! van dit bedrag rechtstreeks „veiloond" zal kunnen worden? Neen, naar ons bezien van de zaak, zal men het kwaad der werkloosheid met sterkere mid delen moeten aangrijpen en méér productieve arbeid moeten vinden, b.v. in ontginningen en bouwrijpmaking van gronden, in woningbouw, in verbetering van kanalen en vaarten, enz., óók door provinciën en gemeenten en polder besturen. Er worde ziedaar ons plan gesticht een Rijkswerkverschaffingsfonds, gevoed door een groote. geleidelijk op te nemen leening b.v. tot een bedrag van ƒ300 millioen, uit welk fonds het Ruk alles bekostigt en bekostigen doet, wat aan werkverschaffing in zeer ruimen zin genomen ten koste gelegd wordt, wat dus méér wordt uitgegeven dan wat thans voor openbare werken als „normaal'' wordt aanvaard. Bij het opperen van een dergelijk leenings- plan behoeft o.i. het denkbeeld van het uit schrijven eener p r e m i e leening geenszins uit geschakeld te worden. Hier zullen onze beproefd-voorzichtige Neder landsche financiers natuurlijk terstond de vraag stellen, of een dergelijke leening ons crediet niet in gevaar zal brengen, of het spook der inflatie niet dreigend zal opdagen Ons dunkt, dat dit te minder het geval zal zijn, naarmate de uit te voeren werken op niet al te langen termijn werkelijk productief zullen blijken, en productiviteit is onze eerste en laatste eisch. Daarom zal men er niet voor mogen terug schrikken, de weggebruikers (om ons tot dit eene voorbeeld te bepalen) voor een zeer groot deel de kosten van de verbetering der verkeers wegen te doen dragen, in den vorm van nieuwe of verhoogde wegenbelasting (liefst zooveel mo gelijk ten laste van de werkelijke gebruikers), in den vorm ook van we durven het woord haast niet uitspreken! bruggenbelasting. Het in de „ondernemingen" gestoken geld moet terugkomen. Zij het dan ook ten deele. Immers, indien de overheid op groote schaal aan werkverschaffing gaat doen, zal zij millioe- nen aan werkloozensteun uitsparen, en die millioenen beteekenen rente en aflossing van een zeer groot kapitaal! Naast deze overheidswerkverschaffing ver smade men ook niet het middel van concessies aan particuliere vennootschappen tot het uit voeren van openbare werken, welke de overheid niet of voorloopig met ter hand wenscht te nemen. Wij denken hier o.a. aan een verkeers- brug over den Moerdijk en over het Noordzee kanaal bij Velsen. Zou er tot deze en dergelijke doeleinden geen particulier kapitaal bij elkaar te krijgen zijn, indien de Regeering concessie verleende, zóó, dat de geïnteresseerden vrijwel wiskunstig-zeker rente en aflossing gegarandeerd zagen? In Amerika is dit systeem zoo goed mogelijk gebleken, o.a. in het geval vande Holland tunnel en van een brug over de Hudson-rivier. Waarom ook in Nederland dit middel niet beproefd in deze heel bijzondere tijden, nu ondanks alle malaise het verkeer in ieder ge val nog toont, een toekomst te hebbenl Ging de Regeering ertoe over, door middel van een Rijkswerkverschaffingsfonds op groote schaal werkverruiming en -vervroeging mogelijk te maken, en wilden particuliere vennootschappen met regeeringsconcessie andere productieve werken ter hand nemen, dan zou de werkloos heid den eerst volgenden tijd tot aller heil! voorzeker heel sterk bestreden worden, juist ook omdat door de uitvoering der hier naar voren gebrachte werken de vakarbeiders, die het ergst met werkloosheid te kampen hebben, het meest gebaat zouden zijn. En zouden wij ons misschien, aldus doende, wie weet! niet op gelukkige wijze door de hééle krisis héén worstelen? De nauwe economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland in het bijzonder ook van Nederland met de Leipziger Messe waren eenige jaren geleden aanleiding tot de stichting van een secretariaat der Leipziger Messe te Rot terdam naast de hoofdvertegenwoordiging te Amsterdam. We vernemen thans, dat met ingang van 1 Ja nuari j.l. hierin een wijziging is gebracht in zoo verre, dat wegens bezuiniging het secretariaat te Rotterdam is opgeheven en dat in het vervolg alle zaken betreffende de Leipziger Messe wor den behandeld door den ehrenamtlichen verte genwoordiger, den heer H. J. van der Borg, Sin gel 98, Amsterdam. De heer L. H. Braun, die tot dusver de leiding had van het secretariaat te Rotterdam, zal als literair-medewerker en correspondent met den titel ehrenamtlicher secretaris voor de Leipziger Messe in Nederland werkzaam blijven. De burgemeester van Velzen mr. J. E. L. F. Rambonnet heeft aan de bij het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden betrokken partijen het volgende geschreven: De voorvallen der beide laatste dagen doen mij een ernstige verscherping van het conflict vreezen. Is het eenerzijds begrijpelijk, dat aan de zijde der reeders een sterke ontstemming bestaat over het feit, dat de weigering van de werknemers in het bedrijf om, in strijd met de oorspronkelijk gegeven toezegging de la dingen der vóór 1 Januari jl. uitgevaren traw lers te lossen, hen in groot gevaar brengt door bederf dier ladingen onberekenbare groote schade te lijden, anderzijds is het verklaar baar, dat een der werknemersorganisaties, vree- zende in haar strijd te zullen worden bena deeld door de tot stand gekomen overeenstem ming tusschen de reedersvereenlging en de christelijke organisatie tot den bo venomschreven maatregel overging. En zoo is thans een lawine van maatregelen en con tra-maatregelen, van daden en tegenzetten, aan het rollen gekomen, waarvan de consekwenties niet meer te overzien zijn. Maar het ergste daarin is, dat door dit tegen elkander inwer- werken van menschen de geesten en de ver houdingen hopeloos worden vertroebeld en dat, hoewel begrijpelijk, wordt vergeten, dat aan het einde toch weer allen, die zich nu mis schien reeds als eikaars verbitterde vijanden beschouwen, in hetzelfde bedrijf zullen moeten samenwerken. Want dat de thans loopende sta king werkelijk het einde voor het toch reeds zoo zwaar beproefde visscherijbedrijf zou be- teekenen, die hoop zal toch wel bij geen der bij het conflict betrokken partijen bestaan. Deze groote kans op een buitengewone ver scherping van den strijd met alle daaraan ver bonden ellende op allerlei gebied, brengt mij ertoe èn als burgemeester uwer gemeen te, èn als daartoe aangewezen bijzonder bemiddelaar nog eens een oogenblik. nu het misschien nog niet geheel te laat is, de aandacht uwer organisaties te vragen met het dringend verzoek mijn boodschap met koelen hoofde te ontvangen en er uwe volle aandacht aan te geven. Moge alleen in die sfeer uw eincyoordeel over mijn voorstellen worden vast gesteld. Ik meen toch, dat mijn waarschuwing om op den thans door uwe organisaties inge slagen weg niet verder te gaan, niet ernstig genoeg kan luiden, en ik durf dat met temeer Maar met uitvoering van zijn overigens zeer kracht zeggen, omdat het u wel voldoende be' kend zal zijn, dat ik in dit conflict volkomen neutraal ben, al zijn mij de verschillende stand punten voldoende bekend. Ik weet echter ook, dat dit conflict een u allen niet te berekenen schade op stoffelijk en ideëel gebied veroor zaakt en het is alleen deze beweegreden, en het daaraan zoo nauwverbonden belang der gemeenten Velzen, die mij noopt tot dit schrij ven, waarin ik u met alle kracht die in mij is toeroep: Laat uw strijd varen en betreedt den weg der onderhandeling! Overtuigd zijnde, dat een directe onderhan deling in dezen op dit moment geen effect zou hebben, stelt de burgemeester voor de beslech ting van het bestaande conflict op te dragen aan een commissie van vijf scheidsmannen, die binnen zes weken na het aangaan van het compromis-contract uitspraak zullen doen. De partijen verbinden zich, zich te zullen neerleg gen bij elke uitspraak der scheidsmannen en alle onderdeelen dezer uitspraak te zullen opnemen in een binnen acht weken na het sluiten van het compromis-contract tusschen partijen te sluiten collectieve arbeids-overeenkomst voor den tijdsduur van 2 jaren. Het bestuur der reedersvereeniging en dat der Umuider-federatie, alsmede de hoofdbe sturen van het Verbond van Werkgevers in Nederland en van het N. V. V., zullen ieder een lid benoemen, terwijl deze leden tezamen een vijfde lid, tevens voorzitter kiezen. Tenslotte wordt aan de commissie een zesde lid toege voegd, dat slechts een adviseerende stem heeft, en aangewezen wordt door het bestuur der christelijke vakorganisaties te Umuiden. Alle scheidsmannen zullen zijn niet-inwoners der gemeente Velzen en niet-bestuurders of leden eener vakorganisatie, welke dan ook. Tenslotte stelt de burgemeester voor, dat ge durende het onderzoek door het scheidsge recht de strijd zal worden gestaakt, dat het werk gedurende die periode zal worden hervat op alle voorwaarden vervat in de collectieve arbeidscontracten van 19321933, uitgezonderd de door de reeders aan het fonds voor sociale voorzieningen te verstrekken bijdragen en de afstappersgelden. Vrijdagavond werd te IJmuiden een vergade ring gehouden door de Christelijk Georganiseer de havenarbeiders, die, zooals men weet, tegen het advies van het bestuur in het werk hadden neergelegd. De meeste leden van het hoofdbe stuur woonden de vergadering bij. De leden wer den voor de keus gesteld, of het werk te her vatten of te worden geroyeerd. De vergadering, die een zeer rumoerig karakter droeg, besloot niet aan het werk te gaan. In een tegelijkertijd gehouden vergadering van de vischknechts is met groote meerderheid van stemmen besloten Zaterdagmorgen niet aan het werk te gaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenmiddag den Griekschen zaakgelastigde, den heer Coutzalexys, in afscheidsgehoor ont vangen. De Minister deelde den heer Cout zalexys mede, dat H.M. de Koningin hem be noemd had tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. De opvolger van den heer Coutzalexys wordt een dezer dagen in Den Haag verwacht. Donderdagnamiddag is plotseling overleden de in de mijnstreek welbekende Pater H. Ra makers, Montfortaan. De overledene werd geboren te Munsterge- leen in Mei 1872 hij was dus 60 jaar. In 1899 priester gewijd werd zijn eerste stand plaats La grande Chartreuse Brétagne Frank rijk, waar hij twee jaar tot 1901 werkte. In 1915 kwam hij voor goed terug naar de Hollandsche provincie der Paters Montforta- nen en bleef tot 1918 in Meerssen door zijn oversten belast met het stichten eener kloos terparochie. In 1918 begon hy na rijp overleg daarmee te Hoensbroek in de stationsbuurt en werd met Pater Meussen de grondlegger van het thans zoo bloeiende rectoraat O. L. Vrouw Bood schap. Tot 1925 bleef hy rector en bouwde in dien tyd de groote mooie kerk en het by - liggende klooster. Wegens ziekte moest hy in 1925 zyn plaats als rector inruimen, maar toch bleef hij voor de parochianen bekend als „de oude Rector." Bfl de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Ziektewet. In de Memorie van Toelichting zegt de minis ter van Economische Zaken en Landbouw: „Het ontwerp heeft ten doel om in genoem de wet eenige wijizingen en aanvullingen aan te brengen; waarvan de practijk van de uitvoering der wet de wenschelijkheid héfeft aangetoond." Ingrijpende wüzigingen zijn dan ook niet aan gebracht. De bedoeling is slechts technische onvolkomenheden der Ziektewet weg te nemen, en te beslissen in die gevallen, waar de wet tot nog toe onzekerheden liet bestaan. Een der voornaamste wijzigingen is die van art. 4 der wet, waar thans de mogeiykheid wordt geschapen om voor seizoenarbeiders de uitkee- ring verschillend te doen zijn naarmate de loonderving wegens ziekte valt in het drukke seizoen of' in de periode van slapte. Behalve artikelsgewijze veranderingen wordt nog voor gesteld Hoofdstuk VI van de Tweede Afdeeling der Ziektewet door een geheel nieuw hoofdstuk te vervangen, waardoor de gelegenheid wordt geboden de regeling der vrijwillige verzekering in haar geheel aan een herziening te onderwer pen. De nieuw voorgestelde regeling zal gelden zoowel voor de Raden van Arbeid als voor de erkende bedrijfsvereenigingen. Bü de ontworpen regeling is uitgegaan van de gedachte, dat van de gelegenheid tot vrijwil lige verzekering alleen mag worden gebruik ge maakt door personen die op eenige wijze met het bedrijfsleven verband blijven houden. Voor de Arrondissementsrechtbank te Win schoten stond Vrudagmorgen terecht de 47- jarige reiziger Freerk E. wegens het uitlokken tot het misdryf van het opzetteiyk in Neder' land invoeren van ongeveer 800 mantels, waar' van de invoer krachtens het bepaalde in art, 2 der crisis invoerwet 1931 is verboden. Het OJM. eischte een gevangenisstraf van twee maanden. De centrale recherche te Rotterdam heeft ge arresteerd den negen-en-veertig-jarigen kan toorbediende P. A. N., in dienst by de Rotter- damsche Electrische Tram. Deze wordt verdacht in het afgeloopen halfjaar een bedrag van dut zend gulden te hebben verduisterd. De verdachte is opgesloten in het hoofdbureau van politie. De 37-jarige gehuwde stuurman H. Koster, te Veenhuizen, is biykens telegrafisch bericht uit Antwerpen, daar van het stoomschip „Hef- tena" over boord geslagen en verdrom ken. Het ïyk is gevonden. De bestuursraad van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, waarin naast de aangesloten nationale vakverbonden ook de christelijke vak- intemationales vertegenwoordigd zyn, vergader de op 3 en 4 Januari te Königswinter a. Rh„ onder voorzitterschap van den heer B. Otte uit Beriyn. Op deze by eenkomst werd door den secre taris van het L C. V„ den heer P. J. B. Ser- rarens uit Utrecht, een verslag uitgebracht over het werk van het L C. V„ waarin o.m. ook de huidige stand van de internationale samen werking der Staten en de uitzichten voor de Internationale Economische Conferentie behan deld werden. De bestuursraad droeg aan het bestuur op. een commissie van deskundigen samen te stel len, welke tot taak zal hebben, de huidige actueele economische vraagstukken te bestudee- ren en daaromtrent met het oog op de Inter nationale Economische Conferentie voorstellen uit te werken. De heeren H. Pauwels uit Brussel en H. Ame- link uit Utrecht hielden inleidingen over het vraagstuk van de verkorting van den arbeids tijd. Het standpunt van het L C. V. werd in de volgende resolutie vastgelegd. De bestuursraad van het L C. V. betreurt te moeten constateeren, dat de economische crisis voortduurt en de door de werkloosheid veroorzaakte ellende toeneemt, zonder dat de Staten besluiten tot de internationale samen werking, die algemeen als noodzakelijk wordt erkend. Ongetwyfeld is door het schrappen der her stelverplichtingen en de principieele erkenning der geiyke rechten van Duitschland tusschen de Europeesche Staten een zekere ontspanning ingetreden. Maar wil het vertrouwen terugkeeren, dan is het noodzakeiyk, dat men inzake de. ontwape ning tot overeenstemming komt en aat de in ternationale politieke schulden eveneens ge schrapt worden. Verder moet een stabiliseering der geldwaar den volgen. Aan de politiek van stygende in voerrechten, contingenteeringen en andere han delsbelemmeringen, die geen rekening houdt met de economische verbondenheid der landen, moet een einde gemaakt worden. Verder eischt de bestuursraad dat energieke maatregelen genomen worden, tot bestrijding der werkloosheid, zooals de uitvoering van natio nale en internationale openbare werken. Een groote beteekenis heeft in dit verband ook de verkorting van den arbeidstijd. De bestuursraad van het I. C. V. eischt, det door de algemeene invoering van een kortere werkweek een belangrijk deel der werkloozen weer arbeid en brood wordt verschaft. Deze verkorting van den arbeidsduur, die mede ook met het oog op de te snelle rationalisee ring der laatste jaren gewettigd is en waar van de invoering het levenspeil der werkne mers niet mag aantasten, moet internationaal worden verwezenlijkt en daarom in een inter nationale conventie worden neergelegd, die waarborgen geeft, dat groote aantallen werk loozen weer werk zullen vinden. De Bestuursraad verzoekt de Internationale Organisatie van den Arbeid, binnen het kader van een algemeene regeling der verkorting van den arbeidsduur en in samenwerking met de internationale organisaties van werkgevers en werknemers der belangrijkste bedrijven bijzon dere overeenkomsten voor te bereiden, die, voor zooverre dat noodig en uitvoerbaar is. inter nationaal voeren tot een verdere verkorting van den arbeidsduur, die zich by den toestand van de verschillende bedrijven aanpast. Naar wy vernemen, is Vrijdag de 52-jarige D. B., een der vroegere directeuren der Frie- sche Veecredietbank te Leeuwarden, thans wo nende te Amersfoort, in laatstgenoemde plaats gearresteerd en gevankelük naar Leeuwarden overgebracht. Te Leeuwarden is D. B. in het Huis van Bewaring opgesloten. De gearresteer de wordt verdacht van bedriegeiyke bankbreuk en het onttrekken yan goederen aan zyn fail lissement in Maart 1931. De rechtbank heeft voorts de gevangenhou ding van den zoon van D. B„ zekeren J B„ eveneens aangehouden wegens bedriegeiyke bankbreuk, met dertig dagen verlengd. Van de fa. A. Zwaan Jr. N.V. Zaadteelt en Zaadhandel te Enkhuizen ontvingen we de nieuwe, goedverzorgde prijscourant over 1933. Tevens werd ons toegezonden een handleiding „Cactussen", die door penteekeningen en foto's zoo aantrekkelijk mogelijk is gemaakt. Dit boekje werd geschreven voor den amateur- kweeker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5