Strijd om het Fransche wrak Het hevig begeerde „betreurenswaardige incident Het nieuws van heden Vesting in de lucht gevlogen Revolutiepogingen in Spanje VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE CONSEQUENTIE DER LEUGENACHTIGHEID Weer brand op een Fransch schip KAPT. SCHOOFS GEEFT HET NIET OP Stalen kruis op den Alverna DE BAROMETER DINSDAG ÏO JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18273 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Weer 'n Mandsjoekwo? Shaw in Bombay Economische wereld conferentie De voorbereidende deskundigen commissie te Genève bijeen Het Weer Door brandweer van Le Havre spoedig gebluscht Kwaadwilligheid Roosevelt-Stimson DE WILHELMINABRUG TE MAASTRICHT jÉliyv j JsJü'V De ontsnapte Spaansche monarchisten Op Fransch grondgebied aangekomen Von Papen bij den Rijks kanselier Rapport uitgebracht over zijn Keulsche besprekingen met Hitier Hij beweert dat de manoeuvres der buitenlandsche hulpschepen het werk eerder hebben geremd dan bespoedigd Alleen de machines on beschadigd De brand gebluscht Veertien lijken in het wrak gevonden Zeven kazernes en een groot deel der vestingwerken in Finland vernield Vele menschenlevens te betreuren? De verlichting zal door Z. H. den Paus draadloos ontstoken worden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hevige vuurgevechten tusschen politie en anarchisten Meer dan vijftig dooden Patronen met lintjes HAARLEMSCHE COURANT Nog altijd heerscht er onzekerheid omtrent de ware bedoelingen van Japan te Shanhaikwan en de tegenstrijdige be richten verduisteren het uitzicht op de werkelijke beteekenis der oorlogsgebeurtenissen in het Verre Oosten volkomen. Het is een feit, dat de Japanners door de bezetting van de ha venstad Shanhaikwan Mandsjoekwo geheel van China hebben afgesneden, zoodat de Chineesche vrij scharen, die nog altijd zich actief verzetten tegen het door Japan gevestigde nieuwe régime in Mandsjoerije nóch over land, nóch over zee versterkingen en hulp van achter den Chinee- schen muur kunnen ontvangen. Is dit resultaat voor den Japanschen indringer en usurpator voldoende? De Chineesche nationale regeering te Nanking hoopt het. Immers zij heeft uitdruk kelijk verklaard alles in het werk te willen stel len om het incident van Shanhaikwan te loca- liseeren. Ook de Japanners, die zich blijkbaar nog de diplomatieke mislukking van hun over ijld avontuur te Shanghai herinneren, hebben gezegd, dat zij aan dit „betreurenswaardige in cident" geen uitbreiding wenschen te geven. Waarschijnlijk hebben zij met deze uitlating de ongerustheid der vreemde mogendheden in slaap willen sussen. Achteraf, nu zij het incident heb ben geprovoceerd en als een nieuw voldongen feit aan hun voldongen feiten-politiek hebben toegevoegd, kunnen zij het gemakkelijk betreu renswaardig heeten, want het heeft zijn dienst reeds gedaan. Als bewijs voor zijn ernstigen wil om het bü de bezetting van Shanhaikwan te laten, heeft de commandant der Japansche troepen den Chineezen ter bijlegging van het nieuwe conflict de volgende eischen gesteld: le terug trekking der Chineesche legerscharen uit het tot him meest eigen grondgebied behoorende Shanhaikwan-district, 2e het instellen van een neutrale zone waarbij zich binnen 30 K.M. afstand van de voor de verbinding met Mand sjoekwo zoo uiterst belangrijke spoorlijn geen Chineesche troepen meer zouden mogen be vinden, 3e aanvaarding van de verantwoorde lijkheid van het incident door de plaatselijke Chineesche autoriteiten, 4e aftocht der Chi neesche troepen binnen 24 uur, en en 5e erken ning van Shanhaikwan als grensstad van Mandsjoekwo. Dat deze eischen van perfide als be lachelijk zijn, behoeft geen nader betoog evenmin dat de Chineezen er natuurlijk niet op in konden gaan. Zij gaan voort met troepen te concentreeren in de nabijheid van het gevechtsgebied, en motiveeren dit met de onaantastbaar juiste stelling, dat zij op eigen grondgebied volkomen gerechtigd zijn om alle maatregelen te treffen, welke zij voor hun zelf verdediging noodig achten. De Japanners oor- deelen dit echter een provoceerende onbe schaamdheid en dreigen nu heel Jehol te zullen bezetten en naar het voorbeeld van Mand sjoekwo een nieuwen zgn. onafhankelijken staat te stichten met Shanhaikwan als hoofdstad. Zullen zij dan weer het belachelijke fabeltje gaan verspreiden, dat de separatistische bewe ging spontaan uit de Chineesche bevolking is opgekomen, zooals zij in Mandsjoerije gedaan hebben? De commissie Lytton heeft indertijd deze bewering ten opzichte van Mandsjoerije gelogenstraft, maar Japan is onder de eerste leugen niet bezweken en de eene leugen lokt de andere uit, indien men het niet verdragen kan of verdragen wil, dat de waarheid aan het hcht komt. Japan verstaat de kunst van liegen meesterlijk. Het blijft in zijn leugenachtigheid consequent. Vanwege dat consequent zijn heb ben de Japansche legerautoriteiten dan ook het aanbod van de Engelschen tot bemiddeling afgewezen. Immers niet zij willen de schuldi gen zijn. Alle verantwoordelijkheid wentelen zij op de recalcitrante Chineezen af, en als de Engelschen bemiddelen willen, moeten zij zich maar tot dezen richten, want Japan heeft zijn voorwaar den voor een bijlegging van het conflict duide lijk genoeg kenbaar gemaakt. De Japansche legerautoriteiten handelen eenvoudig naar op permachtige willekeur, wel wetend, dat de regeering te Tokio post factum steeds haar hooge goedkeuring aan hun optreden hecht. Keizer Hiro-Hito zelf steekt zijn instemming met de in China geweldplegende Japansche BOMBAY, 9 Jan. (Reuter) Bernard Shaw is hier aan boord van de „Empress of Britain" aangekomen. In antwoord op een vraag, wat hij van Gandhi dacht, zelde Shaw, dat Gandhi een man is met een zeer helder hoofd. Het is ech ter moeilijk voor het volk hem te begrijpen, waardoor eenige vervreemding tusschen Gandhi en het volk was ontstaan, tengevolge waarvan hij dreigde zich zelf te zullen dooden en met vasten begon. Als Shaw Gandhi zou ontmoeten, zou hij hem raden zijn actie op te geven. legerscharen niet onder stoelen of banken. Hij heeft thans persoonlijk het initiatief genomen voor het oprichten van een kostbaar stand beeld ter eere van de in Mandsjoerije en China gevallen Japansche „vredeshelden". Als oorlogs helden mogen de gesneuvelde Japanners natuur lijk niet worden gekwalificeerd, want er is immers officieel geen oorlog in het Verre Oosten verklaard. Wij hebben tot nu toe slechts te doen met een zuivere verdedigingsactie der Japansche belangen. De Chineesche belangen schijnen in de oogen van Japan nu eenmaal niet te bestaan, en indien zij al bestaan, mogen zij in ieder geval niet verdedigd worden, want dat zou ontoelaat baar provoceerend werken, nietwaar? GENÈVE, 9 Jan. (V.D.) De groote voorbe reidende commissie van deskundigen voor de Economische Wereldconferentie is heden voor een tweede zitting te Genève bijeengekomen. Dadelijk bij den aanvang der besprekingen werden de onderhandelingen streng geheim verklaard. De zitting werd vanmorgen geopend door den voorzitter der commissie mr. L. J. A. Trip met een zeer ernstige waarschuwing aan de commissie om toch eindelijk tot resultaten te komen, tot practische besluiten, die men ech ter slechts zou kunnen bereiken door weder- zijdsch begrip en wederzijdsche concessies, niet langs den weg der tot nog toe gevolgde econo mische isolatie en economischen strijd. Met nadruk verklaarde mr. Trip, dat de deskundi gen vanzelfsprekend het recht hadden om ook de moeilijke politieke kwesties te behandelen. Deze toespeling op de internationale schul denkwestie werd blijkbaar ook door den Ame- rikaanschen deskundige als zoodanig gevoeld, want onder algemeene aandacht vroeg Eraser het woord om te verklaren dat hij het natuur lijk achtte dat de commissie zich ook met de aanhangige politieke kwesties kon bezighou den. De deskundigen-commissie zal beginnen met algemeene discussies over de groote financieele en economische problemen. De verdere werk zaamheden zullen gesplitst worden in de beide groote commissies voor de financieele en poli- tiek-economische kwesties. In het algemeen beoordeelt men de vooruitzichten voor een suc cesvolle behandeling der groote problemen wei nig gunstig, aangezien de internationale schul denkwestie en de groote tegenstellingen ten aanzien van de goudvaluta nog onopgehelderd zijn. Men veronderstelt dat de commissie zich zal beperken tot het zuiver formeel op de agenda van de Economische Wereldconferentie plaatsen van deze punten en dat de zakelijke behandeling ervan aan de Economische Con ferentie zelf zal worden overgelaten. Verwachting: Matige tot zwakken, Westelijke tot Zuid-Westelijken of Zuide lijken wind, nevelig tot licht of half be wolkt, weinig of geen neerslag, iets kou der. Hoogste stand: 778.8 te Croydon en Le Havre. Laagste stand: 744.1 te Isafjord. PARIJS, 8 Jan. (V. D.) Aan boord van het Fransche Oceaanschip „France" dat in de haven van Le Havre voor anker ligt, is in den nacht op Zondag in een der luxe hutten brand uitge broken. Het vuur breidde zich met buitengewone snelheid uit tot het geheele dekgedeelte der eerste klasse. De havenbrandweer, welke direct ter plaatse was, kon niet tot den eigenlijken vuurhaard doordringen en moest zich er toe be palen den brand van een afstand te bestrijden. Precies zooals bij de „Atlantique" werden de blusschingswerkzaamheden in de eerste plaats bemoeilijkt door de hevige rookontwikkeling. Na twee uren is het gelukt den brand te blus- schen. Het geheele brandweercorps van La Havre was ter plaatse. Niettemin is de materieele scha de vrij aanzienlijk, daar de meeste der eerste klasse hutten volkomen uitgebrand zijn. De com mandant van het marinedepot heeft een streng onderzoek ingeleid. LE HAVRE, 8 Jan. (Reuter.) De brand aan boord van het stoomschip „France" werd ge bluscht door het zich aan boord bevindende per soneel, geholpen door de brandweer van Le Havre. De schade is veel minder aanzienlijk, dan eerst werd gevreesd, slechts een passagiershut is beschadigd. De brand schijnt ontstaan te zijn door kortsluiting. Ondanks alle officieele tegenspraak, blijft de „Ami du peuple" volhouden, dat zoowel de brand op de „France" als die op de „Atlantique" en de „George Philippar" aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Het stoomschip „France" is eigendom van de te Parijs gevestigde reederij „Compagnie généraie atlantique". Het schip werd in het jaar Juli 1922 gebouwd en meet 23.700 bruto registerton. Reeds den achtsten Juli 1931 was het schip ernstig gehavend bij een botsing. Het werd te Le Havre gedokt. De „France" behoort tot de klasse van de „Ile de France" en „Paris". NEW-YORK, 9 Jan. (V.D.). In de woning van Roosevelt in Hydepark bij New-York heeft Maandag gedurende eenige uren een bespreking plaats gehad tusschen Roosevelt en staatssecre taris Stimson. Het resultaat van het onderhoud is nog niet bekend. nr-T-l De steigers van een der torens der Wilhelminabrug te Maastricht zijn weggenomen, waardoor het ■prachtige reliefwerk zichtbaar werd. Het relief bestaat uit een drietal voorstellingen n.l. de komst der Noormannen, de intocht van Sint Servaes en de komst der Romeinen. Ontwerper is de heer v. d. Eynden uit Heemstede PARIJS, 9 Jan. (V. D.). Na negen dagen on zekerheid omtrent het lot van de 29 Spaansche gedeporteerden, die ontsnapt waren uit Villa Cisneros in een visschersboot, wordt thans ge meld, dat zij geland zijn op Fransch grondge bied. Een telegram uit Casablanca deelt n.1. mede, dat de bannelingen Vrijdag jJ. te Dakar zijn aangekomen. BERLIJN, 10 Jan. (W. B.) Gistermiddag heeft von Papen den rijkskanselier rapport uitgebracht over zijn Keulsche besprekingen met Hitier. De indruk wint veld, dat het on juist is aan de besprekingen overdreven betee kenis te hechten. Het is waarschijnlijk juist, dat in financieele en industrieele kringen te genover von Papen de wensch was uitgespro ken, dat een onderhoud zou plaats hebben, wellicht omdat men wilde weten, hoe onder Schleicher de economische ontwikkeling zal PARIJS, 9 Jan. Terwijl de bergingswerkzaam heden van de „Atlantique" worden voortgezet, duurt in marinekringen de strijd voort met be trekking tot de schadeloosselling der hulpsche pen. Men ontkent wel is waar niet dat de bui- tenlandsche schepen verdienstelijke hulp hebben verleend, doch men verklaart nog steeds dat het bijzondere recht voor de Fransche hulpschepen is en dat bovendien bij de „Atlantique" nimmer sprake is geweest van een wrak in den geest van het internationale zeerecht, In dit verband heeft de kapitein van de „Atlan tique" Schoofs de volgende verklaring afgelegd: De „Atlantique" was geen oogen- blik verlaten. Toen de bemanning en ik gedwongen wa ren het schip tij delijk te verlaten om naar Cher bourg terug te keeren, heb ik den kapitein van de „Minotaure" belast met de beharti ging van mijn belangen en hem ver zocht in mijn olaats de red- dingsmanoevvres te leiden. Het draagzeil dat de NederUr deche en Duit- sche schepen aan de „Atlantique" hebben vast- KAFT. SCHOOFS gemaakt kan bovendien niet als sleeptouw wor den aangemerkt. Het is later gescheurd. Ik ben zeer verstoord over de wijze waarop de eerste hulpmanoeuvres werden uitgevoerd en vooral over de vrijheden welke de buiten",a*id- sché hulpschepen zich hebben gepermitteerd en ik beschouw hun werkzaamheden veeleer rem mend dan nuttig. De Nederlanders hebben het schip zonder er iets voor te berekenen gesleept en het betreurenswaardige ongeluk, dat een Franschen officier een been heeft gekost zou niet plaats hebben gehad, wanneer de Duitsche sleeper mijn bevel zou hebben uitgevoerd en het touw zou hebben gepakt. „In kringen der bui- tenlandsche hulpschepen verklaart men daaren tegen met recht, dat de „Atlantique" van het oogenblik af dat zij door bemanning en kapitein is verlaten, een wrak is geworden in den zin van het internationale recht en diegene toebe hoort, wien het gelukt is het eerst op sleep te nemen." In de „Matin" van gisteren verklaart kapi tein Schoofs, dat hü het schip nooit heeft op gegeven. De bemanning van de Nederlandsche sleepboot kan geen rechten doen gelden als eerst aange komene, daar de Fransche kapitein Pichard de eerste was, die zich aan boord van de „Atlan tique" begaf. Door de houding der vreemde sleepbooten zijn de meest geëigende manoeuvres vertraagd. Kapitein Vick van het Hapag-motorschip „Ruhr" heeft zijn reederij in een rapport me degedeeld, welk aandeel de bemanning van de „Ruhr" heeft gehad bij de redding van dren kelingen van de „Atlantique". Dit rapport komt in hoofdzaak overeen met de reeds te Rotterdam verstrekte mededeelingen. PARIJS, 8 Jan. (Reuter). Het „Journal des Débats" ondervroeg een vooraanstaande persoon lijkheid der zeemacht over de rechten inzake een wrak. Deze verklaarde: een schip dat op zee door de bemanning wordt verlaten, wordt een wrak, als de pogingen, om het op sleeptouw te nemen, worden opgegeven en het schip zijn koers ver liest. Een schip opgeven, beteekent, het definitief aan het noodlot der golven overlaten Door zonder onderbreking alle redders ter hulp te roepen en door persoonlijk aan de red dingswerken deel te nemen, toonde de comman dant van de „Atlantique" dat hij het schip niet opgaf. De hulpverleening aan de „Atlan tique* is onweersprekelijk ononderbroken ge weest, zoodat de „Atlantique" een geassisteerde was, maar geenszins een wrak. De volkomen uitgebrande romp van de „At lantique" is nog Zaterdag in den loop van den avond de haven van Cherbourg binnengesleept en ligt thans in het nieuwe haven-emplacement in de directe nabijheid van het groote „gare maritime". De brand kan als gebluscht worden beschouwd. Kapitein Schoofs, die zich aan boord bevindt, is van meening dat de machines geen schade hebben geleden. Al het overige is evenwei ver nield. In de machinekamer heeft men de ver koolde lijken gevonden van twee machinisten. Men heeft deze slachtoffers nog niet kunnen bergen. Kapitein Schoofs verklaarde gisteren, dat het schip nog een waarde van ruim 60 nüllioen heeft. Men hoopt het wrak Woensdag in het droogdok te kunnen brengen. Het zal dan pas blijken of de uitgebrande romp nog voor iets bruikbaar is. De Commissie van onderzoek heeft gisteren den geheelen dag aan boord van het schip ge werkt. De Kamerafgevaardigde Bosson, die in de Kamer den Minister voor de Koopvaardij zal interpelleeren, verklaarde dat hij door zijn be zoek aan het schip in zijn meening was ge sterkt. Het staat definitief vast, dat het vuur op minstens twee plaatsen tegelijk is uitgebro ken. De veronderstelling, dat de brand door kort sluiting zou zijn ontstaan, kan daarom reeds niet gehandhaafd wordèn, omdat de beide plaat sen waar de brand uitbrak, waren voorzien van geheel van elkaar onafhankelijke electrische lei dingen. PARIJS, 10 Jan. (V. D.) Uit het wrak van de „Atlantique" zijn in den loop van gisteren op nieuw twaalf lijken geborgen, zoodat het .cotaal aantal slachtoffers, dat men aan boord van het schip heeft gevonden, veertien bedraagt. Tien hunner konden echter niet meer geïdentificeerd worden. In tegenstelling tot het oorspronkelijke voor nemen zal het schip nog niet gedokt worden, al vorens de deskundigen zullen hebben vastgesteld, of de romp nog bruikbaar is. Zoo niet, dan zal het wrak in het havenbassin blijven liggen en zullen de machines er uit worden gehaald, waar na het casco als oud ijzer zal worden verkocht. Het kostbare dokken is in dit geval niet noodig. zijn. De indruk in welingelichte kringen is, dat er geen tastbare resultaten zijn bereikt. De nat.-socialisten wachten den uitslag af van de verkiezingen voor den Landdag van Lippe op a.s. Zondag, die zij als steekproef be schouwen voor den stand hunner beweging. Behouden zij hun positie, dan zal de beslissing in het Rijk waarschijnlijk spoediger vallen, gaan zij weer achteruit, dan zal een nieuwe vertraging intreden in de oplossing der belang rijke kwesties. In dit verband wordt ook ge sproken over de mogelijkheid, dat de Rijksdag niet op 24 Januari, doch eerst in Februari bij eenkomt. Hierover zal het seniorenconvent eventueel op 20 Januari beslissen. Bovendien wordt vernomen, dat de nat.-socialistische lei ding eerst in Februari haar standpunt zal be palen ten aanzien van de toekomstige politiek. Volgens het Wolff-bureau is het beslist ze ker, dat rijkskanselier von Schleicher van den rijkspresident volmacht kan krijgen tot ont binding van den Rijksdag. De generaal heeft zijn ambt stellig niet aanvaard, zoo verklaart men, zonder zich rekenschap te geven van alle mogelijkheden. HELSINGFORS, 10 Jan. (Reuter) De aan Finland behoorende zeevesting Mac Bliiot is vanmorgen in de lucht gevlogen. In de vesting was een brand uitgebroken, die oversloeg op het munitie-depót, waar al het opgeslagen materiaal tot ontploffing kwam. Vanuit Helsingfors zijn terstond schepen uitgevaren met bluschmiddelen aan boord en geneesmiddelen, doch de vaartuigen werden door een zwaren sneeuwstorm sterk belem merd. De vesting ligt op een eiland, ongeveer der tig kilometer van Helsingfors verwijderd. Verder wordt gemeld, dat men van het vaste land af onafgebroken geweldige rookwolken ziet opstijgen, vergezeld van het donderend geraas der ontploffingen. Zeven kazernes en een groot deel der ves tingwerken zouden vernield zijn. Men vreest voor een groot verlies aan men schenlevens. ROME, 10 Jan. (Reuter.) Op Paaschmaandag zal Z. H. de Paus, door in het Vaticaan op een knop te drukken, draadloos de verlichting ont steken van een groot stalen kruis, dat op den top van den 2000 Meter hoogen Alvema-berg is opgericht. Zooals bekend vertoefde de H. Franciscus van Assisië gaarne op den Alverna, waar hij de won- deteekenen van Christus ontving. De berg is dan ook aan hem gewijd. Het groote verlichte kruis zal op vele honder den kilometers afstand zichtbaar zijn en het zal de geloovigen herinneren aan het Heilig Jaar, dat de H. Vader heeft afgekondigd. Voor de ontsteking van het licht zal Zijne Hei ligheid gebruik maken van hetzelfde apparaat, waarmede hij eenigen tijd geleden de verlichting van het Christus-beeld te Rio de Janeiro heeft ontstoken. Interview met den Sjah van Perzië. Twaalf doodstraffen in Sovjet-Rusland Intern, conferentie tegen de werkloosheid Japans brutaal optreden tegen Sjanghai Extremisme in Spanje Weer brand op een Fransch schip. Engelsche visschersboot in de Noordzee gezon ken; twaalf opvarenden waarschijnlijk ver dronken. Strijd om het wrak der „Atlantique." Felle brand te Heeze. Mislukte roofoverval te Rotterdam. Schilderijen te Blaricum ontvreemd; de dader aangehouden. Minister Verschuur op audiëntie bü Z. H. den Pans en op bezoek bij Mussolini. Verhooging subsidiepercentage werkloozenkassen. Finsch stoomschip op Ameland gestrand. Benoemingen in het Aartsbisdom. Het koppel Pijnenburg-Göbel leidt in de Dortmundsche zesdaagsche. Amsterdam's gemeente-secretaris, de heer J. J. Roovers, gaat heen. Roofoverval op een kassier te Oude-Niedorp (N.-H.). MADRID, 10 Jan. (Reuter). Volgens de jong ste berichten zouden de anarchisten tijdens de mislukte revolutiepoging in totaal ruim 50 doo den hebben gehad. Intusschen is in verschil lende plaatsen de rust nog steeds niet geheel teruggekeerd. Te Madrid werden diverse tele foonkabels doorgesneden, terwijl twee bommen werden gevonden. Te Barcelona deden geruch ten de ronde, volgens welke de anarchisten gisteravond voornemens zouden zijn geweest een nieuwe omwentelingsbeweging op touw te zetten. De politie nam in verband hiermede buiten gewone maatregelen. Een man die door solda ten werd gefouilleerd werd ernstig gewond door een schot, dat uit een in volle vaart voor bijrijdenden auto werd gelost. In verschillende smalle straten kwam het herhaaldelijk tot schietpartijen. Op een der pleinen ontplofte een bom waar door eenige voorbijgangers licht gewond wer den. Later vond de politie nog 5 helsche ma chines. De gouverneur heeft besloten de syn dicalistische vakvereenigingen te Barcelona te ontbinden. Te Cadiz kwam het naar aanleiding van de begrafenis van een der slachtoffers tot nieuwe incidenten waarbij verscheidene personen wer den gewond. Naar verluidt zal een der aan stichters van de anarchistische beweging de be kende vlieger-majoor Franco zijn. SEVILLA, 10 Jan. (Reuter). In den afgeloopen nacht hebben een tweetal vuurgevechten plaats gehad tusschen politie en extremisten. Een twintigtal personen werd gearresteerd. De gouverneur heeft bevolen, dat alle syn dicalistische en anarchistische centra gesloten moeten worden. Het schijnt, dat de staking heden algemeen is. In de bladen wordt melding gemaakt van het feit, dat de patronen, welke bij extremisten, die een aanval wilde doen op een kazerne, in beslag genomen zijn, versierd waren met linten in de monarchistische kleuren. VALENCIA, 10 Jan. (Reuter) De extremisten hebben zich meester gemaakt van het stadhuis van Bugarra en ontvingen de politie met ge weervuur, waardoor drie politiemannen werden gedood. Verdere bijzonderheden ontbreken nog aangezien de telegraaf- en telefoonlijnen zijn doorgesneden. (T-S 1 V V V M I I 11- 77tv?. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur mm.: 770 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1