IN EN OM HAARLEM Het Graalhuis te Berlijn - I DINSDAG 10 JANUARI De R.K. Oratorium- vereeniging Aan de lezeressen en lezers onderling genoegen De taak der Graal BEZOEKERS VAN HET GRAAL-SPEL TE BERLIJN Groep deelnemers aan onze Berlijn-reis vóór het Bismarck-monument KRONKELENDE TRAMBAAN HAARLEM—LEIDEN Bezwaren van auto-technische zijde „DE H. PROLETARIËR" AFGEKEURDE WONINGEN 92 onbewoonbaar verklaard MANNENKOOR „CAECILIA" Operaconcert Feestconcert bij 25-jarig bestaan HET CONFLICT OP DE GROENTEMARKT Wapenstilstand SCHILDERS MAKEN PROPAGANDA Een goed opgezette avond GEMEENTEZAKEN Verhoop grond Personalia Kleingoed Centraal Comité voor werkloozen „Kindervoeding" HAARLEMSCHE POLITIE-VERORDENING Vent-artikel ongeldig verklaard Haarlems Salonorkest Intrekking rijbewijzen Kunstzaal Reeker De plechtige inzegening in aan wezigheid van vele autori teiten, w.o. Z.H. Exc. Mgr. Aengenent VOOR 'T BEHOUD DER H.O.V. SPRING NIET VAN RIJDENDE TRAMS! Ongeval te Halfweg !T 1 - -W Tj De Katholieke Oratoriumvereeniging be hoort tot het decorum, tot het toilet van de stad Haarlem en een ieder, die het wel meent met den tooi van onze stedemaagd en het bloeiend bestaan van de streek tusschen Hillegom en Beverwijk, moge het welzijn van (deze instelling na aan het hart liggen! Wij hooren, dat deze week de contributie- kaarten van de R.K. Oratoriumvereeniging ter betaling zullen worden aangeboden en het is daarom wellicht 'n goed moment, op de sociaal- economische en cultureele voordeelen, die de R.K. Oratoriumvereeniging aan Haarlem biedt, de aandacht te vestigen. Er zijn van die dingen, die cachet en aan trekkelijkheid aan Haarlem en omgeving geven en het als woonplaats een streepje vóór geven bij andere gemeenten van ons vaderland. Wie Haarlem bezoekt, maar vooral wie eenigen tijd in Haarlem en omgeving woont, vindt Noord- Hollands hoofdstad met haar lieven, mooien omtrek een streek, die hij zijn kennissen best als woongelegenheid kan aanbevelen. Het aan tal inwoners is de laatste jaren dan ook ont zaglijk toegenomen. Hoe komt dat? Dat komt, omdat men hier verschillende zaken heeft, die Haarlem prettig aankleeden en het leven hier aangenaam maken. Van twee even groote, even comfortabele kamers, zal immers diè kamer het aantrekke lijkst zijn, die het aardigst gemeubeld is. Met de uitverkiezing van eene stad als woonplaats boven een andere is het niet anders. Haarlem wij vertellen geen nieuws Haarlem is aantrekkelijk, omdat de stad niet te groot en niet te klein is; omdat je er niet al te erg in de gaten loopt en er toch ook weer niet als een speld in een hooiberg verloren gaat. Het ligt dicht bij Amsterdam en niet te ver van het deftigste dorp van Europa: Den Haag. In de omgeving heb je bosschen, heer lijke wandelingen, mooi Heemstede en mooi Bloemendaal en in Zandvoort is de zee met een prachtig strand. Voor rijk en arm, jong en oud is hier overal te genieten. Haarlem heeft zijn bloembollenvelden en zijn bloembollentijd, er zijn geasfalteerde straten en fraaie winkel etalages. Men vindt er verder twee schouw burgen, vier bioscopen, die de vergelijking met die in andere steden kan ondergaan, musea en een opgewekt beschavingsleven. Er wordt veel en goede muziek gegeven; er is een keurkorps, waaronder zeer knappe, schilders; er is goede rederijkerij en er worden vele en velerlei hoog staande lezingen gehouden. En al maak je zelf nooit of zoo goed als nooit van uitgaansge legenheden gebruik, het is .een prettig gevoel voor ja, dat ze er zijn en dat je je er bij je familie en kennissen op kunt beroemen. In alle geval is het zeker, dat zij reeds menigmaal de keuze van een welgesteld man, die een rus- ügen levensavond zocht, ten gunste van Haar lem hebben doen overslaan. Aan die stoffeering van Haarlem hebben wij, Katholieken, behalve ons algemeen als Haar- lemsch burger, ook nog een bijzonder aandeel gehad. Aan ons dankt Haarlem, om maar iets te noemen, zijn faam als bisschopsstad,, zijn vele torenspitsen van katholieke kerken, die mede de glorie helpen uitmaken van het prachtige en beroemde silhouet der stad Haarlem, de Kathedraal aan de Leidschevaart, die een be zienswaardigheid is geworden ook voor niet- katholieken, het bisschoppelijk museum en nu sinds eenige jaren, naast de H.O.V. en de Haarlemsche Bachvereeniging, een R.K. Orato riumvereeniging. Deze Oratoriumvereeniging is voor de stof feering, de aankleeding, het decorum, het cachet, de standing van Haarlem van eminente waarde en beteekenis. Goed georganiseerd, hoogst beschaafd, en voornaam geleid door den Amsterdamschen Limburger Hubert Cuijpers, is zij een instelling die snel een voorname plaats in ons Haarlemsche kunstenaarsmillieu gaat innemen. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft, zooals bekend, het beste van het beste ter wereld op instrumentaal gebied; de R.K. Oratoriumvereeniging is aangewezen om, na een luttel aantal jaren oefening, die nu zoet jesaan ten einde loopen, hetzelfde het crème de la crème te leveren op vocaal gebied. Die verwachting leeft niet alleen bij katholieken, maar ook bij anderen, want niemand minder dan Z. Exc. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, en de burgemeester van Haarlem, de heer Maarschalk, schragen de vereeniging met hun sympathie en stelden er een eer in hare uitvoeringen te komen bijwonen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem verzuimde naar ons beste weten nog geen énkele uitvoering! Ieder moge het dus ook voor zich als een eer beschouwen lid te zijn van de R.K.O. De R.K. Oratoriumvereeniging is geboren (be hoeven wij het onzen lezers in herinnering te brengen?) uit een golf van bruischend enthou siasme, die over Haarlem stoof bij gelegenheid van de kathedraalfeesten. Daar was toen een uiting van het heerlijkste, dat in het Haarlem sche katholicisme leeft! Wat een elan, toen bekend werd, dat „Die Schöpfung" van Haynd, onder leiding van Hubert Cuijpers, zou worden.gezongen! Wat n zangers en zangeres sen meldden zich aan! Ruim driehonderd ston den er bij de uitvoering in prachtige discipline op het podium. En wat een schoone uiting van hooge kunst is dat toen geworden! Het zou te hoog gemikt zijn geweest en nie mand verwachtte het, dat die eerste samen stelling van zangers en zangeressen een blij vende zou zijn. Er hebben dan ook eenige mu taties plaats gehad, maar er is een prachtig korps overgebleven! Haar eerste faam heeft zij volkomen kunnen handhaven. Maar is de R.K. Oratoriumvereeniging een Haarlemsch bézit, dat waard is door katholiek en niet-katholiek in stand te worden gehouden ais kostelijk propaganda-object voor Haarlems woonplaats, is de R.K.O. voor de katholieken een heerlijke band, die menschen hartelijk samen brengt, die elkaar anders in geen jaren zien, wij dienen toch de cultureele waarde van de R. K. Oratoriumvereeniging het hoogst te stellen, al dreigt die, evenals bij de Haarlem sche Bachvereeniging, misschien een beetje op den achtergrond te geraken. Die waarde is groot. Muziek veredelt, vooral de zang. Het eerste,het oudste muziekinstrument is ongetwijfeld de menschelijke stem. Het is zoo oud als de mensch zelf. Het is ook het schoon ste instrument. Anton Averkamp merkte daar om zeer juist op, dat zingen daarom niet alleen in werkelijken zin wordt opgevat, men ge bruikt het woord ook overdrachtelijk. Men „zingt" op de viool en men tracht aan zijn piano een mooien „zangtoon" te ontlokken. Viool, piano en alle instrumenten hebben in den loop der tijden wijzigingen ondergaan in bouw en samenstelling; doch de menschelijke stem is gebleven zoo als zij was bij de schep ping van het eerste mensehenpaar. Böse Menschen hebben keine Lieder, slechte menschen zingen niet. En de Egyptenaren, die hun geschiedenis met de afstamming hunner koningen van goden begonnen, hielden hunne melodieën voor heilig en afgeleid van Isis. Wij meenen dus wel te mogen vastleggen, dat de R. K. Oratoriumvereeniging voor Haarlem de allerhoogste beschavngswaarde heeft, zoodat het niet alleen een eer, maar ook een persoonlijk genot is, lid te zijn van de R. K. O. In de „Autokampioen" treffen wij een uit voerig artikel verlucht met foto's aan, waarin van auto-technische zijde op de gevaren van den nieuwen electrischen dienst Leiden—Haar lem wordt gewezen. Hierin wordt de oude toe stand nog veilig genoemd, vergeleken bij dat gene wat er thans voor in de plaats gekomen is. In het begin van 1932, aldus het artikel, toen met de voorbereidende werkzaamheden begon nen werd, bleek dat de oude baan, die (komen de van Oegstgeest) rechts van den weg lag, buiten de bebouwde kommen ook door de elec- trische gevolgd zou worden. In de buitenwijken van de dorpen zou de tram, naar toen bleek, dubbel spoor krijgen midden op den weg en midden in de kommen zouden de trams weer de oude baan volgen. Onmiddellijk was het voor alle belanghebbenden duidelijk, dat de nieuwe toeestand nog veel gevaarlijker was dan de oude. Aan de hand van verschillende foto's wordt dan duidelijk gemaakt, hoe riskant het berijden van de hoofdverbinding Den HaagAmsterdam geworden is, vooral voor hen, die ter plaatse niet voldoende bekend zijn. Aangetoond wordt, hoe de tramsporen over den weg kronkelen. Buiten de bebouwde kommen rijdt de tram (ko mende van Leiden) rechts van den weg. In de buitenwijken van de dorpen is dubbel spoort op het midden aangebracht, meer centraal in de bebouwde kommen wijkt de tram weer naar rechts en bij het einde van het dorp gaat zij weer naar het midden, om langs den buitenweg, welke daarop weer volgt, wederom naar rechts te buigen. Bij elk dorp zijn aldus vier zeer ge vaarlijke kruisingen ontstaan. Nu heeft men weliswaar op verschillende punten waarschu- wingsseinen aangebracht, maar deze staan rechts van het tramspoor. Wie dus bezig is met het inhalen van een tram, loopt groote kans, dat de motorwagen hem het uitzicht op het waarschuwingssein ontneemt. Zelfs bij enkele plaatsen waar een vóórwaarschuwingsbord aan gebracht is (men heeft het goed gevonden om het internationale model niet nauwkeurig te volgen) kan het op dezen drukken weg al heel licht gebeuren, dat een vrachtauto, welke ge lijktijdig met de tram ingehaald wordt, ook nog het gezicht op de vóórwaarschuwing beneemt. Als curiosum zij vermeld, dat m.en het niet be zwaarlijk achtte dat de electrische seinen nog niet gereed waren, toen de tram begon te rijden! Van de uitzonderlijke positie, welke de tram in ons verkeer helaas nog altijd inneemt, is hier wel op de meest grove wijze misbruik gemaakt. Wat nu? Hierop is geen behoorlijk antwoord te geven. De trambaan is gereed, schatten gelds zijn verwerkt om een onhoudbaren toestand te scheppen, welke reeds thans dringend wijziging eischt Weliswaar zal het doorgaande verkeer van Den Haag naar Amsterdam „eerlang" door den Haarlemmermeerpolder geleid worden (tusschen haakjes zij vermeld, dat ook dit tracé reeds thans, jaren voor de weg gereed is, heftig be- critiseerd wordt), maar we zullen nog wel ette lijke oudejaarsavonden vieren, voor het zoover is. En bovendien zal de thans zoo gevaarlijk ge maakte weg door de bloembollenstreek ook daar na nog van groote beteekenis blijven. Dit alles betreft een zeer verre toekomst. We behoeven evenwel slechts enkele maanden vooruit te zien, om tot de conclusie te komen, dat de toestand tijdens den bloei van de bollen volmaakt on houdbaar zal blijken te zijn. Op gewone dagen kan het langs dezen weg reeds zeer druk zijn, op „Bollenzondag" moet het spaak loopen. Het artikel eindigt aldus „Geen afkeurend woord kan scherp genoeg zijn om de veront waardiging juist weer te geven over het beleid van hen, die, als waren zij ziende blind, de ver keersveiligheid op zoo schromelijke wijze in ge vaar brengen." Men schrijft ons: Dinsdag 17 Januari zal in de groote zaal „Bellevue" te Amsterdam, de première gegeven worden van 't tooneelstuk: De heilige prole tariër," bewerkt naar 't boek van Frans Herwig. Het is nog slechts twee maanden geleden, dat in Amsterdam een groep jonge idealisten, gegrepen door de gedachte, dat ook tooneel een middel is in 't apostolaat, zich vormden tot een vaste groep, t R. K. Amsterdamsch Volkstoo- neel. Al spoedig sloten zich enkele Haarlem mers hierbij aan, en zoo zal binnenkort ook hier een afdeeling worden opgericht. Nu juist in dezen tijd van een zoo grooten geloofsafval, van ontredding allerwegen is dit stuk in zijn schrijnend realisme op z'n plaats. Getracht is zooveel mogelijk de opzet van het boek weer te geven, daardoor is het stuk eenigszins filmisch geworden en verdeeld in zeven tafereelen. Het eerste bedrijf plaatst ons in een fabriek van de grootstad Berlijn, waar mannen zoowel als vrouwen werken, in den monotonen einde loos eenderen cirkelgang, die voor hen nooit resultaat heeft, met hen is Sebastiaan, proleet onder de proleten, een zwoeger, die 't brood breekt met de kameraden, die medelijden heeft met de vrouwen, die hun taak van huisvrouw zijn niet meer kennen, maar één geworden zijn achter deze be walmde muren en bij den dreun der machines met de mannen. Hij kent hun verlangen naar een groote stralende daad, hij begrijpt hun communistisch idee, doordat hij een der hunnen geworden is. maar hij gaat door, al maar liefde preekend door voorbeeld. Hij brengt weer huwelijksgeluk in de woning van den gescheiden man en yrouw, redt de onschuld der jonge meisjes en Het zal wellicht overbodig zijn te wijzen op de geheel eenige gelegenheid die thans wordt aangeboden aan al degenen, mannen en vrouwen, die wel gaarne voor het lee- kenapostolaat in aanmerking zouden ko men, maar niet beschikken over de kennis die het Bisschoppelijk Reglement daarvoor vereischt. De Z.Z. E.E. Paters Esser, v. d. Vrande en Strijbosch, alle drie erkende en be proefde leeraren, hebben zich welwillend bereid verklaard hun tijd, kennis en moeite ter beschikking te stellen voor het mooie doel, dat den hartewensch vervult van onzen H. Vader den Paus en van onzen beminden Bisschop. Mogen de Katholeken van Haarlems Dekenaat deze gelegenheid dan benutten om te toonen dat zij den nood van den tijd begrijpend, zich willen wapenen met de zoo noodzakelijke kennis, om aanstonds de Geestelijkheid hunner Parochie te helpen in de zielzorg buiten de kerk, zooals het Reglement het doel van het Leekenaposto- laat omschrijft. H. C. J. SONDAAL, pr., Deken van Haarlem Prof. Dr. ALPHONS STEGER is een krachtige steun voor de jonge arbeiders, die hij bezielt met een vurigen geest. En gelijk de liefde, die geen maat kent, maar gloeit boven alle mate, geeft ook hij zich heele- maal zonder voorbehoud en bij een communisten opstand sterft hij doorboord met kogels, gelijk 'n heilige patroon St. Sebastiaan stierf door de pijlen van de Romeinsche soldaten. Mochten toch alle katholieke Haarlemmers dit stuk gaan zien; het zal voor velen een open baring wezen. De geheele opbrengst is voor het Comité voor werkloozen. Katholieken van Haarlem, toont door uw aanwezigheid uw symphatie voor deze drie dingen: Volkstooneel, de heilige proletariër, werkloozen! Het is geboden mede in verband met het feit, dat de woningen voor economisch zwak keren, volgens Regeeringsvoorschrift, aan be woners van te ontruimen krotwoningen moe ten worden verhuurd zeggen B. en W., voort te gaan met het onbewoonbaar verklaren van dergelijke woningen. De hierna genoemde 92 van de ergste krotwoningen komen het eerst voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king. De woningen zijn gelegen aan de Antonie- steeg No. 4, aan de Antoniestraat Nos. 51 D, 51 E, 51 F en 51 G, aan de Assendelverstraat Nos. 16, 18, 20, 26, 28 en 30, aan de Bakenesser- gracht No. 77, aan de Bakkumstraat Nos. 5, 22 en 24, aan de Boeresteeg Nos. 2, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 22 en 24, aon de Breestraat No. 10, aan de Brouwersstraat No. 7 C, aan den Burg wal Nos. 13, 13 rood, 26 en 26 rood, aan de Dijkstraat No. 18, aan de Gedempte Volders gracht Nos. 29 B en 29 C, aan de Gierstraat No. 41 A, aan de Hagestraat Nos. 27, 29 rood en 37 A, aan den Harmenjansweg Nos. 57 J, 57 K, 57 L, 57 M en 57 N, aan de Kokstraat Nos. 9 en 11 boven, aan de Korte Doelstraat Nos. 2 B, 2 C en 2 D, aan de Korte Margaretha- straat Nos. 3, aan de Korte Poellaan Nos. 17 en 19, aan de Lange Annastraat No. 31 B, aan de Lange Margarethastraat Nos. 40 A links en 40 A rechts, aan de Lange Raamstraat Nos. 26 en 28, aan de Lange Vlamingstraat Nos. 12 A, 12 B, 12 C, 12 D, 12 E, 12 F, 12 G en 12 H, aan de Lombardsteeg No. 12 rood, aan de Luite- steeg Nos. 1, 3 en 41 rood, aan de Meester Joostenlaan Nos. 34 A, 34 B, 34 C en 34 D, aan de Morinnesteeg Nos. 12 en 14, aan de Papen- torensvest Nos. 4, 36 en 38, aan de Romolen- straat Nos. 2, 4, 6, 10, 12, 14 en 16, aan den Scheepmakersdijk No. 1, aan de Tulpenstraat Nos. 17 A, 17 B, 17 C rood, 17 D en 17 D rood en aan het Wijde Geldeloozepad Nos. 3 en 5, Genoemde woningen zijn ongeschikt ter be woning en kunnen niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat wor den gebracht. Beschrijvingen der woningen, waarin tevens zijn opgenomen de motieven, die ons tot het doen van het voorstel tot onbe woonbaarverklaring hebben geleid, zijn voor u'we leden ter inzage gelegd. De in de onbewoonbaar te verklaren wonin gen wonende gezinnen met kinderen zullen t.z.t., zoo noodig, in de te bouwen 85 woningen voor economisch-zwakkeren, aan de Kanarie straat e. a. kunnen worden ondergebracht. Ten slotte deelen wij u mede, dat aan de eigenaren en de bewoners van genoemde wo ningen kennis is gegeven van ons voornemen een voorstel tot onbewoonbaarverklaring aan Uwen Raad te doen. In verband met vorenstaande, stellen B. en W. voor bovengenoemde woningen onbewoon baar te verklaren. Het Mannenkoor „Caecilia" geeft Donderdag 12 Januari, des avonds 8 uur, in de Gemeente lijke Concertzaal een operaconcert. Medewerking verleenen de solisten der Ita- liaansche opera: Esther Guggeri, sopraan; Pietro Mariotti, tenor; Antenore Reali, bariton; Vincenzo Marini, piano; Haarlems Klein Ca- pellokoor en het Knapenkoor Klein Caecilia". Solisten zijn: mej. Corry Bijster, sopraan; de heeren G. Drogtrop, tenor; P. Korthout, bari ton; Frits Mondriaan en mej. Truus Ligthart, beiden accompagnement. Het programma vermeldt o.a. verschillende koren, duetten en romanzes uit opera's en lie deren van Hendrika van Tussenbroek en Nico Hoogerwerf. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, geeft de Zang- en St. Nicolaasvereeniging „Onderling Genoegen", Zaterdag 14 Januan, om half 8 in de Gemeentelijke Concertzaal een feestconcert. Medewerking verleenen het Humoristisch Dubbelmannenkwartet „Octavo" en de „Barri Band", onder leiding van den heer De Nijs. Het programma vermeldt o. a.: huldiging bestuur, optreden kinderkoor, humoristische koorwerkjes en muzieknummers.. Het bestuur recipieert ter gelegenheid van het zilveren bestaansfeest op 14 Januari van 3 tot 5 uur in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Verleden week ontstond, zooals onze lezers uitvoerig is medegedeeld, een conflict op de Haarlemsche groentemarkt. Feitelijk was het een nationaal conflict, maar de Haarlemsche grossiers in Zuidvruchten hebben de kat de bel aangebonden. De firma v. d. Horst, die in ver- schillen.de plaatsen in ons land winkels heeft, trad tegelijkertijd op als grossier en importeur. En dit is in strijd met een algemeen gesloten overeenkomst tusschen grossiers en kleinhande laren. De commissie, die voor de naleving van deze overeenkomst zorgt, heeft de firma geboycot en in andere steden zou men het Haarlemsche voorbeeld gevolgd hebben als v. d. Horst giste renavond niet had toegegeven. In „Atlanta" te Rotterdam heeft n.l. een ver gadering plaats gehad, waarbij beide partijen waren uitgenoodigd. Na veel debat en geconfe- reer zegde v. d. Horst toe, dat hij zijn import zaak zou opheffen. Daaraan waren echter veel bezwaren verbonden, eenige tijd zou noodig zijn om de zaken te liquideeren. Wat de firma in voorraad heeft, mag verkocht worden, maar de voorraad mag niet meer worden aangevuld. Dit wil zeggen, dat het conflict, dat zulk een beroering wekte, met 8 a 10 dagen definitief zal zijn opgeheven. De vereeniging van Schilderspatroons „Haar lem en Omstreken" en de R.K. Schilderspa- troonsvereeniging „St. Lucas", alhier, zullen ter opwekking voor het op tijd en goed uitvoeren van schilderwerk een propaganda-filmavond organiseeren. Hierbij zal belanglooze medewerking verleend worden door den heer A. L. Hengeveld, directeur van de Ambachtsschool, alhier en den heer mr. D. Eggink, secretaris van de V. V. V. F. te Am sterdam, terwijl de bekende Clinge Doorenbos een causerie zal houden over „Proza en Poëzie in de verf". Tevens zal voor de eerste maal in Haarlem draaien de cultureele film „Schilderen" van de V. V. V. F. te Amsterdam. Deze goed opgezette propaganda-avond wordt gehouden Woensdag 18 Januari des avonds te 8.15 uur in den Schouwburg aan den Jans- weg. B. en W. stellen voor aan G. Kamminga alhier, tegen den prijs van 16.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noord zijde van de Zaanenstraat, groot 597 M2. Voorts om aan G. Kamminga alhier, in voort durende erfpacht uit te geven, grond, gelegen aan de noordzijde van de Zaanenstraat, ter op pervlakte van 164 M2. Voor de Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor Middel Onderwijs alhier, heeft de Commissie de volgende aanbevelingen ingezonden: A. (Vacature mr. H. Vaags): 1. Mevr. wed. mr. dr. W. F. M. SchutteStruick; 2. Mevr. ir. M. WaardenburgLindeijer B. (Vacature W. Rus)1. de heer J. A. Scholi; 2. de heer D. J. A. Westerveld. C. (Vacature ds. C. J. van Paassen)1. de heer mr. K. A. F. J. Pliester; 2. de heer mr. A. J. Honig, allen wonende té Haarlem. B. en W. stellen voor aan ir. H. T. Zwiers alhier, tegen den prijs van 10.50 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de Spaar- nelaan hoek Frederik Hendriklaan, groot 500 M2. Woensdag 11 Januari zal jhr. J. C. Mollerus voor de bij de bestirurdersbonden aangesloten werkloozen een lezing houden, in de Gem. Con certzaal (bovenzaal), over het onderwerp: „Indrukken over mijn reis door Amerika". Medewerking verleenen het trio: mej. Nel Fakker, piano, mej. Her.drica Hessels, cello, en den heer Chr. v. d. Glas, viool, die zullen uit voeren: 1. Trio op 1 No. 2 van Beethoven, 2e deel Largo Con Expressione; 2. Trio no. 1 in bes dur van W. Mozart. Allegro, Larghette, Allegretto. Plaatsbewijzen worden door de bestuurders verstrekt. De Vereeniging .Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 87 porties, Dinsdag 153, Woensdag 160, Donderdag 165, Vrijdag 171, Za terdag 138. Overtonstraat: Maandag 103 porties, Dinsdag 163, Woensdag 172, Donderdag 191, Vrijdag 200, Zaterdag 176. Byzantheumstraat: Maandag 63, Dinsdag 111, Woensdag 110, Donderdag 108, Vrijdag 113, Zaterdag 106. Art. 85 der A.P.V. der gemeente Haarlem ver biedt het venten op wegen en uren waarop dit in het belang der openbare orde of veiligheid door den burgemeester ongeoorloofd is verklaard. Den bloemenkoopman R. K. te Haarlem was ten laste gelegd overtreding van dit artikel. De kantonrechter gaf ontslag van rechtsver volging omdat z.i. bedoeld artikel van rechts wege op hield te gelden door inwerkintreding der winkelsluitingswet. De rechtbank te Haarlem overwoog, dat art. 85 een geheel ander onderwerp regelt dan art. 8 der winkelsluitingswet, vernietigde het vonnis en veroordeelde den bloemenkoopman. Hiertegen stelde de officier te Haarlem cassatie in bij den Hoogen Raad, die het standpunt van den officier niet deelde, maar overwogen heeft, dat hier krachtens de gemeentewet een verboden delega tie van bevoegdheid is toegepast door niet B. en W., maar alleen den burgemeester bevoegd te verklaren een ventverbod uit te vaardigen. Dit vent-artikel werd mitsdien nietig verklaard met ontslag van rechtsvervolging voor den betrok kene. Op een bespreking tusschen belanghebben den in het amusementsbedrijf verklaarde één der woordvoerders, dat het publiek geen be paald binnen- of buitenlandsch orkest, doch goede m jziek verlangt. Niet ten onrechte, wanneer het publiek lou ter uit liefhebbers, zij het dan ook van een bepaald, een licht genre muziek bestaat. Min der muzikaal aan voelenden gaan veelal in hoofdzaak op vreemde kleedij, mimiek, gebaar, entourage en allerlei buitennissigheden af. Wanneer nu maar een groot gedeelte der be zoekers van amusementzaken voldoende muzi kaal gevoel bezaten, zou het er voor de Hol- landsche orkestjes niet zoo somber uitzien, mitszij minstens zoo goed voor den dag komen als ons Haarlems Salonorkest. Dit orkest vervult zijn taak, al is de inhoud der uitge voerde muziek niet zoo diepgaand, steeds zoo serieus mogelijk, technisch en muzikaal cp ver dienstelijke wijze. En al is alles wat het H. S. O. aanbiedt geen hooge kunst, sinds dat het Amsterdamsch Concertgebouworkest niet alleen Strauss, maar zelfs Ketelbey-avonden maakt, mag ieder mu ziekliefhebber zich tolereeren eens te luiste ren naar een nummer, zooals „In einen Chine- sischen Tempelgarten" van Ketelbey, dat op t programma prijkte. Waarom dan ook niet naar Xylophoonsolo? Stamt dit instrument met zijn rosenans-pijpen niet van Bali af al kent men daar nog niet de motorische beweegkracht ter verkrijging van een vibrato), of naar een accordeon? Een draagbaartrek-Harmonium is er nu niet ter begeleiding van koraalzang. Maar al laat dit alles den hoorders onver schillig, er is nog meer wat bij het H. S. O. aandacht vraagt. O.a. zeer mooi fluit en zang rijk, nobel vioolspel. Dat genoemde muziek, goed uitgevoerd, aan velen voldoet, bewees de stilte, waarmede zij werd aangehoord. Alleen vinden wij het jammer dat verschil lende amusementen tusschen de nummers moeten plaats vinden. Kunnen die niet be waard blijven tot het tweede, minder officieele deel van den avond. De zaal was uitverkocht. Dit bleek usance te zijn. O. K. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis: le. dat bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 19 December is verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank te Haarlem: a. van 27 October, waarbij aan E. J. A. van der Schoot, koopman, wonende te Hillegom, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar. Deze termijn is ingegaan op 19 December; b. van 3 November, waarbij aan E. Groot, kapper, wonende te Haarlem, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar. Deze termijn is in gegaan op 19 December. c. van 3 November, waarbij aan J. Koster, vrachtrijder, wonende te Haarlemmermeer, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van zes maanden. Deze termijn is ingegaan op 10 December; 2e. dat de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd: bij vonnis van de rechtbank te Haarlem aan L. van Til, koopman, wonende te Hillegom, voor een termijn van een jaar, ingaande op 23 December. In de „Kunstzaal Reeker", Wagenweg 102, wordt een tentoonstelling gehouden van schilde rijen en teekeningen door Lize Duyvis te Zaan dam, en van het Nederlandsche Kerkinterieur, in pastel, aquarel en teekening, door A. W. Ver horst te Heemstede. Deze tentoonstelling zal geopend zijn tot en met 28 Januari, dagelijks van 107.30 uur en des Zondags van 24 uur. Onze Berlijnsche correspondent seinde gister avond: Op den dag na het Graalspel in het Sport- palast werd het Graalhuis op de Belle Alliance Platz ingewijd. Het is hier uitstekend gelegen, midden in de drukke city. Op de derde verdie ping ligt de Graalwoning met haar 14 kamers. De bisschop van Berlijn, mgr. Schreiber, die de Vrouwen van Nazareth zelf had uitgenoo digd naar zijn bisdom en naar de Duitsche hoofdstad, kon niet komen; de bisschop is helaas niet sterk en de doktoren hebben hem streng verboden trappen te loopen. De Graal woning is in een oud Berlijnsch huis gelegen, waar geen lift aanwezig is Ook mgr. Myers, die Z-Em. Kardinaal Bourne vertegenwoordigde op het Graalspel van Zon dagavond, moest weer naar Londen afreizen. Maar naast mgr. Aengenent werd de inwijding bijgewoond door den Berlijnschen vicaris-gene raal, dr. Steinmann.Ook plebaan Westerwoudt en verschillende Duitsche hoogwaardigheidsbe- kleeders zetten de plechtigheid luister bij door hun aanwezigheid. Een en ander droeg een zeer intiem karakter. „Het is een familie-oord", zooals dr. Steinmann zeide. De kapel van het Graalhuis is iets heel aparts. Het is een eenvoudige kamer, de ramen zijn met roode gordijnen behangen, die een warm licht doorlaten. Voor banken is natuurlijk gen plaats en behalve het altaar is het eenige meubel in het vertrek een harmonium. Toch is de kapel grooter dan zij lijkt en kan zij inderdaad meer menschen bevatten dan men op het eerste ge zicht zou meenen. Hierbij komt nog dat de kapel een vroegere officierswoning door een dubbele deur in verbinding staat met een ontvangkamer. Men kan dus, wanneer er veel publiek is, de beide deuren openzetten, zoodat de kapelruimte bijna twee maal zoo groot wordt. De inzegening geschiedt. De aanwezigen zijn biddend neergeknield. Dan gaat de priester door het huis, door alle kamers, en in de kapel terug gekomen spreekt hij een kort woord tot de aan wezigen. Hij wenscht de Graal geluk met het geen zij bereikt heeft in zoo korten tijd in een vreemde stad. Hij bewondert het enthousiasme der Holland- sche Graalmeisjes, die zich zoo machtig hebben ingespannen en niettemin zoo frisch voor den dag zijn gekomen. Een dag lang hebben ze ge reisd en zijn 's avonds laat aangekomen; 's mor gens vroeg weer naar de H. Mis, daarna een voor Berlijn volkomen ongewone optocht van 1000 katholieke meisjes met vaandels en Graal- banieren, toen hebben ze den heelen middag gerepeteerd, en nauwelijks was het spel Zondag avond ten einde, of zij moesten zonder de dank woorden van de bisschoppen af te wachten, naar hun land terugreizen, om weer tijdig op bureau of in haar betrekkingen te zijn. Dr. Steinmann sprak nog zijn ontroering uit over het imposante gezicht, dat de 1100 Graal- leden in uniform boden, toen zij ter H. Tafel naderden en hij drukte de leidsters op het hart, de H. Eucharistie tot middelpunt te maken van de opvoeding der Graalmeisjes. Ten slotte sprak de vicaris-generaal nog over de weinig vriendelijke houding van verschillen de Berlijnsche katholieke organisaties; hij meen de dat concurrentie-vrees hier geheel misplaatst was. „Wij moeten niet vast houden aan starre vormen. Het is activiteit, wat wij noodig heb ben en levens-katholicisme. De Graal kan geen concurrente voor de Maria-eongregatie zijn, al leen al omdat elk Graallid congreganiste zijn moe t." De Graal is een leger van katholieke jonge meisjes, die het katholieke ideaal in het open bare leven moeten uitdragen en door voorbeeld en werk de groote massa moeten bekeeren, voor zoover dat in haar macht ligt. Over welke middelen de Graal beschikt, daarvan heeft zij gisteren een heerlijke getuigenis afgelegd. Nadat de plechtigheid voorbij was, sprak mej. M. v. d. Kallen, voor de vrouwen van Nazareth haar dank uit aan Mgr. Aengenent, den vader van de Graal in Holland, en aan de anderen die hun medewerking hadden verleend. „Wij willen het groot vertrouwen, dat wij noodig hebben, niet beschamen," en zich tot dr. Steinman wendend: „Zeg aan den bisschop van Berlijn, eerwaarde, dat hij op de Graal kan rekenen, door dik en dun, ook als het. moeilijk wordt, en juist dan." Eerst wanneer men iets niet meer heeft, be seft men, wat men gehad heeft. Laten wij eens n u op dit oogenblik beseffen, wat wij bezitten in de H. O. V. en het met zoo ver laten komen, dat 't onherroepelijk te laat is. Aanvankelijk leek het onmogelijk te kunnen sla gen, maar nu de termijn voor den kaartverkoop tot 15 Febr. a.s. verlengd is, kunnen wij over winnen, wfj allen Haarlemmers, mits wij de handen ineen slaan en allen willen medewerken. Beroepsmusici, muziekbeoefenaren en muziek liefhebbers, gij allen, die zult moeten constatee- ren, dat de H. O. V. een instituut is, dat een be lang heeft voor onze stad en omliggende gemeen ten, zoudt gij niet allen zelf willen probeeren in eigen vrienden- en kennissenkring b.v. 10, 20, 30, 50 kaarten aan den man te brengen? Gij hebt maar op te bellen één der nummers 12699, 12433, 12049 en een uur later hebt ge de kaarten in depót aan huis. Laten wij nu eens actief en belangstellend zijn inplaats van laks en louw. Laten wij kunnen zeggenin twee maanden tijds is de overwinning ons! Het algemeen ondersteuningsfonds voor toon kunstenaars A. O. V. T.) te Amsterdam slaagde in een half jaar tijds met eene verloting van 25000 loten 1 over het geheele land. Laat ons Haarlemmers het record slaan en met 20.000 kaarten 1 (metrechtopeenconcert) in slechts twee maanden tijds het behoud van onze H. O. V. verzekeren. Op hoop van zegen dan aan het werk! Mevr. J. VERKRUYSEN— VAN VLADERACKEN. Zaterdagmiddag was de heer B. uit het dorp Zwanenburg te Amsterdam in den sneldienst naar Haarlem gestapt en kwam tot zijn schrik te laat tot de ontdekking, dat deze te Halfweg niet stopt. Bij een poging te Halfweg van de rijdende tram te springen, kwam hij te vallen en sloeg met zijn hoofd tegen den grond. Een oogenblik bleef hij liggen, trachtte zich toen op te richten, maar sloeg, blijkbaar ver suft, nogmaals met zjjn hoofd tegen den vlucht heuvel. Na door omstanders naar een dokter te zijn gebracht, is hij daar geholpen en later naar zijn woning kunnen gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5