De geheimzinnige Kerstman Stalin over het vijf-jaren-plan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Zweedsche Rijks dag geopend Een reis met den „Rails-Zeppelin" Van het Oostelijk front Het nieuws van heden FRANZ VON PAPEN ALS BEMIDDELAAR? Het Heilig Jaar PROEFTOCHT ZONDER SENSATIE VOOR 93.7pCt. VERVULD DE BAROMETER WOENSDAG 11 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een „volksbeweging" van intriganten De Duitsche financiën Begrooting sluitend gemaakt door bezuiniging bij de ministeries en belastingverhooging Troonrede van Koning Gustaaf Het Weer Opening der Heilige Deuren op 1 April a.s. Trotski ernstig ziek Hulp van een Weenschen specia list ingeroepen Roerbezetting herdacht De bosschen werden een groen lint en de baanwachtershuisjes waren niet te onder scheiden Triomf der Duitsche techniek Door de verwikkelingen in het Verre Oosten was het onmo gelijk het program ge heel te voltooien Waarom de industrie bevoordeeld werd Stalin Hevige treinbotsing te Boekarest Interieur van de vliegende Hanseaat De Japanners bezetten den laat sten toegangsweg naar Mandsjoerije DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Chineesch dementi Siberië binnen Sleepboot op den Rijn beschoten Werk van Fransche stakers? Bert Hinkler 90 uren over tijd Bolivia in den aanval NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18274 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het feit van von Papen's aftreden als Rijkskanselier alleen reeds deed het met politieke hoogspanning geladen Duitschland een zucht van verlichting slaken. Erger dan deze al te snelle en in stijf-ouder- wetschen stijl rijdende hindernisruiter, die de hindernissen niet nam, maar omver wilde ren nen, kon niemand het maken, zoo meende men. Toen hij eindelijk viel en werd uitgebeld, was men bereid den eersten den besten opvolger met welwillendheid te begroeten. Generaal von Schleicher had als nieuwe rijkskanselier het psychologisch voordeel van de totale misluk king van zijn voorganger. Bovendien genoot hij in wijde kringen een reputatie van bekwaam heid, te grooter naarmate zij geheimzinniger ■was. Von Schleicher was de man achter de schermen, die alle draden van het politieke marionettentheater in de hand had, die maar even behoefde te trekken om ministers en kanseliers van het tooneel te laten verdwijnen. Als die eens voor het voetlicht kwam, zou men eens wat zien. En na von Papen kwam hij voor het voetlicht en wel als Kerstman. Hij ma noeuvreerde tactisch, wist een verdaging van den Rijksdag te bewerken zonder een regee- ringsverklaring af te leggen, die zoo goed als zeker een motie van wantrouwen of een Rijks dag-ontbinding tengevolge had moeten hebben, en daardoor won hij tijd. Tijd om de politiek verhitte gemoederen tot kalmte te laten komen. Tijd ook om de partijen rustig te laten na- dénken over hetgeen hij in zijn radio-rede zeide te zullen gaan doen. De van regeeringswege verordende politieke Kerstvrede daalde neer over het op zijn politieke zenuwen levende Duitsch land en Von Schleicher hing aan den deerlijk gehavenden en verfomfaaiden en dorren Kerst boom twee glinsterende bolle beloften: brooci en arbeid. Brood en arbeid: de twee dringend ste levensnoodzakelijkheden voor het arme, hongerende, werklooze Duitsche volk. Hij prees Zijn voorganger vanwege de persoonlijke vriend schap, maar verklaarde, dat hij het door dezen geforceerde regeeringstempo zou matigen tot een met de reëele mogelijkheden rekening hou dende geleidelijkheid. Hij zocht contact met de vakbonden, en herstelde daardoor een band, die overijld en onverstandig was doorgesneden. Vor. Schleicher, die niets dan een realist en een op portunist in den besten zin des woords- wil zijn. wekte vertrouwen in kringen, waar het wan trouwen tegen de regeering tot het eerste en voornaamste artikel van het politieke credo behoort. Heel den Kersttijd heeft Duitschland naar den door von Schleicher opgetuigden Kerstboom zitten kijken, maar nu de Godsvrede ten einde is, laait de politieke onrust weer op. Men heeft te lang gewacht en is weer ongeduldig geworden. Het nieuwe jaar werd met scherpe schoten ingeknald, die doel troffen in de bloedwarme lichamen van levende men- schen. Wel had von Schleicher in zijn radio rede gedreigd, dat er een zware presidentieele knuppel achter de deur stond, indien de al te hartstochtelijke partijgangers zich niet zouden weten te beheerschen, maar deze bedreiging heeft toch sléchts een tijdelijke uitwerking ge had. De groote politieke vraag, die liefst zoo spoedig mogelijk in het belang van Duitsch land en zijn momenteele regeering beantwoord moet worden, luidt: „Zullen Hitier en zijn Nazi's tegenover von Schleicher tolerant blijven of niét?" Heel het onderhandsche gekonkel, dat op het oogenblik in Duitschland waarneembaar is en waarin de vroegere Rijkskanselier von Papen een niet zeer duidelijke rol speelt, schijnt ten doel te hebben, in stilte een brug te timmeren tusschen de regeering en Hitier. Von Papen, die te Keulen ten huize van een Rijnlandschen groot-industrieel met zijn vroegeren aartsvijand Hitier heeft geconfereerd en daardoor een ge weldige opschudding heeft verwekt, beweert geen andere oogmerken te hebben gehad dan op BERLIJN, 10 Jan. (V. D.) In de begrootings- commissie van den Rijksdag heeft de Rijks minister van Financiën de begrooting bespro ken. Over 1932 wordt in totaal op mindere in komsten van ongeveer 800 millioen Mark aan belastingen en invoerrechten gerekend, verdeeld over het Rijk en de landen. Voor de spoorwegen moet op een tekort van 50 millioen op het ge raamde bedrag worden gerekend, doordat aan deden tot dit bedrag niet konden worden ge plaatst. De minister gaf verder een overzicht van de extra-uitgaven, welke noodig waren; 40 mil lioen voor de winterhulp, 35 millioen voor steun aan verschillende banken, 25 millioen voor ko lonisatie nabij de groote steden en 35 millioen voor de Charlottenhuette. In totaal bedroeg het tekort einde 1932 met het tekort van vorige jaren, ongeveer 2070 millioen. De minister was van meening, dat, hoe ern stig- de toestand ook is, hij, gezien den toestand in andere landen, niet al te gevaarlijk is. Hij verklaarde verder, dat gedurende de laatste maanden geen noemenswaardige moeilijkheden met kasgeld voorkwamen. Hij verwachtte, dat deze moeilijkheden tot Maart ook niet zouden ontstaan. eigen initiatief te bemiddelen om te traenten een toenadering tusschen de nationaal-socialis- ten en de huidige regeering tot stand te brengen. Inderdaad zouden de Nazi's, die den laatsten tijd, niet het minst door de ontevredenheid in eigen gelederen, veel aan hang hebben verloren, het verstandigst doen met de regeering samen te werken. Van nieuwe verkiezingen kunnen zij moeilijk „heil" ver wachten. Naar verluidt, zouden zij zelve dat ook inzien en den wensch koesteren niet met de Kijksregeering in conflict te komen in de hoop dat de Rijksdag opnieuw verdaagd zal worden. De Duitsch-nationalen, die Von Schleicher kwalijk nemen, dat hij zich naar de vakbonden heeft georiënteerd en de Nazi's willen dwingen om zich openlijk vóór of tegen de regeering-Von Schleicher uit te spreken, moeten van een der gelijke verdaging niets hebben. Zij rekenen er op, dat Rijksdagontbinding en nieuwe verkie zingen Hitier zwaar verlies, en hunzelf groote winst zullen brengen. Wat van al deze verwach tingen, vermoedens en veronderstellingen juist en wat daarvan slechts wensch of fantasie is, zal weldra moeten blijken, want aan het geduld- prikkelend en argwaan-wekkend onderhandsche gedoe, dat gaande is, moet een eind komen. STOCKHOLM, 11 Jan. (Reuter.) De gewone zitting van den Rijksdag werd heden door ko ning Gustaaf op plechtige wijze geopend in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie, de leden der regeering en der Kamers en het diplomatieke corps. Nadat de koning de troonrede had voorge lezen, diende de minister van Financiën de begrooting in voor het dienstjaar dat op 1 Juli 1933 aanvangt. Bij het opstellen hiervan is de traditioneele regel gevolgd, dat alle uitgaven, welke niet ten doel hebben, den nationalen rijkdom te ver- grooten, gedekt moeten worden door werkelijke inkomsten, en dat geld, door leeningen verkre gen, alleen mag worden benut voor de inrich ting van commercieele staatsbedrijven of voor openbare werken, welke daar niet onder vallen. Een sluitende begrooting is verkregen door vermindering der credieten voor de verschil lende ministeries en door verhooging van be staande belastingen. Zoo is b.v. de begrooting voor de Landsver dediging 20 millioen Kronen lager dan verleden jaar; die voor het Verkeerswezen 12 millioen, die voor Landbouw en die voor Pensioenen bei de 11 millioen lager. De belastingen op alcohol en alcoholhouden de dranken, op tabak en op de inkomsten zijn verhoogd, terwijl de extra-belasting op jaarlijk- sche inkomsten van boven 8000 Kronen, welke verleden jaar werd geheven, ook voor dit jaar wordt gehandhaafd. Ter bestrijding der werkloosheid worden aan- Verwacht'ng: Meest matige Zuid-Weste ll lijke tot Noord-Westelijken wind, afwisse- lende bewolking, weinig of geen neerslag, EE later iets kouder. ÉS Hoogste stand: 774.6 te Helsingfors. Laagste stand: 739l2 te Jan Mayen. zienlijke credieten gevraagd voor openbare werken. Terwijl hiervoor verleden jaar 100 millioen kronen werden geleend, wordt voorgesteld dit jaar voor dit doel 241 millioen te leenen, waar van 161 millioen op korten termijn. Naar de meening der regeering is de toestand der Zweedsche geldmarkt geen hinderpaal voor de door haar beoogde doeleinden, welke o. a. bestaan in een verdere electrificatie der spoor wegen, den bouw van hydro-electrische sta tions, verbetering der telefonische en telegrafi sche verbindingen, woningbouw enz. Het eind cijfer der begrooting beloopt 1029 millioen kro nen tegen 896 millioen verleden jiaar. ROME, 11 Jan. (V. D.) Het schijnt thans vast te staan, dat in het Heilige Jaar toch de ope ning en sluiting der Heilige Deuren zal plaats vinden. De Heilige Deuren zullen 1 April a.s. tege lijkertijd in de vier patriarchale basilieken. St. Pieter, Lateraan, Santa Maria Maggiore en St. Paul geopend worden. Bijzonder plechtig zal deze handeling in de St. Pieter zijn, waar de H. Vader zelf de Deur zal openen. In de drie andere genoemde kerken zullen kardinalen de opening verrichten. LONDEN, 11 Jan. (Reuter). De „Daily Ex press" meldt uit Constantinopel, dat Trotski in zijn landhuis op het eiland Principo zwaar ziek ligt. Zijn secretaris is naar Weenen vertrokken om daar een specialist te raadplegen en dezen te verzoeken den patiënt te willen behandelen. KOBLENZ, 10 Jan. (V.D.) Naar aanleiding van het feit, dat het 10 jaar geleden is, dat de bezetting van het Roergebied begon, waren heden op de hoogten in de omgeving van Ko blenz, gelijk overal in het geheele gebied van den Midden-Rijn door de verschillende plaat selijke Stahlhelmgroepen herinneringsvuren aangelegd. In Bacharach, Oberwesel, St. Goar en Boppart en op vele andere plaatsen laaiden de vlammen ten hemel. Te Berlijn werd zwaar gevochten tusschen enkele honderden communisten en socialisten; twee personen werden zwaargewond. Een onzer Berlijnsche medewerkers heeft een proeftocht medegemaakt van den „Zeppelin op rails". Hij schrijft ons: Onder groote belangstelling van het publiek gleden wij omstreeks tien uur den somberen Lehrter Bahnhof uit. Zoodra wij Spandau be reikt hadden en de baan dus vrij begon te worden, nam de snelheid toe. Reichsbahndirek- tor dr. ing. dr. rer. pol. Baumann, die sedert jaren met de pers in vriendschappelijke relatie staat, stond mij toe, in de kleine ruimte binnen te gaan, waar de machinist Mains aan het stuur zat, bijgestaan door zijn collega Burauch, twee ervaren mannen, die het spoorbedrijf door en door kennen. De verdere controle bevond zich in handen van den „Zugführer" Krüger. Meer dere directeuren van de rijksspoorwegen reisden met ons mede en verstrekten alle gewensente inlichtingen. Ik klom op den „Apparatschrank' Het weer begon op te klaren en bij Wittenoerge brak de zon door. Dat verhoogde de feestelijke stemming. Voor mij lagen de rails als een zil veren lint en de smalle weg werd weggevreten door de toenemende snelheid. Wij gleden door kleine stations en overal zag men de station chefs en baanwachters vol spanning naar ons kijken. Langs de wegen bleven de menschen stilstaan, vol bewondering voor deze nieuwe „Errungenschaft der deutschen Technik". Toen wij een snelheid van 160 K.M. bereikt hadden, werden de bosschen een groen lint en kon men de baanwachtershuisjes niet meer onderschei den. De angst, welken men als luchtreiziger in het begin door allerlei onverwachte schomme lingen en stootjes moet doormaken, bleef geheel uit, zoodat ik het genot ten volle kon smaken. Daar alle passagiers graag een kijkje in deze anders streng verboden ruimte wilden nemen, moest ik voor nieuwe belangstellenden piaats maken. De machinisten moesten zich tijdens de vaart geheel op hun verantwoordelijk werk concentreeren en dus kon ik pas aan het einde van de eerste helft der reis beiden complimen teeren. In Hamburg wachtten meerdere verrassingen op ons. Duizenden menschen waren naar het hoofdstation gespoed, om den intocht van den vliegenden Hanseaat van dichtbij te volgen. Alle perrons waren propvol, buiten zateD de menschen voor de vensters en op de daken De politie moest ervoor zorgen, dat de weg naar het restaurant voor ons werd vrijgemaakt Deze bijkomstigheid bewijst, dat het Hamburgsche publiek veel meer nog dan het Berlijnsche mee leeft met alles, wat er op technisch gebied ge beurt. Men kon merken, dat deze belangstelling algemeen, ook door de politie, gewaardeerd werd. Wij werden van allen kant aangesproken en vertelden een en ander van de indruaken, welke deze eerste tocht op ons had gemaakt. Ter afwisseling klauterden wij naar boven in het restaurant, waar den gasten door de direc tie der Reichsbahn een ontbijt werd aangebo den. Aan tafel voerde onder meer onze land genoot Rozendael een ingenieur van veel ervaring het woord. Hij zeide onder meer: „Het bijzondere van dezen proeftocht is voor ons. dathet eigenlijk niets bijzonders heeft opgeleverd. Wie op sensatie belust was, voelt zich stellig teleurgesteld. Maar sensatie zou verre beneden de waardigheid der Duitsche MOSKOU, 10 Jan. (Reuter) Het telegraaf - agentschap der Sovjet-Unie meldt, dat Stalin vandaag in de plenaire zitting van het centraal uitvoerend comité en in de centrale controle commissie der Communistische partij over de resultaten van het eerste Vijfjarenplan rapport zal uitbrengen. Het rapport wordt reeds thans gepubliceerd omdat men gelooft, zoo heet het, dat de open bare meening het met de grootste spanning tegemoet ziet. Stalin komt in dit rapport tot de conclusie dat het program der industrialisatie voor pre cies 93.7 procent is vervuld. Het falen van de overblijvende 6.3 procent moest worden toege schreven aan moeilijkheden bij het sluiten van non-agressie-pacten met verschillende landen en aan verwikkelingen in het Verre Oosten ten gevolge waarvan een aantal fabrieken op de vervaardiging van wapentuig moest worden ingesteld. Stalin komt tot de conclusie, dat de produc tie van gebruiksartikelen voor de algemeene behoefte te gering is geweest en motiveert de bevoorrechte positie der machine-industrie met haar sleutelpositie en met de noodzakelijkheid voor Sovjet-Rusland gewapend te zijn tegen vijandelijke overvallen, daar anders zijn positie gelijk zou worden aan die van China. De vraag of bij het tweede vijfjarenplan de zelfde poiitiek van het snelste tempo bij der, opbouw van de industrie van Sovjet-Ruslanj mogelijk zou zijn, beantwoordt Stalin in onï- kennenden zin. Tot dusver had de groei der industrie 22 pro cent bedragen, in de toekomst zou deze groei 13 tot 14 procent bedragen. Daarna houdt het rapport zich bezig met de agrarische vraagstukken. Stalin wees erop, dar op het oogenblik 200.000 collectieve bedrijven en 5000 staats-landbouwbedrijven bestonden, doch gaf toe, dat de collectieve grootendeeis nog niet rendabel waren, al zouden zij het bin nen twee of drie jaar worden. Eenige duizenden collectieve en eenige tien tallen staatsboerderijen waren op het oogenblik reeds rendabel. Het tegenwoordige tempo dei collectivisatie behoefde men niet voort te zet ten, veeleer moest men thans de collectieve or ganisatorisch consolideeren. In verband met de materieele positie der ar beiders en boeren spreekt het rapport over de opheffing van de werkloosheid en over de op heffing van de „verarming op het platteland" De collectieven konden ook handel drijven doch het rapport hekelt het feit dat collectie ven, wanneer de gelegenheid zich voordeed, tot speculatie vervielen. Stalin polemiseert vervolgens tegen de op vatting, dat de Sovjethandel „zonder gezonde geldhuishouding en zonder gezonde valuta" on mogelijk was en dat spoedig de z.g. waardelooze Sovjet-valuta gezond moest worden gemaakt. Achter het Sovjet-geld, verklaart Stalin, be vinden zich hoeveelheden goederen in de hand der regeering, die deze tegen vaste prijzen kan uitgeven. BOEKAREST, 10 Jan. (Eigen telegram) Nabij het Noorderstation te Boekarest is heden- norgen de sneltrein Temesvar—Boekarest in volle vaart op een personentrein gereden. Vijf wagons van den personentrein werden totaal vernield. De botsing was zoo hevig, dat vele reizigers door de gesloten coupéraampjes ge- lingerd werden. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast, maar men schat het op minstens tien tot vijftien. Vele gewonden die onder den trein liggen, konden nog niet geborgen wor den. (United Press.) Nader seint men ons: Onmiddellijk vertrokken uit Boekarest hulp colonnes. Tot omstreeks twaalf uur hedenmid dag waren 10 dooden sn 25 zwaar gewonden geborgen. Uit het onderzoek schijnt te b1 ijken, dat de machinist van den sneltrein de schuld treft. Hij is tezamen met het geheele personeel van deze trein gearresteerd. techniek zijn. Zij heeft geen sensaties noodig. Zij gaat den logischen weg, welke op ervaring en ondernemingsgeest berust." Deze waaraee- rende woorden van een vakman werden met sterken bijval in ontvan'gst genomen. Nadat wü ons voor de terugreis gesterkt had den. begaven wij ons omstreeks drie uur weer naar het gereserveerde perron. Ook nu stonden duizenden op ons te wachten. Wij bedankten onze gastheeren voor de vriendelijke ontvangst en op de vlotte terugreis had ik de gelegenneid. speciaal dr. Baumann mijn oprechte erkente lijkheid uit te spreken voor de wijze waaron hij dezen proeftocht met den „Schienen-Zeppelin had gearrangeerd. Stalin over het vijf-jaren-plan. Hevige treinbotsing te Boekarest; tien dooden vijf en twintig gewonden. Fransche sleepboot op den Rijn bij Koblenz beschoten. Van het Oostelijk front. Zweedsche Rijksdag geopend; troonrede van koning Gustaaf. Het bü Ameland gestrande Finsche stoomschip verloren. Vrachtauto met wapen voorraad bij Zondert aangehouden. Grootere snelheden en meer comfort bij de Ned. Spoorwegen. Berooving van 2700.te Maastricht. Ongeval bij de afbraak van het St. Thomas klooster te Zwolle. Ernstig auto-ongeluk te Obdam; twee dooden, -wee gewonden. Geen verhooging van den bierprijs. De staking te IJ muiden dourt voort. O PEKING, 10 Jan. (Per telefoon.) Japansche troepen hebben heden Sjioe-Men, dat tien K.M. ten Noorden van Sjanhaikwan is gelegen, be zet. De Japanners hebben hiermee een belangrijke strategische positie verworven, daar hierdoor de laatste toegangsweg voor de Chineesche troepen naar Mandsjoerije in hun handen is gevallen. Algemeen wordt de bezetting van Sjioe-Men beschouwd als de inzet van een groot Japansch offensief. Over de gevechten bij Sjioe-Men. welke den geheelen dag door duurden, wordt van Chinee sche officieele zijde medegedeeld, dat de Chi neesche troepen nog steeds hun stellingen neb ben gehandhaafd. Japansche berichten, die spreken van een bereiken der gestelde doel einden, worden onjuist genoemd. (United Press) PEKING, 10 Jan. (Reuter). De Chineezen verklaren nog in het bezit te zijn van het Zui delijk deel van den pas te Sjioe-Men, waarvoor de Japanners den geheelen dag gestreden heb ben met behulp van vliegtuigen. Hoewel zij iets moesten terugwijken, bieden de Chineezen hard- nekkigen tegenstand. De gevechten duurden vanavond voort en inderhaast worden Chinee sche versterkingen aangevoerd. CHARBIN, 10 Jan. (V. D.) De „bandieten leider" Li Toe. die in Noord-Mandsjoerije ope reerde. is naar Sovjetgrondgebied uitgeweken met duizend man van zijn troepen, welke ont wapend en geïnterneerd zijn. Men Herinnert zich, dat Soe Ping Wen reeds vroeger naar Sovjetgebied vluchtte, terwijl de „bandieten- leider" Ting Chau zich aan de Japanners neeft overgegeven en zijn troepen heeft laten ont wapenen. Het detachement Japansche troepen, dat Li Toe achtervolgde, heeft Hoelin bereikt, dat aan de Mandsjoerijsch-Russische grens Is gelegen. Li Toe is met 1000 man naar Iman gevlucht, dat over de grens is gelegen. De Japanners neb ben den Sovjet-autoriteiten de uitlevering ge vraagd, doch Semenov, de commandant van het garnizoen Iman, heeft geweigerd zulks te doen. Wel heeft Semenov verzekerd, dat de Chineezen ontwapend zullen worden sn ver volgens geïnterneerd. PEKING, 10 Jan. (per telefoon). Van Chinee sche zijde wordt nog medegedeeld, dat de ge vechten om den pas te Sjioe-Men werden ge voerd tusschen Japansche en Mandsjoekwo- strijdkrachten, bestaande uit infanterie, cava lerie en artillerie-afdeelingen, en Chineesche cavalerie, die alle Japansche aanvallen afsloeg. Hedenmiddag verschenen vier Japansche vlieg tuigen boven het strijdgebied en tegelijkertijd werden ook de Chineesche troepen versterkt. De Chineezen bleven In het bezit hunner stel lingen, doch zullen zich vermoedelijk morgen-/ ochtend bij het aanbreken van den dag binnen den Grooten Muur terugtrekken, om daar goed- ingerichte stellingen te betrekken en den aanval op te vangen. Van verschillende punten van de grens der provincie Jehol wordt gemeld, dat Japansche vliegtuigen concentraties van geregelde en on geregelde Chineesche troepen bombardeeren. De Chineesche autoriteiten te Peking hebben, krachtens uit Nanking ontvangen instructies, den opperbevelhebber der Chineesche troepen bij Sjanhaikwan gemachtigd, eventueele Japan sche vredesvoorstellen te aanvaarden. Een bij legging van het conflict moet echter geschieden met uitdrukkelijke instemming van de Nanking- regeering. Tot dusver zijn nog geenerlei vredes onderhandelingen geopend. (United Press). BERLIJN, 10 Jan. (Per telefoon). De politie te Koblenz houdt zich momenteel bezig met een mysterieuse beschieting van de Fransche Rijn sleepboot „Condor". Op de boot, die in Straats burg thuisbehoort, werden in de nabijheid van 't plaatsje Kamp (aan den rechter Rijn-oever bü Boppard) vanaf een wijnberg ongeveer 20 scho ten gelost. De sleepboot gaf noodseinen en zocht een schuilplaats aan den linker Rijn-oever. De politie is van meening, dat de schoten gelost zijn door leden van een andere Fransche sleepboot. Het personeel van de Fransche Rijn scheepvaart is nJ. in staking en wellicht wilde men de „stakingsbrekers" aan boord van di „Condor" door de schoten intimideeren. (United Press) LONDEN, 10 Jan. (V. D.). De Australische vlieger Bert Hinkier is gedurende 90 uren zoek. Op zijn vlucht van Londen naar Australië wilde hij te Brindisi zijn eerste tusschenlanding ma ken. Thans wordt bekend, dat hij den Italiaan- schen autoriteiten in het geheel niet om ver gunning heeft gevraagd boven Italiaansch grond gebied te mogen vliegen. Daarom neemt men aan, dat hij een andere route heeft gekozen. NEW-YORK, 10 Jan. (Reuter). De Bolivtaan- rche troepen zetten het offensief voort en ver overden het Paraguaansche fort Mairscal te Lopez. (l I 'v V V V V i M 1 I I I I T 1 r 7 f f A//7 Hoogste stand op Woensdag 1 nor n.m.: 761 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1