STAD S NIE U WS INCASSO-BANK. n.v. Mm onó: 'THERMOGÈNÉ BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 11 Jan. Effecten Coupons Safe-loketten Wisselkoersen WOENSDAG 11 JANUARI Hulde aan de Graal Gemeenteraad WOENSDAG 11 JANUARI 1933 PER MOTORFIETS VAN NED.-INDIË NAAR HAARLEM Thans in Beloedzjisian MUZIEK HAARL. BACHVEREENIGING Amst. Concertgebouworkest Dirigent Ed. van Beinum Solist Ferdinand Helmann TOONEEL R.K. Amsterdamsch Volkstooneel „Bruintje Beer" BRANDEN Auto vernield Ze leeren 't nooit Personalia Zijn HOENDERDOS en KWALITEIT! Nieuwjaarsrede burgemeester MOOIE GIFT Voor het Crisis-comité Ned. Toeristenverbond „Natura" VRIJWILLIGE BURGERWACHT Nieuwe commandant Gunning Badhuizen „Witte Kruis" Gevonden dieren en voorwerpen Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 BURGERLIJKE STAND VRAGENBUS VELSEN Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. AGENDA UITVOER VAN BLOEMBOLLEN UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER SANTPOORT MGR. MUTSAERSOORD Pater J. Sneekers rector 12 Januari LEIPZIGER BONTHANDEL RAMPZALIGE TWIST ONEERLIJK DIRECTEUR Steekpenningen aangenomen? Griep in 't garnizoen te Kampen Door auto overreden en gedood Bij de familie is bericht binnengekomen, dat de heeren Ab. Aukes en Bob Herweyer op hun motortocht Indië—Nederland te Quetta in Beloedzjstan zijn gearriveerd. Het visum voor Afghanistan was blijkens vorige post reeds ontvangen en zeer waar schijnlijk is men ook den Khyber-pas overge trokken. Het laat zich aanzien, dat daarop een verdere tocht door Afghanistan veib den is en de reizigers Zuidwaarts zijn getrokken naar het onherbergzaam Engelsch protecto raat Belcedzjistan. Anders kan men zich trou wens niet wél verklaren, hoe over het traject LahoreQuetta drie a vier weken gereisd is. De tocht wordt nu in goede gezondheid voortgezet dcor Noord-Belcedzjistan en Oost- Perzië, buitengewoon gevaarlijke streken, zon der eenige beschaving. Eduard van Beinum gelukkig hersteld, zoodat dit concert niet behoefde te worden verdaagd. Toch een kleine wijziging en wel in de solisten- opgave. Niet Jan Dahmen, doch concertmees ter Ferdinand Helmann trad als solist op. Wij herinneren ons nog levendig zijn vertol king van het Beethoven-concert bij de K.O.V.: voornaam, stijlvol en beheerscht spel, somwij len iets te gereserveerd, toonvorming voortref felijk, techniek af en opvatting hoogst stijlvol. Ook in de Fantasie van Jozef Suk liet hij zich kennen als een begaafd, hoogstaand ar tist, al vermocht hij ons niet in diezelfde mate te boeien als met genoemd concert. Dat Helmann nevens de gebruikelijke con- certwerken eens met een siuk als dat van Suk komt, laat zich begrijpen. Ten eerste is het degelijk violistisch geschreven en ten tweede bevat het vele goede fragmenten van ras echte muziek. De groote lijn van de Fantasie is echter wel wat verbrokkeld, de gedachtengang niet immer logisch. Veel werd vergoed door de goede vertolking, zoowel door solist als door orkest. Dirigent van Beinum typeerde eik onderdeel raak en hield steeds de juiste klankproporties. Vooraf gingen twee kleine Wagner-werken, mede ter opening van het Wagner jaar; het voorspel van „Tristan und Isolde" en de „Sieg- fried-Idyll." Twee stemmingsvolle nummers, bijna ingetogen van karakter, die onderling weinig van genre verschillen en daardoor min der juist na elkander op het programma wa ren geplaatst. De Idylle was verrukkelijk, ragfijn van klank. De dirigent liet zijn schare oogenblik- kelijk in de hulde deelen. In het tweede deel de negende, de C dur- symphonie van Schubert, die als symphonicus den schakel vormt tusschen Beethoven eener en Bruckner-Mahler anderzijds. Een werk van Schubert, het met ongekend fantasie- en melodieëurijke genie. Fantasie waaraan te veel de vrije teugel wo at galaten en waardoor de lengte van het werk, ondanks de bekortingen (het eerste deel deed het nog het best) niet goed is te verwerken. In het bij zonder voor den modem-aanvoelendsn mensch. De melodieën mogen zangerig, de harmoniek op weloverwogen wijze aangebracht, de instru mentatie kleurrijk en evenredig (al deed't koper in de hoekdeelen in deze zaal was bruut aan) en het geheele werk zuiver gevoeld zijn, dit alles kan de lengte niet doen vergeten. Het lijkt wat den bouw betreft wel eens te veel voort- mediteeren op een bepaalde Op de bemerking van het koper na, was de uitvoering van dit Schubert-werk bewonderens waardig. Een betere herschepping, in welk op zicht dan ook, is haast ondenkbaar. O. K. „Grompie* Blijspel in vier bedrijven door Hodges en Wigney Percival Het Nederl.-Indisch Tooneel Stads schouwburg. „Grompie" is nog eens teruggekomen en heeft zich gisterenavond in den Stadsschouw burg opnieuw aan den volke vertoond. Men voelt neiging, zich zoo uit te drukken bij de herinnering aan het wonder van een totaal uit verkochten kunsttempel een feestelijke aan blik, die, helaas!, in dezen tiid alleen bij een volksvoorstelling mogelijk schijnt, als we gun stige abonnementsvoorstellingen niet meereke nen. Misschien bevat dit verschijnsel een vin gerwijzing, in welke richting heil gezocht moet worden „Grompie" was er dan weer en werd door de groote schare enthousiast ontvangen. Hij had zijn waardevolle aanbevelingsbrieven vooruit kunnen zenden. Leeft bij velen nog niet de her innering aan het spel van Willem Royaards, die den ouden brombeer met zijn week gemoed en geslepen geest zoo prachtig wist uit te beel den, dat de figuur in het geheugen blijft ge grift? Anderen hebben als wij Max Pallenberg in de Duitsche bewerking „Wau-wau" bewon derd, zonder daarom den vaderlandschen too- neelkunstenaar erom te vergeten. Nu was daar weer die heerlijke knorrepot romantische figuur, met nog voldoende schijn van werkelijkheid om aanstonds de aandacht te pakken en dan geboeid te houden, vier be drijven lang. Nu Cor Ruys, die in het beelden van dat karakter al evenzeer een kolfje naar zijn hand vindt; die woedend uitvalt, maar al tijd zoo dat er humor of kluchtigheid trilt in zijn barschen toon; die zoo fijntjes het geestige woord zeggen kan, en met den levendigen ouden kop. den scheeven mond en de flitsende oogen onder de zware grijze wenkbrauwen een reeks van boeiende portretten levert. Zijn gestalte, zijn houding en manieren, wat is dat alles wel overwogen en onophoudelijk verantwoord. Kunst! Dit blijspel heeft alles voor. om een uiteen- loopend publiek te kunnen voldoen: het bevat een interessante geschiedenis, laat ons ver schillende typen in een vlotte afwisseling van aardige tooneelen zien de voornaamste met veel kleur, de andere, naar den eisch, vluchtig geteekend en het houdt door zijn goede ver deeling de aandacht prettig gespannen. Het leeft in een gezonden geest, met een vleugje sentiment, waaraan het verheffende niet ont breekt en is rijk aan uitmuntend geschreven dialogen. Zoo'n stuk gaat er nu nog even goed in als vroeger en dit is maar gelukkig ook. „Grompie" behandelt een misdaad, waarvan de schuldige met ijver wordt gezocht, maar is toch geen banaal detective-romannetje, want de speurder is geen ambtenaar, wiens persoon lijkheid ons onverschillig laat, maar een tref fend type: de brommerige, maar goedhartige oude advocaat, die vernuftig en koelbloedig het geheim napluist tot hij den dief van den kost baren diamant ontmaskerd heeft en het doel van zijn latere jaren een gelukkige vereeni- ging tusschen zijn kleindochter en zijn achter neef heeft bereikt. In zijn verhouding tot verschillende men- schen is het een lust, Grompie gade te slaan. Als hij met zijn lijfknecht bezig is, heeft Pierre Myin in deze rol wel eens moeite om zich naast den grooten acteur Cor Ruys te laten gelden, maar hij slaagt toch. Als Grompie zich met zijn neef Ernest onderhoudt, is er prettig sa menspel, want Willem Kan geeft het jonge type zeer overtuigend en maakt ook in andere tafe- reelen een goed figuur. Als Grompie zich door zijn kleinkind laat vertroetelen, doet Eline Pi- suisse haar best om deze rol naar behooren te vertolken, maar dat zij het spel niet meester is blijkt dikwijls maar al te duidelijk. Voor Jac ques Reule, die den misdadiger Jarvis krachtig uitbeeldt, is dat een hard gelag, want van zijn fascineerenden invloed op het Jonge meisje komt weinig terecht, terwijl daarin juist zoo veel gelegenheid tot sterke actie is gegeven. Dan toonde zich Kerstie Römer. als het dienst meisje Susan, verre haar meerdere. Verschil lende kleinere rollen als Valentine door Anton Ruys en Keble door Willem Spoor kregen daar naast een goede vertolking. Zoo werd het een vrooliike," in alle opzichten genietelijke avond en de zaal heeft zich daar voor dankbaar getoond, door op de eerste plaats Cor Ruys en met hem de anderen spon taan en herhaaldelijk toe te juichen. H. B. v. d. S. Men schrijft ons nog: Eenige maanden geleden werd in Amsterdam een Katholiek Tooneelgezelschap gevormd, ge naamd: Het Katholiek Volkstooneel, met het doel om als idealistisch streven moderne so ciale tooneelstukken op te voeren, die de kern der hedendaagsche toestanden in al hun fel heid en tegenstrijdigheid, in al hun scherpe ui tersten raken. Eenige moderne jonge idealis ten in onze stad sloten zich daarbij aan, ook behoefte gevoelend om zich in de tooneelbewe- ging in deze nieuwe riphting te uiten. Een zeer gelukkige keus van dit gezelschap was zich het eerste opvoeringsrecht te verzekeren van het stuk „De Heilige Proletariër", naar de alom be kende sociale roman van Fr. Herwig uit het Duitsch, die bij het verschijnen verleden jaar in Duitschland zooveel opzien verwekte Het stuk speelt in Berlijn, waar het de groote tegen stellingen in schrille kleuren teekent, duidelijk doet het uitkomen, tot welk een wanhoop de menschen vervallen, die den grond onder hun voeten voelen wegzakken, waar haast geen uit komst en redding meer voor is en dan meenen als laatste hoop, zich aan het communisme te moeten vastklampen, dat zich in zijn ware ge daante zoo voordoet, dat de toestand voor hen nog weer slechter wordt, maar ook hier komt dan eindelijk de opbeuring, het dagende licht, de enorme pogingen eener sociale verandering en verbetering, uitgebeeld door den hoofdper soon van het stuk, die, zelf Proletariër gewor den met de Proletariërs, om dat vreeselijk be staan in zijn uiterste consequenties te aanvaar den, mee te maken en daardoor beter te ken nen, in die pogingen slaagt en zijn heele om geving weet te veranderen tot menschen, die weer meer licht zien, anders kunnen en gaan leven en zich in die wereldstad een steeds groo- tere groep vormt van menschen, die ook weer door hun willen, anderen tot zich trekken en helpen met een hoog ideaal voor oogen. Wie het wel en wee onzer hedendaagsche maatschappij ter harte gaan, dienen dit stuk te gaan zien en vooral ook, de idealistische jongeren, die hun jeugd en onstuimigheid willen aanwenden deze uit elkaar geslagen maatschappij mede te helpen hervormen. Zij hebben daar een avond, die hen lang zal bijblijven in verstrekkende beteekenis en waar de mogelijkheid onder de oogen wordt gezien, dat uit die aangesloten idealisten bij Amsterdam een zelfstandige Haarlemsche groep geboren wordt met hetzelfde doel als het Ka tholiek volkstooneel, zouden zij daar eens kun nen gaan kijken naar de daar bereikte resul taten, of ook zij niet de capaciteiten bezitten aan zulk modern, als wij het zoo noemen mogen, Leekenapostolaat mede te werken in onze eigen stad. De uitvoeringen zijn op Dinsdag 17, Woens dag 18 en Zondag 22 Januari in d# groote zaal van Bellevue, Marnixstraat bij het Leidsche plein te Amsterdam des avonds om kwart over acht. De prijzen zijn populair van 50 ets. tot 1.50, en als consequentie van dit sociale stuk komen de baten ten voordeele van het Katholiek cri siscomité. Zaterdagmiddag aa. zal in den Stadsschouw burg, Wilsonsplein, door het Nederlandsch Tooneel voor Kinderen worden opgevoerd de kinder-operette „Bruintje Beer." In de verschillende steden waar de tpvoe- ringen reeds hebben plaats gehad, werden Bruintje Beer en zijn makkers door de kinde ren en hun begeleiders allerhartelijkst toege juicht. Gisterenavond 10% uur werd de brandweer gewaarschuwd, dat er brand was in de gegolfd plaatijzeren garage op het open terrein aan de Haasstraat. Daar stond een vrachtauto van de firma Ruigrok. Ged. Oude Gracht, gestald en dit vehikel is door onbekende oorzaak in brand geraakt. Door de brandweer is met één slang op de waterleiding het vuurtje gebluscht. De wagen is door den brand vernield. Hedenmorgen om 6% uur, was de chauffeur H. in een garage op het Phoenixterrein bezig met uit een defecte vrachtauto benzine af te tappen. We schrijven nu eenmaal winter, den tijd waarop het des morgens om dien tijd meestal nog donker is en vooral hedenochtend, bij het druilerige weer, waar we het vandaag mee moesten stellen. Door hierin te voorzien, be diende de man zich bij het gevaarlijke werk dat benzinetappen is van een olielampje Evengoed begreep hij niet, dat de benzine vlamvatte en hij in Haarlem de rij van branden met één vermeerderde. Hij probeerde zelf nog de zaak te blusschen, maar het lukte hem niet. Hij liep brandwon den aan zijn handen op, die door een lid van den ongevallendienst verbonden werden. De inmiddels gewaarschuwde brandweer was met één slang op de waterleiding spooedig 't vuurtje meester. Romeo en Julia, die namen waren, 't Symbool van trouw in vroeger tij'd; De woorden, die zich hiertoe thans 't beste paren, Wijze: „Roomsche Blijdschap" „Ik zend u" zoo klonken des Bisschops woor den „Meisjes der Graal, naar 't Hoog-Duitsche Land!" Honderden leden uit Haarlems oorden Trokken te saam één in fier Graalverband Wijd van haar huis naar verre streken, Daar weer geploegd met vaste hand 't Zaad nu gestrooid neen geen Graal mag ontbreken. In 't Duitsche Rijk werd 't Graalkruis ge plant! Meisjes van Holland uit Haarlems dreven. Strooit van uw rijkdom de bloemen in kleur, Bloemen van troost en van liefde-geven Bloemen van mildheid van Hemelschen geur. Mieisjes in koor spreekt van Gods zegen Dauwend het dor en duistere veld Zoo zal de Graal kracht voor heidensche wegen Vruchten afdwingen met heilig geweld! „Allen tot God", klonk in breed' accoorden Door Duitsche dreven in Hollandsche taal, Juub'lend en juichend de fiere woorden; ,,'Si Werelds bekeeren het streven der Graal!" Haarlems banier d' olijftak van vrede Moest ook ontplooid voor Duitschen strijd Liefde voor Christus door offers en beden Hemelsche vreê in de zielen geleid. HORTENSE SCHRETLEN dige de werkmeester 1ste klasse J. Veen en tot bureau-referent de commies B. G. Serné, allen alhier. In de hedenmiddag gehouden raadsvergade ring heeft de burgemeester een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij er op wees, dat de be moedigende toon in de nieuwjaarsredevoerin gen moet ontbreken, al worden «er goede wen- schen geuit voor de toekomst. Hij wees op den ernstigen en zorgelijken toestand van 1932, in welk jaar de depressie sterk was. Handel en industrie hebben den druk zeer gevoeld; einde 1932 waren er 5400 werkloozen tegen 3950 einde 1931. De ondersteuningsgelden waren ook zeer ge stegen. Met deze feiten is in 1933 rekening te hou den. De wijze, waarop Haarlem de slagen ge dragen heeft zonder wezenlijke belangen aan te tasten, gepaard aan een gematigd optimisme, moge vertrouwen wekken voor de toekomst. Hij wenschte den raadsleden persoonlijk een goed jaar. De heer DE BRAAL wenschte als oudste raadslid den burgemeester wederkeerig alle goeds. Wordt vervolgd. Met hartelijken dank voor den gever bren gen wij hiermede ter kennis, dat het Crisis- Comité heden werd verrast met een gave van f 500, onder letters P. J. De afd. Haarlem van het Ned. Toeristen- verbond „Natura" houdt Zaterdagavond 14 Ja nuari zijn vierde jaarfeest in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Medewerking verleenen het cabaretgezel schap „Harree" uit Amsterdam met een spe ciaal programma en een Jazzband. Aan Jhr. O. van Lennep is op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1S33, door den Bur gemeester van Haarlem eervol ontslag ver leend als commandant der Vrijwillige Burger wacht Haarlem en als zijn opvolger is benoemd de heer C. L. Becking, gep. Majoor Inf. O. I. Leger. Het verrichten van vernieuwingen aan ge meente-woningen, waarvan de openbare aan besteding heeft plaats gehad op 12 December, is door B. en W. gegund aan A. J. Toebes, te Haarlem, voor 792. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand December was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1208, vrouwen 532, totaal 1740. Badhuis Leidschepleinmannen 1920, vrouwen 1092, schoolbaden 875, totaal 3869 Badhuis Schotersingel: mannen 2347, vrouwen 1273, schoolbaden 565, totaal 4085. Badhuis Hofdijkplein: mannen 2007, vrouwen 1012, schoolbaden 1254, totaal 4273. Badhuis Van Egmondstraat: mannen 2099, vrouwen 1302, schoolbaden 946, totaal 4347. Bij de Ned. Spoorwegen is benoemd tot baas lste klasse te Haarlem (Centrale Werkplaats) de baas 2de klasse B. Bonsma; tot werktuigkun- Barnhorn, Acaciastraat 68, autoped. De Groot, Eikenstraat 32, 2 zakken aardappelen. De Groot, Co'ensostraat 25, bankbiljet. Westrik, V. Loostraat 18, bank van een kin derwagen. Hoogendoorn, Zomerkade 69, cano. Niekerk, Oranjeboomstraat 163, das. Post, Kerkhof straat 1, postduif. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 hondjes, 1 kat. v. d. Pigge, Gierstraat 3, handschoen. v. Duren, Molukkenstraat 39, idem. De Kor te, Teylerplein 49, idem. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 honden, 1 kat. Prins, Assen- delverstraat 39, handschoenen. V. Wort, L. Annastraat 14, idem. Breeuwer, Wagen makerslaan 1 B, halsband met penning. Boer, Harmenjansweg 93. armbandhorloge. Boeree, Bakenessergracht 47, jongensjas. Ketting, Sleutekstraat 2, muts. V. Kralen, Bantamstraat 36, portemonnaie. V. Eek, V. Oohchotstraat 16, kinderparapluie. Souwer, Brouwersplein 8, rijw.be'ast.plaat je. V. Dam. N. Geldeloozepad 32, idem. Abbence, Allard Piersonstraat 18, kinderschoenen. Slebos. Bankastraat 27, jongenstrui. v. d. Veen, Gaelstraat 11, kat. Bur. v. politie. Smeden straat 9, bontkraag, handschoen. Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000.- Getrouwd: 10 Januari. J. P. v. 't Wout en C. A. Domhof. Geboren: 8 Januari. A. R. A. G. Bertholee Henri, z. 9 Januari. T. G. BurggraafKruse, d. C. de BoerCoppens, d.; W. v. AmstelBraa- kenburg, z.; C. P. v. GasterenKievit, d.; P. H. v. Wijngaardenv. Geene, z.; 10 Jan. G. MeulmanJansen, d. Overleden: 7 Januari. W. W., 3 jaar, d. van A. W. Captijn, Rijpstraat. 8 Jan. J. Verzijlberg v. Seggelen, 84 jaar, Kloppersingel. 9 Jan. D., 5 mnd., z. van J. Medemblik, L. Heerenvest; A. Mens, 83 jaar, L. Heerenstraat. Over „De Stille Omgang spreekt" Met belangstelling als steeds, las ik Trekjes no, 787, in de N. H. Courant. Het bracht mij beelden uit mijn jonge jaren naar voren. Maar ook de werkelijkheid, hoe het toen was en wat wtf deden. Echter is het niet geheel juist, zoo als den schrijver een en ander medegedeeld is. Het is mogelijk, dat iemand zooiets gezegd heeft, doch niet een, die de ware toedracht kende of mede gemaakt heeft. Nimmer heeft ons peleton geretourneerd of versaagd, doch steeds biddende en zingende den moeilijken weg, ondanks weers gesteldheid, vervolgd, bij het wachten op het openen der poort op het Bagijnhof waren enkele de bezwijming wel eens nabij. Het was 1887. Arie van Leeuwen, wonende Lan ge Begijnestraat, kwam voor zaken bij A. Wa terschot Koningstraat 13 en deelde hem mede, géhoord te hebben van den Stillen Omgang te Amsterdam. Hij drong er op aan, dat wijlen mijn oom A. Waterschot, met hem mede zou gaan. Mijn oom vroeg mijn vader J. B. Lohmann. Anthoniestr. 65; met hem gingen mijn broeder P. Lohmann en H. J. Nelissen, Wilsonsplein en ondergeteekende mede. Wij waren dus met ons zessen. Den tocht beschrijven zal ik niet. Het kost te veel plaatsruimte. Het tweede jaar waren wij met 9 personen; het derde jaar, dus 1890, met 12 personen. Er waren toen drie huisvaders bij, n.l. J. B. Lohmann, H. J. Nelissen en Jac. Roozen, Bromstee, Heemstede. Maar geen der drie wilde den tocht onderbreken. Allen kwamen op het Spul aan. Het getal groeide jaarlijks, tot 70 personen trokken wij uit ons huis Anthoniestraat 65, meerderen konden wij niet bergen. Het trekje verder lezende wordt er geschreven: Er was geen organisatie. Zulks is ook onjuist. Want wie zorgde voor de kaarten, toegang ge vende tot het Bagijnhof? Wie zorgde voor het gezamenlijk ontbijt in de Gonzaga-Vereeniging? Wie zorgde voor een kort Lof in de kerk te Halfweg? Wie zorgde dat wij reeds in 1905 van uit de St. Jan, Amsterdamstraat, konden trek ken? Gaat zoo iets vanzelf, of was er organisa tie met bestuur? Wat oprichten van de Broeder schap betreft, reeds In 1905 werden de bespre kingen hieromtrent door het bestuur met wijlen den Z.Eerw. heer Pastoor Kortekaas, geopend, doch op zijn verzoek moesten wij nog wat wach ten. Ik zou nog meer kunnen schrijven. Wel kan ik mededeelen, dat ik het hem vergeven heb, maar vergeten kan ik het niet. Nog ga ik alle jaren ter H. Stede met mijn kinderen, maar op eigen gelegenheid. A. H. F. LOHMANN. mede-oprichter en oud-bestuurslid. Over: Weldadigheid naar Vermogen „JANSKAMER" JANSSTRAAT 38 rood Geeft allen aan „Weldadigheid" Al is het maar een kleinigheid. Zend ons Uw overtollige schoenen en kleeren, Er zijn zoovelen, die beide ontberen. Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445 Over: Een vraagstuk Ik peins mijn hersens suf, waarom de N. Z.H. Electr. Tram-Mij. toch wel geen rustbanken laat aanbrengen In een wachthuisje als bij de Kost- verlorenstraat te Zandvoort. Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn dit eens aan de Directie te vragen? A. B. Naschrift. De rechte weg is altijd de beste: als Inzender al of niet met andere belanghebbenden eens een verzoekschrift te bevoegder plaatse in diende? Vraag 1: D, A, B, C zijn aan het pandoeren. A en B passen en C speelt pandoer. D even eens pandoer met 120 aan roem. C keurt dezen roem af door een vijfkaart van ruiten aas. D heeft eveneens een vijfkaart van harten aas, plus 20 van harten acht. Wie heeft in dit ge val de voorkeur van spelen? C heeft de voor hand, maar D in mijn inziens de hoogste roem. A, B, C, D zijn aan het pandoeren. A heeft pandoer met 20. B heeft eveneens pandoer met 40 roem, dat is tweemaal 3 kaart van den heer. A had hem van het aas. Wie gaat er voor? Wordt stuk altijd met pandoeren bere kend als roem? Antw. 1: De hoogste roem gaat vóór. D heeft 120 en C 100 roem, zoodat D mag spelen. Antw. 2: Bij gelijke roem gaat die van het Aas vóór. Lezing De heer J. Drijver, administrateur der vereeniging tot behoud van natuurmonu menten, zal voor de vereeniging „Santpoorts Bloei" een lezing met lichtbeelden houden op 19 Januari in café „Zomerlust". De heer Drijver spreekt dan over „Het nut der vogels". Medewerking verleent Santpoorts Gemengd Dubbelkwartet. R. K. Centrale Gisterenavond was de R.K. Centrale in vergadering bijeen in het parochie huis ,,'t Huis te Velsen". Als voorzitter werd gekozen de weleerw. pater W. Arts; leden de heeren; notaris Anten Vel sen, Schouten Driehuis, v. Beem en Smit Sant poort. De functies worden onderling verdeeld. Extra hulp voor werkloozen B. en W. stel en voor, ten behoeve van het plaatselijk Cri- -iscomité voor extra hulp aan werkloozen voor bet eerste half jaar van 1933 een bedrag van 2711.25 beschikbaar te stellen. Door het Na tionaal Crisiscomité wordt een gelijk bedrag ter beschikking gesteld. Ontwikkelingscursussen voor werkloozen B. en W. stellen voor een crediet van 1000. toe te staan voor het geven van ontwikkelings cursussen aan werkloozen. Kegelconcours Crisis-Comité Zaterdag 14 Januari wordt in Hotel „De Prins" een kegel concours geopend ten bate van het Crisis- Comité. Het concours wordt gehouden óp 14, 15, 16, 21, 22, 23, 28, 29, 30 Januari en bestaat uit een drietallenwedstrijd, vrijebaanwedstrijd en crisiswedstrijd. Voor de drietallenwedstrijd zijn beschikbaar gesteld: bekers, lauwerkransen, lauwertakken en medailles, totaal tien stuks, terwijl voor de hoogste twee korpswerpers be schikbaar zijn: een gouden kegel en een gouden kegelbal. Voor de vrljebaanwedstrijden: ruim tien prachtige kunstvoorwerpen en voor de crisisbaan: drie kunstvoorwerpen, betrekking hebbende op de kegelsport. Voor de vrijebaan- en crisisbaanwedstrijden mogen alle kegelaars (ook zij, die niet aange sloten zijn bij een club) deelnemen, terwijl voor de drietallenwedstrijd alleen korpsen kunnen deelnemen. De banen zijn geopend op Zaterdagen en Maandagen van 7—11 uur n.m., op de Zondagen van 5—11 uur n.m. De geheele opbrengst van dit concours zal worden afgestaan aan het Crisis-Comité van Velsen, terwijl de voorzitter van dit comité, de heer P. Bosman, Wethouder van Sociale Zaken, het concours Zaterdag 14 Januari, n.m. 5 uur officieel zal openen. Inschrijving voor korpswedstrijden kan ge schieden bij den secretaris van het Concours comité, den heer J. Tabois, Banjaertstraat, Velsen-Noord. Het aantal inwoners Op 31 December j.l. bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 43073 tegen 42553 op denzelfden datum in 1931. Een vooruitgang alzoo van 520 personen. Oeze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes i Ooozan var 45 ar 75 cents. 61) Apothekers er Drogister Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 31 De cember 1931, houdende regeling van den uit voer van bloembollen in werking treedt met ingang van 20 Januari 1933. De Bietencampagne. Men heeft berekend, dat in Haarlemmermeer ongeveer 1225 H.A. met bieten werd beteeld en dat de gemiddelde op brengst was 38.000 K.G. per H.A. of in totaal ruim 46 millloen K.G. Rekent men het suiker percentage op 15 dan was de zuivere opbrengst bijna zeven millioën K.G. Tentoonstelling De missie-naaikrans „Al lerheiligst Hart van Jezus" hield Zaterdag en Zondag in de concertzaal „Zomerlust" een ten toonstelling van de in het afgeloopen jaar ver vaardigde kerkparamenten en priesterkleeding. Ook een groot getal kleedingstukken voor de arme heidenkinderen was vervaardigd. De zeereerwaarde pater Gulikx, overste van het missiehuis te Driehuis, waarvoor een en ander was vervaardigd, sprak het openings woord, waarin hij zijn grooten dank betuigde voor den steun aan de missie verleend, wat vooral in dezen crisistijd dubbel welkom is. Hij was erkentelijk voor de propaganda, die onge twijfeld van de tentoonstelling uitgaat, waar door steeds meer liefde tot de missie gekweekt wordt. Zondagmorgen werd door hem uit dank baarheid een H. Mis. opgedragen tot intentie der leden en hun gezinnen. Een rondgang langs het tentoongestelde be wees ons den ijver, waarmee hier gewerkt is om zooveel moois en kunstigs bijeen te krijgen. Een stola en kazuivel trokken de bijzondere aandacht om de buitengewone bewerking. Het zou ons te ver voeren een uitgebreide beschrij ving te geven van al het vervaardigde. Pater overste was verwonderd van zooveel moois. De belangstelling liet niets te wenschen over; Zon dagmiddag was er druk bezoek. Met 15 Januari is tot rector van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo benoemd, Pater J. Snee kers, van de Orde der Lazaristen te Susteren. Gebouw St. Bavo R. K. Kiesvereeniging I, 8 uur „Kunst na Arbeid", 8 uur Haarlem sche Inkoopcombinatie, half 9 Bestuur Bouwvakbond, half 9 Grossiers Kleinhandel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur St. Josephs Gczellengebouw, Jansstraat Repetitie, 8 uur Spreekuur Praeses, 8.30 tot 9.30 uur. Raadszaal, Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 10—12, 24, 8—9 uur; Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Gebouw „St. Bavo" R. K. Muziekvereeniging „Euphonia", 8 uur Bestuur R. K. Volks bond, kwart voor 8 Bestuur R. K. Metaal- bewerkersbond, 8 uur „Proza", 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur. Groote Kerk Orgelconcert door George Ro bert, 34 uur. Gemeentelijke Concertzaal Operaconcert Mannenkoor „Caecilia", 8 uur. Restaurant „De Kroon" Groote Markt Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671 R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes - lederen dag van 1012, 24, 89 uur; Za terdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstr. 1. KORTE BONTJASJES naar maat f 29.75 GROOTE HOUTSTRAAT 103 - HAARLEM. In een café aan de Veemarkt te Breda ont stond twist tusschen een vader en zoon, welke oneenigheió zoo hoog liep, dat de laatste naajf; een revolver greep en daarmede blindelings een aantal schoten loste. Een ervan trof den vader in zijn been. De zoon werd door de politie aangehouden en na een verhoor weer in vrijheid gesteld. Tegen den directeur van de coöp. zuivelfa briek te Jubbega is in een ledenvergadering de beschuldiging geuit, dat deze zich schuldig zou hebben gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. In de eerstvolgende ledenvergadering zal nu een voorstel worden ingediend, een commissie van onderzoek in te stellen. Onder militairen van het garnizoen te Kam pen heerscht in erge mate de griep. In ver band hiermede worden geen oefeningen gehou den op de Wezeper heide, terwijl voorts slechts lichte dienst is voorgeschreven. Maandagmiddag omstreeks 3 uur heeft de heer de R., die met zijn luxe wagen op weg was van Gorcum naar Baarle-Nassau, op den Rijksstraatweg nabij Nieuwendijk het drie en een half-jarig zoontje van den heer J. van Daalen, dat plotseling vlak voor den auto den weg overstak, overreden. De kleine bekwam een hersenschudding en is ongeveer een uur na het ongeval overleden. Den bestuurder treft geen schuld. WOENSDAG, 11 Jan. Vorige koersen Londen 8.33% 8.35 Berlijn 59.04 59.07 Parijs 9.71 9.71 Brussel 34.48% 34.50 Zwitserland 47.91 47.10 Weenen Kopenhagen 43.25 43.30 Stockholm 45.40 44.55 Oslo 43.10 43.12". New York (cable) 2.4W8 2.48% Rome 12.70 12.75 Praag 6.35 7.37 Madrid 20.30 2.30 Vorige koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 10234 10234 4% Nederland 1916 102% 102% 4 Nederland 1931 >00% 10054 5 Nederl. 1932 101% 101% 4% N. Ind. 1926 AB 95% Sb% Banken Koloniale Bank 63 62 Indische Bank 59 58 Cert. Handel-Mij69 69% Industrieën Unilever 112% U4% Calvé Delft 07 68, Alg. Kunstzilde 36% 36% Van Berkei's Pat23 23% Nieuwe Philips !33^ Küch Accoustlek Z, Ned. Ford im< 1 '8* Industr. Buitenland Anaconda 8% Bethlehem Steel 15%« It'He U. S. Steel U. S. Leather AH Intern Nickel "46 8% Mijnbouw Boeton Mijnbouw ,j®54 J5 Alg. Exploratie 'j™ 129% Redjang Lebong M1 y2 Petroleum Gaboes 19 19 Kon Olie 158% 160% Perlak 83 85 Continental Oil 5% 5% Peudawa 6% bXt Vorige koersen Shell Union OU 5h 5% Rubber A'dam Rubber 64% 65% Bandar 45% 44% Deli Batavia Rubber 23 28% Serbadjadi 23 23 Silau 18 1854 V. I. G. 034 3454 Allied 22 Intercontïn. Rubber1 h Scheepvaart Java Ch. Japan 38 Holl. Amerika Lijn 3% Dito Gem. Eigend. 3% A Kon. Ned. Stoomb19 5Qy Scheepvaart-Unie 59^4 Suiker H. V. A179% j?3 Jav. Cultuur 112 N. I. S. U81 Poerworedjo ^54 43^ Vorstenlanden Actions Idem •SI-UU Tabak Deli Batavia 158 |®J Oude Dell 136 Jff* Oostkust 22 j* Senembah 145 U2'^ Spoorwegen Union Pacific 57 78 Wabash 2% 2% Erie 6 6% Kansas City South6 j»% South. Railw8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2