Stadsnieuws Chéron's plannen Bij Griep "E* GEMEENTERAAD VAN VELSEN WOENSDAG 11 JANUARI Mijnhardfs Poeders Het ongeval te Obdam Veel bezuinigingen „Batavier II" in botsing NIEUWE GASHOUDER TE HEEMSTEDE Officieele aansluiting FAILLISSEMENTEN VOOR HET BEHOUD DER H. O. V. Een overzicht van den toestand Personalia Symphonieorkest „Euterpe" Nog een slachtoffer De vermoedelijke toedracht OVERBOORD GESLAGEN Voor de kust verdronken R.K. Commissie voor Lichamelijke opvoeding UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER Tijdelijk drie wethouders Het weigeren van steun aan hen, die tengevolge van de staking werkloos bleven. Nieuwjaarsrede Het aantal werkloozen Extra hulp aan werkloozen Ontwikkelingscursussen voor werkloozen Interpellatie Huurverlaging Interpellatie-Maas Rondvraag Hoe het begrootingstekort van 101/2 milliard zal worden gedekt EEN GOEDE VANGST Drie beruchte inbrekers gepakt EEN AUTO-WOESTELING Dame door omvergereden lantaarnpaal doodelijk getroffen Dinsdagmiddag had de officieele aansluiting plaats van den nieuwen gashouder aan het bui zennet te Heemstede. Tegen 3 uur waren voor deze gelegenheid in de directiekamer van de bedrijven o.m. aanwezig burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doom, de beide wethouders Jhr. A. v. d. Pol en Dr. E. A. M. Droog, de gemeente secretaris N. Vos, het meerendeel der raads leden, de directie der bedrijven, Ir. W. J. A. Duijnstee, hoofdambtenaren van de bedrijven, openbare werken en raadhuis, directeuren der N.V. Pletterij voorheen Enthoven Co. uit Delft, de heeren Enthoven, Stolk en v. Vloten, chef monteur Jansen en de uitvoerder Reinbout. Nadat door de dames mevr. de Winter en mevr. Waldcötter thee was aangeboden, sprak allereerst burgemeester Jhr. J. P. w. v. Doom. Spr. herinnerde aan het besluit der raadsver gadering van 26 April 1931, waarbij de Raad een bedrag van 98000 voteerde voor den bouw van een nieuwen gashouder. Spreker huldigde de Commissie der bedrijven, die onder de technische leiding van den direc teur een werk heeft voorbereid, waarvan wij thans de vruchten zien. Spr. is verheugd, naast de vele raadslieden en ambtenaren ook hier te zien de heeren directeuren der N. V. Pletterij voorheen Ent hoven en Co. die zelf komen zien hoe hun ontwerp hier is tot stand gekomen, verheugd vooral omdat het is het Hollandsche fabrikaat dat zij hier vertegenwoordigen. Alle hulde werd aan de uitvoerders gebracht. Nadat ir. Duinstee woorden van dank had gesproken voor de woorden aan hem en zijn helpers gericht, zette hij de voorgeschiedenis van dezen bouw uiteen. Nadat hij een technische uiteenzetting had gegeven beantwoordde hij de vraag: „hoeveel inhoud moet de nieuwe houder hebben?" Spr. is niet bevreesd voor de verdringing van gas door de electriciteit. Al erkent spr. dat voor licht electriciteit het zal winnen, voor verwarming zal gas de leiding houden wat spr. met voorbeel den aantoont. Al mag men met de qualiteit van ijzer dat voor dezen bouw gebruikt is, op een levensduur van 50 jaar rekenen, een levensduur van 25 jaar vindt spr. vo'doende. En als het bedrijf zich normaal blijft blijft ontwikkelen dan zal 25 jaar voldoende wezen. Vervolgens geeft spr. een overzicht van de constructie der verschillende soorten gashou ders met schetsmatige voorbeelden van natte en droge houders, waarvan de laatste hier gekozen is omdat de ondergrond geen extra zware fundeeringen noodig maakte. Dat de keuze tenslotte op een schroefmodel gevallen is, zal zeker ieder waardeeren, omdat men nu dat onooglijke raamwerk mist indien de hou der op een laag punt staat. Met de keuze van den aannemer, aldus spr.. die den bouw voor 87.460 met inbegrip der fundeering heeft aan genomen, mogen wij tevreden zijn. Hulde brengc hij aan den heer Stolk, die met den bouw van dezen houder baanbrekend werk heeft verricht. Hadden wij misschien nog gevreesd, dat deze houder stormen niet zou trotseeren, met den storm van 18 October is de proef op de som gezet. Tenslotte ook hier de gebruikelijke dank woorden. De burgemeester liet daarna het eerste gas door de buizen vloeien. Velen der aanwezigen waagde zich aan een klimpartijtje,-, enkele zelfs op het dekstuk van 35 M. hoog, terwijl dit zichtbaar daalde, door dat het gasu it den nieuwen houder overging in de kleinere houders. Dan verzamelden de aanwezigen zich weer in de directiekamer waar de burgemeester onder eenige toepasselijke woorden aan het adres van den chef monteur den heer Jansen en den op zichter den heer Rijnbout, als blijken van waar deering eene enveloppe met inhoud aanbood. Tenslotte dankte ae burgemeester de dames mevr. de Winter en mevr. Waldcötter voor de goede zorgen om dit lokaal zoo fijntjes met bloemen te versieren, waardoor deze gebeurte nis een nog feestelijker karkter droeg. Des avonds werd de nieuwe gashouder met schijnwerpers belicht, waardoor het gevaarte, nu nog in de roode kleur der menie geleek als een gloeiende massa ver in den omtrek zichtbaar. De Arrondissementsrechtbaik heeft op Dins dag 10 Januari failliet verklaard: C. de Koning, landbouwer, wonende te Haar lemmermeer, Sloterweg 843. Curator mr. H. J. Tonino, alhier; Jan Kuite, rozenkweeker, wonende te Aals meer, Oost-Costeinderweg 579; Curatrice mej.. mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer; H. J. Warmerdam, winkelier in huishoudelijke artikelen, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 78; Curator mr. H. J .M. Tonino, alhier; Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: A. van Donk te Landsmeer; Curator mr. F. van der Goot, alhier. Opgeheven zijn de faillissementen wegens ge brek aan actief van: B. Nieuwdorp te Vijfhuizen, gem. Haarlem mermeer; Curator mr. H. O. Drilsma alhier; j. W. A. van der Wiel te Nieuw-Vennep; Cu rator mr. W. Briët alhier; j c. Pietersma, gedomicilieerd te Zandvoort, zonder vaste woonplaats; Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier; Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: M. Leydersdorff te Haarlem; Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier; N.V. Maatschappij van Melkproducten „Zaan- landia", gevestigd te Zaandam; Curator mr. F. van der Goot alhier. Het secretariaat van het Uitvoerend Comité der vrienden van de H.O.V. schrijft ons: Voor vandaag mogen wij weer eens een over zicht geven van den huidigen toestand. Bij den penningmeester mr. A. Beets (post rekening no. 142822) zijn na de laatste publi catie nog binnengekomen de volgende giften: Vorige verantwoording 1059. Jhr mr. v. D. v. K. 5; D. J. A. W. 5; D. J. B. te Heem stede 2.50; mr. C. W. R., Overveen, 5; mr. M. A. v. R. v. A. 2.50; dr. M. E. 2.50; A. J. P., Overveen, 2.50; Departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel 25; M. S. 10; heer en mevrouw A. 2; mej. M. P. M. de K., Aerdenhout, 5; J. M. C. H. 25; van hoogbejaarde dame, ontroerd door gave van werkloozen 25; M. R. 5; G. F. ƒ2; mej. A. C. D. 2.50; mevrouw J. M. 0.50; N. N. 0.50; B. N. 0.10; I. R. F. K., Overveen, 2.50; A. en ziek gevoel door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. enz. Vraagt Mijnhardt's Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. H. G. 5; Haarlems Gemengd Koor 5; mr. J. N. J. E. H. Th. 10. Totaal 150.10. Giften bij den penningmeester ontvangen 1200.10. Giften bij Haarlems Dagblad 1373.08. Totaal aan giften 2573.18. Door den penningmeester zijn thans ruim 12.000 één-guldenskaarten uitgegeven. Wanneer de Haarlemsche ingezetenen en die uit de omliggende gemeenten deze actie nu wil len blijven steunen door een één-guldenskaart te nemen, waardoor zij dit belangrijk cultuur bezit, wat de Haarlemsche Orkestvereenigir.g ongetwijfeld is voor stad en streek, kunnen be houden, dan worden deze 12.000 kaarten alle verkocht en dan mogen wij deze opbrengst bij de giften voegen: 12.000. Totaal 14.573.18. Kijk, dan zouden wij al een aardig eind in de goede richting schieten. Koopt dus, wanneer men bij u komt, één of meer kaarten en zendt de ijverige propagandisten niet weg! Door velen uwer gedragen, is de last licht en is het succes verzekerd. Gij hebt dan, naast het concert, dat u zal worden aangeboden, de groote voldoening werk dadig te hebben deelgenomen aan de redding van onze H.O.V. De secretaris: P. J. M. VAN TETERING De volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde, de heeren: J. W. Klocts. als teekenaar bij de N. V. N.-Holl.- Exploitatie-Mij. „Bosch en Vaart" te Haar lem; J. Versteeg, als opzichter-teekenaar bij den heer J. Versteeg, architect B. N. A. te Amsterdam; J. Chr. de Vries, als teekenaar bij de fa. J. F. C. Bettenhaussen Co. te 's-Gra- venhage. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer P. Holthuis, als opzichter bij hst N.- Holl. Noorderkwartier te Obdam en Hens broek. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde:, de heeren: H. H. Bruyns, als assistent-bedrijfs leider bij de Eerste Ned. Coöperatieve Kunst- mestfabriek te Vlaardingen; C. Veldwachter, als vertegenwoordiger van de „Tempo"-trans- portwerktuigenf abriek Van de afdeeling Electrotechniek: de heer J. Gmelig Meyling, als assistent bij de N. V. Vereen. Papierfabrieken van Gelder Zonen te Velsen. A. s. Donderdagavond, zal Haarlems Symphonie-Orkest „Euterpe" (directeur de heer J. A. Meng) een concert geven voor verpleeg den in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Naar we vernemen, is in den afgeloopen nacht ook het negenjarig dochtertje Lies van den caféhouder Dekker te Obdam aan de ge volgen der auto-aanrijding overleden. De oorzaak van dit droevig ongeval, dat nu aan twee kinderen het leven kostte, is nog niet definitief bekend. Er heerscht groote verslagenheid in het dorp over het gebeurde. Omtrent de vermoedelijke toedracht van het droevig ongeluk vernemen we nog nader: De vrachtauto, bestuurd door den 20-jari- gen H„ uit Amsterdam, moest plotseling uit wijken voor een kind, dat den weg overstak. Door dit snelle manceuvreeren naar links, is vermoedelijk een band gesprongen. U. verloor toen de macht over zijn stuur en reed in op de vier kinderen, die zich niet op den rijweg bevonden, met het reeds bekende gevolgd. Rijks- en gemeente-politie, die onmidde llijk ter plaatse waren, stelden aantsonds een uitgebreid onderzoek in, terwijlhet parket te Alkmaar werd gewaarschuwd. De chaufeur, die diep onder den indruk van het voorgevallene was, werd een verhoor afge nomen en eerst des avonds te negen uur op vrije voeten gesteld. De auto is in beslag genomen. Een bewoner van Stellendam heeft aan het Bureau van Politie te IJmuiden mededeeling gedaan, dat zijn 25-jarige broer, opvarende van een te Stellendam thuisbehoorend visschers- vaartuig, bij het visschen in de Noordzee voor de kust te Egmond aan Zee is overboord ge vallen en verdronken. Het secretariaat van bovengenoemde commis sie is thans gevestigd bij A. de Keulenaar, Wal deck Pyrmontstraat 22, Haarlem. R. K. Kiesvereeniging Gisteravond hield de plaatselijke R. K. Kiesvereeniging een ta melijk goed bezochte jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Na opening door den voorzitter, den heer J. F. van Lierop, volgde het jaarverslag van den secretaris. Daaruit bleek, dat bij een verlies van 22 leden er in het afgeloopen jaar slechts twee nieuwe leden bijgekomen waren. Het jaarverslag van den penningmeester meldde aan totale inkomsten ƒ117.64 (waarin begrepen het batig saldo '31 ƒ28.09), aan uit gaven 26, zoodat er een batig saldo van ƒ91.64 aanwezig was. Zonder candidaatstelling werden bij accla matie herkozen de volgende bestuursleden mevr. Vernooy-v. Kooten, de heeren W. Lam- boo, F. Vermeijs, B. P. Heemskerk. Bij acclamatie werden voorts herkozen de beide afgevaardigden ter hoofdvergadering de heeren P. van Lierop en P. Vernooy, tot plaats vervangers de heeren W. van Lierop en Otte. Dan kwam de candidaatstelling voor de aan staande Kamerverkiezing aan de orde. Het bestuur draagt den kieskring de volgen de candidaten voor: mr. J. van Hellenberg Hubar (vertegenwoordiger van den R. K. Mid denstand), voor de vrije zetels de heeren Chr. v. d. Bilt en mr. W. C. Kampschöer. Na eenige bespreking nam de ledenvergade ring met algemeene stemmen deze candidaten over. Door vertrek van een der propagandisten werd de heer Th. Nieuwenhuis als propagan dist in actieven dienst gesteld. Als voorzitter van de R. K. Raadsfractie nam de heer J. F. van Lierop vervolgens het woord om de door de R. K. raadsleden gevoer de gemeentepolitiek in het afgeloopen jaar na te gaan. De gemeentepolitiek. In verband met bezuinigingsmaatregelen zijn er in het afgeloopen jaar slechts vijf raadszit tingen gehouden. Het is juist, volgens spr., dat er in den raad gewoonlijk weinig gesproken wordt, waar in voorafgaande fractievergade ringen alles besproken en voorbereid wordt. Als een der voornaamste gebeurtenissen in het voorjaar memoreerde spr. de opcentenver- hooging op de gemeentefondsbelasting, een der gevolgen van de vele crisisuitgaven. Er was ook gelukkig steeds werk voor het overgroote deel van onze werkloozen. In verband hiermede noemde spr. de werkzaamheden aan de tram baan en herdacht de goede samenwerking met de N. Z. H. T. M. Een nieuwe belastingverhooging was aan het einde van het jaar noodzaak (personeele be lasting). Wat ten slotte nog de werkverschaffings objecten in de toekomst betreft, spreker noem de: houtkappen en andere werkzaamheden m het z.g. Duin, aan de tram, terwijl de Binnen weg nog een goede beurt zal ondergaan; er zal daar ook rioleering worden aangelegd. Er komt tevens nog een voetpad aan den Rijks straatweg (met rioleering-, van den Kennemer- beekweg tot aan den Viersprong. Een rijwiel pad zal daar vanwege het Rijk aangelegd wor- den.. Er werd geen critiek geleverd, zoodat men met het gevoerde beleid bleek in te stemmen. Hierna sluiting met den christelijken groet. Statuten De Staatscourant bevat de statuten van de Bloemendaaische Kunsthandel, alhier. Burgerlijke Stand Geboren: d. van M. A. Sweijenvan Schagen. Ondertrouwd: J. H. F. van Wijk en R. de Vries; S. Zwaagman en A. Klamer. Overleden: J. Ch. Schmidt, 44 j. overleden te Haarlem; M. Vlaar, 72 jaar. Bloemendaals Tooneel De Tooneelvereeni- ging „Bloemendaals Tooneel" zal op Zaterdag avond 14 Januari in het hotel Vreeburg een opvoering geven van het tooneelspel in drie bedrijven „Mesaliance" door J. B. Schuil. Commissie Heemsteedsehe Winkeliers. Bo- genoemde commissie hield Maandagavond een vrij druk bezochte vergadering in Hotel v. Ree. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig waren de heeren Tusenius, Vermeu len, v. d. Steen en v. d. Veer. De VOORZITTER opent de vergadering met een rede, waarin hij erop wijst, dat 1932 een emotievol jaar is geweest. Onder de vele ge meenten, welke de gevolgen van de crisis onder vonden, is Velsen niet de minst getroffene; met het gevolg, dat de gemeente in de pers meer besproken is, dan over het algemeen wensche- lijk kan worden geacht. Bij het gemeentebe stuur heerschte aanvankelijk een defaitistische sfeer, als gevolg van de buitengewoon hoog op gevoerde bedragen van steunverleening aan werkloozen en den twijfel, of hiermede zoo zou kunnen worden voortgegaan. Deze toestand was zóó plotseling gegroeid, dat het geen wonder mocht heeten, dat er een oogenblik twijfel heeft bestaan over de wijze van bestrijding van het dreigend gevaar. Spr. acht het invoeren van ingrijpende bezui nigingen een gelukkige daad, omdat, ofschoon veel wat goed en nuttig was verdween, zij toch ook deze goede zijde had, dat het crediet der gemeente wederom geheel hersteld is, waardoor het mogelijk werd, de groote uitgaven voor werkloozenzorg in een tijdsverloop van tien jaar te delgen. Bovendien gelukte het de vlot tende schuld in een leening te consoldieeren, waardoor de begrooting sluitend kon worden gemaakt. Zoo kan de toekomst met meer gerustheid worden tegemoet gegaan, overtuigd als het ge meentebestuur is, dat deze gemeente, welke zóó veel levenskracht en perspectief bezit, ook deze ernstige crisis te boven zal komen. De zwaar belaste kapitaaldienst der begroo ting liet geen uitgaven toe voor openbare wer ken. Dit geldt ook voor 1933, doch toch mag vertrouwd worden, dat de bouw van het Open baar Slachthuis, als zijnde een rendabel object, dit jaar tot stand zal komen, evenals de ver betering van de Hoofdstraat te Santpoort, waar voor door het Rijk trouwens een bijdrage wordt verleend. Spr. herinnerde hierna aan de pogingen om regeeringshulp te verkrijgen voor het visscherij - bedrijf. De vele pogingen hebben tot geen re sultaat geleid en spr. verwachtte, dat ook in de eerstvolgende maanden geen tastbare resultaten te verwachten zijn, omdat de regeering niet naar de stem van het gemeentebestuur luisteren wil. De scherpe aanval van spr. is door den minister beantwoord met een tegen-offensief in de Memorie van Antwoord in de Eerste Kamer. Maar al de scherpzinnigheid, waarmede de afdeeling visscherij met aanhalingen uit brie ven en rapporten tracht in twijfel te trekken, dat hulp noodig is, zal het gemeentebestuur niet doen versagen in den strijd voor een rechtvaardige zaak. Met vereend optrekken zal men er tenslotte in slagen den band van wan trouwen en afwijzing, welk om de gemeente ge weven is, te verbreken. Spr. betreurde dan het conflict in het vis- scherijbedrijf en hoopte dat deze onderlinge strijd niet lang zal duren. In de bouwnijverheid valt gelukkig eenige op leving te bespeuren. Op het gebied van vesti ging oefent deze gemeente buitengewone per spectieven. Wat het jaar 1933 betreft, het gemeentebe stuur zal zich door de moeilijkheden niet laten neerslaan. Daarvoor heeft Velsen te veel toe komst. (Applaus). Door de heeren Sluiters, Maas en Homburg was in de vergadering van 15 Dec. j.l. de vol gende motie ingediend: „Kennis genomen hebbende van het antwoord van Burgemeester en Wethouders, op de schrif telijk gestelde vraag van de R. K. raadsfractie, naar aanleiding van een schrijven van den heer K. H. Tusenius, wethouder van Onderwijs, Gas en Water, aan de raadsleden individueel; van oordeel, dat in het algemeen de voorkeur moet worden gegeven aan een College van Burgemeester en Wethouders met vier Wet houders, maar: dat onder bestaande omstandigheden, de in krimping van het aantal wethouders van vier op drie mogelijk is; spreekt als zijn meening uit, dat voorloopig met drie wethouders kan worden volstaan en gaat over tot de orde van den dag." De heer SLUITERS deelt mede, dat, naar aanleiding van het schrijven van den heer Tu senius, waarin deze zijn ontslag neemt als wet houder, de motie wordt ingetrokken. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. voorstellen, om het aantal wethouders tijdelijk op drie te stellen. De restrictie „tijdelijk" is eraan toegevoegd om van dit besluit terug te kunnen komen, wanneer de beperking van het aantal wethouders in de practijk minder ge- wenscht mocht blijken. Dit voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. B. en W. vragen den raad een crédiet van 2711.25 voor extra hulp van aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. ten behoeve van werkloozen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor een crediet te geven van 1000 voor het geven van cursussen aan werkloozen. Na eenige bespreking goedgekeurd. Het voorstel tot het verleenen van kwijt schelding van de betaling van huurpenningen aan S. van Son, te Velsen. wordt tijdelijk te ruggenomen. Goedgekeurd werd het voorstel om het aantal leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wederom terug te brengen op tien. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel om aan de speeltuinvereeniging „De Moerberg" te IJmuiden in gebruik te geven een gedeelte van het terrein achter de O. L school J. In verband met de afwezigheid van den wethouder van Onderwijs werd de behandeling van het prae-advies omtrent het adres van mej. Th. Faber, waarbij zij zich beklaagt voor niet-nakoming van toezeggingen, gedaan door den wethouder van Onderwijs, aangehouden. De beslissing over het adres van het bestuur van de vereeniging „Volksonderwijs", afdeeling Santpoort, houdende het verzoek aan deze ver eeniging om niet in gebruik af te staan het lokaal in he.t gebouw grenzende aan de open bare lagere school F te Santpoort, voor het geven van bewaarschoolonderwijs, werd aange- Goedgekeurd werd een voorstel tot verkoop van grond en tot overname van straten. Bij eerstgenoemd voorstel vroeg de heer v. d. THEI, of het niet mogelijk was de opbrengst van dezen verkoop 10.000) van het grond bedrijf te leenen voor het doen verstrekken van schoolvoeding en schoolkleeding. Wethouder NIJSSEN antwoordde, dat het grondbedrijf bij de gemeente nog dik in het krijt staat. Wat de heer v. d. Thei vraagt is dus niet mogelijk. Besloten wordt om de tijdelijke aanstelling van H. A. Broëlman, leeraar in de kennis van motoren aan de Gemeentelijke Visscherijschool, te verlengen voor den tijd van één jaar, te rekenen van 7 December 1932. Ter voorziening in de vacature H. de Korte wordt voor het tijdvak 1 December 1932 tot en met 30 November 1933 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Visscherijschool: J. Stam, te IJmuiden, die reeds vanaf 13 Juni 1932 als vervanger van den heer de Korte aan deze school werkzaam is. Aan de orde is hierna de interpellatie van (jen heer A. van der Flier, inzake beschikbaar stelling van lokalen en leermiddelen voor net geven van huishoudonderwijs vanwege de Sant- poortsche Vrouwenclub. Interpellant dient een motie in, waarin erop aangedrongen wordt om het aan genoemde vrouwenclub alsnog mogelijk te maken, de cur sussen te géven. Deze motie werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Ingekomen was een adres van huurders van woningen van het bouwblok Wijkeroog I te Velsen, houdende verzoek maatregelen te ne men, welke leiden tot verlaging van de thans geldende huren. B. en W. antwoorden, dat in de Memorie van Antwoord op het verslag der afdeelingen over de begrooting voor 1933 op de vraag of het college met voorstellen wilde komen om de huren van de huizen der wo- ningbouwvereenigingen te verlagen, geantwoord is, dat daaromtrent geen voorstel te verwach ten is, aangezien de huurverlaging geheel ten laste der gemeente zou komen. B. en W. be hoeven de onmogelijkheid daarvan niet uiteen te zetten. Zij zijn echter bereid alsnog in nader overleg te treden met de Regeering. De heer LAURENT wijst erop, dat de huren van de met Rijksteun gebouwde woningen ver laagd dienen te worden. Spr. is het met B. en W. eens, dat de gevolgen hiervan niet ge heel op de gemeente kunnen worden verhaald. Spr. betuigt zijn instemming met de toezeg ging van B. en W. Er moeten stappen gedaan worden, anders komt er toch niets van terecht. De heer MAAS krijgt toestemming om B. en W. te interpelleeren over de twee volgende zaken: het besluit van B. en W. medegedeeld aan de raadscommissie voor steunverleening, inzake het verwijzen van kleine handeldrijvende mid denstanders en daarmee gelijkgestelden door de crisis getroffenen, naar de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon; b. het besluit om hen die werkzaam zijn of zijn geweest in een bedrijf, dat annex is aan het vischerijbedrijf, als metaalbewerkers, dok werkers, ijswerkers en arbeiders werkzaam in winkels of zaken waar visscherij-artikelen wor den gemaakt of afgeleverd en na 2 Januari 1933 werkloos worden, niet te steunen." (B. en W. zullen deze interpellatie schriftelijk beantwoorden). De heer MAAS wijst erop, dat de raads commissie voor de steunverleening reeds een zes-tal weken bezig was, den steun voor de vischventers te regelen. Spr. betreurt den door B. en W. genomen maatregel ten zeerste. De De voorzitter, de heer Carl v. Empelen, sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat de donkere wolken, die vooral de zaken der win keliers zoo bijzonder somber doen zien, spoedig moge verdwijnen en 1933 een begin zal zijn van het beter floreeren der bedrijven. Het verslag van den penningmeester gaf een klein nadeelig saldo aan. Hierna gaf de penningmeester een uitvoerig financieel verslag van de in November gehou den Verkoopweek. Dit was alleszins optimis tisch. Met veel voldoening spreekt het verslag van de samenwerking ook met de slagers. 148 winkeliers en 5 filialen hebben deelgenomen, in totaal zijn 60.850 geluksbonnen uitgegeven, voor een bedrag van 1824.50, zoodat een be drag van ƒ835.50 aan het Crisis-Comité kon worden afgedragen. Aan prijzen werden 600.— uitgeloofd, waar van 599.bij de winkeliers was teruggekocht. Voor wat de Verkoopweek betreft sloot deze post met een inkomen en uitgave van ƒ9.10.64. De penningmeester werd gedechargeerd. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren P. N. L. M. Tummers, G. Faber en E. J. v. Leut en in de vacature G. Rekoert, die be dankt had, de heer K. Fedder. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat met de verkiezing van den heer Vedder de klove die heeft bestaan tusschen de slagers en de Commissie van Heemsteedsehe Winkeliers nu spoedig geheel overbrugd worde. Bij de rondvraag werd het plan geopperd om reeds spoedig een nieuwe reclame-campagne op touw te zetten, met als gevolg dat het bestuur opdracht kreeg plannen voor te bereiden voor een voorjaarsreclame tegen Paschen. Nog verschillende andere vragen werden ge steld, zoo o. a. om te komen tot een verlichting der winkels na sluitingstijd, om vooral in de winkelstraten het aspect te verhoogen, ook zon der een wijziging van den prijs van stroom van etalage-Verlichting. Op het eind der vergadering droeg de heer Carl v. Empelen de leiding voor een jaar over aan den vice-voorzitter, den heer P. Ooster- hoom, hem dankend voor den steun hem in het afgeloopen jaar verleend. De heer N. Wildschut, oudste bestuurslid, dankte den afgetreden voorzitter voor het enor me werk, dat hij vooral heeft gedaan voor het slagen der laatste winkelweek. Lezing over radio en radio-storingen. Woensdagavond wordt in de ledenvergadering van den R. K. Volksbond, afd. Heemstede, een zeer interessante lezing gehouden over radio en de meest voorkomende radio-storingen De lezing wordt gehouden door den heer H. A. Meeuwenoord. Daar bijna in geen enkele woning een radio toestel of aansluiting aan een Centrale meer ontbreekt, zal er een groote belangstelling voor deze lezing bestaan, temeer daar men aan het slot vragen kan stellen of inlichtingen vragen. De vergadering vangt aan om 8 uur precies en wordt gehouden in de groote zaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij D. Visser, Landzichtlaan 8, een bruine hand schoen; Zelvelder, Jeroen Boschlaan 19, een zilveren ringetje; A. Touw, Eikenlaan 25, een gebreide damestasch; A. van Exel, Haven, een ceintuur; H. Klein, Bomeostraat 51, een bank biljet; Van der Bunt, Bankastraat 80, een paar voetbalschoenen; Van Amerongen, Zandvoort- schelaan, een heerenrijwiel; G. Brongers, Bron- steeweg 53, een rijwielbelastingmerk; Van Roo- den, Binnenwerg 181, een autoped; Beek, Val kenburgerlaan 32, een parapluie; mevr. Hen- rijs, Oranjeboomstraat 167, Haarlem, een rij wielbelastingmerk; bureau van politie, Raad huisstraat, een paar zwarte heerenschoenen, een kinderhandschoen, een rozenkrans en een kinderhandschoen. gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon is niet prettig. De betrokkenen, die jaar en dag in den handel zijn geweest, thans ten gevolge van de crisis zijn uitgepoft, en die nu gedwongen zijn om bij de overheidskas aan te kloppen, moeten nu den zwaren gang naar Maatschap pelijk Hulpbetoon doen, terwijl de gang naar de raadscommissie zooveel lichter is. Hierin heeft de raad volledige zeggenschap, terwijl hij op de beslissing van Maatschappelijk Hulpbetoon niet den minsten invloed heeft. Hopelijk zullen B. en W. ernstig overwegen, of er geen aanlei ding bestaat om van hun besluit terug te komen. Wat de tweede zaak betreft, spr. wil in het midden laten in hoeverre dit rechtvaardig is. Maar intusschen zijn spr. feiten bekend die ten hemel schreien. Wanneer iemand, die niets met de staking te maken heeft, het vorige jaar den langsten tijd zonder werk is geweest, maar toe vallig de laatste weken van het jaar wat ar beid in een der nevenbedrijven gevonden heeft en thans, tengevolge van de staking, zonder werk komt, krijgt geen steun. Op deze manier worden onrechtvaardigheden begaan en steunen B. en W. één der partijen in het conflict. Het is toch geen toestand, dat iemand, die aan de staking totaal onschuldig is, op deze manier volkomen rechteloos is. Spreker hoopt dan ook, dat, alhoewel B. en W. schriftelijk zullen antwoorden, deze toestand toch niet van langen duur zal zijn. Wethouder BOSMAN antwoordt, ten aanzien van deze laatste kwestie, dat aan arbeiders, die tengevolge van staking werkloos worden, geen crisis-steun mag worden verleend. Indien noo dig, kunnen zij echter op andere wijze gesteund worden. De VOORZITTER merkt op, dat deze zaak bij B. en W. in ernstige bespreking is. In ieder geval kan een beslissing spoedig tegemoet ge zien worden. De heer VISSER onderschrijft het betoog van den heer Maas en vraagt, of het Rijk een ver bod heeft gegeven. De heer TEN BROEKE zegt ten aanzien van de eerste kwestie, dat de raadscommissie zich reeds gespecialiseerd had, Men late de regeling dan ook aan haar over, In de practijk zal anders blijken, dat de beslissingen te eenzijdig worden genomen. Het besluit ten opzichte van het conflict acht spr. niet gelukkig. De heer HOMBURG hoopt, dat B. en W. een andere regeling zullen treffen. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat er geen verbod is, maar wel een aanwijzing dat het niet mag. De betrokkenen zullen verwezen wor den naar de plaats, waar zij zijn moeten om steun te verkrijgen. Bij de rondvraag zegt de heer VISSER dat er volkszaken zijn, die van de distributie van goed- koope boter worden uitgesloten. Wethouder BOSMAN antwoordt ontkennend. De distributie aan de winkeliers geschiedt groepsgewijze. Iedere winkelier kan er voor in aanmerking komen. De heer HOMBURG vestigt de aandacht op de afbraak van de „veertig" te IJmuiden. Dit werk geschiedt door een Amsterdamsche firma en nu vraagt hij, of ook arbeiders uit deze ge meente er van zullen profiteeren. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat deze zaak de aandacht heeft van den directeur van Openbare Werken. De heer SLUITERS beantwoordt de rede van den burgemeester. Spr. is dankbaar, dat cie burgemeester blijk geeft, de zaken zoo goed te overzien. Hij hoopt, dat de energie, welke de voorzitter den gemeentenaren heeft toegedacht, inderdaad tot uiting zal komen en dat de per spectieven, welke hij geopend heeft, werkelijk heid zullen worden, waarbij betere tijden voor de gemeente zullen aanbreken. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat de voorzitter, onder God's zegen, in staat zal zijn om de gemeente op dezelfde wijze als tot nu toe te besturen. (Applaus). Hierna volgt sluiting. PARIJS, 10 Jan. (Reuter.) Op den heden ge houden kabinetsraad heeft de minister van Financiën, Ché- ron, een uit eenzetting ge geven van het deskundigen rapport en van den economi- schen, monetai- ren, financiee- len en budge- tairen toestand van Frankrijk. Chéron be sprak de vol gende punten lo. Het herstel van het even wicht der be grooting, waar aan ieder moet deelnemen, hoe streng de opof feringen ook mogen zijn, die het herstel vereischen; 2o. Het ontlasten van de schatkist door de uitgifte van een consolidatie-leening, welke onontbeer lijk is voor de likwidatie van het ver'eden; 3o. Absolute waarborgen van de onafhankelijkheid van de depót- en amortisatiekassen; 4o. De minister stelt voor het begrootingsevenwicht te bereiken door 5.326 millioen francs bezuinigin gen en 5.453 millioen fiscale maatregelen, waardoor het tekort voor de veiligheid wordt omgezet in een batig saldo van 223 millioen. Het financieele plan voorziet verder in een vermindering der belasting op de spoorwegen, maatregelen ter bescherming van de spaar gelden en strijd tegen het dure leven. De mi nisterraad zal morgen een besluit nemen over Chérons voorstellen. De Fransche Kamer en Senaat zijn vandaag voor hun gewone zitting bijeen gekomen. Bouisson (socialist) werd met 401 van de 452 uitgebrachte stemmen herkozen tot Kamer voorzitter; 115 afgevaardigden stemden blanco. PARUS, 10 Jan. (Reuter) De „Echo de Paris" deelt in een uiteenzetting van de maatregelen van den minister van financiën Chéron mede, dat het tekort van 10'/, milliard op de begroo ting zal worden gedekt door het afschaffen van duizenden nuttelooze baantjes, bezuiniging op de uitgaven, intrekking van verscheidene sub sidies, welke onrustbarende verhoudingen aan namen. Eveneens worden er fiscale hervormin gen in het vooruitzicht gesteld, bestaande m nieuwe directe en indirecte belastingen, ver hooging van de omzetbelasting voor bepaalde takken van handel en nijverheid en extra be lastingen op koffie, suiker en andere producten. CHÉRON LONDEN, 10 Jan. Boven geheel Engeland hing Dinsdag een buitengewoon dichte mist. Overal heeft het verkeer ernstige stagnatie on dervonden. In de Theemstunnel heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarbij 11 personen werden ge wond. Te Portsmouth was de mist zoo dicht dat het slagschip „Nelson" en het slagschip „Hood" niet konden uitvaren om deel te nemen aan de voor- j aarsmanoeuvres. Ter hoogte van Erith vond een botsing plaats tusschen de „Batavier II" en het sa. „Fore land". Beide schepen werden licht beschadigd. Opvarenden werden niet gewond. Nader wordt geseind, dat het Nederlandsche s.s. „Batavier II" ligging heeft genomen langs de spoorwegpier te Gravesend aan de Theems. Het heeft aanzienlijke schade aan den boeg boven de waterlijn. De Eindhovensche politie heeft twee beruch te inbrekers aangehouden, die in een hotel al daar, waar ze hun intrek hadden genomen, uit een kast voor een waarde van f 500.aan staalwaren hadden ontvreemd ten nadeele van een Duitschen fabrikant. Zij hadden zich ver dacht gemaakt door in het café van het hotel belangstellende vragen te stellen omtrent de woonplaatsen van de gegoede menschen te Eindhoven en de waakzaamheid van de politie. Over dit laatste werden zij niet lang in twij fel gelaten, want buiten het café werden zij opgewacht door twee rechercheurs. Zij namen de vlucht, maar werden weldra gegrepen. Een tasch met inbrekerswerktuigen wierpen zij tij dens hun vlucht op een pass eerenden vracht auto. Bij een onderzoek op hun kamer werd een telegram gevonden, dat zij „poste restante" hadden ontvangen, met den inhoud „kom, Bep Amsterdam." Een scherpzinnig rechercheur vond de komst van Bep belangrijk genoeg om niét ongemerkt voorbij te laten gaan. Hij ging naar het postkantoor en riep daar met luider stemme „Bep!" welke roep werd beantwoord door een vreemdeling, die toen ook werd in gerekend. De drie gearresteerden bleken oude kennis sen van de politie te zijn. Een van hen was eerst kort geleden uit de gevangenis ontslagen, waarin hij in totaal zestien jaren heeft door gebracht. Maandag heeft op den Groningschen straat weg te Assen een ernstig ongeluk plaats gehad. Met zeer groote vaart reed daar met een lux-e wagen de chauffeur R. K., garagehouder te Gro ningen. Op een gegeven oogenblik raakte K. het stuur kwijt, waardoor de auto tegen enkele boomen botste en tenslotte een lantaarnpaal omver reed. De paal trof mevrouw Timmer, echtgenoote van den bekenden motorrijder G. Timmer, die daar wandelde. Zg werd ernstig gewond opgenomen en naar het Wilhelmina- gasthuis te Assen overgebracht, waar zij Dins dagmorgen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. De auto werd zwaar beschadigd. K. is aangehouden en naar het politiebureau geleid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3