Eamon de Valera overtroefd V Een eerste vrucht van Genève Het nieuws van heden VEREE1MIGDE KATHOLIEKE PERS COSGRA VE SLAA T TERUG LIST MET ZIJN VRIJHEID BEKOCHT m i DUITSCHE MILITAIRE ATTACHES TROONREDE VAN KONING HAAKON Het Heilig Jaar DE BAROMETER VRIJDAG 13 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het wapen van de land- annuïteiten JAPANS BEDOELINGEN „Vrede stichten" in Jehol Strenge vorst spelbreker Het Weer Kerk door brand geheel verwoest Vele kostbaarheden verloren Roemeensche kabinet afgetreden KROONPRINS MICHAEL Prins Michael gestraft Omdat hij den hoogen hoed van een hoogen oome heeft bedorven De Duitsche kleermaker Hummel wordt voor 21/2 jaar echt gevangene Wordt hij nog ondeugender Tragï-comïsch verhaal Duitschland benoemt weer de eersten sedert het einde van den wereldoorlog Met vreugde binnen gehaald Von Schleicher Het vonnis Sovjet-schip gezonken? Met 254 man aan boord Het aantal werkloozen in Noor wegen veel minder dan in andere landen De uitvoer bevredigend Voorloopig geen conflicten? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vermoedelijke inhoud der bulla Buizen naar Rusland Onze Broeken passen beter HENNEKAM's BROEKEN-ATELIER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18276 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Met de onverwachte ontbinding van het Iersche parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen heeft de pre sident van het Uitvoerend Bewind in den Ier- schen Vrijstaat, Eamon de Valera, de hechte aaneensluiting der oppositioneele groepen tot één gemeenschappelijk anti-de-Valera-fronl willen vóór zijn. In dezen opzet is hij slechts ten deele kunnen slagen, want hij heeft niet kunnen verhinderen, dat er een nieuwe opposi tioneele partij naast die van Cosgrave tegen zijn beleid werd opgericht. Al is de officieele aaneensluiting der oppositie nog niet tot stand gekomen, in him afkeer van de Valera's zware economische offers eischende politiek zijn de oppositioneele partijen vrijwel eensgezind. Of de felle verkiezingscampagne, welke op het oogenblik in het groene Erin woedt, een beslis sende stemmenmeerderheid voor de Valera, die haar moedwillig ontketende, zal brengen, moet worden afgewacht. Indien de Valera wederom de zege behaalt, zal hij die in ieder geval niet te danken hebben aan zijn presidentieelen voorganger Cosgrave, die een oratorisch be gaafd, hardnekkig en handig tegenstander is. In het middenpunt van den verkiezingsstrijd staat de kwestie der landannuïteitenbetaling aan Engeland, welke door de Valera geweigerd Is en den onzaligen tarievenoorlog met Brit- tannië tengevolge heeft gehad. Zooals men weet, vormen deze landannuïtei- ten de termijnbetalingen, welke de Iersche boeren contractueel verplicht zijn te ver richten om de vroegere Engelsche grootgrond bezitters schadeloos te stellen voor het land. welke men hun heeft ontnomen. De Iersche boeren betalen rechtsstreeks aan de Iersche regeering, die dan de gelden weer aan Engeland moet afdragen. Toen de Valera weigerde de ingekomen grondrenten naar Lon den over te maken, vóórdat hij daartoe door een arbitralen uitspraak van een onder leiding van een niet aan het Britsch Empire onderlioorigen voorzitter staand college zou worden gedwon gen, meenden de Iersche boeren zonder meer van hun schulden te worden bevrijd. Het was derhalve geen wonder, dat zij op grond van die meening, zich enthousiast voor de Valera ver klaarden. Al spoedig echter bleek, dat zij te vroeg gejuicht hadden, want zij moesten blijven betalen, ook toen de Iersche regeering de gel den niet meer naar Engeland overmaakten. Wel wilde de Valera twee derden der voor de annuï teiten geïnde gelden gebruiken voor een hulp actie ten behoeve van den landbouw, die onder den economischen oorlog met Engeland zwaar te lijden heeft, en de rest aanvaarden voor de uitvoering van andere economische maatrege len, maar voor de boeren bleef het hun onaan gename feit bestaan, dat zij dóór moesten beta len. Cosgrave speelt dit feit nu dankbaar uit. Hij beschuldigt de Iersche regeering in bedekte termen ervan de drie millioen pond landannuï- teiten te hebben „verduistert". Zijn protest te gen het gebruik, dat de Valera van de geïnde betalingen wil maken, heeft een tweeledig doel. Hij tracht daarmee de boeren voor zich te win nen en tevens Engelands gunst te verwerven. Van den eenen kant teekent hij verzet aan tegen het inhouden der betalingen aan Brit- tannië en van den anderen kant verklaart hij. dat men van de boeren geen betaling mag eischen, wanneer men deze niet aan Enge land uitkeert. Hij plaatst zich op het standpunt, dat de annuïteiten niet tot de Iersche staatsinkomsten behooren en de regeering dus niet naar wille keur daarover mag beschikken. Door deze houding van Cosgrave in het nauw gedreven, heeft de Valera, wel in ziende van welk 'n doorslaggevende betee- kenis de stemmen der boeren zijn, de verkiezings campagne geopend met de belofte, dat in de toekomst de helft der jaarlijksche betalingen zouden worden kwijtgescholden en alle achter stallige betalingen over een periode van 50 jaar zouden worden gefundeerd tegen 4 pCt. Over eenkomstig de gebruikelijke verkiezingstactiek van beloven en nog eens beloven heeft Cosgrave deze toezegging van de Valera dubbel en dwars weten te overtroeven. Op een vergadering te Naas, in het graafschap Kildare, heeft hij al- geheele kwijtschelding der landannuïteiten voor November en December van het vorig jaar, en voor Juni, November en December van dit jaar in het vooruitzicht gesteld, mits hij weer aan het bewind komt. Vóór November en December 1934 zal hij geen inning laten verrichten. Ver der zeide hij, dat de boeren niet in staat zijn meer te betalen dan de helft van wat zij heb ben betaald, en dat hij niet méér dan deze helft zou vorderen. Hij is van plan de onderhande lingen met Engeland daarover te voeren op de basis van de betalingscapaciteit der boeren. Hij acht zich tegenover de Valera zóózeer in het voordeel ten opzichte van Engeland, dat hij deze belofte ook gestand zal kunnen doen. Welke uit werking dit overbieden van de Valera door Cos grave op den uitslag der a.s. verkiezingen zal hebben, zal 24 Januari moeten blijken. Het op den rand van den economischen afgrond balan- ceerende Erin is op het oogenblik in den letter lijken zin des woords een land van beloften. Maar belofte maakt schuld, ook al worden zij gedaan over kwijtschelding der schulden. WASHINGTON, 13 Januari (V. D.) De Japan- sche ambassadeur te Washington heeft met Stimson een onderhoud gehad, waarin hij ver klaarde dat het de bedoeling van Janan is „vrede te stichten" in de provincie Jehol. De Japansche troepenverschuivingen naar de pro vincie Jehol zijn in overeenstemming met het verdrag tusschen Japan en Mandsjoekwo ge schied, volgens hetwelk Japan verplicht is den jongen staat Mandsjoekwo bescherming te ver- leenen. Mandsjoekwo beschouwt de provincie Jehol als een deel van het nieuwe keizerrijk. Japan is niet voornemens Zuidelijk van den Grooten Chinee- schen muur te opereeren. De berichten betref fende de laatste gevechten zijn ernstig overdre ven. TOKIO, 13 Jan. (Reuter). Uit gezaghebben de bron wordt medegedeeld, dat .de Britsche ge zant gisteren een bezoek heeft afgelegd bij den Japanschen minister van buitenlandsche zaken en dezen overeenkomstig zijn instructies gewe zen heeft op het dreigend gevaar voor de Brit sche belangen in Noord-China, ontstaan door de gespannen verhouding tusschen de Chineesche en Japansche troepen. PEIPING, 13 Jan. (V. D.) Tusschen de op rukkende Japansche troepen en de Chineesche verdedigers zijn gisteren hevige gevechten ge voerd om het bezit van den pas van Sjioe-Men. Beide partijen beweren thans in het bezit van dit belangrijke strategische punt te zijn. In wer kelijkheid schijnen de Japanners het noordelijke deel van den pas reeds te hebben bezet, terwijl de Chineezen het zuidelijk gedeelte nog in hun bezit hebben. Te Tsinwangtau hebben de Chineezen alle maatregelen genomen om de stad tegen een Ja panschen aanval te verdedigen. Chineesche patrouilles, die ten westen van Lisjiapao opereeren, hadden verschillende scher mutselingen met Mandsjoerijsche troepenafdee- lingen, waarbij aan beide zijden dooden en ge wonden vielen. Volgens Chineesche mededeelin gen zouden 6000 man Chineesche en Mandsjoe rijsche troepen geconcentreerd zijn in de om geving van Lingjoean, ten noorden van Sjioe- Men. De Chineesche pers meldt, dat de krijgsver richtingen ten zeerste belemmerd worden en gis teren op sommeige plaatsen reeds geheel moes ten worden gestaakt tengevolge van de zeer strenge vorst. Verwachting: Zwakke tot matigen, uit- eenloopcnden wind, betrekken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt in het Oosten, igi het Westen weinig verandering in tempera tuur Hoogste stand: 775.6 te Memel. Laagste stand: 734.2 te Isafjord. Zon op 8.06, onder 4.11. Licht op 4.41. Laatste Kwartier 19 Januari. MONTREAL, 13 Jan. (Reuter) Een ka tholieke kerk, toegewijd aan den H. Lodewijk van Frankrijk, is door brand vernield. De oor zaak is onbekend. De materieele schade be draagt 450.000 dollar en is bijna geheel door verzekering gedekt, doch talrijke kostbare schilderstukken en relikwieën zijn verloren ge gaan, waaronder een relikwie van groote waar de van den H. Koning Lodewijk. Ongeveer acht woningen in de nabijheid van de kerk zijn door het vuur licht beschadigd. BOEKAREST, 12 Jan. BOEKAREST, 12 Januari (Reuter) Kroon prins Michaël van Roemenië zal een maand lang geen zakgeld hebben, omdat hij den hoo gen hoed van 'n functionaris aan 't Koning- Hjk Paleis heeft bedorven. Naar Reuter over deze vermakelijke geschie denis mededeelt, zou deze hooggeplaatste func tionaris koning Carol en den prins naar een officieele gelegenheid in de stad vergezellen en toen prins Michael in de hal van het paleis stond te wachten, zag hij den hoed liggen en begon hem in de verkeerde richting te strijken. Het hoofddeksel was natuurlijk niet meer te dragen en de koning deelde den kroonprins mede, dat hij voor den eigenaar een anderen hoed moest koopen, waartoe het noodige van ziia zakgeld zou worden afgetrokken. (Reuter) t Kabinet- Manioe is vanmiddag afgetreden. Bij het verlaten van het koninklijk paleis ver- klaarde Manioe den koning gezegd te hebben, dat alleen een regeering, steu nend op de bestaande parlementaire meer derheid gevormd kan worden. Naar alle waarschijnlijkheid wordt Vajda Voevod met de vorming van een nieuwe regeering in Roemenië worden be last. Manioe FREIBURG, 12 Jan. (V.D.). Voor de recht bank te Freiburg begon heden het proces tegen den bedrieger Ignatz Hummel, dat een einde maakt aan een trage-comedie, die ruim 4'/a maand dc aandacht had van half Europa. De geschiedenis ligt nog versch in het ge heugen. Op 17 Mei 1932 ontving het bejaarde echtpaar Daubmann, welks zoon in den oorlog gevallen was, een brief van den betreurde, waar in deze mededeelde, na 16 jaar krijgsgevangen schap en dwangarbeid onder Fransch regime, te zijn ontvlucht en met een schip naar Napels te zijn gekomen en vandaar naar Palermo, waar de brief geschreven werd. Hij verzocht om toe zending van doop- en geboortebewijs. De ge vraagde papieren werden door het Duitsche consulaat te Napels ontvangen en op 28 Me: arriveerde de huidige beklaagde, in het bezit der papieren, te Freiburg, waar hij door dui zenden ontvangen werd, terwijl de pers in ge heel Duitschland en ook daarbuiten artikelen wijdde aan „den laatsten krijgsgevangene," die naar Duitschland terugkeerde. Het weerzien met de ouders van Daubmann ging zoo snel, dat de oudjes nauwelijks tijd hadden den terugge keerde lang aan te zien. Hij vertrok met hen naar het „ouderhuis" te Endingen, waar een week feest werd gevierd. Vier maanden lang speelde de man de rol van den teruggekeerden zoon, tot er verdenking tegen hem ontstond, en op 11 October 1932 definitief kon worden vast- gestel'" dat hij een bedrieger was en wej de kleermaker Ignatz Hummel uit Offenburg. Hij werd terstond gearresteerd en had zich heden te verantwoorden. De acte van beschuldiging tegen Hummel houdt in meervoudig bedrog, documentenverval- sching en verzekeringsbedrog, waarbij de brief, dien hij op 17 Mei 1932 uit Palermo aan de ouders van Daubmann schreef, het voornaam ste belastende materiaal is. De belangstelling van het publiek en de pers was zeer groot. Nadat de uitvoerige acte van beschuldiging was voorgelezen werd Hummel aan een lang durig verhoor onderworpen, waarbij het op de publieke tribune herhaaldelijk tot uitbarstingen van vroolljkheid kwam. Bij het verhoor bekende Hummel, dat hij. toen hij geheel uitgeput en zonder middelen van bestaan in Italië zat, op het denkbeelo kwam naar de hem bekende ouders van den sedert 1916 vermisten Oskar Daubmann te En- dingen te schrijven en zich als hun zoon uit te geven. In den 17 Mei 1932 gedateerden en uit 1 Palermo verzonden brief deelde hij mede, dat hij na een gevangenschap van 16 jaar in Tunis erin geslaagd was te vluchten en verzocht hij om toezending van doop- en geboortebewijs Dank zij zijn plaatselijke bekendheid te Endin gen kon hü verschillende vragen van den Duit- Zooals men weet, onderhouden de staten bij hun ambassades en gezantschappen w:der- keerig het instituut van milita re attaché's. H:t is een soort van over en weer goedgekeurd, in ternationaal officieel spionnage-instituut. Sedert het einde van den wereldocrlog had Duitschland geen militaire attaché's meer in vreemde landen. Aan dit „smartelijk" gem s zal thans een einde worden gemaakt. Van April van dit jaar af zal Duitschland weer officieren van landmacht en marine naar de vreemde staten zenden. Zij gaan naar Parijs, Londen, Rome, Praag. Warschau Moskou en Washing ton. Principieel verbood het verdrag van Ver sailles aan Duitschland het uitzenden van attaché's niet. Het verbood aan dit overw n- nen land alleen de uitzending van militaire missies, bestaande uit actieve officieren, die zouden dienst doen als instructeurs van vreemde legers. Maar zoolang het R'jnland was bez t, lag daarin logisch een hindernis, om attaché's uit te zenden. Duitsche bladen weten te vertellen, dat de hervatte uitzending eigenlijk niet van Dui seh- land is uitgegaan, maar dat zoowel Frankrijk als Engeland herhaaldelijk in Berlijn er op hebben aangedrongen, om attaché's bij de ambassades te Parijs en Londen te benoemen. Als dit waar is en dit blijkt zoo te zijn is dat weer eens een echts militaire logica, die voor 'n burger onbegrijpelijk is. Duitsch land had op militair gebied geen gelijkwaar dige rechten als de andere statsn. Het werd op dit gebied belemmerd en bekn-?dt en toch wenschte men attaché's. Duitsch'and schijnt geen gevoel gehad te hebben voor deze zonder linge logica en hield zijn attaché's netjes thuis. Nu kan het attaché's gaan zenden, want principieel is te Genève zijn gel jkwaard'ghe.d erkend. En het maakt er gebruik van. Een der eerste tastbare vondsten der ontwapenings conferentie is dus de vermeerdering der militaire attaché's in de wereld. Rijkskanselier, Rjjksweerminister, generaal Von Schleicher windt er geen doekjes om, dat hij de Rijksweerbaarheid weer tot een werkelijk leger wil maken. De andere staten weten dat zeer wel. Ontkomen kunnen zij er niet aan, nu de gelijkgerechtigdheid in beginsel is erkend. En daarvoor worden attaché's nuttig. Want er zullen dit jaar diepgaande militair-politieke onderhandelingen over de reorganisatie der Rijksweerbaarheid worden gevoerd. Een zonder linge wereld! Genève drijft naar de oude toe standen terug; een stuw naar voren, naar be tere toestanden ontdekt men met geen ver grootglas. Men boort, dat de actie rauwkeurig en zorg vuldig is voorbereid. Dit blijkt uit het gladde verioop der zaak. In Frankrijk hebben nog eenige bladen, waar onder vooral de „Petit Parisien" getracht een relletje op touw te zetten tegen de herboren attaché's en paragraaf 179 van het vredesver drag tegen hen in het veld te voeren, maar de Fransche regeering bhes het vuurtje direct uit. En zelfs de door en door nationalistische Pertinax van de „Echo de Paris" seinde naar de „Daily Telegraph," dat de Fransche regee ring accoord ging met accrediteering van atta ché's van Duitschen bloede. Zij zitten dus nu weer allemaal broederlijk bijeen, de militaire attaché's van alle staten zonder uitzondering in alle residenties ter wereld. En wij, min of meer pacifistische burgers, zingen eenigszins schuchter en schril: „Alle Menschen werden Briider!" schen consul te Napels juist beantwoorden, zoo dat het consulaat zijn identiteit met Daubmann bewezen achtte en hem een pas en een reis biljet voor de terugreis naar Duitschland ver strekte. Hummel deelde nog mede, dat de vroegere sergeant van Daubmann's compagnie hem bij zijn aankomst aan de Duitsch-Zwitser- sche grens als Daubmann had herkend, evenals trouwens later te Freiburg de ouders van Daub mann zelf. Tijdens het verdere verhoor schetste Hummel, hoe hij tusschen Bazel en Freiburg in den trein voor het eerst een poging tot ontvluchten had gedaan, die echter mislukt was. Bij de ontvangst op het station te Freiburg was hij flauw geval len toen hij de reusachtige menschenmenigte zag, die was gekomen om hem te verwelkomen. Pas in de stationswachtkamer was hij weer tot zichzelf gekpmen. toen moeder Daubmann nem om den hals viel. Nog denzelfden nacht was hij naar Endingen gegaan. Den volgenden morgei: hadden vele bekenden van Daubmann hem willen begroeten, doch Frau Daubmann wist dit te voorkomen, 's Middags had hij een kleine wandeling gemaakt, waarbij hy vele interes sante indrukken had opgedaan voor zijn later te schrijven boek. De bevolking van Endingen was van zijn identiteit vast overtuigd geweest Vervolgens besprak Hummel het boek. dat Majoor Bumiller had uitgegeven. Hummel ont kent beslist dit boek ooit te hebben gezien en het is dan ook alleen door Bumiller geschreven Tenslotte vertelde Hummel van zijn bezoek bij den Vorst van Hohenzollem Sigmaringen, die hem vereerde met de Huisorde van Hohen zollem met de zwaarden. BERLIJN, 12 Jan. (per telefoon) De recht bank te Leipzig veroordeelde den kleermakei Hummel, den pseudo-krljgsgevangene, tot 2% jaar gevangenis en 5 jaar eerverlies. De eisch was 3 jaar en 5 jaar eerverlies. (United Pressi TOKIO, 12 Jan. (V. D.) Het 3650 ton me tende Sovjet-Russische stoomschip „Sachaün" is met een bemanning van 54 koppen en 20C passagiers aan boord in de Zee van Ochotsk in nood. Het schip wordt als verloren beschouwd Het Japansche stoomschip „Sappora Maru' heeft Donderdagochtend S.O.S.-seinen opge vangen, welke direct zijn doorgezonden aar het radio-station Hokkaido en andere stations AUe pogingen draadlooze verbinding tot stanc te brengen met het Sovjetstoomschip bleven vergeefsch. Gevreesd wordt dat het stoom schip verloren is gegaan. De Zee van Ochotsk is een deel van den Stillen Oceaan, dat aan de Oostkust van Si berië is gelegen. Nader wordt gemeld, dat vanochtend om hali tien de Sapporo Maro XI" noodseinen heeft opgevangen van de .Sachaün". waarin werd medegedeeld, dat het schip zich op 55 gr. NB en 145.8 gr. O.L. bevindt. OSLO, 12 Jan. (Reuter) De koning heeft heden in het Storting de troonrede uitgespro ken, waarin hij in de eerste plaats de econo mische werelddepressrie besprak. Hij verklaarde, dat het aantal werkloozen in Noorwegen ge ringer is dan in andere landen en dat onder de gegeven omstandigheden de Noorsche export over het algemeen bevredigend te noemen is. Verder wees hy op de belangrijke wijzigingen in de internationale handelspc in welk verband hy speciaal de besluiten van Ottawa noemde. Op het oogenblik, zoo vervolgde de koning, kan men niet met zekerheid zeggen of het Noorwegen, gezien den nieuwen stand van zaken, mogelijk zal zyn ook verder aan de meest begunstigingsclausule vast te houden. Een beslissing te dien aanzien zal voor een niet gering deel van de handelspolitiek der andere landen afhangen, die voor Noorwegen groote exportmarkten vormen. De regeering zal ver der een commissie benoemen, welke zich zoo wel met den economischen toestand als met de rechten en plichten van werkgevers en werk nemers zal bezighouden. Wederom za. in het Storting een wetsontwerp worden 'ngediend betreffende de slechting van arbeidsgeschillen en de kwesties van uitsluiting en boycot. OSLO, 12 Jan. (Reuter). In welingelichte kringen hoopt men, dat er voor minstens twee jaar geen arbeidsconflicten in Noorwegen zul len voorkomen. De meeste der overeenkomsten, welke een einde maakten aan het groote ar beidsconflict van 1931, loopen eerst in 1934 af. Zn bevatten echter een clausule, waarbij wordt vastgesteld dat, indien de indexcijfers van December 1932 een daling of stijging der prij zen zouden aantoonen, de loonen automatisch mede verhoogd of verlaagd zouden worden. Deze cyfers zyn thans gepubliceerd en er biykt duideiyk uit, dat de loonen met 3 pro cent moeten worden verlaagd. Het bestuur van den Noorschen Bond van Werekgevers en het Congres van Vakvereeni- gingen zyn echter overeengekomen, dat indien de overeenkomsten een jaar worden verlengd, d.w.z. tot het voorjaar van 1935, thans geen 'consverlaging zal plaats hebben. De leden van beide vereenigingen moeten thans nog stemmen over dit voorstel. De uitslag zal 23 Januari a.s. worden bekend gemaakt. Sovjetschip met 254 man vergaan? Stormen in Califomië. De Duitsche pseudo-krijgsgevangene Hommel veroordeeld. Gistend Spanje; 20 dooden bij Cadiz. Roemeensche kabinet afgetreden. Kabinetscrisis in Griekenland. Uit het Verre Oosten; Chineesche nota aan de onderteekenaars van het Boxersprotocol. SchoenBuschenhagen winnen de Zesdaag- sche te Dortmund. Huldiging van de Nederlandsche zeelieden te Maassluis. Nationale Woningraad verlangt lager rente van rljksvoorscbotten. Pensioenfonds in de sigarenindustrie. Prof. B. De Wolf O.S.C. t Invoerbeperking van versch of gekoeld rund en kalfsvleesch, alsmede van bevroren vleesch wordt verlengd. Verdere daling der indexcijfers van groothan- dels'prijzen over December. De nieuwe Staatsleening ruim overteekend. Vliegtuig bij De Kooy over den kop geslagen; vlieger ongedeerd. Moordzaak-Blydorp; verdachte tien jaren ge vangenisstraf opgelegd. O - i ii VOOR lllilllll,,nillilllllll,l,,lll,ll"l,lllillll"l,llim>llt,"i" H'»r alle soorten PANTALONS en VAKKLEEDINGl ook NAAR MAA1Ë HENNEKAM's Broeken- en Vakkleedingfabriek i Amsterdamstraat 32 - Telefoon 16336 I Gestreepte pantalons naar maat v.a. 2 251 Vraagt zichtzending! Onze Broeken passen Beter! ïïiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiimiiiiimiiir ROME, 12 Jan. (Reuter). Naar verluidt zal de Pauselyke bulla, die Zondag naar aanleiding van het 1 April ingaande H. Jaar wordt afge kondigd, vooreerst een aansporing behelzen aan de afgescheiden christenheid tot hereeniging met de Roomsch-Katholieke Kerk. Verder zullen de katholieken worden aangespoord tot gebeden, opdat een inniger overeenstemming en een oprechte samenwerking tusschen de volken tot stand komt en de werkloosheid wordt weg- genomerf. PRAAG, 12 Jan. (Reuter.) De Tsjecho-Slo- waaksche buizenfabrieken zullen de volgende week besprekingen openen met het internatio naal buizenkartel over de verdeeling van de jongste bestelling uit Sovjet-Rusland van 70.000 ton buizen. Daar de Sovjets echter een crediet vragen van verscheidene jaren, schijnen de Tsjecho-Slo- waaksche fabrieken van hun aandeel te willen afzien. Verder wordt uit Praag gemeld, dat de Mi- chelin-maatschappü vergunning heeft aange vraagd tot het bouwen van een bandenfabriek in Tsjecho-Slowakije, onder voorwaarde, dat her, geheele maatschappelijk kapitaal van 10 milüoen francs in handen der Fransche belang hebbenden blijft. De regeering heeft het verzoek afgewezen en geëischt, dat Tsjecho-Slowaaksch kapitaal met 20 a 25 procent vertegenwoordigd zou zyn. Alle soorten PANTALONS naar maat vanaf f2.25 ook uit voorraad. AMSTERDAMSTRAAT 32 - TELEF. 16336 Hoogste stand op Vrijdag X uur mm.: 762 w Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1