ST ADSNIE UWS Bernard J.van Liemt {OPRUIMING ftiAREA-STICHTING l Grcoie Jaarlijksche ZATERDAG 14 JANUARI „JUDAS MACCABEUS" Door de Haarlemsche R.K. Oratoriumvereeniging De solisten De repetities COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE EWDE VAN DE CRISIS? HET ZANDVOORTSCHE VOLKSBAD In plannen gereed Vervoeropbrengsten N.Z.H. Verkoop weldadigheidszegels LUXOR-THEATER Mata Hari IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK PALACE BIOSCOOP Ein blonder Traum Gevonden dieren en voorwerpen 166 Retraitenhuis te Bergen siiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»i»ii<iiii"»i>ii3RABANTSCHE BRIEVEN De ongeloovtge Thomasserij van teugenswoorig j Het groote verlies voor de weareld Zwijgen is ook erg gevaarlijk Maakten we In den loop dezer week reeds In het bijzonder melding van het feit, dat Jac. Urlus de tenorpartij in Haendel's machtige Opus zal vertolken, we wijzen er bij deze gele genheid nog eens gaarne op, dat drie in Haar lem uitstekend bekend staan de krachten als solisten aan deze veelbelovende uitvoering zul len medewerken. Noemen we op de eerste plaats mejuffrouw To van der Sluys, de sopraan, die it> Haarlem reeds bij verschillende gelegenheden "orato ria^ en orgelconcerten welverdiende lauweren oogstte, en wier warm en sympathiek geluid door velen met haar uiterst intelligente voor dracht hoog wordt geprezen. De alt-partij is in handen van mej. Annie Woud, die ook haar partner is in hst „Liede ren- en Oratoriumkwartet", waarin beiden met Marcus Plooyer als tenor en Hendrik Koning als bas optreden. Onze reeds herhaaldelijk, ook In het buitenland, met het grootste succes op getreden Haarlemsche alt-zangeres behoeven we wel niet nader aan te prijzen. De Haarlemsche zang- en muziekliefhebbers kennen haar fraai en warmgetimbreerde, even diepe als krachtige altstem, die ook in hoogere ligging vol glans en kracht blijft. Noemen we tenslotte, lest not neast, Jac. Jac. Caro, die zijn reputatie als oratorium-zanger van groote begaafdheid met een edel beheerselit geluid, reeds sinds jaren wist te handhaven, en zeker in staat zal zijn om, naast Urlus en de dames v. d. Sluys en Woud, waardig en mu zikaal zijn partij te vervullen. Den leden der R. K. Oratoriumvereeniging wacht dus een uitgelezen avond van hoog mu zikaal genot. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de repetities der werkende leden van de R.K. Ora toriumvereeniging a.s. Donderdag, 19 dezer, zullen worden gehouden onder leiding van den directeur Hubert Cuijpers, in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw: te 8.15 uur voor de sopranen en de alten; te 9.30 uur voor de tenoren en de bassen. ZONDAG 15 JANUARI, 's morgens 8.30 uur, gezongen H. Mis voor levende en overleden le den van Geloof en Wetenschap in de kapel Ly ceum Zijlweg. 2 uur: Matinee-voorstelling voor de werkloo- zen in den Stadsschouwburg, aangeboden door Jubileerend „Geloof en Wetenschap". 8 uur: Zilveren Jubileum van „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 17 Jan. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Repetitie van de R.K. Zangvereenl- ging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8 uur: Repetitie van de R.K. Zangvereeni- ging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8 uur: R. K. Commissie voor Arbeidersont wikkeling. Voordracht over Frederik van Eeden in St. Bavo. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbriga de „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Aigemeene Vergadering Haarl. Bond van R. K. Jongenspatronaten in de Aula Jeugd huis „St. Bavo", Westergracht. DONDERDAG 19 Jan., 8 uur: Bestuursverga dering R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Jaarvergadering voor de leden van den R. K. Vrouwenbond in De Kroon. Het einde van de crisis zou aanmerkelijk ver haast kunnen worden indien ieder landgenoot doordrongen was van zijn plicht om Neder- landsch fabrikaat te koopen. Nog veel te veel wordt er b.v. buitenlandsche tandpasta gebruikt, terwijl er in ons land sinds 20 jaar Niva Tand pasta vervaardigd wordt, welke bij een destijds gehouden onderzoek een der weinige tandpasta's bleek te zijn, voldoende aan de eischen, welke aan een werkelijk goede en anti-septische tand pasta gesteld worden. Verpakking en grondstoffen van Niva Tand pasta worden, zoover dat mogelijk is, in Neder land vervaardigd, zoodat U dus door het gebruik hiervan verschillende Nederlandsche industrieën aan werk helpt en daardoor dus reeds daadwer kelijk medewerkt de malaise in eigen land te bestrijden. Probeert U ze eens. Niva is verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten in tuben van 25 en 75 cent, waarmede U resp. 30 en 100 maal Uw tanden grondig kunt reinigen en daardoor inderdaad een der voordeeligste is. R. K. Oratorium bij Brinkmann, Gr. Markt. 8.15 uur: Sopranen en Alten. 9.30 uur: Tenoren en Bassen. VRIJDAG 20 Jan., 8 uur: Repetitie Mando- iineclub „Santa Lucia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht vooraf overleg te plegen met het alge meen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kle verparkweg 187, Telefoon 12701, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. In een zeer uitvoerige memorie van toelich ting wordt naar aan'eiding van het eerste agendapunt van de raadsvergadering, die Maan dagavond te Zandvoort zal worden gehouden, naar aanleiding van een verzoek van een vijftal raadsleden, een overzicht gegeven van den toe stand, waarin het ontwerp Volksbad thans ver keert. Reeds in 1927 waren er plannen voor eer, Volksbad ontworpen. Het bureau van Publieke Werken had, naar aanleiding van de plannen, die in den raad tot uiting waren gekomen een paar ontwerpen in teekening gebracht. Door verschillende omstandigheden en ze- :er niet het minst door de wijziging der finan- cieele vooruitzichten zijn deze plannen echter steeds in portefeuille geb'even. Is dit eensdeels een nadeel, aan den anderen kant staat er een groot voordeel tegenover. Het ontwerp van 1927 toch was geschoeid op een zeer bescheiden leest daar men toen ter tijd niet al te veel vertrouwen in een Volks bad stelde en liever met een klein begin eerst eens wilde probeeren, hoe het publiek hierop reageeren zou. Da enkele jaren tusschen dien tijd en nu verloopen, hebben echter duide'ijk laten zien, dat een Volksbad een toekomst heeft, al zijn de groote en goede voorbeelden dan niet dadelijk op Zandvoort te vinden. Gezien het succes op andere plaatsen, het Volksbad te Scheveningen, de Wilgepias te Rotterdam, het Sportfondsen Bad te Amster dam en het Openluchtbad aldaar, heeft men het oude en bescheiden plan laten varen en een geheel nieuw ontwerp gemaakt, waarbij men tevens gebruik heeft gemaakt van de er varingen, opgedaan in de reeds bestaande in richtingen. Door de Commissie van Bijstand voor Pu blieke Werken wordt dan ook aan den raad een geheel afgerond p'an aangeboden. De verschillende toestanden, die bestudeerd zijn en getoetst aan de bruikbaarheid voor Zandvoort, zijn daar volledig in verwerkt. Het ontwerp bestaat uit een middengedeelte met twee vleugels. De geheele lengte zal on geveer een honderdvijftig meter beslaan, elke vleugel, waarvan er een bestemd is voor heeren en een voor dames, heeft een lengte van zestig meter. Eke vleugel wordt afgesloten door een ge bouw, waarvan de zaal bestemd is voor alge meen jongensbad en algemeen meisjesbad. Achter het middengedeelte, waarvan het voor ste deel bestemd is voor restaurant, bevindt zich de corridor, waarin caesa, directeurskamer en kantoorlokalen gelegen zijn. Daarachter is in de reep een fietsenbergplaats geprojecteerd, Waarin zevenhonderd vijftig rijwielen geborgen zullen worden. In de ruimte voor café-restaurant bestemd zijn keukens gespaard terwijl er een afzonder lijke ruimte komt, waar Eerste Hulp bij On gelukken zich zal kunnen vestigen en welke ruimte alleen voor dit doel steeds gereserveerd zal blijven. Onder het restaurant komen kelders en droog ruimten. Daar het geprojecteerde gebouw lager ligt dan de rioleering van den Boulevard Paulus Loot, moeten er bijzondere maatregelen ge nomen worden, om het afvalwater in de rio leering te krijgen'. Daarvoor heeft men in het ontwerp een electrische pompinstallatie opge nomen, die het afvalwater in de leiding van den Boulevard zal persen. Elke vleugel, zcowsl de Noord- als de Zuid vleugel bevat in het ontwerp een vijftigtal cabines. Deze cabines zijn alleen van buiten af toe gankelijk. Achter de cabines loopt een lange corridor. Door een luikje, dat met een klep in dien corridor uitkomt schuift de bader zijn goed naar den bediende.. Hij ontvangt dan te rug een elastieken band, waarop een nummer. Deze band wordt om arm of pols gedragen tij dens het baden en is dus tevens een uitstekend controlemiddel. Na het bad zoekt men weer een vrije cabine, geeft den band af en ontvangt d:or net luikje van den bediende in den corridor zijn lade met kieeren terug. Bij dit systeem komt het pub'iek dus niet in de afdeeling, waarin de keeren v.lgens een nummersysteem bewaard wo.den. In de cabine wordt alleen zoo lang vertoefd, als noodig is voor het uit en aankleeden. De heeren Slagers, Bolwidt, Slagveld en Van der Werff hebben een bezoek gebracht aan het Sportfondsenbad te Amsterdam. De heer Van Es, directeur van de inlichting heeft met alle bereidwilligheid de inriohting laten be zichtigen, alle toelichtingen gegeven en, naar aanleiding van het Zandvoortsche plan eenige opmerkingen gemaakt, getoetst aan de p.akti- :che ervaring, door hem opgedaan. De heer V'an Es heeft het laden-systeem af geraden en wel met. het oog op het moeilijk vrijhouden en rein zijn van houten laden. Me talen ladden zouden te zwaar rijn om te hanteeren en er spoedig onooglijk uit gaan sien. Hij pleitte voor een kostjersysteem. Een ijzeren kastje van 25 x 80 x 50 zou gomrkkelijk de kleeding van den bader kun non bergen, als deze kieeren werden gehangen over kap fok jes, die door het personeel uitgereikt zouden kunnen worden. Dat zou een groote arbeidsbesparing geven bij het personeel, daar de bader nu zelf zijn kieeren zou moeten ha'en en brengen. De Commissie van Bijstand is echter zeer verschillend in haar oordeel en kon niet tot overeensteming komen. Daarna is door een commissie een bezoek gebracht aan den Wilgenpias te Rotterdam. Het waren de heeren Siegers, Paap, Groen en Slagveld. Daar bleek, dat de inrichting zonder w'sssl- cabine niet meer behoorlijk kan werken. Vooral niet op drukke dagen, waarop de toevloed zoo ontzettend groot is, dat men steeds kleedruimte te kort komt. Men beschikt daar over 1500 vaste cab'nes, die het grootste gedeelte van den dag bezet "ijn. Men heeft er toen 64 wisselcellen b'j ge bouwd, waardoor per dag het aa-tal baden aanzienlijk is vergroot, daar er bij dit systeem 2000 bergladen in gebruik zijn. De directie van den Wilgenpias is over dit systeem uitstekend tevreden en de Rotterdam- sche gebruikers niet minder. Door de heeren Koning, Groen, Paap en Slag veld is ook neg een bezoek gebracht aan het Openluchtbad te Am~terdam. Daar heeft men het kastjessysterm voor het opbergen der kiee ren. Het voldeed daar. gced, maar de commissie kon weer in haar oordeel niet tot overeenstem ming komen. Een bezwaar was voor hen, die tegen het kastjes-systeem waren, dat het bouwplan dan geheel gewijzigd zou mosten worden. Het project kan dan kisiner zijn, de baders bevinden zich binnen, zoodat toezicht en con trole gemakkelijker zijn, kunnen de cabines dan in twee rijen gebouwd kunnen worden. Een bezwaar is, dat zij, die gebaad hebben en zij, die gaan baden, zich in d"n toegangs weg daareen moeten mengen. D't kan niet anders dan verwarring geven en zal de veilig heid van eigendom niet ten goede komen. Het voor en tegen van verschillende syste men overwegende, heeft de minderheid be~lo- ten, zich bij de plannen van de meerderheid neer te leggen, maar toch vragen zrj een oor deel van B. en W. in eindbeslissing. Zij blijven op het standpunt staan, dat een ladensysteem, zooals het oorspronkelijke ontwerp aangeeft, met een kleedingberging, afgescheiden van het publiek, de voorkeur verdient. Voor de exploitatie zullen noodig zijn een directeur, zes mannen en twee vróuwen. Op he 1 drukke dagen kan in hulp voorzien worden door het aannemen van losse werkkrachten. Watt den bouw betreft geeft het ontwerp aan, dat de achterwand en de vloer uit beton zullen bestaan. De kap zal van houtbinten wor den samengesteld, terwijl het geheel gedekt zal worden door platen van gegolfd eternlet. Van de zeezijde zal het gebouw opgetrokken worden in metselwerk door handvormsteenen. De buitendeuren en ramen zullen van teak hout zijn. De tusschenwanden van de cellen zullen vo.n verglaasden steen worden opge bouwd, terwijl de vloer zal bestaan uit tegels. Deze maatregelen acht men van belang met het oog op het zindelijk en reinhouden. Wel worden de bouwkosten daardoor eenigs- zins verhoogd, maar een bedrag van een vijf of zes duizend gulden maakt geen bezwaar, gezien de groote hygiënische voordeelen, die er tegenover staan. De geheele bouwsom wordt begroot op ƒ70.000.— Een exploitatie-rekening is bij het ontwerp gevoegd. Een nota van opmerking, die deze rekening vergezeld is, dat er heel veel van het slagen zal afhangen, hoe het personeel de zaken gaat behartigen. Men hoopt, dat er op drukke tijden gedacht zal worden aan de dagen, dat het ook wel eens minder druk zal geweest zijn. In het algemeen uit men het zoo, dat men verwacht, dat dan met minder hulp meer werk verricht zal worden. De becijfering geeft aan, dat er per jaar een winst gemaakt zal kunnen worden van 13.550. Men begroot per seizoen o. a: een aantal zonne- en mantelbaden van 50.000 en een gelijk aantal cabinebaden. Geraamd wordt, dat de verpachting van het restaurant een bedrag van 4000 zal opleveren, de fietsenstalling ƒ500 en eventueele reclame een bedrag zal opleveren van 1000. De prijs van zonne- en mantelbaden wordt volgens de begrooting berekend naar twintig cent, de cabinebaden op een kwartje. De heer B. P. Ed. van Es, directeur van het Sportfondsen Bad, heeft enkele van zijn be zwaren tegen het plan schriftelijk ingezonden. Hij vindt een kastjessysteem door den dan mogelijken vierkanten bouw economischer. Het personeel kan, door den korteren afstand meer werk verrichten. Volgens het eerste plan zullen twee Ingan gen veel van de controle vergen, waardoor twee man personeel gemist zal moeten worden. De 'muren van de badcellen raadt hij aan te laten maken van cement op steengaas en be streken met keimverf. Hij wil gaarne een plan volgens zijn opvat ting gereed laten maken, als er belangstelling voor is. Intusschen is reeds naast het eerste plan, nu Plan A genoemd, door het Bureau van Pu blieke Werken een tweede plan ontworpen, een plan B, dat ook bij de stukken Is gevoegd. «r. Jmiïf «F. Sein enlzückendj Profil laura la_Pf' Mï» Le'nmann Hoe een automobilist zich de voetgangers voorstelt. Interessantes Blatt, Weenen) Het overzicht der vervoeropbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende de maand December 1932 toont de volgende cijfers: Lijnen: Scheveningen - Leiden - Katwijk/ Noordwijk (incl. Stadslijn Leiden) 103.573; Leiden-Heemstede 8.570, Amsterdam-Zand- voort ƒ85.481, Stadslijnen Haarlem ƒ57.888. In dezelfde maand van 1931 was de totaal opbrengst op dsze lijnen 272.222. Tram-, buslijnen en veren in Waterland ƒ23.920 (In exploitatie genomen 1 Dec. 1932). Gedurende het tijdvak, waarin de weldadig heidszegels verkrijgbaar zijn gesteld, zijn ten postkantore te Haarlem en in het ressort daar van verkocht: 54.400 stuks a l'A (3) cent; 44.195 stuks a 5 (8) cent; 66.765 stuks a 6 (10) cent; 15.939 stuks a 12A (16) cent. De totale waarde van den verkoop bedroeg 14.394.34. Het super-romantische leven van Mata Hari, de exotische danseres en grootste spionne in de wereldgeschiedenis, heeft vooral in ons land bijzondere belangstelling. Dat is te begrijpen, want zij is Hollandsche van geboorte en haar naam was Marg. Zelle. Er zijn boeken over haar geschreven in ver schillende talen, de Amerikaansche filmindus trie maakte een film van haar leven en onze groote actrice ^ie Care.sen jubileerde in een cooneelstuk, dat de natuurlijk fascineerende titel „Mata Hari" droeg. De film is thans in Haarlem, d.w.z. de film, zooals deze door de keuring in het Zuiden is vrijgegeven voor strikt volwassenen. In het Luxor-Theater kan men deze week nog kennis maken met de levensgeschiedenis van de myste rieuze. Dat is echter niet alles, want men kan Greta Garbo in de titelrol aanschouwen en Ramon Navarro als een knappe Russische lui tenant-vlieger. Wil men meer sterren? Lione: Barrymore en Lewis Stone spelen niet minder belangrijke rollen. Er gaat een eigenaardige bekoring van deze film uit. Men kan opmerken, dat ze niet geheel authentiek is, dat de fantasie van den regis seur soms te ver is gegaan, dat GTeta Garbo's stem niet prettig is, dat Ramon weer een ijse- lijke verve.ende, zoetelijke marsepainen luite nant is. Maar.wat is dan de oorzaak, dat deze film ruim 600 menschen anderhalf uur in een geweldige spanning houdt? Er is weinig muziek in, er wordt soms minuten lang gezwe gen en dan juist het sterkste spel gegeven. Een speld kan men hooren vallen! En wanneer de intusschen sympathiek geworden Mata Garbo afscheid moet nemen van den blinden luite nant, die haar niet naast het vuurpeleton ziet gaan en meent, dat zij geopereerd moet wor den, dan ritselen in de zaal de zakdoeken en iichten er uit vele oogen pareltraantjes.... Hoogspanning heerscht er,als de documenten uit het huis van den luitenant worden gestolen, gefotografeerd en weer teruggebracht. Sobei en reëel is de scène voor den krijgsraad, me', de knappe koppen van de militaire rechters en verdedigers. Schril en pijnlijk is de wandeling van Mata Hari door het hospitaal, waar kreu pelen, lammen en blinden samen zijn als trieste slachtoffers der oorlogsellende. Wellicht kan men de film geen kunstwaarde toekennen, overdreven vinden. Gelijk heeft men, wanneer men Garbo's exotische dans in het begin, onuitstaanbaar en vervelend acht. Maar niemand zal het Luxor-Theater verlaten met een ontevreden en onvoldaan gezicht, want men heeft kunnen genieten van een klein staaltje stsrk-imponeerenden spionnage-dienst. De werkelijkheid was schriller, de spionnen- organisatie was in den laatsten oorlog onge twijfeld gemeener en menschonteerender. En de uitspraak van den Nederlandschen rechter, dat Mata Hari in de film sympathieker is voor gesteld dan ze in werkelijkheid was, zal nie mand durven ontkennen, die iets weet van het leven van deze geraffineerde Duitsche spionne, die tienduizenden levens van jonge kerels van uit Parijs in haar hand had. He, vóórprogramma bestaat uit een dolle klucht, een geestig teekenfilmpje met Flip de Kikker en het actueele Orion Hollandsche nieuws. En nu zeggen ze wel, dat Lilian Harvey geen actrice is en maar wat danst en springt en lied jes zingt, maar ondertusschen weet ze dan toen maar het bioscoop-publiek telkens weer 'n avond bezig te houden op een manier, zooals maar weinigen dat kunnen doen. Had U haar giste renavond in de Palace moeten zien in „Ein blonder Traum"! Ze was er werkelijk alleraar digst in! Nu moet daar onmiddellijk bijgezegd worden, dat ze uitnemend werd bijgestaan door Willy Fritsch en Willy Forst, die beiden in de film óók Willy heeten, Willy I en Willy II, maar niét "minder door Paul Hörbiger. Die met hun vieren z ij n de film; zij maken haar tot een succes, al moeten wij daar aanstonds aan toevoegen, dat ook het gegeven voor „Ein blonder Traum" uit steekt boven dat wat we van de amusements film gewoon zijn. Er komen dwaze situaties in en het wordt er nu-en-dan wel eens wat dik bovenop gelegd, maar in den grond is het een heel aannemelijk gegeven dat in deze film wordt verwerkt: twee jonge mannen, die beiae verliefd zijn op hetzelfde meisje, dat eigenlijk niet weet van wien ze het meeste houdt, terwijl ze tenslotte toch met een van beiden trouwt, zonder dat de ander, voor wien zij slechts „ein blonder Traum" geweest is, van hartzeer sterft. Het lijkt ons altijd een bederven van het ge noegen der aanstaande bezoekers, wanneer wij van een film den geheelen inhoud weergeven en daarom bepalen wij ons dan ook maar tot deze enkele aanduidingen, maar daardoor kan men zich allerminst een denkbeeld vormen van wat men eigenlijk te zien zal krijgen en allerminst is er iets uit te proeven van de kostelijke too- neeltjes, waarvan deze film vol is. De faam is dan ook „Ein blonder Traum- Dlijkbaar reeds vooraf gegaan, want zelden heb ben wij op een Vrijdag de Palace-bioscoop zoo goed bezet gezien als dezen avond en zelden hebben wij er zoo hooren lachen. Jou Jou (Lil lian Harvey) en de beide Willy's vórmen een stel waarvan je moet houden; alle drie zijn ze even sympathiek, alle drie zijn ze zoo echt de figuren die ze moeten uitbeelden: zij het arme circusmeisje, dat door een zwendelaar voorge spiegeld is dat ze talent heeft voor de film en nu droomt van Hollywood en de beide mannen een paar vroolijke glazenwasschers, ronde, n- deele jongens, dikke vrienden, die, hoezeer ook ijverzuchtig op elkaar, als eenmaal de blonde Jou Jou in hun leven is gekomen, toch tenslotte de vriendschap niet in de liefde laten onder gaan. En als de beide glazenwasschers om het meisje vechten, dan is „Vogelverschrikker" (Paul Hörbiger) degene die als stille beschermer van haar optreedt en zoo echt menschelijk met haar praat, dat we voor hem al evenveel sym pathie gaan aanvoelen als voor de drie ande ren. „Ein blonder Traum" is een amusementsfilm van de goede soort, die we warm kunnen aan bevelen. Naast een aardige Betty Boop teekenfllm geeft het programma verder nog het wereld nieuws, terwijl op het tooneel een tweetal dan seresjes in mooie costuumpjes haar kunst aar dig voordragen. Smit, Gen. Cronjéstraat 86, actentasch; Tref fers, Bankastraat 93, Heemstede, Fransch leer boek; Bakker, Preangerstraat 17, ploegbeitel; Boesmans, Bakenessergracht 34rood, etui met inhoud; Duits, 2e Vooruitgangstraat 19, hand schoen; Brunott, Thorbeckestraat 64, hond, Kennel Fauna, Parklaan 119, twee hondjes; Van der Roest, Acaciastraat 81, hondje; Koopman, Tuinstraat 2, horloge; Brand, Paviljoenslaan 9 hond; V. Stijn, Leidschevaart 38h., stormlan taarn-; Nelemaat, A'damschevaart 122zw., lorg net in étui; Van Twijven, Van Oosten de Bruyn- straat 197, heerenschoenen; Gieliantz, Benvil- joenstraat 32zw., huissleutel. VANAF HEDEN DINSDAG 10 JANUARI van DIVERSE COUPONS - TAPIJTEN LOOPERS en KARPETTEN, alsmede S EENIGE SALON-, EETKAMER- EN SLAAPKAMERMEUBELEN. VERWULFT 9 - GR. HOUTSTR. 62 en overzijde 67 Eerwaarde Pater, Ik heb twaalf kinderen. Het derde is een jongen van twaalf jaar. Hij is misdienaar. De meester zegt, dat hij heel goed kan leeren. Toen hij nog heel klein was, zeide hij al, dat hij triester wilde worden. Een paar jaar geleden heeft hij een Missiefilm gezien en sinds dien wil hij naar de Missie en priester-missionaris worden. Al mijn kinderen zijn zelateur of zela- trice van het een of ander en worden door de Eerw. Geestelijken van de parochie altijd voor allerlei karweitjes gevraagd. Vooral Jan spant zich voor alles en nog wat in. Jan is de can- didaat voor de Missie. Maar, Pater, ik moet zelf alles verdienen en breng zoo ongeveer dei tig gulden per week in, waarvan mijn vrouw alles doen moet. U be grijpt, dat Jan dikwijls moet hooren, dat stu- deeren voor ons menschen te duur is en dan zegt hij altijd: Schrijft u maar eens aan den Fater van de krant. Nu hebt u verleden week geschreven, dat het goed is zich nu reeds op te geven voor a.s. Sep tember. Jan hield niet op of ik moet eerst schrijven. Wat denkt u er van, Pater? enz. Wat denkt u er van, Pater..-. Ik zou deze vraag aan u, vrienden, willen doorgeven. Wat denkt u er van, lezers en lezeressen? Wat zoudt u in mijn plaats doen? Zoudt u aan dien braven, Roomschen vader schrijven: .Mijn goede man, dat is niets voor jongens als uw zoontje. Arme menschen moeten niet aan priester worden denken. O L. Heer wil alleen maar welgëstelde jongens hebben, die zelf hun studies kunnen betalen. De zielen worden al leen maar gered door rijke jongens."? Of zoudt u antwoorden: Als uw zoontje wer kelijk in alle opzichten geschikt is voor de stu dies en den arbeid, den zwaren ai beid, van een missionaris, laat het dan maar komen, en help bidden, dat O. L. Heer ons de noodige middelen zendt om ons werk voort te zetten."? Dit laatste is m ij n standpunt en ik hoop, dat een of andere weldoener of weldoenster er ook zoo over denkt en voor dien jongen gaat zorgen. Father LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, Postrek. 120937 Wie de ziel van anderen helpt redden, redt zijn eigen zieL 811 Januari: Heeren Middenstand 10.— 14—17 m 6.50 17—20 m 6.50 20—23 M 6.50 23—26 n s Heeren Vincentianen 10.— 28—31 St. Josephgezellen Distr. Hoorn (voltallig; 36 Februari: R. K. Rijwielclubs 6.50 7—10 Meisjes-Congreganisten, 6.50 11—14 M St. Josephgezellen 6.50 14—17 M Gehuwde Dames Mid- 10.— 18—21 M Jongelingen, 15—17 j. 6.50 7—10 Maart: Meisjes (niet beneden 6.50 11—14 M Leden van Mannen-H. Families 6.50 14—17 f* 6.50 2124 Meisjes-Congreganisten, 6.50 Voor Inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Retrai tenhuis te Bergen N.-H. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllini ULVENHOUT, 10 Jan. 1933. Menier, 'tlsvrimd, maar Tc weet van daag nie goed, hoe'koew schrij ven zal! Da's d'n eersten keer, amico, van alle jaren da'k crispedeer mee oew en daarom zulde me maar haalf gsloovsn, denk ik. Veural, omda m'nen briei v/cor wel vol zal komen. Gij ziet 'm aan 't end, ik.... aan 't begin, aan dit begin, ncuw ie neg bloenk ie. En waarom of ik zoow argdenkend ben, da gij me nie geleuft? Omdatde doodgewone waarheid nooit ge- leufd wordt! En dè geleufde ok weer maar haalf! En toch.... Ollee, laat ik oew 'n veurbeeld geven. Ge b:g ept, op d'n akker, net zoow goed as mee alles in 't leven, valt ditte of datte wel 's beter uit, dan ge gedocht had. Zekers, ok is 't wel 's aandorcom, zekers, mr-ir d"" e:.: ik nie van. As ge zoowlaank geboerd hedt as ikke, dan witte tennostenbije zslvers wel 't beste, hoe d'n algemeenen uitval van oew per- duct Is! Dan zijn er nie veul teugen- pf meevallers Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllii^ meer, die oew verrassen. Ge kent oewen grend, oew zaai- gced, oewen mest, ge wit er alles van. Daarbij komt nog, da-d-alles wat uit de natuur wordt, waar ge Onslievenirke z'nen gaanlc lot gaan, waar ge hogstens wa meehelpt maar niks forceert, dat da-d-altijd goed met zijn. 'k Zou bekaanst dur ven zeggen: da's 'n punt van m'n geloof ge- ïyorren. 'Nen meubelmaker kan 'nen stoel maken waar ge nie op zitten kunt, al vinden ze 'm nog zoow schoon! maar dT is ginnen boer in de weareld, die 'nen boerenkool van z'nen akker kan halen, die nie te eten is! 'n Mooi wefke en 'n opgeschilderd wefke, kunst en kunstemakerij, natuur en on-natuur, 't is mee éénen oogopslag te onderscheiën! 'Nen preek van ons goeie pastorke, die komt uit zijn gouwen hart, of 'nen pollitieken spiets uit m'nen Radioow, 't verschil is zoow groot as tusschen 'nen ham van m'n verkens en 'nen houteren ham. I Maar sapperdemallemosterdpot, ik geraak van m'nen dreef! Waar ging 't ok alweer over? O ja, over de ongeloovige Thomasserij van teugeswoorig. 't Gebeurt dan wel 's, dat er 'n hoekske laand 'n perduct geeft, da zoow kollesaal is, da ge wel stapel-kiankzinnig zouw motten zijn, om er n:e 'n naar kooeren centen méér veur te vragen. 'n Gcei, 'n christelijk recht, zou 'k zoow zeg gen! En wa gebeurt er nouw? As ge mee oewen zwaren groentenwagel bij oew klaanten komt en ge draait ze trotsch en 'n bietje blij zo'nen vasten, zwaren kool onder d'r neus, en ge zegt: „Kek 's, wa 'k hier veur oew heb, is 't gin wonder van 'nen kool, hedde 'm oo't zoo al 's gezien!" «Ja ze dan d'r neus optrekken of ge ze perbeert op te lichten veur twee of drie centen. Amico, ge kunt nie geleuven hoe verdrietig da-d-is veur 'nen mensch, die eerlijk en te- goe'ertrouw deur d'n tijd gaat Da's 't ennigste, waar 'k nooit aan wennen ZSll« "k Heb veul liever, da-d-'nen kwajongen 'nen appel of 'n neer van 'n dubbeltje van m'nen wagel gapt, dan da'k op die manier veur twee centen in m'nen nek word gekeken. Dieën gaauwdief trapt me maar op m'n tee- nen, maar da pingelende, wantrouwende wefke, da schupt oew teugen oew hart. En waarom? Veur die twee spie? Neeë! Uit gewoonte! Uit gewoonte wordt'nen mor. nie meer geleufd. Al zien ze d'n kool in oew handen leggen, al waterta ancien ze 'r naar, ze nemen 'm nie aan van oew, dan mee 'n belee- d'gend gebaar, omdage 'n bietje biy was cewen klaant 's hekstra gced te kunnen be dienen! De weareld zit vandaag vol ongeloof en bij geloof, en dus ok vol mee wantrouwen. Da's jammer. Da's 'n groot verlies, 't is mis- schient wel hét groote verlies, waaraan de weareld vandaag zoo kollesaal te lijen hee. "n Bietje meer vertrouwen, 'n bi tje meer ge- moedelijkheid, 'n bietje meer menschelijkheid en wa zouw 't toch veul beter gaan. Jan geleuft nie wa Piet zegt, Jan geleuft J wa Piet nie gezegd heeEn daar, wat ie me gezegd hee, zoow onendig veul is, daar gerokt Jan zóów in de wèèr, dat ie op 't lest dieën Piet j verslijt veur 'nen gladdekker, as er ginnen tweede lopt. Zoow beginnen de menschen op 't lest om mekaar henen te draaien as twee tijgers, die op 't punt van vechten staan, zonder dat er misschient wel één reden veur is. „Zkde wel," zal nouw d'n een of aandere mensch denken: „ziede wel, da sprikwoord is tcch maar veul waar; zwijgen is goud!" Zwijgen, niks zeggen, da's 't beste! Houwes, houwes! Da's teugeswoorig ok erg gevaarlijk! Ik ken 'nen kearel, 'nen goeien labes van 'nen vent, die prontjes aan z'n wefke zee, waar ie was gewist, bij z'n thuiskomen. Natuurlijk geleufde ze 'm nie! Da's zoow de gewoonte geworren. Dusop 't lest gong ie er om liegen en zee maai' 't een-of-aanderke, waar ie docht da ze mee tevrejen zou zijn! Net zoowlaank tot ze Tn op zo'n leugentje- om-bestwil trappeeide! Wa nou? Zwijgen! Hij zee niks meer. „Waar gade naar oe?" „Weet ik nie!" „Waar zijde gewist?" „Weet ik nie!" En torn Wel, toen kwam ie op 'nen keer thuis en was wefke weggefladdera! En teen D'n vent zuchte van opluchting. Ge zult me toegeven, dat ie alles geperbeerd had. De waarheid gezeed, leugens verteld, ge- zwegen op t end. „Wa-d-had ik nouw nog kunnen doen, Dré?" vrceg ie mijn. „Op oewen nok kunnen binden," zee ik: „maar weggeloopen was ze tóch!" Maar sodemearel, zóó wordt 't leven toch on mogelijk! As d'n eene mensch d'n aandere nie meer vertrouwt, as man en vrouw zelfs al e goeier- trouw opzeggen, as in d'n hand:l, as onde; me kaar altij maar d'n muur van wantrouwen tus schen de menschen in staat, dan zullen er gaauw gekkenhuizen te kort z,.,n, amico! Dan zullen er veul grijsaards komen van der tig en veertig jaren, dan zal er weinig meer ge dijen in de samenleving, waant sjuust uit t vertrouwen, uit de samenwerking mot toch 't re sultaat komen! 'n Samenleving zonder 'n bietje goeiertrouw Is 'nen akker zonder zonneke. Zo'nen akker verzuurt en verschimmelt; daar groeit op 't end ginnen braandnetel meer op! Daar kunde op ploegen, op mesten, op zaaien, daar kunde alles op doen, behalveoogsten. De tijen zijn merakels slecht! Ze zeggen: er is van alles teveul. Amico, ik geleuf 't nie! Ik zeg nie dat de men schen liegen, die da zeggen: lk wil er mee zeg gen: "t is verkeerd gedocht. As alle menschen, groot en klein, vandaag de macht haddei^ om l?.v. 'n paar schoenen te koopen die ze hard noodig hebben, dan konnen de fabrieken de trappers nie genogt aangemokt krijgen. En nouw? De fabrieken leggen stil en de schoenenwinkels zijn staampvol! Maar.... zijn er daarom teveul schoenen ge mokt? Zoow is 't mee 'n paar schoenen, zoow is t mee "nen jas, zoow is t mee schilder- en timmerwerk, zoow Is 't mee alles op d'n oogen- blik. i Er is nie te veul, de zaak ligt lamgeslagen! t Zonneke schijnt nie op d'n akker; er kan nie geoogst worren. Daar zijn menschen, die geleuven da-d-et van 't jaar beter worren zaL Die waren er daarveur verlejen jaar ok.... t Zijn de kwaaisten nie, die da gèren geleuven. D'n eene die da zegt, grondt dat op de „we tenschap": na regen kom zonneschijn. D'n aandere die da zegt, is 'nen optimist, die gèren naar t zonneke speurt. Nommer drie die da zegt, hee sjuust "n mee- vallerke gehad. Nommer vier, die da zegt is iemand die as 'nen illastieken bol deur t leven rolt en van alle scherpe hoekskes en kantjes aftiist en I deurrolt, maar.naar mijn boeren verstaand is I 't zóów: as de menschheid nie beginnen kan'.nee mekaar h bietje te vertrouwen, 'n vertrouwen j da beginnen mot in 't huwelijk, deurwerken deur heel de samenleving en ver over de gienoen: as alleen wantrouwen, wangunst, konkeldarij en kwaaie gedachten blijven tieren, zoolaank kan t nie verbeteren. De tariefmuren, gemetseld mee steenen van wantrouwen en kalk van egoïsme, motten af gebroken worren tot d'n lesten steen. En daarmee wachten tot alles uit z'n eigen beter wordt, da's t uitstellen van wissels op de honderdduizend uit de Loterij, waar ge "n twin tigje op genomen hedt! Maar laat lk er afscheien. Ik schreef aan t begin: „7t weet nie hoe"k cew schrijven zal van de week," da kwam om dat m'nen kop tekeer gong as 'n potje, waar de gedachten in kronkelden as pieren, 'ta Hei er nouw 'n paar uitgekieperd en da lucht 'n bietje- n-op! Ondertusschen is m'n velleke vol, dus, veul groeten van Trui en as altij Bin borke minder Ivan oewen toet a voe DRA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9