Landdagverkiezingen in Lippe Het Heilig Jaar afgekondigd Volkenbond en Verre Oosten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Volkstelling in de Sovjet-Unie Het nieuws van heden Pauselijke Bulla „Quod Nuper" NIEUWE VERZOENINGS FORMULE LANDDAGVERKIEZING IN LIPPE DE BAROMETER MAANDAG 16 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - Ta. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 NAZI'S EN SOCI'S HALEN OP Hitler weer met een hooge borst Interview met Gandhi Inzake de ongehoorzaamheids campagne Adolf Hitler De strijd om Leticia Een eenzijdige nota uit Genève aan Peru Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniifiiiiiiiiiyi iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiuiii Duizenden verlaten de groote steden uit vrees voor ge dwongen overplaatsing Alles om de aardsche goederen I Een Roemeensch kabinet Duizenden woonden de korte, maar indrukwekkende plechtigheid op het St. Pietersplein bij Toespraak van denv H. Vader De verwachting te Genève niet hoog gespannen Hymans gearriveerd Japansche africhting Overwerk van oorlogs- fabrieken Hitlerianen en Sociaal-democraten winnenDuitsch-Nationalen verliezen Regeeringscoalitie ten einde DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Italië voorstander Van een 40-urige werkweek Lichte aardbeving in Engeland Eenige consternatie GEVECHT TE BONDOWOSO Een doode, veertien gewonden DRAlSlflAvANVALKEMBURQ'S-- ft A •"iLEVERTRy LEEUWARDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18278 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek Geliefde lezers, wij verzoeken u dringend een vergrootglas ter hand te nemen en met een aldus gewapend oog de kaart van het Duitsche Rijk grondig af te speuren. Misschien zult gij op deze manier het politieke gevechtsterrein van Lippe-Detmold ontdekken, en misschien ook niet. Lippe-Detmold is immers een kruimeltje van, of een krentje in de Duit sche Rijkstaart. Het beslaat ongeveer 1200 K.M.2 van de oppervlakte van Duitschland, of te wel één kwart procent. Dit kruimeltje, deze kleine krent heeft de laatste dagen in het brandpunt der politieke belangstelling gestaan, als ware het de boon in een Driekoningenkoek. De politieke partij, die bij de landdagverkiezin gen deze boon zou weten te bemachtigen, zou zich volgens velen koning mogen wanen in het groote Duitsche Rijk, want de uitslag der ver kiezingen in Lippe-Detmold wordt beschouwd als een juist aanwijzende manometer, waarop men de eventueele drukverandering der poli tiek in het Rijk zou kunnen aflezen. Heelemaal juist is deze opvatting echter niet, evenmin als een boonwinnaar op Driekoningen een echte koning is, doch slechts een kinderlijke schijn- koning voor één dag; evenmin kan de politieke lakenuitdeeler in Lippe den schepter zwaaien over gansch Duitschland. Als gevolg van deze niet heelemaal juiste opvatting wwd de verkiezings campagne met een ijver gevoerd, welke op groo- tere schaal en in een grooter district zoowel technisch als financieel, vooral voor de Nazi's, niet mogelijk zou zijn geweest. De XÏ5.000 stemgerechtigde Lippenaren zijn de laatste weken op pl.m. 800 verkiezingsver gaderingen der verschillende partijen getrac- teerd en Hitier zelf in hoogst eigen persoon reisde het circus-cirkeltje rond om met de trompet zijner lippen de ooren der Lippen vol te schetteren. De nationaal-socialistische pers organen bralden heer Hitier na, dat hij evenals weleer wijlen Hermann de Cherusker hier de legioenen van zijn tegenstanders in de pan zou hakken, dat hij een stralende overwinning zou behalen, op grond waarvan hij zijn den laat- sten tijd ietwat ingedrukte borst weer zou kun nen opblazen tot een ballon, die zijn voeten weer van den grond zou tillen. Deze verwach tingen der Nazi's zijn echter ijdel gebleken, want een beslissende zege hebben zij, niettegen staande hun geraffineerd en hartstochtelijk ge voerde propaganda, niet behaald. Wel zijn de nationaal-socialisten in ver gelijking met de Rijksdagverkiezingen van 6 November j.l. in Lippen bijna 6000 stemmen vooruitgegaan. Zij hebben daar mee de stellige verwachting der tegenpartij, dat zij ernstige verliezen zouden lijden, gelo genstraft. Van den anderen karrt beteekent deze stemmenwinst, vergeleken bij het top- cijfer, dat zij hij de Rijksdagverkiezingen in Juli van het vorige jaar behaalden, slechts een gedeelteijk ophalen van het sindsdien geleden verlies. Op zichzelf echter is dit ophalen een reden tot vreugde voor de Nazi's, en deze vreugde zal wel tot gevolg hebben, dat Hitier weer daverende overwinningsfanfares gaat spelen en minder dan ooit geneigd zal blijken zijn partij ten koste van concessies harerzijds in de regeeringsverantwoordelijkheid te laten inschakelen. Voor Rijkskanselier v. Schleicher is dit een leelijke tegenvaller. Hij had gehoopt uit een voor de Nazi's ongunstigen uitslag in Lippe een hamer te kunnen smeden om hun harde koppen murw te beuken en hen tot samenwerking te dwingen. Nu deze uitslag ech ter voor Hitier gunstig is, zal hij zich moeten tevreden stellen met het uitspelen van Gregor Strasser tegen Hitier, indien Strasser zich daar. toe tenminste wil leenen. De Nazi's zullen wellicht nu niet meer zóó bang zijn voor eventueele nieuwe Rijksdag verkiezingen, omdat wat in Lippe geschied is, zich naar hun meening in het Rijk wel eens zou kunnen herhalen. De winst voor Hitier moet niet van de Marxisten, maar van de bur- POONA, 14 Jan. (Per telefoon). In verband met de door de Britsch-Indische regeering ge- eischte staking van de „civiele ongehoorzaam heidscampagne" voerde Gandhi heden een on derhoud met een United Press-vertegenwoor- diger in de Yeravdagevangenis. Hij had geweigerd zijn vrouw en zijn zoon aanwijzingen te geven, of zij de burgerlijke on gehoorzaamheid zouden voortzetten of dat zij zich geheel en al zouden toeleggen op het stre ven naar rechtsgelijkheid voor de paria's. Bei den zouden echter uit eigen beweging de onge hoorzaamheidscampagne willen opgeven. Gandhi waarschuwde de regeering tegen een verwerping der wetten, welke den „onaanraak- baren" het hun tot dusver door de hoogere klassen ontzegde recht toestaan, alle Hindoe tempels te bezoeken. (United Press) gerlijke partijen zijn gekomen, want de sociaal democraten hebben een toename van hun stem- men-aantal met 4000 kunnen boeken. Duitsch- nationalen en communisten zijn degenen, die het zwaarste loodje hebben moeten leggen. In Lippe zijn dus de burgerlijke partijen blijkbaar aan het radicaliseeren, terwijl uiterst links zich naar grootere gematigdheid ontwikkelt. De merkwaardige uitslag van de landdag verkiezingen in LippeDetmold hebben feitelijk niet meer dan locale beteekenis, al zullen natuurlijk de Nazi's alle mogelijke moeite doen om er een voor gansch het Rijk „maszgebend" belang aan te hechten. In de andere grootere Duitsche landen doen geheel andere en veel talrijker factoren zich gelden, zoodat elke conclusie, welke de grenzen van Lippe-Detmold overschrijdt, voorbarig en hypo thetisch wordt. Intusschen is deze uitslag wel psychologisch van groot belang, juist omdat men hem in het Duitsche Rijk van tevoren zoo overdreven hoog heeft aangeslagen. De com munisten alleen deden dat niet, zij gaven zich bij de verkiezingscampagne weinig moeite, en voor een deel zal dan ook hieruit wel hun achteruitgang moeten verklaard worden. Men late derhalve verder het vergrootglas aan de Nazi's over om het resultaat van hun politieke „Ueberanstrengung" buiten zijn werkelijke pro porties te zien. RIO DE JANEIRO, 14 Jan. (Reuter). Uit Manaoz in Brazilië wordt gemeld dat drie Columbiaansche kanonneerbooten met 2400 van geweren en mitrailleurs voorziene manschappen op weg zijn naar Leticia. Verder zijn te Manaoz nog vier andere kanon neerbooten aangekomen, om daar levensmid delen en stookmateriaal in te slaan, waarna zy eveneens naar Leticia zullen varen. Uit Genève wordt gemeld, dat de voorzitter van den Volkenbondsraad, tegen de gewoonte in, alleen aan Peru een scherpe nota heeft ge richt, om zich te onthouden van alle vijande lijke handelingen tegenover Columbia. De tele grafische nota verwijst naar een uiteenzetting, welke Columbia van het conflict gegeven heeft. EE Hoogste stand: 769.2 m.M. te Riga. EE Laagste stand: 726 m.M. te Isafjord. l| Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, ne- E= velig tot zwaar bewefikt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag EE om het vriespunt. H Zon op 8-04, onder 4.16. licht op M El 4.46. Laatste Kwartier 1$ Januari. MOSKOU, 14 Jan. (Per telefoon). Onder een groot deel der bevolking heeft de morgen (Zon dag) oeginnende registreering van alle Sovjet burgers, grooten angst verwekt. Vele duizen den, die er op rekenen, gedwongen naar an dere streken te zullen worden overgebacht, ver laten reeds nu uit eigen beweging Moskou en andere groote steden. De registreering en uit reiking van paspoorten aan eiken Sovjetbur ger, welke onlangs bij decreet verordend zijn, dienen tót betere verdeeling der werkkrachten. Bijzonder hard worden hierdoor getroffen de leden der" voormalige „vooraanstaande klassen", zooals groote boeren (koelakken) priesters, voormalige kooplieden en aristocraten. De verplaatsing der bevolking zal een der- gelijken omvang aannemen, als in Rusland nog wel nooit is voorgekomen, Men rekent er op, dat vele personen, die momenteel in groote steden werkzaam zijn, naar koper- en kolen mijnen, alsmede naar houtkampen zullen wor den gezonden. Of iemand in zijn woonplaats mag blijven of naar elders zal worden gestuurd, zal alleen worden beslist door de vraag, wat het best met het economisch stelsel der Sovjet- Unie strookt. Op de eerste plaats zullen vele boeren, die de laatste jaren naar de groote steden trokken, om daar in fabrieken werk te vinden, weer ge dwongen worden, zich op het land te vestigen. Door deze dwangmaatregelen zal waarschijnlijk ook de woningnood in Moskou en andere groote steden verminderd worden. (United Press). BOEKAREST, 15 Jan. (Per telefoon). Het nieuwe kabinet Wajda Wojwod is gister be- eedigd. Het is in hoofdzaak gelijk aan dat van Manioe, alleen zijn de portefeuilles van Binn. Zaken en Oorlog In handen gekomen van Mi- ronesco en Samsonovici. Titulescoe is aan Buitenl. Zaken gebleven. (United Press). ROME, 15 Jan. (V.D.) Hedenmorgen is in de voorhal van de St. Pietersberg de Pauselijke Bul voorgelezen, waarin het jaar 1933'34 wordt verklaard tot een buitengewoon Heilig Jaar in verband met den 1900sten terugkeer van den sterfdag en de wederopstanding van Christus. Reeds een uur voor de voorlezing had zich de geheele hofstaf van den Paus in de Troonzaal van het Vaticaan verzameld. Nadat Paus Pius XI op den troon had plaats genomen en de Vice-Kamerheer van de Heilige Roomsehe Kerk, de Auditeur van de Pauselijke Kamer, de Deken der Protonotaren, de Regent der Pause lijke Kanselarij en de Prelaten der Pauselijke Kamer zich verzameld hadden, overhandigde de Regent van de Pauselijke Kanselarij den Paus den Bul. De Paus gaf hierop zijn toestemming om tot publicatie van den inhoud van den Bul over te gaan en overhandigde den Bul aan den Deken der Pauselijke Protonotaren. Onder klokgelui, dat tot den middag duurde, begaven de verzamelde aanwezigen zich, nadat de Paus zich in zijn vertrekken had terugge trokken, in plechtige processie naar de voorhal van de St. Pieterskerk, waar zich het Dom kapittel en de geestelijken van de Basilica had den verzameld. Van een speciaal hiervoor opge richt podium las de Deken der protonotaren. de als archaeoloog bekende Duitsche prelaat Wilpert, den Bul voor. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 16 Jan.: Om elf uur gistermorgen overhandigde de Regent der Pauselijke Kanselarij, Mgr. Bianchi- Cagliesi, den H. Vader het origineel der Bulla „Quod Super", waarmee het buitengewoon H. Jaar wordt ingesteld. De Paus'sprak het ge bruikelijke „venia" uit, waarmee Hij de open baarmaking van het document pleegt toe te staan. Bij deze gelegenheid hied Z. H. Paus Pius XI een korte toespraak. Het komende Jubeljaar aldus de H. Va der zal een volledig en groot jubeljaar zijn en een boodschap brengen van vrede en ver zoening voor de geheele wereld aan wie Chris tus vanaf het Kruishout Zijn Vrede verkon digde. „Wij aanbidden U, Christus, en loven U, omdat Ge door Uw H. Kruis de wereld ver lost hebt", moet het wachtwoord zijn van het nieuwe „Anno Santo". In het Oude Testament was een Jubileum jaar een jaar van vrede en kwijtschelding, met name ook van schulden. In het Nieuwe Testament is dit alles tot geestelijke orde verheven, daar Christus' Rijk GENÈVE, 14 Jan. (V.D.). De onderhandelin gen van den Volkenbond met de Japansche en Chineesche regeering tot beslechting van het conflict in het Verre Oosten zijn vandaag met de aankomst van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, den voorzitter van de Maandag a.s. bijeenkomende Commissie van-Negentien der Volkenbondsvergadering, op nieuw begonnen. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft heden op grond van in leidende besprekingen met Hymans, Matsuoka en dr. Yen een nieuwe formule voorgesteld, welke zij telegrafisch aan hun regeeringen heb ben bekend gemaakt. Daar de talrijke verzoe ningsvoorstellen, die tot nu toe door de Com- missie-van-Negentien waren ingediend, gelijk tijdig door de Japansche en Chineesche regee ringen van de hand zijn gewezen, is getracht om in de nieuwe formule met de wenschen van beide regeeringen rekening te houden. In Vol kenbondskringen is het evenwel duidelijk ge worden, dat ook deze nieuwe bemiddelings poging geen succes zal hebben. Niettemin zal de Maandag vergaderende Commissie-van- Negentien alles in het werk stellen om in den vorm van een nieuwe formuleering een verge lijk tusschen China en Japan tot stand te brengen. TOKIO, 14 Jan. (Reuter). De tekst van de formule, welke te Genève is voorgesteld tot oplossing van het Chineesch- Japansch conflict, is in officieele kringen met optimisme ontvangen. Het eenige onaanvaard bare punt is het voorstel, om ook niet-leden van den Volkenbond aan de onderhandelingen te doen deelnemen. De uiteenzetting van de beweegreden is nog niet ontvangen.' doch zal als een verklaring van den voorzitter van de commissie van negentien worden gepubliceerd en bindt derhalve tot niets. Vermoedelijk zal geen opwerping worden ge maakt, indien de uiteenzetting tenminste be hoorlijk is. Naar uit Genève wordt geseind, heeft de Chineesche gedelegeerde aldaar, dr. Yen, in een nota aan den Volkenbond verklaard, dat de Chineesche regeering niemand heeft opgedragen inzake den aanval op Sjanhaikwan met de Japansche autoriteiten te onderhandelen. In een andere nota verzoekt Yen het Volken bondssecretariaat, het reeds tot de onderteeke naars van 't Boxers-protocol van 1901 gerichte protest tegen dezen aanval ook aan de andere Volkenbondsleden door te sturen. In welingelichte kringen aldus V.D. ziet men hierin de officieele aankondiging, dat de Chineesche regeering thans vérstrekkende mili taire verdedigingsmaatregelen tegen de Japan sche aanvallen zal nemen. TOKIO, 14 Jan. (Reuter). Met het oog op de speciaal voor de Japanners ongewoon hevige koude in het Noorden van Mandsjoerije, heb ben de Japansche militaire autoriteiten bij zondere maatregelen getroffen, om de Japan sche soldaten aan het koude klimaat te ge wennen. In het koudste gedeelte van het jaar maken de verschillende legerafdeelingen z.g. „sneeuw- marschen". Zij vertoeven dan een week lang in het met sneeuw bedekte heuvelgebied, houden daar de meest inspannende militaire oefeningen, maken dagelijks geforceerde marschen en kampeeren des nachts op den harden bevroren grond boven op de gure bergtoppen. Bovendien moeten alle officieren en man schappen gedurende een maand in het koudste jaargetijde dagelijks deelnemen aan schermen of bajonet-vechten in de open lucht. In sommige compagnieën is het streng ver boden des winters een dikke overjas te dragen en mogen de soldaten slechts 'n voorgeschreven minimum aan onderkleeren dragen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de training, waaraan het Japansche leger is on derworpen en die door sommige buitenlandsche militaire waarnemers overdreven geacht wor- den. Het resultaat van deze Spartaansche methodes is echter te zien in het groote uithoudingsver mogen, dat de Japansche soldaten bij de mili taire operaties in het Noordpool-klimaat van Noord-Mandsjoerije den laatsten tijd getoond hebben. TOKIO, 14 Jan. (Reuter). In verband met de militaire operaties in Mandsjoerije heerscht in de fabrieken voor oorlogsmateriaal een onge kende bedrijvigheid en in enkele fabrieken wordt 5 a 6 uur per dag overgewerkt. De leiders der arbeidersbonden hebben hier over besprekingen gevoerd met den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij men tot overeenstemming kwam dat het wenschelijk is het overwerken te beperken tot twee uur per dag. De arbeidersleiders zetten uiteen dat, hoe wel de groote werkgelegenheid na de periode van depressie zeer welkom was, sommige fa brieken van oorlogsmateriaal te veel van hun arbeiders vergden. Ook de werkgevers hebben verklaard, dat te lang overwerk nadeelig is voor de arbeidscapa citeit der werklieden. PEKING, 14 Jan. (Per telefoon.) Tot nieuwe vijandelijkheden is het, volgens Chineesche be richten, vandaag weer gekomen buiten den Grooten Muur. Het schijnen echter slechts schermutselingen van geringen omvang te be treffen. Binnen den Grooten Muur heerscht volkomen rust. .(United Press). niet van deze wereld is. Dit echter kan den Paus er niet van weerhouden in Zijn vredes- wensch te hopen en te bidden dat de gevol gen van het Jubel-jaar zich ook mogen uit strekken tot de materieele orde der maat schappij en tot in de internationale politiek. De H. Vader eindigde Zijn toespraak met het verleenen van den Apostolischen Zegen aan de aanwezigen. ROME, 15 Jan. (Reuter). De plechtige af kondiging van het buitengewone Heilige Jaar en de voorlezing van de pauselijke bul „Quod Nuper" bracht heden een zeer groot aantal ge- loovigen naar de St. Pieterskerk. Lang vóór den aanvang van de korte, een voudige, maar zeer indrukwekkende plechtig heid, hadden zich op het voorplein van de kerk duizenden om den kansel geschaard, waarop de deken der apostolische protonotarii, prelaat Wilpert, de bul zou voorlezen. Uit de aanwezig heid van talrijke filmoperateurs, die voor het opnemen der plechtigheid in woord en beeld groote installaties hadden aangelegd, bleek de geweldige belangstelling, die er in de geheele wereld voor de ceremonies van het aanstaande Heilige Jaar bestaat. Onder het zware gelui van de klokken van de St. Pieterskerk, waarmede de klokken van alle kerken van Rome instemden, betrad het kapit tel de St. Pieterskerk en kort daarop de pre laat met vertegenwoordigers van den pause lijken hofstaf en der garde tegen 11 uur het plein van de kerk ter voorlezing van de buL Paus Pius XI merkt in de bul ter inleiding op, dat het jaar der verlossing der menschheid geschiedkundig wel is waar niet vaststaat, dat echter het feit zelf van zoo buitengewone be teekenis is, dat het ongepast zou zijn het met stilzwijgen voorbij te gaan. Bij het begin van het Heilige Jaar moeten de menschen zich even afwenden van de aardsche en vergankelijke dingen en zich wenden tot het onvergankelijke, om in den nood van onze dagen de harten tot God te verheffen. De Heilige Vader heeft den wensch en het verzoek, dat in het aanstaande Heilige Jaar de zielen vrede, de Kerk de haar overal toebehoorende vrijheid en alle volken eendracht en welvaart zullen verkrijgen. De H. Vader verzoekt den bisschoppen de geloovi- gen tot inkeer te manen, den geloovigen ver zoekt hij in grooten getale pelgrimstochten naar Rome, het middelpunt der Katholieke Kerk, te maken. Tevens spreekt de H. Vader den wensch uit, dat in dit jaar meer pelgrims tochten naar de heilige plaatsen in Palestina zullen worden ondernomen. Tenslotte bevat de bul bepalingen over het verkrijgen van aflaten en over de speciale ge beden, die de geloovigen tijdens de drie voor geschreven bezoeken aan de vier hoofd-basi- lieken moeten uitspreken. Na de voorlezing van de bul, welker eerste zinnen door de aanwezige geestelijken staande werden aangehoord, begaven de geestelijken zich onder leiding van prelaat Wilpert volgens de oude traditie naar de Sacramentskapel en vervolgens naar het hoogaltaar, waar zij een kort gebed uitspraken. Prelaat Wilpert was vooraf door Zijne Heilig heid in de troonzaal ontvangen, om verlof te verkrijgen voor de voorlezing, die 20 minuten duurde. De H. Vader besloot zijn toespraak tot den prelaat met den apostolischen zegen. Een ceremoniemeester had een afschrift der bul ontvangen ter voorlezing op het plein voor de St. Paul's kerk en des middags had een zelf de plechtigheid plaats in de kerk van St. Jan van Lateraan en in de kerk van Santa Maria Maggiore, de vierde hoofd-basiliek-kerk. DETMOLD, 15 Jan. (W. B.) De heden gehou den Landdagverkiezingen in Lippe hebben het volgende resultaat gehad: Sociaal-democraten 7 (oude Landdag 9). Duitsch-nationalen'1 (3). Communisten 2 (1). Nationaal-socialisten 9 (1). Evangelische volksdienst 1 (0). Duitsche volkspartij 1 (3). Lippesche landvolkpartij 0 (1). Staatspartij 0 (1). Katholieke volksvertegenwoordiging 0 (0). De stemmen waren als volgt verdeeld: socia listen 29.735 (Rijksdagverkiezingen van 6 Nov. j.L 25.782 en Landdagverkiezingen van 6 Jan. 1929 31.540), Duitsche volkspartij 4352 (3628 en 10.054), Duitsch-nationalen 5923 (9414 en 9576), juippesche landvolkpartij 700 (510 en 6412), com munisten 11.026 (14.601 en 4987), staatspartij 828 (558 en 4497), nat.-soc. 38.844 (33.033 en 2713), kath. volksvertegenwoordiging 2531 (2459 en 2313). Evangelische volksdienst 4510 (4079; tot dusver niet in den Landdag vertegenwoor digd). Door dit resultaat is een einde gekomen aan de regeeringscoalitie tusschen de 9 socialisten, een lid van de staatspartij en een van de volks- rechtparti). De nieuwe regeeringsvorming zou mogelijk zijn door een samengaan van de nat.- soc. met de Duitsch-nationale en het lid van De afkondiging van het Heilig jaar Italië voor de 40-nurweek. De heer Serrarens houdt te Genève een krach tig pleidooi voor de invoering der 40-urige werk week. Oneenigheid over de interpretatie van het Hoo ver-Laval communiqué. Chineesche successen in Jehol. De Volkenbond en het Verre Oosten. Lichte aardbeving in Engeland. Onderhoud met minister Verschuur te Rome. Con tingen teering van manufacturen; wetsont werp ingediend. Speenvarkens voor de consumptie; het plan- Vigevens wordt uitgevoerd. Willem de Zwijger-herdenking te 's-Graven- hage. Mr. D. Fock zal aftreden als voorzitter van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Noodmaatregelen der Varkenscentrale. Credietverleening aan scheepvaartmaatschap pijen. de volkspartij of van den Evangelischen volks dienst: het is echter nog de vraag, of de volks partij of de volksdienst hiertoe bereid zal zijn. GENÈVE, 14 Jan. (V. D.) De Itaüaansche regeeringsvertegenwoordiger, gezant De Miche- lis, heeft op de internationale conferentie met klem de invoering van de 40-urige werkweek verdedigd. De Italiaansche regeering is bereid ieder voorstel te onderzoeken, dat geschikt is om de werkloozen weer aan het productie proces te doen deelnemen. Voor het definitief overwinnen van de wereldcrisis zal een radicale reorganisatie van de economische methoden noodig zijn en in het bijzonder een herziening van de verhouding tusschen kapitaal, arbeids kracht en productie. De invoering van de 40- urige werkweek zal nieuwe afzetmogelijkheden openen en daardoor bijdragen tot een econo misch herstel. Een dergelijke internationale overeenkomst zou echter niet tegelijk een rege ling van de loonderving kunnen inhouden, daar deze kwestie er een is van de afzonder lijke industrieën. Behoud van de koopkracht der massa en aanpassing van de loonen aan de productie is echter onmisbaar. De Micheiis stelde voor, dat de conferentie de ontwerp resolutie betreffende de invoering der 40-urige werkweek tot basis van de onderhandelingen ter conferentie zou verklaren, om mogelijk te ma ken, dat de regeeringen op de internationale arbeidsconferentie in het voorjaar definitief haar houding kunnen bepalen. LONDEN, 14 Jan. Hedenmorgen heeft in een groot deel van Lancashire, Yorkshire en West- moreland een lichte aardbeving eenige conster natie verwekt. Te Manchester braken eenige ruiten. Schade van beteekenis is niet veroor zaakt. Vier schokken zijn duidelijk gevoeld. BONDOWOSO, 16 Jan. (Aneta). Gisteravond te negen uur heeft in de missigit in de Arabi sche kamp te Bondowoso een gevecht plaats gehad tusschen de partijen van de Sechs en de Saids. Een persoon werd gedood, drie zwaar ge wond en elf licht gewond. 17-) v. "v W V v ui ill ill li n r1 s j Hoogste stand op Maandag I uur nan.: 750 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1