STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 16 Jan. Wisselkoersen MAANDAG 16 JANUARI AGENDA MAANDAG 16 JANUARI 1933 MUZIEK ZILVEREN JUBILEUM Zang- en St. Nicolaas-Vereeniging „Onderling Genoegen" GROOT NATIONAAL SOLISTEN-CONCOURS Uitslag Bij het 3e lustrum der R. K. Harmonie „Utile Dulci" Haarlemsche Opera/ette Vereeniging Aannemersbedrijf „IJsbrand" Inbrekers roeren zich VERKOUm tengevolge van vochtig en koud weer ASPIRIN help! steeds NA DE STUCADOORS- RELLETJES Kwestie voor de Rechtbank R. K. Commissie voor Arbeidersontwikkeling Heel lichte brandjes VERKEERSONGEVALLEN Overweg-misère Auto tegen auto. Inzittende juffrouw de dupe. Houdt vaart in De Rijksweg AmsterdamHaarlem BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Vischwedstryd JEUGDORGANISATIE IN HET BOSSCHE DIOCEES Nieuwe woning in gebruik genomen SANTPOORT VELSEN 17 Januari ZANDVOORT DAMMEN Nederlandsche Dambond Dat teekende nu eens echt de St. Nicolaas- Vereeniging! „Op vertoon van dit Programma ontvangt gij een Bewijs van Toegang" zoo vermeldde de in zilver-gedrukte feestgids van Zaterdagavond. En inderdaad ontvingen we dit: maar daar bleef 't niet bij: iedereu binnenkomenden heer of dame werd een keurig roosje op de borst ge speld of in t haar gestoken, en den dames werd een zakje bonbons in de handen geduwd, den heeren een zakje met vier smakelijke siga ren en het noodige ontstekingsmateriaal! Als dat geen Sint Nicolaasverrassing was, we ten we het niet meer. Trouwens, het wemelde van verrassingen de zen avond. Daarvoor had het gulle en attente Feest-Co- mité, onder voorzitterschap van den heer C. Mooy wel zorg gedragen. Laten we enkele der opgemelde verrassingen even in volgorde releveeren. De Heer C. Mooy opende met een hartelijk welkomstwoord aan allen, en knoopte daarin een kort zilveren-feestverslag aan vast, de voor naamste feiten en bijzonderheden der afgeloo- pen 25 jaar memoreerend. Hij zorgde ervoor dat verschillende hoeraatjes werden uitgebracht op den Eere-voorzitter en oprichter, E. Boo gaard, op den scheidenden voorzitter J. E. v. Maas, en op het geheele bestuur. En dan ging het gordijn open voor het als zang en declamatie aangekondigde nummer 3 van het programma, dat niet minder bleek te zijn dan een optreden van Thomasvaer en Pie ternel, die in alleraardigste verzen het zilveren jubileum bespraken, en nieuwe woorden van hulde en dank richtten tot de oprichters, be stuurders en leden. Deze feestgroet werd be vestigd en kleurig geïllustreerd door het kinder koor dat een bloemenhulde zong en een bloe- mendans danste, waaraan uiterste zorg was be steed, en die geweldig insloeg. En zoo ging het huldigen steeds crescendo: eerst met woorden, dan met zang en dans, en ten slotte met cadeaux. Want bij monde van den heer C. Mooy, werden alle bestuursleden nog eens afzonderlijk gehuldigd en bedacht, de scheidende voorzitter, de heer J. E. v. Maas met 'n prachtigen spiegel, en de overige be stuursleden, E. Boogaard, Eere-voorzitter, G. L. Drijers, 2e voorz., J. B. Th. Hamersveld, le secr., A. v. Heerden, 2e secr.. Joh. Steffers. le penn, M. P. Meijers 2e oenn., W. Heitlager en P. Boerendans, comm. en H. Dijkstra, vaandrig, ieder met een toepasselijk kleiner geschenk, terwijl allen een Bestuursfoto als herinnering werd ter hand gesteld. Er werd een oorkonde overhandigd, en de heer Post. directeur der zangvereeniging ontving als aandenken aan dit jubileum een fraaie vioolkist. Na deze hulde spraken nog mej. Truus Blom, die 'n herinneringsmedaille voor het vaandel aanbood, de fceer Steffers. namens de Tooneel- vereer.iging, en de heer Rijers, als belangstel lende in deze zoo nuttige vereeniging, hield een gloeiende propagandistische speech. Voorzitter Maas dankte in eenvoudige en op rechte woorden, op de eerste plaats de feest commissie voor haar zoo uitnemend vervulde taak, zijn medebestuurderen voor de aange name samenwerking, en stelde aan de volle zaal de vraag, of, indien hü in den loop van den zomer 50 kinderen uit Amersfoort voor 'n zang uitvoering meebracht, men dezen zou willen her bergen? Een spontaan ja! was het antwoord. Eerst toen was de heer Maas gerustgesteld. De hulde was ten einde. Het gezellig sa menzijn begon pas goed. ^et dubbelmannenkwartet Octavo was er! We schreven er nog onlangs over bij hun op treden voor het Politiemuziekkorps. En wanneer die acht goede zangers verschijnen, wel, dan verschijnt de verachtvoudigde vroolijkheid. Om te gieren die uitstekende arrangementen van den heer Th. T. Wiering op bekende en ook minder bekende, maar steeds vlotte en aardige melodieën: om te gieren, die komlsch-parodi- sche voordracht, waarbij toch nimmer de schreef van geestigheid en boertigheid wordt overschre den, en de zang steeds 'n voornaam onderdeel blijft uitmaken. Een verrassing was het met 'n vraagteeken aangekondigde nummer 8. dat ons de kleine occordeon-virtuoos uit Heemstede bracht, die ons achtereenvolgens vergastte op 'n wals, See- mansloss. en 'n marsch. Onder de bedrijven door musiceerde de Barri- Band onder leiding van den heer de Nijs, en naar mate men nummer 18 van het program ma naderde, werden de jongelui al ongeduldi ger voor het verder af te wikkelen dans-pro- gramma, onder leiding van den 'neer Kwekke- boom. Dit zilveren feest is zeker niet het minst ge slaagde geweest van de in den loop dezer 25 jaren gegeven feestavonden. Inmiddels is de Zang- en St. Nicolaasvereeni- ging weer vol moed op weg naar het zesde lus trum. Moge dat feest onder minder benarde en bezwarende omstandigheden worden gevierd. J. S. werd door het Saxcrphoon-octetwas een zeer banale. Hoe kan men in 's hemelsnaam derge lijke dansmuziek van inferieure kwaliteit kiezen al? solo-nummer voor 'n concours? De heer Duineveld, voorzitter van de feestvie rende en organiseerende vereeniging, dankte in zijn slotwoord, ra afloop gesproken, alle deel nemers voor hun opkomst en prestaties, de jury voor het vervullen van haar zware en inspannende taak, mevr. v. d. Burgt voor haar pianistische medewerking, den secretaris en den penningmeester, de heeren Blom en v. d. Hoe ven en alle leden van de feestcommissie voor hun gewaardeerde medewerking en besloot dan met een oprecht gemeend hartelijk woord van dank aan de heeren van de Haarlemsche Pers. Daarna las hij de uitslagen voor, die luidden als volgt: Den afgeloopen Zondagmiddag- en -avond had het tweede en laatste gedeelte plaats van het Solistenconcours, waarvan we vorige week Maandag uitvoerig verslag gaven. We kunnen daarom op heden wel volstaan met enkele algemeene indrukken van dezen laatsten wedstrijddag, die wederom uitstekend is verloopen. Zeer algemeen gesproken zou men kunnen zeggen, dat hetgeen op dezen Zondag is ge presteerd, minder volmaakt was dan wat we de beide eerste dagen mochten hooren. De uitsla gen zijn daarvoor trouwens al 'n heel goede graadmeter. Toch mochten we ook nu enkele zeer fraaie prestaties noteeren, die evenwel, meestal door enkele minder gelukkige oogenblikjes, minder hoog konden gewaardeerd worden dan men verwacht zou hebben. De solisten waren wederom van alle kanten van het land komen opzetten. We noteerden er uit Culemborg. Heusden, Herpt, Den Bo6ch, Ouderkerk a. d. Amstel, Amersfoort, Duiven- drecht. We noteerden o.m. een zeer goed Saxophoon- duo, waarvan de minder accurate vertolking der 3c partij waarschijnlijk oorzaak was van een minder hoog punten-aantal, een fraaie Bes- Clarinet, een. zeer mooi bespeelde bombardon, al was de keuze van het uitgevoerde nummer o.i. minder gelukkig, een moeilijk te spelen mo dem werk van Bordoni. We kregen een reprise van het Beethoven Trio op 87, een arrangement ditmaal voor twee Clarinetten en een saxopheon, en hoorden een goede uitvoering van Mozart's Zauberflöte- ouverture door het 's Bossche Muziekkorps- kwartet. De keuze van het nummer, dat uitgevoerd lste prijs Harmonie Concordia, Culemborg, Adr. v. IJzemdoom, B Clarinet, 130 punten. 2de prjjs W. Philippi, B Clarinet, 116 punten. 2de prijs J. v. Uden, B Clarinet, 120 punten. 2de prijs D. de Kruif, Althoom, 122 punten, lste prijs L. Jansen, B Clarinet, 140 punten, lste prijs K. Brouwer, B Clarinet, 134 punten, lste prijs J. van IJzendoom, Xylophoon, 146 punten. lste prijs J. v. d. Wiel, Tuba, 148 punten, lste prijs D. Phillppi, Es Bas, 148 punten, lste prijs C. J. Sterkenburg, Bariton, 148 p. 3de prijs Fanfare der H. Familie te Heusden, B. de Leeuw, Bugle, 98 punten. 2de prijs C. J. v. d. Bos, Velsen-Noord, Hobo, 116 punten. 2de prijs L. van Bokhoven, Piston, 118 punten. 2de prijs F. Jutjens, Bugle, 116 punten, lste prijs M. van Heivoort, Sax Sopraan, 138 punten. lste prijs A. Mukse Bas Si b, 132 punten. 2de prijs A. van der Wiel, Trombone, 122 p. 3de prijs Jac. van Diem, Bugle, 102 punten. 3de prijs J. Timmermans, Piston, 100 punten, lste prijs P. M. F. Buys, Herpt. Bombardon Bes, 152 punten. lste prijs Duo M. van Heivoort, Sax Sopraan, F. Schreuder, Sax Tenor, 132 punten. lste prijs Dubbel Kwartet Harmonie H. Fa milie te Heusden, 140 punten. lste prijs A. Lelieveld, Stompwijk, Bariton, 134 punten. 2de prijs A. Olsthoom, Stompwijk, Tuba, 120 punten. lste prijs le Kwartet's Hertogenbosch's Mu ziekkorps, 132 punten. 2de prijs 2e Kwartet 's-Hertogenbosch's Mu ziekkorps, 122 punten. lste prijs Jac. van Beek, 's-Hertogenbosch, Piston, 148 punten. lste prijs G. van Welsenis, Ouderkerk aan den Amstel, Tuba, 130 punten. lste pr. le Kwartet Muziek Ver. „Crescendo", Ouderkerk aan den Amstel, 130 punten. lste pr. 2e Kwartet Muziek Ver. „Crescendo", Ouderkerk aan den Amstel, 130 punten. 2de prijs L. Wakelkamp, Amersfoort, Piston, 120 punten. lste prijs U. M. I. Harmonie Orkest, Utrecht, F. H. van Oostrom, Clarinet in Bes, 130 punten, lste prijs P. S. Stellaard, Bariton, 130 punten, lste prijs D. van Schalk, Clarinet In Bes, 130 punten. lste prijs W. M. Klein, Piston, 130 punten, lste prijs G. A. van Londen, Clarinet in bes, 130 punten. lste prijs A. P. M. v. d. Brugh, Clarinet in bes, 144 punten, lste prijs H. F. Schipper, Piston, 130 punten, lste prijs Anske Hagemeyer, Westzaan, Sax Sopraan, 156 punten. lste prijs Ch. J. Hagemeyer, Westzaan, Bom bardon, 158 punten. lste prijs Duo KI. Schut Dz. sax sopraan, A. Hagemeyer, sax sopraan (Westzaan), 150 p. lste prijs Trio Crescendo, Bussum, 134 punten. 2de prijs Dubb. Saxophoon Kwartet der Ge meente Waterleiding Amsterdam, 128 punten. 2de prijs C. van Kleef, Haarlem, Piston, 114 p. lste prijs S. Waagmeester, Beverwijk, Hobo, 140 punten. lste prijs P. H. Nielen, Velsen, Klarinet Si. 6, 136 punten. 2de prijs C. v. d. Stoop, Haarlem, Clarinet, 116 punten. lste prijs P. Joosten, Haarlem, Es Clarinet, 134 punten. EEREPRIJZEN Hoogst aantal punten Klasse hout: de heer Anske Hagemeyer, Westzaan, 156 punten. Klasse koper; Ch. J. Hagemeyer, Westzaan, 158 punten. Duo's de heeren KI. Schut en A. Hagemeyer, Westzaan, 150 punten. Trio's: „Crescendo", Bussum, 144 punten. QuartettenHillegomsehe Karmoniekapel, Hillegom, 144 punten. Dubbelquartetten: Harmonie H. Familie, Heusden, 140 punten. Hoogst aantal punten over het geheele con cours behaalde de heer Ch. J. Hagemeyer uit Westzaan met 158 punten van de 160 punten, die te behalen waren. J. S. Zondag 26 Februari gaat in den Stads schouwburg de tweede uitvoering in dit seizoen van bovengenoemde vereeniging en wel met de komische opera: „Czaar en Timmermann", van Gustav Albert Lartzing. Eenstemmig werd door dc Haarlemsche pers de eerste uitvoering „De Klokken van Comevilie", waarvan, door 't suc cess een reprise ging, gunstig beoordeeld. De solisten zijn weer met zorg gekozen, bo vendien zorgt de 22 man sterke „Haarlemsche Opera/ette Orkest Vereeniging" voor het or kestrale gedeelte. Eventueele opera- en operette-liefhebbers kunnen zich nog voor deze uitvoering vervoe gen tot en met 2 Februari 1933 bij den alge- meenen leider en Donderdag in hotel „Cen tral", Groote Houtstraat 176. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteureniyst in het faillissement N.V. Mij. tot uitoefening van het Aannemersbedrijf „IJs brand" te Haarlem. Deze lijst telt 35 crediteuren met een totaal passief van 19.642.89, waarvan preferent 11.605.10. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: Mr. A. Bruch 2e hypotheek preferent 10.794.22; F. van Dam en Zn. 1000.—; N.V. Glspen's Fabr. voor metaalbewerking 585. Zondagavond maakten inbrekers perceel Prinsessekade 45 tot een terrein van misdrijf. Ze braken het deurruitje en openden de deur. De familie, die in de achterkamer zat, snel de toe op het hooren van het glasgerinkel. De daders kozen natuurlijk onmiddellijk het ha zenpad, met medeneming van, een paar hand schoenen. Op denzelfden avond werd op dezelfde wijze perceel Boschstraat 13 „behandeld". Ook hier ruitje stuk, deur open. Het geheele Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. huis werd doorzocht. De familie bleek niet thuis. In een doosje op het buffet vonden ze twee kwartjes en uit een papieren doosje in een kast haalden de dieven twee rijksdaalders. Ze hadden gemakkelijk spel, daar niets in het huis afgesloten was. Een paar andere doosjes, waarin een gouden horloge en een gouden tientje, hebben ze ech ter weer niet meegenomen. 't Zoeken moest zeker te haastig in zijn werk gaan. In den avond van 21 Juli van het vorige jaar ging de 35-jarige opperman G. Z. te Haarlem naar zijn huis aan den Vergierdeweg. lederen dag werd in de nabijheid van zijn woning een werkwillige thuis gebracht, die niet wenschte mede te doen met de stucadoorsrelletjes. Ook dien avond werd het de politie lastig gemaakt en de agent Doornbosch, die met zijn politiehond de orde moest handhaven, ontving het bevel tot een charge. De opperman werd door eenige slagen met de gummistok getroffen, terwijl de hond hem door zijn broek heen beet. De man moest door dr. Lindenbergh behandeld worden. Hij diende een aanklacht wegens mishande ling in bij den Commissaris van politie. Deze antwoordde; „Daar zul je spijt va nhebben!" en vier dagen daarna kreeg verdachte een dag vaarding thuis wegens verzet tegen de politie. Hij werd door den kantonrechter veroordeeld tot 15.boete. Vanmorgen werd de zaak in hooger beroep voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld. Slechts één getuige was gedagvaard, terwijl de verdediger, mr. B. W. Stomps, acht getuigen a décharge had meegebracht. Hij verklaarde allereerst, dat de geheele buurt verontwaardigd is over het optreden van den agent en dat hij eerst zestien getuigen dé charge had willen laten dagvaarden. De agent Doornbosch bleef bij zijn proces verbaal. De getuigen a décharge verklaarden, dat de agent verdachte niet gesommeerd haa tot doorloopen. Hij was hem plotseling in den rug aangevallen en had hem met den gummi stok flinke slagen toegebracht. Een der huur lieden van verdachte verklaarde, dat de agent geen sommaties gegeven had, maar wel gods lasteringen, die thans strafbaar zijn bij de nieuwe wet. President: „Heeft U hard geslagen, agent?" Agent; „Nou, nou, dat weet ik niet. Een der juffrouwen uit de buurt vertelde, dat verdachte niets met de stucadoorsrelletjes te maken had en met de fiets aan de hand naar huis wandelde. Op het moment, dat de agent hem aangreep, was er geen sprake meer van een relletje. Een agent op een fiets reed met een revolver in zijn hand de stakers achterna, die zeker reeds 20 M. verder waren. Nog andere getuigen décharge verklaarden eensgelijks en betoogden de onschuld van verdachte. De Officier van Justitie accepteerde niet, wat de getuigen a décharge verklaarden. De taak van de politie is zeer moeilijk bij relletjes en wanneer zij in moet grijpen, moet ieder maar trachten zich te redden, die er niets mee te ma ken heeft. Ook al woont/men in de buurt of in de straat, waar de charge plaats vindt, dan moet men zich als weldenkend mensch maar uit de voeten maken. Daarom eischte de offi cier weder 15 boete gelijk de kantonrechter. De verdediger, mr. Stomps, verklaarde zich niet eens met het requisitoir. Als één verklaring niet juist! is, is het die van den opgewonden agent. Te goeder trouw is het proces-verbaal opgemaakt, maar de verbaliseerende agent heeft onmogelijk behoorlijk kunnen waarnemen. De agent deed inderdaad zijn plicht, maar die over val was toch volmaakt overbodig. Pleiter kan zich indenken, dat een agent zich bij een charge t- buiten gaat, maar deze agent is toch wel bulten zijn boekje gegaan. Het bevel tot door loopen is niet aan verdachte gegeven, men kan dit veilig aannemen. Spr. concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak is bepaald op 26 Januari. (Ongecorrigeerd) Morgenavond 8 uur zal in het gebouw St. Ba- vo mevrouw Ellen Russe een voordracht houden over Frederik van Eeden als tooneelschrijver en sociaal hervormer, met een voordracht uit „De Feeks van Haarlem". Zondagmorgen ontstond in perceel Klever parkweg 32, door een opeenhooping van roet in den schoorsteen een klein brandje, dat door twee brandweerlieden gebluscht is. Op den vroegen Maandagmorgen stak een bewoner van perceel Koninginneweg 47 een gaspitje, dat op een tafel stond aan. Dit pitje was zoo vriendelijk van zijn vuur mee te dee- leri aan de gordijnen. Een twaalf jarig doch- ertje geholpen door de dienstbode, doofde met een paar emmers water de vlammen. Door de gladheid van den weg kwam Zondag de 37-jarige mevr. M. JansenMol, wonende in de Thompsonlaan, op den spoorwegovergang aan de Bijlslaan te vallen. Ze brak haar rech- terenkel. Door een lid van den Ongevallendienst is zü verbonden en hierna per ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zondagmiddag circa 1.30 uur reden op den hoek van Leidschestraat en Voorzorgstraat twee auto's. Doordat de beide bestuurders elkaar geen voorrang gunden, kwam het tot een bot sing, waarbij beide wagens beschadigingen op liepen. Er zou geen persoonlijk ongeval plaats gevonden hebben, had niet een in een der beide wagens zittende juffrouw een scherf van het verkeersspiegeltje in haar gezicht gekregen, waardoor ze boven haar rechteroog een wond kreeg en een bloeduitstorting in haar rechter pols. Een dokter verbond haar. Zondagmiddag omstreeks 2.30 uur reed op den wagenweg een auto met groote snelheid in de richting van de stad. Een andere wagen, die uit de Wilhelminalaan kwam, wilde links den Wagenweg oprijden, doch nam de bocht te kort. Een botsing met eerstgenoemden auto was het gevolg. Beide wagens werden beschadigd, één zoodanig, dat hij weggesleept moest worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De griep, een dag of wat het bed soms houden, Is niet zoo erg, wie' overkomt dat nu eens niet! Maar hij die Hoenderdos vergat voor Anthraciet, 't Is heusch, die voelt zich wel „verkouden." Op een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den betrokken Rijkswaterstaatsdienst ge richt verzoek om verbetering te bevorderen van een voor het verkeer zeer hinderlijke plaatselijke verhooging in de wegverharding tusschen Halfweg en Haarlem bij K.M. 3.933 (ongeveer voor het café „de Zoete Inval") werd bericht ontvangen, dat deze plaatselijke ver hooging zoodanige afmetingen gaat aannemen dat zij als hinderlijk voor het verkeer moet worden beschouwd. Het ligt in de bedoeling eerstdaags tot het uitbreken van het asfalt over te gaan en de uitgebroken strook tijdelijk door klinkers te vervangen. I Getrouwd: 14 Jan.: W. J. Bijleveld en M. G. Draaijers. Geboren: 11 Jan.: T. C. MullerTeeuwen d; 12 Jan.: F. A. MoonsGoijaerts d; 13 Jan.: C. J. Bormsv. Eeden z. Overleden: 13 Jan.: J. MachielseHeijn, 91 j„ Jansstraat. Gemeenteraad. Een openbare vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 19 Januari 1933 te 14 uur in het raadhuis te Overveen. 1 Ingekomen stukken: 2 Wijziging der verordening op de levering van duinwater; 3 Stemming over het voorstel tot op heffing van het openbaar voorbereidend lager onderwijs aan school C te Bloemendaal; 4 Principieele beslissing omtrent invoering van wethouderspensioen; 5 Machtiging burgemees ter en wethouders om kasgeld te leenen; 6 Ontheffing bepalingen bouwverordening; 7 Verzoeken om vergoeding ex art. 101 L. O.-wet 1920 over 1930; 8 Ruiling van grond met mevr. v. d. Wijck; 9 Aanvrage crediet voor aanleg weg in het verlengde der Waldeck Pyrmontlaan. MU. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De afd. Bloemendaal van de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde houdt Dinsdagavond in „Rust hoek" haar jaarvergadering. De secretaris zal het jaarverslag uitbrengen en de verificatie commissie verslag over haar gehouden kas- onderzoek. Tevens zal het resultaat van het puntenstelsel worden medegedeeld. Na afloop der huishoudelijke zaken zal de vertooning van de Film der Maatschappij" plaats hebben. Zondagmorgen hield de Vischclub „de Dage raad" een kas wedstrijd op baars in de Genie vaart te Haarlemmermeer. Na een zeer geanimeerden strijd met een vrij goede vangst werd in café Wapen van Heem stede de uitslag bekend gemaakt. De uitslag was als volgt: 1. Jac. Schoo. 2. C. van Norden. 3. H. Leu ven. 4. M. van d. Ham. 5. W. Schelings Jr. 6. Jan Schoo. 7. J. v. d. Pols. 8. J. Neeskes. 9. W. Schelings Sr. 10. J. Bos. 11. O. Brinkman. De extra prijzen van de grootste en kleinste visch werden gewonnen door Jac. Schoo. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 9 tot en met 14 Jan. genomen 612 douchebaden en 35 kuipbaden. Aan 29 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Sobriëtasjeugdclub „St. Jan" Zondag heeft de Sobriëtasjeugdgroep der katholieke drank bestrijders haar 3e lustrum gevierd. Als gebrui kelijk, werd deze feestdag, die een dubbele be- teekenis had, omdat op dezen dag de clubvlag onthuld en ingewijd zou worden, ingezet met een H. Mis, waaronder gezamenlijke H. Com munie der leden. Des avonds was het Patronaatsgebouw vrijwel geheel gevuld met leden en belangstellenden, waaronder o.m. het bestuur van het Kruisver- bond en Mariavereeniging, afgevaardigden van de Dioc. Sobriëtasjeugdbond, Dioc. R. K. Kruis- verbond, van de Noord-Hollandsohe Propa- gandacommissie, en een deputatie der, Bavo- knapen en ouders der leden. In zijn openingsrede dankte de voorzitter, de heer Henk v. d. Berg, voor de groote belang stelling, waarna hij een kort overzicht gaf van het werk der club. Hierna kreeg de heer G. P. Bon, voorzitter van den Dioc. Sobriëtasjeugdbond de gelegenheid het vaandel te onthullen. Vooraleer daartoe over te gaan, wilde deze een woord van hulde richten aan den heer v. d. Berg voor zijn volharding, trouw en toewijding, steeds als leider dezer club getoond. Voor hem, aldus spr., moet het een groote voldoening zijn deze vlag te onthullen. Spreker wees op de be- teekenls van de vlag. Ons scharend onder onze vlag, belijden wij, dat wij zijn drankbestrijders, maar dan is die vlag ook een aansporing om ons te ontwikkelen, om steeds sterker te staan tegen de alcohol, die de kanker is voor Kerk en Maat schappij. Nadat spr. dan het witte doek had verwijderd, stond daar tusschen groen en bloemen de mooie vlag, die vervaardigd is bij de firma J. L. Stree- ter te Hilversum. Op een blauw veld is in de witte kleur een wit kruis uitgevoerd. Boven dit kruis op een wit veld in róode letters de naam van de club. Aan den linkerkant het insigne van de club en tn den rechterbenedenhoek het wapen van Heem stede in de geel-roode kleuren. Het blauwe veld, de kleur der Roomsche drankbestrijding; het kruis een herinnering, dat wij Katholiek zijn; het insigne met het Christus monogram het stempel dat wij op onzen strijd zetten, Als wij zoo de vlag voeren, besloot spr.. dan zal zij ons tot veel victorie voeren. Door plotselinge verhindering van den geeste lijken adviseur, Kap. Tesselaar, was nu Kao. Fransen aanwezig om de vlag plechtig te wij den. Voor mij, aldus ZijnEerw., die zelf als jeugd leider van andere jeugdorganisaties ben aange steld, is het een groote eer hier deze vlag te wijden. ZijnEerw. zet uitvoerig uiteen de be- teekenis van zulk een inwijding. De strijd onder de vlag zal zwaar zijn, omdat gij hier vooral tegen Uw zelve moet strij den, maar door Gods genade, welke wij thans afgesmeekt hebben, zullen wij achter deze vlag strijden en na hier op aarde de overwinning bevochten te hebben, zullen wij het loon ont vangen in den Hemel. Nadat drie nieuwe leden waren geïnstalleerd, volgde de gelegenheid tot felicitaties, waarvan velen gebruik maakten. Vervolgens gaf de voorzitter een uiteenzetting van de wijze waarop de vlag was verkregen, n.l. door het verkoopen van bonnetjes. De heeren Frans v. d. Berg en Jan de Winter, die zich daarvoor bijzonder verdienstelijk had den gemaakt, ontvingen elk een souvenir. Hiermede was het officieele gedeelte geëin- digd. De heer De Lobel, meer bekend als „Oompje", .hield een humoristische vertelling, met als on- 0 Zondag is te 's Hertogenbosch het voormalige gebouw van het kadaster als woning voor het Diocesane Jeugdsecretariaat in gebruik geno men, nadat het door Z. H. Ex. den Bisschop was ingezegend. In dit gebouw hebben alle jeugdorganisaties van het Bossche diocees een onderkomen ge vonden, wat voor het Dioc. Jeugdsecretariaat wel een zeer groot voordeel is, daar het nu veel gemakkelijker geworden is, beter voeling te houden met de verschillende besturen. Het doel der Diocesane Jeugdcommissie is in hoofdzaak er voor te waken, dat in de Jeugd- en kinderbeweging de bisschoppelijke verorde ningen worden nageleefd, welk doel de com missie tracht te bereiken door geregelde spreekbeurten, voortdurend contact met de be staande D. J. V.; het nemen van het initiatief of het geven van voorlichting by de oprichting van nieuwe jeugdvereenigingen; het regelen der verhoudingen tusschen de D. J. V. onder ling en het inlichten van Z. H. Exc. omtrent alles wat op het gebied van jeugdzorg geschiedt of gewenscht mocht worden. De steeds toenemende groei en de steeds toe nemende centralisatie in leiding en methode, benevens de noodzakelijkheid zich in de toe komst steeds meer en beter aan te passen aan de bijzondere eigenschappen van verschillende leeftijden der jeugdige personen, waren aan leiding dat de D. J. C. tot de overtuiging kwam, dat, wilde zy beter en wetenschappeiy- ker toegerust de jeugd-vereenigingen kunnen leiden, een D. J.-secretariaat noodzakelük was, en dat het heele D. Jeugdwerk in één gebouw zou moeten worden onder dak gebracht. Door die concentratie hoopt de D. J. C. haar taak beter te kunnen vervullen. In dit nieuwe tehuis zal een gemeenschappe lijke bibliotheek worden ingericht en een ge meenschappelijke leestafel worden verzorgd, terwyi een permanente tentoonstelling zal wor den ingericht van huisviyt en handenarbeid. In het gebouw is plaats Ingeruimd voor de Inter-diocesane Jeugdcommissie, de Dioc. J.- comm. van 't bisdom Den Bosch, den Bosschen Dioc. Jongenspatronatenbond met pl.m. 8000 leden; de Kath. verkenners in het bisdom Den Bosch met pl.m. 600 leden; de K. J. V. voor meisjes met ruim 300 leden; den Bond van Meisjespatronaten en K. J. M. met 3200 leden: de Plaatseiyke Jeugdcommissie van de stad den Bosch en het Plaatselijk Secretariaat van „De Jonge Werkman", voor Den Bosch. Buiten vertrekken voor al deze vereenigln- gen en bonden is er in 't gebouw, waarvan de le en de 2e verdieping ingebruik genomen zijn voor het Jeugdwerk (geiykvloersch komt het Bisschoppeiyk Museum) nog een vergader zaaltje voor bqeenkomsten der besturen en een groote zaal voor de nog in te richten zoo even genoemde permanente tentoonstelling. De verschillende lokalen zqn eenvoudig, maar net ingericht en verschillende ook kenmerkend voor hun doel. Zoo is bijvoorbeeld het verken nerslokaal ingericht als een kampplaats met kampvuur en al. Het in-gebruik-nemen van dit gebouw zal zeer zeker het jeugdwerk in het bisdom Den Bosch zeer ten goede komen, de leiding verge makkelijken en een overzicht van den stand van het werk op elk oogenbllk mogeiyk maken. dergrond een aansporing voor den grooten strijd. De heer Jac. Bos, als humorist en leider van een gezelligen jazzband, wist de aanwezigen op prettige wyze bezig te houden, terwyi een kien- wedstrijd de noodige afwisseling en fraaie prij zen opleverde. Film Deze week staat wel in het teeken der rolprent. Dinsdag in het parochiehuis ,,'t Huis te Velsen" de film „Als de stormklok luidt" welke slechts enkele malen in Neder land werd vertoond. Als byprogramma een natuurfilm „Bij onze ratten op bezoek" en een dolle klucht „Alles electrisch". Woensdagmiddag voor de kinderen even eens in het parochiehuis een film „De kleine wees", waarbij nog de filmpjes „Avonturen van kapitein Kip" en „Zoo uit den inktpot." Woensdagavond in „Zomerlust" de bekende film van het R.K. Werkliedenverbond „Ken tering". Deze laatste voorstelling is uitsluitend toe- gankeiyk voor de leden van den R. K. Volks bond. Donderdag een lezing met lichtbeelden over „De vogelrykdom van Kennemerland", even eens in de concertzaal „Zomerlust". Cursus A.s. Dinsdag begint een cursus in Zuigelingenverzorging, ziekenverpleging en verbandleer. De cursus omvat vqf lesavonden, te geven op Dinsdag om de veertien dagen in de parochiezaal der nieuwe kerk. 1 Loop der bevolking in 1932 De werkelyke bevolking der gemeente bestond op 31 Decem ber 1931 uit 21372 mannen, 21181 vrouwen, to taal 42.553 personen. zy vermeerderde door geboorte met 459 man nelijke en 461 vrouweiyke personen, totaal 920, door vestiging met 1247 mann., 1463 vrouweiyke, totaal 2710. Algeheele vermeerdering 1706 m„ 1924 vr„ totaal 3630. Vermindering door overly den: 137 m„ 141 vr., totaal 278; door vertrek: 1357 m„ 1475 vr., to- 2832. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Coöp. Woning bouwvereniging „De Spaarnestad," 8 uur Gem. Zangvereeniging „Onder Ons," 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Gros siers kleinhandel, 8 uur. 3t. jozefgezellengebouw Geopend van 8 tot 10 uur Repetitie „St. Genesius," 8 uur Clubavond T.E.P., 8 uur Seniorenvergade ring, 8 uur. Schouwburg-Jansweg Operette-uitvoering Kinderkoor „De Kleine Stem," 8 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.19 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10—12, 2—4 en 8—9 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 R. K. Kraamverzorging, 23 uur Vakgroep 6 Spoorwegpersoneel, 8 uur Lezing Mevr. Ellen Russe, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Ledencon cert H. D. V., kwart over 8. Restaurant „De Kroon" Lezing English Association, 8 uur. Hotel Lion d'Or Kon. Nederl. Maatschap- PÖ voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. Gouvernementsgebouw, Dreef Prov. Staten van Noordholland, half 11. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8:iS uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tob 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhof straat U Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes - lederen dag van 1012, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Geheele vermindering 1434 m„ 1616 vr., to taal 3110. De bevolking is alzoo toegenomen met 212 mannen, 308 vrouwen, totaal 520, zoodat de ge heele bevolking op l Jan. j.l. bestond uit 43073 personen, n.l. 21584 mannen. 21489 vrouwen. In 1932 zyn 273 huweiyken gesloten en 17 door echtscheiding ontbonden. D. Deinum t In den ouderdom van 82 jaren is alhier overleden de heer D. Deinum. De over ledene was vroeger directeur van Hotel Groot Badhuis en bestuurslid van Horecaf. Internationale Hondententoonstelling Op 24 en 25 Juni zal in hotel Groot Badhuis te Zand- voort een Internationale Kampioen Hondenten toonstelling worden gehouden. Het secretariaat berust by den heer H. P. H. Groskamp, Julianalaan 126 te Overveen. Voor Zand voort en directe omgeving kan men zich ook wenden tot den heer Spoelstra, Pa rallelweg, alhier. De ijsbaan geopend. De ysbaan in de Oranjestraat te Zandvoort was Zondagmiddag geopend. Het was een fleurig gezicht de vele schaatsters en schaatsers op het ysvlak te zien ronddraaien. Zelfs' uit Haarlem waren per tram de schaats- lustigen overgekomen! De ysbaan is den geheelen dag geopend. Er wordt druk van gebruikt gemaakt, terwyl de baan des avonds ook nog verlicht is. Te Haarlem speelde Zondag jJ. voor boven genoemde competitie de Damclub „Haarlem" IX tegen de Heldersche Damclub L De Haarlemmers wonnen met 128. MAANDAG, 16 Jan. Vorige koersen Londen 8.35b 8.35b' Berlijn 59.15 59.15 Parijs 9.72 9.71* Brussel 34.51 34.50 Zwitserland 47.93'/, 47.9214 Weenen Kopenhagen 42.20 42.00 Stockholm 45.70 45.25 Oslo 43.10 42.75 New Vork (cable) 2.49b 2.1946 Borne 12.75 12.75 Pro-7.37b 7.47 y, Madrid 20.30 20.35 Vorige koersen Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 102b 102b 4 Va Nederland 19 1 6 102 102b 4 Nederland 1931 100b 00b 5 Nederl. 1932 4V4 N. Ind. 1926 AB 96b 95b Banken Koloniale Bank 62 61 Indische Bank 57 57 Cert. Handel-MU70 69'/* Industrieën Unilever I12b 11254 Calvé Delft 66 65 Alg. KunstzUde 35 35b I Van Berkei's Pat20 20 j Nieuwe Phillpe «dl 129b Küch. Accoustiek 3 3b Ned. Ford "7 ltSH Industr. Buitenland Anaconda 8b Bethlehem Steel _>6b US. Steel 30'>i» U. S Leather Intern Nickel 8)4 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong 15b 129 100 7% ieb 30'Mi 3b 8b 15b 129 100 Petroleum Gaboes 18 Kon Olie 156b '55b Perlak 82 83 Continental Oil5 5 Peudawa 6b 6 Vorige koersen 5b 5H Shell Union OU Rubber A'dam Rubber 6254 02)4 Bandar 45b 46 Dell Batavia Rubber 25b 25)4 20)4 21b 18 18 34 32 22 22 'Ji Serbadjadi SUau V. I. G. O. Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Holl. Amerika H)n Dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Suiker H. V. A Jav. Cultuur 'Jg N. J- S. U, Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 36 35 3b 3b 3M 3b 18b 18 58 58 170 178 110 110 78 80 7b 8 42b 42b 30 28 Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 152)4 133 19b 141H 132 19H 141b Spoorwegen Union Pacltlc 76 75b Wabash i* Erie 6 e,t Kansas City South.|j< South. Rallw6* 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2