Regeeringssteun noodzakelijk r ILLUSTRAZIONE VATICANA Prikkeldraad De glijdende huurschaal Katholiek Nederland en de Vaticaansche stad MAANDAG 16 JANUARI Voor de trawlvisscherij V erkeers veiligheid De gemeente Kampen geeft het voorbeeld INNIGER CONTACT Vragen, die iets zeggen Voor de propaganda van de NEDERLANDSCHE UITGAVE DAMES EN HEEREN GEVRAAGD die in Katholieke kringen goede relaties hebben. Men wordt beleefd verzocht schriftelijk te ref lecteeren onder No. C 632 aan het Bureau van dit blad. Wenschen van A. N. W. B. en K. N. A. C. met het Gooi onze tegenwoordige Paus 1 De leiding TOESTAND DER GEMEENTEN De Minister verlangt jaarlijks financieele gegevens Z. H. Paus Pius XI Nederland moest behooren tot de eerste Onze Aartsbisschop En nu de daad Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Aartsbisschop van Utrecht EEN SPRONG IN DE DIEPTE MOTOR TEGEN AUTO GEBOTST Berijder zwaar gewond PAARD OP HOL Voerman gedood Naast het te kleine en verouderde scheepstype, is voor een behoorlijke beoefening der hedendaagsche trawlvisscherij een sterke rem de verbrok keling van het IJmuidensch bedrijf, het uiteenvallen in een aantal reederijen en reederij tjes, waaronder er niet weinige op veel te zware lasten zitten. Het sterkste voorbeeld hiervan is het miniatuur-onder neminkje, waar drie directeuren één bpot exploiteeren. Daarnaast zijn nog een aan tal minder sprekende, maar niettemin óók krasse staaltjes van weinig commercieele bedrijfsvoering en economische „Kleinstaa- terei" aan te wijzen, waarbij eveneens de meerhoofdigheid van de leiding het bedrijf in hooge mate topzwaar maakt. Bovendien zucht men veelal onder zware credieten, terwijl ook de kosten van de nevenbedrij- ven te hoog zijn, omdat in hun prijzen het groote risico, dat zij loopen, moet verdis conteerd wezen. Saneering is noodzakelijk en conditio sine qua non voor daadwerkelijke belangstelling van Overheidswege, aldus de strekking van minister Verschuur's rede in de Tweede Kamer. Maar als men nagaat, hoe die saneering in haar werk zou moeten gaan, dan komt men tot de slotsom, dat zelfs de minst ingewikkelde en meest radicale methode van het „uitzieken" te IJmuiden vrijwel onbegonnen werk is. Want de slechte koopmansgeest, die op een onzalig uur tot deze miniatuurbedrijfjes geleid heeft, richt ze weliswaar na korter of lan ger duur onherroepelijk ten gronde, maar die geest reïncarneert zich kort daarop in een nieuwe en vaak nog weer kleinere on derneming, zoodat men van „uitzieken" bezwaarlijk een „survival of the fittest" verwachten mag. Uit het faillissement weet deze of gene het materiaal van de ge strande reederij of een deel daarvan te be machtigen. En de reparateur, de kolen handelaar, de nettenleverancier en de ijs fabriek staan weer klaar om den „nieuwen heeren" ter wille te zijn. Met het noodige crediet. Op hoop van zegen. Een andere handicap voor een behoor lijken bedrijfstoestand is het tekort aan samenwerking tusschen reederij en visch- handel, dat kortelings nog aan den dag kwam, toen sommige vischhandelaren hun bedrijf voorloopig sloten „staken" noem de minister Verschuur het in de Kamer omdat door de Regeering door middel van een certificatenstelsel werd belet, dat het invoercontingent, door Frankrijk en België ons gegund, tot schade der reederijen in korten tijd met buitenlandsche visch werd volgestopt. Dat daardoor aan den visch- handel schade en last berokkend werd, wie zal het ontkennen? Maar men kan aan de Regeering toch kwalijk euvel duiden, dat zij het belang van de nationale visscherij stelde boven dat van den handel. Dat het IJmuidensch visscherij bedrijf niet ten gronde gaat, is een zaak van niet te onderschatten gewicht. En daarom moet men wenschen, dat door soepele samenwerking van Regeering en alle be trokkenen de kansen op verderen neergang van dit belangrijk bedrijf zooveel moge lijk worden verkleind. Daartoe kunnen de trawlreederijen zelf bijdragen door sanee- ring en het drukken van sommige veel te hooge kosten, daartoe kan de handel het zijne doen door intensiever nog den binnen- landschen afzet te bevorderen en door in stede van de verloren Engelsche en Duit- sche vaste afnemers nieuwe vaste klanten in het buitenland te winnen België wei gert trouwens thans visch in consigna tie, omdat zij de markt bederft daartoe kan ook de Regeering medewerken door on der bepaalde voorwaarden, die de noodza kelijke gezondmaking van het bedrijf sti- muleeren, minder stroef te staan tegenover bepaalde wenschen van het bedrijf. Aan het slot van zijn rede in de Tweede Kamer zeide Minister Verschuur, „dat IJmuiden, dat in beteren toestand verkeert dan menig ander bedrijf in het land, waar aan wij niets doen, voor Regeeringssteun niet in aanmerking komt" en dat hij, de ontwikkeling van den toestand volgend, af zou wachten, „of het bedrijf belangrijke ver beteringen, die het zelf in handen heeft, aan de Regeering wil voorleggen." Wij hebben den indruk, dat dit standpunt te stroef is. Uit eigen beweging tot sanee ring van het bedrijf over te gaan is voor de betrokkenen om verschillende redenen zeer moeilijk. Daartoe zouden sommige ra dicale maatregelen noodig zijn, waartoe men misschien wél komen zou, indien de Regeering ertoe zou kunnen besluiten, meer uitzicht te openen en aan het nemen van saneeringsmaatregelen bepaalde voordeelen te verbinden, die onmiddellijk soelaas kun nen brengen. Wij zouden wenschen, dat de Regeering haar standpunt: „eerst saneer en en dan pas komt de Overheid aan bod" wijzigde en door nu vast voorwaardelijke toezeggingen te doen de saneering zou stimuleeren. Wij denken daarbij aan een tegemoetko ming ten aanzien van de retributies, die het Staatsvisschershavenbedrijf voor het ge bruik van zijn verschillende inrichtingen vordert en die inderdaad, gegeven de slech te tijden, een niet onbeteekenende last voor de betrokkenen zijn. Het moge waar wezen, dat de Staat en de Staatsbedrijven in dezen tijd moeilijk inkomsten kunnen prijsgeven, maar evenmin mag worden voor bijgezien, dat juist het stilliggen van een groot deel der IJmuidensche vloot de in komsten van het Staatsvisschershavenbe drijf steeds dieper dalen doet. Werd nog voor 1931 het nadeelig saldo der exploitatie op 23.350 geschat, ondanks sindsdien in gevoerde bezuinigingen salariskorting en ontslagen raamt men voor 1933 het na deelig slot reeds op 169.532. Daarbij komt, dat toch eigenlijk door het Staatsbedrijf van de Nederlandsche reederijen een ver kapt havengeld geheven, wordt, dat den buitenlandschen concurrent niet drukt. Wij denken verder aan een credietrege- ling, die, onder zeer scherp te omschrij ven voorwaarden en vergezeld van bepaalde eischen nopens de bedrijfsexploitatie, de krachtigste ondernemingen in staat zou stellen, zich eventueel van te zeer drukken de lasten te ontdoen, met de aanschaffing te beginnen van materieel, dat aan de con currentie van het buitenlandsche het hoofd kan bieden, en propaganda te maken voor het gebruik van de IJmuidensche visch. De Reedersvereeniging heeft er in haar laatste adres de Regeering een grief van gemaakt zonderlinge grief overigens! dat zij, wanneer zij dan al jaren het bedrijf onge zond achtte, den tijd ongebruikt gelaten heeft, om daarin verandering te brengen, en dat zij nooit eenigen maatregel getrof fen heeft, „om te voorkomen, dat menschen met onvoldoend kapitaal zaken ter hand nemen, boven hun financieel vermogen." Men mag dus aannemen, dat, als de Regee ring thans door speciale voorwaardelijke toezeggingen iets in deze richting zou wil len doen, de organisatie der reeders niet af zijdig zal blijven. Bovendien zou, wanneer eenige, zij het voorwaardelijke, Regeeringstoezegging kans zou openen op werkverruiming, de moderne organisatie, welke thans bij de staking het heft in handen hèeft, vermoedelijk soepeler houding aannemen ten aanzien van som mige desiderata der reeders ter zake van de arbeidsvoorwaarden. Heeft zij niet, vóór dat het tot staken kwam, tot de reeders ge zegd, dat over offers op het stuk der ar beidsvoorwaarden alleen te denken viel, als zij, de reeders, zorgden, dat de werkgele genheid werd vergroot? En drukt niet juist de belooning van het losserspersoneel te zwaar, omdat zoo'n groot gedeelte der vloot reeds maanden en maanden is opgelegd? We denken tenslotte aan de uitvaardiging van een maatregel, die het opzettelijk van gen van ondermaatsche platvisch tegen gaat, maatregel, die onvoorwaardelijk en zoo spoedig mogelijk zou zijn te nemen. De Minister betoogde in de Kamer, dat een puf verbod alleen zin zou hebben, indien het internationaal tot stand kwam. Maar de Reedersvereeniging heeft daarop gerea geerd met de mededeeling, dat zij alleen een vangstverbod voor platvisch voorstaat in het belang van het bestand van schar en schol in het Zuidelijk deel der Noordzee. Dat kan inderdaad, alleen voor Nederland uitgevaardigd, zijn nut hebben, zoolang onze trawlervloot genoopt is, haar visch- gronden in hoofdzaak op dit deel der Noord zee te zoeken. Er is, wil ooit in IJmuiden een nieuwe da geraad gaan gloren, veel werk te verrich ten. Goede wil aan alle zijden kan de za ken nog in gunstiger richting loodsen. Zon der dien goeden wil, om fouten van het ver leden in te zien en daarop verbeteringen te bouwen, brengt ook een crisiseinde de uit komst niet. In afwachting van het rapport- Rijkens, dat voor de reorganisatie van groo te be teekenis zijn zal, concentreere men zich er vast op, niet koppig en eenzijdig al leen het eigen belang te zien, maar den triesten toestand te beschouwen onder het licht, dat al wat te IJmuiden verband houdt met de visch, een gemeenschap is, wier wel zijn alleen verzekerd zijn kan bij een een drachtig samenwerken van alle onderdeelen en alle leden. n het laatst verschenen nummer van de R.K. Boerenstand komt (op bl. 535) onder den titel „Mobiele pacht voor landerijen op het Kampereiland" een m.i. uiterst belangrijk en verheugend bericht voor n.l. dat het gemeentebestuur van Kampen 21 boerenerven, eigendom der stad, bij wijze van proef voor 4 jaar gaat ver pachten „op melkprijs." En vooral de motiveering is merkwaardig. Want waarom gaat Kampen aldus te werk? Terwijl anders voor de erven èn de huur- tijd èn de jaarlijksche pachtsom tegelijk werden vastgesteld gaat de gemeente het nu probeer en met de glijdende huurschaal. Om wille van de pachters? Neen, althans niet op de eerste plaats. Neen, maar om wille der gemeente zelve. Letterlijk staat er aldus te lezen: „op de gewone pachtwijze n.l. bij vaststelling van onverantwoordelijke pachtprijzen voor den 4-jarigen huurtijd tegelijk zou de gemeente in zeer onvoor- deelige conditie komen. Uitsluitend de pachters zouden van elke prijsverbetering der landbouwproducten de voordeelen trek ken; een toestand, dien zij èn onbillijk èn voor de gemeentefinancien te nadeelig achten." Bravo! dien kant moet het heen! Dat ook de verpachters, de eigenaars, gaan in zien, dat de glijdende huurschaal in het belang van beide partijen is, zeker op den langen duur. Niemand kan natuurlijk voorspellen of de proef in Kampen zal bevallen. We hopen het van harte. En dat vele eigenaars met groot vertrouwen ook een proef gaan nemen! We zeggen met opzet een proef. Het gaat niet aan om overhaast het systeem in te voeren. En het woord „canon" (vaste regel) moet niet al te veel afschrik ken. Het is niet de bedoeling dat die canon (op melk-, of kaas- of boterprijs) voor den éérsten keer definitief en on- BnminnmKininHiiHaiiBHniwnoniimiimiiiiuiiiiiinmmiiiiHinmmiiiiuiiinmMniiniiWHiitiiHiiiiiiBminiiiiiuiimiaHiriiUHUii/iuitnintniiinuMiniHHiiiiBiUB^ningBmiiwBnBiinmimaMBajiM veranderlijk wordt vastgesteld. Het is mis schien beter, alsook aan te raden, dien canon de eerste maal voor een paar jaar te bepalen. En als die canon na dien proeftijd blijkt veranderd te moeten worden? Is dat dan geen bewijs dat het heele systeem niet deugt? Volstrekt niet; het is alleen een bewijs, dat men de regels den eersten keer hier niet juist en scherp genoeg heeft toe gepast; wat voor zoo'n nieuwigheid geen wonder is. In de toepassing heeft de glij dende huurschaal vele variaties. Om een voorbeeld te geven: men heeft afgesproken te verhuren op kaasprijs n.l. naar den gemiddelden hoogsten kaasprijs van Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Bodegra ven, Gouda of welke andere marktplaats ook of van meerdere te zamen. Maar dien hoogsten kaasprijs kan men op verschillende manieren berekenen. De éénvoudigste manier is: tel de 52 hoogste weeknoteeringen op, deel die door 52, dan is de uitkomst de gemiddelde hoogste prijs. Maar men kan het ook anders willen doen, steunend op deze overweging: de op de eerste manier berekende prijs is al licht te hoog, omdat de hoogste kaasprijzen ge woonlijk voorkomen in de maanden van de minste kaasproductie en omgekeerd de lagere prijzen in de Mei- en Juni-maand: den tijd der grootste productie. Daarom wil men liever aldus te werk gaan: van iederen marktdag wordt de geheele op brengst in geld genomen van de aange voerde kaas, berekend naar den hoogsten prijs van dien dag, b.v. 100000 K.G. a 23 per 100 pond 46000; aan het einde van het jaar deelt men die 52 opbrengsten door den geheelen jaaraanvoer en aldus bekomt men den werkelijken gemiddelden hoogsten prijs- Met den melkprijs eveneens. Veronder stel: er is afgesproken, dat tot basis zal dienen de melkprijs van een bepaalde melkfabriek of van een drietal goedinge- richte fabrieken uit den omtrek, dan kan men den melkprijs op de eenvoudigste wijze berekenen door van alle 52 of 26 of 13 enz. uitbetalingen de hoogste of de ge middelde noteeringen op te tellen en dat te deelen door 52, of 26, of 13, naargelang de uitbetalingen wekelijks plaats hebben of om de 2 of 4 weken enz. Maar juister zou het zijn ofschoon heel wat omslachtiger als men van de 52 (of 26 enz.) uitbetalingen het geheele Op een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C aan den Inspecteur-Generaal der Spoor- en Tramwegen geadaan verzoek heeft deze o. a. medegedeeld, dat het kruispunt op den Rijks weg AmsterdamBaarn, bij Laren, voldoende overzichtelijk is, doch het gevaar behalve van de tramkruising ook van de wegkruising komt. en dat een snelheidsbeperking, indien deze mo gelijk ware, voor automobielen op beida wegen derhalve gewenscht zou zijn. Aan den tramweg is reeds een beperking tot 20 K.M. voorge schreven. De Inspecteur-Generaal zal deze nog verder beperken tot 15 KM. wielrijderssnel heid die gemakkelijk te controleeren is en die bovendien plaatselijk nog voor de tram bestuurders zal worden aangeduid. Verder meent hij niet te moeten gaan; een vaste stop plaats acht hij niet gewenscht. Een automa tisch sein wordt, waar de tram geen electrische tractie heeft, ook geen eenvoudige zaak geacht. Dit is bovendien niet steeds betrouwbaar, zoo dat voornoemde autoriteit van oordeel is, dat deze maatregel niet van de Gooische Tramweg Maatschappij kan worden gevorderd. In het nieuwe jaar, in het Jubeljaar 1933, waarin het negentiende eeuwfeest van Christus' dood door de christenen der geheele wereld zal worden herdacht, beteekent het voor Katho liek Nederland een groote en belangrijke ge beurtenis, dat het een inniger contact krijgt met het hart der Katholieke wereld, met de Vaticaansche Stad, door de verschijning van een Nederlandsche Uitgave van „l'Illustrazione Va- ticana". Dit tijdschrift, dat onder de illustraties een gelijke plaats inneemt als „l'Osservatore Ro mano" onder de dagbladen, overschouwt vanuit de Vaticaansche Stad het de geheele wereld omvattende Katholicisme en verruimt in hooge mate den gezichtskring harer lezers over de godsdienstige, missionaire en cultureele act! viteit onzer Kerk. Door de verschijning van een Nederlandsche editie gaat de Vaticaansche Illustratie, welke Zijne Heiligheid de Paus een groote verspreiding toebidt, een nieuw deel van zijn universeele taak vervullen. De weidsche beteekenis dier taak, zal u vooral duidelijk worden door de weten' schap, dat de verschijning der Vaticaansche Illustratie ge wild heeft, omdat Zijne Heiligheid daarin de mogelijkheid ziet om door woord en voorbeeld op geheel bijzondere wijze een innig contact tot stand te brengen tusschen Rome en de Katholieken over geheel de wereld, hetgeen in deze tijden van communisme en andere anti godsdienstige bewegingen meer dan ooit ais een noodzakelijkheid gevoeld wordt. Het is juist daarom, dat hoewel econo misch gesproken de tijd voor een dergelijk ondernemen wel allerminst gunstig ligt op nadrukkelijk verlangen van Z. H. den Paus is voortgegaan met den uitbouw van nationale edities van „l'Illustrazione Vaticana". verspreiding ten deel moge vallen is Onze vurige wensch". bedrag noteerde en optelde en aan het einde van het bedrijfsjaar dat geheele totaal deelde door het geheele aantal liters (of kilogrammen) geleverde melk. Hoofdzaak blijft altijd: dat men steeds bij de vaststelling der pachtsom dezelfde methode volgt als indertijd bij het bepalen van den canon. Zoo ziet men wel, dat de glijdende huur schaal geen eenvormig stelsel is, maar vele variaties toelaat, waaruit men datgene kan kiezen, wat naar omstandigheden het meest gewenschte lijkt. We spreken den vurigen wensch uit dat vooral vele kerkelijke besturen met de glij dende huurschaal een ernstige en welover wogen proef zullen nemen. ADR. HOLLENBERG D.P. Purmerend, 14 Jan. 1933. Naar wij vernemen richtte de Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven tot de ge meentebesturen, waarin wordt gezegd, dat ten einde een zoo volledig mogelijk beeld te krijgen van den algemeenen financieelen toestand der gemeenten bij den aanvang van elk begrootings- jaar, de Regeering behoefte heeft aan een aan tal gegevens, ontleend aan de laatste begroo tingen en rekeningen van elke gemeente. De regeering zou deze gegevens gaarne jaar lijks ontvangen voor het eerst ten aanzien van het jaar 1933. Met het oog daarop verzoekt de Minister die gegevens uiterlijk voor 23 Januari as. aan hem te willen inzenden. Het ligt in de bedoeling deze gegevens mede te gebruiken ter beoordeeling van eventueele aanvragen om financieele hulp, hetzij bij wijze van kasvoorschot of onderstand in de kosten van de gemeentehuishouding, dan wel ter zake van een Rijksbijdrage in de kosten van werk verschaffing of steunverleening aan werkloo- zen. Niet tijdige inzending van die gegevens zal uiteraard de afdoening van dergelijke aanvra gen kunnen vertragen. De door den Minister verlangde gegevens be helzen in hoofdzaak de ramingen van de ge wone uitgaven en inkomsten betreffende Ar menzorg, met inbegrip van de voorzieningen tegen werkloosheid voor het dienstjaar 1933. Daarnaast worden uitvoerige opgaven verlangd betreffende alle soorten belastingen, welke in de begrootingen voor het jaar 1933 zijn op genomen. landen met een eigen editie, niettegenstaande zijn klein taalgebied, omdat Z. H. de Paus in het medeleven van Nederland met Rome een nog nooit beschaamd vertrouwen heeft. Onder deze omstandigheden zal het beroep op de Nederlandsche Katholieken om de verspreiding van de Nederlandsche uitgave der Vaticaan sche Illustratie zooveel mogelijk te willen hel pen bevorderen, niet als ongerechtvaardigd wor den afgewezen. Monseigneur J. H. G. Jansen, het besluit tot de verschijning van een Hollandsche vertaling van l'Illustrazione Vaticana" vernemend, schreef: „De Nederlandsche uitgave van „l'Il lustrazione Vaticana" juichen Wij van harte toe. De geregelde lezing daarvan zal er veel toe bijdragen, om de banden tusschen ons Katholieke volk en Rome nog hechter en ster ker te maken. Dat aan deze uitgave een groote der Vaticaansche Illustratie is toevertrouwd aan Graaf Dalla Torre, directeur-generaal van „l'Osservatore Romano"; Monseigneur Mercati, Prefect van de Geheime Vaticaansche Archie ven en Commandeur Nogara, Directeur-Generaal van de Pauselijke Archieven en Musea. Talrijke bekende en gezaghebbende schrijvers vormen den uitgebreiden staf van medewerkers. Voor de bijzondere behartiging van de be langen der Nederlandsche uitgave is een speciale Naamlooze Vennootschap gevormd. Daarin is als commissaris door Rome aange wezen Galliano Peruzzi, Directeur van „l'Illus trazione Vaticana", wonende in de Vaticaan sche Stad, terwijl in Nederland zijn benoemd mr. dr. P. J. Witteman te Amsterdam als presi dent-commissaris en H. Nelissen te Bilthoven, als gedelegeerd commissaris. De rijke en belangwekkende inhoud der Ne derlandsche uitgave is geheel gelijk aan de Itaiiaansche. Zij brengt regelmatig met foto's verluchte verslagen en artikelen over: het leven der Kerk, alles wat in en om het Vati- caan voorvalt en wordt ondernomen, de voornaamste en meest interessantte ge beurtenissen in Rome en in de geheele Katholieke wereld bijzondere godsdienst plechtigheden, de werkzaamheden van het Vaticaan op godsdienstig en sociaal terrein, het werken en strijden onzer missionarissen, de groote gebeurtenissen in de wereld, met com mentaren daarop van katholiek standpunt. Geschiedkundige en kunst-critische beschou wingen, met uitgezochte reproducties, over be roemde monumenten, schilderstukken en beeld houwwerken, groote figuren op gebied van his torie, letteren, beeldende kunst, muziek, de on vergelijkelijke kunstschatten der Eeuwige Stad als zoovele getuigenissen van den adel der christelijke beschaving. Aan de Nederlandsche uitgave zal nog worden toegevoegd: een speciaal Nederlandsche kroniek. Elke aflevering der Vaticaansche Illustratie is rijk verlucht met talrijke interessante foto's en mooie reproducties, ook kleurendrukken. Speciale nummers bij gelegenheid van ker kelijke feesten en jubilea worden in het voor uitzicht gesteld. Gezien de fraaie uitvoering en den omvang van dit tweemaal per maand verschijnend tijd schrift is de prijs zeer billijk 3.50 per kwar taal), - Wij spraken hierboven van een beroep op de Nederlandsche Katholieken, een beroep, dat vrij moedig gedaan wordt, daar het wordt gedragen door den vurigen wensch van Z. H. den Paus en dien van onzen Aartsbisschop. Dit beroep geldt op de eerste plaats de katho lieke en wereldlijke autoriteiten om in deze voor te gaan door abonné te worden en, waar hun dat mogelijk is, de verspreiding van de Neder landsche uitgave krachtig te willen bevorderen. Verder geldt het iederen Katholieken Nederlan der, die oprecht belang stelt in de actueele belangen en gebeurtenissen in en rond onze Kerk. Hij neme een abonnement voor zich zelf, of als er financieele beletselen zijn, trach- te hij samenlezers te vinden, teneinde in com binatie met anderen een abonnement te kunnen bekostigen. Moge de Nederlandsche Uitgave een vaste en blijvende plaats verkrijgen in elke pastorie, in de lees-, studie- of recreatiezaal van alle katho lieke stichtingen en tehuizen, en in elk Katho liek gezin. Voor alle gewenschte inlichtingen kan men zich wenden tot N.V. „L'Illustrazione Vaticana - Nederlandsche Uitgave", Leidschegracht 18, Am sterdam C. Het socialistisch Eerste Kamerlid Her mans, die in de rebelse he jaren der S. D. A. P. te Arnhem het schendblaadje „De roode duivel" redigeerde, is ls lang een deftige senator, een waardige wethouder en een zelfvoldaan gezeten burger. Dat er nog iets in hem gloort van het oude vuur, scheen hij laatstelijk te willen bewijzen door aan den Minister van Binnenlandsdie Zaken een briefje te schrijven met de volgende vragen: ,Js het den minister bekend, dat op 7 en 10 December jX aan een groot aantal steuntrek kende werkloozen, woonachtig in de gemeente Huissen (Gelderland) vrij van stempelen is ge geven, omdat zij drie dagen gingen doorbren gen in het Retraitehuis te Amersfoort? Zoo ja, is de minister dan niet van meening, dat hier vrijstelling van stempelen is verleend, omdat terecht kon worden aangenomen, dat deze men schen geen geldloonenden arbeid zouden ver richten? Acht de minister het niet onrecht vaardig waar dus in dit geval van het juiste denkbeeld is uitgegaan, dat het stempelen moet worden beschouwd als contróle op het niet arbeiden door de steuntrekkenden dat de gevraagde vrijstelling van stempelen niet is ver leend aan die werkloozen, welke deel wensch- ten te nemen aan de demonstratie op 8 No vember j.l.? Wil de minister maatregelen nemen, dat voortaan voor alle werkloozen hetzelfde recht zal gelden?" Laten wij, voordat wfj op deze vragen ingaan, even vastleggen, dat aan deze katholieke werk loozen geen vrijstelling van stempelen is ver leend. Regelmatig hebben zij gedurende de re traite de aanmeldingslijsten van hun werkloo- zenkas in het bijzijn der bestuurders, geteekend. Wij hebben dus niets goed te praten, te ver dedigen of te verontschuldigen en kunnen ons alleen bezig houden met het verontruste gemoed van den heer Hermans. En dat is wel de moeite waard! Want behalve, dat dit roode kopstuk met zijn eigen vragen in het anti-papisme ontspoorde, verried hij er tevens door, hoe een socialist den godsdienst beschouwt. Tot zijn voor de katholieken uiterst beleedi- genden vorm van informatie-zucht kwam de heer Hermans alleen, omdat voor hem de gees telijke afzondering in een retraitehuis precies hetzelfde is als het deelnemen aan een agitatie optocht tegen de regeering! Het oproerig roe pen om meer geld, is voor den geestelijken vader van „Den Rooden Duivel" net eender als het ernstig zoeken naar zielevoedseL Zonder het te willen, liet deze roode senator het volle licht vallen op de kloof, die gaapt tusschen de katholieke en de socialistische levensbeschouwing. IJverend om zijn partij aan zich te verplich ten, heeft hij daardoor ons een grooter dienst dienst bewezen Van een hef toren in het water Zaterdagmiddag is te Rotterdam, niet op het witte doek van een der bioscooptheaters, maar in adembenemende werkelijkheid, een .sprong in den afgrond" vertoond waar het meest sen- sationeele filmscenario trotsch op zou kunnen zijn. De 19-jarige F. Vlasblom is van den Zuidelijken heftoren van de spoorbrug over de Konings haven in het water gesprongen en heeft aldus het record hoog-duiken. althans voor Rotter dam, met stukken geslagen. Deze daad was het gevolg van een opmerking, die hij in den loop van een gesprek met eenige vrienden had ge maakt, dat hij wel eens van een der 65 M. hooge torens zou willen springen. Toen dezen em daarop uitlachten, meende hij, zich niet beter te kunnen verweren, dan door de daad bij het woord te voegen en begaf hij zich re gelrecht naar de Prins Hendrikkade, klom daar over een hek, liep den spoorweg op en be gon den heftoren te beklimmen. Tijdens de beklimming verzamelden zich heel wat kijkers op de kade, waar men in twijfel verkeerde of het hier een wanhoopsdaad dan wel een film opname gold. Ondanks het geschreeuw der menigte klom de jongeman rustig omhoog, tot hij den top van den toren bereikt had. Daar zag men hem zijn jas uittrekken, vervolgens weer aantrekken en dan vastbesloten naar be neden springen. Na twee saltomortales dook hij, zijn hoofd vooruit in de koude golven. Eenige seconden later zag men hem weer aan de oppervlakte verschijnen en een langskomend motorbootje tegemoet zwemmen. Dit pikte hem op en bracht hem naar den wal, waar de politie reeds klaar stond om hem naar het bureau aan de Nassau kade te brengen. Daar kreeg hij droge kleeren entwee processen-verbaal, één wegens het zonder toe stemming betreden van den spoorweg en één wegens het zwemmen in verboden water. Wij vernamen nog dat Vlasblom, die bij den sprong geen letsel heeft opgeloopen, vroeger op de werf van Wilton gewerkt heeft en daar, van het groote dok af, zich in het duiken ge oefend heeft. Toen de automobilist D. M. uit Zandvoort Zondagmiddag te ongeveer half twee op den Rijksweg bij Naarden, komende van Laren, wil de draaien, daar hij vrienden die hem zouden volgen, en die hij niet meer zag, tegemoet wilde rijden, kwam hij in botsing met den motorrijder S. H. uit Amsterdam, dien hij niet had zien naderen. De heer H. kreeg een gecompliceerde rechterbeenbreuk. Hij werd overgebracht naar de Majella Stichting te Bussum. Zijn toestand is ernstig. Vrijdagmorlgen sloeg te Ede op den Tele- foonweg een paard op hol. De voerman. Van Beek, geraakte onder de kar en bekwam zoo danig letsel, dat hij naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht moest worden, waar hij Zaterdagnacht is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9