IN EN OM HAARLEM Uit Haarlems verleden v ïül Prikkeldraad ÉiÉ DINSDAG 17 JANUARI Particulier of Overheids bedrijf? Belangrijke jubilea Ay sief, hoe lieflyck Proefschrift over Velsen De IJsbaan open Belangrijke gebeurtenissen, welke thans jubïleeren ,,'t Clooster" St. Pietershuis Oude Mannenhuis Luthersche kerk Verbouwing Raadhuis Foto van het seminarie „Hageveld", dat geves tigd is op de plaats, waar 475 jaar geleden een klooster gebouwd is. mm li(gl Het bestuur der Vereeniging Geloof en Wetenschapte Haarlemwelke Zondagavond in feestelijke bijeenkomst in den Stadsschou wburg haar zilveren jubileum gevierd heeft een Weeshuis Paviljoen De Manege Schoolgebouw Wilsonsplein EEN LEUKE RECLAME Voor de vrije uurtjes R. K. SMEDENPATROONSBOND Bijeenkomst te Uitgeest IJZEL OP DEN WEG Hevige autobotsing Een jas gestolen? Operette Vereeniging „Haarlem" HET ZANDVOORTSCHE VOLKSBAD Raadsvergadering niet doorgegaan R. K. VROUWENBOND J aarver ga d ering Voor een kinderbewaarplaats ■lUMlllllllllllllllllllllillllilllliiilllllliiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiilllililliilliiliilliiiiiiliiiiiiii WÜ hebben onlangs te dezer plaatse ge wezen op de zeer onvoldoende wijze, waarop het openbaar vervoer in Haar lem geregeld is. De eerste gemeente in ons land. Waar een electrische tram reed, de eerste ge meente ook, die aan een spoorlijn kwam te lig- Ben, heeft twee maatschappijen van vervoer, die elkander beconcurreeren, terwijl er toch verschillende belangrijke punten in de stad zijn Waar de Haarlemmer met geen mogelijkheid Per openbaar vervoermiddel kan komen. Deze klachten hebben een weerklank gevonden in de Haarlemsche raadsvergadering van jJ. Woens dagmiddag. Waarom wij nog eens op de zaak terugkomen. De heer Reinalda sprak van een „waren chaos op verkeersgebied", en was van meening, dat de toestand zooals die in Haarlem is, niet langer kan worden voortgezet. Precies wij schreven het reeds in het hierboven gememoreerde artikel precies zoo denken alle Haarlemmers er over. En zij den ken er bij, dat er nu eindelijk eens verbetering moet komen. De behoefte aan een betere regeling heeft zich vooral na den oorlog doen gevoelen. Dat de tijd, «timiddellijk volgend op den oorlog, echter voor een goed deel heenging met „over wegen" en „besprekingen" zal niemand ons ge meentebestuur euvel duiden, maar toen de heer Reinalda in 1023 wethouder van Openbare Werken werd, was het vraagstuk reeds eenige jaren urgent. Verwacht mocht toen worden en die verwachting werd ook door den nieuwen wethouder gevoed, dat er spoedig voor het Haarlemsche verkeersvraagstuk een oplossing zou worden gevonden. Thans, bijna tien jaar later, zijn wij in Haar lem nog geen stap verder. Integendeel de chaos is grooter geworden. Men kan er zich slechts over verbazen, dat ons gemeentebestuur in tien jaar tijd waarin twee wethouders; de heeren Gerritsz en Rei nalda, hun krachten er op beproefden, geen kans heeft gezien -deze zaak te regelen. Voor iemand met normale arbeidscapaciteiten moet het toch geen heksentoer zijn geweest om dat te bereiken. Het wekt dus sterk den indruk, dat er in Haarlem met dat verkeersvraagstuk iets abnormaals aan de hand is.- Wij zullen probeeren een verklaring te ge- Ven. Toen de heer Reinalda wethouder werd, was het de verwachting, dat ons gemeentebestuur spoedig met de directie van de N.Z.H.TM. in onderhandeling zou treden om een beter stads- tramnet te verkrijgen. Deze eenvoudige oplos sing lag voor de hand. Maar de heer Reinalda had andere plannen en, getrouw aan zijn socia listische beginselen, (waarvan wij hem geen ver wijt maken), zon hij op de invoering van ge meentelijke exploitatie voor de openbare ver voermiddelen. Het wachten werd toen op den Uitslag der raadsverkiezingen om te zien of in den Raad een meerderheid voor overheids bedrijf zou worden geboren, maar evenmin als in den ouden Raad kwam in den nieuwen de gewenschte gunstige constellatie voor gemeente lijke exploitatie. En hoewel met veel klem door den wethouder overheidsbedrijf werd verdedigd, Verwierp de meerderheid der raadsleden, mede door den sterken aandrang van den kant der burgerij (de heer Reinalda herinnerde in den Raad aan de actie van den heer van Tete- ring), een voorstel daartoe. Met groot respect gedenken wij nog de toewijding, de welspre kendheid en de kracht waarmede de socialisten, met aan hun hoofd de wethouder, de voor treffelijkheid van overheidsbedrijf bepleitten en hoe deze de onmogelijkheid trachtte aan te toonen, dat er van particuliere zijde, dat er door particulier initiatief in Haarlem op ver keersgebied ooit iets goeds tot stand zou Kun- lien komen. Het winnen van zijn zaak was voor den wethouder zoo ongeveer een kwestie van persoonlijke eer geworden en het ging hem, vooral om de principieele beginselen, die ®r mede gemoeid waren, aan het hart, dat zijn Voorstellen verworpen werden. Toen dan ook de Raad zich tegen overheids bedrijf had verklaard, lag het voor de hand, dat de wethouder een „non possumus", een ik kan nu de vervoermiddelenkwestie in Haar lem, met dit votum, niet meer oplossen had doen hooren. Laat nu een ander de verant woordelijkheid maar op zich nemen had hij kunnen en moeten zeggen. Dat gebeurde ech ter tot onze verbazing niet en de Raad moest goedvinden, wilde hij niet onbeleefd zijn te genover den wethouder, dat de, krachtens zijn overtuiging en beginselen, tegenstander van het Particulier bedrijf, de opdracht kreeg om met dat particulier bedrijf te onderhandelen om het verkeersvraagstuk in Haarlem op te lossen. Die poging is tot nu toe niet geslaagd, die Poging is totaal misgeloopen en wij zijn nog geen stap verder dan in 1923. De socialisten verzekeren nu: zie je wel, dat het particulier initiatief nergens voor deugt; dat gemeente lijke exploitatie ook voor Haarlem de alleen zaligmakende is; wij hebben jelui wel voor speld, dat je ons vroeg of laat gelijk zoudt geven en zelfs zoudt komen vragen om ge meentelijke exploitatie. Die conclusie trekken zij uit den gang van zaken, maar het bewijs daarvoor zou sterker zijn als niet een socialis tische wethouder de opdracht had dat vraag stuk op te lossen, maar iemand, die ten op zichte van het particulier initiatief vriendelijk en welwillend gestemd is. Op een buitenstaander maakt de houding, die het Haarlemsche gemeentebestuur in het bijzonder de wethouder ten opzichte van de N. Z.H.TM. inneemt, in alle geval een indruk van kleinzieligheid. Wij behoeven, teneinde dat aan te toonen, niet te wijzen op de weigering der gemeente Haarlem om de feestgangers bij de opening der electrische tram Haarlem-Leiden, hier ter stede te ontvangen, hoewel zulks in andere belanghebbende gemeenten wel gebeurde. Dat is bekend genoeg, Het feit, dat het gemeen tebestuur van Haarlem zich in de oogen van al die andere gemeentebesturen lichtelijk ridi cuul aanstelde, doet vermoeden, dat Haarlem een voornamere houding had moeten aanne men. Ook de manier, waarop Haarlem tegen de N.Z.H.T.M. tekeer gaat als er verkeerskwesties bij Gedeputeerde Staten worden behandeld, doet weinig vriendelijkheid vermoeden. Van Haarlem is b.v. het advies aan Gede puteerde Staten afkomstig, dat Haarlem geen belang heeft bij een electrische tram door de Bollenstreek. Als dit advies het persoonlijk advies van den wethouder is, dan heeft hij nog niet het recht om die als de meening van „Haarlem" te ven- tileeren, want ieder Haarlemsche winkelier, om van andere ingezetenen te zwijgen, weet beter. En in de laatste raadsvergadering beklaagde zich de heer Gerritsz, dat er in Haarlem op de lijn naar Leiden trams van 20 Meter lengte loopen, terwijl de wagens krachtens overleg niet grooter mochten zijn dan 12 Meter. Wij ver moeden, dat deze afmetingen een onderwerp van ernstige en langdurige beraadslaging tus- schen tramdirectie en gemeentebestuur heb ben uitgemaakt en dat Haarlem daarbij de nu gebruikte wagens afgekeurd heeft. Welnu, iedereen, die de mooie wagens in Haarlem ziet rijden, zal toegeven, dat er geen redelijke grond voor dat verzet aanwezig was. De wagens zijn goed en hinderen niet in de stad. Dit alles maakt geen prettigen indruk op den buitenstaander, herhalen wij, en uit alles blijkt dat de vriendelijke stemming om tot hoopvolle onderhandelingen te komen niet aanwezig is. Sinds 1928 is nu de Haarlemsche Brockway in de stad gehaald en haar zijn concessies ver leend voor het exploiteeren van verschillende autobuslijnen, die voor een groot deel op het zelfde traject loopen als de N.Z.H.TM. berijdt. Maar de socialisten willen ook over de presta ties van de Brockway geen lof hooren. De be doeling is echter duidelijk. Straks zal de ge meente het bedrijf van de Haarlemsche Brock way moeten overnemen. De socialisten zetten blijkbaar hun strijd voor gemeentelijke exploitatie voort en het rei zend publiek in Haarlem wordt daarvan de dupe. Moge er nu eindelijk verbetering komen. En nu gebleken is, dat die van den tegenwoor- digen wethouder van O. W. niet spoedig te wachten is, dient een ander lid van het col lege van B. en W. zich met de oplossing van dat vraagstuk te belasten. Het zou ons verheu gen, als de burgemeester zelf, een knap ma gistraat en boven alle partijen staande, die taak op zich zou willen nemen. Hij is er de aange wezen en geschikte man voor. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mej. L. M. van den Bergh van Eysinga, geboren te Oss, op proefschrift „Bijdrage tot de sociaal- geographische kennis der gemeente Velsen". Hedenmiddag 1 uur ging de ijsbaan aan de Kleverlaan te Bloemendaal open. i. Uit het boekje van Janssen van Raay hebben wij de data overgeschreven, waarop gebeurte nissen plaatsvonden, die dit jaar hun 50, 75, 100-jarig enz. jubileum zullen vieren. Van de belangrijksche noemen wij de stichting van een klooster in 1458, thans seminarie „Hageveld", de aanleg van de Haarlemmerhout, de bouw van het „Paviljoen", thans Provinciale Griffie, enz. enz. 1083. Blijkens een vergunschrift van Graaf Dirk V moet het slot te Velsen reeds bestaan hebben. 1458. Twee geestelijken, Hugo van Assendelft en Meester Johan Nicolaasz stichten onder Heemstede een klooster ter eere van den H. Ber nard en naar eene Priory van Cisterciensermon- niken ,,'s Hemelpoort" genaamd. Dit klooster is na de Hervorming in eene hofstede veranderd en is thans het seminarie „Hageveld". 1483. De heffing van een versterfrecht wordt ingevoerd, doch op 4 December 1546 krachtens octrooi van Karei V afgeschaft, doch daaren tegen een belasting op het bestiaal en de vreemde bieren ingesteld. 1558, 16 April. De schilder Maerten van Heemskerck vermaakt aan het H. Geesthuis een stuk land onder Overveen en een onder Haar- lemmerliede, benevens een losrente, om de in komsten daarvan te bestemmen voor twee jonge maagden, geboren te Haarlem of te Heemskerk, die tusschen Lucasmarkt en Vrouw Lichtmis op zijn graf een huwelijk sluiten. Het onder Over veen gelegen land werd door Maerten van Heemskerck den 21en Juni 1568 verwisseld tegen een ander stuk, gelegen achter den Ouden Schutterstoren, binnen de vrijheid der stad. Het laatste huwelijk op het graf van Maerten van Heemskerck gesloten, geschiedde op 19 Novem ber 1787 tusschen Jan Kuylen en Trijntje de Boer. 1558. 29 Augustus. Pieter Uytenhage en zijn huisvrouw Lubburch van Heussen stichten bij hun testament het „St. Pietershuis" in de Stoof steeg, om daarin behoeftige jongens van den burgerstand van 1420 jaar groot te brengen en een ambacht te leeren. Op 27 Augustus 1841 werd het „St. Pietershuis" verbouwd en tot bewaar school voor kinderen van meergegoeden bestemd. 1558. Dezelfde stichten de Kameren op de Bakenessergracht, die in 1609 naar de Cecilia- steeg worden overgebracht. (Volgens anderen in 1600). Blijkens hare vermelding bestonden ze in 1721 nog, doch het is niet bekend wat er later van geworden is. 1583, 10 December. De Staten van Holland staan aan Haarlem den grond van het Haar lemmerhout af. 16071608. Uit de opbrengst eener in 1607 ge houden loterij, onzuiver ruim 75.000, en uit eenige giften wordt op het Groot en Klein Heiligland, op grond door Jonker Frans van Bekenstein geschonken, een Oude-Mannenhuis gesticht. Op 2 Februari 1609 werden de oude mannen van het Heilige Geesthuis naar dit nieuwe tehuis over gebracht. In 1617 werd het „St. Rembius"-gast- huis voor oude mannen in de ICleine Houtstraat, waarvan de stichting onbekend is, doch dat in 1431 bestond, opgeheven en zijn goederen met het nieuwe tehuis vereenigd. In 1700 werden in het Oude-Mannentehuis de eerste juveniers op genomen. In 1810 werden de weezen uit het tot kazerne bestemde „Groote Diaconiehuis" aan den Koudenhom, er in geplaatst, terwijl de be woners van het tehuis naar het St. Joris Prove niershuis worden overgebracht. Dit St. Joris Proveniershuis wordt op 1 Januari 1822 mede aan het beheer van de Regenten van het Oude- Mannenhuis toevertrouwd. Op 12 September 1855 wordt het Oude Mannenhuis door den Ge meenteraad opgeheven, nadat alle daarin nog aanwezige mannen zullen overleden zijn. Op 1 Augustus 1866 wordt de huishouding in het Oude-Mannenhuis of St. Joris Proveniershuis opgebroken, hebbende de daarin nog aanwezige zes oude lieden, bij beschikking, het gesticht verlaten. In Januari 1867 wordt de Burger avondschool naar het (voormalige) Oude Man nenhuis overgebracht, welke school echter weer op 22 Augustus 1883 naar een nieuw gebouw aan de Kraaienhorstergracht wordt verplaatst. Op 14 Mei 1913 is het ingericht tot Frans Hals museum. 1608. De Luthersche kerk is zoover gereed dat de godsdienstoefeningen daarin gehouden kun nen worden. Op 8 Februari 1615 was de kerk pas geheel voltooid. In 1781 wordt de kerk af gebroken en een nieuwe en grootere gebouwd. 1608. De Luthersche gemeente sticht het „Luthersche hofje" in de Witte Heerensteeg. In 1804 wegens verval herbouwd. 1633. Het Raadhuis ondergaat een aanzien lijke verbouwing; de geheele vleugel aan de Zijlstraat met toenmalige raadzaal, raadkamer, het schavot en de arduinsteenen opgang met ijzeren leuning worden gebouwd. Op 28 Juli 1854 besluit de Raad het schavot weg te breken en de voorzijde van het Raadhuis te verbeteren, hetgeen in 1855 geschiedt. Thans wordt een nieuwe uitbreiding overwogen. 1633. Vermoedelijk is omstreeks dit jaar de in 1355 gebouwde Schalkwijkerpoort door een nieuwe vervangen. Op 26 April 1866 voor 860. voor afbraak verkocht en gesloopt. 1658, 8 Januari. Het kerkhof aan de Noord zijde van de Groote Kerk wordt geslecht. 1658. Het hofje „De Bakenesserkamers" wordt geheel verbouwd. 1683. 9 Maart. De voor de vereenigde Doops gezinde gemeente der Vlamingers en Water landers gebouwde kerk in de Peuzelaarssteg wordt ingewijd. 1683. „La société des dames franchises", waar van mad. Marie Dumoulin de eerste bestuurster is, wordt ingesteld en gevestigd in een van de weduwe van Ascanius van Sypesteyn gehuurd huis aan de Kraaienhorstergracht, maar in 1699 naar een aangekocht huis in de Wijde Appelaar- steeg overgebracht. Op 27 October 1742 wordt deze „Société des dames franeaises" ontbonden verklaard, onder bepaling, dat de nog levende 8 dames in het huis kunnen blijven wonen. Het huis in de Wijde Appelaarsteeg wordt in 1750 door de regeering voor de Militie in gebruik genomen en de nog levende dames naar een huis in de Groote Houtstraat overgebracht. De 4 laatst overgebleven dames verlieten tusschen 1752 en 1760 de stad, waardoor de „Société" op hield te bestaan. 1758. De stad koopt de heerlijkheid Uiterbuurt voor 2400. Op 26 Juli 1851 door de gemeente in het openbaar verkocht tezamen met de am bachtsheerlijkheid Nieuwveen voor 760. 1783. Stichting van de fondsen van Vrouwe Cornelia Schellingen, weduwe van mr. P. van Steyn, een voor studenten aan de Hoogeschool te Leiden, een tot ondersteuning van officiers- en predikantsweduwen, en een voor bewaring van familiepapieren en onderhoud van familie graven. Deze fondsen worden in 1784 onder beheer van Weesmeesteren van Haarlem gesteld en op 1 October 1852 over aan de algemeene commissie van liquidatie der Wees- en Momboirkamers te Den Haag, echter op 1 Januari 1860 onder be heer van den Minister van Financiën gebracht. 1808, 1 Februari. De Raad wordt ingevolge Koninklijk besluit van 1 Januari ontbonden en door een Vroedschap vervangen. Op 1 Januari 1811 wordt ingevolge besluit van den Stede houder des Keizers van 25 December 1810 de vroedschap vervangen door een Municipalen Raad met een Maire en Adjuncten. Op 19 November legt de Maire zijn betrek king neer, de Municipale Raad wordt ontbon den en 13 burgers, door Mr. Joh. Enschedé bij een geroepen, nemen voorloopig het bestuur der stad op zich, maar op 28 December 1815 door den koning ontslagen en een nieuw be stuur, onder den naam van Burgemeester en Raden ingesteld. Op 11 Maart 1824 wordt de bestaande raad krachtens Koninklijk besluit van 4 Januari, waarbij een nieuw reglement van bestuur der stad werd vastgesteld, door een nieuwen Stede lijken Raad vervangen. Op 21 September 1851 houdt de Stedelijke Raad zijn laatste vergadering, terwijl op 29 September 1851 de gemeenteraad volgens de nieuwe gemeentewet vergadert, welke raad op 15 October 1873 in beginsel besluit tot het houden van sectie-vergaderingen. 1808. Het Weeshuis aan de Kinderhuisvest wordt opgeheven en de weeskinderen naar het groote Diaconiehuis aan den Koudenhorn overgebracht. Het weeshuis wordt in 1810 be stemd tot Diaconniehuis. 1808. Koning Lodewijk koopt de hofstede „Welgelegen" voor 300.000 van de familie Hope en noemt die „het Paviljoen." Op 10 October 1810 verklaart keizer Napoleon het Paviljoen tot domein van de Fransche kroon. In 1814 betrekt de Weduwe van Prins Willem V, Frederika Sophia Wilhelmina van Pruisen met haar dochter Prinses Louise, het „Pavil joen," maar zij overlijdt op 9 Juni 1820, waar door het Paviljoen weer onbewoond wordt. In 1828 beveelt koning Willem I het Paviljoen tot een kunstgalerij der werken van levende schil ders te maken, waartoe het door den architect J. D. Zocher wordt ingericht. Op 10 Augustus 1838 wordt het Museum voor Schilderijen van levende meesters in het „Pa viljoen" geopend, waarna in 1853 nog een mu seum van geologische voorwerpen, bijeenge bracht door de commissie voor het vervaardi gen eener geologische kaart der Nederlanden, wordt gevoegd. In 1860 worden 65 schilderijen van het museum, die de verzameling „ontsierden," ver kocht. In 1863 wordt het geheele „museum van geologische voorwerpen" in het Paviljoen op geheven en de voorwerpen naar Leiden over gebracht. De verzameling schilderijen wordt echter in Januari 1868 met vijf kapitale schil derijen, door het Rijk aangekocht, verrijkt. In 1871 wordt het „Koloniaal Museum" in het Paviljoen geopend, terwijl het „Museum voor Kunstnijverheid," eveneens in het Pavil joen, op 18 Juli 1877 plechtig door Prins Hen drik wordt ingewijd. De schilderijen in het Paviljoen worden in 1885 naar het Rijks- Museum te Amsterdam overgebracht. Op 12 Juli 1886 werden de groote zalen van het Paviljoen, vroeger voor de schilderijen- verzameling gediend hebbende en sinds door de Regeering voor het Museum voor Kunst nijverheid beschikbaar gesteld, geopend. Eenige jaren geleden is het Koloniaal Museum naar Amsterdam verhuisd en „het Paviljoen" Provinciale Griffie geworden. Voor het Museum voor Kunstnijverheid wordt nog naar een nieu we huisvesting gezocht. 1808, 5 Augustus. De stad koopt een huis aan de Kraaienhorstergracht, dat tot Militaire In firmerie wordt bestemd. 1808, 14 September. De stad koopt een huis in de Magdalenastraat, sinds tot Manége in gericht. In 1860 wordt deze Manége met de kazerne aan den Koudenhom en eenige andere gebouwen door de gemeente aan het Rijk ten gebruike afgestaan. Op 2426 Juli 1873 wordt de Manége der cavalerie, wegens het maken van een nieuwen rijweg ter verbinding van het Kenaupark met de Zijlbrug, verrold van het terrein benoorden de Nieuwe Gracht naar dat van den voormaligen Pinktoren, bezuiden die gracht. Op 1 November 1878 sluit de gemeente met het Rijk een overeenkomst, waarbij de ge meente, tegen afstand van 8 Hectare grond aan de Westzijde van den Schoterweg, door haar voor 48.000 van den heer mr. J. P- van Wickevoort Crommelin gekocht, weer in het bezit komt van de cavaleriestallen aan de Nieuwe Gracht, van de Kleine Manége in de Magdalenastraat en van een jaar aan de Zijl vest grenzende kleine bijgebouwen der kami- zoens infanterie. Op 21 Januari 1884 worden de cavalleriestal- len, aan het Waargat, de Nieuwe Gracht en de Plantage, voor 6.375 voor afbraak verkocht, terwijl op 28 Mei 1884 de gemeenteraad een bouwplan vaststelt voor het, door het afbreken der cavaleriestallen, opengekomen terrein (de bebouwing langs de Nieuwe Gracht). 1808. De inspectoren van de stadsscholen ver vallen en worden met de plaatselijke school commissie, die tot 12 leden vergroot wordt, ver eenigd. 1833, 28 Februari. De stad ontvangt van Jonkvr. H. Hoof man het schoolgebouw aan de Smalle Oude Gracht voor een Armenschool ten geschenke. Dit gebouw was vroeger een garentwijndery, de laatste der 22 groote fa brieken van dien aard, die in Haarlem hebben gebloeid. 1833. De fabriek van J. A. Travaglino aan de Oude Gracht, ter vervaardiging van zijden tafellinten, treedt in werking, maar wordt reeds in 1872 geliquideerd. 1833. Een gedeelte van het grondgebied van Heemstede (De Noordzijde der Meesterlotten- laan) en van dat van Schoten (De Oostzijde van het Zieken) wordt aan Haarlem toegevoegd. 1833. Op de nieuwe algemeene begraafplaats Akendam wordt een R. K. kapel gebouwd. 1833, 8 October. Het „Muizenveld" wordt door de stad voor 99 jaar in erfpacht afge staan aan den heer Th. Wilson, die daarop een katoenfabriek opricht. In 1870 wordt de katoen drukkerij echter reeds gestaakt en gesloopt, zoodat de fabriek zich tot de bleekerij bepaalt. Op 3 April 1872 geeft de heer J. W. Wilson aan den Raad kennis, dat hij, wegens de door den Raad genomen maatregelen tegen het ver ontreinigen der stadswateren, zijn fabriek zal sluiten, waarna hij zijn fabriek grootendeels laat afbreken. Op 10 Maart 1880 komt een schikking tusschen de gemeente en den heer J. W. Wilson tot stand, waarbij deze afstand van de erfpacht op het z.g. „Muizenveld" en aan de gemeente den grond van het voormalige buitenverblijf „Stad en Vaart" verkoopt. Op 24 Maart d.a.v. stelt de Raad een plan vast tot uitbreiding der stad aan de Westzijde, waar in de van den heer Wilson verkregen gronden vallen en besluit verder de Singelgracht van de Raambrug tot den Zijlweg te dempen en van de Raambrug tot aan de Leidsche Vaart door te graven tot aan den Kinderhuissingel; de Zijlbrug door een nieuwe te vervangen en voorts twee vaste rybruggen over de Leidsche Vaart en een derde over de Singelgracht bij het Molenpad te leggen. Deze doorgraving en het maken van een brug over de Singelgracht bij het Molenpad (tegenwoordig het Wilsons plein) wordt op 20 Juni 1880 aanbesteed voor 20.800. Het maken van een brug over de Leidsche Vaart, tegenover het Raamplein wordt op 9 December 1889 aanbesteed voor 22.364. (Wordt vervolgd) Wij ontvingen een vijftal sprookjes-kleurboe ken, getiteld: Klein Duimpje, Sneeuwwitje, De gelaarsde kat, Roodkapje en Asschepoester, wel ke de tabaksfabriek, koffiebranderijen, thee handel N.V. Douwe Egberts voor de kinderen van de gebruikers van hare welbekende produc ten beschikbaar stelt. De tekst der boeken werd geschreven door de bekende sprookjes-vertelster Antoinette van Dijk, terwijl de heer M. Gütschmidt de illustra ties teekende. Daar de plaatjes nagekleurd kunnen wor den, kunnen de kinderen er zich zeer prettig mee in hun vrije uurtjes vermaken. Ongetwij feld een leuke reclame I P! p 22 Januari hoopt de Eerw. Zuster Maria Goudentia (Corn. Kok, geboren te Wilnis) van de orde der Franciscanessen haar zil veren professiefeest te vieren. De eerwju- bilaresse verblijft thans in het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Breda. Zaterdag 21 Januari ajs. des middags te vier uur zal in het patronaatsgebouw te Uitgeest een groote vergadering gehouden worden van R. K. Smedenpatroons uit geheel Noord-Hol land. Doel van deze vergadering is, te komen tot een groo:e combinatie Noord-Holland van den R.K.S.B. Als spreker zal optreden de heer G. Alders, te Haarlem, vice-voorzitter van den R.K.S.B. Alle R. K. smedenpatroons, zoowel aangeslo ten bij de reeds bestaande kringen Hoorn, Alk maar, Uitgeest en Haarlem, alswel zij die nog niet aangesloten zyn, hebben tot deze vergade ring toegang. Vanaf den Helder tot Weesp zün dus allen welkom. Hedenmorgen om tien uur heeft op de Liede- brug nabü Halfweg een ernstige autobotsing plaats gehad. Een auto uit Haarlem slipte daar door den ijzel en maakte een grooten draai. Juist naderde uit de richting Amsterdam een auto welke een botsing niet meer kon vermijden en met volle vaart tegen den eersten auto aanreed. De auto uit Haarlem kwam op de trambaan terecht, daardoor eenige stagnatie in de tram- dienst ontstond. De bestuurder werd uit den auto op de tram baan geslingerd en ernstig gewond. Hü kreeg OA. een hersenschudding. Hy werd per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Bij de politie te Alkmaar meldde zich iemand aan, die verklaarde omstreeks Kerstmis te Heemstede een heerenjas uit een auto te heb ben ontvreemd. Naar Heemstede overgebracht kon echter niet biyken dat daar inderdaad een jas was ontvreemd. Ook bij de politie was geen aangifte van vermissing van een jas gedaan. De Operette-Vereeniging „Haarlem" voor Katholieken, directeur de heer Frans Pielage, hield gisteravond in haar repetitiezaal by Brink- mann, de jaariyksche algemeene ledenvergade ring. De verslagen van secretaris en penningmees ter werden goedgekeurd; het gedetailleerde financieel verslag der in December j.L opge voerde opera .Martha", sloot met een niet on belangrijk batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd in de bestaan de vacature met meerderheid van stemmen de heer Fr. Joosten, gekozen; terwijl de aftreden de bestuursleden, mej. M. v. Roode en de heer A. H. Mulders, herkozen werden. Tot leden van de kas-commissie werden be noemd mej. Piét en de beer André Krielen. Hier volgt een aandoenlijk verhaal, dat menigeen niet met droge oogen zal kunnen lezen.... Te Ouderkerk-aan-den-Amstel woont een arme klompenmaker; die klompenmaker had in zün dienst twee trekhonden Buuts en Hek maar in hun dagelijkschen dienst, jaren lang eiken dag met den schoonsten yver hun plicht vervullend, waren die beestjes versleten en oud geworden en te moe om mee te sjouwen voor den wagen met handelsproducten van hun meester. Goede raad in den vorm van een hitje, dat de beide honden vervangen kon, zóó dat deze een rustigen, onbezorgden ouden dag zouden kunnen genieten was duur. Maar niet zóó duur, of de Jeugdbond tot be scherming van dieren wist er wel raad op: de bond wendde zich tot „De Telegraaf" met het verzoek, een oproep om giften te plaatsen; en de liefde tot het dier bleek zóó groot, dat er in verloop van enkele weken in totaal een be drag van ƒ423 by elkaar kwam! Enkele schenkers stelden zoo meldt „De Telegraaf" nog met het zenden van hun bijdrage de vraag, hoe de man, die thans nog niet behoorlijk in de behoeften van zijn honden kan voorzien, er eventueel voor zou kunnen zorgen, dat het hitje eiken dag zijn hapje hooi en maatje haver krijgt en óók of dit dier wel een goeden stal zou hebben. De Jeugdbond be richtte het blad echter tot groote geruststel ling van de bezorgde dierenvrienden dat voor de ingekomen bedragen een krachtige hit met een warm dekkleed zal worden gekocht en een solide stal in orde gemaakt. Doordat de klom penmaker met zijn nieuwe uitrusting een groo ter terrein kan bestrijken, zal dit ongetwyfeld zijn handel ten goede komen en hierdoor zal ook het paardje niet te kort komen, doch tevens za^van tyd tot tijd worden toegezien, dat het beest geregeld en behoorlijk gevoed wordt. Voor Buuts is vermoedelijk reeds een tehuis gevon den. Voor Hek wordt hier naar uitgekeken en zoolang het er nog niet is, gaat hy „en pen sion".... Ay siet zoo veroorloven wü ons een variant op Vondel Ay siet, hoe lieflyck.met dieren saam te wonen! Buuts en Hek zijn oud geworden en vermoeid van 's levens taak, de baas is te arm om de dieren buiten dienst te stellen, laat staan hun een onbezorgden ouden dag te geven; dies komt de gemeenschap in actie en, waar menig gemoed vól schiet by zooveel dierenleed, stroomt het geld toe van overal: de baas krijgt zyn hitje ter vervanging van Buuts en Hek, Buuts en Hek krygen een goed tehuis, waar zij onbezorgd him laatste dagen kunnen slijten, en angst vallig wordt er al naar geïnformeerd, of 't hitje 't bij den baas wel goed zal hebben.... Ay siet, hoe lieflyck.... met dieren saam te wonen! Maar.... met broeders?.... met zusters?.... met evenmenschen? Als er een oud vadertje of een oud moedertje na een afgesloofd leven, na zich volledig opge offerd te hebben voor de kinderen en overige dierbaren, in het laatste restje leven, dat nog scheidt van den dood, hulp en steun behoeft, dan kunnen vaak zelfs de eigen kinderen niets missen om lichamelijk gebrek en wat nog erger pün doet zielesmart te weren.... De spoed-raadsvergadering die Maandagavond ten raadhuize gehouden zou worden ter behan deling van het ontwerp Volksbad, is wegens on voltalligheid van den raad niet doorgegaan. Met den voorzitter, burgemeester van Alphen en de beide wethouders, de heeren Siegers en Molenaar, waren slechts aanwezig de heeren Geers en Paap. Volgens door ons ontvangen berichten zou dit niet doorgaan van de raadsvergadering in ver band staan met besprekingen, die deze week in de verschillende commissies gevoerd zyn en waarbij men nog niet tot overeenstemming had kunnen komen. Wü herinneren er aan, dat de afd. Haarlem van den R. K_ Diocesanen Vrouwenbond Don derdag 19 Januari, des avonds ran half 8, haar jaarvergadering in het café-restaurant Gebr. Brinkmann, Groote Markt, houdt. Deze avond wordt opgeluisterd door vele attracties, o. a. de revue 19131933 onder regie van mej. L. Die- penbroek. Het belooft dus een zeer interessante avond te worden. De verloting ten bate van de Kinderbewaar plaats Haarlem Noord heeft opgebracht na af trek van alle kosten de somma van 3221.70. Van de Paul Krugerstraat-Vereeniging ont ving het comité het saldo van de gehouden St. Nicolaasweek 90. Het comité ontving van de Cronjéstraat-Ver eeniging van de j.L gehouden winkelweek J 225.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5