Een half woord en een goed verstaander De veertig-urige werkweek y I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Chéron's plannen Van het Oostelijk front De woelingen in Spanje Handgemeen in den Landdag Het nieuws van heden PROF. AALBERSE AAN HET WOORD ONAFHANKELIJK OF NIET? DE BAROMETER 'WOENSDAG 18 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling HOOVER DOET FLINK Roosevelt vóór de Stimson-doctrine Oostenrijk voor eeuwig neutraal? Algemeene belastingverhooging en bezuinigingen op oorlog Er zijn fouten gemaakt Het Weer Een Fransch plan Japansche bommen neergelaten op Chineesche troepen bij Tsitsikar Autostaking in Tsjecho- Slowakije Politieke toestand in Duitschland Hugenberg minister? Hij acht een definitieve beslissing op het oogenblik nog niet mogelijk Wachten tot Juni Prof. Aalberse Algemeen debat beëindigd De Pruisische nat.-socialisten val len de communisten aan De politie heeft overal de grootste moeite om de orde te handhaven Wapens uit Frankrijk Bommen in overvloed In een sneeuwstorm omgekomen Acht Italianen vermist OORLOGSTUIG UIT AMERIKA Kundt teruggeroepen Voor den Chaco-strijd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Amerika zegt ja, de Philippijnen verwerpen het aanbod Pauselijke protest-nota De ontbinding der Cosach IL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18280 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In de Vereenigde Staten is sinds lang een beweging gaande om het aan Amerika toe- behoorende ,deel der Philippijnen, de eilan dengroep in de Indische Archipel, binnen af- zienbaren tijd onafhankelijk te maken Deze beweging steunt vooral op economische motie ven. Zoolang immers dat deel der Philippijnen moet worden beschouwd en behandeld als Ame- rikaansch grondgebied, is het voor de Veree nigde Staten onmogelijk paal en perk te stellen aan de concurrentie der Philippijnsche land bouwproducten op de uiterst critieke Ameri kaansche markt voor agrarische voortbrengse len. Wordt het echter van de Vereenigde Staten losgemaakt, dan kan Amerika den invoer uit dit gebied naar willekeur aan banden leggen, zooals het reeds met die uit vreemde mogend heden heeft gedaan. Dit protectionistisch motief heeft in het land van den dollar zóóveel opgeld gedaan, dat het reeds is gekomen tot een offi cieel wetsontwerp, waarin voorgesteld wordt de Philippijnen binnen tien jaren onafhankelijk heid te verleenen. Doch president Hoover heeft over dit wetsontwerp zijn veto uitgesproken en wel om hoofdzakelijk politieke redenen. Vóór de vloot-conventie van Washington vormde het Amerikaansche deel der Philippijnen de belang rijkste basis voor de vloot der Vereenigde Staten in de Pacific. By deze conventie echter bedong Japan als voorwaarde voor zijn vlootbeperking, dat de Vereenigde Staten deze basis zouden opheffen. Amerika gaf toe en verplaatste haar naar de Hawaï-eilanden. Reeds maanden geleden heeft president Hoover in een schryven aan zyn staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Stimson te kennen ge geven, dat de onrustbarende ontwikkeling van het conflict in het Verre Oosten wel eens aan leiding zou kunnen worden tot het weer over brengen van de basis der Amerikaansche Stille Oceaan-vloot naar de Philippijnen. Indien dit ooit zou gebeuren, zou de vloot-conventie van Washington worden verbroken en de daaruit voortgevloeide vloot-overeenkomst van Londen op losse schroeven komen te staan. Bovendien zou Japan zich dan genoodzaakt zien zyn vloot weer uit te breiden, hetgeen het economisch en financieel in déplorabelen toestand verkeerende land van de Rijzende Zon en den dalenden Yen op ondrageiyke lasten zou jagen. Het is dus niette verwonderen, dat Japan met grooten argwaan elk woord van den president van de Vereenigde Staten onder de loupe neemt en dat het vuur en vlam heeft gevat op Hoover's toelichting van zyn veto inzake de onafhanke lijkheid der Philippijnen. In deze toelichting heeft Hoover gewezen op het gevaar, dat „anderen" een inbreuk zou den maken op de onafhankeiykheid der Philippynen, en de chaos in de wereld daardoor zou kunnen worden vergroot. De geest van im perialisme en de exploitatie van volken door andere rassen was, volgens hem, nog niet van de aarde verdreven, en dit was te bedenkeiyker nu de Westersche ideeën en de Oostersche stel sels van beschaving en regeering een sterke gisting in het leven hadden geroepen. Ofschoon Hoover Japan niet met name noemde, heeft het Hoover's zinspelingen op het vanuit Japan voor de Philippijnen dreigende gevaar opgevat als een rechtstreeksche belee- diging, want de Japanners, die zelf met solda tenlaarzen in het wilde weg trappen, hebben zelf o zoo gevoelige teenen. Bovendien heeft het aanvankelijke bericht van de Exchange Telegraph Cy., dat Hoover den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen en dien te Pa rijs instructie zou hebben gegeven er by de betreffende regeeringen op aan te dringen, dat de Volkenbond eindebjk inzake het Chineesch- Japansch conflict handelend dient op te tre den, aangezien er reeds te veel tyd verloren is gegaan en alle verzoeningspogingen zijn mis lukt, Japan nog sterker verontrust. Heeft Hoo ver werkeiyk een dergelijke Instructie gegeven, dan zou hy flink hebben gedaan ten laste van anderen. Want de Vereenigde Staten zyn geen lid van den Volkenbond en behoeven dus de mogelyk onaangename consequenties van een ^handelend optreden" van den bond niet te aanvaarden. Hoover zou dus slechts een man haftig gebaar hebben gemaakt zonder meer. Intusschen heeft Reuter een andere lezing van Hoover's instructie gegeven. Hoover zou alleen aan de Amerikaansche ge zanten hebben opgedragen nog ééns aan alle belanghebbenden mede te deelen, dat de Ver eenigde Staten blijven vasthouden aan 't stand punt, geen situatie te zullen erkennen, welke in strijd met het Kellogg-pact is ontstaan. De ze instructie zou het gevolg zyn van een onder houd tusschen Roosevelt en Stimson, waarbij Roosevelt zich een voorstander van de z.g.n. Stimson-doctrine zou hebben betoond. In dit laatste geval zou Japan dus niet behoeven te rekenen op een mildere houding van Roosevelt ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten, en ook dit is niet zonder beteekenis evenals het veelzeggende feit, dat dr. Yen, de Chineesche gedelegeerde by den Volkenbond, die jarenlang gezant van China te Washington is geweest, onlangs tot gezant in Sovjet-Rus- land, Japans tweeden grooten concurrent in het Verre Oosten werd benoemd. PARIJS, 17 Jan. (Reuter.) Het financieele sa- neeringsplan, dat minister Chéron hedenmiddag op het bureau van de Kamer heeft gedeponeerd, voorziet eerstens in bezuinigingen ten bedrage van 5.326 millioen en tweedens in belastingmaat regelen, welke 5.473 millioen francs moeten op brengen. Onder de bezuinigingen valt o.a. de schrap ping van pensioenen aan hertrouwde weduwen van oorlogsdeelnemers en de verhooging van den pensioen gerechtigden leeftijd van oud-front- stryders met 5 jaar. Als voorloopige maatregel voor 1933 zullen de ambtenaarssalarissen boven de 12000 francs wor den verlaagd. Op de oorlogsbegrooting zullen 638 millioen worden bezuinigd en wel op het minis terie van Oorlog ongeveer 160 millioen, op de overzeesche strijdkrachten rond 42 millioen, op het marine-departement 123 millioen, op het luchtvaartministerie 301 millioen en op Kolo niën 12 millioen. In 1833 zullen verder alle belastingplichtigen 5 pCt. meer moeten betalen dan tot dusver. Bij een begrootingsomzet van 52 milliard, bedraagt de openbare schuld 10.6 milliard. In de motiveering van het saneeringsplan wordt gezegd, dat het begrootingstekort van 10.6 milliard niet zoozeer veroorzaakt is door de cri sis, dan wel door de fouten, tusschen 1929 en '33 in de financieele politiek gemaakt. Overigens wordt verklaard, dat de crisis haar hoogtepunt gepasseerd is. De industrieele uit rusting des lands is in orde, de munt is stabiel dank zij de dekking, alleen vertoont de kapitaal markt verontrustende verschynselen. Voor Ché ron is het eenige geneesmiddel: een verlichting van de schatkist door krachtige, uiterst gestren ge maatregelen. Eerst daarna zal hy zyn toe vlucht nemen tot een consolidatie-leening van 15 milliard. PARUS, 18 Jan. (V.D.). Volgens de „Daily Te legraph" bestudeert de Fransche regeering thans een plan, waarbij Oostenrijk, gelijk tot dusverre Zwitserland alleen, voor eeuwig neutraal zou v/orden verklaard, hetgeen door den Volkenbond sou moeten worden gewaarborgd. In ten minste drie groote hoofdsteden zouden reeds desbetref fende besprekingen zijn gehouden. Het voor naamste deel van dezen, maatregel zou zijn den „Anschluss" voor goed te verhinderen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Hoogste stand: 776 m.M. te Vardö. Laagste stand: 733.8 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui- delijke tot Zuid-Oostelijken wind, betrok- ken tot zwaar bewolkt, wellicht eenige j= H sneeuw, temperatuur om het vriespunt S IE tot lichte vorst in het Zuid-Westen; in het Noord-Oosten lichte vorst. Zon op 8.02, onder 4.19. Licht op 4.49. Laatste Kwartier 19 Januari. MOEKDEN, 17 Jan. (Per telefoon). Een groot Japansch offensief tegen Timgliao, naby het einde van de Westelijke spooriyn van den Mandsjoerijschen spoorweg MoekdenTsitsikar, is volgens verklaringen van het Japansche hoofdkwartier door een luchtaanval op de stad Kai-Loe-Hsien ondernomen. In de omgeving dezer stad zijn groote Chineesche troepenmach ten samengetrokken. Kai-Loe-Hsien werd door Japansche vlieg tuigen met een groot aantal bommen bestrooid, die groote schade aanrichtte en onder de Chi neesche troepen aanzieniyke verliezen veroor zaakten. Volgens de Japansche waarnemingsvliégers zouden te Kai-Loe-Hsien en in de omgeving dezer stad naar schatting 50.000 man Chinee sche troepen verzameld zijn. Van Moekden uit zyn lichte cavalerie en infanterie naar Tungliau gestuurd, om de Japansche troepen te ver sterken. (UNITED PRESS) MOEKDEN, 17 Jan. (V. D.) Naar het Ja pansche hoofdkwartier mededeelt, is tusschen de plaatsen Chodsjin en Sjoemjan door de op standelingen opnieuw een trein tot ontsporing gebracht. Er zyn meer dan tien dooden en gewonden. De politie heeft een aantal Chineezen gear resteerd, die vermoedeiyk de daders zijn. Volgens het Japansche agentschap Simboe Rengo, is het uitgelekt dat communisten uit de streek langs den Chineeschen Oosterspoorweg op 13 Januari te Charbin byeen zün geweest, zy hebben toen resoluties goedgekeurd betref fende roode propaganda voor massabyeenkom- sten, met wapens en munitie, en het verwekken van ongeregeldheden op 1 Mei a.s. PRAAG, 17 Jan. (V. D.) De staking in het automobielbedryf van Tsjecho-Slowakije, welke veroorzaakt is door de verhooging der belastin gen enz., neemt scherper vormen aan. Te Praag zyn bijna 10.000 auto's uit het ge- heele land aangekomen, zelfs uit Karpathen- Rusland. Op een eiland in de Moldau heeft een luidruchtige protestvergadering plaats ge had. De auto's stonden in lange files op straat. De politie werd door de bestuurders gehoond. Alle pogingen de staking te doen mislukken, worden verhinderd. Eenige posters zyn gearres teerd. Op de Wenzelplatz is het tot botsingen gekomen tusschen politie en autobestuurders. Een aantal personen is gewond. BERLIJN, 17 Jan. (V. D.) In het midden punt der politieke belangstelling stond Dins dagochtend de kwestie, hoe de politieke toe stand naar aanleiding van de besprekingen tus schen Mgr. Kaas en Von Schleicher moet wor den beoordeeld. In parlementaire kringen schynt men van meening te zyn, dat Kaas by het onderhoud met den Rykskanselier niet zoo scherp afwy- zend heeft gestaan tegenover het plan om Hugenberg in het kabinet op te nemen, als in het orgaan der Christelyke vakvereenigingen ,Der Deutsche" werd gemeld. Kaas schynt als bemiddelaar te zullen optreden en niet onge neigd te zijn mede te werken aan een recon structie van het kabinet met opneming van Hugenberg. Tevoren zou hy echter een aantal politieke kwesties geregeld wenschen te zien. Het voornaamste punt van deze kwesties is de eisch van het Centrum, dat de oplossing langs parlementairen weg moet worden gevondec en dat niet langer geregeerd zal worden op de autoritaire wijze als Von Papen. Het schynt verder, dat het Centrum het er op aanlegt, dat de Ryksdag zal worden verdaagd en dat de re geering werkgelegenheid tot den herfst krygt. Hierbij moet echter rekening gehouden wor den met de elschen van Hugenberg, die weer opheldering moet hebben over de houding van Hitler. Men heeft echter den indruk, dat de nationaal-socialisten niet bereid zyn toe te stemmen in een dusdanige lange parlementaire pauze, doch den Rijksdag voor niet langer dan twee maanden willen verdagen. Hitier bevond zich Dinsdagochtend nog te Weimar; waarschyniyk zal hij in den loop van den dag naar Berlijn gaan. Met Hitier hebben dus nog geen besprekingen plaats gehad. Het gerucht, dat Hitier een onderhoud zou hebben gehad met Strasser, is uit de lucht gegrepen. Strasser bevindt zich nog steeds in het Zuiden. BERLIJN, 17 Jan. (W.B.) Hedenmiddag heeft Hitier te Berlijn een lang onderhoud gehad met Hugenberg. De Inhoud van het ge sprek werd door beiden volgens afspraak ge heim gehouden. Vermoedelyk is er echter gezocht naar een mogeiykheid, om alsnog tot overeenstemming te komen, teneinde een Rijksdagontbinding te voorkomen. KERRL In de internationale conferentie inzake de verkorting van den arbeidstijd was het vandaag de beurt aan de leden der Nederlandsche delegatie, die, met uitzondering van den heer Serrarens tot nu toe gezwegen hadden, het woord te voeren. Eerst sprak de werkgeversvertegenwoordiger, mr. Cort van der Linden, die zooals we reeds meldden gelyk de overige werkgevers zich tegen een wettelyke invoering van de 40-urige arbeidsweek verzette. In den namiddag kwam de Nederlandsche Regeeringsgedelegeerde, prof. Aalberse, aan het woord. Hij legde, volgens den Geneefschen corres pondent van het „Handelsblad", een korte ver klaring af, waarin hij uiteenzette, hoe hy de taak van deze voorbereidende conferentie op vatte. Twee vragen doen zich hierby voor. In de eerste plaats: kan de verkorting van den ar beidstijd een vermindering van de werkloosheid teweeg brengen? En ten tweede: hoe kan men aan de verschillende bezwaren, die gemaakt worden, tegemoet komen? Spr. is het met den Zwitserschen regeerings gedelegeerde eens, dat de conferentie de de tails moet bestudeeren en zien of het mogeiyk is de practische moeilijkheden te overwinnen. Hy wees er op, dat in Nederland de Hooge Raad van Arbeid en de Minister van Arbeid een onderzoek hebben ingesteld inzake de vraag, of de 40-urige werkweek een verminde ring van de werkloosheid kan teweegbrengen en sprak de hoop uit, dat dit onderzoek tegen Juni, wanneer de Arbeidsconferentie een definitief besluit zal moeten nemen, geëindigd zou zyn. In deze conferentie wordt reeds een onder zoek ingesteld door de uitwisseling van de ge gevens der verschillende landen en daarom achtte prof. Aalberse het niet mogelyk, dat de voorbereidende conferentie zich reeds definitief zou uitspreken. Zelfs wanneer men denkt, dat de moeilykheden, die de verwezenlyking van 't doel der conferentie in den weg staan, onover komelijk zijn. is het de plicht van deze con ferentie om de zaak grondig te onderzoeken. Bovendien heeft de conferentie den plicht te genover de millioenen werkloozen, die met on geduld het resultaat der conferentie afwachten, de maatregelen zoo grondig mogelyk te bestu deeren. Verder wees prof. Aalberse er op, dat in de conferentie zulke groote moeilijkheden naar voren zyn gebracht, dat hy moest erkennen, zelf op het oogenblik geen uitweg te zien, maar hy vroeg zich af, of het geoorloofd is de em- stige gevolgen der werkloosheid, zoowel van economischen, financieelen als moreelen aard, uit het oog te verliezen. Daarom kon hy zich alleen tegen de conventie uitspreken, wanneer grondig zou zyn aangetoond, dat toepassing van de 40-urige werkweek om economische en tech nische redenen geen vermindering van de werk loosheid zou medebrengen. Prof. Aalberse behield zich dan ook *t recht voor, om zich eerst wanneer de resultaten van de werkzaamheden der conferentie bekend zyn, vóór of tegen de conventie uit te spreken. Verder sprak nog een groot aantal werkge vers- en arbeidersgedelegeerden, die de beken de standpunten uiteenzetten. De Poolsche regeeringsgedelegeerde ver klaarde zich bereid aan de totstandkoming van de conventie mede te werken, doch deze moest voor een beperkten tyd gelden en voor een zeker aantal Europeesche en niet-Europeesche landen aanvaardbaar zijn. GENèVE, 17 Jan. (Reuter.) In de middag zitting der internationale conferentie voor de 40-urige arbeidsweek werden de algemeene de batten beëindigd en de tekst van een resolutie bekend gemaakt, ingediend door de regeerin gen van Nederland, België,, Frankrijk, S; Italië, Duitschland en Chili. De resolutie stelt vast, dat verkorting van den arbeidstijd een der middelen is tot vermindering van de werk loosheid; het doel der besprekingen is, een in ternationaal accoord tot stand te brengen, waardoor, het behoud van den levensstandaard der werknemers wordt gehandhaafd. De Engel- sche en de Portugeesche regeeringen hebben zich tegen de resolutie uitgesproken. ;eerm- uppj ;Pa^e- BERLIJN, 17 Jan. (W. B.) Hedenmiddag kwam de Pruisische Landdag voor het eerst na Kerstmis byeen. Communisten en natio naal-socialisten speelden het klaar, reeds in deze eerste zitting weer aan het bakkeleien te geraken. Tijdens de de batten over de voorstellen van de landbouw-commis- sie schold de com munistische spre ker Franken de nazi's uit voor: „Laf tuig." Een dertigtal nazi's stormden daarop naar het spreek gestoelte, commu nisten wilden hen tegenhouden, vaarop een hand gemeen ontstond. De overige com munistische en nat.-soc. Landdag leden wisten ech ter de strydenden te scheiden, alvorens ernstige ongelukken ge beurden. De nazi's hieven het Horst Wessel- lied aan. De zitting werd een kwartier geschorst. Na de neropening was de rust weergekeerd. De grootste onrustverwekkers, de communist Franken en de nationaal-socialist Blei, die Franken te lyf had willen gaan, werden door voorzitter Kerrl (nat. soc.) voor de zitting van heden geschorst. Prins August Wilhelm (Auwl) had zyn plaats in de nat.-soc. gelederen weer ingeno men. Men weet overigens dat het bericht, als zou de ex-keizer den leden van de Hohenzollern- familie verboden hebben lid te zyn van de N. S. D. A. P., is tegengesproken. MADRID, 17 Jan. (Reuter.) De onrust in Spanje duurt nog steeds voort. In verband met de activiteit der wijdvertakte extremistische en communistische benden heeft de politie niet alleen in de groote steden, doch ook in de dorpen de handen vol, om de rust te handhaven. Te Madrid zijn talryke verdachte personen gearresteerd, die in het bezit bleken van wa pens, ontplofbare stoffen en communistische pamfletten. Te Valencia, waar eveneens eenige arresta ties zijn verricht, werden ten huize van een der arrestanten dertig bommen gevonden. In Bilbao hebben gevechten plaats gehad tusschen de civiele garde en extremisten, waarbij eenige gewonden zyn gevallen. In een kerk werd een bom tot ontploffing gebracht, waardoor echter slechts geringe schade werd veroorzaakt. De politie is in het bezit gekomen van in lichtingen, waaruit blykt dat door de extremis ten wapens en zelfs machinegeweren uit Frank- ryk worden ingevoerd. Er werden papieren gevonden waaruit bleek, dat pistolen boekjes en machine-geweren woor denboeken genoemd werden. De autoriteiten zullen thans de controle aan de grens verscherpen en de ingevoerde wapens trachten op te sporen. Uit Casas Viejas by Cadix wordt gemeld, dat de politie by haar achtervolging in het ge bergte elf personen heeft gearresteerd- die deel hebben genomen aan den opstand van de vorige week. De burgemeester van Casas Viejas is van zijn post ontheven. MADRID, 17 Jan. (V. D.) De politie in de verschillende gemeenten vindt nog steeds bom men. Onlangs zyn in de stad Logrono door de politie opnieuw 200 bommen in beslag genomen. Te Murcia hebben extremisten getracht een klooster in brand te steken. De politie maakte het hun evenwel onmogelyk hun voornemen ten uitvoer te leggen. Te Ferrol zijn door de politie maatregelen genomen teneinde te verhinderen dat steeds weer sabotage bij de spoorwegen kan voor komen. In de buurt van Talavera hebben onbekend gebleven personen met steenen naar een trein gegooid. In Noord- en Midden-Spanje sneeuwt het hevig. Ook te Madrid ligt de sneeuw eenige centimeters dik. De sneeuw is overal blyven liggen. De laatste maal dat het in Spanje hevig heeft gesneeuwd was tien jaren geleden. Ook thans is het zeer koud. De temperatuur te Burgos is tot tien graden onder nul gedaald. Tengevolge van de sneeuw zyn twee goederentreinen ontspoord. LOCARNO, 17 Jan. (Reuter) Een achttal in woners van het Italiaansche plaatsje Crodo. die eenige dagen geleden naar Zwitserland vertrokken, worden sindsdien vermist. Men vreest, dat zij verongelukt zyn. Reddingscolon nes zyn naar de Taveriolo-Alp gezonden; hun werk wordt echter door den sterken sneeuw val zeer bemoeilykt. LA PAZ, 17 Jan. (Reuter.) Volgens de „Ra- zon" is de Duitsche generaal Kundt wegens drin gende aangelegenheden van het Chaco-front te ruggeroepen. Het bericht wordt druk besproken en men hecht er groote beteekenis aan. BUENOS AIRES, 17 Jan. (Reuter.) Volgens een bericht uit Arica in Chili is daar met het s.s. ..Santa Maria" een groote zending Ameri kaansche wapenen aangekomen, alsmede 900 kisten munitie en 8 vliegtuigen, alles bestemd voor de Boliviaansche troepen voor den stryd tegen Paraguay. WASHINGTON. 17 Jan. (Reuter.) Senator James Watson heeft een motie ingediend be treffende de ontwapening, inhoudend een ge- leidelyke vermindering van alle bewapeningen met 5 procent jaarlyks voor een periode van 10 jaar. Watson wil daartoe een verdrag tusschen de 10 voornaamste landen tot stand doen komen. De Nederlandsche regeeringsgedelegeerde op de intern, conferentie inzake de verkorting van den arbeidstijd te Genève, Prof. Aalberse, set zijn standpunt uiteen. Acht Italianen in de sneeuw omgekomen? De woelingen in Spanje duren voort. De politieke toestand in Duitschland. Hitier bij Hugenberg. Chéron's plannen tot saneering der Fransche Financiën. Amerikaansch oorlogstuig voor Bolivia? De Philippijnsche eilandengroep onafhankelijk of niet? Amerikaansche senaat neemt het voorstel aan. Frankrijk wil Oostenrijk voer eeuwig neutraal verklaren. Bij een ongeval op een werf der Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam kwamen twee nagel jongens om het leven. Arbeider verongelukt in Staatsmijn „F.mma." De roofoverval te De Pollen; zware straffen opgelegd. Dt „Krakatau" werkt weer. De verdwenen effecten teruggevonden. Trein ontspoord te Hoorn. Rede van den heer Stauning, premier van Denemarken, te 's-Gravenhage. WASHINGTON, 17 Jan. (Per telefoon.) De Amerikaansche Senaat heeft het voorstel, om de Philippijnen na een overgangsperiode van 10 jaar onafhankelyk te verklaren, met 66 te gen 26 stemmen aangenomen. De 2/3 meerder heid is dus bereikt, zoodat een veto van Hoo ver onmogelyk is gemaakt. De bul is nu tot wet geworden. De Amerikaansche bondsstaten, wier landbouw onder de concurrentie der Phi lippijnen te Ujden had, hebben hun wü door gezet. Men weet echter, dat het parlement der Philippijnen zelf de wet om economische rede nen onvoldoende wil verklaren. (United Press) ROME, 17 Jan. Z. H. Paus Pius XI heeft den Apostolischen Delagaat te Sofia opgedragen aan koning Boris een protest-nota te overhan digen tegen het orthodoxe doopsel van prises Marie Louise. Deze nota zegt, dat dit doopsel een schending is van de verplichtingen, die de souvereinen by hun huwelijk hebben aangegaan om al hun kinderen in den Katholieken godsdi,nst op te voeden. De overhaaste doop van koningin Giovanna's dochtertje volgens den Grieksch-Orthodoxen ritus heeft in de hoofdstad van Bulgarye, So fia, groot opzien gebaard- De Weensche correspondent van - de „Daily Herald" seint aan zyn blad, dat het prinsesje reeds gedoopt was, voor Giovanna's moeder, ko ningin Helena van Italië, die Roomsch-Katho- liek is, in Sofia was aangekomen. Men vermoedt, dat koning Boris het kind be slist wilde gedoopt hebben, voor zyn Roomsch- Katholieke schoonmoeder in Bulgarye arriveer de. SANTIAGO DE CHILI, 17 Jan. (Reuter.) De Kamer heeft het plan door de regeering inge diend, omtrent de ontbinding der Cosach, in zyn geheel aangenomen. De minister van financiën heeft nog ver klaard, dat de salpeter-productie vry zou zyn en gaf de verzekering van den steun der regee ring. Hy zeide verder, dat de betaling der door de Cosach uitgegeven obligaties gewaarborgd Hoogste stand op Woensdag 1 uur sluw; 750 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1