STADSNIEUWS BERNARD VAN LiEMT OPRUIMING Staten van Noord-Holland Compagnie des Chemins de Fer du Midi, BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 18 Jan. Steeds witte tanden GERHARD'S VERKLARING Fr.Frs. 109.000.000.- 5 pCt. Tienjarige Obligation (Bons décennaux) der Leening 1932-1942, Wisselkoersen SS-W..-j* WOENSDAG 18 JANUARI R. K. VOLKSBOND Kring Haarlem-Noord IJSPRET EN IJSGEVAAR Met reddingshaak gered IJSBAAN AAN DE KLEVERLAAN Tot zonsondergang geopend Commissie voor Arbeiders ontwikkeling OUDERS, WERKT MEE Laat uw kinderen niet met modder schieten Bond v. R. K. Jongenspatronaten MUZIEK LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Jacob Bijster, piano De Spoorwegraad English Association BURGERLIJKE STAND VANAF HEDEN Groote Jaarlijksche ERWULFT 9 - GR. H0UTSTR. 62 J. W. A. Beijnes Tachtig jaar Dacht men vroeger bij 't woord „brandstof" Aan kolen, cokes of takkenbos. Thans denkt als men dat gaat koopen, Ieder 't eerst aan HOENDERDOS Den soc.-dem. Gedeputeerden wordt de les gelezen Subsidie vroedvrouwen school gevestigd te PARIJS. UITGIFTE van gewaarborgd krachtens de conventie van 28 Juni 1921 met den Franschen Staat, goedgekeurd bij de Wet van 29 October 1921, in den vorm van CERTIFICATEN AAN TOONDER VAN 10 OBLIGATIËN Fr.Frs. 1000.- ELK, Ondergeteekenden berichten, dat zij de inschrijving op bovenvermelde certificaten aan toonder openstellen tot den koers van 93V2 pCt., vermeerderd met loopende rente, op DONDERDAG, 19 JANUARI 1933 te hunnen kantore alsmede te 's-Gravenhage en Rotterdam bij de bijkantoren van de Nederlandsch Indische Handels bank, N.V. en de Incasso-Bank N.V., alwaar prospectussen, inschrijvingsbiljetten zoomede de Voorwaarden van Admini stratie verkrijgbaar zijn. NE0ERLAN0SCH INDISCHE HANDELSBANK, N.V. INCASSO-BANK N.V LA30UCHERE Co. N.V. Amsterdam, 14 Januari 1933. In aansluiting aan bovenstaande mededeeling bericht de TRUST- EN ADMINISTRATIEMAATSCHAPPIJ „INTERLAND", N.V., gevestigd te Amsterdam dat zij eene afdeeling geopend heeft voor de administratie der 5 pCt. 10-jarige oblUatiën 1932-1942 (bons décennaux) der COMPAGNIE DES CHEMINS DE FER DU MIDI. Exemplaren der voorwaarden van administratie zijn te haren kantore, Tesseischadestraat 12. verkrijgbaar. Amsterdam. 14 Januari 1933. Ondergeteekende brengt ter kennis, dat bij acte, d.d. 18 Januari 1933, ten overstaan van Notaris R. NICOLAï, te Amsterdam verleden, aan het slot van Artikel 3 der door haar op 14 dezer uitgegeven Voorwaarden van Administratie, betreffende boven genoemde leening, de navolgende zinsnede is toegevoegd' Echter kunnen ter keuze van den inleveraar de origineele obligatiën ook te Amsterdam ter beschikking worden gesteld tegen betaling van de daardoor ontstane meerdere kosten. TRUST- EN ADMINISTRATIE-MAATSCHAPPIJ „INTERLAND" N.V. Amsterdam, 18 Januari 1933. AGENDA 19 Januari WOENSDAG 18 JANUARI 1933 Vorige koersen 8- 7V 7* In het Restaurant „Suisse" hield gisteravond Kring Haarlem Noord van den R. K. Volks bond zijn eerste ledenvergadering. De vergade ring stond onder leiding van den kringvoor zitter den heer J. Veltman. Mede aanwezig was de heer J. Ph. H. Castricum, als voorzitter van den R. K. Volksbond afd .Haarlem. De voorzitter hield een duidelijke en sympa thieke inleiding over doel en werking van den kring, toetsend aan de werkwijze van de afdee- ling Haarlem. Na deze inleiding gaf spreker een uiteenzet ting van doel en werking der verschillende onderaf deelingen: deelname aan de cursussen van de commissie voor arbeidersontwikkeling; begrafenisonderneming; spaarkas St. Nicolaas; Coöperatie .Arbeid Ade'.t"; Retraitefonds. Door verschillende aanwezigen werden in lichtingen gevraagd over de werking dezer onderafdeelingen, welke door den heer Castri cum uitvoerig werden uiteengezet, vooral wat betreft de bakkerij .Arbeid Adelt". Eveneens werd door den heer Castricum de groote noodzakelijkheid aangetoond van de ge sloten retraite, welke aan de leden van den kring dezelfde financieele vcordeelen zal geven als aan de leden in Haarlem. De werking van de Spaarkas „St. Nicolaas" welke ten doel heeft op voordeellge wijze brand stoffen aan de leden te verschaffen, werd ook ten zeerste aanbevolen. Uit de vergadering kwamen verschillende stemmen op om een definitief bestuur te kiezen. De voorzitter zeide toe, dat nog eenige zaken met het oude bestuur geregeld moeten worden en dan zal een vergadering belegd worden. Den leden werd op het hart gedrukt naar can- didaten uit te zien, die de balengen van de leden naar waarde zullen weten te behar tigen en mede zullen werken aan den opbouw en de uitbreiding onzer katholieke arbeiders beweging. De voorzitter getuigde dan ook in zijn slot woord dat deze eerste bijeenkomst moet be schouwd worden als een praatavond, om elkan der te leeren kennen en te weten te komen wat er onder ons leeft en wat men wil. Thans kan het bestuur beginnen met leiding te geven. Spreker hoopte dat deze nieuw opgerichte kring veel en vruchtdragend werk zal mogen verrichten en sloot hiermede deze eerste zeer goed geslaagde bijeenkomst. Dinsdagmiddag ongeveer kwart over vier be gaven zich eenige jongens op het ijs van den Cray enes iersrngeL Het ijs was echter nog niet sterk genoeg, met t gevo.g dat de negenjarige P. P. er dosrheen zakte. Door geschreeuw wist hij de aandaent van een voorbijganger, den heer A. F., te trek ken, die hem met den reddingshaak van de brug weer op den wal trok. Hij werd naar zijn woning aan den Bronstee- weg gebracht. Bovengenoemde ijsbaan zal voorloopig tot zonsondergang open gesteld worden. Er zijn nog geen wedstrijden uitgeschreven. Het ijs is m goede conditie. Deze eerste bijeenkomst in dit seizoen van bovenstaande arbeiderscommissie is zeer goed geslaagd. Mevrouw Ellen Russe hield een lezing over Frederik van Eeden als tooneelschrijver en so ciaal hervormer, met voordracht uit zijn «Heks van Haarlem". In dit opzicht klonken de snellere deelen veel al het origineelst, en was het Andante con es- pressione het meest reminisceerend geschreven langzame deel. Rabaud en Rachmaninoff kwa men hier telkens weer om 'n hoekje kijken. Maar hinderlijk was dit in ieder geval niet, om dat de uitwerking toch steeds een persoonlijk cachet bleef behouden. De componist werd be halve met applaus gehuldigd met 'n fraaie bloe menmand. Hij bracht z'n succes over aan diri gent Schuurman en de orkestleden, die de hier en daar rhythmisch verre van gemakkelijke partituur met groote toewijding, zij het mis schien niet overal even onberispelijk en geluk kig verklankten. De ouverture „Cyrano de Bergerac", den H. O. V.-leden van 'n drietal vorige uitvoerin gen bekend, ging met het noodige elan het symphonisch gedicht „Saul en David" van Haag- schen Conservatorium-directeur vooraf. Aldus in keurige chronologische volgorde wijl beide werken dateeren uit de glorierijke Utrechtsche periode, nl. respectievelijk uit 1905 en 1906. Het laatstgenoemde werk, op. 24 het was voor de H. O. V. een eerste uitvoering mag bogen op dezelfde compositorische kwaliteiten als de Cyrano-ouverture. Minder episch, doch daaren tegen van een fraaie lyriek, waaraan het sterke contrast tusschen beide hoofdgedachten, den harpspelenden David en den somber gestemden Saul, het noodige relief verleent. Releveeren we de goed doch misschien nog te weinig poë tisch gespeelde harp-partij en de fraai-voorge- dragen cello- en fagot-trekjes. Het werk werd evenals het vorige enthousiast ontvangen. Gesloten werd met de behoudens 'n enkel rommelig moment zeer verdienstelijk gespeelde Piet Hein-rhapsodie van Peter v. Anrooy. Dat onze ook onze moderne componisten die vaderlandsche liederenbron niet vaker aanbo ren, is zeker betreurenswaardig. Het louter- abstracte muzikale denkvermogen is immers blijkt het niet herhaaldelijk niet tot in het oneindige rekbaar! J. S. De politie bereiken den laatsten tijd herhaal delijk klachten, dat de jeugd, die, in een soort pistooltje, een nieuw stuk speelgoed gekregen heeft, hier meer dan ergerlijk baldadigheid mee pleegt. Dit pistooltje vullen ze met water, modder of een andere vloeibare vuiligheid en schieten hiermee dan op voorbijgangers en passeerende kinderen. 't Is zeker, dat hiermede in hevige mate bal dadig te werk wordt gegaan. Daar het bedoelde speeltuig nog niet alge meen verbreid is, verzoekt de politie de ouders mede te werken en strenge maatregelen te ne men, dat dit euvel zich niet uitbreidt, daar het optreden hiertegen nu nog succes kan hebben. In de aula van het Jeugdhuis „St. Bavo" aan de Westergracht hield de Haarlemsche Bond van R. K. Jongenspatronaten zijn eersten jaar vergadering. Na het openingswoord van den voorzitter, kapelaanTh. W. M. van der Lugt, bracht de secretaris, de heer H. Willenborg, het jaarver slag uit. Evenals uit het openingswoord, bleek uit het jaarverslag, dat dè jeugdleiderscursus uitstekend verloopen was, terwijl ook de onder- wüs-instituten van den bond, de handelsavond school en de vervolgcursus, welke resp. 150 en 88 leerlingen tellen, er goed voorstaan. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. Jonckbloedt, liet eveneens een optimis tische toon hooren. De bond staat er financieel niet slecht voor. Beide jaarverslagen werden met een hartelijk woord van dank goedgekeurd. Een bestuursvoorstel tot herziening van de regeling van het schoolgeld voor het volgend schooljaar werd goedgekeurd. Vervolgens werden een drietal commissies in gesteld, n.l. tot het nazien der kas, tot her ziening van het huishoudelijk reglement en voor den te houden districtsdag. Na de rondvraag volgde sluiting met den patronaatsgroet. Het was wel een zeer bijzonder programma dat dirigent Schuurman ons gisterenavond voor zette. Uitsluitend gewijd aan de verklanking van werken van Hollandsche componisten. Voor de pauze 'n tweetal jongeren, met name Hans Straesser (1902) en Jacob Bijster (even eens van 1902) en er na de oudere garde, Jo- han Wagenaar (1862) die einde vorig jaar z'n zeventigsten verjaardag vierde, en Peter v. An rooy (1879). Van Hans Straesser kregen we een orkest suite te hooren, die hij „Uitzichten doopte, 'n vijftal Korte Satzen, welke elk hun eigen the matisch materiaal hebben. En welke juist daar door ons niet vermochten te boeien, laten we dit er onmiddellijk bijvoegen, hoe verdienste lijk het opus overigens onder Schuurman s lei ding werd verklankt. Naar onze meening is hier sprake van een teveel aan thematisch materiaal, dat zoo goed als nergens is doorgewerkt. Het „uitzicht" blijft bepaald tot een vaak zeer vluchtigen blik; soms reeds na twee drie maten duikt een nieuwe gedachte op, een beginmotief, dat bijna nergens logisch wordt doorgevoerd en uitgeput. Een werk aizoo dat arm is aan in houd. al is het rijk aan facetten en al mogen wij de instrumentatie in ieder geval knap en gelukkig noemen. Het succes dat het opus mocht behalen leek ons meer 'n hulde aan het orkest voor z'n interpretatie dan aan den componist: want het applaus was slechts matig en terug houdend. We mogen geen oogenblik het Haarlemsche publiek van chauvinisme verdenken, wanneer het aan de compositie van den stadgenoot Ja cob Bijster, een concert voor klavier met or kestbegeleiding, waarin de componist zelf als solist optrad, blijkens het herhaalde hartelijk applaus, de voorkeur gaf. In Zuidelijker stre ken zou men mogelijk de ovatie wat luidruch tiger hebben gebracht, maar de Haarlemmers blijven steeds wat meer gereserveerd oud-Hol- landsch „deftig". Ket applaus was nochtans wel verdiend, want deze nieuwe compositie van Jacob Bijster, die zich opnieuw een pianist vol temperament en begaafdheid toonde, bezat kwa liteiten afgezien van het genreverschil Suite en concert welke het eerstgespeelde opus niet had. Hier niet alleen een duidelijk aangegeven muz-kale gedachte, die op interessante manier wordt uitgesponnen, een draad, die, telkens weer opgenomen, altijd goed te volgen blijft, maar ook een uitwerking, die getuigt van zuiver en gezond muzikaal inzicht. De Ned. Tuinbouwraad heeft, in overleg met de drie Centrale Landbouworganisaties ter be noeming in den Spoorwegraad voorgedragen de heeren F. V. Valstar te Naaldwijk en G. W. Strotnk te Steenwijkerwold; pl.verv. J. Poels te Venray en ir. W. J. M. Dekker te Haarlem. Dinsdagavond werd onder de auspiciën van de .English Association" in de bovenzalen van „De Kroon" aan de Groote Markt, een lezing gehouden door prof. H. B. Charlton over „ten dencies in the modern drama". Als inleiding behandelde hij Manchester als centrum van het moderne drama, dat uit ruim 200 verschillende tooneelstukken bestaat. Van 19121914 valt een reveil van van moderne drama te bespeuren, waarvoor de Manchester Guardian zich bijzonder intersseert. Het mo derne engelsche drama kent vrijwel geen poë tische stukken. Spreker beschouwt Shaw als een der grootste schrijvers van het moderne drama, dat geen symbolische voorstellingen be oogt, maar de realiteiten zuiver wil weergeven. „Een lange uiteenzetting volgde van wat een drama is; het moet zijn „a thrill play" en moet een conflict weergeven van lichamen of geeseshoudingen of karakers, hetgeen door den acteur inderdaad moet beleefd worden. Een en ander werd aangetoond door de weergave van een scène van Romeo en Julia. Dan volgden eenige beschouwingen over Ib sen als schrijver van moderne drama's en over de stukken „Mand and Superman" en ,Arms in the man" van Shaw. Met enkele woorden gewaagde spreker van het Iersch theater om met eenige beschouwin gen over „war plays" en „local plays" zijn zeer interessante en vlotte lezing te beëindigen. Spreker is een gezellig causeur en heeft van begin tot het eind een stevig contact met een dankbaar auditorium. Ondertrouwd 17 Jan. P. Snel en C. Wou denbei g. A. van Doorn en W. Willems. Geboren: 14 Jan. J. C. Huis in 't Veld— Soetens, d. 15 Jan. J. van PuttenStiphout, z. H. M. Schoor!Hulsebosch, z. 16 Jan. E. WesselsHolla, z. 17 Jan. A Mol—v. Dijk, d. Overleden: 16 Jan. J. C. Nijssen, 72 jaar, Grebberstraat. G., 3 mnd., d. van D. H. A. Kooü, Zocherstraat. W. A H. Douwes—de Boer, 65 jaar, Westerhoutpark. H. J. van Dijk, 91 Jaar, Rustenburger laan. M. HendriksHar- revelt, 58 jaar, Gasthuisvest. G. H. van Halen, 12. jaar. Rijnstraat. van DIVERSE COUPONS - TAPIJTEN LOOPERS en KARPETTEN, alsmede ENIGE SALON-, EETKAMER- EN SLAAPKAMERMEUBELEN. en overzijde 67 Over de siering van den tachtigsten verjaar dag van den heer J. W. A. Beijnes te Haarlem, kunnen wij nog melden, dat des middags Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, den jarige persoonlijk kwam geluk- wenschen. Verder boden nog hun gelukwen- schen aan Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, de hoogeerw. heer dr. Th. M. Vlaming, de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. deken van Haarlem, verschillende pastoors en kapelaans der stad, mr. J. N. J. E. Heerkens ihijssen, lid der Eerste Kamer, dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede, eenige doc toren, de heer Aug. Lindner, oud-voorzitter der St. Vincentiusvereeniging te Amsterdam, ver tegenwoordigers van verschillende vereenigin- gen te Haarlem en tenslotte nog een deputatie van het personeel van de N. V. Drukkerij „De Spaarnestad", die tevens een fraai bloemstuk overhandigde. „Het is mij aangenaam te kunnen mede deelen, dat wij reeds meer dan t5 jaren tand pasta Chlorodont gebruiken en dat deze 011 nooit beeft teleurgesteld! Wij hebben stee ls witte tanden en een aangenamen smaak in den mond, mede omdat wij ook sinds lang Ohlorodont - mondwater gebiuiken. Boven dien wordt door onzegeheele familie alleen gebruik gemaakt van CbIorodout-tanden- borstels (w.g)C Cbudoba. Fr.. Verlangt a'Ieen de eebte Chlorodont tandpas'a. tube s cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. (Vervolg) Bij het voorstel tot het verleenen van eeh vacantietoelage aan provinciale ambtenaren, deelt de heer GERHARD mede, dat beantwoor ding der vraag, of het geheele college van Ged. Staten achter deze voordracht staat, niet in overeenstemming zou zijn met de collegiale verantwoordelijkheid. Zou men bij elke voor dracht de meening van alle Gedeputeerden willen weten, dan zouden de Staten daartoe den wensch te kennen moeten geven. Spr. persoonlijk acht de vraag ongepast, om dat de Prov. Staten slechts te maken hebben met de ingediende voordracht. Waarom brengen ervaren leden als de heer Abrahams deze zaak ter sprake? Bij elke voordracht zal men aan het slot gewaar worden, hoe de leden van Ged Staten zullen stemmen. Het is wel meer gebeurd, dat een lid van Ged. Staten een voordracht verdedigd heeft, omdat hij daarvoor aangewezen was, maar tegen de voordracht stemde. Ged. Staten zullen geen wijziging brengen in hun tot nu toe gevolgden regel, niet de stem mingen in Ged. Staten over voordrachten naar voren te brengen. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.H.) acht de huidige tijdsomstandigheden nog min der gunstig voor het verleenen van een vacan tietoelage dan het vorige jaar. Hij zal tegen de voordracht stemmen. De heer KETELAAR (VII.) acht de collegia liteit van het college van Ged. Staten niet ge- o'-onden, als medegedeeld wordt, hoe de stem verhouding in hun college was ten aandien Spr. vraagt niet naar de per soonlijkheden. Nu de loonsverlaging aanvaard is, zal spr.'s fractie ten aanzien van de vacantietoelage met Ged. Staten medegaan en voor de voordracht stemmen. Spr. komt op de verklaring, door den heer Gerhard bij het voorstel tot loonsverlaging af gelegd, en zegt, dat het van belang is te weten een veranderde houding bij leden van Ged. Sta ten. De heeren GERHARD en MICHELS achtten de omstandigheden tot loonsverlaging bij be handeling in de Prov Staten ongewijzigd, maar moet men dan andere omstandigheden mede laten gelden voor de uiteindelijke beslissing? Tusschen de indiening der voordracht en de behandeling er van in de Prov. Staten waren toch niet nieuwe voorvallen voorgekomen, welke konden wettigen een veranderde houding. De gestelde vraag acht spr. zeker voor discus sie vatbaar en de Prov. Staten mogen haar on getwijfeld stellen. De vergadering wordt geschorst. In de Dinsdagmiddag voortgezette vergade ring der Prov. Staten van Noord-Holland is allereerst voortgezet de behandeling van de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van een vacantietoeslag aan het provinciaal personeel. De heer VULIK (R. K.) wil de toelage wel verleenen, al is dit slechts voor 1 jaar. De heer POLAK (S. D. A. P.) schetste de be- teekenis var. de toelage en geeft als zijn mee ning te kennen, dat juist nu, in den vooral voor de verdrukten zoo moeilijken tijd, het ver leenen van een toelage noodzakelijk is. Spr. begrijpt niet, waar de leden den moed vandaan halen, in zedelijke verontwaardiging uit te barsten over de verklaring van de Ge deputeerden Gerhard en Michels. Het was een duidelijke verklaring, waarin de zaken onom wonden gezegd werden. Men kan over die ver klaring praten, maar men moet dit niet als iets onverantwoordelijks voorstellen. Het is een politieke geschiedenis, waarbij geen personen ter sprake komen. Maar laat het halfslachtige medelijden uit zijn. De heer BOISSEVAIN (VB.) wijst op de uit te geven door de Trust- en Administratie- maatschappij „Interland", N.V. te Amsterdam. tot des namiddags 4 uur noodzakelijkheid der loonkorting voor provin ciaal personeel, waartoe in December besloten is en oordeelt, dat geen vacantietoelage meer verleend moet worden. Er moeten nu eenmaal maatregelen getroffen worden, welke een ge volg zijn der depressie. Er moet naar gestreefd worden, de uitgaven in overeenstemming te doen zijn met de in de komende jaren te ver wachten inkomsten. Ten aanzien van de verklaring van den heer Gerhard is spr. van oordeel, dat de daarin ge schetste handelwijze een onrechtmatige daad ls. Het is onverklaarbaar, dat men zijn stem ont houdt aan een voorstel, aan welks tot stand koming men eerst meegewerkt heeft en dat doet op gronden, niet aan het provinciaal be lang ontleend. Spr. gelooft, dat hier wat meer achter zit, daarbü denkende aan de door de Federatie af gedwongen ontslagneming van drie soc.-dem. raadsleden te Amsterdam. De soc.-dem. verte genwoordigers in openbare lichamen zijn niet meer vrij in hun loonpolitiek. De instanties be- slissen De heer SNEEVLIET (Rev. Soc. P.) bepleit verleening van de vacantietoelage. Voorts be spreekt hij de verklaring van den heer Ger hard en merkt daarbij op, dat de Vrijz.-Dem. niet de eerst-geroepenen zijn, om de S.D.A.F. over deze verklaring ter verantwoording te roepen. De verklaring van den heer Gerhard acht spr. geen verklaring. Wat daarin staat, wisten de heeren ook reeds bij de samenstelling der voordracht. De heer Gerhard had moeten ver klaren, dat de soc.-dem. in Noord-Holland zich niet de luxe konden veroorloven, welke hun partijgenooten in Groningen zich konden per- mitteeren. Dat ware duidelijk geweest. De heer J. J. DE VRIES (R.K.) betoogt de noodzakelijkheid van opheffing van den ar beider. Het verstrekken van vacantietoelagë is een sociaal recht van den arbeider. De heer GERHARD verdedigt de voordracht tot verleening van vacantietoelage. Die verlee ning moet onder het oog gezien blijven wor den, als de toestand hetzelfde blijft of beter wordt. Wordt hij slechter, dan valt geen uit zicht te openen op verdere verleening. Hij acht het niet wijsgeerig van den heer Polak, om nu reeds te zeggen, dat ook volgende jaren de toelage toegekend moet worden. Wat zijn verklaring bij de voordracht tot loonkorting aangaat, spr. vindt het ongepast, dat gevraagd is, hoe zij eerst stemden en hoe zij nu stemmen. Men mag daarnaar niet vra gen. Het staat vrij, er over te oordeelen en ook over de roerselen, welke er misschien achter zitten of er achter gezocht worden, maar men mag geen antwoord verlangen. Door den heer Boissevain is iets achter de verklaring gezocht en hij heeft gevraagd, of de beslissing genomen is door vrije mannen of opgelegd door hoogere instanties. Spr. verwijst te dien aanzien naar zijn in December afge legde verklaring, waarin hij het eerst vóór- en daarna tegenstemmen bij de loonkorting gemo tiveerd heeft. Spr. heeft er behoefte aan, mede te deelen, dat de medeleden van Ged. Staten een volko men loyale houding tegenover den heer Mi chels en spr. hebben aangenomen na het be kend worden van de veranderde houding van hen. De voordracht van Ged, Staten wordt aan genomen met 49—16 stemmen. Goedgekeurd wordt, na een (onverstaanbare) opmerking van dr. VAN SPANJE (R.K.)de voordracht tot het verleenen van een bijdrage groot 20 pet, van het tekort tot een maximum van 10.000, in het exploitatie-tekort der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam. Ged. Staten worden gemachtigd, de provin cie borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkomst van geldleening van de R. K. Vereeniging voor Kindervacantie- en Her- Stellingsoorden, te Egmond aan Zee, tot een bedrag van ten hoogste ƒ25.000 voor de uit breiding van het koloniehuis der vereênlging. Bij het voorstel van Ged. Staten, afwijzend te beschikken op het verzoek van de Centrale Commissie ter verbetering van de melkwinning in Noord-Holland, stelt de heer ABRAHAMS (V. D.) voor, over 1933 500 subsidie te geven. Dit voorstel wordt met 3618 stemmen ver worpen, waarna het afwijzend prae-advies van Ged. Staten z. h. st. aangenomen wordt. Een voorstel-Beuzemaker (C. P. H.), de ver eeniging „Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland" over 1933, 1934 en 1935 telken- jare ƒ1000 subsidie te verleenen, wordt ver worpen met 346 stemmen, waarna het af wijzend prae-adVies van Ged. Staten z. h. st. aangenomen wordt. De heer SAJET (S. D. A. P.) verdedigt een voorstel, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop thans wordt voorzien in de ver pleging van geestelijk abnormale kinderen en jèugdige personen, naar de behoefte in het ge west aan verplegingsruimte voor deze patiën ten en naar de wijze, waarop daarin zou kun nen worden voorzien en inmiddels de gelegen heid te scheppen voor de verpleging dezer pa tiënten in een der provinciale ziekenhuizen. Zijn oorspronkelijk voorstel, waartegenover Ged. Staten afwijzend stonden, trekt hij In. De VOORZITTER deelt mede, dat zy bereid zijn, het gevraagde onderzoek te willen tnstel- len, terwijl zij het tweede deel van het verzoek intrekken. Gebouw „St. Bavo" „Kunst na Arbeid", 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur Be stuur R. K. Juvenaat, 3 uur. Schouwburg, Jansweg Propaganda-avond Schilderspatroons, kwart over 8. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat Haar lemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen, half 9. St. Joseph's Gezellengebouw, Jansstraat Repetitie H. D„ 8 uur Spreekuur Prae- ses, half 9half 10. Gouvernementsgebouw, Dreef Prov. Staten van Noordholland, half 11. Palace Bioscoopvoorstelingen en variété, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Smedenpatroons, 8 u. „Esperanto", 8 uur Bestuur Spoorwegper soneel, 8 uur „Proza", 8 uur Fabrieks arbeiders, 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling^ door George Robert, 23 uur. Restaurant „De Kroon" Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond, half 8. Hotel Lion d'Or Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Haar lem, kwart over 8. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. BLOEMENDAAL Aaadhuis, Overveen Gemeenteraad, 2 uur. De heer HEIJERMANS (S. D. A. P.) trekt zijn voorstel betreffende subsidieregeling inzake de verpleging van krankzinnigen in en stelt voor, een onderzoek in te stellen, of de provinciale subsidieregeling ten gevolge heeft, dat krank zinnigen te laat of op ondoelmatige wijze wor den opgenomen. Dit onderzoek zeggen Ged. Staten toe. Een voorstel-Heijermans tot wijziging der re geling ter tegemoetkoming in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen gaat naar Ged. Staten om prae-advies. De vergadering wordt verdaagd. Hedenmorgen werd de vergadering der Prov. Staten van Nooord-Holland voortgezet. Wijzigingen van verschillende reglementen van polderbesturen worden vastgesteld. i Bij het voorstel tot opheffing van de bannen Wormer, Jisp en Nek ontwikkelen de heeren BEST (V.D.) en DE JONG SCHOUWENBURG (C.H.) bezwaren tegen het voorstel. De laatste wijst op de bezwaren van ingelanden en gaat na, dat Ged. Staten geen rekening met die be zwaren willen houden. Hij gelooft, dat de ban nen haar werkzaamheden, door haar reeds drie eeuwen verricht, zelf wel kunnen voortzetten. Van verandering van den toestand verwacht spr. geen verbetering. Moet menr Indien er geen-.os overwegende belangen zijn, ingaan tegen de ver langens van de polderbesturen? Spr. zal, om dit alles, tegen de voordracht De heer STAPEL (V. B.) verklaard zich ook tegen de opheffing der bannen; de heer ZEE MAN (S. D. A. P.) is voor het voorstel. Het lid van Ged. Staten de heer KOOIMAN (V. D.) schetst den bestaanden toestand, geeft aan, dat de bannen slechts over eenige slooten schouw houden en wijst in dit verband op haar geringe werkzaamheden. Ged. Staten zijn van oordeel, dat na aan neming van dit voorstel, op den daardoor in geslagen weg moet worden voortgegaan, al kunnen niet alle bannen voor opheffing in aanmerking komen. Na de invoering van de Gemeentewet van 1851 zijn reeds vele bannen opgeheven; In Zuid-Holland reeds een halve eeuw geleden. Ook in Noord-Holland zijn ver schillende opgeheven. Waar dit gebeurd is, ver langt men ze niet meer terug. Wordt vervolgd. WOENSDAG, 18 Jan. Vorige koersen Londen 6.35% 8.32% Berlijn 59*13 59.15 Parijs 9.72 9.7194 Brussel 34.50 34.50 Zwitserland 47.93 47.97% Weenen Kopenhagen 41.69 41.50 Stockholm 45.55 45.50 Oslo 42.70 42.10 New Vork (cable) 2.49 2.18% Borne 12.75 12.75 Pre..7.3754 7.37 Madrid 20.34 20.35 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 10244 10244 4% Nederland 1916 101)4 10 <h 4 Nederland 1981 100)4 100 5 Nederl. 1932 101 10.M 4% N Ind. 1926 AB95& 95)4 Banken Koloniale Bank 59 59 Indische Bank 57 55 Cert. Handel-Mij68)4 6854 Industrieën Unilever 110 110)4 üalvé Delft 64 64 Alg. Kunstzijde 35 34 Van Berkel's Pat. 19% 19 Nieuwe Philips 18% 130 Küch Accoustlek 3 2*1(6 Ned. Ford H5 116 Industr. Buitenland Anaconda 7)6 1% Bethlehem Steel \5Xe 16 U. S Steel 28% 9Mi U. S. Leather 3)s Intern Nickel 8)4 8)4 Mtlnbouw Boeton Mijnbouw 15 19. Alg. Exploratie '27% 124 Redjang Lebong 99% 97)4 Petroleum Gaboes 18 18 Kon Olie 151% 153)4 Perlak 81 fcl Continental Oil5 5 Feudawa 5f% 5)4 62% 40% 25 19H 17 32 22 1% 35 3)4 3H ie>t 57 Vorige koersen Shell Union OU -fe Rubber A'dam Rubber 60)4 Bandar 44 Dell Batavia Rubber 25 Serbadjadl 23 Silau 17% V. 1. O 032 Allied 22 Intercontln. Rubber1H Scheepvaart Java Ch. Japan 35 Holl. Amerika Lijn 3J4 Dito Gem. Etgend3)4 Kon. Ned. Stoomb17H Scheepvaart-Unie 57 Suiker H. V. Am Jav. Cultuur '2° Poerworedjo 41u 40 Vorstenlanden Actions Idem Tabak SenemtSib 1111! T1111-*-*Ii 140 140 Spoorwegen Union Pacific 74% Wabash 2% Erie 6 Kansas City South8 South. Rallw. 544 74)4 1X1 5)4 8)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2