De Graalreis naar Berlijn Poging tot moord De effecten terug RADIO-PROGRAMM Bloeasfien en Wijn* MARKTEN WOENSDAG 18 JANUARI INDRUKKEN VAN EEN GRAALLEIDSTER NEDERLANDER UIT BELGIË GEZET De voorzitter der O.S.P. zou te Antwerpen spreken Crisiswet-v. d. Bergh De Tweede Kamer over het voor- stel om dadelijke uitwinning te voorkomen DE SPOORWEGPLANNEN De personeelsinkrimping gaat voorloopig door HET CONFLICT TE IJMUIDEN Weigering om uit te varen UIT DE STEENNIJVERHEID Geen bedrijfsraad in voorbereiding Donderdag 19 Jan. 1933 Betaling geldboeten Nadere voorzieningen voorgesteld Een derde slachtoffer Van het ongeluk bij Schalkwijk VORDERING AFGEWEZEN VER. van NED. WIJNHANDELAARS Een plotseling krankzinnig ge worden man brengt zijn vrouw ernstige wonden toe Doodelijke val Onschadelijk gemaakt DE „KRAK AT AU" WERKT WEER Erupties waargenomen S. had de bezittingen van zijn tweede vrouw op naam van zijn eerste gezet Curator legt beslag Trein ontspoord Nabij het stationsemplacement Hoorn De roofoverval te De Pollen Zware straffen voor de daders DOODELIJK MIJNONGEVAL Een arbeider bedolven TWEE NAGELJONGENS VERONGELUKT Van een stelling geslagen CORRESPONDENTIE UITLOTINGEN Hollandsche Grondkredietbank Beschaving 461e STAATSLOTERIJ Mej. D. B„ Vrouwe van Nazareth, schrijft ons: U hebt in verschillende artikelen reeds ge lezen van den tocht der Graalmeisjes naar Ber lijn, maar misschien vindt U t ook wel prettig om X van een anderen kant te hooren, nl van die der Graalleden en -leidsters zelf. Over het spel en de aubade voor de Bisschop pen zal 'k maar niet meer schrijven, dat heeft ook in alle Duitsche bladen gestaan; 'k vertel liever wat kleine, leuke voorvallen. U weet, dat we in 2 treinen naar Berlijn zijn gegaan? Eén vanuit Rotterdam en één vanuit Amsterdam. We hebben op de heenreis de groote verantwoordelijkheid gevoeld: van het slagen van dit Rorate-Spiel hing het af, of Berlijn nu ineens „een stoot zou krijgen"! We wisten ook, dat alle leeren en repeteeren, alle voorzorgen nog niet baten, als God er Zijn Ze gen niet op geeft. We gingen als Zijn aposte len, we gingen de „Groszstadt" op een bijzon dere manier vertellen, dat God alleen ge lukkig maakt. Dus de heele Graal, van het kleinste Kruiskind tot de meest gevormde leid ster had geofferd en gebeden; zoo écht den hemel geweld aangedaan. En zoo o.a. zweeg van den Amsterdamschen trein iedere wagen op z'n beurt een uur. om te bidden, en was de Rot- terdamsche trein elk uur op een gong-tee- ken, dat langs alle wagons gegeven werd een tijdlang in het diepste stilzwijgen gehuld. De conducteurs keken wel eens gek: „Jetzt schlafen sie alle" merkte er eens eentje op maar ja', ze moesten maar aan die manieren wennen! In Berlijn gaat de trein hoog boven de stra ten. Boven de „Aiexander-platz" stopten we; in minder dan geen tijd stond 't beneden zwart van de menschen, die allen naar boven stonden te staren, t Zal ook wel een aardig gezicht ge weest zijn: zoo'n heele lichte trein vol jonge meisjes in al die kleuren. Men riep: „Sind Sie vom Gral?" Wij knikten hevig en men wuifde heel elegant of nam den hoed af. We bogen keurig terug, maar we sprongen van pleizier bijna tegen het plafond, dat in een trein niet zoo hoog is. „Ze weten dat we komen." We waren gauw in onze „Heimen", sliepen niet lang, maar goed, en stonden om half acht voor de Hedwigs-Kirche. De Schupo's vonden "t zoo'n wonderlijke bedoening: meer dan 1000 Jonge meisjes, die zich doodstil hielden; er be hoefde maar gewezen te worden „groenen, roo- den" enz. en alles liep op rolletjes. Binnen in de kerk was 't fijn!! Onze Duitsche zussen zongen Kerstliedjes en wij het Veni Sancte Spiritus, dat we immers allemaal kunnen droo- ment Na de Mis stonden onze leuke bussen weer allemaal voor ons klaar; t liefst kroop je daar in op de bovenverdieping natuurlijkBranden burger Tor, Potsdamerplatz, Unter den Lin den.... de Duitsche Gralmadel zongen een voudige liedjes, die we heel gauw konden mee zingen.... Een heel dikke Schupo stond langs den weg, hü kreeg'n extra-hoeraatje; denkelyk mogen ze niet wuiven, maar z'n heele gezicht glansde van genoegen. Trouwens alle menschen waren zoo uitbundig leuk en aardig, dat we ons tot diep in ons hartekamertje getroffen voelden! We hielden opeens van die menschen, niet alleen omdat O. L. Heer het wil, maar zoo maar, zonder moeite. In 't Sportpalast was de koffie nog „nicht-fertig"; zonder ook maar iets te zeggen, at ieder haar boterhammetjes op. Toen de optocht door de stad. 'k Geloof, dat de meeste Berlijners behalve de goede Ka tholieken tot den middag slapen ('t was Zon dag); overal zag je van die genoeglijke tafe reeltjes: een heele familie met slaperige ge zichten in huisjasjes, chambercloaks, peignors, voor een raam, in stomme verbazing naar zoo'n groep vroegwandelaarsters kijkend. We zongen alles wat we kenden; een keer zelfs „in een blauwgeruiten Kiel".... 't Leek opeens weer een nieuw liedje tusschen al die grauwe steenen huizen. Ja, grauw en grijs is het stukje van Berlijn, dat we zagen; de stra ten zijn er alle prachtig breed, maar "t lijkt net een cementen stad; zelfs de boomen leken niet echt. De opschriften van winkels lijken wel allemaal op chocolareep-omslagen; maar de lichtreclames zijn geweldig fijn en mooi! De Berliners zijn, geloof ik, heel netjes op hun stad, want we zagen een vrouwtje zeker van de stadsreiniging met een emmer water en een borstel (op Zondagochtend!) den voet van een paar parkeerborden wasschen. Maar nu verder over onzen optocht, 't Waren er eigenlijk twee: die van óns en die van de menschen nè&st ons, want ze liepen in dezelfde maat en met gezichten, of ze op afstandmarsch wilden gaanWe groetten natuurlijk eerbie dig O. L. Heer in iedere kerk, tot groote ver wondering van het publiek. Maar men riep niets, integendeel, de kleine boefjes, die hier in Holland vaak zoo vervelend zijn, liepen hier met angstvallige zorg naar onze vlaggen te kij ken en als er 'n slip van in de modder dreigde te zakken, grepen ze die en droegen 'm fier, of t iets heel kostbaars was. De repetities.... daar zullen we maar over zwijgen, dat is zwoegen geweest! Met 't Sport palast raakten we al gauw heelemaal ver trouwd. We kennen 't Stadion door en door, nu t Sportpalast en.... wat zal er nu volgen? We hadden 's avonds nog net tijd, om gauw "n boterhammetje te eten; het publiek stroom de al binnen. Na nog even samen in t Duitsch en in t Hollandsch gebeden te hebben om Gods Zegen over den avond, konden we beginnen. We hebben maar één gedachte gehad: We spelen voor God en t moét lukken Na afloop moesten we haastje repje weg naar onzen trein. Eerst afscheid nemen van onze Duitsche Gralmadel; we wilden ze wel zóó mee nemen. Weer andere Graalmeisjes zeiden: „Ik zou wel in Berlijn willen wonen." Juist toen we vertrekken wilden, stroomde het Sportpalast uit de menschen drongen om de bussen heen we koorden: „Wir ha ben zu- Dinsdagavond zou de heer P. J. Schmidt uit Amsterdam, voorzitter van de Onafhankelijk Socialistische Partij, voor den Socialistischen Studiekring te Antwerpen spreken over „We reldcrisis en Revolutionnaire Strijd". Bij de vergaderzaal aangekomen werd hij opgewacht door een tiental politie-agenten, wier chef hem verzocht mede te willen gaan naar den commissaris van politie. Plotseling zag de heer Schmidt zich gescheiden van de bestuurders van de Antwerpsche Vereeniging, waarvoor hij zou spreken, en omringd door politie-agenten en rechercheurs, die hem on danks zijn protest naar het station brachten. Onder escorte van eenige rechercheurs werd hü per trein over de grens naar Rosendaai ge bracht. Hem werd slechts gezegd, dat hij als ongewenschte vreemdeling uit België werd ge zet, terwijl nadere uitleg hem werd geweigerd, en hij ook geen gelegenheid meer kreeg zich met iemand in verbinding te stellen. De vergaderzaal, waarin de meeste bezoekers reeds aanwezig waren toen de heer Schmidt arriveerde, werd door de politie gesloten ge houden, totdat hij uit de buurt was verwijderd. sammen nur ein Ideal: Gott sei Herr der Welt, das will der Gral!" de menschen koorden al mee. Ze keken, of ze ons graag mochten en groetten steeds maar en wenschten een goede reis. Na een laatsten groet aan de conducteurs, Schupo's, stationsbeambten, vertrok onze trein. Onderweg hebben we O. L. Heer nog eens heel hartelijk bedankt.... hebben we geslapen.... gelachen.... Toen we Amsterdam binnenreden, waren we ineens weer zoo frisch als een hoentje, maar wisten niet of we nu vandaag of gisteren ge speeld hadden, of t dan werkelijk Maandag ochtend was en waarom al die menschen met leelijke gezichten rondliepen; ze hadden toch een heelen nacht goed geslapen! Maar ja't was Maandagochtend en t Rorate-Spiel wós geslaagden een conducteur kwam ons ver tellen, dat t Spel per radio goed overgekomen was en dat de Bisschoppen zoo mooi gesproken hadden! Van 't laatste wisten we nog niets af: dus: een daverend hoera! We gingen weer aan 1 werk. \erschenen is het voorloopig verslag omtrent de hernieuwde overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsvoorstel van den heer van den Bergh c.s. houdende bepa lingen strekkende om den rechter de gelegen heid te geven dadelijke uitwinning te voorko men naar aanleiding van geldelijke moeilijk heden ten gevolge van de heerschende econo mische crisis. Aan de algemeene opmerkingen ontleenen wij het volgende: Vele leden waren van meening, dat in deze materie met juridische voorzieningen weinig of geen werkelijk nut kan worden gesticht. Hun groote bezwaar was, dat bij het verleenen van uitstel aan één van de partijen bij een overeenkomst de wederpartij onvermijdelijk in het gedrang komt. Zoodoende worden lasten opgelegd aan diegenen, die toevallig met me deburgers door contractueele banden zijn ver inden. Niet alleen wordt op deze wijze het beginsel van de bindendheid der contracten op bedenkelijke wijze ondermijnd, doch er be staat bij deze methode ook niet de minste waarborg. Betoogd werd, dat ook het gewijzigde voor stel, indien het wet wordt, belemmerend zal werken op het herstel van het vertrouwen m het economisch leven. Bovendien, zoo betoogden eenige leden, maakt het voorschrift van artikel 16 omtrent de publi catie de regeling in haar werking praktisch gelijk aan surséance van betaling. De invoe ging van het instituut van den raadgevenden curator gaat eveneens in die richting. Een af zonderlijke regeling naast de surséance scheen hun daarom weinig noodzakelijk. Verschillende andere leden waren echter van meening, dat het voorstel een zoodanige ver betering heeft ondergaan, dat van de thans voorgestelde regeling de voordeelen ongetwij feld de nadeelen zullen overtreffen. Dat de last op de sehuldeischers komt te drukken, is nu eenmaal onvermijdelijk; het voorstel bevat trouwens deugdelijke waarborgen tegen mis bruik. Eenige leden wezen er op, dat de Crisis pachtwet de geldelijke moeilijkheden van de pachters naar de eigenaren en de hypotheek houders verplaatst heeft en dat de voorgestel de regeling daarvan een noodzakelijke aanvul ling vormt. De „Telegraaf" meldt, dat de invoering van de Diesel-electrische tractie bij de Nederland- sche Spoorwegen, waarover wij reeds uitvoerig bericht hebben, eerder uitbreiding dan inkrim ping van personeel ten gevolge zal hebben, daar er nu meer treinen gaan loopen. Zeer waarschijnlijk acht men het ook, dat bij de invoering van deze tractie op groote schaal het jongere locomotief-personeel in aanmerking zal komen voor de functies, welke beschikbaar komen, als bestuurder van de Diesel-electrische treinen. Men zal zich verder herinneren, dat de direc tie medio December in een conferentie met den Personeelraad inzake de op wachtgeldstel ling van jonger personeel heeft medegedeeld het oog te hebben op een 60-tal jongere loco motiefbeambten. In het geheel waren er in den locomotief dienst ongeveer 250 man overcompleet. Daarvan liad de directie een kleine 200 man met tewerkstelling aan anderen arbeid kunnen helpen. Voor de bedoelde plusminus 60 leer ling-machinisten en leerling-machinisten voor lichten dienst kon echter geen werk meer wor den gevonden. De directie besloot daarom hen, die het minste aantal dienstjaren hebben, op wachtgeld te stellen. Het blad verneemt thans bü zijn navraag of in verband met de invoering van de Diesel- electrische tractie deze op wachtgeldstelling zou worden achterwege gelaten, dat zulks niet het geval zal zijn. De op wachtgeldstelling van het machine-personeel zal thans met 1 Februari a.s. plaats vinden. Het duurt voorloopig nog geruimen tijd aldus deelde men het blad mede vóór de nieuwe verkeersmiddelen bij de Ned. Spoorwe gen worden ingevoerd. Verder moet niet verge ten worden, dat het op wachtgeld te stellen personeel den eersten tijd nog vol loon ont vangt. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van den Christelijken Bond van Transportarbeiders met de leden-zeelieden te IJmuiden. Medegedeeld werd, dat het contract voor de zeelieden even als dat voor de havenarbeiders reeds geteekend was en dat dus uitgevaren moest worden. Even eens de havenarbeiders echter weigerden de 200 aanwezige zeelieden uit te varen, zoolang de verslechteringen door de reeders niet waren ingetrokken. Dezer dagen hebben wij bericht, dat de ar beidersorganisaties in de steen-industrie een brief tot de werkgevers gericht hadden, naar aanleiding van het afloopen der collectieve arbeidscontracten in dien tak van industrie. In dit schrijven werd gewezen op de mogelijk- HUIZEN (296 M.) K.R.O. 8 u. Morgen concert; N.C.R.V 10 u. Gramofoonmuziek; 10.15 morgendienst door Ds. P. van Vliet; 10.45 Gramofoonmuziek; K.R.O. 11 u. Gra mofoonmuziek; 11.30 Godsdiensthalfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12 uur Politie berichten; 12.15 K.R.O.-orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud; 1 uur Gramofoonmuziek; 1.20 K.R.O.-orkest N.C.R.V. 2 uur hand- werkcursus; 3 uur Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4 uur Zeemansuurtje; 5 uur be speling van het studio-orgel populaire mu- jiek; 5.45 cursus handenarbeid voor onze jeugd; 6.15 „Onze Ned. monumenten" door Ds. G. R. Bax; 6.45 Knipcursus; 7 uur Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt" door C. A. Crayé; 7.30 politiebe richten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8 uur „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch; 10.40 Persberich ten van Vaz Dias; 10.50 Gramofoonmuziek. HILVERSUM. (1875 M.) 8 uur A.V.R.O. Gramofoonmuziek; 10 uur Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 So- llstenconcert; 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand: „Zoute soezen": 11.30 voortzetting solisten concert; 12 uur Lunchconcert door het Avro-kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt; Tusschenspel van gramofoonmuziek; 2 uur Vrouwenhalfuurtje; 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.45 Gramofoonmuziek Roy Fox en zijn Band; 3 uur naaicursus door Mevrouw Ida de Leeuwv. Rees; 3.45 Gramofoon muziek, Roy Fox; 4 uur Halfuur voor zie ken en ouden van dagen; door Ant. van □ijk; 4.30 Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep; 5 uur verhalen voor grootere kinderen, door Antoinette van Dijk; 5.30 Avro-kleinorkest; 3.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7 uur Avro-kleinorkest; 7.30 Engelsche les voor 'evorderden door Fred Fry; 8 uur Tijdsein 3n Persberichten van het Persbureau te Am sterdam; 8.05 Gramofoonmuziek; 8.15 aan sluiting met het Concertgebouw te Amster dam, Concertgebouw-orkest, o.l.v. Eduard van Beinum, Solist: Alexander Schmuller, viool. In de pauze: gramofoonmuziek: 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11 uur Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias; 11.05 gramofoonmuziek; 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL. (509 M.j 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 Gramofoonmuziek; 6.35 idem; 8.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. (1153 M.) 11.20 Strijk orkest o.l.v. Max Skalka; 2.40 het orkest van restaurant „Wivex" o.l.v. Teddy Petersen; 7.30 Omroep-symphonieorkest o.l.v. Gregor Fitelberg: 10.10 dansmuziek door de Band van „National Scala" o.l.v. Kai Julian. BERLIJN (419 M.). 3.50 Concert door het omroeporkest o.l.v. Paul Scheinpflug; 5.30 Weensche volksmuziek door het Dietrichs Schrammelkwartet; 7 uur populair concert door Bernard Derksen en zijn kapel; 8.05 Luisterspel. HAMBURG (372 M.) 12.35 GramofoonmU- ;iek; 1.30 idem; 3.50 concert; 8.35 Norag- orkest o.l.v. Horst Platen; 9.50 Dansmuziek O.I.W. Gerard Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 11.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 4.50 Oude muziek; 7.20 Zie programma Hamburg. LANGENBERG (472 M.j 11.20 Populair concert o.l.v. Gorlich; 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt; 4.20 Vesperconcert door het West- duitsche kamerorkest ol.v. Spitz; 7.50 „Ari adne auf Naxos", opera, van Strauss; 9.50 Dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort; 1.05 Concert; 4.25 Con cert door het Metropole Hotel-orkest o.l.v. Colombo; 10 uur Concert door het B.B.C.- orkest o.l.v. Caterall; 11.05 Ambrose en zijn orkest PARIJS (EIFFEL, 1446 M.) 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (RADIO, 1725 M.) 8.05 Gramo foonmuziek; 12.50 Populair concert; 6 50 Gramofoonmuziek; 8.10 Populair concert; 9.50 Gramofoonmuziek. MILAAN. (331 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 3.20 Orkestmuziek; 8.20 Opera-uitzending. ROME. (441 M.) 4.50 Orkestconcert; 8.05 concert o.l.v. Santarelli. WEENEN. (517 M.j 4.15 Gramofoonmuz.; 5 uur idem; 7 uur Dansmuziek, door de Charley Gaudriot Jazz-kapel; 9.30 Concert uit de Léhar-zaal. WARSCHAU (1411 M.j 5.20 Populair con cert; 7.20 idem, o.l.v. St. Nawrot; 9.35 popu lair concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER (460 M.) 6.50 „Tann- hauser" opera in drie bedrijven, van Wag ner. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS heid, bij de hernieuwing dezer contracten re kening te houden met de werkzaamheden van een wellicht spoedig in te stellen bedrijfsraad. Thans waarschuwt men ons van werkgevers zijde, dat uit dit bericht niet afgeleid mag worden, dat deze plannen reeds een punt van bespreking tusschen partijen vormen of zullen vormen. Voor een „bedrijfsraad in voorbereiding" is toch ongetwijfeld meer noodig dan het zen den van een brief door een der betrokken par ty ijen aan de andere. Het is ons niet bekend, of ook andere groe pen van werkgevers in onze industrie een der gelijk schryven ontvingen, maar de patroons organisatie der „groote rivieren", die dit ver zoek ontving, heeft de arbeidersorganisaties bericht gezonden, voorloop-g zelfs niet genegen te zyn, hierover besprekingen te voeren. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen betreffende de beta'ing van geldboeten en van het geldelyk bedrag, waarop verbeurdverklaarde voorwerpen by de uitspraak worden geschat. Het ontwerp bedoelt een technische herzie ning op een enkel punt van de genoemde re gelingen. Art. 24 tweede lid van het Wetboek van Strafrecht bepaalt teneinde ten uitvoerleg ging op de goederen en inkomsten en vervan gende vrijheidsstraf zooveel mogelijk te voor komen dat de verdachte altijd, dus ook nog op het tydstip, dat met de executies zal wor den begonnen (wellicht lang na verloop der oorspronkelyk gestelde termynen) bevoegd biyft, zich door betaling alsnog van de t- borspronkelijke geldboete, of van het daar van overgebleven gedeelte, te bevrijden. Het zelfde geldt, ingevolge art. 34, zesde lid, ten aanzien van betaiing alsnog van het oorspron kelijke bedrag, waarop verbeurdverklaarde voor werpen bij de uitspraak worden geschat. Deze laatste voorschriften hebben, speciaal in tyden van malaise als de tegenwoordige, tot practisch gevolg, dat talloozen de termynen. waarbinnen geldboeten en geschatte waarden moeten worden voldaan, zonder meer laten verloopen en eerst tot betaling overgaan op het oogenblik, dat het tot verhaal op hun goederen of inkomsten komt of zy voor de vervangende vrijheidsstraf worden aangehouden. Dit vormt aldus de minister van justitie in de memorie van toelichting zonder twijfel een misstand. Allereerst wordt aldus de eer bied voor de wet niet grooter, daar termijnen rechtstreeks op grond van wetsvoorschriften gesteld, zonder verder gevolg blyken te kunner, worden veronachtzaamd. Doch daarnaast ont staan voor den Staat ook weer rechtstreeks nadeelen, zooals administratieve werkzaamhe den ter voorbereiding van de tenuitvoerleggin gen op grond van wanbetaling en niet onaan- zienlyk renteverlies (aan boeten en geschatte bedragen wordt per 'jaar in totaal één twee milüoen gulden ontvangen, van welk bedrag onder de tegenwoordige wetgeving ten minste de helft eerst na afloop van den gestelden ter- myn binnenkomt.) In het wetsontwerp nu wordt voorgesteld de kosten in zulke gevallen te verhoogen met 20 pet., nochtans met een minimum van één gul den. Ook het derde slachtoffer van hot ongeluk op den onbewaakteii overweg te Schalkwyk, de heer T. de Groot uit Ameide, is nu te Utrecht in de Rijksklinieken aan de bekomen verwon dingen overleden. Havas bericht ons uit Reims, dat de recht bank aldaar afwyzend heeft beschikt op een vordering eener Nederiandsche firma, die 2M> millioen francs schadevergoeding verlangde tegen de „Société de Verreries Mécaniques Champensises" wegens een kwestie aangaande een Amerikaansch glaswerkpatent. De recht bank was van oordeel dat het patent gemeen goed was geworden. Bekijk een bloem eens van nabij: Wat wil een bloem U geven? 't Is goedheid, schoonheid en genot, *t Is geur en kleur en leven. Zij zingt een wonderbaarlijk lied, Zij jubelt en zij fluistert, En ongelukkig hij of zij, Die nooit goed heeft geluisterd Bekijk den wijn eens van nabij: Wat wil de wijn U geven? Oök goedheid, schoonheid en genot, Oók geur en kleur en leven. Ook hij zingt ér een wonder lied Hij jubelt en hij fluistert. En hij of zij heeft veel gemist, Die niet goed heeft geluisterd. Een bloem is wijn, wijn is een bloem. Ons door Natuur „geschonken", Hun beider goedheid, leven, geur, Wordt door den Mensch gedronken. Nadruk verboden CLINGE DOORENBOS. De vrouw van den heer van E. te Spanbroek, die zich op den zolder van haar woning bevond, is daar van op onverklaarbare wflze naar beneden gevallen en bekwam zoodanig letsel, dat zy eenige oogenblikken later overleed, In den afgeloopen nacht heeft zich in de Kranestraat te Den Haag een drama afge speeld waarbij twee echtelieden levensgevaar lijk werden gewond. Omstreeks half twee hoorden agenten van politie een hevig gegil in die straat; zij zagen toen dat uit het perceel no. 27, bewoond door den fotograaf H. G., een vrouw ernstig bloe dende naar buiten kwam, gevolgd door een man, die met een dolk In de hand liep. Toen de agenten nader by kwamen, rende de man op hen toe en gaf een der agenten met het dolkmes een snede over vier vingers van de linkerhand. De agent zag zich genoodzaakt uit noodweer een tweetal revolverschoten te lossen en trof daarby den man in het been en In den buik. De G. G. D., die inmiddels te hulp was ge roepen, heeft beide ernstig gewonde personen de vrouw bleek een 12-tal dolksteken en snywonden aan het hoofd, de handen, den buik en de beenen te hebben bekomen naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, waar zy hedennacht nog in levensgevaar verkeerde. De vrouw kon nog verklaren dat haar man om streeks één uur plotseling krankzinnig was geworden en haar met het dolkmes had aan gevallen, met het gemelde droevig gevolg. De toestand van krankzinnigheid van Gr. werd door de medici bevestigd. Uiteraard was de agent van politie daarmee niet bekend, toen hy zyn revolverschoten loste. De agent heeft zich ziek gemeld. Van ochtend was de toestand van de vrouw naar omstandigheden bevredigend, die van den man nog ernstig. SERANG, 17 Jan. (Aneta). Na eenige weken geen werking te hebben vertoond, werkte de Krakatau gisteravond wederom. Erupties wer den waargenomen, welke een hoogte bereikten van 1200 meter. Naar ons van verschillende zijden werd medegedeeld, zyn de effecten, ter waarde van twee ton, die de vorige week door het recherche-bureau „Snatager" als vermist wer den opgegeven, Maandag teruggezonden. De zaak betreft hier een huweiyks-drama tusschen man en vrouw. De man S„ wiens aan houding en voorgeleiding de vorige week in een buitengewoon Politieblad door den Officier van Justitie te Arnhem werd verzocht, was sedert eenige maanden voor de tweede maal gehuwd; thans met mevrouw P. te Rhenen. Korten tyd na zijn huwelyk heeft S. kans gezien twee ton aan effecten, toebehoorende aan zyn vrouw, te bemachtigen en is daarmee naar zijn eerste vrouw te 's-Gravenhage teruggekeerd. De advocaten van de benadeelde echtgenoote en de politie hadden spoedig een vermoeden van de ware toedracht der zaak. Het faillissement van de eerste vrouw van S. werd aangevraagd en Maandag door de rechtbank uitgesproken. Een onderzoek wees uit, dat de effecten op haar naam gedeponeerd waren by een groote bank instelling te 's-Gravenhage, waar zij door den curator in haar faillissement in beslag genomen werden. Dinsdagavond is het locaaltreintje Hoorn— Medemblik, dat om 6.16 uit Hoorn vertrok, juist enkele honderden meters vanaf het emplace ment Hoorn ontspoord, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand. Bij de kruising van de banen naar Enkhuizen en Medemblik liepen de locomotief en de twee v/agens geheel uit hun spoor. Daardoor was het treinverkeer naar en van Enkhuizen gestremd. Alleen naar Medemblik was de baan nog juist vrij. Een en ander veroorzaakte nog al stoornis in den treinenloop. Om ongeveer 9 uur had men na hard werken de beide wagens weer op de rails. De locomotief stond in een moeilijke positie naast het spoor, doch ook die hoopte men weer spoedig op gang te hebben. Persooniyke ongevallen kwamen niet voor. De materieele schade is niet groot. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de zaak tegen W. A„ schilder te Daarlerveen gemeente Hellendoorn en H. P. en R. K„ respectievelijk veenarbeiders te Sib- culo gemeente Vriezenveen, verdachten inzake den roofoverval te De Pollen op den landbou wer Aman en zyn echtgenoote. Deze zyn des nachts overvallen en gekneveld, waarna de roovers met ongeveer vyfhonderd gulden zyn verdwenen. Het vonnis luidde tegen A. vyf jaar, tegen P. 3% jaar en tegen K. twee jaar gevangenisstraf De eisch luidde resp. vier, 3 ys en 3H jaar ge vangenisstraf. In alle vonnissen wordt de tyd in preventieve hechtenis doorgebracht, van de gevangenisstraf afgetrokken. Dinsdagmiddag heeft in de Staatsmyn „Em ma" te Heerlen, een doodelyk ongeval plaats ge had. De arbeider A. T. van Kesteren uit Pas- sart-Nieuwenhagen, die met een anderen arbei der bezig was met ondergrondsche werkzaamhe den op de 410-Meterverdieping, is onder val lend gesteente geraakt en bedolven. De man was op slag dood. Zyn kameraad bekwam lichte verwondingen. Het slachtoffer was ongehuwd. Dinsdagmiddag is op de werf van de Neder iandsche Scheepsbouw Maatschappy aan den Cornells Douwesweg te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk gescnled, dat aan twee jonge lieden het lever, heeft gekost. Twee nageljongens, de twintig-jarige Stam en de zeventien-jarige Sundert, bevonden zich op dat tydstip op een tien meter hooge stel ling, waar zy een zware yzeren plaat, die om hoog werd geheschen, tegen de spanten van een in aanbouw zijnd schip moesten bevestigen. Ongelukkigerwyze geraakte de plaat by het op- hyschen in slingerende beweging, met het nood lottig gevolg, dat zij tegen de stelling terecht kwam. Door den hevigen schok brak het ge deelte van de stellage waar de jongens ston den af, zoodat beiden omlaag stortten. Onmid- dellyk schoot er van alle kanten personeel van de maatschappij toe. Het bleek dat Stam reeds dood was; Sundert was zeer ernstig gewond en Is In zorgwekkenden toestand naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Na aankomst is hy daar overleden. Politie en Arbeidsinspectie stellen een onder zoek In. Joh. van Herp:; aannemer van grond- en wa terwerken. Gelieve ons nader adres op te geven. Bij de op 16 dezer plaats gehad hebbende uitloting werden de volgende series uitgeloot: 4753, 6539, 7113, 12808, 14884, 15175, 17023, 18279, 26155, 27943, 28466, 28504, 31984, 35349, 39904, 40158, 41245, 41621, 42003, 44365, 46415, 46448, 47319, 50847, 52698, 55403, 56136, 56828, 58208, 58385, 59442, 60192, 61030, 61132, 61207. 64292, 64544, C6330, 66790, 69849. De nummer trekking heeft 15 Februari a.s. plaats. Beschaving. Een woord, een begrip, waarover boekdeelen te vullen zijn. Beschaving. Soms lijkt ze verdwazing. We leven temidden van een moderne beschaving en 't is soms alsof we in een gekkenhuis leven. De negerbands schetteren de zalen vol en onze ooren doof. De dansers krioelen dooreen alsof dansen schuifelen is geworden. En dan komt er ineens bijvoorbeeld zoo'n groepje gezonde volksmenschen als de bergbewoners uit de Poolsche Tatra en wij beschaafdemoderne menschen gaan er naar zien als naar een bijzonderheidEn we verade men. We voelen als 't ware den fris- schen bergwind ons tegenwaaien. We zijn ietwat jaloersch. Naar het natuurlijkenaar het zui vere ongedwongene, naar het vanzelf opgekomene uit een bergvolk gaan we kijken als naar een „curiositeit". Het simpele, het primitieve, het eenvou dige bekoort ons als iets nieuws, iets ongekends. We staren er naar als naar een rariteit. Wij „beschaafde" menschen zijn toch rare wezens. Iets meer natuurlijkheid moesten we onder ons cultiveeren en wat er in ons eigen volk nog aan gezonden volksgeest in leven en kunst, in klee derdracht en levensuiting over is, dienden we zorgvuldig te bewaren. AMSTERDAM, 18 Januari Veemarkt Aangevoerd 313 vette kalveren: le kw. 0.54 tot 0.62, 2e kw. 0.46 tot 0.52, 3e kw. 0.34 tot 0.42 per kg. levend gewicht; 32 nuchtere kalveren per stuk 5.00 tot 10.00; vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 kg. 0.34 tot 0.36 per kg. slaeht- gewicht; zware varkens 0.32 tot 0.33, vette var kens 0.31 tot 0.32. 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Markt verloop: Vette kalveren aanvoer tame ly k ruim; handel vlug en iets hoogere pryzen by het begin en dalende pryzen aan het einde der markt; nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel vlug en geen veranderde prijzen; var kens tamelijke aanvoer; handel sleepend; pry zen als Maandag; veel vraag naar vleeschvar kens. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Januari 500 K.G. Peen 1.70; 470000 K.G. Roode Kool 1.70—3.40; ld. doorschot 0.90—2.00; 72.000 K.G. Gele kool 0.60—1.80 31.000 K.G. Deen- sche Witte Kool .60—0.80; 13.000 K.G. Uien: Gele Uien 2.80—3.50; Gele Drielingen 2.20 —2.80. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Jan. Noordermarkt- bond. Aangevoerd werden: 8500 Kg. uien: Drie lingen 2.702.90; uien 2.903.30; grove uien 2,703; 40400 Kg. roode kool 2.304.30, doorschot 1-402.70: 35000 Kg. Deensche witte kool 0.60— 0.70, idem doprschot 0.60; 22600 Kg. gele kool 1.302.30, idem doorschot 1—1.70. Alles per 100 Kg. Doorgedraaid 800 Kg. gele, 15100 Kg. Deen sche witte. WOERDEN, 18 Januari. Kaasmarkt. Aanvoer 103 partyen, le soort met R.M. 28—30; 2e soort met R.M. 25—27. Handel, matig. PURMEREND, 17 Jan. Gemeentelijke Kaas- beurs. Verhandeld 19 partijen, wegende pi. m. 30.000 K.G., Handel goed. Hoogste prys 22.00 p. 100 pond. PURMEREND, 17 Jan. Coöperatieve Centrale Eiervelling Purmerend G. A. Eierenveiling. Aan gevoerd 15000 stuks eendeneieren, 72000 stuks kipeleren. Prijs 70-80 K.G. 4.205.30. 65-66 K.G. 3.503.80, 63-64 K.G. 3.403.60, 60-62 K. G. t 50.000.— 5000.— f 1000.— 400.— t 200.— 100.— (Niet officieel) Trekking van Woensdag 18 Januari 1933 5e Klasse, 3e L(|st HOOGE PRIJZEN 14536 3352 1704 4491 4952 9474 15260 18790 17689 2788 1589 6216 6439 18034 19430 Prijzen van 70. 136 198 245 613 692 700 736 905 910 985 1128 1166 1311 1422 1447 1472 1487 1597 1773 1862 1899 2158 2242 2317 2366 2398 2602 2371 2745 2763 3079 3117 3162 3376 3438 3594 3632 3638 3675 3891 4352 4548 4571 4680 4744 4827 4950 5066 5091 5220 5508 5521 5587 5633 5923 5924 6005 6090 6110 6329 6370 6426 6697 6805 6894 6954 7192 7220 7226 7251 7287 7320 7425 7488 7512 7802 7893 7930 8219 8565 8688 8734 8799 9069 9329 9460 9566 9616 9664 9786 10078 10513 10563 10804 10866 10930 10984 11149 11194 11684 11740 11793 11979 12082 12104 12134 12432 12663 12749 12763 12811 12994 13120 13225 13408 13573 13583 13651 13874 14194 14277 14414 14421 14439 14561 14599 14637 14927 14976 14997 15167 15239 15426 15512 15558 15773 15780 16176 16230 16279 16302 16355 16376 16378 16860 16911 17160 17324 17437 17502 17508 17772 17887 18010 18183 18252 18584 18658 18737 18988 19204 19559 19566 19590 19727 20000 20033 20041 20081 20511 10574 20595 20923 NIETEN: 103 118 160 240 298 348 549 650 572 585 807 878 889 893 908 925 980 983 1183 1198 1304 1332 1347 1428 1446 1449 1454 1534 1539 174.3 1836 1861 1908 1909 1974 1991 1997 2000 2025 2075 2081 2083 21i1 2113 2212 2293 2316 2374 2429 2431 2433 2451 2537 2546 2598 2640 2670 2775 2776 2785 2841 2882 2839 2933 2937 2958 3019 3158 3210 3240 3253 3256 3362 3505 3537 3566 3609 3646 3664 3678 3762 3804 3814 3823 3921 3987 4079 4087 4185 4208 4245 4274 4288 4289 4329 4402 4448 4481 4506 4518 4561 4606 4616 4651 4675 4676 4897 4900 4904 4908 4910 4915 4958 4971 5112 5135 5152 5196 5321 5348 5376 5456 5524 5579 5600 5660 5688 5753 5767 5768 ,577t 5812 5820 5888 5966 5967 5980 6030 6063 6073 6140 6151 6189 6225 6271 6317 6334 6380 6400 6402 6450 6483 6508 6529 6622 6632 6649 6667 6703 6718 6782 6885 6887 6941 7027 7132 7181 7313 7367 7394 7412 7576 7593 7648 7651 7667 7682 7701 7801 7858 7860 7889 7922 7959 7961 8059 8065 8173 8175 8224 8245 8257 8283 8326 8331 8350 8358 8389 8410 8473 8498 8542 8638 8675 8691 8729 8732 8834 8835 8897 8908 8916 8918 9024 9136 9155 9166 9255 9351 9378 9384 9392 9418 9438 9456 9562 9577 9579 9649 9713 9717 9742 9791 9868 9881 9899 9913 9928 9946 9974 10037 10058 10129 10201 10229 10430 10453 10514 10582 10641 10676 10677 10678 10680 10791 10795 10796 10811 10872 10888 11030 11192 11210 11326 11341 U355 11404 11467 11049 11700 11775 11849 12057 12110 12188 12200 12262 12358 12364 12442 12449 12581 12587 12644 12684 12739 12744 12779 12860 12981 13001 13073 13108 13110 13116 13139 13156 13213 13289 13321 13495 13508 13523 13570 13587 13601 13627 13725 13730 13735 13780 13789 13823 13834 13859 13896 13905 13970 13987 13994 14077 14135 14140 14144 14152 14175 14181 14254 14281 14316 14339 14394 144Q0 14410 14441 14470 14485 14594 14604 14618 14706 14710 14724 14752 14788 14782 14894 14964 14968 14986 15026 15051 15057 15061 15066 15096 15106 15159 15213 15253 15306 15319 15334 15340 15349 15357 15379 15401 15412 15413 15417 15431 15448 15528 15529 15579 15583 15587 15659 15681 15705 15748 15765 15793 15799 15819 15828 15975 15939 15990 16035 16118 16159 16160 16161 16228 16413 16463 16486 16489 16507 16542 16592 16608 16709 16718 17116 17137 17158 17170 17177 17182 17187 17227 17249 17256 17277 17292 17300 17339 17340 17359 17420 17448 17660 17711 17712 17735 17834 17859 17945 17983 18043 18058 18072 18135 18225 18237 18253 18258 18282 18284 18292 18391 18404 18418 18495 18550 18609 18623 18650 18780 18837 18930 18957 18078 18982 19179 19197 19250 19288 19356 19388 19389 19392 19441 19520 19560 19611 19353 19679 19770 19777 19805 19837 19859 19806 19903 19909 19947 19956 19975 19984 20045 20053 20086 20095 20144 20199 20201 20206 20219 20231 20243 20293 20308 20310 20501 10503 20533 20547 20622 20646 20681 20764 20766 20776 20781 20843 20847 20906 20907 Verbeteringen: 5e KI. 2e Ltjst: 20292 niet m. z. 10292; 3538, f70.m. z. 3538.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6