De brand op de P. C. Hooft Ruwe huid Schip in nood IS KORTSLUITING DE OORZAAK? RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 21 JANUARI „Het zijn deuren, die dichtslaan" Zondag 22 Januari 1933 Maandag 23 Jan. 1933 Het ijs bemoeilijkt de hulpverleening Doos30en60ct. Zestig kisten dynamiet ontploft De donkeyman verklaart geknal te hebben gehoord Voorzichtig met verklaringen! Schrijven van assuradeuren Wordt er gerookt? Warmloopende ventilatoren DE UITZENDINGEN VAN DE PHOHl Uitzendingen een maand gestaakt NIEUWE LUCHTVERBINDING PraagRotterdam EERSTE KAMER Goedkeuring verdragen DE STAKING BIJ Bemiddelingsvoorstel door de directie aanvaard WIJNHANDEL UITGEBRAND Een groote voorraad ging verloren ROODE PROPAGANDA By de Marine ARRESTANT SPRINGT UIT SNELTREIN Na wilde jacht gegrepen DE 100.000 SPEENVARKENS Vastgeloopen nabij Schokland De „Veendijk" wordt gesloopt Zy worden populair IN VLAAG VAN WAANZIN Man steekt zich zelf in brand MET EEN MES GESTOKEN Onder invloed van sterken drank Het gearresteerde raadslid Met de veer en van anderen Drie en dertig personen gedood ONREGELMATIGHEDEN TE EDE De gemeente lijdt 75.000 schade Door het ijs gezakt en verdronken DOODVONNIS IN INDIË Tegen den moordenaar van mevrouw Rijkhof SPORT EN SPEL NEDERLANDZWITSERLAND Nog plaatsen te krijgen Hockeywedstrij den afgelast De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heelt onder leiding van prof. Mr. B. M. Taverne een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, welke in den nacht van 13 op 14 November is uitgebroken aan boord van het motorschip „Pieter Corneliszoon Hooft" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", tenge volge waarvan dit mailschip volkomen werd verwoest. De belangstelling voor deze zaak, uiteraard voornamelijk uit scheepvaart-, scheepvaart- technische en andere technische kringen, was buitengewoon groot; de voor het publiek gere serveerde ruimte was geheel bezet. Voor de „Nederland" was om. aanwezig de heer Ko ning, een der directeuren. Alvorens tot het onderzoek over te gaan. leg de de voorzitter, namens den Raad, een ver klaring af. Spr. herinnerde eraan, dat de „P. C. Hooft" in 1926 te St. Nazaire is gebouwd en in verband hiermede aan den verschrikkelijken brand van de „Georges PhiUppar". die ons allen nog versch in het geheugen lag. Voordat de scheeps ramp van de „F. C. Hooft" nog was vergeten, trok een nieuwe scheepsbrand de aandacht van de geheele wereld, die van de „Atlantique". Komende tot het onderzoek naar de oorzaak van den brand van de „P. C. Hooft", stelde spr. de vraag of dit onderzoek het zoo vurig ge- wenschte resultaat zal opleveren, het vaststel len van de oorzaak. Spr. deelde mede, dat van de zijde der assu radeurs den Raad een suggestie in een beoaal- de richting heeft bereikt. Daarvan zal nog na der mededeeliog worden gedaan. Tenslotte wilde spreker nog een misverstand wegnemen. Hij deelde mede, dat per abuis by de oproeping van getuigen, evenals by het aan brengen van deze zaak by den Raad, is gespro ken van: Vermoedeiyk door kortsluiting orand aan boord ontstaan. Er had alleen moeten staan; Brand aan boord van de „P. C. Hooft". Spr. besloot: „Moge dit onderzoek vrucht dragend zyn, tot leering van de scheepvaart, tot heil van de menschheid." Als eerste getuige werd gehoord de heer J. W. Muller, assistent-instructeur by de Stoon- vaart My. „Nederland". Getuige is belast met het klaarmaken van de schepen voor het gas sen; het werk daarvoor, dat volgens bepaalde instructies geschiedt, heeft plaats onder zyr. toezicht. Wat de „Hooft" betreft, is get. Zon dagochtend 13 Nov. te negen uur aan boord ge weest; daar bevonden zich toen de gassers en 4 man van de „Nederland". Er is onderzocht of alles in orde was. Met het ontgassen wordt een paar dagen tevoren begonnen. Zondagnacht te 12.15 uur werd getuige er te lefonisch van in kennis gesteld, dat er rook was waargenomen op het sloependek van de „Hooft". Met den stuurman van de wacht is hy aan boord gegaan; de machinist en donkeyman wa ren in de motorkamer, die al vry was gegeven. Men zag, dat in de eerste klasse muzieksalon, aan stuurboord brand was; of 't ook onder den saion brandde, viel niet waar te nemen. De brandweer was inmiddels reeds gewaarschuwd. Ook met de eigen brandbluschleiding was het blusschingswerk toen al begonnen. Van den be ginne af liet de brand zich buitengewoon ern stig aanzien. De fans in den salon zyn tydens de ontgassing niet in werking geweest. Wel was ei eenige haast om het schip gasvrij te krygen, daar het dokken moest. In verband daarmede zyn wel de ventilatoren in de ruimen aangezet. In het algemeen wordt dit by de ontgassing niet gedaan. Spr. verklaarde geen idee te hebben, hoe zoo'n brand kan ontstaan. In zyn voorloopige verklaring echter heeft hy het woord .kortsluiting" als oorzaak genoemd. Het warmloopen van een fan heeft getuige wel eens meegemaakt. Hy heeft geconstateerd, dat zoo'n ventilator dan soms roodgloeiend wordt. De fan wordt beschermd door een koker. Indien er echter lading in de buurt is, bestaat er brandgevaar. Als de fan gloeiend wordt, wordt hy afgezet. Voorzitter: „Noemt u dat dan kortsluiting?" Getuige; „Neen, zoo kan ik het niet noemen." Verder biykt, dat getuige in zyn voorloopige verklaring ook gesproken heeft van kortsluiting achter een schakelbord, hetgeen den voorzitter de opmerking ontlokt, dat getuige wel eens voor zichtiger mag zyn met zyn verklaringen." Getuige verklaart verder dat zyn bemoeienis ophoudt als het schip klaar is om te gassen. Het schip was Zondagavond niet vry gegeven; het personeel van de gemeente was Zaterdagavond weggegaan. Feiteiyk stond het schip dus nog on der toezicht van de gemeente-ambtenaren, want van de Maatschappy mag niemand, zoolang het schip niet is vrygegeven, aan boord, behalve in de compartimenten, welke de ambtenaren van den G.G.D. hebben aangegeven. Een der ledeta van den -Raad merkte op, dat het schip dus feiteiyk nog onder toezicht van de gemeente-ambtenaren stond, maar dat dezen niet aan boord waren. (Bovenstaande reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplaag.) By de voortzetting van het onderzoek naar den brand op de P. C. Hooft voor den Raad voor de Scheepvaart, leest de secretaris vervolgens een van de betrokken verzekeringsmaatschap pijen Ingekomen brief voor, waarin de wen- schelyk wordt betoogd dat de Raad voor de Scheepvaart by zyn onderzoek ook de vraag betrekt naar de wyze waarop de electrische leidingen in de „Hooft" zyn aangelegd en hoe ver dit tot het ontstaan der schade kan heb ben meegewerkt. De volgende getuige is de heer Vader, inspec teur van den Gemeenteiyken Ontsmettingsdienst van Schepen, die technische mededeelingen doet over de wyze, waarop schepen worden gegast en ontgast. Vóór het gassen worden electrische kacheltjes gebrand, om behoorlijke temperatuur te kry gen. Tydens het gassen brandden de kacheltjes, voor zoover get. weet, niet; de stroom voor het licht wordt van den wal geleverd. Toen de ge- bruikeiyke ronden voor het gassen gemaakt werden, waren nog twee hofmeesters, de admi nistrateur en een stuurman met vier menschen van de walploeg aan boord. Voorzitter: „Is er dan wel eens sociëteit aan boord onder de achterbiyvenden?" Getuige: „Het komt wel eens voor, dat door de achterblijvenden gerookt wordt." Verder deelt get. mede, dat cyaanwaterstofgas hTandhaar la doch alleen in bepaalde concen tratie, welke hier niet was gebruikt. De stof, weike aan het gas wordt toegevoegd om het een reuk te geven, is niet brandbaar. Het gassen duurt, als alles goed verwarmd is, vier uur, anders zes uur. Getuige vindt het 't meest voor de hand liggen, det kortsluiting de oorzaak van den brand is geweest. By het voorloopig onderzoek had hy die meening hierop gegrond, dat hem ter oore was gekomen dat er al meermalen kortsluiting op de „Hooft" was geweest. Tot acht uur is er geen stroom aan boord geweest, alleen stroom van den wal. Hierna wordt gehoord de heer Calf, adjunct inspecteur by den Sanitairen Havendienst. Get. deelde mede, dat Zondagmorgen 13 November, te kwart voor acht begonnen is met cyaneeren, te kwart voor twaalf was de daarvoor bestemde ploeg daarmede klaar. *Toen get. van boord ging, was er geen licht meer, naar zyn over tuiging waren ook de kacheltjes in de hutten enz. uit. Het schip was toen aan de werking van het gas overgegeven. Te ongeveer vyf uur des middags is get. weer aan boord gegaan en heeft hy de noodverlichting van den wal aangezet. Te ongeveer kwart voor zes was de ploeg met het opengooien van luiken en deuren gereed, de koelseinen gespannen en alle werkzaam heden gedaan om het gas te doen ontsnappen. Get. deelt nog mede, dat hy Zondagmorgen aan den achterkant van ruim 3, op dek A een zeildoek-kleedje op een luchtkoker heeft zien liggen, waarin een gat was gebrand. By infor matie op den bak hoorde hy toen, dat ter plaat se een ventilator warmgeloopen was en dat men dezen teen op het kleedje gelegd had, waardoor dit geschroeid was. De secretaris doet hierna voorlezing van een verklaring van den administrateur van de ,J>. C. Hooft", waaruit blijkt, dat er vroeger meer malen en wel in den rooksalon tweede klasse, in eenige hutten van kantoorpersoneel en van den maitre dTiotel een begin van brand is geweest, ontstaan in de nabijheid van ventilatoren. Vervolgens wordt gepauzeerd. In de zitting van den Raad voor de Scheep vaart werd Vrijdag na de pauze in betrekking tot den brand op da „P. C. Hooft" als eerste getuige gehoord de heer J. Cornelisse, wal-elec- tricien bij de My. „Nederland", in welke kwali teit hij te maken heeft met gassen en ontgassen van schepen. Zondagmorgen, verklaart hy. is de dynamo van de „Hooft" vastgezet en een verbinding met den wal tot stand gebracht, waarmede aan boord alleen licht kan branden. Get. controleerde daarna het geheele schip en schakelde de verlichting aan, waar dit voor de ontgassing noodig was. Voor zoover blykt dat er onnoodig licht brandt, doet hy dit uit. De fans in de hutten kunnen niet met deze noodverlichting branden. Den volgenden morgen te zeven uur, toen hy in het dok kwam, hoorde en zag hy dat de „Hooft" in lichterlaaie stond. De fans in de verblijven worden niet gebruikt. Getuige acht het haast niet mogelijk, dat door het warm loopen van een fan brand ontstaat; kortslui ting kan hij moeiiyk aannemen. Zaterdagavond is te half zeven een fan van luik 3 warmgeloo pen; zoo'n fan is feitelyk een gesloten yzeren bus en deze wordt in geval van warmloopen net als een kachel. Get. ziet er absoluut geen gevaar in om de fans, zonder dat er op gelet wordt, te laten draaien. In het geval van de „Hooft" waren de fans in de kokers der ruimen aangezet, om het schip eerder bedryfklaar te hebben. Hy had hiervoor order gekregen van den chef van de werkplaats, die deze op zijn beurt weer had ontvangen van den technischen dienst der maatschappy. Het in het zeildoek gebrande gat heeft getuige niet gezien. De volgende getuige, de donkeyman J. Derla- gen, verklaart, om. dat hy Zondagavond te tien uur aan boord is gegaan; by twaalven was hij. klaar met zijn werkzaamheden en is hy uit* de motorkamer naar boven gegaan om de separator na te kijken. Toen hy boven was, rook hy een brandlucht by de break, het was een lucht alsof er verf brandde. Vlammen waren, toen get. op de kade kwam, nog niet te zien. Hy waarschuwde den wachtsman, die van meening was dat de rook van een ander schip kwam. Onder het praten met den wachtsman hoorde get. een knal. later weer. .Tiet zyn deuren, die dichtslaan," antwoordde de wachtsman, doch get. nam dit niet aan en gaf als zyn overtuiging te kennen, dat er brand was. Get. klom toen met den wachtsman op den transporteur en toen bleek dat zyn vermoeden maar al te waar was. De „P. C. Hooft" brandde I Men haalde nulp en waarschuwde de brand weer. Getuige J. C. Vrouwes, vierde stuurman, kwam voor vyven met zyn koffertje langszy. De Ontsmettingsdienst was al aan boord en in de loods, by de toegangen tot het schip, ston den wakers. Voorzitter: „Had U opdracht het schip in het oog te houden?" Get.: „Speciale voorschriften zyn er niet; ik had geen strikte orders om by het schip te blyven." Te zeven uur tien werd get. telefonisch door den portier gewaarschuwd dat de heer Calf hem wenschte te spreken; op de Sumatrakade ontmoette hy dezen heer die hem een voor- loopigen vry brief gaf voor het betreden van de machinekamer, te overhandigen aan den machinist, den donkeyman en den electricien. Toen hy was teruggekeerd, verzocht hy den wakers hem te waarschuwen als er wat bijzon ders gebeuren mixht, waarna hy te kwart voor negen is gaan slapen. Om kwart voor twaalf werd hy gewaarschuwd; toen hij aankwam zag hy geen vlammen, doch wel zag hy rook op- stygen uit de bovenste passagiers-verblyven. Get. is den middenbreak ingeloopen om te zien of hy met den brandblusscher iets kon uitrich ten; hy moest echter wyken voor den rook, die hem tegemoet kwam. Met zyn helpers was hy byna doorgedrongen tot dek A; de brand woedde oa. in den rooksalon. De volgende getuige, de heer P. F. Buigholt, vierde machinist, is ook den avond vóór den brand op de „Hooft" aanwezig geweest. Het blykt dat getuige, kort nadat de brand ontdekt werd, de centrale ventilatie heeft afge zet, later, toen de brandweer aan boord was, is hy nog in de motor kamer geweest om de dyna mo uit te schakelen. Een der firmanten van de firma Groeneveld en v. d.lPoll, die vervolgens gehoord wordt, deelt mede, dat de firma de materialen heeft geleverd voor de electrische installatie op de „Hooft" en het toezicht op de montage heeft gehad. Er zyn aan boord twee soorten fans, geiykstroom- en drafdstroomfans. De ruimfans zyn draaistroom- fans. Deskundige geeft vervolgens over de cons tructie van deze fans uitvoerige inlichtingen. Zoo zyn er fans met drie zekeringen; wan neer één zekering iets vroeger doorslaat dan de beide andere, treedt in dien tusschentyd een zware verhitting op. Deze hitte plaatst zich weer naar een yzeren console voort en dan naar een yzeren keker. Het is niet uitgesloten dat er brand zou kunnen ontstaan; echter moet de koker dan door hout of ander materiaal gaan. Op de „p. c. Hooft" bevonden zich evenwel dergelijke ruimfans niet in de buurt, waar de vuurhaard geweest is. Deskundige deelt nog mede, dat er tydens de reis wel eens aan zekeringen geknoeid wordt, by de wilde vaart gebeurt dit veel, by groote scheepvaartmaatschappyen is het uitzondering. De leidingen aan boord van de „Hooft" waren uitstekend. Naar deskundige meent heeft een der leden van den Raad zeer juist verklaard dat kortsluiting ten aanzien van het ontstaan van een brand het minst gevaarlijk is. Het HUIZEN, 296 AL 8.30 KRO Morgen wijding door M. Monnikendam. NCRV 9.30 orgelbespeling door Egb. A. Vos; 9.S0 In- eldend orgeispel; 10 uur Kerkdienst uit Amsterdam-Zuid; 11.45 Gewijde muziek. KRO 12.15 KRO-sextet o.l.v. Piet Lusten- oouwer, 1 uur Causerie door drs. Paul Ju lian; 1.20 Sextet; 2 uur Gramaloonmuziek; 2.10 Boeken en schrijvers; 2.30 De Kon. Harmonie te Den Bosch, o.l.v. Wierts; 4.30 Zieken halfuurtje. NCRV 5 uur Gewijde mu ziek door een gemengd vocaal kwartet; 5.50 Gewijde muziek; 6.20 Kerkdienst uit An- gerlo (G.). KRO 7.45 „Ontwapening", L. A. C. M. Doorman; 8.10 RKF; 8.15 Kooruitvoe ringen uit Baarn; 9.15 Nieuwsberichten v. het Persbureau Vaz Dias; 10.40 Epiloog door het klein koor o.l.v. Josephus H. Plcckers. HILVERSUM, 1875 M. 8.30 VARA Tulnbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga: „Cactussen in wintertijd"; 9 uur Ir. R. A. Gorter: „Doe het veilig"; 9.15 Voetbalmede- deellngen, daarna orgelspel door Johan Jong; 9.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek. VPRO. 10.30 Kerkdienst uit Bloemendaal. 12 uur AVRO Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 1.45 Aansluiting met het Stadion Amsterdam. Ooggetuige-verslag van den voetbalwedstrijd Nederland-Zwitser land door H. Hollander; 4 uur Gramofoon- muzlek; 4.15 Boekenhalfuurtje door dr. P. H. Rltter Jr.; 4.45 Gramofoonmuzlek. VARA uur Kinderuurtje; 6 uur Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.50 Uitzending van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden; 7.10 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. AVRO. 8 uur Nieuws- en sportbe richten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 8.15 Concert door Dajos Bela en zijn orkest: 9 uur Mr. A. W. Kamp draagt voor; 9.20 Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte; 10 uur Gramofoonmuzlek; 10.20 Omroeporkest; 11 uur Gramafoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 10.20 Concert door het kleine orkest van het NIR o.l.v. P. Lee mans; 11.20 Gramofoonmuzlek; 1.30 Con cert; 5.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André; 6.20 Pianorecital; 10.30 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. Instrumentaal ensemble; 1.20 Accordeonmuzlek; 1.45 Gra mofoonmuzlek; 2.45 Omroeporkest, o.l.v. Launy Gröndahl; 7.20 Omroeporkest o.l.v. Emll Reesen; 9.30 Omroeporkest o.l.v. Ree- sen; 10.10 Dansmuziek oi.v. Teddy Peter sen. BERLIJN, 419 M. 11.35 Concert door de Philharmonie van Dresden; 2.50 Populair ioncert o.l.v. Riemann; 4 uur Vervolg con cert; 7.20 Concert door het Berlijnsch Phil harmonie orkest oJ.v. Prüwer. HAMBURG, 372 M. 2.20 „Der Waffen- schmied". opera-comique in drie bedrijven van Lotzing; 7.20 Concert door het Philhar- monieorkest van Hamburg. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.50 Concert. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Concert door het West-Duitsche kamerorkest o.l.v. Spitz; 3.50 Vesperconcert; 6.20 Populair programma; 7.20 Concert; 9.30 Worstelwed strijd Duitschland-Zweden. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Vioolrecital I.20 Concert; 2.20 Gramofoonmuzlek; 3.20 Concert door het Radio-militalr-orkest; 4.35 Concert door hét B.B.C.-dansorkest; 9125 Concert; 10.50 Epiloog. PARIS (EIFFEL), 1446 M. Concert door het Rex-concert; 7.50 Gramafoon muziek. PARIJS (RADIO) 1723 M. Gramafoon muziek; 11.50 idem; 12.40 Gewyde muziek; 1.20 Populair concert; 4.20 Gramofoonmu zlek; 10.20 Jazz-muziek. MILAAN, 331 M- 3.20 Populaire mu ziek; 6.25 Gramofoonmuzlek; 8.20 Opera- uitzending. ROME, 441 M. 8.05 „II Capitan Fra- cassa". WEENEN, 517 M. 4.15 Populair con- concert; 9.20 Gramofoonmuzlek; 9.50 Ge varieerd programma. WARSCHAU, 1411 M. 11.35 Symphonie- concert door het Philharmonle-orkest van Warschau; 2.20 Concert; 3.45 Gramofoon muzlek; 7.40 Populair concert; 9.20 Dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. Meistersinger; Wagner. 8.20 „Die woord kortsluiting wordt maar al te veel mis bruikt. Het ontstaan van brand door een elec trische kachel lykt deskundige allerminst waar- schyniyk. Te ruim tien over vier werd de zitting ge sloten, onder mededeeling, van den voorzitter dat de Raad zich voorbehoudt om op enkele punten nog een ander onderzoek in te stellen. In een volgende zitting zullen dan nog andere getuigen worden gehoord. By de proefuitzendingen met den kortegolf- zender van de PHOHI is gebleken, dat de zen der weliswaar van den langdurigen stilstand geen nadeelen heeft ondervonden, doch dat de gebruikte golflengte van ca. 17 Meter -door een inmiddels ingetreden verandering van de Hea- viside laag in de atmosfeer gedurende het win terseizoen niet meer op de meest geschikte uren (n.l. de avonduren tusschen 20 en 23 uur) in Italië wordt ontvangen. De proefuitzendingen worden daarom met ingang van 21 Januari a.s. voor den duur van circa een maand gestaakt om aan den zender eenige wyzigingen aan te brengen, waardoor ook met een golflengte van circa 25 Meter zal kunnen worden uitgezonden. De PHOHI-zender zal dan gedurende de wintermaanden op 25 Meter golflengte uitzenden en in het zomer seizoen op 17 Meter, hierdoor zal dan in beide Jaargetyden de ontvangst in Indië in de avond uren kunnen worden verzekerd. Met ingang van 1 Mei 1933 zal de Cechoslo- vaaksche Luchtvaartmaatschappy haar viuch- tên op het traject Praag—Leipzig—Essen—Rot terdam hervatten. Deze diensten zullen aan sluiten op een dienst PraagWeenen—Boeda pest, zoodat het luchtverkeer op Nederland een belangrijke verbinding ryker is geworden. Thans is de Eerste Kamer in openbare ver gadering byeengeroepen tegen Woensdag 25 Januari, des namiddags te half twee. Op de agenda staan de wetsontwerpen goed keuring van het ontwerp-verdrag betreffende den gedwongen of verplichten arbeid (Genève 1930); goedkeuring van het op 25 Augustus 1931 te Angora tusschen Nederland en Turkye gesloten handels- en scheepvaartverdrag, als mede van het daarby behoorende onderteeke- ningsprotocol; en goedkeuring van het op 26 Mei 1930 te 'sOravenhage tusschen Nederland en Zwitserland gesloten handelsverdrag met het daarby behoorend slotprotocol, a'smede van het op 19 Juni 1931 te Genève geteekende ad ditioneel protocol. HUIZEN, 296 M. 8 uur Schriftlezing en meditatie, 8.15 Morgenconcert; 10.30 Mor gendienst door Ds. J. Hoekzema; 11 uur lezen van chr. lectuur; 11.30 Gramofoon muzlek; 12 uur Politieberichten; 12.15 Gra mofoonmuzlek; 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart; 2 uur Uitzending voor scholen; 2.35 A. J. Herwig: „Beplanting van den lief- aebberstuin"; 3.15 Knipcursus; 3.30 Cursus stof versiereu3.45 Rustpoos voor het ver borgen van den zender; 4 uur Bijbellezing; 5 uur Concert; 6.30 Vragenuurtje; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8 uur Zang doof „Con Amore" (zangclub voor jonge dames te Den Haag); 9 uur J. J. Walllen: „Me disch toezicht op den arbeider in de in dustrie; 9.30 NCRV-kleinorkest; 10 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 11 uur Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur VARA Gramofoonmuzlek. 10 uur VPRO Morgen wijding. VARA 10.15 Carel Ryken draagt voor; 10.30 De Notenkrakers o.l.v. Daal, Wins; 11 uur Orgelspel; 11.15 Notenkrakers O.I.V. Daaf Wins; 11.45 Carel Ryken; 12 uur Vara-klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; 2 uur Rustpoos voor het verzorgen van den zen der; 2.15 Gramofoonmuzlek; 2.30 Gramo foonmuzlek; 3 uur Hetty Beck; 3.30 Fliere fluiters o.l.v. Hugo de Groot; 4.40 Na schooltijd; 5.10 Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 5.50 Accordeon-sll; 6 uur Vara-orkest d.I.v. Hugo de Groot; 7 uur Muzikale bab- oeltjes; 7.55 Herhaling S.O.S.-berlchtingen; uur Orgelspel door Johan Jong; 8.15 Uit zending uit Den Helder; 9.40 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 10.50 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o.l.v. P. Leemans; 1.30 Gramofoonmuzlek; 5.20 Con- ;ert door het omroepsymphonieorkest o.l.v. Arthur Meulemans; 6.50 Concert door het klein N.I.R.-orkest o.l.v. P. Leemans; 7.20 Vervolg concert; 8.20 Concert door het ra dio-orkest o-l.v. Karei Walpot. BERLIJN, 419 M. S.30 Concert. 5.30 Planorecital! HAMURG, 372 M. 10.20 Co#c. d. e. sym- phonie-ork. van werkl. musici; 12.35 Gramo foonmuziek; 1.30 idem; 3.55 Concert door het Norag-kamerorkest o.l.v. Seeker; 6.55 Orgelconcert; 7.20 Concert door het Phll- harmonieorkest van Hamburg o.l.v. Dr. Karl Muck; 9.40 Concert en dansmuziek. -KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 6.55 Con cert; 9 uur Pianosonate. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Wolf; 4.20 Vesperconcert o.l.v. Eysoldt; 8.50 Dansen en marschen; 9.50 Kamer muziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert; 1Ü0 Orgelconcert; 2.05 Concert; 3.20 So- naterecltal; 4.05 Concert; 9.55 Concert door het B.B.C.-orkest; 11.20 Dansmuziek. PARIJS (EIFEL). 1446 M. 7.50 Opera In drie bedryven „Parsifal". PARIJS (RADIO), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuzlek; 12.20 Concert door het om roeporkest; 7.40 Concert door het omroep orkest; 8.20 Omroeporkest. MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmu ziek; 4.50 Programma van Rome; 6.20 Gra mofoonmuziek 7.50 Concert kamermuziek; 9.20 Orkestmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Uitzending uit de R. Accademia Fllarmonica, Romana; 8.05 Populaire muziek. WEENEN, 517 M. 4.10 Populair con cert; 7.20 idem; 7.50 Concert door het Weensche Damessymphonieorkest o.l.v. Kel- dorfer; 9 uur Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. 4.20 Kamermu ziek; 7.20 Operette van Kalman; 9.35 Dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.50 Vocaal- en instrumentaal concert; 8.05 Blijspel; 9 U. Harmonlkamuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De directie der chocoladefabriek „Veka" te Rotterdam heeft den ryksbemlddelaar in de staking bij dié fabriek, prof. mr. Josephus Jit- ta, het volgende telegrafisch medegedeeld: „Overwegende de goede verstandhouding, welke steeds tusschen personeel en directie bestaan heeft, besluit Uw bemiddelingsvoorstel van 5 pet. te accepteeren. By verwerping van andere zyde vervalt onze bereidverklaring." Vrydagavond is te Ginneken brand ontstaan in den wynhandel van de firma Elsevier Zn. aan de Raadhuisstraat, welk perceel gelegen is vlak tegenover het stadhuis. Toen omstreeks kwart over zes de brand werd ontdekt in een schuurtje achter den winkel, sloegen de vlammen er reeds uit en in zeer kor ten tyd stond het geheele perceel in lichterlaaie. Toen dan ook ongeveer een kwartier nadat de brand was ontdekt, de brandweer arriveerde, viel aan blusschen niet meer te denken. Men kon echter niet verhinderen, dat een leegstaand huis naast den wynhandel vlam vatte, waar door het dak van dit perceel grootendeels werd vernield. De wynhandel brandde geheel uit. Van den inventaris kon zoo goed als niets worden gered. Naar „Het Volk" verneemt is de straf ge handhaafd voor de hoofdbestuurderen van den Bond van Marine-schepelingen voor het ver spreiden eener circulaire inzake deelneming aan de roode demonstratie, van 8 November in Den Haag. Het rapport van vice-admiraal J. G. Schorer aan den Minister van Defensie uitge bracht, stelt het hoofdbestuur volkomen in het ongelijk. Het geheele hoofdbestuur zou nu in beroep gaan, volgens het blad, by het Hoog Militair Gerechtshof. Toen Donderdagavond de sneltrein, welke om 19 u. 35 van Assen naar Groningen vertrekt, ongeveer 500 M. in beweging was, wist een arrestant bestemd voor Groningen, waar hy gevangenisstraf moest ondergaan, uit den trein te springen. Door terstond aan de noodrem te trekken wist de met het transport belaste po litie den trein tot stilstand te brengen. Na een wilde jacht gelukte het de politie den man te grypen. Zwaar geboeid is hy per vol genden trein naar Groningen vervoerd. Vrijdagavond is'n tot nu toe onbekend schip in nood geraakt op ongeveer 5 K.M. in Oos- teiyke richting van de Noordpunt van Schok land. De stoomfluit gaf herhaaldelyk signalen, terwyl men van Schokland af tevens licht signalen waarnam. Men kon overigens van dit eiland niet onderscheiden, of deze signalen met flambouwen werden gegeven of dat wellicht ■«een deel van het schip in bi-and stond, daar de vlammen vry groot waren. Assistentie kon men van uit Schokland niet verleenen, daar de haven is dichtgevroren. Het stoomschip „Geusou" is uit Kampen ver trokken ter assistentie. Nader wordt nog gemeld: Het schip, vermoedeiyk een motorvaartuig, zat reeds den geheelen dag vast en werd voor het eerst opgemerkt door een boer, die aan de kust by Kampen woont. Deze is een eind over het ys in de richting van het schip geloopen, doch kon het vaartuig niet bereiken. Vermoe- deiyk bevinden zich vier personen aan boord. Het is onwaarschyniyk, dat er brand aan boord is, omdat men daarvan aan de kust by Kampen niets bemerkt heeft. Het schip is vastgeloopen op de Ruggebot buiten het Ketel- diep. Nader vernemen wy, dat het tusschen Schok land en den Ketel in nood verkeerende schip de „Onderneming" is van den Paw Kruger Dienst tusschen Meppel en Rotterdam. De machine was defect geraakt, waarop men noodseinen gegeven heeft. Door de postboot „Jhr. von Geusau" is de „Onderneming" de haven van Urk binnenge bracht. Het schip, dat op de Ruggebot naby het Keteldiep is vastgeraakt, blykt te zijn, naar wy nader vernemen, het motorschip „De Onder neming". Schipper of reedery zyn nog niet bekend. Vrydagmiddag is uit Kampen een motorschip naar het gestrande vaartuig gevaren, doch toen dit schip in de nabijheid kwam, werd de nood vlag ingehaald. Waarscbymyk dacht men aan boord weer op eigen kracht te kunnen vlot komen. Vrydagavond werden opnieuw noodseinen gegeven. Het Nederlandsche stoomschip „Veendijk" van de Holland—Amerika Lyn, dat 10.550 tons d. w. meet en gebouwd werd In 1914, is ter slooping verkocht aan de N. V. Frank Rysdyk's Industrie ele Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht. De afdeeling Gorinchem van 't Nationaal Cri siscomité, heeft de beschikking gekregen over 250 biggen; vermoedeiyk worden ze a.s. Maan dag geleverd. Het crisiscomité te Oss heeft aan de Neder landsche Varkenscentrale 500 speenvarkens aangevraagd, ter kostelooze distributie onder werkloozen ter plaatse. Later meldt men ons: de aanvragen om speen - varkentjes door de verschillende plaatseiyke crlsiscomité's zyn zoo talrijk, dat de Varkens centrale momenteel niet aan alle verzoeken kan voldoen. Daarby komt, dat de aanvoer door de boeren niet zoo vlot geschiedt als men wél had gehoopt. De Varkens-centrale zal echter trach ten de aflevering zoo spoedig mogeiyk te doen geschieden. Woensdagmiddag heeft de 35-jarige land arbeider J. L., vader van een groot gezin, te Haarlemmermeer, zichzelf in een vlaag van waanzin in brand gestoken. De brandende kleeren waren spoedig gebluscht, maar de man had zulke brandwonden opgeloopen, dat hy in emstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Vrydagnacht zyn twee beschonken cafébezoe kers ln de Raadhuisstraat te Alphen a. d. Ryn slaags geraakt. De 23-jarige los-werkman B. van L en de 25-jarige betonwerker H. hadejen reeds in het café „De Vergulde Wagen", waar meer gedronken werd dan zy konden verdragen, twist met elkaar gekregen. Na het sluitingsuur werd de ruzie op straat voortgezet, waarby Van L. plotseling een groot dolkmes trok en daarmee H. een steek toe bracht in den linker schouder. Bovendien be dreigde hy H. met een revolver. Laatstgenoemde bleek vry ernstig gewond te zyn en werd door dr. Groen voorloopig verbonden. Van L. is door de politie in arrest gesteld. Het communistisch lid Van den Rotterdam- schen Gemeenteraad, de heer H. Reuderink, was Woensdagavond, geiyk wy gemeld hebben, door de politie aangehouden, wegens het uitèn van opruiende taal tydens een volksoploop in de Warmoezierstraat té Rotterdam. Voorloopig werd hy in een der politiebureaux opgesloten. Vry dagmorgen echter is hy voorden Officier van Justitie geleid en in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. De heer Reuderink zal dus niet kunnen deelnemen aan het dezer dagen begonnen debat ln den Gemeenteraad over de begrooting 1933. U M- Er zijn onder ons velen, die gaarne met de veeren van anderen pronken. Let eens goed op rondom u en.... ook op u zelf. Wat is er al niet getwist wie nu wél een of andere uitvinding heeft ge daan, b.v. der boekdrukkunst. Wat is er thans niet te doen over het ver meend plagiaat van een professor, die over Willem den Zwijger schreef! Men zegt wel eens.maar men zegt zoo veeldat ook musici van elkaar overnemen In het dagelijksche leven pronkt men graag met andermans bezit. Men leent elkanders zilver bij maaltijden, men „huurt" allerlei bij recepties- En men gaat groot op de eigenschap penvan anderen. De politicus heeft een samensteller zijner redevoe ringen, de leider heeft een schrijver zijner artikelen. Het is gélukkig niet zoo als regel, maar.'t gebeurt toch wél eens. Een jonge bediende met ambitie en hersens heeft een idee, waardoor veel wordt verbeterd. Zijn chef vindt 't, schouderophalend, zóó- zóó. In de directiekamer komt deze echter met 't denkbeeld van den derde, wiens naam verzwegen wordt.... Die chef is toch maar 'n bol! Maar o wee als 't op de uitwerking aan komt. De dragers van andermans plunje ver raden zich toch- Ze kunnen er zich niet in bewegen. De veeren van een pauw doen een kraai geen koningin der vogels worden. Het is gevaarlijk op den duur met de veeren van een ander te pronken. We worden er eens belachelijk door. a MORELIA (Mexico)21 Jan. (Reuter), Zestig kisten dynamiet zyn hier door on bekende oorzaak ontploft. Drie en dertig personen zouden door deze ontploffing gedood zyn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Biykens het rapport der commissie van on derzoek naar de op de gasfabriek te Ede' van 1917 af gepleegde onregelmatigheden, heeft de hoofdboekhouder v. d. R., valschheid in ge schrifte gepleegd, terwyi de boekhouder G. zich aan ernstig plichtverzuim heeft schuldig ge maakt. De gemeente heeft een schade geleden van minstens ƒ75.000, verminderd met de vor dering op achterstallige debiteuren. B. en W. stellen den Raad voor beide ambte naren te ontslaan. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is de 22- jarige J. Krieken bij het schaatsenrijden op den „IJzeren Man" te Weert door het ys gezakt en verdronken. Vrydagmiddag reed een drietal jongelui op de Singelgracht te Woerden schaatsen, doch het ys was niet betrouwbaar. Op een gegeven mo ment zakten zy er doorheen en kwam de 21- jarige Boot onder het ys. Spoedig was hulp ter plaatse en met behulp van touwen en ladders wist men de twee andere drenkelingen, een jon gen en een meisje op het droge te brengen. Het was echter niet mogeiyk B. onder het ys van daan te halen. De jongeman is verdronken. Naar zyn ïyk wordt gedregd. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta) Het vonnis van den Landraad te Batavia van 7 December j.l„ waarby de moordenaar van mevrouw Rykhof, de 25-jarige huisjongen Abdoelgani bin Bagong, tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, Is door een vonnis van den Raad van Justitie te Batavia d.d. 13 Januari gewyzigd, waarby beklaagde tot de doodstraf veroordeeld wordt. Het bestuur van den Konlnklyken Neder- landschen Voetbalbond deelt ons mede, dat door het tydig afdekken van het speelveld met stroo én dekzeilen, het Stadionterrein Zóndag in goeden toestand zal verkeeren. Voor de hoogere rangen zyn nog enkele plaatsbewyzen te verkrygen, welke Zondagmorgen vanaf 9 uur aan de Stadionloketten zullen worden verkocht. Alle Hockeywedstry den van den Nederland- schen Hockey- en Bandybond voor as. Zater dag en Zondag zyn wegens vriezend weer af gelast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10