Stadsnieuws UIT DEN OMTREK Treedt Japan uit den Volkenbond? ZATERDAG 21 JANUARI HET VOOR EN TEGEN Toch op alles voor bereid TOONËEL DE KINGFORDSCHOOL Blijspel in 3 bedr., naar het boek van Cissy van Marx- veldt, bewerkt door P. H. Schroder. Het Schouw- tooneel, Stadsschouwburg „IN IEDER HUWELIJK. Spel in 3 bedrijven van Cecil Chesterton en Ralph Neale, door het Centraal Tooneel Zang- en Declamatie-avond Dick Weiman FILMN1EUWS REMBRANDT-THEATER Naar de koppensnellers van Zuid-Amerika LUXOR-THEATER CINEMA PALACE De zwarte huzaar R. K. Grafische Bond Ledenvergadering AALSMEER HAARLEMMERMEER HOOFDDORP HILLEGOM De mandaten-kwestie is voor de Japanners nog steeds een hindernis VIJFHUIZEN VOGELENZANG ZANDVOORT LUCHTPOST NAAR INDIë HET KRUIS AAN DEN WEG Het eerste veidkruis in den Bommelerwaard INBRAAK TE ROERMOND Brandkast niet te forceeren 9-JARIG KIND OVERREDEN Spelend op den openbaren weg BELANGRIJKE ARRESTATIE Verdacht van inbraak Meisje aangereden „De Havik" wederom gestart Jonge Zuiderzeevisschers De vliegtocht van het echtpaar Van der Leeuw Steun aardappelenverbouwers Het Hongaarsch voetbalelftal op reis SCHAATSENRIJDEN Wedstrijden Kon. Ned. Schaatsen rijders Bond Het kan lukken en het kan tegenvallen. Een verhaal voor het tooneel bewerken is een bezig heid, die den laatsten tijd veel wordt beoefend en zelden met succes, wat in den aard van de zaak ligt. Hier is het gedaan omdat het werk van Cissy van Marxveldt bijzonder populair is en daarbij zijn eigen verdiensten heeft, waar door de kansen op een aantrekke'ijke dramati seering worden verhoogd. Onze stadgenoot, die de poging ondernam, heeft geen slechten kijk op tooneel gehad en door twee lokalen naast elkaar op de planken te brengen de kamer van den directeur en die van de „teachers" der school schiep hij de mogelijkheid van afwis selende en in hun samenhang humoristisch werkende tafereeltjes. Desondanks geeft het stuk geen bevrediging. Het staat geannonceerd als een blijspel voor jong en oud en het is waar, dat de inhoud die benaming rechtvaardigt. Vobr de jeugd is het aardig, het even levenslustige a's nonchalante gedoe der onderwijzeresjes mee te maken, voor al wanneer leuke typen als „de krullenjongen", die een grappig meisje is, en de loopjongen, die zoo van de straat schijnt opgeraapt, er wat fleur aan geven. Dan is er de liefdeshistorie van de nobele Carry, die met van angst bevend hart haar secretaressentaak bij den bulderen den Engelschen directeur verricht, maar onder wijl hem in datze'fde hart een groote plaats inruimt, en zoo'n gevalletje geeft wat diepte aan het overigens toch maar oppervlakkige meisjesbedrtjf. Ook voor ouderen kan zoo'n stukje j'ong leven interessant zijn, maar ze zouden het dan op een matinée moeten aanzien, te midden van een jeugdig publiek. Nu gaan ons twee be drijven met aardigheidjes voorbij, waarvoor we te weinig belangstelling hebben om er voort durend door geboeid te kunnen zijn. Dit vindt ook zijn oorzaak in de oppervlakkige teekening der rollen. De directeur der Kingfordschool is wel een romantische figuur, maar geen over tuigend karakter, en in de teekening van Carry Tresing wordt te veel gesteund op het boek. Het conflict, dat er toch wel is, krijgt pas waarde in het derde bedrijf, maar dan ont breekt door het dubbele tooneel en het schets matige der handeling de vereischte sfeer. Dat er toch nog zooveel genoten en gewaar deerd kon worden was te danken aan het voor treffelijke spel der Schouwtooneelisten. Jaap van der Poll was als directeur Thornhill een pakkende verschijning en zijn soms wat grove barschheid kreeg door de uitstekend gehan teerde Engeische uitspraak een komischen trek. Als voornaamste speelster had hij Bogi Rugani tegenover zich en deze serieuze actrice gaf zich als Carry Tresing geheel. Niet dat die rol haar bijzonder ligt daarvoor staat tegenoveï haar zin tot verdieping te weinig spontaneïteit maar zij maakte er toch iets heel goeds van en in het laatste bedrijf was haar samenspel met Van der Poll zelfs ontroerend. Mary Smithuy- sen teekende de jaloersche Dé'tje Mertens niet kwaad en Enny Meunier oogstte in de aardige rol van Truus, den krullenjongen, terecht bij val, terwijl Ko van Dijk Jr. de lachers voort durend op zijn hand had door een kranige uit beelding van den vóïkschen loopjongen. Henk Schaer stelde mr. Burns aannemelijk voor, Tie- meyer maakte van boekhouder van Woerden een komische rol, Willem dp Vries was als Langenout wat saaier dan bedoeld is en Emiie van Stuwe kwam als de jonge Dolf Tresing goed voor den dag. Er was vrij veel publiek opgekomen en daar onder was het jeugdige element natuurlijk sterk vertegenwoordigd. De uitvoerenden wer den luide toegejuicht en dit gold voornamelijk de vertolkers der twee hoofdrollen, die het door hun toegewijd spel ongetwijfe'd verdienden, evenals de onzichtbare Werker, de regisseur Ko Van Dyk" H. B. V. d. S. Nee, dat had men allerminst gedacht, dat die drakerige Tante Stella met haar „Diva s zóó den spijker op den kop sloeg, toen zij rod- delsgewijs gewaagde, dat er „something rotten was in de familie Armstrong. Want al barstte de sfeer zoowat van gezinsmodernisme, toch was er pen groote saamhoorigheid tusschen de ge zinsleden onderling en gaf de verhouding tus- sehep man, vrouw en de kinderen blijk van een ontroerende liefde. Had de trouwe, gemoedelijke huisvader dan zoo gehuicheld en stond zijn interieur gelijk met dat van den eersten den besten slampamper of klein-burgerlijkè provinciaal, die zich een heele Piet waant, wijl het hem gelukt is een klein avontuurtje in zijn huwelijksleven in te vlechten? Men zou het gaan denken, want die kus aan het eind van het laatste bedrijf, had de uit werking van een zweepslag, gegeven in het aan gezicht van het publiek, dat zich had laten be dwelmen door het intense geluk, dat het aan schouwde en dat het als een wonderlijk, vreem den Oosterschen parfum had ingeslurpt. Hét huisvaderlijke probleem bleek echter iets anders te zijn, want al kon men ook niet aan de oprechtheid van de nieuwe liefde gelooven, omdat het veel te hol en voos scheen na al het geen men vooraf had gezien, toch was de plot selinge oplaaiing van zijn hartstocht meer het gevolg van een soort „geluks-spleen", of, als men wil, van een kwajongensachtige bevlieging (waaraan-mannen van zwaar middelbaren leef tijd wel meer laboreeren, ook al is de uiting daarvan vaak; minder ernstig dan hier), dan van een schuldig zoeken van nieuwe prikkels. Als zakenman is hij indrukwekkend, doch voor de rest ik het een goeie, naïveling, die zich door het eerste t beste vrouwspersoon om den vinger laat winden. Door de opmerkingen van de zéér wijze kinderen Jill en Jack, heeft men dat al lang door en weet men, dat het huwelijksscheep je niet zal stranden op de plek waar men denkt. Vooral de dochter Jill (Mary Dresselhuys) be stookt het bevroren hart van den Piepa op de rechte manier, een soort Jiu-Jutsiê methode van toegeven, een taktiek die later door moeder en zoon eveneens wórdt toegepast. Als dan tenslotte het voorwerp der zonde toont welk een voos, leeg innerlijk in het fraaie uiterlijk huist, is het pleit beslecht en wacht men nog slechts op den kus der verzoening tusschen de beide echtgenooten; en deze blijft dan ook niet lang meer uit. Heel erg voldaan is men inmiddels door die herstelling niet, want men laat het viertal ach ter met de gedachte, dat er iets moois tusschen de echteheden is verdwenen, waarvoor de sim pele ondervinding die de heer gemaal is rijker geworden, een al te bescheiden remplace is. Dit voelde mij te sterker door het krachtige diepdoorvoelde spel van Tilly Lus als Margaret, de echtgenoote en moeder. Door haar werd het een tragedie zóó droef en zóó zwaar, dat de groote hoeveelheid paradoxen en sophisterijen door de anderen verkondigt, geen effect hadden. Zij vocht voor haar huwelijksgeluk en haar strijd bleef edel en waardig, waardoor haar wapens des te scherper waren en diepere inker vingen maakten. En gelukkig troffen zij doel, al hield men zijn hart vast, dat alleen de banale huishoudelijke ontberingen en de troost van de keukenprinses, den man tot verzoeningsover wegingen zou brengen. Niet dat de motieven nu verheffender waren, doch in ieder geval waren zij meer in overeenstemming met de rol en de sublieme vertolking van Tilly Lus. Ook Cees Laseur ware een dergelijke oplos sing onwaardig geweest, want de figuur van George Armstrong had maar heel weinig noodig om aan 't wankelen gebracht en als nul ge brandmerkt te worden. Zijn creatie was werkelijk meesterlijk en dank zij hem kon men aan Armstrong's naïviteit gelooven en beschouwde men hem niet als een vulgair, moraalloos indi vidu, dat het doodranselen nog niet waard was. Natuurlijk is het geen excuus voor Armstrongs handelwijze, doch, daargelaten of er nog wer kelijk van deze geestelijk minder goed bedeelde menschen zijn, het stempelde hem niet tot den gewetenloozen schurk uit den 3-stuiversroman. Nu voelt ieder, dat de man voor hen behept is met een psychologische afwijking, welker af wijking wegens mangel aan hoogere levensbe grippen in een „rtichsichtlose" passie ontaardt. Dat Cees Laseur deze moeilijke opgave vol bracht, is zijn grootste verdienste. Dat de geëxalteerde Stella (Mien van Kerck- hoven—Kling) op haar manier de deugd 'verte genwoordigde, was in dit geval niet erg, omdat er reeds meer normale verdedigers op de bres stonden. Haar danken we een pracht roddelaar ster en een voortreffelijke bemoeial. Een aller genoeglijkst schuchter type was voorts Cyrill Field, de bedeesde, sullige aanbidder, terwijl Rie Gilhuys als Maud Page, de typiste met de be- noodigde bescheidenheid, haar rol speelde en later met élan haar onzinnige levensbeschou wing uitkraamde. Joan Remmelts, was de broer Jack, een echte, onbesuisde goeie jongen, zij het minder spontaan en levendig als zijn zusje Jill. Wat deze zei, was niet veel bijzonders, doch „hoè" ze het zei, was de moeite van het aan- hooren waard. De décors en de regie waren beiden „af", zoo dat volwassenen een prettigen avond hebben bij het aanschouwen van dit conflict, dat geluk kig niet „in ieder huwelijkvoorkomt. L. V. De bariton Dick Weiman heeft ons wederom overtuigd van zijn groote muzikale gaven als zanger en bovendien zich als een voortreffelijk aeclamateur geïntroduceerd. Weiman bezit een orgaan, mooi van timbre, groot van omvang en volume, goed geschoold en beheerscht. Daarbij een flinke dosis muzika liteit, waardoor hij meerdere genres artistiek kan vertolken. Stradella's „Dieta" ging, althans wat het middengedeelte betreft, wat langzaam, niet elastisch genoeg. Daarenboven nogal vrij rhyth- misch, doch de overige liederen verdienen niets dan lof. De „Vier Ernste Gestage" van Brahms wa ren aangrijpend schoon van uitbeelding. Weiman zong deze met een algeheele overgave en een intens gevoel, zooals men zelden hoort. Onwillekeurig kwam de gedachte in ons op: welk een uitmuntend passie- en oratorium- zanger moet deze kunstenaar zijn! Ook de Michel Angelo-Lieder van Wolf wer den op boeiende wijze voorgedragen. Het laat ste lied hiervan „Fühlt meine Seele" vormde door sterke zeggingskracht en innnige overtui ging het hoogtepunt van den ganschen avond. De pianiste Lies de Waal secondeerde den zanger uitstekend. Van haar hand werd ver der uitgevoerd een fragment uit Rilke's „Die Welse von Liebe und Tod des Cruets" voor zang, viool en piano. Goede muziek, waarmede geen nieuwe paden worden bewandeld, doch die getuigt van een oprecht gemoed. In elk geval voldeed deze muziek beter, dan die ter begeleiding geschreven bij het gedecla meerde „Beatrijs" van Boutens. Wellicht is deze muziek oorspronkelijk voor orkest geschreven en mist zij in piano-arrange ment te veel de orkestrale kleuren, noodig voor de illustreering van het woord. Zooals thans gespeeld klonk ze op den duur wat monotoon. Weiman declameerde met fraaie, buigzame stem en bewonderenswaardig tekstbegrip. Op vallend is het, hoe hij zijn machtig orgaan licht en toch mooi van kleur en duidelijk van uit spraak kan aanwenden. Medewerking verleende de violist Jo Juda, die jammer genoeg te strijden had met niet gemakkelijk aansprekende en ontstemde snaren. Desondanks bewees hij met een Sonate van Bach en een Concert van Nardini een violist met goede scholing en veel muzikaliteit te zijn. Echter gaven de werken slechts een eenzijdige kijk op zijn talenten. Een volgende maal ook eens een jonger, liefst modern werk. Het gebouw van den Protestantenbond was slecht matig bezet. Dit moet voor Weiman e.c. ten zeerste betreurd worden. Waarlijk, zij ver dienen meer belangstelling voor hun serieus werken. O. K. Deze film begint op de Galapapos-ellanden. die vóór de Westkust van Zuid-Amerika ondér den aequator liggen. Van hieruit gaat de tocht en het allerbelang rijkste dat men op deze eilandengroepen aan treft, zijn geweldige vogelkolonies, dié het ge- heele jaar niets anders doen dan het guano of zeevogelmest fabriceeren. Van de Galapagos- eilanden steekt men naar Ecuador over en komt in het gebied van de Indianen. De Indianen zooals men die kent uit Karl May's en Aimar's werken, zijn niet dezelfde Indianen die men hier te zien krijgt. De Ketsjoea-mestiezen en Inka-Indianen zijn deels wild en ongeciviliseerd, deels lichtelijk „gecul tiveerd". Er zijn nog verschillende gebruiken en gewoonten in eere, die ons beschaafden Noorder lingen volmaakt onbegrijpelijk voorkomen. Zoo is bijvoorbeeld het schoonheids-ideaal van de Piro-Indianen (een Indianenstam van de Andes), dat meisjes een zeer platten schedel moeten hebben. Daarom wordt de weeke sche del van kleine, nauwelijks eenige weken oud zijnde Indianen-meisjes, door middel van een houten pers platgedrukt, zoodat het voorhoofd na zekeren tijd „mooi breed en vlak" is. Ook hebben deze Indianen „beschaafde" gebruiken, waarvan men niet weet of zij die van ons, dan wel wij die van hen hebben overgenomen, zöo- als het beschilderen van het hoofd en het uit trekken van de wenkbrauwen, bij ons „epilee- ren" genoemd. De expeditie trekt dan verder en dieper de binnenlanden in en steeds ontmoet men nieuwe Indianen-stammen en nieuwere zeden. De Napo-Indianen zijn wel de meest eigenaardige van het heele stel, daar zij de onhebbelijke ge woonte hebben de mannen te verwennen en te vertroetelen als er een nieuwe wereldburger gekomen is. De echtgenoot gaat rusten en de vrouw werken. Gelukkig is deze zeldzame vorm van wanbeschaving uniek op de heele wereld. Tenslotte bereikt men het doel van de film en komt men bij de koppensnellende Indianen terecht, die allesbehalve zachtzinnig met hun medemenschen omspringen en een speciale methode hebben om de gescalpeerde hoofd huiden te conserveeren en die op een kop aan te brengen, welke een natuurgetrouwe copie is van het hoofd,, waarop de geprepareerde scalp voordien vertoefde. De film, die grootendeels werd samengesteld uit opnamen van den welbekenden ontdekkings reiziger Markies de Warvrin, wordt aanstaanden Zondagmorgen in het Rembrandt-Theater als cultuurfilm vertoond en is verstandigen men schen, door haar documentaire waarde, zeer aan te bevelen. In Luxor verschijnt nog iederen avond Mate Hari op het witte doek en nog altijd blijft ze haar aantrekkingskrachten uitoefenen op de Haarlemmers, die haar avond aan avond den gang naar den dood laten doen tusschen een peleton soldaten. Mata Hari blijft trekken. Het bijprogramma is nieuw natuurlijk. Het bestaat uit een fraaie film van Londen, een teekenfilm „Flip the Frog" en een dwaze klucht „The boy friends in Knoek-Out", waarin we een alleridiootste boksparty te zien krijgen om van te schaterlachen. Een dergeiyke bokspartij zal zelfs de meest verwoedde tegenstander van deze mensch-onteerende „sport" gaarne aan vaarden. Het Orion-Profilti-nieuws was als altyd weer „by". Het is weer de oude, maar altyd nieuwe ge schiedenis, die de film „De Zwarte Huzaar" heeft geïnspireerd. De koningsdochter als meis je uit de herberg, de ritmeester als een of an dere grootvorst, complicaties, misverstanden, liefde en traantjes.... Mady Christiano is in dit geval de blonde, slanke, aantrekkejyke Marie Louise en Conradi Veidt de zwarte huzaar, die zich later voor een Poolschen vorst uitgeeft. Het is in de dagen der overwinningen van Napoleon; de huzaren van den hertog van Brunswyk maken het den Fran- schen bezettingstroepen lastig. Twee huzaren moeten een bevel van den hertog uitvoeren, die nog in Engeland vertoeft. Napoleon wil n.l. de bruid van den hertog (Mady) om politieke redenen aan den Poolschen vorst Potorski uit huwelijken. De huzaren overmeesteren den vorst, eigenen zich hun kleeren toe en geven zich voor den Pool uit. En daar staat Conraut Veidt plotseling weer tegenover Mady. Vele ver wikkelingen volgen en als de hertog tenslotte met zyn bruid gesproken heeft, doet hy groot moedig afstand van haar ten gunste van zijn trouwen vriend. Een aardige film met verschil lende grootsche regie-momenten met indruk wekkend militair vertoon, zooals men dat in de dagen van Napoleon ongetwijfeld heeft kunnen zien. Mady Christians zingt een pittig liedje, dat we al verschillende malen als schlager in de radio gehoord hebben. Voor het komische ge deelte zorgt vooral Otto Wallburg, die met zyn dikke figuur natuuriyk weer de charmeur en de quasi-heerscher moet zyn. In beide kwaliteiten mislukt hy ook ditmaal, zeer tot genoegen van het publiek, dat dezen dikkerd wel graag mag. Er komt in de film een spion voor, die uitmunt in uitgemergeldheid en in deze koude beslist 'n spook is om van. te rillen. Het voorprogramma brengt de gebruikeiyke journaals, met optreden van Dajos Bela en zijn solisten. Een sportfilm laat lenigheid, kracht, uithou dingsvermogen etc. op zeer aanschouweiyke wijze en onderwijzend zien. Op het tooneel geven twee dames, Marion en Irma, plastische gymnastiek ten beste. De pres taties grenzen aan het ongeloofiyke en er chynt geen been of rib meer heel te zijn aan deze meiskes. Wij kunnen ook begrepen, dat m een winterjas geen gymnastiek gemaakt kan worden, maar er is nog een andere maat. Deze is niet begrepen en daarom kunnen wy een be zoek aan Palace niet aanbevelen, indien geen wyziging in de kleeding der artisten gebrachi wordt. Bp mededeeling hiervan aan de directie zeg de deze ons hedenmorgen toe, dat aan dit euvel door haar tegemoet gekomen wordt. Palace heeft een nieuw strijkje gekregen. Drie mucisi bespelen zeven instrumenten en dit is een verbetering, die er zijn mag en die het publiek ongetwyfeld zal waardeeren. Dinsdag 24 Januari, des avonds 8 uur, houdt bovengenoemde Bond in het gebouw „St. Ba- vo" een ledenvergadering, waarvan de agenda o.m. vermeldt: Installatie nieuwe leden; mede- deelingen; behandeling begrooting; gratis ver loting van toegangsbewüzen voor den K. R. o.- avond op 29 Januari in het gebouw „St. Bavo' waar het K. R. O.-Sextet optreedt. Extra hulp aan werkloozen Het sub-comité 3, ten doel hebbende het verstrekken van extra hulp aan werkloozen, is met zyn werkzaamheden begonnen. De samenstelling van het comité is als volgt: Voorzitter: J. Kastelein, burgemeester; P. v. d Meer, wethouder; J. P. Berghoef, wethouder. J. van Ouwerkerk; L. W. Kramer; K. W. A. Ter reehorst, leden-werkgevers. M. Bon Th. Borst; A. C. Tuinhof de Moed, leden-werknemers. 'Secretaris: G. G. Post, ambtenaar ter secre tarie. Voor deze steunverleening komen alleen in aanmerking werkloozen, die volgens een steun regeling uitkeering ontvangen. De steun is be doeld voor die gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot de aanschaffing van kleeding, schoeisel, bedde- goed e.d. zoodanige achterstand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp in den vorm van genoemde goederen noodzakeüjk blijkt. De ongeorganiseerden behooren hun aan vraag in te dienen rechtstreeks by het comité, terwyi de georganiseerden hun aanvraag behoo ren in te zenden door bemiddeling van het be stuur hunner vakvereeniging. Om verwarring te voorkomen wordt nog het volgende medegedeeld: Het bovengenoemde sub-comité B ontvangt zyn inkomsten uit de kas van het rijk en de gemeente. Voor 1933 is dit bedrag in totaal 805.—. Naast dit comité zyn werkzaam: 1. Het Crisis-Comité voor de kweekers (voor zitter wethouder P. van der Meer). 2. Het plaatselijk Crisis-Comité voor steunverleening in het algemeen (zoogenaamde A-steun), voor zitter: burgemeester J. Kastelein. Dit comité verkrijgt zijn middelen alleen uit de opbrengst der gehouden collectes. Zooals vanzelf spreekt verleent het laatst genoemde comité in de eerste plaats steun aan die inwoners der gemeente, welke volgens hun beroep niet behooren by een der andere comité's. Aanvulling is evenwel niet uitgesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Hendrikus, z. v. J. A. Bos en H. J. Pieters. Ondertrouwd: Nicolaas Joannes van der Put te, 36 j„ en Berta Hendrika Verhaar, 31 j; Jan Muilwyk, 19 en Jozina van Oosten, 19 j. Getrouwd: Hermanus Wilhelmus Duwel, 23 j„ en Maria Helena Mostert, 20 j; Frans Stui ver, 22 j„ en Geertruida Alexandrina Ferzenaar, 23 j; Jacob Fieter Veerman, 28 j„ en Jannetje Voogt, 27 j; Jan Pieter van Andel, 31 j., en Anna Galis, 21 j. Overleden: Maatje Tanis, 85 j„ geh. m. P. M. Buis. Gegund. Het bouwen' van een café met woonhuis en garage voor rekening van den heer J. Winkel aan de Ophelialaan hoek Cyclamen straat te Aalsmeer is gegund aan J. van Schep pingen, aldaar. Bloembollenbenrs. De Hillegomsche Bloem- bollenbeurs werd Donderdag door 128 personen bezocht. Voor Gladiolen, Anemonen en Ranon kels was veel vraag, de handel in deze artikelen was pryshoudend. Hadden de Dahlia's steeds een vry kalme markt getroffen, thans blijkt ook hierin een gunstige verbetering te komen; enkele soorten geraken geheel uitverkocht. De prijzen der Dah lia's waren op deze Beurs oploopend. In de serre van het Hotel zagen wij door den heer Nic. Heemskerk te Hillegom een goede collectie tentoongesteld der gele Trompet Nar cis magnificence, welke vier goede bloemen op een bol vertoonden. De Beurscommissie had mogen verwachten dat van de gelegenheid tot exposeeren van bloemen grooter gebruik zou worden gemaakt; het behoeft niet steeds het nieuwste te wezen op dit gebied, doch ook een inzending van goed gebroeide bolgewassen, welke tot de gewone handelssoorten behooren, verkrijgt de noodige aandacht voor haar kwaliteit en zal zoodoende haar voordeel wel opleveren. Tooneeluitvoeringen. Dinsdag- en Donder dagavond viel er voor tooneelliefhebbers te ge nieten: in de verbouwde zaal van het St. Aloy- sius-Patronaat werd beide avonden opgevoerd: „Haar Offer", oorspronkeiyk familiedrama in vier bedryven door P. Servatius van Enschedé. Dinsdagavond was de zaal flink bezet, Donder dagavond iets minder. Het mooie en aangrijpende stuk werd ver tolkt door de leden der Maria-Congregdtie der St. Joseph-parochie. Toegang werd verstrekt De kringen, die sedert maanden, om niet te zeggen jaren het uittreden van Japan uit den Volkenbond eischen, wyzen met groote voldoe ning op de ontwikkeling der dingen in Genève. De op de spits gedreven toestand, die inderdaad er op lykt, dat Japan zich tot dezen stap zou laten verleiden, schyni de vyandeiyke stemming tegenover den Volkenbond te versterken. Aldoor meer grypt die vyandeiyke stemming om zich heen. En zou Japan werkelijk uittreden, dan zou de publieke opinie nauwelyks er tegen pro testeeren. Sedert het uitzenden van de Lytton-commissie naar Mandsjoerije heerscht in Japan veelal de meening, dat de Volkenbond zich op ontoelaat bare wyze inlaat met de aangelegenheden van Japan. Sedert dien, en met byzonderen nadruk tydens het uitwerken van het Lytton-rapport, wordt van de hoogste regeeringskringen af in alle invloedrijke kringen verzekerd, dat men zich geen oogenblik zou bedenken, uit den Volken bond te treden, voor het geval dat de Volken bondsbeslissing de rechtvaardige belangen van Japan zou schaden. Het uittreden uit den Volkenbond zou Japan absoluut niet stellen voor een nieuwe situatie met onvoorziene moeiiykheden. Men is reeds lang op alle mogeiykheden voorbereid. Zoo ver klaarde reeds langen tyd geleden een hoog- gestelde regeeringsambtenaar aan de „United Press," dat Japan toch reeds een volslagen nieuwe oriënteering van zyn geheele politiek aan het voorbereiden is en dat de erkenning van Mandsjoekwo de eerste stap van deze poli tiek was. Japan zoo zeide hy zou zich ge heel terugtrekken op Azië, omdat het Japansche volk heeft ingezien, dat het door den Volken bond en door het deelnemen aan de kwesties der Europeesche politiek niets geen voordeelen heeft te verwachten. Op de vraag, welken invloed deze nieuwe politiek zou kunnen hebben op de Russisch-Japansche betrekkingen, haalde de hooge functionaris de schouders op en zeide: „De landkaart toont aan, welk een groot deel van Rusland in Azië ligt!" In Genève beziet men natuurlijk de Japan sche uittredingsdreigementen met andere oogen dan te Tokio, daar men zeer goed de materieele redenen kent, die bestaan tegen het uittreden van Japan uit den Volkenbond. Afgezien van de moreele afhankelijkheid van ieder land van de publieke opinie der wereld, zal Japan zich wel aan de mogendheden van den Volkenbond ge bonden blijven voelen door zyn mandaat over een groot deel van het voormalige Duitsche koloniale bezit in den Stillen Oceaan. Het grootste gedeelte der eilanden, die tot dit mandaat behooren, werd na het begin van den oorlog al spoedig door Japan bezet en reeds in 19X7 opende Japan onderhandelingen met Enge land, Frankryk en Italië, met het doel, deze strategisch gewichtige punten in bezit te krygen. Later, by de verdeeling der mandaten, kreeg Japan dan ook deze eilanden. De Vereenigde Staten hebben echter deze toewyzing aan Japan nooit erkend. Juist daarin bestaat voor Japan een zeker gevaar, want wanneer het den Volkenbond ver laat, moet het ook afstand doen van zyn man daat. Dan houdt het mandaat automatisch op- Maar aan dit mandaat dankt het juist zijn overheerschende positie in den Stillen Ocaan, want pas door het gebruik van het mandaats- gebied als basis voor de vloot is de Japansche vloot de meerdere van de Amerikaansche. Uit gaande van deze eilanden kan de Japansche vloot in tyden van oorlog de verbinding tus schen de Vereenigde Staten en het Panama kanaal gemakkeiyk verstoren. En juist daarom bestaat absoluut de mogeiykheid, dat na het uittreden van Japan uit den Volkenbond de Vereenigde Staten dadelyk aanspraak zullen maken op de tegenwoordige Japansche man- daatsgebieden, wat zou kunnen leiden tot on overzienbare internationale conflicten. aan alle gehuwden der parochie. Décor en grime waren uitstekend verzorgd. Het stuk werd goed gespeeld en alle leden hebben haar beste beentje voorgezet. De aanwezigen toonden zich dan ook uiterst voldaan. Overvoldaan gingen allen huistoe. Schaakclub opgericht. Gisteravond werd in „De Nachtegaal" een vergadering gehouden, om te komen tot een schaakclub, omvattende de beoefenaren van dit spel uit Hillegom en Lisse. Na een aangename gedachtenwisseling werd tot oprichting besloten en sloten zich staande de vergadering 15 leden aan. Na discussie werd de vereeniging „De Uil" genaamd. Tot bestuursleden werden gekozen: P. de Rooy, voorzitter; J. Hofkes, secretaris; P. Bol, penningmeester; commissarissen de heer Naber en mej. De Vries. De schaakavonden worden op Maandag ge houden van 8—11 in ,De Nachtegaal". ZONDAG, 3e Zondag na het feest van de Openbaring des Heeren; half 8 Vroegmis voor Theodorus Dam en Jacoba v. Roode; 10 uur Hoogmis voor de parochie; half 3 Congregatie voor de jongelingen; 3 uur Lof met Rozen hoedje. MAANDAG 8 uur voor een overleden moeder. DINSDAG 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius voor overl. fam. Huisen en Fontaine. WOENSDAG 8 uur voor overl. fam. Stok man en Van Bourgondiën. DONDERDAG 8 uur voor Jacobus Stokman. VRIJDAG 8 uur voor Maria van Bentem— Stokman. ZATERDAG 8 uur voor Nicolaas van Eks en Marie Stokman. Gelegenheid om te biechten van 57 uur en na het Lof. 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de bekeering der zondaren. ZONDAG: Uitreiken H. Comm. 7.15 en verder als naar gewoonte. Vroegmis 8 uur; Hoogmis 10.15. Te 3 uur voorbereiding H. Vormsel. Het Lof is om half zeven. DINSDAG: 7.30 uur Congregatie meisjes. WOENSDAG: 7.30 uur Congregatie jongens. Geen Gezellenvereeniging. ZATERDAG van 4—5 en 6—8 uur biecht- hooren. ZONDAG 7.30 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 7 u. Lof, 8.30 Kongregation für die deutschen Mad- chen. MAANDAG 8 uur Congregatie voor de Meisjes. DINSDAG 7 uur Lof ter eere v. d. H. Anto nius. WOENSDAG 7 uur Congregatie voor de Jon gens. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere v.tE Sa crament. VRIJDAG 8 uur Congregatie voor de jonge mannen. ZATERDAG van 59 uur gelegenheid om te biechten. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week zyn in deze gemeente 2 gevallen van rood vonk en 1 geval van nekkramp voorgevallen. Zand voo rtsche Handels Vereeniging In Zomerlust hield de Zandvoortsche Handels Ver. haar eerste ledenvergadering in het nieuwe jaar. De gebruikeiyke nieuwjaarswenschen werden geuit. By de ingekomen stukken was een schrijven van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, om door het koopen van kaarten deze vereeniging aan financieelen steun te helpen in de voor haar zoo moeilijke tyden. Met een extra woord van aanbeveling van den voorzitter zal getracht worden veel kaarten geplaatst te krijgen. Een voorstel om uit de kas een subsidie te verleenen, werd niet voldoende gesteund. Daar de boekhoudcursus van den heer Smit deze maand eindigt, werd besloten, om den cur sus nog een drietal maanden door te laten gaan, moor zoo, dat de leden dan allerlei inlichtingen zouden kunnen vragen over eigen administratie en het byhouden van hun winkelboek. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat wil in Februari weer een propaganda-filmavond orga- niseeren, maar dan een algemeenen avond, waarop ieder toegang zal kunnen krijgen. Daar er voor de Z. H. V. aan dezen filmavond geen kosten verbonden zyn, wordt het aanbod dank baar aanvaard. Als datum was opgegeven 27 Februari. In een vorige vergadering was besloten het vyf-en-twintigjarig bestaan feestelijk te vieren. Een feestcommissie was benoemd en deze zou trachten een reservefonds te stichten. Hoewel deze commissie yverig had gewerkt, was ze niet tevreden over de belangstelling van de leden. De meeste leden vonden het nu geen tyd om aan feestvieren te denken voor de Z. H. V. Besloten werd dan ook, om de reeds ontvan gen gelden terug te doen betalen en later te overwegen, of er op bescheidener schaal een feestavond te organiseeren is. Daar het Gemeentebestuur aan het bestuur verzocht had om een tweetal leden op te geven voor een benoeming in de Commissie voor Maatschappelyk Hulpbetoon, deelde de voorzit ter mede, dat daarvoor door het bestuur waren aangewezen de heeren T. Koper en Z. J. Leen. In het jaarverslag wordt herinnerd aan den gunstigen uitslag van de eerste weldadigheids- verloting, waardoor een bedrag van ƒ1915.30 aan een vyftal plaatselyke weldadigheidsver- eenigingen kon worden afgedragen. De heer Schippers bracht verslag uit van den toestand der financiën. Het vorige boekjaar sloot met een batig saldo van 593.36. Nu waren de uitgaven hooger geweest dan de inkomsten, zoodat het batig saldo bedroeg ƒ365.80. De grootere uitgaven waren veroorzaakt door de bemoeiingen van de Z. H. V. inzake de win kelsluitingswet. Op voorstel van een der bestuursleden werd het salaris van den administrateur met 50 ver hoogd en gebracht op 200. De begrooting voor 1933 geeft een batig saldo aan van 422, met een post van onvoorzien van 200. De heer Brokmeier werd herkozen. Als bestuurslid werd verder gekozen de heer Sprengers en in de plaats van den heer Leen de heer Vallo. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Myntje Gre ta, d. van C. Netten en R. Breur; Dirk, z. van Th. van Noort en M. Roos; Lucie Wilhelmina, d. van L. J. Rinkel en L. M. Spijer. Ondertrouwd: A. E. Thierens eft C. H. A. Haverkamp Begeman; J. Driehuizen en N. J. Vork. Overleden: D. Deinum, 82 j.; M. G. Netten, 5 d.; J. K. Paap, 8 rnnd. Na de plantingen van openbare kruisbeelden in Noord-Brabant in welke provincie thans ettelyke tientallen plaatsen een „Kruis aan den weg" bezitten gaat ook de provincie Gelder land de eerste schrede cp dit pad zetten. De Bommelerwaard mag zich de eer aanrekenen Zondag 22 Januari het eerste veidkruis te gaan plaatsen. Dien dag namelyk zal pastoor La- mers van de parochie Velddriel op plechtige wyze het „Kruis aan den weg" in zijn parochie onthullen en inzegenen. Als een byzonderheid verdient vermelding, dat by de planting van het kruis een oorkonde zal worden ingegraven. Limburg met zyn historische kruisbeelden aan den weg en tusschen het geboomte zyner dreven en dalen; daarna Noord-Brabant, thans Gelderland, er ligt in deze opgaande lyn on getwyfeld véél, dat goed en warm aandoet aan het Roomsche hart! Vrydagnacht hebben dieven ingebroken in het kantoor van de bekende kunstwerkplaatsen van Ir. Jos. Cuypers. jk De dieven zyn door eq^der ramen naar bin nen gedrongen en hebben zich zoo toegang ver schaft tot het kantoor. Hier trachtten zy de brandkast te forceeren, hetgeen echter mislukte. Met beitels, die zy uit de werkplaats hadden gehaald, hebben zij daarna de boekenkasten opengebroken en doorzocht, en tenslotte het geheele kantoor overhoop gehaald. Er is echter weinig van waarde in hun han den gevallen. De politie, die aanstonds een on derzoek instelde, vond sporen. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met personen, die met den gang van zaken in het bedrijf bekend waren. Vrydag immers was het loondag en de dieven dachten een aanzienlijk bedrag in de brandkast te vinden. In „Het Volk" lezen wy: Dicht by den overweg Groenlo—Winterswijk vond een noodlottig ongeval plaats. Een vracht auto kwam aanryden juist op het oogenblik, dat een kind van negen jaar plotseling spelender wijs den rijweg dwars overholde. Het kind werd gegrepen en was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Door de Nymeegsche politie is Vrijdag aan gehouden de slagersknecht G. A. V., die ver dacht wordt verschillende inbraken, welke den laatsten tyd te Groesbeek by Nijmegen zyn gepleegd, op zijn geweten te hebben. De mededader van deze inbraken wordt nog door de politie gezocht. Vrijdagavond vond op den Breedenweg te Zevenhuizen (Z.-H.) een ernstige aanrijding plaats. Een auto van de firma N.V. Zanen en Verstoep uit Gouda reed daar mej. Spyker, woonachtig te Benthuizen, aan. In zorgwekkenden toestand werd mej. S. naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. (Nadruk verboden). .(United Press) Het Indië-vliegtuig de „Havik", dat Donder dagmorgen naar Indië is vertrekken en wegens den mist te Waalhaven moest landen, heeft gisterochtend om 8 uur zyn reis voortgezet. Naar de „Telegraaf" meldt hebben de Zuider- zeevisschers beneden de 25 jaar zich in een bond vereenigd. De bond zal zich aansluiten bij een eveneens pas opgerichte federatie van visschers beneden genoemden leeftyd. In alle plaatsen rond de voormalige Zuiderzee telt deze federatie haar leden. Op Urk een 60-taL De be doeling is om gezamenlyk te trachten een ver andering te bewerkstelligen in de Zuiderzee- steunwet van Juli 1925, door welke wet bedoel de jongelui niet meer als Zuiderzeevisschers worden erkend. De federatie zal den betrokken ambtenaren trachten duidelyk te maken dat het haar leden onmogeiyk is ander werk te vinden en zy dus door de afsluiting tot werk loosheid gedoemd zyn. Het echtpaar van der Leeuw zette Vrydag zijn vlucht voort van Cagliari, vanwaar om 9.30 uur pl.t. vertrokken werd, naar Sarzana, in de nabijheid van Spezia, warn om 16.15 uur pl. L werd geland. Het weer was slecht. Naar nog gemeld wordt, hoopt de heer van der Leeuw heden naar Lyon te vliegen en dan Zondagmiddag op Waalhaven aan te komen. Het Kon. Ned. Landbouw-comité heeft zich in zyn jongste vergadering vereenigd met een door de Friesche My. van Landbouw opgestelde nota, houdende voorstellen tot het verleenen van overheidssteun aan de door de crisis zwaar- getroffen verbouwers van consumptie-aardap pelen. Het Comité heeft deze voorstellen thans ter kennis van den Minister van Economische Zaken en Arbeid gebracht ter ernstige overwe ging. Na den wedstrijd tegen Nederland, welke op 5 Maart te Amsterdam zal plaats vinden, zal 't Hongaarsche elftal de Noordzee oversteken om in Engeland en Schotland twee wedstrijden te spelen. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenry- dersbond heeft den volgenden wedstryd uitge schreven: Op 24 Januari op de banen van de Usclub „Haarlemmermeer" te Hoofddorp een nationale wedstryd voor amateurs in het schoocrijden, voor heeren, gevolgd door een wedstrijd voor paren, onder auspiciën van den Dsbond Hol lands' Noorderkwartier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3