STADSNIEUWS I BERNARD j J. VAN LIEMT I OPRUIMING! %lch wat wiU m wm GRIEP vWttoOgJ VANAF HEDEN j Groofe Jaarlijksche I BIJ FELLE KOUDE FRANS PERQUIN ZATERDAG 21 JANUARI VERZONNEN OVERVAL „Om zijn baas te verzoenen" ZANGERSJUBILEUM GEMEENTEZAKEN Personalia Kleingoed DRANKWET M •-a» Winter in St. Morits PERSONALIA 5 VERWULFT9-GR.HGUTSTR.62 VAN ONZE RECHTBANK KWAJONGENSSTREEK Café in het donker COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Verlof Drankwet Herijk maten en gewichten Middagconcert H. O. V. Gevonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE OVERVEEN ANTHRACIET VAN TELEFOON 10212 VELSEN 166 TREKJES No. 788 Een 19-jarige kruideniersbediende uit een der plaatsen in den Haarlemmermeerpolder nad op een dag in October ruzie met den baas ge had en als ondergeschikte zon hij op middelen om het weer goed te maken. Het middel dat hij koos bracht hem evenwel Vrijdagmorgen in de verdachtenbank voor den Haagschen politierechter. De jongen was namelijk op 31 October ji. te Noordwijkerhout naar den veldwachter geloo- pen, hevig ontdaan, en vertelde dezen dat hij door 2 onbekende mannen was vast gegrepen, die hem van zijn fiets trokken, op den grond wierpen en na hem danig gestompt te hebben over den grond sleurden en onder hevig vloe ken en bedreigen naar het water sleurden en riepen „we moeten je geld". „Ik heb geen geld" had de aangevallene gezucht. „We hebben gezien dat je geld ontvangen heb", antwoord den de onverlaten en na hem de kleeren van het lijf te hebben getrokken, waarbij borstrok en overhemd uit elkander gereten werden, be roofden zij hem, althans trachtten zulks te doen. Van dit ijselijk gebeuren wilde hij aangifte doen en verzocht hij den veldwachter de on bekende daders van deze laffen aanval op te sporen. De Noordwijkerhoutsche politieman bleek minder goeageloovig dan de jongen blijkbaar verwachtte en spoedig bekende deze het ge- heele verhaal te hebben verzonnen om tegen over den baas interessant te zijn. Mr. van Asch van Wijck, die het O. M. waar nam, noemde de aangewende poging van den jongen om bij den baas in een goed b'aadje.te komen, dom, doch achtte niettemin het ge pleegde feit ernstig. Het reclasseeringsrapport geeft alle aanleiding, om het nog eens te pro- beeren, en daarom luidde de eisch 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaren proeftijd. zondere school woor uitgebreid lager onderwijs van de Vereeniging-Instituut „Oranje Nassau alhier, ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van 610. Op 17 dezer was het 25 jaar geleden, dat de heer J. E. Voet als jonge man aan de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" kwam. Be stuur, directeur en vele leden kwamen hem dien dag reeds gelukwenschen. De eigenlijke huldi ging had echter plaats op de receptie van Don derdagavond, toen hem bij monde van den voorzitter, Dr. Broese v. Groenou, de hangme- daille met inscriptie werd aangeboden. Deze noemde hem een man uit één stuk, die pal stond voor zijn ideeën en waarop men staat kan maken. Een man van groote energie, waar aan „Zang en Vriendschap" veel te danken heeft en waarvan de Liedertafel nog veel ver wachten kan. De leden bekrachtigden deze woorden met den toast van Van Poppel en langdurig ap plaus. Natuurlijk bracht de heer Voet de hem ge brachte lof over op de stoere werkers, waarmee hij zooveel jaren, ook als bestuurslid, samen gewerkt had. In de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs zijn vijf vacatures ontstaan, wegens periodieke aftreding, voorts twee wegens bedanken en twee wegens verlies van een ver- eischte voor het lidmaatschap. Ten einde in die vacatures te voorzien wer den door genoemde Commissie de navolgende aanbevelingen ingezonden: Groep A. Ouders van leerlingen eener open bare school: (vacature mevr. C. E. RasSöhn- lein): 1. mevr. C. E. RasSöhnlein, 2. mevr. A. M. ReinaldaDeen. (Vacature P. de Vries): 1. dr. J. R. H. de Schmidt, 2. M. B. Teipe. (Vacature M. J. Bleeker)1. dr. F. P. van der Voorde, 2. R. IJzer. Groep B. Onders van leerlingen eener bij zondere school: (vacature dr. C. L. W. Ruijs) 1. dr. C. L. W. Ruijs; 2. dr. A. E. S. Sluijterma.n Groep C. Onderwijzers eener openbare school: (vacature L. Broekhuizen): 1. L. Broekhuizen, 2. T. Hellinga. (Vacal ire Ls. van der Have)1. H. van Leeu wen, 2. P. Schaft. Groep D. Onderwijzers eener bijzondere school 1 vacature C. Overbeek)1. C. Overbeek, 2. mej. A. Vrolijk. (Vacature mej. M. W. C. Heijmen)1. mej. D. Ickelsheimer, 2. P. J. Jongejan. Groep E. Overige inwoners der gemeente: (vacature E. J. Jonckbloedt)1. E. J. Jonck- bloedt, 2. M. J. Bleeker. Het Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool, alhier, heeft tot B. en W. het verzoek gericht met hem de volgende grond- ruiling aan te gaan: a. genoemd bestuur draagt om niet aan de gemeente over het met groene kleur op de voor uwe leden ter inzage gelegde teekening aange geven gedeelte grond aan de Kamperstraat, kad. bekend gemeente Haarlem sectie K No. 2131, groot plm. 27 M2.; en b. de gemeente draagt om niet aan genoemd bestuur over het met gele kleur op de sub a be doelde teekening aangegeven gedeelte grond aan de Voorhelmstraat, kad. bekend gemeente Haar lem sectie K No. 2551, eveneens groot plm. 27 M2. Tegen het aangaan van de grondruiling be staat bij B. en W. geen bezwaar, onder voor waarde, dat de kosten van het veranderen van het trottoir in de Voorhelmstraat, begroot op 125, alsmede de overdrachtskosten voor reke ning van meergenoemd bestuur komen. Het door de gemeente over te dragen ge deelte trottoir aan de Voorhelmstraat dient echter aan den openbaren dienst te worden onttrokken. Tegen die onttrekking bestaat bij B. en W. geen bezwaar, omdat het verkeer ter plaatse van geen beteekenis is en door een kleine wijziging van het trottoir weder voldoende in de behoefte kan worden voorzien. Bezwaren tegen de voorgenomen onttrekking Zijn niet ingebracht. De kosten voor het aanleggen van een gedeelte trottoir in de Kamperstraat worden geraamd op 100. B. en W. stellen voor het aanbrengen van eenige herstellingen in het schoolgebouw aan de Nassaulaan 37a, waarvan een gedeelte tijdelijk in gebruik is gegeven ten behoeve van de bij- De Haarlemsche Afdeeling van den Nieuwen Nederl. Bond van Koffiehuishouders en Slij ters (Nienebokos) deelt ons mede, dat door het Hoofdbestuur van dien bond een adres gezon den is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, naar aanleiding van het door Mr. Boon in de Tweede Kamer gedane verzoek om den termijn, bedoeld in art. 79, le lid der Drankwet, met het oog op de crisis te verlengen. Het Bestuur van „Nienebokos" merkt op, dat weliswaar vele vergunningen nog niet zijn over geschreven, doch dat te wijten is aan de ver gunninghouders, die of van de pachters te hooge prijzen vragen, of niet bereid zijn tot over schrijving omdat zij meenen, dat er nog wel een weg gevonden zal worden, om de vergun ning zelf te exploiteeren en de voordeelen blij vend te behouden. „Nienebokos" meent, dat dit wel niet mogelijk zal zijn, doch dat bovendien een verlenging van den termijn alleen ten voordeele van de ver pachtende vergunninghouders zou komen; im mers zij zullen weder vrijelijk hunne vergun ning een of meerdere jaren kunnen verpachten, om dan bij een eventueele opleving van den economischen toestand, voor de overschrijving der vergunning grootere bedragen te kunnen bedingen, terwijl bij overlijden van den vergun ninghouder in den termijn der verlenging ook de pachter weder gedupeerd zou zijn. Het hoofdbestuur verwacht, dat, naarmate de fatale datum van 1 April 1933 nadert, de over eenstemming tusschen vergunninghouder en pachter gemakkelijker bereikt zal worden, waarom den Minister dringend wordt verzocht, den termijn, bedoeld in art. 79, in geen ge val te verlengen. Wel zou de vereeniging het toejuichen, in dien de vergunninghouder, wiens vervanger of pachter van 1 Mei 1931 is te komen overlijden, of het bedrijf heeft verlaten, zijn vergunning alsnog zal kunnen overschrijven ten name van hem, die na dien datum de vergunning exploi teerde en nog exploiteert en verder de vergun ninghouder, die op 1 Mei 1931 de vergunning zelf exploiteerde toe te staan zijn vergunning op een natuurlijk persoon pver te schrijven. Tot zoover het gezonden communiqué. Met alle respect voor de meening van „Nie- nebekes" is het anderzijds wel zeker, dat vele vergunninghouders en ook hun plaatsvervan gers op dit oogenblik moeilijkheden hebben met het overschrijven van de vergunning. Wij schreven in ons nummer van Donderdag een artikel en verwijzen daarnaar. \v. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen Indologie de heer E. Haas, alhier. van E DIVERSE COUPONS - TAPIJTEN j LOOPERS en KARPETTEN, alsmede EENIGE SALON-, EETKAMER- EN SLAAPKAMERMEUBELEN. en overzijde 67 De Haarlemsche rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan: W. F. Chr. B„ chauffeur, wonende te IJmui- den. „Appèl overtr. Wet Openbare Vervoermid delen." Ontslagen van alle rechtsvervolging. C. B., caféhouder, wonende te Haarlem. „Valschheid in geschrifte." Acht maanden gev.straf o.v. In een café te Vijfhuizen zat men genoeg lijk en gezellig naar een film te kijken, toen.... floep.... opeens het licht uitging. Sommigen dachten, dat het misschien bij de film be hoorde, maar de caféhouder wist wel beter. Hij riep onmiddellijk een monteur van het P.E.N. te hulp, die constateerde, dat een steen aan een touw over de draden van het electrisch net lag, waardoor de draden tegen elkaar ge drukt werden en kortsluiting was ontstaan. Gelukkig was de zekering van de lichtleiding gesprongen, waardoor erger voorkomen werd. Spoedig was het „geval" weer in orde ge bracht en kon de gestoorde voorstelling weer voortgezet worden. Ook enkele buurtbewoners, die op hetzelfde net aangesloten zijn, werden van dezen kwajongensstreek de dupe en hebben korten tijd in het donker gezeten. De politie te Vijfhuizen stelt een streng onderzoek in. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG, 24 Januari, 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Algemeene ledenvergadering van den R. K. Middenstand in een der zalen van Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG. 25 Jan.. 2.45 uur: Theemiddag met causerie voor den R. K. Vrouwenbond in „De Kroon." DONDERDAG, 26 Januari, 8 uur: Bureau vergadering R. k. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereenl- ging voor het geheele koor, in „De Kroon." 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in „Centraal." VRIJDAG, 27 Januari, 8 uur: Vergadering van het Armbestuur parochie H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie Mandolineclub „Santa Lu cia" in „Centraal," Groote Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vreenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig artikel 45 der Drank wet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. van der Laan de Vries, om een verlof B ingevolge artikel 38 dier Wet, voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de beneden-voorlocaliteit van het per ceel aan de Kamperstraat 82. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de herijk van maten en ge wichten in 1933 zal plaats hebben, behalve voor het gedeelte der gemeente vóór 1 Mei 1927 uitmakende de gemeente Spaarndam, in een lokaal van den Stads Doelen, Gasthuisstraat 32: op Maandag 23 Jan. van 1012 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en gewich ten; op Maandag 23 Jan. van 1316 uur; op Dinsdag 24 Januari van 912 en 1316 uur voor de apothekers, goud- en zilversmeden; op Woensdag 25, Donderdag 26 en Vrijdag 27 Januari van 912 uur en van 1316 uur voor de groote partijen, daarna op eiken Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van 30 Januari tot en met 10 Maart telken dage van 912 en van 1316 uur voor hen, die een oproepbriefje ont vangen hebben, en op Maandag 13 en Dinsdag 14 Maart van 912 en van 1316 uur voor hen, die geen oproepbriefje hebben ontvangen. De Haarlemsche Orkestvereeniging, dirigent Frits Schuurman, geeft een namiddag-concert óp Zondag 22 Januari te 2.30 uur in de Ge- meente-Concertzaal: Als solist verleent Jacob Bijster, piano, mede werking. Het programma vermeldt: Ouverture „Cyra no de Bergerac", Johan Wagenaar; Concert voor klavier met orkestbegeleiding Jacob Bij ster; Solist: Jacob Bijster; Fragmenten uit „La Damnation de Faust" Hector Berlioz, Richard Wagner.. Bankenstein, Harmenjansstraat 19, armband horloge; Bureau van Politie, Smedestraat 9, 2 bankbiljetten; Baas, Schermerstraat 8rd„ handschoen; Meier, Saenredamstraat 9zw„ idem; Van Veen, Anslijnstraat 59, idem; Steggink, Luzacstraat 15, idem; Wassenaar, Scheepersstr. 30, motorhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 honden; Burggraaf, Kampervest 7a, jas; Zuiderveld, Gr. Houtstraat 152, 6 fotokaarten; Van Drunen, Siriusstraat 24, damesmantel; Bur. van Politie, Smedestraat 9, kinderportemonnaie; Watsema, Brouwerskade 53, rijw.bel.plaatje; v. Wordt, Gen. Joubertstr. 17, rozenkrans; Vrene- goor, Kerkhofstraat 14rd„ sleutels in étui; Boon, Wolstraat 4, schooltasch; Nederkoorn, Barba- rossastraat 46, schoen; Baankamp, Hazepaters- laan 5, slinger auto; De Vries, Berkenstraat 4, kinderschaatsen; v. d. Weide, dr. Leydsstraat 65, kinderschaats; Fasen, J. W. Frisolaan 15, O'veen tasch met boeken; Koning, Zonnensteeg 2rd„ kinderwantje. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: W. van Roode, Bloemendaal- scheweg 206, Overveen, een wollen handschoen; C. Koelemeij, Zuidertuindorplaan 9a, Haarlem, een wollen kinderhandschoen; T. IJzerman, van Stolberglaan 41, Aerdenhout, een sigarenaan steker; C. Haalebos, Rijnegomlaan 62, Aerden hout, een huissleutel; P. M. Bersee, Midden Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een overjas; van Amerongen, Bloemendaalscheweg 18, Bloemendaal, een sleutel No. 72303 en een rokhouder; Hagenzieker, hoek Enschedeweg Catslaan, Aerdenhout, een zwarte Schotsche terrier; Bogaard, Lage Duin en Daalscheweg No. 6, Bloemendaal, een kinderhandschoentje; G. Holwerda, Middentuindorplaan 4, Haarlem, een kammetje; Prins Hendriklaan 102, Over veen, een bruine regenjas; aan den politiepost te Aerdenhout, een snoer koralen, een zwart lederen ceintuur, een bruine ceintuur, een por- temonnaie met inhoud; aan het bureau van politie Overveen,' een zeemleeren heerenhand schoen; Saxenburgerweg 4, Bloemendaal, een zilveren broche. Uitvoering Fanfarekorps Onder zeer groo te belangstelling gaf het fanfarekorps „Kunst na „Arbeid" alhier gisterenavond een uitvoering in de zaal van den R. K. Volksbond, onder leiding van den directeur den heer P. de Vries. Welwillende medewerking werd verleend door de tooneelvereeniging „Nut en Genoegen". Na het welkomstwoord door den voorzitter den heer D. de Wit werd overgegaan tot afwerking van het programma. Door het fanfarekorps werden verschillende composities ten gehoore gebracht, die alle zeer goed tot hun recht kwamen. De solo-nummers vooral trokken zeer de aan dacht, temeer, omdat daarmede op het solisten concours te Haarlem twee eerste prijzen waren behaald. „Air Varié" door de bariton-saxopho- niste jongejuffrouw Suzanna de Vries van L. Montagne en het „Ave Maria" door de sopraan saxophoniste - mej. Annie de Wit, werden op bijzonder zuivere wijze gespeeld. De pistonist de heer A. van Altena, gaf een solo ten beste met „Hommage Respectueuse" van C. Collard. Ook hier zuiver en verdienstelijk spel. Door de too neelvereeniging werden twee kluchten opgevoerd „Stille medewerking gevraagd" en „In den zilveren haas". Beide stukjes verwierven veel bijval. Er werd natuurlijk en aardig spel te zieD gegeven. De solo-nummers werden aan de piano begeleid door den nieuw-benoemden directeur den heer P. C. Tak uit Heemstede. Met een woord van dank werd de bijeenkomst gesloten. Inzameling gedragen kleeding. In den loop van de week van 2328 Januari zullen bjj de inwoners der gemeente vanwege het plaatselijk crisis-comité gebruikte kleedingstukken e.d. worden opgehaald, teneinde met een en ander de gezinnen der crisis-slachtoffers te steunen. De met de inzameling belaste personen zijn van een schriftelijke machtiging voorzien, waardoor voorkomen kan worden, dat goederen aan onbevoegden worden afgegeven. Het Comité hoopt door ruime medewerking in staat te worden gesteld veel nood te lenigen. Burgerlijke Stand. Geboren: G. van Gel dorpThorborg z; J. W. L. van de Linde Koene z. R. K. Volksbond De eerste ledenvergade- ring van den R. K. Volksbond afdeeling Over veen en Omstreken, zal dit jaar gehouden worden Maandag 23 Januari in de St. Aloy- siusschool des avonds om 7.45. In deze verga dering zal de Geestelijke Adviseur zijn inlei ding over „Quadragesimo Anno" vervolgen. Verder vermeldt de agenda installatie, behan deling vragenbus, verloting, retraite. Jaarfeest R. K. Volksbond Woensdag 25 Januari, zal het 26ste jaarfeest van den R. K. Volksbond afdeeling Overveen en Omstreken worden gehouden in het gebouw „St. Bavo" des avonds 7.30. Medewerking zullen dien avond verleenen de R. K. Muziekvereeniging „Euphonia" onder leiding van den heer J. W. Lefeber, directeur en de R. K. Tooneelvereeni ging „St. Genesius" beide onderafdeelingen van den R. K. Volksbond. De tooneelvereeni ging „St. Genesius" zal een vroolijk stuk op voeren met wat ernst in drie bedrijven van Louisvé „De man, die zich kon wreken" on der regie van den heer W. J. A. Sweijen. Schoorsteenbrand Gistermorgen werd bij de politie kennisgegeven, dat er een schoorsteen brand was bij P. in de Progerstraat. De politie begaf zich er onmiddellijk heen, terwijl de brandweer direct in kennis werd gesteld. De brand is door de brandweer gebluscht. Schade was niet aangericht. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 2 gevallen van ty phus, 4 gevallen van roodvonk en 1 geval van öiphterie voorgevallen. Burgerlijke Stand. Geboren: G. M. Keesen Groenland z; M. Bilder—Sligter d; J. M. BoontjesBrasser d; C. M. Volmervan Dille- wijn z; C. van der WerffDoom d; J. Ebbe- ling—Wagemans d. Ondertrouwd: H. J. Mispelblom Beijer en L. M. v. d. Bergh van Eijsihga; P. de Haan en J. Hager; P. Groen en j. v. d. Sluis. Gehuwd: F. P. Vergonet en C. van Son; K. de Best en C. Roos; J. de Jong en C. J. Glas; E. de Boer en K. van Wijk. Overleden: Jacoba van Urk, 67 ju echtg. van W. Wagemans; Francina Houtzager, 76 j„ on gehuwd; Maria Mensing, 81 j„ wed. van W. Amse; Jacob Vlaming, 78 j., ongehuwd, van Beverwijk; Jan de Boer, 62 j„ wedr. van A. van Es; Gerrit Sleutel, 80 j., echtg. van Eke van der WieL „Hoerah, Pater. Hoerah! 't Is voor elkaar. U zult toch nog wel weten dat ik u eenige weken geleden heb geschreven en u een postwissel beloofd heb tot zekere intentie. „En t is nu voor mekaar, hoor. Haar vader, die er eerst niets van weten wilde, heeft nu cok ja gezegd. Nu weet u meteen waarover het ging. Fijn, hoor, dat die zaak in orde is. Ik heb er dikwijls wakker van gelegen. Want als ik haar niet gekregen had, was ik eeuwig vrij gezel gebleven. Zij is waarlijk de bloem van de parochie. En een paar oogen! En ze zingt ais een nachtegaal. Wat ben ik een boffer! „Als u nu maar niet denkt: Hij ziet ze vlie gen. Maar, ja, Pater, ik kan er niets aan doenenz. enz. „Vandaag zend ik den postwissel af, welken ik beloofd heb. „De bloem van de parochie." „En wat een bogen!" „Een nachtegaal!" En ik, Pater Lief hebber, zeg op mijn beurt: Wat een taal! Wat een schoone taal! Zoo'n jongmensch wordt plotseling dichter. Woorden waaraan hij vroe ger nóóit gedacht had, ze vloeien zoo maar uit z'n pen. Het is maar zoo jammer dat de jongedame soms minder dichterlijk is aangelegd. Zooals die dorpsgalant met z'n dame, op de kennis: HijMie, wat ben ik toch blij dat ik jou heb. Ik wou dat we samen op die mooie wolk zaten enen Zij: Zou men te koud en te nat zijn, hoor. Geef me maar een oliebol met suiker. Wat ik met deze verhaaltjes nu zeggen wil? Dat, wanneer ge haar gewonnen hebt, ge niet over wolken praten moet. Dat is veel te kil. Praat over een postwissel aan Pater Liefheb ber. Dat doet veel warmer aan. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 U kunt ons ook helpen door ons geld of stukken te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het geld besteed voor de opleiding van arme jongens tot priester. zuivert Siroop-Famel Uw luchtwegen, doet hoest bedareö, maakt het slijm tos!. Prijs fl/2.50 p. flacon. Vraag het oordeel van Uwdokter - Agent:-Fa. B. Mein- dersma - Qfen Flaag. En Frits, hoeveel Roomsche goaltjes heb jeJ gisteren gemaakt?" begon Manders, die götoonlijk 'sMaandagsmorgens de treiter-partij inzette. „En hoeveel Ka-tho-lieke vrije schoppen heeft „Geel-Faars" mogen nemen!" lachte de facturist er meteen achteraan. „Was de heilige adviseur d'r óók weer bij?" „Ja, natuuUtiuurlijk! Als die 'r niet bij is mag de wedstrijd absoluut niet doorgaan! Die moet kijken of de voetbalbroekies niet te kort zijn en als een van de spelers „potverblomme" zegt, dan moet ie 't veld uit....!" HjiiMimimmMimiiiiimimiMl „En als ie 't nóg es E zegt dan wordt ie ge- Van ft ster royeerd!" I „Heeft de kapelaan iiiiimiiiiiiiiiiimiiiimiimiiilii afgetrapt?" „En de bal eerst in 't wijwater gedoopt?" „En 't elftal de zegen gegeven vóór de wed strijd?" Frits zat al rustig in debiteuren-boek te werken en deed, alsof hij heelemaal alleen in 't kantoorlokaal was. Hij kende al die hatelijkheden op 'n rijtje noemde ze de „Maandagochtend-grama- foonplaat." Vroeger had ie herhaaldelijk die flauwe pla gerijen met gezonde argumenten beantwoord.... maar al gauw in de gaten gekregen, dat het z'n collega's daar juist om te doen was.... om hem „op stang te jagen"...- dan hadden ze d'r nog meer lol vanEn voortaan hield ie z'n mond.... des te gauwer hielden ze er mee op.... en wijzer kreeg ie ze toch niet. Feitelijk waren 't allemaal lafaards, want Frits kon ze stuk voor stuk maken en breken als ie wouBjj Manders, die dan nog voor de sterkste doorging, had ie dat 'n keer op „ge voelige" wijze aangetoondtoen die 't wat al te bar maakte1 't Was 'n heibeltje geworden op 't kantoor, waar de chef bij te pas kwam die zei, dat 't bij deze eerste en laatste waarschuwing moest blijven, want anders.... Sinds dat incident voelden ze zich veilig. Frits was de ster van Geel-Paars.... als hij niet meespeelde, dan was 't heele elftal uit- z'n verband. Hij beschikte over 'n verbluffende techniek niet alleen, maar ook z'n capaciteiten als aanvoerder waren perfecthij wist de meest vermoeide speler nog zóó te bezielen, dat er al gauw van eenige inzinking geen sprake meer wasTweemaal achtereen was z'n club kampioen geworden, en dat was voor de helft zeker aan hem te danken. De kopstukken van de neutrale club hadden er al lang op geloerd, hem in te palmen, ook met middelen, die niet bepaald sportief genoemd konden worden. Maar Frits bleef z'n eigen club trouw.... én als ie 'n enkele maalbij 'n heel verleidelijk aanbod van „de overzijde", even twijfelde, dan was Wiesje, z'n verloofde, er nog, om 't gevaar te bezweren. Wiesje was heelemaal geen kwezel.... maar ze kwam uit 'n degelijk, Katholiek gezin, waar stipt rekening werd gehouden met de wenschen van de Kerkelijke Overheid en waar niet ge duld werd, dat 't daarmee op 'n accoordje werd gegooid. „De Bisschop weet 't beter dan wij" zei haar vader altijd „Die heeft met alles z'n goeie bedoelingen voor ons eigen bestwil en d'r zijn heel wat moeilijker dingen om de hemel te verdienen." Frits had soms 'n onprettige bui.... vooral wanneer zoo'n sar-partij van de kantoorlui wat te veel van z'n geduld had gevergd. Maar dan wist Wies hem altijd weer op te kikkerenen zei, dat ze dat juist 't mooiste van de heele beweging vond, om zooiets voor je Idealen te verdragen. „Als Tc jou niet had, meidzei Frits dan weer opgeruimderen bij Wiesjes op gewekt gebabbel vergat ie alle onaangenaam heden weer. Maar Wies kreeg 't moeilijker.... veel moei lijker.... toen Frits door de crisis z'n betrek king kwijt raakteen nergens anders kon slagenen dan telkens weer terug kwam op de mooie voorstellen, die hem door de be stuursleden van G. F. C. de sterke eerste-klas- club, al meerdere malen waren gedaan Maar Wiesje hield dapper vastAl moes ten ze vijf jaar wachten met trouwen.... deed ze nog liever, dan hem te zien overloopen. „Maar éerel, wat is daar nou tegen, dat je es voor 'n keertje met ons in 'n vriendschappe lijke wedstrijd meespeelt? Loop je dan zóó aan de leiband, dat je dat niet eens mag doen?" „Heeft jullie club 'n reglement?" „Ja natuurlijkmaar „Juistde mijne ookjjj mag niet in strijd met dat reglement handelenen ik evenmin „Nou jazoo'n enkele kleine afwijking.... in bepaalde gevallenennein vertrouwen gezegdwe hebben er óók wel iets voor over we weten toevallig, dat je zonder betrek king bentKijk zie je, we willen goed uit komen tegen die Engelsche club die hier te gast komten t is 'n heele eer voor je.... we hoeven elkaar niets wijs te maken...." Nog 'n kwartiertje liep „de afgevaardigde" met Frits opToen had ie 'm zóóver.... dat Frits er nog es over zou denken Wies sprak al zoo half van „hem links laten liggen" toen ze wist, dat hij z'n besluit geno men had. „Niet doen" zei d'r vader „niet doen, meid.... de jongen heeft 't hard te verantwoor denal haast 'n jaar zonder betrekking in deze omstandigheden moet je 'm niet los latendat zou maar verbitterenDat je d'r volstrekt niet mee accoord gaat heb je al voldoende laten merken, maar laat 't daar bij blijven..,, wees vriendelijk en goed voor 'm als vroeger.... en wacht af, wat ie doet.... Wies deed, wat haar vader zei.... Maar ze ging toch niet mee naar die wed strijdt Was de eerste keer, dat ze niet langs de lijn stond. 't Werd 'n groot succes voor Fritede laatste van z'n vier goals bracht meteen de overwinningen alles, wat G. F. C. was, barstte los in jubel en huldeHij werd op de schouders der supporters over t veld ge dragen en aan 't „diner na afloop" werd er herhaaldelijk op hem gespietst.... Hij raakte in 'n vreemde roes.... werd door iedereen aan gesproken en gecomplimenteerd.... had 'n apartje met de beschermheer van G. F. C„ Mr. Dr. van Beerels de Grootdie hem m goed, vast baantje beloofde als ie De verhouding tusschen Wies en Frits werd koelerze kon "t niet helpen, maar ze vond 't laf, dat ie z'n ouwe clubde club waarin ie thuis hoorde, de rug had toegekeerden alleen op aandringen van haar ouders deed ze moeite, om zooveel mogelijk nog de oude voor Tot ie terug kwam van 'n Paasch-toer naar 't hem te blijven. buitenland.... en ze hem vroeg, of ie 'sZon dagsmorgens naar de Mis was geweest.... Hij kreeg 'n kleur., draaide met 'n antwoord wou er overheen praten Heel rustig vroeg ze 't voor de tweede maal.... „Ach, dat gezanik van jou!" viel ie toen driftig uit. ,Néé.... ik ben niet geweest.... nou weet je t! D'r kwam niks van.... of ik zou 't heele gezelschap in de steek gelaten moe ten hebben „En daarom liet je Onze Lieve Heer maar liever in de steek „Ja, als je nou weer met je gepreek wil be ginnen.... zeg 't dan.... dan smeer ik 'm lie ver t Werd heftig, al won Wies 't verre van hem in beheersching.... Tenslotte gooide Frits z'n kop in de nek en liet haar met 'n kort „ajuus" alleen. Hij had woorden en uitdrukkingen en argumenten gebruikt, die haar 't schaamrood naar de wangen hadden gejaagd Frits liet zich niet meer zien. Wel stonden geregeld z'n portretten in d*. kranten en sportbladen.... als „de ster", „het kanon" van G. F. C. Je ziet ook wel es foto's van „de trouwplech tigheid"als zoo'n bekend sportman in't hu welijk treedtmet 'n heeleboel club-leden er bijsoms in speel-costuum.... of zwaaiend met vlaggen en petten Zoo'n foto kwam er ook van Frits.... De bruid was lief en bekoorlijk.... Maar had ook nog iets anders gestolen dan z'n hart.... al had ze t niet zoo be doeld. Wiesje heeft even boven die kiek gehuild..— Toen vouwde ze haar handen.... En vergat dit geen dag meer. G. N. B

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9