Blauwe zonne-vrieslucht BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 23 Jan. OUD EN JONG PRESENT Wisselkoersen MAANDAG 23 JANUARI Een waterballet te Heemstede Ijsvermaak De bestrijding van griep AGENDA MAANDAG 23 JANUARI 1933 STADSNIEUWS Vroolijk ijsfeest op de baan aan de Kleverlaan Waterballet te Heemstede Wedstrijd te Bennebroek Teleurstelling te Bloemendaal IJsclub „de Liede" Grootste ijsbaan in het land Trekvaart berijdbaar Vijfhuizen hoort niets van haar IJsclub Hardrijderij Z.-H. Ijsbond Te Assendelft En wat daaruit onvermijdelijk voortvloeit Onbetrouwbaar ZWAAR VERLIES TE IJMUIDEN Unie van Ijsfabrieken PROF. DR. EUG. DUBOIS 75 jaar „ONDERLING GENOEGEN" Jubileumsfeest BEGRAFENIS j. a. laan U proeft de zorg die er aan besteed THEE MOORDZAAK-ESCHAUZIER Mevr. Sandberg-Röell HULPACTIE R.K. VROUWENBOND De tweede bridge-drive MUZIEK R.K. Harmonie-Vereeniging „Utile Dulci" Hernieuwde behandeling Veer EnkhuizenStavoren Faillissement De nood der beeldende kunstenaars „Kindervoeding" BURGERLIJKE STAND 24 Januari Wetenschappelijke films VOETBAL IN ENGELAND Uitslagen van Zaterdag Tweede afdeeling Sinds Vrijdag zijn de aandeelen van de ijs- club ver boven pari gestegen, want de matige vorst maakte slechts enkele slootjes buiten de offlcieele baan aan de Kleverlaan berijdbaar, zonder althans het gevaar te loopen een nat pak te halen of te verdrinken. Wel zelden hebben we de schaatsen in lente-temperatuur mogen aanbinden; meestal heerscht er een koude Noord-Oosten wind, die veel van de pret verloren doet gaan en het aanhoudend baantje- rijden verplichtend stelt. Een ijsbaan als die aan de Kleverlaan is er niet om hardrijderijen te houden, met een paar forsche slagen heeft men de helft afgelegd; zij is ook niet uitslui tend voor schoonrijders en rijdsters, want die hebben een klein hoekje, waar ze hun kun sten naar hartelust kunnen botvieren. Zij is er voor de menschen, die graag een baantje rijden, een praatje maken, een koddig ijs- costuumtje bewonderen. Zij is er voor de eer zame echtgenooten, die nog eens graag op de schaatsen willen staan en zich niet meer aan lange afstanden durven wagen. Zij is er voor de kinderen, die daar in veilige banen zijn en heerlijk met elkaar kunnen spelen op de gladde ijzers. Maar zij is er vooral voor de jongelui! Dat is gisteren vooral weer bewezen. De jongens en meisjes in de liebelei-jaren wa ren van 's morgens vroeg tot 's avonds present, de meiskes in fleurige ijskleedij met een streep je vóór voor de pullover en plusfours. De vlaggen wapperden flauwtjes in het heel matige vrieswindje, gezonde roode wangen concurreerden tegen elkander, de radio-muziek klonk helder en zuiver over het geheele terrein. Film-schlagers werden de lucht ingeslingerd, het krassen van de luidsprekers werd vervan gen door het snijden van de scherpe schaats ijzers in het keiharde ijs. Vroolijkheid heerschte er, echte gezonde Hol- landsche vreugde! In de consumptie-tent was het geregeld tjokvol. Daar werden hongerige en dorstige magen voldaan, gevulde koeken en cocos- kransen konden er niet voldoende zijn en het traditïoneele „zopie" was tegen werkelijk ma tige prijzen te verkrijgen. Er was ook muziek! En wat voor muziek. Daar zagen we plot seling onzen man met de ..zingende kist" zitten met zijn vriend Jim, den harmonica-speler. Ditmaal was er nog een derde musicus geëngageerd, een drummer en klarinettist. Wie kent den man met de „zin gende kist" in onze stad niet? In de kleine tent klonk het klagende geluid van de snaar op het sigarenkistje nog klagender en als er een Jazz-nummer ten beste werd gegeven jubelde de draad-bespannen-wonderkist dat het een lust was. De ijsclub heeft goede zaken gemaakt Za terdag en* Zondag. Voor de loketten stond- ge regeld een rij koopers van dagkaarten, die gis teren zelfs2.40 kostten. Men had het er echter graag voor over. Maakt men de opmerking, dat hieruit alweer blijkt, dat een ijsbaan met comfort en zeker heid alléén voor de gevulde beurzen bereikbaar is, dan merken wij op, dat op de Delft, be noorden de officieele baan en op vele andere plaatsen, o.a. op de Amsterdamsche Vaart voorbij Halfweg zeer druk gereden werd. Voor menschen. die van traditie houden was daar het ijsvermaak feitelijk meer in overeenstem ming met dat van onze voorvaderen. Kooplui, die thans de drukte rondom een voetbalmatch moesten missen verkochten van aTes en nog wat en maakten goede zaken. Het ijs geeft hon ger en een lekkere kop chocolade of anijsmelk is nog steeds in eere. Op alle slootjes kon vei lig gereden worden. De ijsvereeniging Haarlem en Omstreken, afd. IJsbond, geeft hedenmorgen het parool; „Nog steeds is het ijs om Haarlem zeer ge vaarlijk. De Delft is vol wakken." De nieuwste berichten hangen voor het raam Groote Houtstraat 7, A. Baart, Tel. 10094. Ook al is het ijs onbetrouwbaar, de lust om van de echt Hollandsche sport als schaatsen rijden is, te genieten, deed velen het «r maar op wagen, soms ten koste van een nat pak. Zoo heerschte er reeds Zaterdagmorgen een gezellige drukte op de verschillende banen of baantjes, oa. op de Vaart langs de Vrijheids- dreef, de vijvers in Groenendaal, in het Bron- steepark, Bronstee- en Crayennestervaart, de Houtvaart nabij de Vondelkade en de slooten nabij het oude slot. Maar in den middag nam de drukte hana over hand toe. En daar was het dunne ijs nog niet tegen bestand. Zoo zakte vrij plotseling een zevental perso nen op den Bronsteevijver achter de Paulus Potterlaan door het ijs. Daar de drenkelingen midden in den vrij diepen vijver lagen, schoten de heeren K. Huges en F. v. d. Berg toe om hen te helpen, met het gevolg, dat het ijs verdei afbrak en beiden het aantal drenkelingen ver grootten. De politie, die den geheelen dag op de ver schillende banen toezicht hield, kwam op het juiste moment toeloopen, en, geholpen door burgers, wist zij met dreggen en haken alle drenkelingen op het droge te brengen. Na door de villabewoners van droge kleeren te zijn voor zien, konden allen zich huiswaarts begeven. Natuurlijk ontruimde de politie be baan. In de Bronsteevaart zakte eveneens 'n dame door het ijs en kon door een der omstanders op het droge worden gebracht. Aan de Vondelkade moesten drie personen hun lust tot rijden met een nat pak bekoopen, te wijl op de oevers nabij het grotstuk twee personen door het ijs zakten. De vrij zwakke vorst van Zondagnacht had nu niet direct „balken" onder het ijs gemaakt. En door den nog grooteren toeloop van liefheb sters en liefhebbers was het ijs al vrij spoedig gammel. De Ijsvereeniging „De Volharding had in den middag haar baan op de Van Merlelaan eenige uren voor haar leden opengesteld. Ook hier bleek het ijs nog zeer onbetrouw baar, zóó zelfs, dat na eenige uren ook hier twee drenkelingen kwamen, waarbij de dame tot den hals in het water .terechtkwam, terwijl de heer er met een paar natte beenen afkwam. De baan werd daarna ontruimd. Bij doorgaand vriezend weer zal er Woensdag 25 Jan. te Bennebroek een nationale hard rijderij worden gehouden, om prijzen van f 40, f 20, f 10 en t 2.50. De Zondag heeft aan de schaatsenrijders wel eenige teleurstelling bezorgd, voor zoover ze niet zoo gelukkig waren, dat ze van de Haarlemsche ijsbaan gebruik konden maken. Vooral Overveen heeft teleurgesteld. Veler hoop was op 't Brou wershoekje gevestigd. Er was gezorgd voor een paar glad-geveegde banen. Nadat echter de po litie de dikte van het ijs eens gepeild had, bleef het consignegesloten blijven. Dan maar op zoek naar ander ijs. „Klein Zwitserland" in Elswout, Brouwersvaart en Marcelisvaart ga ven echter ook niet het ware genot. En zoo bleef het een heen en weer geloop met de schaatsen onder den arm, zonder echter bevre digend ijs te kunnen vinden. Bloemendaal was iets gelukkiger, t Meertje van Caprera heeft velen een genotvollen mid dag bezorgd, als men tenminste genot kan vin den op een betrekkelijk klein lapje ijs waarop het geweldig druk is. De vijvers van Duin en Daal hebben ook nog wat ijsvermaak geboden. Maar èn Zaterdagmiddag èn Zondagmiddag moest de baan, met t oog op een totale ruïnee ring en ter voorkoming van ijsongevallen, reeds, om half 4 ontruimd worden. Alles bijeengenomen heeft de veel belovende Zondag dus niet gegeven wat men er van ver wacht had. Zondag is een mooie dag geweest voor de IJsclub „De Liede", welker banen liggen op verdronken land. Het ijs op het groote water, zooals Mooie Nel en de Liede, is onbetrouwbaar. De baan van de ijsclub was in de beste con ditie en zeer betrouwbaar. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 2000 men schen op deze banen geweest. Voor de leden is een hardrijderij gehouden. De prijzen zijn als volgt: lste prijs J. Wallekers f 10, 2e prijs J. War merdam f 7.50, 3e prijs N. Kemper f 6, 4e prijs N. Vriesekoop f 5, 5e prijs A. van Neste f 4, 6e prijs J. Vriesekoop f 3, 8e prijs H. Jansen f 2.50, 8e prijs J. Op te Kelder f 2, 9e prijs C. Kemper f 1, 10e prijs A. Schouten f 1. De ijsbaan in de Veenderij te Halfweg is de grootste in Nederland met een ijsoppervlakte van 220.000 M2 en een totale lengte der aangelegde banen van 32 K.M. Deze ijsbaan wordt geëxploiteerd door den heer F. H. Engelsma, die vroeger de ijsbanen op den Amstelveenschen Poel in handen had. Het tertein, waarop de genoemde ijsbanen worden aangelegd, is gelegen aan den weg Am sterdamHalfweg op de plassen van de Veen derijen. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om het publiek zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zoo is o.m. een regeling getroffen met de Tramweg Mij. van de N.Z.H., waardoor ge legenheid geboden wordt tegen gereauceerden prijs per tram te reizen van Amsterdam naar Halfweg, terwijl de tramkaartjes eveneens gra tis toegang verleenen tot de ijsbanen. De tram halte is op zeer geringen afstand gelegen van den toegang tot de ijsbanen. Wanneer men weet, dat de tramkaartjes gedurende den rit AmsterdamHalfweg worden verkocht, dan kan men begrijpen, dat het publiek noch te Amsterdam noch te Halfweg ook maar eenigen tijd zal behoeven te wachten, terwijl voor de houders van tramkaarten zelfs nog een afzon derlijke toegang is gemaakt. Ook is gedacht aan de automobielen en fietsen. Een auto parkeerterrein is op pl.m. 250 M. aanwezig, waar een onbeperkt aantal auto's kunnen worden geplaatst, terwijl op het terrein zelf een onbe perkt aantal fietsen kunnen worden geborgen. Tevens is een ruime garderobe aanwezig. 's Avonds zullen de banen grootendeels wor den verlicht met ruim 50.000 kaarssterkte. Ten slotte zal aan H.B.S., Gymnasia, Handelsscho len enz. kosteloos gelegenheid worden gegeven tot het houden van onderlinge wedstrijden mits men tijdig een baan aanvraagt. Ook kunnen wij nog mededeelen, dat een ijshockeybaan wordt aangelegd. De Haarlemmer Trekvaart van Sloterdijk tot Halfweg is uitstekend berijdbaar. Men moet echter oppassen voor de wakken, die open zijn gehouden bij de overhaalpontjes. Te Halfweg zelf gaat de groote ijsbaan in de Veenderijen epen, wanneer de ijskorst een dikte van 12 cJM. heeft bereikt. Heeft men zich eerst eenige dagen tevreden moeten stellen op slooten en tochten te kunnen rijden, nu de Fortgracht betrouwbaar is gewor den, komen de schaatssportbeoefenaars daar heen om hun kunsten te vertoonen. Zondag heerschte er dan ook reeds een ge zellige drukte waar te nemen. En het laat zien wel aanzien, dat deze drukte de eerste dagen nog aanmerkelijk zal toenemen. Van de IJsclub is echter nog geen teeken van leven waar te nemen. Toch bestaat zij nog. Zelfs zijn er ongeveer twee jaar geleden nog nieuwe bestuursleden gekozen. Kunnen deze er geen nieuw leven in te brengen? Komt, mannen, nu is er gelegenheid om uw mooie plannen in daden om te zetten! Tracht van de vereeniging „Ons Genoegen" te maken wat zij vroeger was! Te Lisse is de wedstrijd van den Zuid-Hol- iandschen Ijsbond gehouden. De eerste prijs werd behaald door den heer P. J. van Nobelen, Sassenheim, de tweede door K. v. d. Meer Szn., Roelofarendsveen en de derde door C. Meskés te Warmond. Zaterdagmiddag hield de R.K. IJsclub den eersten wedstrijd voor jongens. Zondag was ,De Delft" zoodanig betrouwbaar, dat men de baan in orde had gemaakt voor een hardrijde rij op een rechte baan, van 175 M. lengte. Aan dezen wedstrijd konden alle leden der ver eeniging deelnemen. Ingeschreven hadden 29 rijders. Na vele spannende ritten behaalde de nog jeugdige, doch veel voor de toekomst be lovende rijder N. Al den eersten prijs (ƒ15.—). Deze rijder beschikt over een uiterst snellen start, waardoor hij reeds dadelijk zich een voor sprong verzekerde. De tweede prijs werd be haald door C. Tambach (ƒ10.de derde J. Tambach 5.—) en de vierde Jb. Nooy ƒ2.50). Deze wedstrijd werd door een enthou siast publiek gevolgd. Verder zij medegedeeld, dat behalve eenige nog zwakke punten, welke door rietafzetting kenbaar zijn, ..De Delft" bij vriezend weer be trouwbaar is. Honderden genoten Zondag van deze echte Hollandsche sport. De ijsbaan van de Zuider IJsclub is van een keurige verlichting voorzien, zoodat men ook 's avonds de ijzers kan onderbinden. U ZIET NIET GRAAG EEN STOKEBRAND Uw woning binnen treden, Maar stookt U brand van HOENDERDOS, Dan is U best tevreden De dertig-jarige mejuffrouw A. C„ wonende in de Saenredamstraat, reed Zondagmiddag schaats op een sloot achter de Van Zeggelen- straat. Zij kwam te vallen en brak haar linkerpols. Door een lid van den Ongevallendienst werd een voorloopig verband gelegd, waarna ze zich te voet naar het St. Elisabeth-Gasthuis heeft begeven. Het ijs op den Kloppersingel vertoonde Zon dagmiddag ernstige teekenen van onbetrouw baarheid. Door scheuren en op zwakke plaatsen schepte het water en bij geringe belasting boog het reeds door. De politie zag zich hierdoor genood zaakt het volk er van te verwijderen. Ook het ijs op het vijvertje aan de Van Heussenstraat vertoonde hetzelfde euvel en werd eveneens door de politie ontruimd. De directie der N.V. Unie van Ijsfabrieken (U. V. IJ.) deelt, in overleg met den raad van commissarissen, het volgende mede: Eenige dagen geleden is uit Batavia het tele grafisch bericht binnengekomen, waarin de globale exploitatie-resultaten over December cJ932 van de bedrijven overzee werden geseind. Na ontvangst van dit bericht was het de direc tie mogelijk, om voor het concern een schatting te maken van de resultaten over het afgelooper. jaar. Ofschoon deze resultaten achter staan bij die, welke over 1931 werden bereikt, kan zij publiceeren, dat na aftrek van de gebruikelijke afschrijvingen, nog een winstsaldo overblijft, zoodat tenzij bijzondere omstandigheden zulks verhinderen het in het voornemen ligt aan de algerrjeene vergadering van aandeelhou ders een dividend van 2 3 pet. over 1932 ter beschikking te stellen. De algemeene vergadering zal waarschijnlijk in Mei of Juni a.s. worden gehouden. Wat betreft de exploitatie-overschotten, zette 1932 op een lager peil in dan 1931, doch kon worden geconstateerd, dat dit peil gedurende 1932 niet daalde. Of na het optreden van 1933 dit peil weder zal dalen, zal de naaste toekomst moeten leeren. Door herzieningen in het bedrijf en door het concentreeren van de fabricage op enkele plaatsen, kon overzee worden bereikt, dat de exploitatie-uitgaven in vrijwel dezelfde verhou ding verminderden als de ontvangsten; in IJmuiden had het bedrijf zwaar te lijden onder de crisis in het visscherijbedrijf en moest met verlies worden gewerkt. Daar het totale kapitaal in de fabrieken en transportmiddelen geïnvesteerd, niet geringere afschrijvingen vordert dan over 1931, is het dui delijk, dat het winstsaldo daardoor een ongun- stigen invloed ondervindt. Deze invloed doet zich echter gelden bij zeer vele bedrijven en kan worden teruggebracht tot het feit, dat in het algemeen vooral kapitaal, dat in tijden van hoogere indexcijfers werd geïnvesteerd, door de thans lagere opbrengsten zeer veel aan renta biliteit heeft verloren. In vergelijking met andere bedrijven meent de directie, gezien den algemeénen toestand van handel en industrie, dat de vennootschap met 1932 nog een goed jaar heeft doorgemaakt, doordien zij in staat was, op die investaties be hoorlijk af te schrijven en nog winst te boeken, terwijl de liquiditeit der vennootschap opmer kelijk is verbeterd. Zaterdag 28 Januari herdenkt prof. dr. Eugène Dubois, curator van het Geologisch kabinet van Teyler's stichting te Haarlem, zijn 75sten verjaardag. Marie Eugène Francois Thomas Dubois werd geboren te Eysden op 28 Januari 1858, studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in de Geneeskunde en werd in 1880 assistent aldaar in de anato mie. Het daar opvolgende jaar was dr. Dubois leeraar aan de Rijks-Kunstnijverheidsschool en Noormaal school voor teekenonderwijs te Am sterdam en vervolgens lector aan de Amster damsche Universiteit. In 1887 werd dr. Dubois officier vana gezondheid bij het Nederlandsch- Indische leger, welke functie hij twaalf jaar later verwisselde met die van buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam in de Geologie, Mineralogie en Falaeontologie. Van 1889 tot 1895 vertoefde dr. Dubois op Sumatra en Java ten behoeve van zijn Palaeontolpgische onderzoekingen en was voordien nog, namelijk in 1888 doctor in de plant- en dierkunde aan de Amsterdamscïie Universiteit. Prof. dr. Dubois is thans curator van het Geologisch Kabinet van Teyler's Stich ting te Haarlem. De vereeniging „Onderling Genoegen" gaf Zaterdag ter gelegenheid van het 25-jarig be staan een groot feest. De heer J. F. van Maas vertoonde des mid dags voor de kinderen de poppenkast met het van ouds bekende spel van Jan Klaasen en Catrijn. Na een versnapering trad de goochelaar Daverno op, wiens toeren zeer in den smaak vielen. Hierna was het weer de beurt aan den heer Van Maas met zijn poppenkast, die veel succes oogstte. Het een en ander werd afge wisseld met muziek. Des avonds had een uitvoering plaats voor een andere groep kinderen. Allereerst trad het Klein Koor op, onder leiding van den heer J. Post, directeur der vereeniging, dat eenige nummers ten beste gal en veel bijval verkreeg. Verder trad op de heer Bos, humorist, uit Heemstede, die ook veel succes had, vooral met het nummer het „Pindamannetje". Een en ander werd afgewisseld met muziek en film. Ook kregen de kinderen wederom eenige ver snaperingen. De heer E. Bogaart, eere-voorzitter der ver eeniging, dankte ten slotte de feestcommissie voor hetgeen zij tot stand gebracht heeft. Het feest mag wel als zeer geslaagd beschouwd worden! Op de nieuwe algemeene begraafplaats te Bloemendaal werd hedenmorgen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. A. Laan, bekend industrieel uit de Zaan streek. Naast vele familieleden waren o.a. aanwezig op de begraafplaats de heeren J. A. E. Verkade, J. C. Fermie en E. J. Jonxis, resp. voorzitter, Togal is 'n uitstekend middel tegen griep en verkoudheden. Togaltabletten verdrijven het urinezuur, dooden overal de microben en roeien dusdanig den wortel der kwaal uit. Heel aan het begin ingenomen voorkomt Togal den griepaanval. Schitterende resul taten. Meer dan 6000 attesten van doktoren. Een proef zal U overtuigen. Bij alle apoth. en drog. a 0.80. vice-voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Zaandam; G. H. Crone, voor zitter der K. v. K. te Amsterdam; Mr. G. Vis sering, oud-president der Ned. Bank; mr. P. Hofstede de Groot, directeur der Amsterdam sche Bank te Amsterdam; K. G. Goedewaagen, directeur van de Incasso-bank te Amsterdam; J. Kool, directeur der Associatie-kassa te Am sterdam; H. H. Abraham, namens de Tarwe- Centrale; mr. B. C. Slotemaker en B. H. M. Lips, namens het Verbond van Ned. Werkge vers; H. Cremer; P. Klinkenberg, wethouder van Wormerveer; E. Smit van Gelder, directeur der Papierfabrieken te Velsen. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van vele bedrijven, zooals van Pette's Choco ladefabrieken; Gortpellerij „Mercurius", Uni- lever-Concern, „Korenschoof" te Utrecht; de directeur der Linoleumfabriek te Krommenie, de heer Kaars Sijpestein. De heer C. N. J. Moltzer Jr. sprak een kort woord aan de geopende groeve, waarbij hij de rechtschapenheid, hulpvaardigheid en mensch- lievendheid van den overledene schetste en er o.m. op wees, dat nooit tevergeefs een beroep op hen gedaan werd, terwijl hij ook prees de ver standhouding met het personeel. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. THEEHANDEL EN KOFFIEBRANDERIJ H. DIJKSTRA - AMSTERDAM-LEEUWARDEN Op 58-jarigen leeftijd is hier ter stede, waar zij nog steeds woonde, overleden mevrouw H. A. J. Sandberg-Röell, douairière van jhr. W. J3. Sandberg, den vroegeren burgemeester van Haarlem. De begrafenis van het stoffelijk overschot vond hedenmorgen op Westerveld plaats. Zaterdagavond werd voor de tweede maal in dezen winter in een der bovenzalen van „De Kroon" eeiï bridge-drive gehouden ten bate van de hulpactie van den R. K. Vrouwenbond te Haarlem. Deze drive, die de vorige zoo moge lijk nog in gezelligheid overtrof, dank zij wel licht de sandwiches, die dezen avond werden geserveerd, stond ditmaal onder leiding van jhr. dr. C. G. J. von Winning. 42 paren hadden zich laten inschrijven en waren ingedeeld in groepen. Als kampioenen kwamen uit den strijd naar voren Groep A: dr. Th. Koot en mevrouw von Win ning, jhr. J. R. Schorer en mr. M. Levenbach. Groep B: mevrouw Dito en mevrouw Elde- ring—Renier, de heer Oscar Smit en mej. J. Smit. Groep C: mej. Maria Nieuwenhuijs en de heer W. van Hees, de heer L. Backer en mej. Backer. Verschillende fraaie prijzen waren voor deze drive ter beschikking gesteld. Een extra-prijs, in den vorm van een flesch champagne, werd door een geboden en behaald groot Slem ver overd door dr. Koot. De netto recette van den avond, gedeeltelijk samengebracht door het vrijwillig gestorte ver lies bedroeg 60.—. Het muziekfestijn der jubileerende harmonie- vereeniging „Utile Dulci" is gisterenavond be sloten met een uitvoering in het zaaltje der St. Josephs-Gezellen-Vereeniging door het or kest zelf met medewerking van de R. K. Man- nenzangvereeniging „St. Caecilia", onderafdee- ling van den R. K. Volksbond. Het is een goed geslaagde avond geworden, waarop de onderafdeeling der St. Josephs-Ge- zellen-vereeniging gelegeiheid had om in enkele goedgekozen nummers van haar capaciteiten blijk te geven. Gadenne en Waldteufel, Voland en Guillemant zijn erkende grootheden op harmonie- en fanfaregebied. De moeilijkheden hunner partituren zijn voor een orkest als „Utile Dulci" met ijver en vlijtige studie wel te overwinnen, en daarheen zijn de Gezellen reeds 'n flink eind op weg. Wanneer elk voor zich nog eens stevig studie maakt van rhythmiek en zuiverheid van stemming zal men een ensemble verkrijgen, dat onder de even ijverige als bekwame leiding van directeur Jut- jens, in staat zal zijn een steeds hoogere plaats in te nemen op de hiërarchieke orkestladder, die voert naar de afdeeling Uitmuntendheid en verder. De heer J. Duineveld, voorzitter, dankte nog eens uitdrukkelijk allen, die blijk hadden ge geven van hun belangstelling, en de weleerw. heer kapelaan A. v. d. Hoeven hield als praeses der St. Josephs-Gezellenvereeniging Haarlem I een enthousiaste rede, terwijl ook de heer H. J. van Engelen, voorzitter van den Qranjebond, „Prinses Juliana", lid van het eere-comité, eenige vriendelijke woorden richtte aan het adres van „Utile Dulci" en zijn directeur, den heer Jutjens. Namens de Dam- en de Tooneelvereenigin- gen, onderafdeelingen der St. Josephs-Gezell.- Vereeniging, werden ter herinnering aan dit derde lustrum een medaille en een lauwertak aan het reeds met zooveel fraaie prijzen be hangen vaandel toegevoegd. Een kwartet van de vereeniging, dat binnen kort naar concours trekt te Aalsmeer, bracht nog het concours-nummer ten gehoore kwar tet no. 1 van J. Briër, voor le en 2e piston, bariton en tuba, en mits ze nog stevig studee- ren op rhythme, toonzuiverheid en techniek, geven we hun wel 'n goede kans. Onder leiding van den heer Henri Pielage zong „St. Caecilia", de onderafdeeling van den r. K. Volksbond enkele mannenkoornummers. Met het materiaal, waarover de heer Pielage de beschikking heeft, bereikte deze ondanks al les nog zeer goede momenten. En, al kunnen we met het werk van Hamel-Hannibal, als compositie niet dweepen, qua samenzang en homogeniteit van klank, gaf St. Caecilia hier het beste van zijn kunnen in stevige, forsche en zelfs nobel klinkende voordracht. Met het Domine salvam fac van Loots was het koor minder gelukkig, terwijl ook de compositie van Ol. Koop „De Vlaggen", wel verdienstelijk, maar niet geheel onberispelijk, was van samenzang. Hier en in het vorige misten wij in de bassen het stevige fond, dat ze wel in Hannibal ten toon spreidden. Het Volkslied van Cor Kuiler, den Groningschen orkestdirigent, is 'n frisch nummer, dat met 'n lichte koorbewerking der slotregels, misschien voor mannenkoor nog aardiger zou klinken dan het nu reeds deed. In het half jaar dat de heer 'Pielage als opvolger van den heer Arisz dit koor onder zijn leiding heeft, bereikte hij werkelijk reeds een zeer goed resultaat. Moge het met St. Caecilia steeds crescendo gaan. Met 'n opgewekten marsch werd deze gezel lige muziekavond gesloten. Gelijk men zich herinneren zal, is de behan deling in hooger beroep van de strafzaak van de beide verdachten Konings en Penders op 18 Mei 1932 geschorscht en gelastte het Hof te 's-Gra- venhage heropening der instructie naar aanlei ding van het feit, dat de verdediger van den hoofdschuldige K. Mr. Nederveen uit Roermond, een briefje in het geding had gebracht, dat in de kleeren van K. was gevonden en een door den heer Eschauzier geschreven en ondertee- kende schuldbekentenis inhield. Zoowel van de zijtje van het O. M. als van die van de verde- difing werden deskundigen aangezocht om een onderzoek naar de echtheid van dit briefje in te stellen. Dit onderzoek is eenigen tijd geleden geëindigd, zoodat de stukken opnieuw in han den werden gesteld van den advocaat-generaal Mr. J. A. de Visser. Thans vernemen wij, dat de hernieuwde be handeling van deze geruchtmakende zaak zal plaats hebben op den 22en Februari. Alsdan zal van de zijde van het O. M. een 22-tal nieuwe getuigen waaronder 7 deskundi gen worden gehoord zoodat het zich laat aan zien, dat met deze nieuwe behandeling een paar dagen gemoeid zullen zijn. De K.N.A.C. deelt mede, dat de veer- en pontdienst EnkhuizenStavoren van morgen af volledig wordt gestaakt wegens ijsgang. Het weekblad „Handelsbelangen"' neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement A. Nijmeijer, handelaar in tabak en sigaren te Haarlem. Deze lijst telt 41 crediteuren met een totaal passief van 10.133.06, waarvan prefe rent 1738.95. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn; W. Pronken Co., geleverde goederen 1293.92; J. Scheepbouwer, geldleening en rente 1494.40. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is een vergadering gehouden waarin een comité werd opgericht, waarin o.a. zitting heeft pastoor L. J. Boogmahs, conservator Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Deze commissie stelt zich ten doel een serie tentoonstellingen te houden in verband met den nood der beeldende kunstenaars. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 153 porties, Dinsdag 159. Woensdag 146, Donderdag 152, Vrijdag 149, Za terdag 137. Overtonstraat: Maandag 179 porties, Dinsdag 166, Woensdag 155, Donderdag 158, Vrijdag 180, Zaterdag 157. Byzantiumstraat: Maandag 97 porties, Dins dag 109, Woensdag 97, Donderdag 102, Vrijdag 97, Zaterdag 89. Bovendien werden dagelijks 60 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon L. O. Geboren: 19 Januari: M. J. Groenendaal— v. d. Sluis, d.; L. VerkadePrevost, z.; 20 Jan.: A. A. Koek—v. He teren, d.; A. v. Keppel— Dhondt, d.; A. L. v. d. Zeede Wit, d.; C. M. Rooseboom de Vriesv. Dam, z.; 21 Jan.: A. H. J. Blokker—Busé, z. Overleden: 19 Jan.: E. Klomp—v. Reijendam, 63 jaar. Slaperdijkweg; H. A. J. Sandberg Röell, 58 jaar, Wgsterhoutpark; 20 Jan.: P- v. d. Velden, 74 jaar, Middenweg; A. Piso—Ruiter, 58 jaar. v. Beresteynstraat; A .JordanBos, 55 jaar .Sterreboschstraat; A. H. Frensen, 74 jaar, A. L. Dyserinckstraat; M. P„ 6 mnd„ d. van J. F. T. Dahlkamp, Kamperlaan; T. v. d. Raadt Ruygvoorn, 73 jaar, IJdijk. Sociëteit St. Bavo Grossiers kleinhandel, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Gem. Koor „Onder Ons", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tob 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Bakkers, half 7 Grafische Bond, 8 uur Bestuur Overheids personeel, 8 uur Kleermakers, 8 uur. Stadsschouwburg Ver. Rotterdamsch Hof- stadtooneel, Gemeente-volksvoorstelling „Amor in de Pastorie", 8 uur. Gemeente Concertzaal Concert Haarlemsche Bach vereeniging, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkman R.K. Mid- denstandsvereeniging, half 9. Hotel „De Leeuwerik" Ned. Kath. Reisver- eeniging, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 9. 15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tob 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem Tel. 11671. De heer J. C. Mol, directeur van de Multi- film te Haarlem, zal Dinsdag 24 Januari tej Amsterdam in Artis, voor de leden van Artis, belangloos een aantal zijner films vertoonen, o.a. de volledige Artis-aquarium-film, een film, over microscopische kristallen en een aantal versnelde films van het zich openen van bloe men en van plantenbewegingen. De uitslagen van Zaterdag gespeelde League wedstrijden luidden: ArsenalManchester City 21 Aston Villa—Liverpool 52 Blackburn Rovers—Sheffield Wednesday 1—1 BlackpoolBirmingham 01 Derby County—west Bromwich Albion 2—2 EvertonSunderlan d HuddersfieldLeeds United Middlesborough—Bolton Wanderers New Castle United—Leicester City Sheffield UnitedChelsea WolverhamptonPortsmouth 6—1 2—2 2—1 2—1 41 5—1 aia De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wed strijden voor de tweede divisie van de Engelsche league luiden als volgt: Bradford—Bradford City 2—0 Bury—Southampton 1—0 CharltonOldham 10 ChersterfieldSwansea 10 Lincoln CMilwall 30 Manchester UTottenham H. 21 Notts ForestPreston N. E. 21 Plymouth—Burnsley 4—0 Stoke C.Grimsby T 20 Westham U.Port Vale 50 FulhamNotts County 3—4 MAANDAG, 23 Jan. Vorige koersen honden 8-36 Berlijn 59.18J^ Parijs 9.71# Brussel 34.50 Zwitserland 48.06 Wbcdcd 42.10 Stockholm 45.60 Oslo 42.90 New York (cable) 2.4SJi Rome 12.75 Prr„ 7.3714 Madrid 20.36 8.35# 59.17)4 9.71 34.50 48.05 42.00 45.50 43.00 2.48# 12.75 7.37 20.37)4 Vorige koersen 102# 102# 100# 101 Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 '02# 41/. Nederland 1916 '02# 4 Nederland 1931 0,# 5 Nederl, 1932 '5° iV, N. Ind. 1926 AB S"W Banken Koloniale Bank 57# 57# Indische Bank 56 Cert. 69# W/i Industrieën Unilever UI# Calvé Delft 65 Alg. Kunstzijde 33# VanBerkel's Pat19# Nieuwe Philips 130# Küch Accoustlek 2# Ned Ford 116 lndustr. Buitenland Anaconda TH» Bethlehem Steel '5# US, Steel US. Leather Intern Nickel 110# 65 31 19# 129# 2# 117 7# 15# .9 b# Mijnbouw Boeton Mijnbouw ,£1# Alg. Exploratie Redjang Lebong 98 Petroleum Gaboes 18 Kon Olie 155 Perlak 80 Continental Oil 5 Peudawa 6 14 129 98 18 151 83 5# 5Xt Shell Union Oil Rubber Bandar Sllau V. X. G. O. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn Suiker H. V- A. N. 1. S. U. Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senêmbah Spoorwegen Erje Kansas City i South. Rallw. Vorige koersen 5X. 5#, 62# 60# 42 42# 25 23# 21# 21# 17 17 32 32 22 22 i'#i lfts 36 36 3# 3# 3# 3# 17# 17 56 56 174 169)4 107 107 76 73 7# 7# 39# 40 29 29.00 154 151# 129 128 18 17# 142# 142 76 76# 2# 2# 6 5# 8# 8# 6# 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2