STADSNIEUWS TUtfaTansi/iaSfyt HOLLANDSCH-ZWITSCHERSCHE REEPEN Kinderverzet in Rusland Aanslag op Muto? ALLE POGINGEN MISLUKT STEENEN ARGUMENTEN TE BELGRADO MAANDAG 23 JANUARI BLOEMENDAALS POLITIE HEEFT SUCCES Stroopers en dieven aangehouden TENTOONSTELLING St. Josephsgezellen Haarlem II AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD? Bloembollenkweekers zijn er sterk voor CRISIS-COMITÉ TE VELSEN In 1932 INBRAKEN OPGEHELDERD Dieven gearresteerd Jaarfeest „St. Deus Dedit" R.K. SMEDENPATROONSBOND Combinatie Noord-Holland opgericht Crisis-comité De Narcissenkeuring VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's avonds en 'smorgens met 73 ets pen Vt tube 25 ets per'A tube. ^assmMosctL&umKMT.t STEUN AAN VERBOUW VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Tien millioen gevraagd GESCHORST DE AFSLUITDIJK Beperkt verkeer toegelaten FABRIEK TE VOLENDAM Regeeringssteun voor werkverschaffing TWEEDE KAMER Op 31 Januari bijeen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK VELSEN ZWANENBURG De gasvoorziening DAMMEN Nederl. Dambond SCHIETEN HAARLEMSCHE SCHIETBOND GYMNASTIEK Uitvoering Gratia-Plato Tegen de dorre boeken over het machinale Sovjetleven W interkampioens wedstrij d Mandsjoekwo's minister-president zou zwaargewond zijn De opening der Santa" Porta Zaterdag 1 April a.s. De commissie-van-19 heeft geen accoord tusschen Japan en China bereikt Japan onhandelbaar De- oorlogsschulden Onderhandelingen tuschen Amerika en Engeland Sloweensche aanval op het huis van den Aartsbisschop Door de politie van Bloemendaal werd aan gehouden een zekere W. J. P., wonende te Haarlem, die zich ten nadeele van zijn patroon te Bloemendaal had schuldig gemaakt aan diefstal van gelden. Hy had den koopprys van geleverden mest geïnd en dit geld ten eigen bate aangewend. Bij het onderzoek bleek dat P. nog een voor waardelijke straf te goed had. Hij werd ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem gesteld. Eveneens werd aangehouden P. B., wonende te Bloemendaal, die zich aan verschillende ge vallen van oplichting had schuldig gemaakt, waarbij een bedryfsleider voor een groot bedrag de dupe werd. B. werd te Bloemendaal in arrest gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag de politie op den Zeeweg twee mannen uit een auto springen, die tegelijk twee geweren daar uit wierpen en daarna op de vlucht sloegen. Het mocht de politie gelukken een der vluch telingen te achterhalen, een zekeren M., wo nende te Zandvoort. Proces verbaal werd tegen hem opgemaakt De geweren werden in beslag genomen. De autobestuurder wist te ontkomen. Zooals wij Zaterdag meldden, viert de St. Josephsgezelienvereeniging Haarlem II haar 10- jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan een fraai uitgevoerd programma samengesteld is. De vice-praeses, de Weleerw. heer kapelaan Th. W. van der Lugt, schrijft in een voor woord o.a.: De St. Josephsgezelienvereeniging heeft de oudste brieven van alle sociale vereenigingen en jeugdorganisaties in ons land. En toch is zij nog geenszins verouderd, omdat Kolping zyn systeem niet op bykomstigheden opbouwde, maar op de bijzondere behoeften en eigen schappen van den jongen man. Daarom ook bezit de Gezellenvereeniging het geheim onge rept het program van haar stichter te hand haven en zich toch zoo goed aan veranderde omstandigheden te kunnen aanpassen. De Sint Josephsgezelienvereeniging onstond onder ambachtsgezellen. Maar juist omdat zij den Kolpingszonen den arbeid leert 'beschou wen als een roeping en een middel tot tijdeiyk en eeuwig geluk, blijft haar werk zegenryk ook voor de jonge arbeiders van onzen tyd. De verheven opvatting van den arbeid doet de Ge zellenvereeniging scherp protesteeren tegen el ke opvatting, die den menschelijken arbeid ver laagt en miskent, en kweekt by de volgelingen van haar vaandel arbeidslust en arbeidsvreug de. De geest van Kolping is de geest van „Re- rum Novarum" en „Quadragesimo Anno." De centraal-president van de St. Josephsge zellen vereenigingen memoreert nog eens de groote doeleinden van het Kolpingsprogram. Ook de tegenwoordige praeses, pastoor P. Hoo vers, en de on^npraeses, pastoor L. J. Boog- mans je.a. bieden de jubileerende vereeniging hun giukwenschen aan. In de feestelijkheden is o.a. opgenomen een fakkeloptocht op Zaterdag 28 Januari door 't Amsterdamsche kwartier, met medewerking van de harmonie „De Spaarnebazuin". De volgende route zal genomen worden: Godfried van Bouillonstraat, Kruistochtstraat Nagtzaambrug, Zomerkade, Hofdijkstraat, Hof dijkplein, Dr. Schaepmanstraat, Potgieterstraat, Adriaan Loosjesstraat, Teding van Berkhout straat, Nagtzaamstraat, 2e Zuidpolderstraat, le Zuidpolderstraat, Romolenstraat, Heerensin gel, Amsterdamstraat, le Vooruitgangstraat, 2e Vooruitgangstraat, Nagtzaamstraat, Teyler- plein. De tentoonstelling, die ter gelegenheid van het jubileum in het patronaatsgebouw aan het Teylerplein gehouden wordt tot en met Dins dag, biedt, zooals reeds gemeld, veel beziens waardigs. Zoo zijn by den ingang de K. R. O.-omslag- gids, technische en lino-teekeningen en een geestige krabbel van Mussolini, een andere stand met kunstig houtsnijwerk, als een kruis of het Christus-monogram en eentaart (niet van hout, maar „echt"), voorts een hout snede van den omslag van den Enkhuizer Al manak, teekeningen en photo's, en door de Ge zellen zelf gefabriceerde meubelen opgesteld, terwyi een tuinameublement en een tweetal vakkundig ingerichte etalages vanresp. stofzuigers en Droste-chocolade, de huiselijke idealen van de Gezellen verraden De patronaatsjongens zorgden voor een na- tuurplantengroep en de verkenners hebben op het podium een hunner attributen: een kamp vuur op zeer leuke wyze opgesteld. Daarnaast bevindt zich een z.g. Oostersch tooverhol. De tentoonstelling is gemakkelijk en over- zichteiyk te bekyken, maar mochten de bezoe kers dorstig van het bewonderen worden, geen nood, de „Zoete Inval'' wacht klanten. Een tentoonstelling, zooals deze, die zich zelf res pecteert, zorgt natuuriyk ook, dat schiet- en vischtenten en andere oorden des vermaaks envan geruisch aanwezig zyn Wilt u uw financieelen steun aan de ver eeniging liever of bovendien zóó geven, dan is een lootje koopen om fraaie pryzen te winnen het aangewezen middel. De tentoonstelling wordt Dinsdagavond om tien uur gesloten. voor het voetlicht trad het duo Helleman en Laman voor het afwerken van hun repertoire, waaronder leuke en aardige één-acters. Het was voor „St. Deus Dedit' een goede avond. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem heeft een adres gezonden aan de Tweede-Kamer der Staten-Generaal, inzake afschaffing van den zo- mertyd. Aan dit adres, dat onderteekend was door de heeren E. H. Krelage, voorzitter en H. J. Voors, algemeen secretaris-penningmeester, ontleenen wy het volgende: „Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur dringt by Uwe hooge vergadering met klem aan op aanneming van het wetsontwerp-Van den Heuvel-Bakker, strek kend tot afschaffing van den zomertyd. Het wordt door de meerderheid van onze meer dan 5000 leden bloembollenkweekers als een miskenning van hunne belangen gevoeld dat de afwyking van de normale tijdsaanwijzing voort duurt en hen in de uitoefening van hun bedrijf onnoodig bemoeiiykt." Het plaatseiyk Crisis-comité te Velsen ontving van 23 December 1931 tot 1 Januari 1933 aan ontvangsten: Nationaal Crisis-Comité 9381.62 Gemeente Velsen 6381.62 Van anderen 37190.20 En aan natura: Van ingezetenen Van het Nationaal Crisis-Comité 52953.44 1930.25 4533.65 6463.90 De uitgaven bedroegen: Kosten ontwikkelingscommissie 714.14 Algemeene onkosten 446.84 Bijdrage Steunactie voor beeldende kunstenaars 25. Andere steunuitgaven 41882.78 Totaal 43068.76 Het saldo bedraagt per 1 Januari 116.348.58, terwyi totaal aan steun verstrekt is f45194.70, waarvan voor f 4693.25 aan goederen. Gedurende de laatste twee maanden werd driemaa iingebroken in het leegstaand perceel Huize „Meer en Berg", zonder:dat het de poli tie mocht gelukken, de daders daarvan op te sporen. Varmist werden ven-schillende goed deels van weinig waarde zijnde goederen. Door dat aen viertal te Hillegom wonende personen waren gearresteerd als verdacht van diefstal len te Bennebroek en te Lisse, bleek, dat die personen zich ook schuldig hadden gemaaokt aan de diefstallen in Huize „Meer en Berg". Het onderzoek in die zaak duurt nog voort. Het kwam reeds vast te staan, dat eenige goederen, van die diefstallen afkomstig, te Hillegom wa ren verkocht en weggegeven. (Ongecorrigeerd) De jaariyksche feestvergadering van den R- K. Bond van Land- en Tuinarbeiders „Sint Deus Dedit" vond Zondagavond in gebouw „St. Bavo" plaats. De voorzitter, de heer J. Salman, hield een openingsrede. Toen wy, aldus spr., vorig jaar by elkander waren, hadden wy gehoopt, dat in 1932 betere tijden zouden aanbreken, maar dit heeft te leurgesteld en de toestanden zijn nog ver slechterd. Is het dan nu wel gepast om feest te vieren? Spreker meent, dat het goed is, nu vooral de vrouwen er bij zyn, te zeggen dat het goed is georganiseerd te zyn, zelfs nood zakelijk, nu in het bedrijf de allergrootste nood toestand heerscht. In Haarlem alleen is door den penningmeester 37.000.— aan werkloozenverzekering uitge keerd. Laten wy God danken, aldus spr., voor de organisatie en de weldaden, daardoor geschon ken. Hij deed een beroep op de leden en vrou wen. om vertrouwen te stellen in de organisatie. In deze tyden is het zoo moeilyk, om juiste menschen te krygen op de juiste plaats vooral voor de functie van penningmeester, want als er geen dosis liefde bij komt voor de organisa tie, dan loopt het mis. Bezoekt de ledenverga deringen en werkt mede tot doorvoering en be leving der contracten. Dankbaar applaus volgde op deze rede. De heer Boeree, pianist en een Jazzband lie ten nu hun vrooiyke muziek hooren, waarna In het Patronaatsgebouw te Uitgeest werd Zaterdag de oprichtingsvergadering gehouden der Combinatie Noord-Holland van den R. K Smedenpatroonsbond. De voorzitter van den Kring Uitgeest open de met den Christelyken groet en heette allen welkom, in het bijzonder den Zeereerw. heer Rector Boonekamp, den heer G. Aiders uit Haarlem, lid van het hoofdbestuur, en den heer Vrouwe, voorzitter der Middenstandsver- eeniging te Uitgeest. Ook de Weleerw. heer kape'-aan van Uitgeest, Geestelyk Adviseur van den Kring Uitgeest, kwam nog ter verga dering. De heer Alders hield een rede over het nut van de Combinatie, waarna een korte uiteen zetting volgde door Rector Boonekamp. Toen werd tot oprichting der Combinatie overgegaan. De kringen Haarlem, Alkmaar en Uitgeest traden toe. Na bestuursverkiezing, waarbij gekozen werden de heeren W. Smorenberg, Alkmaar voorzitter;J. Deyien, Akersloot, secretaris, en p. J. de Groot, Heemstede, penningmeester, vaststelling huishoudelijk reglement en opma king voorloopig werkprogram der nieuwe com binatie volgde rondvraag en sluiting met den Chr. groet. N. N. 2.50. Ir. N. van Poeteren, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wage'ningen, schryft in .Kweekverband" „In het nummer van uw blad van 6 Januari komt een bericht voor over keuring van nar cissen tegen 1.per H.A., die door den Plan- tenziektenkundigen Dienst zou worden uitge voerd. Dit bericht zal tot groot misverstand aanlei ding geven en ik zou het beter geacht hebben, indien u dergelyke bekendmakingen, indien zy noodig blyken te zyn, aan my overliet. Het door u overgenomen tarief van éénmalig onderzoek heeft niet betrekking op velakeuring van narcissen, maar op het onderzoek van kwee- deryen ter voldoening aan de bepalingen van de Berner Druifluis-conventie. Een speciale keuring van narcissen te velde kent onze Dienst niet, daar deze met myn goedkeuring wordt I uitgevoerd door den keuringsdienst van de Ver eeniging „De Narcis". Het meermalige onder zoek, waarvoor het drievoudige tarief wordt be rekend, heeft een heel andere bedoeling dan die van veldkeuring in verband met den uit voer. Onder bijzondere omstandigheden kan dit onderzoek wel, eens voor dit doel gebruikt wor den, maar deze omstandigheden zijn zóó. dat de gewone narcissenkweeker daarvan geen en kel voordeel kan genieten. De indruk, die uw bericht maakt, dat de Plantenziektenkundige Dienst voor 1.of voor ƒ3.per H.A. een veldkeuring van nar cissen zou uitvoeren, is dus onjuist en het zou mij aangenaam zijn, it-dien u dezen indruk volledig zoudt willen wegnemen. Ik acht het noodzakelijk, dat alle narcis kweekers zich by den keuringsdienst van de Vereeniging „De Narcis" aansluiten, op dat de producten, die goedgekeurd kunnen worden, in het aanstaande verzendseizoen voor uitvoer in aanmerking kunnen komen. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid een uitvoerig schryven gezonden, om de noodzakelijkheid te betoogen van steun aan den verbouw van consumptie-aardappelen. On- verwyld ingrijpen wordt noodzakelijk geacht om een ramp, zoo niet te voorkomen, dan toch de gevolgen eenigszins te verzachten. Wat de thans aanwezige voorraden betreft, meent adr„ dat er geen andere weg zal open staan, dan dat zoo spoedig mogelyk een be langrijke hoeveelheid aardappelen aan de con- sumptiemarkt wordt onttrokken. Dit kan slechts geschieden, indien van Staatswege steun wordt verleend door het beschikbaar stellen van een crediet. De meest eenvoudige en doeltreffende weg zal zyn het uitkeeren van een premie voor aardappelen, die aan de consumptie worden onttrokken. De noodtoestand, waarin de aard appelverbouwers verkeeren, zal eenigszins kun nen worden verzacht als voor dit doel een premie werd uitgekeerd van: 60 cent per H.L. gedurende de maand Februari 1933; 50 cent per H.L. gedurende de maand Maart 1933; 25 cent per H.L. gedurende de maand April 1933. Deze premie is gedacht voor aardappelen boven de 42 m.M. Voor zand- en veenaardap- pelen zou ze vermoedelijk iets lager kunnen worden gesteld (byv. 10 cent lager), zulks in verband met de hoogere opbrengsten dezer soorten. Teneinde de uitkeering van deze premie mo gelyk te maken, zou een crediet van 10 mil lioen gulden beschikbaar dienen te worden ge steld. Werd gemiddeld een premie van 50 cent uitgekeerd, dan zou het mogelijk zyn langs de zen weg den afzet van ca. 20 millioen H.L. aardappelen te bevorderen. De uitkomsten der inventarisatie zullen aangeven of hiermee kan worden volstaan. Dit bedrag zou als een maxi mum dienen te worden beschouwd, dat moge lyk niet ten volle noodig zou zyn en dat in elk geval niet zou mogen worden overschre den. Het gevolg van de uitkeering dezer premie zal zijn: 1. dat de aardappelverbouwers in elk geval in de eerstvolgende maanden weliswaar een zeer lagen prijs ontvangen, maar toch aanmer kelijk meer dan zonder uitkeering dezer premie voor het overgroote deel der aardappélen te bedingen zal zijn. Deze steun is bitter noodig om de verbouwers en hunne bedrijven staande te houden. 2. dat wordt bevorderd, dat thans reeds ge beurt wat anders later zal moeten geschieden, n.l. het onttrekken van aardappelen aan de consumptiemarkt, Vooral ook doordat de premie afloopend is gedacht, bestaat er kans op een snelle onttrek king aan de consumptiemarkt, waardoor de toestand van de aardappelmarkt in het alge meen azl worden verbeterd. 3. het onttrekken van aardappelen aan de consumptiemarkt zal in het algemeen moeten plaats vinden door deze als veevoeder te be stemmen. Hierdoor zal worden bevorderd, dat het veehoudersbedrijf de beschikking krijgt over een goed en goedkoop inlandsch voeder middel. Er zullen, zooals vanzelf spreekt, deugdelyke waarborgen moeten worden gegeven, dat de aardappelen inderdaad aan de consumptie wor den onttrokken en later niet opnieuw op de markt kunnen komen. Dit zal mogelyk zijn door de aardappelen o.a. tot kuilvoer te verwerken. Zal er van de thans beschikbare aardappel- voorraden nog iets terecht komen, dan zal snel ingrypen noodzakelijk zyn, aldus adressant, die verder nog in den breede de beteekenis van de aardappelteelt uiteenzet. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta). Het Departement van Onderwys heeft de heeren Vryburg en Reens in hun functie geschorst, met ingang van den datum hunner aanhouding, resp. 4 en 5 Januari j.l. Namens den Minister van Waterstaat, maakt de Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken bekend, dat zoolang de weg op den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen den Oever en Korn- werderzand nog niet voor het verkeer in zyn vollen omvang kan worden opengesteld, tot iadere aankondiging van Maandag 23 Januari 1933 af by gedoogen een beperkt verkeer als hierna omschreven op dien weg zal worden toegelaten, echter geheel op eigen risico van de weggebruikers. Het verkeer op den weg zal slechts worden oegestaan tusschen zonsopgang en zonsonder gang, doch niet langer dan van 7—19 uur. Toegelaten worden voetgangers, rijwielen en motorrywielen, voertuigen en motorrijtuigen zonder aanhangwagens, met geen grooter wiel- druk dan 1200 K.G. en met niet meer dan twee assen. Voetgangers en wielryders hebben vrijen toegang; motorrijwielen, voertuigen en motor rijtuigen worden uitsluitend toegelaten tegen betaling van een bydrage ten behoeve van het Nationaal Crisiscomité. Personen, die krach tens de door hen bekleede ambtelijke functie aanspraak meenen te kunnen maken op vryen toegang, kunnen zich tot het verkrijgen hier van schriftelyk wenden tot den Directeur-Ge neraal voornoemd. Gewaarschuwd wordt tegen de aanwezigheid van zachte bermen langs de verharding en te gen plaatselijke gladheid van den weg. door de aanwezigheid van morsgrond tengevolge van in uitvoering zynde grondwerken. Naar wij vernemen zal Dinsdag a.s. des voor- middags te elf uur de opening geschieden van een te Volendam gebouwde fabriek, welke met regeeringssteun is opgericht en waarin..volgens een geheel nieuw procédé kunsthaar gemaakt zal worden, ten gebruike als vulling voor zit plaatsen van auto's, treinen, voor stoelen, ma trassen, enz. De regeering heeft haar steun gegeven en za: dit ook in de toekomst blyven doen, omdat met de ieiding der fabriek directeur is de heer J. II. van Veen is overeengekomen, dat in deze fabriek een aantal personen opgeleid en tewerk gesteld zal worden, welke belanghebbenden zyn in den zin der Zuiderzee Steunwet. In de fa briek zal in dit verband een belangrijk percen tage vroegere visschers aan het werk gaan, dat vrijgekomen is door de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee. Het thans te openen gebouw is nog een proeffabriek; labo ratorium-proeven hebben echter uitgewezen, dat het te leveren product fabriekmatig te fabri- ceeren is. In de proeffabriek, die geopend zal worden door den heer ir. Houben, in opdracht van den Minister van Waterstaat, is werkge legenheid een een 50-tal menschen. Het ligt echter in de bedoeling, om zoo spoe dig mogelijk aan deze onderneming een belang rijke uitbreiding te geven. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 31 Januari, des namiddags te één uur. Aan de orde zijn trekking der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om de benoeming van de voorzitters en de tweede voorzitters der afdeelingen te doen plaats hebben dadelyk na het trekken der afdeelingen. Voorts zal de voorzitter voorstellen, in deze vergadering een aanvang te maken met de be raadslaging over een groot aantal onderwerpen, o.a. wijziging van eenige artikelen der kieswet, van de artikelen iia, iib en 70d der provinciale wet, alsmede van de artikelen 17, 20 en 40 der gemeentewet; nieuwe instelling van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten; heffing eener weeldeverteringsbe- lasting; verzekering van mijnarbeiders tegen gel- c.elyke gevolgen van invaliditeit en ouderdom; cn de Surinaamsche begrooting voor 1933. Ook staan verscheidene conclusies op de agenda. BRAND De galante brandweer Zondagmorgen omstreeks 11 uur werd brand ontdekt in den kelder van de centrale, verwar ming ten huize van mevr. de Wed. M. aan de Noorderparklaan. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig met de motorspuit ter plaatse ver scheen. Het vuur bleek te woeden in een party hout, dat diende als brandstof voor den ketel. Hét vuur ontwikkelde 'n geweldigen rook, zoodat het voor de brandweer niet gemakkelyk was tot den vuurhaard door te dringen. Daarom werd de kelder eenvoudig vol water gespoten, waar mede het gevaar voor uitbreiding was geweken. Toen het vuur gebluscht was, was de brand weer zoo attent om den kelder, met behulp van de ryotorspuit, legg te zuigen, waardoor de be woners van veel last werden bevryd. Plaatselijk Crisis-Comité. Sedert de vorige opgave (20 Dec.) ontving de penningmeester in totaal ƒ2006.71 (met inbegrip van de „hulsttak jescollecte'), waaronder ƒ20.75 en ƒ18.05 van het personeel der bedryven voor Gas en Water en 70 van het personeel van het Prov. Elec- trisch Bedrijf. Ter navolging Tijdens een filmavond werd eene collecte ge houden voor het Plaatselyk Crisis-Comité, welke 22.86 opbracht. Onzen hartelijken dank!!! Moge dit goede voorbeeld op andere uitvoe ringen en vergaderingen ter navolging strekken! Het gasvraagstuk is in ons dorp niet van de lucht. In de Raadsvergadering van Woensdag j.l. is met algemeene stemmen besloten een geldleening aan te gaan by de Friesche Levens- verzekerings Maatschappij ten behoeve van de gasvoorziening. Hiermede is de gasvoorziening verzekerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft thans nog zijn goedkeuring er aan te hechten dat Haarlem het gas levert en hieraan behoeft men niet te twijfelen. Tot zoover is alles in orde. Naar wy vernemen hebben B. en W. van Haarlemmermeer de bedoeling niet eerder met de uitvoering van het besluit te beginnen alvo rens een voldoend aantal inwoners zich bereid verklaard hebben in de toekomst ook werkelijk gas te betrekken. Voor 1 Februari a.s. moet een daartoe verstrekt invulbiljet worden inge leverd bij den veldwachter Cristiaans, wonende Lindenlaan. Dus het laatste woord is thans aan de Zwanenburgers zelf. Voor bovengenoemde competitie (2e klasse) speelden in „De Rustende Jager" te Castriftnn de „Haarlemsche Damclub" II tegen de Castri- cumsche Damclub I. De Castricummers verloren met 812. Te Westzaan ving de derde klasse competitie van den Nederlandschen Dambond (district Noord-Holland) aan met de ontmoeting West- zaansche Damclub I„Haarlemsche Damclub" III. De gedetailleerde uitslag luidde 13—7 voor de Haarl. Damclub III. Onder leiding van de heeren P. Dykstra en J. M. Verbeek gaf de gymnastiek- en athietiek- vereeniging Gratia Plato te IJmuiden-Oost een uitvoering in het gebouw „Thalia" te IJmuiden De voorzitter, de heer G. Krom, opende den avond na den opmarsch met een woord van welkom, speciaal aan wethouder Bosman. Spre ker deelde mede, dat ter verbetering van het heerenturnen de heer Verbeek als tweede leider was benoemd, en dat in het voornemen ligt de oprichting van afdeelingen voor Dames-senioren, heeren-senioren en kleuters. De inleiding tot de uitvoering werd verder ge vormd door een spreekkoor in dialogen, dat door inhoud en opvatting een uiterst gunstigen indruk achterliet. De eigenlijke uitvoering verliep bijzonder vlot, wat evenwel niet kon wegnemen, dat door de uitgebreidheid van het programma wel wat laat geëindigd werd. Volgens de methode Gaulhofer gaven de jon gens bank-oefeningen, voorts een goed toestel nummer, en ten slotte een serie vrye oefeningen, die te zeer in een muzikaal keurslijf waren ge perst, om een mooi geheel te vormen. Trouwens, in tegenstelling met vorige uitvoeringen van de IJmuider vereeniging, was de muzikale behan deling dikwijls minder geslaagd, wat, zooals wij vernamen, voor een gedeelte niet aan Gratia Plato is te wijten. De meisjes gaven een vyftal nummers, die samen een vrywel volledig beeld toonden van de geheele meisjesgymnastiek in oude en nieuwe vormen. Geen enkel nummer stond hier beneden het van de zoo gunstig bekende vereeniging te verwachten peil, iets, wat trouwens ook van de uitvoering als geheel vastgesteld kan worden. Van de dames (waarvan wy het bewegings koor door het late uur niet meer konden zien) waren de staaf-oefeningen zeker mooi van samenstelling, maar het langzame tempo ont nam hier voor staafzwaaien zoo noodige vaart, terwijl ook daardoor de fouten zoo sterk acht baar werden. En wat haar tooneelnummer aan gaat, Gratia Plato bezit wel geen turnsters van bijzonderen rang, maar wat hier klassikaal te zien werd gegeven, en bezat waarlijk kwalitei ten. De heeren toonden zich op hun best in een bijzonder goed uitgevoerd nummer vrije oefe ningen. Vooral het toesteltumen van hen toonde onmiskenbaar vooruitgang, hoewel niet zelden iets te hoog in de oefenstof was gegre pen. Maar in elk geval is de heerenafdeeling nu toch op den weg naar hooger peil. Als intermezzo gaf een meisjeslid enkele fraaie dansen, die veel succes hadden. RIGA,. 21 Aan. (Reuter). Te,,Moskou .-heeft een, groot aantal kinderen een „protestvergade ring" gehouden, waarin zy zich ten sterkste be klaagden over den grooten stroom van kindér- boeken over machines en alles wat met indus trie verband houdt. Alle aanwezige kinderen kwamen er voor uit, nog nooit een boek over zulk een onderwerp met genoegen gelezen te hebben. „Ik heb eens een boek over yzererts gelezen," zeide een jongen, „maar ik kan me er nu niets meer van herinneren." De kinderen bleken genoeg te hebben van de boeken over tractors en fabrieken, over politiek, electriciteit en collectieve boerderyen. Wy wil den andere lectuur, sprookjes en spannende reisverhalen, zooals „Robinson Crusoë" en „De Negerhut van Oom Tom," boeken waar zy wel eens over gehoord, maar die zy nog nooit in handen hadden gehad, omdat zij sedert de re volutie in Sovjet-Rusland verboden zyn. In de kindervergadering werd dan ook be sloten pogingen in het werk te stellen, om ver lof tot het lezen van deze boeken te verkrygen. De eerste ronde van den Winterkampioen- schapswedstryd is weer achter den rug. Denuitslag is als volgt: Eerste klasse: 1. Voor Vaderland en Koning, Haarlem vyftal, 922 p.; combinatie 1717 p. Hoogste korpsschutter P. van Pelt, 189 p. 2. Ge neraal van Merlen, Haarlem, vyftal 920 p., com binatie 1772 p. Hoogste korpsschutter O. J. Keyser, 189 p. 3. Graaf Floris, Vogelenzang, vijftal 919 p.. combinatie 1784 p. Hoogste korps schutter H. Prins, 187 punten. 2e klasse: 1. Generaal Cronjé, Haarlem, vyf tal 926 p., combinatie 1713 p. Hoogste korps schutter Joh. Rompa, 189 p. 2. Oranje, IJmui den, vijftal 907 punten, combinatie 1738 p. Hoogste korpsschutter P. H. J. Gulikers, 186 p. SJANGHAI, 21 Jan. (Per telefoon). Een aan slag op den Japanschen generaal Muto en op den minister-president van Mandsjoekwo, Tsjeng-sjiao-sjoe, zou volgens niet bevestigd be richt van het Kouming-agentschap op 12 Januari op het spoorwegstation van Sjinking gepleegd zyn. Naar het heet is Muto licht gewond en de minister-president zwaar gewond, terwyl de chauffeur van den laatste gedood werd. De aan slag zou gepleegd zyn door één lid van de Ko- reaansche onafhankelykheidsparty. De man, die verscheidene malen op den wagen van Muto en den minister-president vuurde, zou terstond daarop gearresteerd zyn. Verder wordt beweerd, dat in verband met dezen aanslag ook de gouverneur van Kirin af gezet en gearresteerd is, omdat hy door de Japansche autoriteiten verdacht wordt, den aanslag in de hand te hebben gewerkt. (United Press) Men seint uit Rome d.d. 20 dezer aan de „Maasbode:" De „Osservatore Romano" bevat de officieele aankondiging, dat de H. Vader Zaterdag 1 April a.s. om elf uur 's morgens de „Porta Santa" in de Vaticaansche basiliek openen zal als begin van het afgekondigde buitengewoon Heilig Jaar. Tegeiykertyd zullen kardinaal-.egaten als vertegenwoordigers van den Paus de „Porta Santa" openen in de patriarchale basilieken van St. Paulus, St. Jan van Lateranen en Santa Maria Maggiore. GENÈVE, 21 Jan. (Reuter). De oommissie- van-Negentien van de buitengewone Volken bondsvergadering is heden tot de gewichtige conclusie gekomen, dat de pogingen tot byleg- ging der Chineesch-Japansche geschillen vol gens artikel 15, 3 van het Volkenbondshandvest mislukt zyn. Over de zitting, welke de commissie heden hield, is een communiqué gepubliceerd, waarin geconstateerd wordt dat uit de Japansche ver klaringen gebleken is, dat de Japansche regee ring niet genegen is, de ontwerpresolutie van 15 December j.L te aanvaarden, zelfs niet wan neer dit ontwerp in dier voege gewyzigd wordt, dat een uitnoodiging van niet-Volkenbondsleden (Rusland en Amerika) tot de besprekingen on mogelijk wordt. Het is de commissie niet mogelijk geweest, met inachtneming van de Japansche en Chi- neesche amendementen op het ontwerp, een voor beide partyen aanvaardbare resolutie samen te stellen. Verder heeft de commissie vastgesteld, dat zelfs wanneer de motiveering van het resolutie- ontwerp zou worden gewyzigd in een verklaring van den commissie-voorzitter, waartegen par tyen haar voorbehoud konden maken, de Japan sche regeering den tekst van de resolutie van 15 December niet zou aannemen. Van haar kant was het de commissie onmogelijk, de door Japan voorgestelde wyziging van dezen tekst te aan vaarden. De commissie acht daarom haar pogingen, om aan de Volkenbondsvergadering een procedure tot regeling van het conlict voor te leggen, op het oogenblik mislukt. Intusrchen heeft de commissie besloten, voor het geval dat de Volkenbondsvergadering tot dezelfde conclusie komt, reeds nu het ontwerp yojf een rapport, zooals voorzien is in art. 15,4 van het Volkenbondspact. voor te bereiden. Naar verluidt zal de buitengewone Volken bondsvergadering mogelyk begin Februari wor den bijeengeroepen. Artikel 15,4 bepaalt dat, wanneer men een verzoening tusschen twee in conflict zynde par tijen niet tot stand heeft kunnen brengen, er een rapport zal worden gepubliceerd, waarin de feiten aangaande het conflict zyn uiteen gezet en waarin de aanbevelingen zyn vermeld, die geschikt worden geacht tot oplossing van het conflict. Voor de aanneming van een dergelyk rapport is een eenvoudige meerderheid van stemmen voldoende. WASHINGTON, 21 Jan. (Reuter). De Ameri- kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Stimson, ontving gisteravond den Engelschen gezant te Washington, Lindsay, dien hy er for meel van in kennis stelde, dat de na Hoover's aftreden aan het bewind komende regeering bereid is, begin Maart Britsche gedelegeerden te ontvangen voor het voeren van besprekingen, om. over economische problemen. Door deze verklaring van Stimson zyn de Amerikaansch- Engelsche schuldenbesprekingen officieel op gang gebracht. Het bericht dat de leidende Amerikaansche staatslieden besloten hebben de kwestie der oorlogsschulden op een conferentie definitief te regelen, wordt door de ochtendbladen met groote belangstelling besproken. De politieke correspondent van de „Daily Mail" zegt te hebben vernomen, dat de Britsche regeering by de aanstaande onderhandelingen onmiddeliyke verlaging der oorlogsschuldbeta lingen zal eischen. De „Daily Telegraph" is van oordeel, dat het resultaat van de bespreking in Washington in Engeland met gemengde gevoelens zal worden ontvangen. BELGRADO, 21 Jan. (Per telefoon). Een aan val op de residentie van den aartsbisschop van Belgrado, Z. H. Exc. Mgr. Roditsj, is door Slo weensche demonstranten gepleegd. In grooten getale braken de aanvallers door een politiecor- don heen. zy openden een heftig steenbombar dement tegen het gebouw, waardoor talrijke vensters verbrijzeld werden. De Slowenen waren juist teruggekeerd van de begrafenis van hun landsman Vilko Perdan, die zelfmoord had gepleegd uit protest tegen het door den bisschop uitgevaardigde verbod voor katholieken, om lid te worden van de Joe- go-Slavische sokols. (United Press) RUNDVLEESCH Ossenlappen en gehakt p. p. 50 Poulet per pond 50 Rosbief per pond 60 Lende per pond 70 Ossetongen per stuk2.00 Kalfs- en Varkensvleesch con curreer. prijzen. D. Schoutsen, Schagchelstraat 4. Telef. 13474. Mevrouw! Bel op 14637, voor Uw gebruikte meubelen en zolder- opruimingen te verkoopen. Ged. O. Gracht 17 - J. VeUemar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3