Besmettelijke roekeloosheid Brand bij het Utrechtsch Nieuwsblad Inbraak in kerk Nog meer offers Jeugdige dieven gepakt IPUROL ZWAAR WERK VOOR DE BRANDWEER DWAZE EERZUCHT MET DEN DOOD BEKOCHT Een derde poging voorkomen MARKTEN MAANDAG 23 JANUARI Zeer dreigend gevaar voor het Kunsthistorisch Instituut Geen stagnatie voor het bedrijf Het blusschingswerk De administratie in veiligheid Het Kunsthistorisch Insti tuut in gevaar De brand bedwongen Autoriteiten Dieven dringen te Abcoude in de R.K. pastorie binnen en komen vandaar in 't kerkgebouw Offerblokken gelicht De geheime zender te Enschede In beslag genomen INVOERRECHTEN VERHOOGD Door Duitschland en Frankrijk De overstroomingen in Atjeh Twaalf dooden, acht vermisten KOETA RADJA 21 Jan. (Aneta.) Nadere berichten uit Lho Soekon melden, dat in totaal twaalf personen zyn verdronken, terwyi nog acht personen worden vermist. DE KRAKATAU Krachtiger werking OUDE VROUW VERBRAND By het vullen van de kacKel Dinsdag 24 Jan. 1933 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Nieuwe sprong van de hef brug over de Koningshaven te Rotterdam Dat had weinig gescheeld IJSONGEVAL TE ZAANDAM Een doodelijke val op het ijs BETER LAAT DAN NOOIT Zee-oorlogsschade vergoed Vrachtauto op onbewaakten over weg bij Heiloo door trein gegrepen Eén doode, één gewonde Een twintigtal Haagsche boefjes thans achter slot Onvoldoende controle IJS IJs. Tooverwoord. De Nederlander wordt een ander mensch. De voor zichtige, bedachtzame, berekenende Hollander wordt een waaghals. De kalme, trage, stijve mensch wordt le nig en vlug, wordt sportief en kwiek. Wie anders graag thuis zit, zwiert nu buiten- Het ijs roept, het ijs trekt, het ijs hypnotiseert. Wij stugge, harkerige Noordelingen krijgen in eens gevoel voor rhythme, gevoel voor stijl, ge voel voor de ruimte. We zoeken de gestolde wateren, waar het Holland- sche landschap zich uitlijnt tot den gezichtseinder en waar de horizon even ver is als onze droomende geest. We hebben nergens tijd voor, maar als de thermometer onder nul staat, worden we eerst warm: dan hebben we temidden van onze drukste be slommeringen toch nog tijd voor een baantje- En hoe teruggetrokken en zwijg zaam we anders mogen wezen, op het ijs verbroederen we ons dadelijk. We praten op de bank bij 't aanbinden der schaatsen met Jan Boezeroen over de vorstkansen. We drinken met smaak in 't koekenzoopie de choco lade uit de kopjes, die gemeenzaam voor allen in hetzelfde teiltje water worden omgespoeld. We „leggen op" met wild-vreemden, die we in trein of tram geen woord zouden gunnen. We kennen nauwelijks standen meer. We gunnen ieder het zijne en geven den baanveger ook wat zoo goed als den bruggeman IJs. Tooverwoord. De Hollander wordt een ander mensch. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Ap. en Drog. 461e STAATSLOTERIJ Zaterdagmiddag omstreeks half drie ont dekte een werkvrouw een begin van brand in de bindery op de zolderverdieping van het groote perceel van het Utrechtsch Nieuwsblad aan de Drift, gelegen tusschen het Kunst historisch en het Geografisch Instituut te Utrecht. Op dezelfde verdieping aangrenzend aan de bindery bevinden zich archiefruimten en magazijnen, waar groote voorraden boeken, papier enz. waren opgeslagen. Alzoo een enorme voorraad papier, een vruchtbare voe dingsbodem voor het vuur vormend. Al spoe dig sloegen de vlammen meters hoog over een groote oppervlakte boven het dak uit. De brandweer, die inmiddels was gewaar schuwd door den heer Koppen, directeur van het schuin tegenover gelegen gebouw „De Plompetoren" was zeer spoedig ter plaatse. Het uitleggen van de slangen en het vast koppelen daarvan op de brandputten van de waterleiding was in enkele oogenblikken ge beurd, zoodat al zeer gauw met het blusschings werk kon worden begonnen. Van het groote materiaal werd gebruik gemaakt van een der stoomspuiten en de Magirus-ladder en van het kleine materiaal van een drietal bandspui ten met slangenwagens. Met een achttal stralen op de waterleiding waarvan vier op de stoomspuit gekoppeld, werd de vuurmassa bespoten. Tegen den voor gevel van het gebouw werd de groote Magirus- ladder geplaatst; deze reikte precies tot de nok van het gebouw en zoo kon van deze hooge stelling af aan den voorkant het blusschings werk geschieden. Eenige slangen werden gelegd door de gang van het Kunsthistorisch Insti tuut en van hier uit over een binnenplaats, zoodat de brand ook van terzijde kon worden bestreden. Voorts werd de vuurmassa bespoten door brandweerlieden, die zich op het dak van het Kunsthistorisch Instituut hadden gepos teerd. Enorme massa's water vielen op de fel brandende zolderverdieping neer. Dikke rook kolommen stegen meters hoog op en daar weer tusschen door sloegen de vlammen de lucht in. Het hooge schuin opstaande dak werd totaal door het al verterende vuur vernield; slechts hier en daar was nog een stuk verkoolde balk zichtbaar. De beneden de zolderverdieping gelegen woonvertrekken van mevr. wed. de Liefde leden enorme schade, veroorzaakt door het door de plafonds gedrongen water, zoodat haar woning vrijwel onbewoonbaar geworden ls. Meubilair, gordijnen en behangsels waren geheel door weekt en doortrokken van het water. Doordat het vuur ook de benedenverdiepin gen dreigde aan te tasten, de directie-kamer liep al byzonder groot gevaar, werd tydig be gonnen boeken, bescheiden en meubilair van de gelijkvloers gelegen administratie-bureaux van de courant van de Liefde in veiligheid te brengen. Hulpvaardige handen brachten een en ander naar het tegenover gelegen kantoorgebouw van de Twentsche bank, waar de vestibule een vei lige bergingsplaats bood. Er dreigde gevaar voor het naastgelegen ge bouw van het Kunsthistorisch Instituut, zoo dat direct nadat de brand was uitgebroken de directeur, prof. mr. Vogelsang, maatregelen liet nemen om een verzameling waardevolle teeke- nlngen, zich bevindend in de zaal slechts door een muur gescheiden van de brandende zolder verdieping van het gebouw van de Liefde, ln veiligheid te brengen. Waar door het gebouw van het Kunsthisto risch Instituut, van waaruit wy dank zy de welwillendheid van prof. mr. Vogelsang het blusschingswerk goed konden volgen, verschil lende slangen waren gelegd om het vuur te bestrijden, is hier als vanzelf veel schade door het water aangericht, doch de zich in dit ge bouw bevindende kunstwerken hebben gelukkig niet de minste schade geleden. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant, den heer Vleming, daarbij terzyde gestaan door den onder-commandant, de heer de Ryk. Te ruim vijf uur was 'de brandweer den brand meester en dreigde er geen gevaar meer voor uitbreiding. Er kon nu met het na-blus- schingswerk worden begonnen; hiermede ging nog een paar uur gepaard. Veel moeite kostte het de Magirus-ladder, die door het neervallende water styf bevroren was, weer in te schuiven. Op de Drift, die byna geheel door de politie was afgezet, werd de brand gadegeslagen door den burgemeester, den heer mr. Fockema Andreae, terwyi zich onder de talrijke belang stellenden om. ook bevonden verschillende raadsleden, de burgemeester van Zuilen, de heer mr. Kwint, de hoofdcommissaris van po litie, de heer Schuitemaker en de commissaris van politie in de 2e afdeeling, de heer Brandt. Van verre werd de brand door een groote volksmenigte gadegeslagen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Het bedrijf zal geen stagnatie ondervinden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op brutale wijze ingebroken in de R.K. kerk en pastorie te Abcoude. Eerst hebben de dieven gepoogd in de slaapkamer van den kapelaan binnen te komen, door een raam open te schui ven, doch zij zijn daar gestoord. Daarna heb ben zij den toegang tot den kelder geforceerd en is 't hun gelukt er binnen te dringen, zy hebben zich daar te goed gedaan aan de in voorraad zijnde levensmiddelen. Ook is daarvoor of daarna een bezoek gebracht aan de kerk. Met behulp van een vreemde ladder en tou wen hebben zy aan de achterzyde een der hooge vensters uitgesneden en zich daardoor in de kerk laten zakken. Op één na zyn alle offer blokken opengebroken en leeggehaald. Veel geld zal er niet in geweest zyn, want nog slechts enkele dagen geleden waren zy geledigd. In de sacristie zijn alle kasten opengemaakt en nagezocht, doch niets wordt daar vermist. Pogingen om de kluizen te forceeren en te openen zyn mislukt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Gisterenmiddag is de geheime zender, die de laatste weken in Enschede en omgeving van zich deed spreken, in beslag genomen. Afgaande op gegevens, hem van de zyde van de Enschedesche politie verstrekt, deed de Bur gemeester van Lonneker Zondagmiddag, verge zeld van eenige veldwachters en een ambtenaar van de P. T. T. een inval ten huize van F., wo nende aan de Gerststraat op het Stemfenne. Tqen de burgemeester verscheen, vond hy de deur van het perceel gesloten en duurde het eenigen tyd voor open werd gedaan. Binnen hoorde men intusschen heen en weer draven, blijkbaar waren de heeren druk bezig de instal latie te demonteeren. De politie trof den zender dan ook gedeelteiyk gedemonteerd aan, om. ont brak de zendlamp. Alles wees er op, dat men Juist de uitzending had willen beginnen, In een der jaszakken van den eigenaar, zeke ren t. EL uit Almelo, werd de zendlamp ten slotte gevonden. De geheele installatie en bybehoorende ingre diënten, als gramofoon en gratnofoonplaten, werden in beslag genomen- Tegen F. van 't EL werd proces-verbaal opge maakt. De politie heeft nog een sterk vermoeden, dat men met een combinatie van geheime zenders te doen heeft. Waarschijnlijk zyn meerdere ver boden zenders in Enschede en omgeving aan wezig. De directie van den Landbouw deelt mede, dat bhjkens van den Rijkslandbouwconsulent te Beriyn ontvangen bericht by verordening van 19 dezer een aantal wyzigingen in het Duit- sche douane-tarief zyn gebracht, welke met in gang van 1 Februari a.s. in werking treden. De voor Nederland belangrijkste dier wijzigingen zyn de verhoogingen van het invoerrecht op witte kool, thans (sinds 1 Januari JJ.) 4 R.M., wordt dan 6 R.M. per 100 Kg.; dat op aard appelen wordt van 1 Februari tot 15 Februari 4 R.M., van 15 Februari—31 Maart 2, van 1 April —31 Juli 1.50; van 1 Aug.—31 Aug. 6, van 1 September—1 Februari 4. De Directie van den Landbouw deelt voorts mede, dat biykens telefonisch bericht van den Landbouwconsulent te Parijs, bij besluit van de Fransche regeering, opgenomen in de „Journal Officiel" van Zaterdag, het invoerrecht op aard appelen la verhoogd van 15 op 30 francs per 100 Kg., voor nieuwe aardappelen tusschen 1 Maart en 30 Juni van 21 op 42 francs. By hetzelfde besluit is het invoerrecht op aardappelmeel verhoogd van 120 op 150 francs per 100 Kg SERANG, 20 Jan. (Aneta). De Krakatau was gisteren voortdurend in werking. De hoog ste eruptie bereikte een hoogte van 1000 M. By het vullen van de kachel is de 72-jarige weduwe Wiegmina te Zuidlaren Zondagavond in aanraking gekomen met het vuur. Haar klee- ren vatten vlam. zy liep naar het achterhuis, waar de buren haar hjk eenigen tyd later ver koold terugvonden. HUIZEN, 296 M.: 8.KRO Morgencon cert, 6.Gramofoonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quln, 12.— Politieberichten, 12.15 De KRO- Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, refreinzang Jack Mossel, 1.Gramofoon muziek, 1.20 De KRO-Boys, 1.45 Verzorging van den zender, 2.Middenstandscursus: „De moderne zakenman", door J. G van Neerveen, 2.35 Vrouwenuurtje: a. Mogen onze kinderen rooken, door mevr. M. Stey- ger Asperslan, b. Fijne keuken: „Een hoofdschotel voor het diner, door H. Slk- kens, 3.30 modecursus, 4.30 Het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen, 6. Esperantocursus, 6.20 „De steun aan de in- heemsche tarweteelt". Vraaggesprek met Ir. S. L. Louwes, door Th. Arts, 6.50 Viool- soli door Stefi Goyer, a. d. vleugel Fred. Boshart, 7.10 „Quadragesimo Anno", door prof. dr. Steger, 7.30 Politieberichten, 7.45 Verbondskwartiertje, 8.— Kardinaal Van Rossum-herdenking in het concertgebouw te Amsterdam, 9.15 Vaz Dias, 11.Gra mofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M.: 8.— AVRO. Gra mofoonmuziek, 9.Concert door het A. V. R. O.-kamerorkest onder leiding van Nico Gerharz, 10.Tijdsein en Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Orgelcon cert door Piet van Egmond Jr., soliste Vic toria Binnendijk, zang, 11.30 Gramofoon muziek, 12.Tijdsein en lunchconcert door het AVRO-klein-orkest onder leiding van Nico Treep, 1.Gramofoonmuziek, 1.45 AVRO-klein-orkest 3.Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 4. Pianorecital door Hugo van Dalen, 4.30 Radio-kinderzang onder leiding van Jacob Hamel, 5.Verahlen voor kleinere kinde ren, door Antoinette van Dijk, 5.30 VPRO: Ds. B. J. Aris „Menschen in den Bijbel", 6.AVRO-omroeporkest onder leiding van Nico Treep, 6.30 R. V. O.: K. v. d. Feer „Iets over den arbeid van de Nederlandsch Indische bevolking". AVRO-omroep-orkest, 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fray, 8.Tijdsein en persbureau Vaz Dias, 8.05 Aansluiting van theater „Tivo- 11" te Rotterdam. Uitzending van het 1ste gedeelte van Bouwmeester's revue: „Dat is goed hekeken", 10.05 Ann en Harold, hoor spel in 6 bedrijven door Louis Goodrich. Vertaling R. de Ruyter v. d. Feer, Regie Kommer Klein, 4e tafereel, 11.Persbu reau Vaz Dias, 11.05 Gramofoonmuziek, 12.Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek, 12.50 Simonne Ghlslaine zingt, 1.30 Concert door het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 5.20 Concert door het Radio orkest onder leiding van Franz Andre, 8.20 Concert door het Radio-orkest onder lei ding van Franz André, Simonne Ghislaine zang, 9.20 Concert door het Fanfare-orkest onder leiding van Vanhoegaerdén. KALUNDBORG, 1154 M.: 11.20 Strijkor kest van Bellevue onder leiding van Haraid Andersen, 7.20 Operette concert door het Omroep-orkest onder leiding van Emil Ree- sen. Lisa Rantzau, zang a. d. vleugel V. Fischer, 9.35 Omroep-orkest onder leiding va nE. Reesen, 10.20 Dansmuziek door de band van „National Scala", onder leiding van Kal Julian. BERLIJN, 419 M.: 4.30 Vocaal concert door het Omroep-orkest onder leiding van M. Albrecht, 5.25 Elisabeth Friedrich zingt, a. d. vleugel H. Steiner, 7.20 Das Katchen von Heibronn, Omroep-orkest onder lei ding van B Seydler Winlder. HAMBURG, 372 M.: 5.35 Concert door het Symphonie-orkest van Silezië onder leiding van G. Rischka, 10.50 Concert door het klein Oragorkest onder leiding van Eugen Wilcken, 5.35 Concert onder leiding van Otto Ebel von Sosen, 6.50 Concert door twee militaire orkesten onder leiding van Georg Voigt en W. Jung, 9.50 Con cert door het Stedelijk Orkest onder lei ding van Kurt Harth. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 1.20 Gramofoonmuziek LANGENBERG, 472 M.: 10.40 Gramofoon muziek, 11.20 Populair concert door de Franz Dolezel kapel, 12.20 Concert onder leiding van Eysoldt, 4.20 Vesperconcert on der leiding van Eysoldt, 7.20 Herdenking van Flotow, concert onder leiding van Kuhn met medewerking van Hansen, so praan, Guermanova alt, Aramesco tenor, Strienz, bas, 8.20 Concert door orkest v. d. West Duitsche omroep onder leiding van Buschkötter. DAVENTRY, 554 M.: 12.20 Orgelconcert door Sydney Gustard, 1.05 Concert door 't commode grand orkest onder leiding van Muscant, 4.45 Concert door Japponnier en zijn orkest, in het carlton-hotel, 7.40 con cert door het Radio Militair-orkest onder leiding van B. Walton Donnell. PARIJS (Eiffel), 1446 M.: 7.30 Pianore cital door Marie Antoinette Fradier, 8.20 Kamermuziek door het Firmin Touche kwartet PARIJS (Radio), 1724 M.: 12.20 Popu lair concert door het Krettly-orkest, 7.40 idem, 9.05 Kamermuziek. MILAAN, 331 M.: 4.20 Concert, 6.20 Gra mofoonmuziek, 7.50 Operette-uitzending onder leiding van Nicola Ricci. ROME, 441 M.: 4.50 Orkestconcert, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.05 Concert, 9.20 Voortzetting concert. WEENEN, 517 M.: 4.10 Concert, 7.20 Con cert, 9.35 Dansmuziek door het David Ma- thé-orkest met medewerking van Wolf gang, Ernst, zang. WARSCHAU, 1412 M.: 4.20 Symphonie- concert door het Philharmonisch orkest v. Warschau, onder leiding van Br. Fitelberg, 5.20 Dansmuziek, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.20 Dansmuziek. BEROMiiNSTER, 460 M.: 7.20 Sympho- nie-concert onder leiding van Dr. Fritz Brun, met medewerking van A. Rubenstein, piano. Zaterdagmiddag te 5 uur heeft de twintig jarige zeeman J. Tabbene uit de Warmoezier- straat te Rotterdam den sprong gewaagd van de spoorbrug aan de Koningshaven. Hy kwam ver keerd op het water, verdween in de diepte en kwam niet meer boven. De grootsche huldiging, die Vrijdagavond aan den „koenen" springer Vlasblom in het Grand Théatre te Rotterdam is ten deel gevallen, schynt ongelukkigerwijze by eenige andere, even „koene" maar minder bekwame springers het hoofd op hol te hebben gebracht. Wy heb ben reeds in het kort vermeld den sprong met doodeiyken afloop van den 22-jarigen J. B. Tabemee. Deze sprong had plaats van een hoog te van 72 Meter. Zaterdagavond heeft men het lyk van den roekeloozen springer in de Ko ningshaven gevonden. Het bleek slechts ge kleed te zyn in een flanel en een bovenbroek, en had een zakdoek voor dei? mond gebonden. Het lyk is naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. Daar werd schedelfractuur gecon stateerd en ook bleek het rechtersleutelbeen ge broken te zyn. Het stoffeiyk overschot is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Intusschen heeft zich Zondagmorgen om streeks half 10 'n nieuw incident by den toren voorgedaan en slechts door het uiterst tac tisch optreden van de politie is een nieuw on geval voorkomen. Het was toen de 32-jarige D. H., die in beschonken toestand den hef- toren beklom. wy lezdh hieromtrent in het „Nieuws van den Dag" nog het volgende: Het zal Zondagmorgen ongeveer halftien zyn geweest, toen een agent van politie van het bureau Nassaukade op de spoorbaan een man zag loopen, in de richting van den hef toren. De agent waarschuwde onmiddeliyk zyn bureau, waar hy de twee daar aanwezige inspecteurs, de heeren Van der Valk en Dales van een en ander in kennis stelde. Zij bedachten zich geen oogenblik en renden met een tweetal agenten naar de spoorbaan om zoo mogeiyk den man te kunnen arresteeren. Nauwelyks kreeg H., die inmiddels reeds dicht by den Noordelijken hef- toren was gekomen, zyn achtervolgers in het oog, of hy versnelde zyn pas en klom zoo snel hy kon in den toren. Hy was reeds op vry groote hoogte, toen de inspecteur en de agenten onder aan den toren stonden. Beide inspecteurs som meerden den beschonkene, die nauwelyks meer te beschreeuwen was, naar beneden te komen, doch de man begon te razen en te schelden. Inspecteur Van der Valk, die meende dat hy den dwaas misschien nog wel zou kunnen in halen en overmeesteren, voordat deze het hoog ste punt had bereikt, besloot een poging te wagen, om H. na te klimmen. Samen met een agent ging hy zoo snel hy kon naar boven, doch toen H. zag, dat hy ook in den toren werd achtervolgd, zette hij zyn klauterpartij nog wat sneller voort, zoodat het gedurende enkele minuten een angstaanjagende Jacht- party werd, waarvan niemand den afloop kon vermoeden. Intusschen was deze wilde jacht daar hoog in den. toren niet onopgemerkt ge bleven en in een minimum van tyd hadden zich honderden nieuwsgierigen op de Koningsbrug en Nassaukade verzameld. Toen inspecteur Van der Valk zich circa 50 meter in den toren be vond, was H. reeds byna op het hoogste punt aangeland. Nogmaals sommeerde de inspecteur den man daarboven hem, naar beneden te komen, doch weer kreeg de inspecteur allerlei scheldwoor den en dronkenmanspraat te hooren. „Ik zal jelui eens laten zien, dat ik salto's kan maken," schreeuwde de man. Inspecteur v. d. Valk, die bevreesd was, dat de man werkelijk zijn voornemen zou volbren gen, als hy nog verder achtervolgd werd, be sloot toen een ander middel toe te passen. Inspecteur Dales, die beneden was gebleven, had reeds getracht de menigte zoo snel moge- lyk te verspreiden. En de heer v. d. Valk be greep, dat dit misschien het beste middel zou zyn om den beschonkene van zyn plan af te brengen. Hy klom daarom weer naar beneden en zond een agent weg om assistentie, teneinde de menschen te bewegen, uitéén te gaan. De inspecteurs gingen van de veronderstelling uit, dat H. misschien niet zou springen wanneer niemand eenige belangstelling voor zyn daad toonde. Het verspreiden der honderden kijkers moest natuurlyk zoo snel mogelyk gebeuren, doch de politie ondervond daarbij de groote medewerking van het publiek. Intusschen stond de man reeds boven op het katrolwiel. Hy trok zyn jas uit, keek naar be neden en naar de afnemende belangstelling en trok toen de jas weer aan. Blijkbaar had hy zich bedacht, want hy kwam weer naar be neden. Daar had de politie zich verdekt opgesteld, men arresteerde H. onmiddellijk toen hy weer op de spoorbaan kwam. Dat moest overigens met tact geschieden, want de man was zeer beschonken en op de glibberige spoorbaan was naast de rails weinig plaats. Tenslotte werd H., onder grooten toeloop van het publiek, naar het bureau aan de Nassaukade overgebracht. By een verhoor, dat men hem later afnam, ver telde hij, dat hij met eenige vrienden een wed denschap had aangegaan en nu hedenmorgen na zich eerst moed te hebben ingedronken, zou laten zien, dat hy ook wel van den heftoren durfde springen. Des middags heeft men een man, die door zijn vrouw werd afgehaald, weer op vrye voeten gesteld. Zondagmiddag heeft op het ys van de Gouw te Zaandam een ernstig ongeval plaats gehad. Zekere van Wijngaarden, chauffeur in dienst van een te dezer stede gevestigd taxibedryf was aldaar aan het schaatsen, toen hy op een gegeven moment in een scheur geraakte en kwam te vallen, juist met het hoofd in de punt van een schaats van een anderen ryder die toevallig passeerde. Een groote wond ont stond ter hoogte van de slaap. Onmiddeliyk schoot hulp toe en werd de gewonde op het land gelegd, waar onmiddellijk de eerste hulp onder leiding van den heer Tel aanwezig was, die het slachtoffer naar de inmiddels gereed staande ziekenauto vervoerde, welke het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerde. By aankomst aldaar bleek de man te zyn over leden. Hy laat een vrouw met een jeugdig kind achter. De ontsteltenis was allerwege groot. Door bemiddeling van den burgemeester van Egmond aan Zee is aan een zeventiental gezin nen van nagelaten betrekkingen der in den wereldoorlog op zee verongelukte visschers, een uitkeering gedaan varieerend van 35 tot f 800. Deze gelden zijn door de Nederlandsche regeering langs diplomatieken weg van de Duit sche regeering verkregen voor die schepen van welke met eenigen grond kan worden aange nomen, dat zij door Duitsch oorlogstuig zyn ten grqnde gegaan. Aan de vereeniging „Cen traal Beheer" te Amsterdam, waarvan „Zee risico" een onderaf deeling is, is door de regee- ring opgedragen een en ander af te wikkelen. Op den onbewaakten overweg naby Heilo heeft hedenochtend met den trein, die te 9.40 uur te Heilo moet aankomen, een botsing tus schen den sneltrein uit Amsterdam en een vrachtauto plaats gehad, waarby de bestuur der van de auto werd gedood. De 20-jarige Th. Vreeker uit Limmen was met een vrachtauto op weg naar de R. K. kerk om zijn zuster en eenige kinderen te halen. De weg loopt hier evenwydig met den spoorweg en het schynt, dat V. den sneltrein, die dicht achter hem naderde, niet heeft opgemerkt. Ongeveer 40 M. voordat de trein, die hier een snelheid van tusschen 80 en 90 K. M. per uur heeft, den overweg zou passeeren, draaide V. met de auto op de spoorlyn. De bestuurder van den trein trachtte nog, nadat hy tevoren signa len had gegeven, door krachtig te remmen een ongeluk te voorkomen. Dit was echter niet meer mogelyk. In byna onverminderde vaart greep de trein het voertuig, dat in ontelbare brokken vloog en over een afstand van ongeveer 50 M. werd meegesleurd. Tusschen de overblyfselen van de auto vond men spoedig het deerlijk verminkte lijk van Vreeker, die op slag moet zijn gedood. Tenge volge van de hevige botsing braken ook de voorruiten van den electrischen trein, tenge volge waarvan ook de bestuurder van den trein wonden in het gelaat en aan handen opliep. Dr. Cohen uit Heilo verleende de eerste hulp. Na geholpen te zijn kon hy later den trein naar Alkmaar rijden. Intusschen waren de reizigers echter uitge stapt en naar het station Heilo geloopen, van waar zij met een anderen trein de reis naar Alkmaar voortzetten. De trein, waarmede de botsing geschiedde had anderhalf uur vertra ging. Er is alweer een bende jongens in Den Haag gearresteerd, verdacht van inbraak en diefstal. Het zijn er acht en hun leeftyd varieert van vyftien tot achttien jaar. Dat nog eenige arrestaties zullen volgen is niet uitgesloten. De aanleiding tot deze arrestaties was dat op 11 Januari des avonds elf uur een agent bij de school aan de Mytenstraat een jongen ontdekte, den achttienjarigen T. de G., die daar ingebroken bleek te hebben. Van het schoolgebouw was een ruit ingedrukt, maar vermist werd er niets. Vermoedelijk waren de daders de politie ontdekte al spoedig, dat De G. niet de eenige was gestoord. Later werden aangehouden de zeventienjarige knapen T. K. en B. de J., die ook by de zaak betrokken bleken. Verder kwam aan het licht dat zy half De cember zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van twee portemonnaies uit kleedtenten van spelers op het voetbalterrein aan den Ley- weg. Maar de knapen hadden nog meer op hun geweten. De politie ontdekte, dat zij verschei dene rijwielbelastingplaatsjes hadden gestolen en dat zij auto's hadden gekaapt, waarmede zij uit rijden gingen en die zy daarna ergens ach terlieten. Intusschen werd het in den loop van het onderzoek duidelijk, dat zy kameraden hadden, die zich ook aan het stelen van belastingplaatjes en het uit rijden gaan met onbeheerd staande auto's schuldig maakten. In «verband hiermede werden nog successie velijk vijf knapen aangehouden, de zeven tien-jarige jongens C. J. B. en C. H. N., de achttienjarige A. R. en de vyftien-jarige kna pen W. M. en K. v. R. De beide vijftien-jarigen bekenden tevens te hebben ingebroken in de consumptietent aan de Cruquiusstraat, waar zy koek en andere lekkernijen hadden weggenomen om ze op te snoepen. Twee der aangehoudenen zyn reeds eerder met den strafrechter in aanraking geweest. De eene moet nog drie maanden tuchtschool ondergaan. De ander is voorwaardelijk veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. ALKMAAR, 23 Januari 1933. Veemarkt. 68 Vette koeien 100220: Vaarzen matig; 6 Vette kalveren 45—100: Vette kalveren p. ned. pond 0.701.32 Nuchtere kalv. slacht, per stuk 6—18; 371 Vette Varkens zware p. ned. pond 0.280.31; Londensche varkens goed. AMSTERDAM, 23 Januari Weekmarkt Ter weekmarkt werden heden aangevoerd 554 vette koeien, waarvan de pryzen waren: ie kw. 0.66 tot 0.62, id. 2e kw. 0.48 tot 0.54, id. 3e kw. 0.40 tot 0.46 per kg. slachtgewicht; 105 melk en kalfkoeien 190.00 tot 240.00 per stuk; 171 vette kalveren: le kw. 0.52 tot 0.55, 2e kw. 0.46 tot 0.50, id. 3e kw. 0.36 tot 0.44 per kg. levend gewicht: 45 nuchtere kalveren 5.00 tot 10.00 per stuk; 83 schapen 11.00 tot 14.00 per stuk, lam meren 9.00 tot 13-00 per stuk. Vleeschvarkens, tot 0.33, etaoi etaoi etaoin etaoi netaoi eaoi wegnd van 80 tot 110 kg. 034 tot 0.36 per kg. slachtgewlcht, zware varkens 0.32 tot 0.33, vette varkens 0.30 tot 0.31, 40 paarden 50.00 tot 90.00 per stuk. Drie wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop, Runderen iets ruimere aanvoer dan de vorige week, handel tamelyk vlug en onveranderde pryzen; melkkoeien iets betere aanvoer dan de vorige week en handel tamelijk vlug; vette halveren ruime aanvoer, handel zeer stil en dalende pryzen; nuchtere kalveren, geringe aanvoer, handel slepend en prijzen iets minder; schapen en lammeren ta- melyke aanvoer, handel vlug en pryzen gehjk de vorige week; varkens ruime aanvoer, han del slepend en onveranderde pryzen; slachtpaar- den gewone aanvoer, stille handel en de prij zen Iets dalende. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Januari Aangevoerd 1000 kg. peen 2.20, 8000 kg. roode kool 3.40 tot 4.40, doorschot 2.50 tot 3.10, 32000 kg. gele kool 1.90 tot 2.70, doorschot 0.60 tot 2.40, 17.000 kg. Deensche witte kool 0.60 tot 0.80, 5000 kg. uien 2.90 tot 3.60, grove 2.60 tot 3.00, gele drielingen 2.40. BOVENKARSPEL, 21 Jan. „De Tuinbouw" Uien groote gele 1.45, idem drielingen 1.20, aan voer 18 Vt baal, Bloemkool le soort 6.508.p. 100 stuks, Idem 2e soort 2.603.60, idem 3e art. 0.751.10, aanvoer 1095 stuks. Sprultkool 1.90 aanvoer 3 zak, Gen. de Wet 0.24, Presperiti 0.19 0.22, La Reine 0.160.24, Moore 0.14, Murillo 0.19, William Pitt 0.23, Copland 0.13, Prins van Oos tenrijk 0.23, Victor 0.16, aanvoer 1063 bos. JJJf OUDEWATER, 23 Jan. Kaasmarkt. Aan gevoerd werden 16 partijen, 720 stuks, wegende 3600 Kg. 1ste soort met rijksmerk f 27—29; 2e soort met rijksmerk f 2426. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Januari 1000 kg. roode kool 2.20, 4200 kg. D. witte kool 0.60 tot 0.70, doorschot 1.60; 5200 kg. gele kool 1.50 tot 2.50. (Niet officieel) 5de Klasse, 5e Hist Trekking van Maandag 23 Januari 1933 HOOGE PRIJZEN 1500.— 13113 f 1000.— 6233 7746 8877 9451 10360 1 4001608 1654 200.— 3988 7637 12894 13685 16131 t 100.— 5273 8481 11447 11475 11833 14848 15944 Prijzen van 70. 178 238 276 339 653 689 758 876 990 1067 1103 1231 1324 1455 1511 1538 1610 1623 1657 1802 1838 1903 2056 2091 2094 2185 2241 2392 2527 2790 2896 3011 3047 3147 3169 3225 3250 3308 3359 3364 3367 3374 3387 3429 3562 3578 3778 3829 3938 3948 3969 3994 4134 4267 4293 4314 4347 4302 4416 4555 4664 4706 4810 4818 4872 4876 4909 5010 5203 5482 5496 5507 5518 5527 5615 5632 6002 6187 6204 6239 6247 6252 6530 6764 6775 6806 6838 6844 6848 6912 6917 7095 7187 7342 7410 7474 7695 7700 7723 7941 6002 6187 6204 6239 6247 6912 6917 7095 7342 7410 7474 7695 7700 7723 7941 8113 8537 8553 8625 8642 8658 8786 8794 8796 8837 8867 8934 8991 9045 9084 9110 9165 9224 9256 8358 9554 9501 9864 9896 10279 10416 10434 10446 10721 10761 10771 10803 10935 10936 11054 11055 11068 11090 11106 11111 11212 11276 11373 11459 11498 11499 11531 11534 11614 11672 12074 12116 12221 12292 12340 12418 12533 12601 12641 12667 12815 12833 13051 13069 13133 13165 13175 13197 13302 13365 133S7 13415 13463 13484 13490 13515 13828 13941 14033 14054 14071 14123 14185 14195 14274 14349 14518 14526 14570 14830 14835 14869 15010 15079 15104 15132 15171 15212 15344 15350 15475 15585 15628 15802 15869 15900 15949 16015 16095 16205 16334 16488 18515 16525 16610 16863 16884 16894 16985 17468 17571 17618 17620 17796 17824 17877 17911 17931 1796S 16020 18033 18037 18064 18106 18147 18212 18242 18259 18364 18431 18583 18673 18868 18960 19032 19134 19397 19450 19506 19528 19599 19668 19720 20054 20229 20414 20428 20434 20453 20834 20908 20960 2 157 359 662 947 1318 1556 1748 1913 2285 26Ó8 2721 3027 3237 3480 3868 8932 4131 4661 4800 6037 5099 5291 5657 6194 6468 6804 11 216 425 677 1003 1321 1598 1768 2030 2315 2618 2842 3051 3239 3502 3695 3967 4175 4674 4809 5103 5320 5739 6277 6503 6816 6949 7166 7253 7428 17 220 449 721 1019 1427 1648 1779 2061 2448 2625 2869 3059 3287 3517 3697 3982 4176 4708 4819 5108 5323 5769 6281 6574 6832 7014 7176 7270 7437 NIETEN 25 226 456 728 1124 1435 1655 1799 2069 2486 2630 91 290 473 769 1136 1444 1671 1826 2133 2541 2652 2873 2881 3071 3082 3368 3533 3717 4025 4184 4741 4944 5109 5333 5779 6291 6591 6837 7018 7211 7295 7440 3372 3535 3739 4029 4187 4743 4954 5133 5360 5780 6314 6611 6862 7033 7214 7306 7457 94 315 498 779 1181 1457 1706 1837 2201 2548 2678 2899 3118 3388 3550 3345 4073 4217 4765 4965 5158 5381 5807 6365 6613 6881 7091 7215 7325 7525 7157 7250 7421 7641 7713 7752 7867 7910 7950 7967 8091 8106 8149 8150 8192 8256 8434 8443 8462 8468 8509 8590 8681 8724 8769 8790 8825 8828 8906 8909 8938 8954 8956 9038 6374 9445 9461 9462 9482 9490 9557 9607 9622 9698 9708 9788 9931 9954 9967 9979 10C05 10006 10124 10153 10170 10173 10191 10205 10211 10294 10349 10371 10374 10384 10392 10553 10565 10589 10610 10659 10662 10787 10800 10869 10906 10922 10937 11031 11032 11130 11132 11219 11245 11456 11502 11597 11600 11611 11638 11721 11723 11734 11737 11750 11832 11919 11924 11928 11943 11997 12015 12271 12311 12338 12360 12362 12374 12405 12409 12436 12488 12526 12535 12619 12622 12714 12724 12733 12775 12885 12907 12947 12960 12980 13042 13196 13202 13223 13231 13246 13314 13396 13455 13499 13550 13564 13584 13618 13630 13638 13745 13773 13788 13808 13811 13812 13889 13895 13934 13989 14047 14065 14100 14113 14219 14366 14404 14462 14476 14488 14502 14634 14639 14670 14725 14773 14818 14928 14965 14983 15003 15009 15059 15184 15200 15201 15216 15230 15271 15421 15478 15546 15638 15054 15656 15792 15794 15832 15862 15940 15942 16130 16132 18143 16290 16384 16393 16468 16518 16540 16555 16557 16646 16715 16727 16779 16800 16845 16950 16961 16971 17015 17018 17060 17063 17163 17210 17218 17224 17262 17309 17405 17426 17446 17451 17453 17455 17540 17553 17577 17584 17590 17627 17698 17764 17823 17843 17907 17917 18001 18035 18042 18046 18104 18110 18448 18467 18478 18520 18546 18591 18611 18634 18708 18719 18720 18731 18755 18767 18768 18789 18829 18838 18965 18996 19124 19164 19166 19222 19260 19294 19317 19346 19373 19449 19573 19588 19616 19642 19678 19686 19730 19752 19766 19821 19808 19870 19941 19955 19974 20011 20041 20106 20268 20275 20277 20300 20315 20344 20401 20427 20433 20467 20474 20478 20549 20566 20587 20591 20625 20826 20713 20715 20736 20753 20768 20779 20893 20913 20941 20947 20967 20995 Verbetering 5e KI. 4e Lijst; 11123 en zl1n met 170.—. 149 342 521 786 1249 1488 1730 1870 2222 2566 2699 2939 3125 3389 3585 3901 4088 4374 4767 4983 5269 5440 6068 6444 6666 6882 7094 7232 7363 7594 7987 8320 8608 8865 9324 9498 9824 10062 10267 10495 10767 10956 11370 11656 11901 12140 12377 12543 12809 13129 13337 13588 13703 13937 14351 14590 14855 15122 15320 15709 15973 13399 16648 16953 17083 17372 17470 17642 17941 18222 13597 18733 18893 19242 19588 19700 19900 20213 20345 20510 20629 20783 155 343 615 886 1302 1506 1746 1389 2263 2595 2720 3016 3132 3409 3600 3903 4106 4629 4774 5005 6271 5480 6111 6465 6769 6888 7135 7243 7401 7622 7991 8351 8654 8893 9364 9520 9871 10081 10281 10534 10778 10974 11437 11659 11912 12155 12385- 12555 12850 13143- 13610- 13797, 13986 14353' 14593? 14912, 1518® 15363, 15750- 16044t 16412 13054, 16954 17112' 17388 17483 17661. 18330 18601- 18742 18941 19259 19567 19702 19926 20253 20388 20535 20674 20369 16716 moejj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6