Japan in de beklaagdenbank Bezoek in hotel Kaiserhof VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Chéron heeft geen succes m Het nieuws van heden Sneeuwellende in Roemenië MANDAA TSBEVOEGDHEID MISBRUIKT? 40 uren-werkweek 30 DURE KAMERS VOOR LEIDER EN STAF' DE BAROMETER WOENSDAG 25 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De zaak komt voor den V olkenbondsraad Voorspelling van prof. Piccard De tocht zal niet langer dan 6 uur duren. Kamercommissie voor financiën luistert niet naar de verma ning van den minister Massa-meeting tegen Chéron's plannen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiii^ Ir. Hacke en Kupers aan het woord ALS HET WINTERT IN ONZE STEDEN I êêm --4 s - Sauwelijks zijn de eerste sneeuwvlokjes gevallen of langs de grachten en straten van de hoofdstad gaat de wreede mandie met pekel van het witte kleed een modderbad maakt Roode betooging op den Bülowplatz Vandaag de communisten Een hongermarsch te Darmstadt Terzelfder tijd gaan in heel Berlijn in de barre kou Hitler-knapen met den bedelnap rond Een onderhoud met den perschef Onlusten te Niausta De Berlijnsche Schupo vindt een te groote 'belangstelling voor Hitler's hotel dikwijls erg lastig. 2000 arbeiders bestormen het raadhuis Ierlands verkiezingen Betrekkelijk rustig verloopen Zwitsersche school afgebrand Wil Polen Oost-Pruisen? Betalers krijgen hun loon Stimson arrangeert afzonderlijke besprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hongerige wolven overvallen een passagierstrein ENGELSCH E BOOT VERGAAN? Bisschoppelijk verbod Nationaal-socialisme on-christelijk Naar zes millioen li- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18286 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men zegt, dat de tooneelspeelkunst in Ja pan zeer hoog moet staan, en dit lijkt geenszins onwaarschijnlijk. Het come- diespelen zit den Japanners blikbaar zoozeer in 't bloed, dat zelfs een groot deel van hun buiten- landsche politiek op deze kunst der bijna wer kelijke schijn-gestalten is gebaseerd. Toen Ja pan Mandsjoerije militair in beslag nam en cot een vazalstaat maakte, heette het, dat Japan uit sluitend zijn belangen in dat gebied verdedigde en dat de afscheiding van China louter het ge volg was van een spontaan uit de Mandsjoerij- sche bevolking opgekomen separatistische bewe ging. De thans voorloopig tot stilstand gekomen veroveringstocht der Japansche troepen in de vierde Noord-Chineesche provincie Jehol wordt door Japan gerechtvaardigd met dé bewering, dat deze provincie een integreerend deel van den kunstmatig geschapen staat Mandsjoekwo vormt, zoodat China Jehol feitelijk onrechtma tig in bezit houdt. De verregaande dwaasheid en brutaliteit dezer redeneering wordt onmid dellijk volkomen duidelijk, wanneer men ze wat dichter bij huis in practijk zou zien ge bracht. Stel u voor, dat België in een zucht tot annexionisme ons Limburg zou inpalmen en zou maken tot een zgn. onafhankelijken, maar onmondigen staat, waarover het den politiek en militair toezienden voogd zou gaan spelen om daarna Noord-Brabant en Zeeland binnen te vallen op het motief, dat deze provincies een onverbreekbaar en natuurlijk onderdeel vormen van den nieuwen staat Limburg! Maar al kun nen de internationale toeschouwers op het oogenblik ook niet veel anders dan werkeloos toekijken bij de Japansche comedie grand spectacle militair, zich beetnemen laten zfj zich toch niet. Vooral Hoover en zijn regeering beseft maar al te goed, waar het Japan om te doen is. Het Chineesch-Japansch conflict in het Verre Oos ten is slechts een gevolg van de reeds sinds, ja ren gevoerde Japansche expansie-politiek, welke ten doel stelt de Japansche hegemonie over de Pacific te vestigen en den Amerikaanschen me dedinger in dit gebied afbreuk te doen en terug te dringen. Toen Hoover zijn veto over het Amerikaan- sche wetsontwerp tot het onafhankelijk maken van de Philippijnen binnen een tijdsbestek van tien jaar motiveerde met de geenszins denkbeeldige mogelijkheid, dat onaf hankelijke Philippijnen gemakkelijk de usurpa tie-begeerten van andere mogendheden zouden kunnen opwekken, wond Tokio zich op tot een heftige verontwaardiging. Het voelde heel goed, dat deze motiveering op Japan doelde. De schoen paste en het trok dien aan. De Ame- rikaansche senaat heeft echter Hoover's veto te niet gedaan en daardoor blijk gegeven al even weinig politiek inzicht te bezitten als het uit sluitend naar de dollars kijkende congres. De Philippijnen zelf schijnen echter weinig voor onafhankelijkheid binnen tien jaar te voelen, niet enkel omdat zij den vrijen afzet van him agrarische producten op de Amerikaansche markt niet belemmerd wenschen te zien, maar ook, omdat zij het van Japan dreigende gele gevaar duchten. Welke afmetingen dit gevaar in den Stillen Oceaan reeds heeft aangenomen blijkt uit de zeer ernstige beschuldigingen, welke thans aan het adres van Japan worden geuit. Japan zou n.l. op de onder zijn mandaat staande Marian ne- en Palaueilanden in alle stilte een vloot- basis hebben ingericht met geheime duikboot- stations en moderne havenconstructies. Indien dit waar is, zou Japan niet enkel het Volken bondsstatuut hebben geschonden, maar ook in strijd met zijn verplichtingen als mandataris en de aanvaarde bepalingen van de vlootover- eenkomst van Washington hebben gehandeld. Volgens de „Daily Herald" zou in de geheime zittingen van de Mandatencommissie van den Volkenbond door mededeelingen van Ameri kaansche zijde deze zeer belangrijke quaestie aanhangig zijn gemaakt. De Mandatencommissie zal daarover een rapport opstellen, dat bij den Volkenbondsraad zal worden ingediend. Het lijdt geen twijfel, WASHINGTON, 24 Jan. (Reuter). In een rede voor de „National-Geographic Society" voor spelde de bekende statosfeer-onderzoeker, prof Piccard, dat binnen enkele jaren reizigers in stratosfeer-vliegtuigen den Atlantischen Oceaan zullen kunnen oversteken met even weinig risico als men nu met een auto door een stad rijdt. De stratosfeer is, volgens Piccard, de beste luchtweg voor transatlantisch verkeer. Een vlucht over den Oceaan in een stratos- feervliegtuig, waarvan er verscheidene in Euro pa gebouwd worden, zal kunnen worden gedaan met een gemiddelde snelheid van 750 KM. per uur. dat deze onthullingen, die in ieder geval niet geheel en al uit de lucht gegrepen schijnen, daar Japan zelf reeds erkend heeft 200.000 pond sterling aan de havenwerken op de bedoelde eilanden te hebben besteed, de toch al gevaar lijke spanning tusschen Japan en de Vereenigde Staten zullen verhoogen. Zoolang Amerika door de economische crisis tot machteloosheid wordt gedoemd, zal het tusschen deze beide op leven en dood concurreerende groot-machten wel niet tot een gewelddadig conflict komen, maar, indien niet tijdig wordt ingegrepen en de machtsverhouding op voor beide partijen be vredigende wijze wordt vastgelegd en gehand haafd, zal eenmaal de tijd aanbreken, waarop de Stille Oceaan zal daveren van het gebulder der Amerikaansche en Japansche scheeps- kanonnen. PARIJS, 25 Jan. (Reuter.) Gisteravond heeft de Kamercommissie voor de financiën met 16 tegen 11 stemmen en 3 blanco het geheel dei- door haar besproken financieele maatregelen aangenomen. Deze maatregelen bestaan deels uit het wets ontwerp der regeering, deels uit het socialisti sche tegen-ontwerp. In weerwil van de ernstige vermaningen van Chéron en van Paul-Boncour, die zich met Chéron solidair verklaarde, heeft de commis sie met 17 tegen 10 stemmen geweigerd be paalde besluiten opnieuw te onderzoeken eri de beslissing aan te passen aan de wenschen der regeering. Over enkele vroeger aangehouden quaesties bijvoorbeeld, die betreffende belastingmaatre gelen in plaats van de door de commissie ge weigerde korting op de ambtenaarssalarissen, heeft de commissie in het geheel niet meer beraadslaagd. De door de regeering gewenschte verhooging der inkomstenbelasting met 5 procent is door de commissie niet aanvaard. PARIJS, 25 Jan. (Reuter.) De Nationale Fe deratie van Belastingbetalers zal hier Zater dag as. een massa-meeting houden, waartoe Verwachting; Matige, Oostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, jjj= strenge tot matige vorst. j§ Hoogste stand: 783.6 m.M. te War- schau. Laagste stand: 754.8 m.M. te Isafjord. Zon op 7.54, onder 4.32. Licht op 5.02. Nieuwe Maan 11.40 n.m. belastingbetalers van alle politieke richtingen zijn uitgenoodigd. Het doel dezer meeting is te protesteeren tegen de financieele plannen van minister Chéron. Er zal een resolutie worden voorgesteld, waar in verklaard wordt, dat de bevolking genoeg belasting betaald heeft en thans verlaging wil. Het lijdt geen twijfel, of deze resolutie zal met algemeene stemmen worden aangenomen, daar alle lagen der bevolking van de Royalis ten tot de communisten toe voor vermindering der belasting te vinden zijn. Echter moet worden afgewacht of de regee ring zich er hierdoor zal laten bewegen, wij ziging te brengen in haar financieele plannen tot dekking van het tekort, dat 101/2 milliard francs bedraagt. De technische afdeeling der conferentie voor de veertig uren-week behandelde Maandag 1.1. de kwestie, of, conform het voorstel van het In ternationale Arbeidsbureau, de kleine bedrijven beneden de tien arbeiders buiten de interna tionale regeling moeten worden gelaten. Aan de debatten namen, zooals „De Telegraaf" uil Berlijn meldt, twee Nederlanders deel, ir. Hacke, secretaris-generaal van het Nederlandsche De partement van Arbeid en de heer Kupers voorzitter van het N. V. V. Ir. Hacke hield een rede, waarin hij een aan tal bezwaren naar voren bracht. Hij wees er op, dat de kwestie der kleine bedrijven goed onder het oog moet worden gezien. Op het oogenblik ziet hij nog geen bevredigende en aannemelijke oplossing voor deze moeilijkheden. De Nederlandsche arbeidersgedelegeerde, de heer E. Kupers, toont aan de hand van tal van cijfers aan, dat, indien de bedrijven met minder dan tien arbeiders buiten de conventie zouden vallen, een belangrijk aantal arbeiders niet van de verkorting van den werktijd zou profiteeren. In Nederland zouden 30 pet., d.w.z. ongeveer 260.000 arbeiders, buiten de regeling blijven. De heer Kupers vreest, evenals de heer Hacke, de concurrentie der kleine bedrijven. Ook voor de seizoensbedrijven zou de voorgestelde bepaling op groote moeilijkheden stuiten, waarbij ook de loonfactor onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren. Spr. acht het uitgesloten, verschil lende loonen te bepalen, naar gelang van hel effectief der arbeiders en concludeert, dat de conventie van toepassing moet zijn op alle be drijven, onverschillig hun belangrijkheid. Een besluit over deze kwestie werd nog niet genomen. Aan de verschillende regeeringen zal het verzoek worden gedaan, haar standpunten ten opzichte van dit vraagstuk uiteen te zetten. BERLIJN, 24 Jan. (W.B.). De aangekon digde demonstraties van links als antwoord op de nat.-soc. betooging op den Bülowplatz zullen doorgang vinden. Morgen betoogen de communisten op genoemd plein, de socialisten Zondag a.s. DARMSTADT, 24 Jan. De communisten or ganiseerden een „hongermarsch" naar Darm stadt. Dinsdagochtend zijn ongeveer 6000 personen op den Paradeplatz aangekomen. De betoogers kwamen in het bizonder uit Starkenburg en Rheinhessen. Na verschillende andere sprekers, nam een S.A.-man uit Alzey (Rheinhessen), die in uni form was gekleed, het woord. Hij richtte scher pe aanvallen op de N.S.D.A.P. Hij verklaarde Een bijzondere medewerker schrijft ons uit Berlijn, d.d. 23 Januari: Nu het oog der gansche wereld voor den eerstkomenden tijd weer eens gevestigd blijft op den grootsten agitator van onzeen veelbewo gen tijd en door sommigen met kinderlijke na- iveteit „de groote beslissing", het „Derde Rijk" wordt tegemoet gezien, hield ik 't oogen blik voor gekomen, een bezoek aan Hotel Kai serhof te ondernemen. Daar Hotel Kaiserhof dwars tegenover het paleis van den rijkskanse lier gelegen is, waar de rijkspresident tijdens de restauratie van zijn dienstwoning intrek geno men heeft, bestaat de mogelijkheid, dat Hitier over den Wilhelmplatz een blik werpt in de vertrekken van Hindenburg. Ik stel vast, dat rüim dertig dure kamers in het voorname hatel voor Hitier en zijn staf voor meerdere dagen zijn gereserveerd. Terzelfder tijd staan aan alle hoeken en gaten van Berlijn Hitler-knapen m uniform in de barre kou, om aalmoezen voor de N. S. D. A. P. van het arm geworden Duitsch- land af te bedelen. De jaren, toen ik geregeld in het Hoftheater- Restaurant te München kon plaats nemen aan de stamtafel van Adolf Hitler, om een ,Mass'' op zijn persoonlijk welzijn en het welslagen zij ner politieke onderneming te drinken, schijnen voorgoed achter mij te liggen. „Die Zeiten an- dern sich und wir mit ihnen". Ik geef mijn vi sitekaartje af aan de dienstdoende heeren der contróle. Men telefoneert naar boven en meldt mijn aanwezigheid. Door een rood met goud geüniformeerden page word ik per lift naar bo ven geheschen. Hier ademt men den geest van het komende Derde Rijk. Hier moet men ge duldig antichambreeren. Stoere mannen in de bruine uniformen loopen af en aan. De com mando's vallen in fluistertoon. Dubbele deuren gaan open en toe. Twee geüniformeerde S. S.- mannen spoeden zich naar de achteraan ge legen vertrekken van den „Führer" en even la ter ziet men Hitier in gezelschap van Adolf Rosenberg, den chef-redacteur van den „Völki- schen Beobachter" en generaal Epp. den ver trouwensman van kroonprins Rupprecht van Beieren naar beneden gaan. Even later word ik door Ernst F. S. Hanfstangl, den perschef voor buitenlandsche bladen, in audiëntie ontvangen. Ik kijk om mij heen en stel vast, dat Frederik de Groote een ernstigen blik werpt op Duitsch- lands laatsten keizer Wilhelm II. Ik bevind mij in zulk voornaam gezelschap maar half op mijn gemak. In de burgerlijke samenleving is Hanfstangl een wereldvermaarde uitgever van kunstwerken te München. Persoonlijk maakte hij naam door zijn veelbesproken boek „Von Marlborough bis Mirabeau". een historisch werk, dat door de publicatie van vele geheime documenten en pi kante illustraties de intriges van Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Spanje aan het dag licht bracht. Hij is een veelzijdig begaafd man, bereisde de halve wereld en beschikt over uit nemende relaties. Voor de variatie dient nf! zich aan als componist: bij Hote Bock ver schijnen dezer dagen twee nationaal-socialisti- sche marschen, „Jugend marschiert" en „Deut- scher Föhn". Hij neemt 'n blad papier en tee kent met een paar lijnen ons werelddeel, geeft Weenen, PUarijs, Madrid, Konstantinopel me* een stipje aan en verdiept zich in den glanstijd der Bourbons, Habsburgers, Hohenzollerns. Ik begrijp zijn bedoeling en zie in mijn verbeelding i de toekomstige Donau-monarchie uit den grond oprijzen. Maar mijn belangstelling voor de verre toe komst is minder sterk dan die voor het nuch tere heden en ik tracht zijn aandacht voor de belangrijkste gebeurtenissen van onzen span- nenden tijd te winnen. Dat valt mij niet ge makkelijk, want Hanfstangl volgt de theorie der Russen tegenover Napoleon: hij wijkt ach teruit en vermijdt hierdoor een persoonlijk contact. Zijn ervaringen met de buitenlandsche pers schijnen hem tot groote voorzichtigheid gemaand te hebben. Tijdens ons langdurig ge sprek wordt hij door de vertegenwoordigers der Hearst-organen en Associated Press opgebeld en geeft in voorbeeldig Engelsch weinig zeggen de antwoorden op de verlangde informaties. Ik breng de discours op de verhouding tus schen Kerk en Staat en vraag, hoe Hanfstangl zich die voorstelt in het Derde Rijk. „Voor ons is het staatsbelang het hoogste en de verhouding tusschen Kerk en Staat zal Jus afhangen van de houding, welke de Kerk als zoodanig tegenover ons inneemt. Voor de Kerk bestaat onder ons beheer geen enkele raden tot angst. Het Roode Rijk zou de Kerk vernietigen en het geloof systematisch uitroeien. U oehceft slechts een blik op Thüringen te werpen, om een antwoord op uw vraag te vinden. Frick heeft het schoolgebed weer verplichtend ge maakt en de Bijbelsche platen als wandversie ring in eere hersteld. Zulk een fait accompli moet U voldoende zijn." Ik breng het gesprek op een ander thema, vertel, hoe ik enkele jaren geleden Gregoi Strasser bezocht, toen deze in Charlottenburg met zijn broeder Otto samenwerkte. Met een afwijzend gebaar krijg ik ten antwoord. „Stras ser ist für uns erledigt. Er hat sich unfascistisch benommen!" Hiermede is mijn gedachtenwisseling met dr. Hanfstangl ten einde en deze begeleidt mij tot aan den uitgang van het hotel. Hij oehoort tot de „Schar der Adoranten", die op Hitler's gunst zijn aangewezen en niet graag het Jot van Gregor Strasser zouden deelen. Er bestaat een frappante overeenkomst tusschen dezen cene- ralen staf van Adolf Hitler en de hofclique, waardoor Wilhelm II tijdens zijn keizerschap' werd omgeven. ATHENE, 24 Jan. (Reuter.) In de Macedo nische stad Niausta heeft gisteren een bloe dige botsing plaats gehad. Aldaar trokken 2000 werklieden naar het raadhuis om bij den burgemeester te protestee ren tegen de door den gemeenteraaa voorge nomen belasting der textielindustrie met een extra-heffing. Daarbij ontstond ten gevolge van een mis verstand een botsing, waarbij vier personen werden gedood en vijf gewond. zoo juist uit die party te zijn getreden, omdat de N.S.D.A.P de arbeidersklasse aan het groot kapitaal heeft verraden. Bij zün uiteenzetting kwam het tot heftige interrupties. In de zware kou marcheerden de demonstran ten vervolgens in groepen langs het ministerie en het gebouw van den Landdag, zy hebben getracht een deputatie naar het ministerie te zenden, doch het gebouw was door de oohtie afgezet. Het is niet tot incidenten gekomen. Volgens het nat.-soc. persbureau in Hessen was de z.g. afvallige S.A.-man een verkleede communist. DUBLIN, 24 Jan. (V. D.) De verkiezingen in Ierland hebben tot laat in den middag een vry rustig verloop gehad. Alleen in de badplaats Dalkey bij Dublin is het tot een ernstig incident gekomen, waarbij verscheidene revolverschoten zün gewisseld tusschen Republikeinen en aan hangers van Cosgrave. Er werd evenwel nie mand gewond. De burgemeester van Dublin werd door drie jonge republikeinen aangeval len, toen hy zich op het stembureau bevond. Ieder stemlokaal werd bewaakt door politie beambten en militairen. BAZEL, 24 Jan. (V. D.) In den afgeloopen nacht ontstond brand in het vroegere Hotel Byron, waar Lord Byron eenigen tijd heeft ge woond, te Villeneuve aan het Meer van Genéve, waarin thans een opvoedingsinstituut voor jon ge Engelschen is gevestigd. Het vuur greep snel om zich heen en het drie verdiepingen nooge gebouw werd geheel een prooi der vlammen. Gewooniyk herbergt dit instituut zestig a hon derd leerlingen, doch op het oogenblik van den brand bevonden zich in het hoofdgebouw slechts 27 leerlingen, terwyi de anderen zich in de by- gebouwen ophielden. Alle leerlingen konden zich tijdig redden. De materieele schade wordt geschat op ongeveer een millioen franc. BERLIJN, 24 Jan. (W. B.) Volgens de „Ger- mania" is te Genève een Foolsch geheim docu ment gevonden, dat verloren is door den neef van oud-minister Zaleski en waaruit valt op te maken, dat Polen thans streeft naar het bezit van Oost-Pruisen en van Silezië tot aan den Oder. Het schünt, dat dit document aan een kring van vertrouwenslieden van het Poolsche ministerie van Buit. Zaken verstuurd is. WASHINGTON. 24 Jan. De Amerikaansche regeering heeft de Italiaansche regeering offi cieel uitgenoodigd, om vertegenwoordigers naar Washington te zenden ter bespreking van de kwestie der oorlogsschulden. Deze uitnoodiging is het eerste officieele contact tusschen Itanë en Amerika ten aanzien eener herziening der schulden. Verzocht is, de delegatie eerst te sturen na dat de onderhandelingen met Engeland min of meer zyn afgeloopen, daar Roosevelt de onder handelingen streng afzonderlijk wil houden om eiken schijn van een Europeesch eenheidsfront te vermijden. Roosevelt heeft Stimson gemachtigd afzon derlijke conferenties te arrangeeren met niet- nalatige debiteurstaten op hun voorstel te on derhandelen over een revisie der schulden. (Behalve Engeland en Italië hebben op 15 De cember Tsjecho-Slowakye, Finland, Letland en Littauen betaald.) Naar United Press verneemt, zou de komende regeering-Roosevelt geneigd zijn, de oorlogs schulden aanzienlek te verlagen. Bisschop van Lïnz verbiedt den Katholieken lid te zün van de Nationaal-Socialistische partij. Een bezoek in Hotel Kaiserhof te Berlijn. Volgens prof. Piccard zullen binnen enkele ja ren reizigers per stratosfeervliegtnig den Oceaan overtrekken. Heden communistische betooging op de Bülow platz te Berlijn. Stimson arrangeert schuldenbesprekingen met de staten, die op 15 December betaalden. Kardinaal Van Rossum-herdenking te Amster dam. Opheffing van het gezantschap van Zuid-Slavië. H.M. de Koningin gaat, vergezeld van Prinses Juliana, eenige weken rust nemen in Zwitser- land. Maatregelen der Spoorwegen in verband met de treinontsporing bij Haarlem. Felle brand te Rotterdam. Treinontsporing bij Haarlem', geen persoonlijke ongelukken. De loonsverlaging van het spoorwegpersoneel door de NederL Vereeniging aanvaard. De staking te IJmuiden duurt voort. BOEKAREST, 24 Jan. (Reuter.) Sedert dagen woedt een uiterst sterke sneeuwval, welke het spoorwegverkeer ten deele heeft stilgelegd. In de Dobroedsja zijn verscheidene dorpen en steden geheel van het verkeer afgesneden. Een trein, die in de sneeuw was biyven ste ken, werd door een kudde hongerige wolven aangevallen. Met moeite konden de reizigers zich de roofdieren van de hals houden. Op den Donau is de toestand eveneens uiterst kritiek. Twee ysbrekers bleven steken. Het scheepsverkeer op de Zwarte Zee is volkomen stilgelegd. Reeds sinds verscheidene dagen zyn er geen schepen meer uitgeloopen. Verschillen de malen worden S.O.S.-seinen opgevangen, van hulpverleening is echter geen sprake. HULL, 24 Jan. (Reuter.) Gevreesd wordt, dat de Engelsche sloep „Cape Delgado", waarvan sinds 15 Jan. niets meer vernomen werd, met 15 man vergaan is. WEENEN, 24 Jan. (Reuter) De Bisschop van Linz, mgr. dr. Gfoehler, heeft in alle ker ken van zyn Bisdom een herderiyk schrüven doen voorlezen, waarin wordt verklaard, dat het lidmaatschap van het Nationaal-Socialisme on- vereenigbaar is met de kenmerken van een goed Katholiek, daar het Nationaal-Socialisme be staat uit den materialistischen rassenstrijd. een onchristeiyk nationalisme, een nationalistische opvatting van den godsdienst en een zuiver sehijn-christendom. BERLIJN. 23 Jan. (V. D.) Het aantal werk- loozen in Duitschland is gedurende de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 toe genomen tot 5.966.000. Hoogste stand op Woensdag 1 uur «-m. 7.71 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1