Kard. van Rossum herdacht PUROL Loonsverlaging aanvaard REDE VAN PROF. mm ,1 RADIO-PROGRAMM. IJs en verkeer [oudt Uw handen zacht MARKTEN WOENSDAG 25 JANUARI Mgr. Aengenent onder de toehoorders Peil van het IJselmeer Donderdag 26 Jan. 1933 De ingevroren schepen Zuid-Slavlë bezuinigt Felle brand in de Maas stad Indrukwekkende plechtigheid in het Concertgebouw te Amsterdam Wijlen Kardinaal an Rossum Verlaging tot 40 c.M.N.A.P.? HET CONFLICT TE IJMUIDEN De staking duurt voort DE TUINBOUWSTEUNWET Met uitbetalingen begonnen Schipbrug te Deventer uit de vaart Vier booten bevrijd ERNSTIG ONGELUK Zestien personen gedood Door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel Opheffing van het gezantschap te Den Haag Groote partij lingerie verloren gegaan JONGEN BEVROREN 't Beste voor de handen. HOFBERICHT H. M. de Koningin naar Zwitserland SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN Kampioenschap schoonrijden TERUG UIT DAVOS De schaatsenrijders weer in patria WIELRENNEN ZESDAAGSCHE TÈ BRUSSEL Huyghens geeft op Sneeuw 461e STAATSLOTERIJ Op Indrukwekkende wijze heeft katholiek Amsterdam, daarbij geleid door de alle gods dienstige, charitatieve en sociale corporaties omvattende vereeniging van denzelfden naam, de nagedachtenis geëerd van wijlen Z. Em. W. Kardinaal van Rossum. En dat wel in de zelfde zaal, waarin de thans overledene kerk vorst, zoowel in 1924 als Kardinaal-Legaat bij het Int. Eucharistisch Congres als in 1929 bij de viering van zijn gouden priesterfeest, zoo hartelijk werd gehuldigd. De vergadering, opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, door die van den HoogEerw. Heer Deken Dr. G. C. Kanunnik'van Noort, door die van verschillende onzer katholieke Stads- en Landsbestuurders door den HoogEerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen, door tal van E.E. HJH. Geestelijken en door een zoo groot aantal leeken uit allerlei kring, dat de groote zaal van het Concertgebouw, de balcons daarbij inbegrepen, op slechts enkele plaatsen na, was bezet. De voorzitter van de vereeniging ..katholiek Amsterdam", Mr. A. J. M. Hendrix, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het hem ge geven was op den sterfavond van Kardinaal van Rossum. te spreken in ditzelfde gebouw, waarin toen vele Nederlanders, voor het mmeren deel niet-katholiek, aanwezig waren, die ter eere zijner nagedachtenis als één man zich van hun zetels verhieven om den grooten doode te eeren niet als Kardinaal, niet als Katholiek, maar als groot Nederlander. Spr. verwelkomde alle aanwezigen, in het bij zonder Z. H. Ex. Mgr. Aengenent, den Hoog Eerw. Heer Deken, de talrijke Eerw. Heeren Geestelijken en de in zoo groeten getale opge komen katholieken, die wel hebben willen ge tuigen van de groote vereering, welke zij den betreurden, grooten doode hebben toegedragen. De autoriteiten, die onder eerbiedige bcgioe- ting van het van zijn zetels verrezen publiek waren binnengetreden, hadden in het midden der zaal plaats genomen. Terstond na de korte begroetingsrede van Mr. Hendrix, werd het woord verleend aan een ZeerEerw. Hooggeleerden Heer Prof. Dr. F. Feron, professor aan het Groot-Seminarie van Roermond, tot het houden van zijn rede. Geachte hoorders, menschelijkerwijze ge sproken ls de dood wreed. Wreed in al zijn vormen. Hij is wreed in zijn pijnlijkheid. Hij is wreed in zijn algemeenheid. Hij is wreed m zijn onverwachtheid. Hij is ook wreed in de vergetelheid, waaronder hjj zijn slachtoffers begraaft in een spoedig vergeten verleden. Onder de stille maar onfeilbare werking van den voortgaanden tijd trekt hij langzaam maar zeker alles uit het hart. wat hij eerst ontrukte aan het oog. Het gras der vergetel heid groeit weldra over het graf der gestor venen. Toch moet de menschheid zich soms tegen die kracht van tijd en vergetelheid bezetten De piëteit vordert, dat zij haar grootste wel doeners niet vergeet. Z. Em. Kardinaal van Rossum was zulk een weldoener der menschheid, wiens grootheid des te meer om herdenking en blijvende ver eering vraagt naarmate zulk een figuur in een waarlijk klein land breeder uitkomt en eerder een min of meer unieke plaats inneemt. De beeltenis van Kardinaal van Rossum is er een van stoere en toch zoo teere. van vaste en toch zoo innige lijnen. Ja. er lag lijn in de verschijning en persoon lijkheid van Kardinaal van Rossum. Er lag lijn in dien Redemptorist, die, na lange jaren van luisterrijk Kardinalaat, op den vijftigsten verjaardag zijner kloosterlijke Professie, nog evenveel van zijn Congregatie hield als op den dag der Professie zelf. Er lag Hjn in dien priester, die, uitgegroeid van sim- pelen priester tot Bisschop en Kardinaal met wereldmacht, op zijn v()ftig-jarig priester feest de innig-overtuigde taal sprak van een pas gewijden priester. Er lag lijn in het leven van dien apostel, die, geroepen op de brug van het schip der Missie juist op een wereld-historisch mo ment, waar een koers van onberekenbaar be lang en van niet te overziene gevolgen moest gekozen worden, dadelijk en duidelijk het roer richtte in gelukkige richting en met stalen kracht de eenmaal gekozen route bleef volgen. Juist als apostel is de verschijning van den Kardinaal in de geschiedenis der H. Kerk een figuur vol grootschen groei en van streng gerichte lijnen geworden. Zorg en liefde voor het Evangelie, zorg en liefde voor de ver breiding van het Godsrijk op aarde, m.a.w. apostolaat werd het kenmerkende karakter van dit volgroeide leven. In de bewonderens waardige gradatie van Gods roeping voltooide bij zijn apostolische zending. Eindelijk werd hij Prefect der H. Congregatie de Propaganda Fide, de eerste en na den Paus de voornaam ste missionaris der wereld. En toen werd en was hij en bleef hij niets anders meer dan: apostel. De lijn van zijn leven liep naar zijn wonder baar hoogtepunt. Alle eigenschappen en krach ten zijner benijdenswaardige persoonlijkheid, alle kennis en talenten van zijn veelzijdigen en scherpzienden geest, alle ijver en innigheid zijner vurige ziel, alle aanleg en gaven van zijn aangeboren aard van bestuurder, en niet het minst alle macht van zijn onbreekbaren wil, alles liep nu wonderlijk ineen en groeide samen tot dat wonderbaar geheel van wijs be stuur, van krachtig initiatief, van onverzette lijke volharding, van systematischen opbouw en organisatorische regeling van en voor de wereld-missioneering. Met dat al is zijn verschijning in de historie der Kerk en der wereld zeker ver buiten de grenzen der gewoonheid en algemeenheid ge treden. Met ware grooten dezer aarde zal njj met gewone maat niet meer gemeten kunnen worden. Zijn het anders sterke beenen. die de weelde kunnen dragen, en zijn het pog sterkere zielen, die de weelde van macht en verheffing zonder geestelijke schade kunnen torsen. Kar dinaal van Rossum is menscheliJk en geestelijk onder dien last der opgelegde weelde nog ge groeid. Terwijl zijn groote meester, de Paus, dit herhaaldelijk in de duidelijkste bewoordin gen heeft getuigd, ook nog na zijn dood, kan men het even zeker vernemen uit den mond van zijn trouwen „Broeder" en dienaar, die dag in dag uit zijn doen en laten konden volgen, en die thans onder tranen getuigen, hoe groot en heilig de Kardinaal was. En zoo zien wij hem in de laatste da gen van zijn leven op zware apostolische reizen, bezig met de moeitevolle Consecratie van een bisschoppelijken medehelper, en eindelijk, den allerlaatsten dag, als het ware zijn leven wagen aan het hoogste geheim des gelcofs, hèt ..Myste rium Fidei", aan het opdragen der H. Mis. Toch mag en moet men bij de bestudeering van Kardinaal van Rossum niet bij dezen aige- meenen factor van groot geloof blijven staan. Hij deed dat zelf ook niet. Uit de letterlijke aanteekeningen, die een zijner confraters te Wittem stil maakté, toen de Kardinaal op zijn vijftig-jarig priesterfeest een dankwoord sprak, en velen weten, hoe dikwijls hij dit woord sprak volgt overduidelijk, dat hij zelf zijn uitverkiezing en genade mede toeschreef aan zijn dierbare Congregatie van den Allerheilig sten Verlosser. Daarom stond zijn roeping tot Redemptorist hem boven alles. De dankbaarheid vraagt ons, dat wij dezen strijder voor de zielen niet laten rusten in het graf der vergetelheid; De bewondering vraagt ons, dat wij dezen eminenten Kerkvorst met wereld-historische beteekenis niet laten verdwijnen in den nevel der vervaging en onbekendheid; De nationale gedachte vraagt ons, dat wij dezen Nederlander, die een der grootste en edel ste zonen van ons volk is geworden, niet uit de galerij onzer nationale historie weren; De gemeenschap der Heiligen vraagt ons, dat wij dit Lidmaat van het Mystieke Lichaam van Christus, dat een orgaan van leering en heili ging werd voor ontelbaren, in eerbiedige en gezegende gedachtenis blijven houden; Eigen nut en leering vraagt ons, dat wjj zijn voorbeeld en lessen, zijn richtlijnen en verma ningen voor het werk der wereld-missioneering nooit vergeten. Gij ziet, mijne hoorders, tusschen deze fac toren zijn er ook, die niet-katholiek Nederland raken. Trouwens, niet-katholieke buitenlanders, zelfs bewoners van andere werelddeelen, zijn in die openlijke hulde voorgegaan. Maar katholiek Nederland heeft hier toch den eersten plicht. De inzet is zoo schoon ge weest. Het goede volk van Limburg heeft als in een symbolischen vereerings-tocht langs het lijk van den grooten Kardinaal de belofte aan den afgestorvene gebracht, dat wij hem in dank en vereering zullen blijven gedenken. De konink lijke begrafenis, die een treffend bewijs was èn van officieele waardeering èn van intieme volks-vereering, begon deze belofte op prachtige wijze in te lossen. Deze hoofdstedelijke herden king zal de min of meer profane maar toch wijdingsvolle echo worden van die kerkelijke herdenking. Een Comité staat gereed om te zorgen voor een waardig grafmonument en ik ben er zeker van, dat Katholiek Nederland dit Comité in staat zal stellen om aan den man, die een „monumentum aere perennius", een monument van eeuwigheidswaarde, voor de Kerk en de zielen heeft gebouwd door zijn daden, een hem waardig grafmonument te ge ven. Ik ga eindigen. Op dit zwakke woord zal de veel schoonere klank der kunst volgen. Ik kan enkel zeggen: Nederland, luister en leef mee. Leef en bid mee, als dadelijk het ..Requiem aetemam dona ei Domine", Heer geef hem toch de eeuwige rust door deze zaai en door Neder land zal klinken. Intusschen is ons vertrouwen te groot, dan dat wij deze woorden in dit teeken zouden ein digen. Liever vraag ik allen uit den grond van Uw hart in te stemmen met dit slotwoord; Hulde aan Z. Em. Kardinaal van Rossum. den trouwen Nederlander, den grooten Nederlan der. den apostolischen Nederlander, die de eer en den naam van Nederland door heel de we reld heeft verhoogd, maar die toch duizend maal meer in diezelfde wereld de eer van zijn Katholieke Kerk, de eer van God heeft ge diend! Daarna heeft het koor der R.K. Oratorium- Vereeniging, onder leiding van den heer Theo v. d. Bijl, en met medewerking van het concert gebouworkest en van de solisten Jo Immink, Di Moorlag, Louis van Tulder en Willem Ravelli. een goed-verzorgde uitvoering gegeven van de Messa da Requiem van Gulseppe Verdi. In verband met den aandrang bij de behan deling van het ontwerp-begrooting van het Zuiderzeefonds 1933 in de Tweede Kamer uit geoefend om het peil van het IJselmeer te ver lagen, is naar de „Telegraaf" verneemt, thans de minister van Waterstaat in overleg getreden met de betrokken departementen om spoedig tot een verlaging van dat peil te komen van 0-13 M. op 0.40 M. N.A.P. Dinsdagmiddag vond In den Schouwburg „Thalia" te IJnyiiden een door de IJmuider Federatie belegde vergadering plaats van sta kende zeelieden. Dit was de eerste maai, dat, nadat alle treilers binnen waren, de bij het con flict betrokken zeelieden voltallig bijeenkwamen. Aan 't einde der vergadering, die door ongeveer 700 zeevissclrers was bezocht, werd met alge- meene stemmen besloten de op 2 Januari inge zette staking met kracht voprt te zetten. Men is dezer dagen aan verschillende veilin gen aangevangen met de uitbetalingen voor de Tuir.bouwsteunwet. In hoofdzaak betroffen deze uitbetalingen de kas-komkommers in de omge- HUIZEN, 296 M. 8 uur Morgenconcert KRO; 10 uur NCRV Gramolooumuziek; 10.15 Morgendienst door Ds. J. v. d. Woude; 10.45 Gramafoonmuziek; 11 uur KRO Gra- moloonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuur tje door pastoor H. Perquin; 12 uur Politie berichten; 12.15 KRO-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 2 uur NCRV Fraaie handwerken; 3 uur Vrouwenhalfuurtje; Jhr. H. C. T. v. Lennep: „Chr. vrijwillige arbeiders in het binnen- en buitenland"; 3.30 Verzorging der zender; 4 uur Bijbellezing door dr. Har- rensteln. MeJ. M. C. de Jager, zang, Fr. Gorter orgel; 5 uur Pianorecital door Chris tin Korper; 5.45 Handenarbeid. H. J. Stein- voort: „Een stoeltje van dun carton"; 6.15 Nederlandsche monumenten. P. de Zeeuw: „Het standbeeld van Johan van Oldenbar- nevelt"; 6.45 Knippen en stofversieren; 7 u. Weekoverzicht wat op de wereld gebeurt, doör C. A. Crayé; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8 uur Concert door iet Utrechtsch Christelijk Mannenkoor; 9 uur Orgelconcert door Jan Zwart; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. 8 uur Gramo foonmuziek; 10 uur Tijdsein en morgen wijding; 10.15 Gramafoonmuziek; 10.30 So listenconcert, Susl v. d. Chijs, piano; mej. A. Wolters, zang. Aan den vleugel Egbert Veen; 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. Lotgering-Hillebrand„Het bereiden van klein vleesch"; 11.50 Sollstenconcert; 12 uur Tijdsein en lunchconcert door het ensemble Rentmeester; 12.45 Gramafoon muziek; 1.30 Ensemble Rentmeester; 2.30 Planorecital door Egbert Veen; 3 uur Naai cursus door mevr. Ida de Leeuw van ReeS: 3.45 Gramofoonmuziek; 4 uur Half uur voor zieken en ouden van dagen, door Ant. van Dijk; 4.30 Hollandsch halfuurtje Sissy Kalker, zang. Aan den vleugel Egbert Veen; 5 uur Verhalen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk; 5.30 Aansluiting met Grand Hotel „Central", Den Haag. Simon van Leeu wen en zjjn orkest; 6 uur Aansluiting met „The house of Lords", Den Haag. Het En semble Lismonde; 6.30 Sportpraatje door H Hollander; 7 uur Vioolrecital door Boris Lensky. Aan den vleugel Egbert Veen; 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry; 8 uur Tijdsein en Vaz Dias; 8.05 Gra mofoonmuziek; 8.15 Mozart-avond. Aan sluiting met het concertgebouw te Amster dam. Het concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum. Solist Robert Casadesus, piano. Mozartprogramma; 9 uur Gramofoonmuz.; Domgraf Fassbaender, bariton; Héléne Cals. sopraan; 10.30 Gramofoonmuziek; 10.40 Omroeporkest o.l.v. Raalte; 11 uur Pers bureau Vaz Dias; 11.15 Gramofoonmuziek; 12 uur Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek; 1.30 Concert door het N.I.R., o.l.v. P. Leemans; 6.35 Solistenconcert. Mevr. J. Delincé, zang; M. Wilmet, piano; 7.20 Gra mofoonmuziek; 8.20 Groot omroeporkest van het N.I.R. o.l.v. Pierre Monteux; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Strijk orkest van „Wivex" o.l.v. A. Bendin; 3.20 Jazz Concert; 7.30 Omroepsymphonieorkest o.l.v. Emil Reesen. BERLIJN, 419 M. 8.50 Populaire ka mermuziek; 5.30 Pianorecital door Serge Bortklewicz; 6.30 Concert door Bohème ka pel; 8.20 Omroeporkest o.l.v. R. Schmidt- seck; 8.50 Omroeporkest o.l.v. R. Teterka. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert o.l.v. Hans Voss; 6.35 Idem; 10.30 Concert door bet klein philharmonisch orkest van Silezle, O.l.v. Franz Marszalek; 5.15 Concert door werklooze mucisi, o.l.v. Hermann Serini; 3.50 Norag kamerorkest, o.l.v. Fritz Gartz; 3.50 Dansmuziek door het Morag kamer orkest, o.l.v. Fritz Gartz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert zie 3erlijn; 5.45 „Die Bratsche in der heutigen Vlusik". H. Heinitz, altviool. Dr. V. E. Wolf, oiano; 10.05 Weerbericht, daarna dans muziek van Berlijn). LANGENBERG, 472 M. 11.20 Concert; 12.20 Concert door het orkest v. d. West Duitschen Omroep, o.l.v. Kühn. M.m.v. Jo zef Schömmer, tenor; 4.20 Vesperconcert; 9 uur Populaire en dansmuziek o..v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Reginald Foort; 1.05 Concert door het Midland Studio orkest, o.l.v. Fr. Can- tell. D. Showell. sopraan; 4.25 Concert door het Metropole Hotel orkest o.l.v. E. Co lombo; 8.20 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. D) o.l.v. V. H. Hutchinson; 10.50 Vioolrecital door A. Campoli; 11.05 Het B.B.C.-dansorkest o.l.v H. Hall; 11.45 Dans muziek. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. mofoonmuziek. 7.50 Gra- PARIJS (RADIO.. 1724 M. 8.05 Gra mofoonmuziek; 12.50 Concert; 6.50 Gramo foonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestmuziek; 6.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera uitzen ding uit een theater. ROME, 441 M. 4.50 Orkestooncert met zang; 7.35 Gramafoonmuziek; 8.05 Sym phonic orkest o...v. W. Janssen. WEENEN, 517 M6.45 Cavallerie Rustl- cana, daarna Paljes; 9.45 Dansmuziek door de Karl Machek-kapel, m.m.v. Ernst Schön, zang. WARSCHAU, 1412 M. 5.20 Concert; 7.20 Omroeporkest o.l.v. St. Nawrot; 9.35 Populair concert; 10.22 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.28 Concert door het orkest van Luzern o.l.v. Richard Schultze-Rendnik, m.m.v. een koor. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS ving van het Westland en Rotterdam, terwijl in Noord-Holland voor sluitkool en vroege aard appelen is uitgekeerd. De vorige week is aan enkele Westlandsche veilingen dit gedeelte uitbetaald, en evenzoo aan de Delftsche veilingen, Berkel enz. Naar we voorts vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat in het eind van deze week of in den loop van de volgende week ook met de uit betalingen voor de verdere producten zal wor den aangevangen. Zooals we reeds hebben gemeld, zijn onlangs door de ingestelde commissie de voorstellen aan den Minister gedaan nopens de bepaling van de richtprijzen. Men bericht ons nader: De booten der Holland—Friesland—Gronin- gen-Lijn en der Groningen—Lemmer Stoomboot Maatschappij, die Maandagavond op tijd uit Amsterdam zijn vertrokken en die Dinsdag resp. om vier uur en half twee in de haven van Lem mer werden verwacht, zijn nog steeds niet bin nengekomen. De booten, die van Lemmer naar Amsterdam varen, bevinden zich alle in het ijs in de nabij heid van Marken. De binnenbooten der Groningen—Lemmer Stoomvaart Maatschappij, die Dinsdagochtend van Groningen zijn vertrokken, zijn Dinsdag middag om 2 uur te Sneek aangekomen. Als de buitenbooten binnenloopen, zal men van Sneek naar Lemmer opstoomen. In verband met den grooten ijsgang in den IJsel bij Deventer is de schipbrug uit de vaart genomen. Het voetgangersverkeer wordt nu per mo torboot onderhouden, terwijl het rijverkeer over de spoorbrug plaats vindt. Het veer te Zalt-Bommel is wegens ijsgang na zonsondergang gestremd. Overdag geschiedt de overtocht per stoomsleeppont. De schipbrug tusschen Vreeswijk en Vianen. wordt in verband met het vele drijfijs in de rivier weggenomen. De overtocht geschiedt thans per pont en per stoomboot. Te Culemborg is de boot waarmede het veer werd onderhouden uit de vaart genomen. Moge lijkheid tot overgang bestaat nu alleen voor voetgangers met een losse pont. De ijsbreker .Daniël" van de Reederij „Goed koop" is Dinsdagavond om half tien in de Am- sterdamsche haven teruggekeerd. De „Daniël" is erin geslaagd de stoomschepen „IJsel", .Hol land", „Friesland" en „Zuiderzee" van de ree derij Verschure Co., welke bij Marken vast zaten, uit het ijs te bevrijden. De schepen zijn alle te Amsterdam aangekomen. Er zijn thans nog twee schepen bij Marken ingevroren. Om vijf uur hedenochtend zou de „Daniël" opnieuw uitvaren om deze schepen, beide booten van de HollandGroningen lijn, los te maken. De ijsbreker heeft moeilijk werk gehad, daar het ijs erg dik is. Op sommige plaatsen is het Meters hoog opgestapeld. De scheepvaart op het kanaal Harlingen Leeuwarden vindt nog geregeld plaats. Dinsdag avond werden een vijftiental stoom- en motor schepen geschut, waaronder vijf „Stanfries- booten" van den dienst op Amsterdam. De Maandagavond van Amsterdam vertrok ken schepen der HollandFriesland-lijnzijn Dinsdagmiddag via Den Helder te Harlingen aangekomen. Men rapporteerde, dat de Wad denzee ijsvrij is. BANJOEWANGI, 24 Jan. (Aneta). Bij'de oude afgebroken rijstpellerij te Gendo is een twaalf meter hooge alleenstaande gevelmuur als ge volg van den hevigen wind ingestort. Zestien kapoksorteerders werden gedood en zeven ge wond. Onder de slachtoffers bevinden zich en kele vrouwen. Over het na de onderhandelingen tusschen spoorwegdirectie en Personeelraad tenslotte door de Directie geformuleerde voorstel, bedoeld om te treden in de plaats van de oorspronke lijk aangekondigde nieuwe loonsverlaging van 5 pCt., stelde de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel haar stand punt in een Dinsdag te Utrecht gehouden bui tengewoon congres vast. Zoo goed als alle afdeelingen met spoorweg personeel waren vertegenwoordigd. Na bréedvoerige besprekingen, waarbij door een aantal afgevaardigden sterk den nadruk werd gelegd op de omstandigheid, dat de loonen van het personeel thans in voldoende mate zijn verlaagd en de arbeidsvoorwaarden reeds ern stig zijn benadeeld, met welke opvatting alle afgevaardigden zich accoord verklaarden, werd tenslotte, gezien de bestaande omstandigheden, het advies van het Hoofdbestuur tot aanvaar ding der voorliggende voorstellen met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Vóór het advies van het Hoofdbestuur werden uitgebracht 1095 stemmen, ertegen 327 stem men, terwijl 18 stemmen blanco waren. Naar wij vernemen zal het gezantschap van Zuid-Slavië te 'sGravenhage met 1 April a.s. worden opgeheven. Dinsdagavond is in de oude binnenstad van Rotterdam weder een felle brand uitgebroken. Omwonenden ontdekten het vuur in pand 13 aan het Hang, welk pand in gebruik is bij de N.V. Het Lingeriehuis. De brand liet zich on middellijk ernstig aanzien, fcoodat de brand weer met groot materiaal uitrukte. Van perceel no. 13 sloegen de vlammen over naar het dub bele pand er naast, dat bij dezelfde N.V. m gebruik is. De panden worden gebruikt als kan toren, magazijnen en ateliers. Een zeer groote voorraad lingerie is verloren gegaan. Het blus- schingswerk werd verricht met elf straleri, waaronder een aantal van twee motorspuiten. De panden zijn aan de achterzijde, die aan het water van den Steiger grenst, het zwaarst beschadigd. Van pand 13 is de tweede étage en de zolderverdieping totaal vernield, van het dubbele uerceel er naast brandde de derde étage uit, terwijl de zolderverdieping en het dak vernield werden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand was o. a. aanwezig de burgemeester van Rotterdam, die .iet blusschingswerk gadesloeg. Dinsdagmorgen in de vroegte is uit Giessen- dam een vrachtauto, dienende voor het vervoer van vee, vertrokken naar de markt te Rotter dam. In de open laadbak had de 14-jarige M. Redelijkheid uit Giessendam plaatsgenomen. Toen de wagen in de lange Warande te Rot terdam aankwam, bleek de jongen bewusteloos te zijn. De Geneeskundige en Gezondheids dienst bracht hem dadelijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, maar tijdens dit transport is de jongen overleden. Geconstateerd ken worden, dat de jongen tengevolge van de felle kou is omgekomen. met Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Naar we vernemen heeft H. M. de Koningin het voornemen om op medisch advies eenige weken rust te gaan nemen in Zwitserland. H. M. de Koningin zal zijn vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana. De Koningin en de Prin ses zullen Zaterdag 28 dezer vertrekken. Dinsdag werden te Zwolle de wedstrijden om het kampioenschap schoonrijden heeren, ge volgd door een wedstrijd voor paren, verreden. De wedstrijden vingen aan te 12 uur. Er waren 17 deelnemers voor het kampioenschap schoonrijden heeren. De beker werd gewonnen door G. P. van Balen, Oudenrijn; 2 werd J. A. C. de Waal, Amsterdam; 3 C. P. Timmerman, Schagen; 4 H. G. Moossen, Almelo; 5 Geesink, Eibergen en 6 Broekhoff, Zwolle. De wedstrijden voor paren waaraan door 9 paren werd deelgenomen, werden gewonnen door: 1 mej. Wijngaarden, Utrecht en G. P. van Balen, Oudenrijn; 2 mevr. SchoorlKeet man, Barsingerhorn en C. P. Timmerman, Schagen; 3 mevr. KraakKroon en J. de Waal, beiden uit Amsterdam. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsen- rijdersbond hield te Appingedam Dinsdag wedstrijden in het schoonrijden voor dames om het provinciaal kampioenschap van Gro ningen. De uitslagen luiden: 1 mevrouw Landweer—Loot, Groningen; 2 mej. Reimers, Leeuwarden; 3 mevr. De Stop pelaar, Hilversum. Onder leiding van den Kon. Ned. Schaatsen rijders Bond hadden op de Hengelosche Ijs baan wedstrijden in het hardrijden op de schaats plaats met de volgende resultaten: 500 Meter hardrijden: 1 J. G. de Jager, Wol- faartsdijk, 53.1 sec.; 2 Klaas Kaan, Wieringer- waard, 59.1 sec.; 3 A. Ottenhof, Denekamp, 1 min. 2.8 sec. 1500 Meter: 1 J. G. de Jager, 3 min. 9.2 sec.; 2 Klaas Kaan, 3 min. 11 sec.; 3 F. Vollenbroek, Hengelo, 3 min. 33.6 sec. 5000 Meter: 1 Klaas Kaan, 10 min. 45.9 sec.; 2 J. G. de Jager, 10 min. 46.3 sec.; 3 A. Otten hof, 12 min. 25 sec. Eindklassement: 1 J. G. de Jager, 180.8 pnt.; 2 KI. Kaan, 187.56 pnt.; 3 A. Ottenhof, 209.15 punten. Met den trein van 15.54, die eenige minuten vertraging had, is Dinsdagmiddag een deel van de Nederlandsche schaatsenrijdersploeg, die met zooveel succes is uitgekomen op de te Davos verreden Jubileumwedstrijden van den K.N.S.B., op het Centraal-Station te Amsterdam aange komen. Het was voor de kleine schare van sport- enthousiasten, die zich op het derde perron be vond, een teleurstelling dat zij die het meeste succes hadden behaald, n.l. Heiden en v, d. Scheer, niet present waren. Na de begroeting door familieleden en geluk- wenschen aan den leider, den heer Van Laer. die in zijn handen een zilveren tropee hield, werd een foto gemaakt van de kleine groep, welke zich daarna verspreidde. De sprints van middernacht in den Zes- daagschen wielerwedstrijd te Brussel werden ge wonnen door van Buggenhout, Rielens, Loncke, Haemerlynck, Piet van Kempen en Hae- merlynck. Om half 1 gaf Huyghens den strijd op en reed zijn maat Goossens verder als reserve. Eenige koppels wisten nog enkele ronden van hun achterstand in te loopen, zoodat heden morgen vroeg Piet van Kempen en Ronssenog slechts twee ronden op het leidend peleton achter waren, terwijl Charlier-Deneef zich aan den kop hadden geplaatst. Na 103 uur waren afgelegd: 2,206,100 K.M. De stand Woensdagmorgen 4 uur was als volgt: 1 CharlierDeneef 152 punten. 2 PijnenburgSchön 138 p. 3 BroccardoGuimbretiere 78 p. 4 DepauwVan Nevele 78 p. Op 1 ronde achterstand: 6 RichliWambst 165 punten. Op 2 ronden achterstand: 7 Piet van Kempen—J. Aerts 79 p. 8. van Hevelvan Slembroeck 71 p. Op 4 ronden achterstand: 9. HaemerlynckDe Bruycker 186 punten. 10 Rielens—van Buggenhout 72 p. Op 5 ronden achterstand: 11 Lemaire—Martin 100 punten. Op 6 ronden achterstand: 12 LonckeVerhaegen 119 punten. Reserve: Goossens. AMSTERDAM, 25 Januari Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 337 Vette Kalveren: le kw 52—60; 2e kw. 44—50; 3e kw. 32—42 per K.G. levend gewicht; 27 Nuchtere Kalve ren 5—J0 per stuk; 474 Varkens: Vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 3436, De sneeuw is een toovenaresZe doet alles anders worden. Ze vermooit wat leelijk was, se schildert huizen en hoornen wonderlijk wit. Ze doet ons ineens schoone lijnen in de archi tectuur ontdekken, die we nog nim mer opmerkten en doet ons verwon derd staan over de schoonheid van eigen stad en land. Sneeuw. Ze is een verrassing voor de kinders. Ze maakt hen blij: de jeugd en die met de jeugd jong zijn gebleven. Sneeuw. Ouderen mopperen wel. Er is niets, dat zoo koud „optrekt". Sneeuw wordt straks modder. Sneeuw brengt veel narigheid met zich. En toch, hoe is de blanke, witte sneeuw een verheugenis voor oog en gemoed. Geen landschap is schooner dan wanneer er, sneeuwbelegd, de maan over schijnt. Wanneer ive des morgens voor een sneeuwvlakte staan, met de pas gevallen witte, ongerepte sneeuw, dan aarzelen we den voet daarin te zetten. Zoo'n sneeuwveld is als een kinderziel. Besmeur het niet, vertreed het niet. Laat zooveel mogelijk alles ongerept onder Gods licht, dat er in glanst met duizenden fonkelingen. Sneeuw- Te spoedig zal toch veel verdoezeld en verontreinigd zijn. Heb ben we onze verblijding aan het on gerepte, blanke wit, dat uit den hemel viel Zware Varkens 3233, Vette Varkens 3132 per K.G. Slachtgewicht; 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: Vette kalveren, tamelijk rui me aanvoer, handel niet vlug en aan het einde zeer stug, prijzen dalende; Varkens, weinig aanvoer, handel lui, prijzen als Maandag; Nuchtere kalveren, geringe aanvoer, handel vlug en de prijzen gewoon. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Jan. 42000 K.G. Roode kool 1.704.50, doorschot 2.20 3.50; 41000 K.G. Gele kool 1.70—3.40, doorschot 0.70250; 30000 K.G. Deensche Witte kool f 0.60—1. NOORD-SCHARWOUDE, 25 Jan. Aangevoerd werden 4500 Kg. uien: uien 4.204.50, grove uien 4, 32700 Kg. roode kool 2.104.20, idem doorschot 2.203.40, 14100 Kg. Deensche witte kool 0.60, tot 1, idem doorschot 0.60, 18400 Kg. gele kool 1.502.90, idem doorschot 1.402.30. Doorge draaid 900 Kg. geel, 2300 Kg. Deensche wit. WOERDEN, 25 Jan. Kaasmarkt Aan voer 43 partijen; le soort met R. M. 29.00 tot 30.00, 2e soort met R. M. 26.00 tot 28.00. Handel matig. (Niet officieel) 5e Klasse, 7de Hist Trekking van Woensdag 25 Januari 1933 HOOGE PRIJZEN Verbetering: 15000.— 775 1000.— 15737 t 400.— 1878 5073 t 200.— 489 1698 11828 14284 1 100.— 2410 45G0 5732 5859 8482 12810 15227 15333 18152 18477 20978 97 695 1291 2361 2918 3610 4526 4914 5416 5308 6555 7183 7855 8400 9093 9576 30396 11002 11831 12582 13150 14433 14931 16199 16957 17518 18209 19039 19694 20270 20976 115 702 1299 2629 2934 3692 4592 4936 5515 5902 .6792 7297 7697 8601 9170 9718 10431 11243 12059 12634 13334 14443 14933 16369 16998 17548 10249 19155 19736 20294 20990 Prijzen van f 70. 127 303 421 505 892 1407 2635 2987 3875 4666 5038 5540 5907 6822 7311 7853 8634 9229 9760 1024 1050 1073 1530 1651 1939 2664 2708 2735 3070 308.5 3219 4011 4167 4204 4670 4728 4749 5194 5225 5228 5594 5634 5666 6139 6169 6316 6829 6915 6957 7314 7364 7433 7875 7954 8003 8719 8764 8862 9254 9300 9323 9907 9996 10093 10499 10323 10719 10747 11344 11423 11448 11663 12071 12128 12144 12404 12642 12659 X2742 12774 13548 13712 13884 14106 14473 14494 14504 14553 14993 15211 15518 15553 16373 16477 16600 16770 17029 17042 17065 17241 17725 17726 17795 17940 18385 18488 13608 18702 19181 19300 19473 19592 19881 19884 19922 19928 20538 20590 20628 20889 NIETEN 559 1200 2108 2737 3301 4250 4822 5337 5758 6478 7006 7617 8004 8914 9339 10269 10760 11847 12537 12300 14275 14813 15661 16066 17493 17971 18911 19640 20003 20899 582 1253 2303 2913 3601 4295 4823 .5338 6509 7087 7636 8068 8019 9428 10838 11876 12574 12851 14420 14825 16124 16912 17504 18086 18929 19651 20111 20927 1 51 62 92 98 139 141 161 188 221 257 274 364 380 396 434 444 447 469 514 523 564 576 617 619 687 713 803 834 863 871 872 898 918 948 951 959 996 1041 1079 1112 1144 1159 1173 1180 1194 1216 1230 1246 1252 1270 1271 1275 1379 1440 1453 1489 1497 1503 1567 1582 1586 1637 1680 1690 1756 1781 1788 1831 1921 1929 1938 1968 2016 2068 2109 2177 2189 2270 2281 2282 2287 2304 2357 2383 2407 2457 2465 2478 2479 2435 2504 2505 2514 2518 2543 2554 2563 2568 2587 2597 2614 2649 2654 2655 2814 2838 2859 2871 2876 2932 3014 3074 3165 3170 3181 3217 3221 3248 3254 3294 3303 3320 3358 3421 3509 3518 3526 3534 3555 3570 3585 3589 3635 3648 3676 3706 3727 3750 3759 3787 3795 3813 3941 4022 4044 4081 4107 4158 4223 4256 4265 4395 4409 4449 4466 4498 4558 4580 4575 4618 4679 4707 4791 4831 4835 4857 4968 5032 5087 5105 6110 5143 5195 5200 5342 5346 5354 5403 5438 5554 5626 5628 5662 5663 5678 5684 5699 5704 5713 5738 5792 5829 5851 5875 5885 5900 5904 5939 5943 5993 6013 6021 6103 6115 6275 6322 6337 6347 6383 6433 6434 6474 6524 6560 6575 6582 6628 6712 6760 6784 6797 6820 6825 6849 6866 6893 6927 6933 6963 6971 6974 6978 6995 7044 7084 7097 7121 7164 7177 7191 7193 7207 7254 7315 7334 7359 7423 7424 7462 7463 7484 7536 7621 7628 7680 7670 7687 7769 7772 7861 7874 7891 7895 7939 7955 7958 7972 7974 8018 8031 8036 8051 8115 8145 8148 8170 8205 8210 8314 8319 8349 8419 8420 8467 8470 8557 8567 8575 8613 8672 8752 8797 8824 8829 8833 8854 9060 9152 9174 9178 9222 0248 9275 9295 9315 9347 9361 9395 9410 9421 9448 9476 9584 9591 9615 9629 9635 9640 9684 9768 9795 9889 0914 9936 0951 9966 9991 10053 10088 10095 10104 10146 10273 10301 10355 10418 10419 10427 10437 10450 10472 10507 10571 10573 10581 10602 10614 10627 10630 10398 10724 10736 10739 10754 10794 10821 10870 10879 10882 10934 10052 10989 11021 11062 11083 11085 11144 11153 11213 11242 11324 11327 11342 11409 11410 11464 11520 11557 11563 11570 11640 11687 11776 11777 11780 11794 11829 11865 11872 11873 11882 11834 11893 11894 11913 11934 12008 12058 12037 12069 12109 12114 12123 12157 12168 12210 12213 12219 12237 12263 12337 12388 12389 12478 12505 12548 12623 12735 12753 12757 12805 12839 12842 12845 12899 12905 12912 12935 12964 12991 13004 13005 13046 13085 13099 13168 13177 13229 13234 13256 13267 13295 13382 13438 13442 13485 13502 13509 13522 13526 13547 13572 13637 13665 13694 13717 13721 13732 13756 13762 13799 13864 13887 13909 13954 14098 14147 14157 14202 14266 14293 14323 14345 14458 14466 14432 14487 14531 14587 14614 14723 14732 14737 14760 14770 14338 14843 14851 14895 14896 15004 15103 15124 15160 15198 15269 15295 15314 15335 15341 15391 15430 15454 15434 15508 15511 15523 15542 15544 155S1 15802 15622 15671 15697 15708 15732 15775 15348 15855 15859 15863 15365 15985 16030 16052 16055 16076 16080 16100 16147 16180 16244 16252 16280 16321 16366 16367 16430 16435 16472 16502 16527 16570 16589 16639 16702 16713 16714 16720 16732 16742 16830 16831 16848 16871 16901 16918 17020 17026 17039 17051 17172 17296 17383 17386 17404 17452 17466 17505 17527 17560 17623 17649 17666 17696 17709 17765 17780 17812 17819 17866 17873 17876 17E83 17953 18002 18006 18019 18038 18061 18087 18165 18193 18197 18198 18201 18205 18227 18316 18347 18365 18370 18394 18395 18455 38519 18536 18541 18559 18663 18729 18800 LÖ818 18830 18841 18906 18918 18934 16947 18977 18989 18991 10016 19021 19044 19053 19082 19002 19094 19104 19137 19253 19264 19263 19314 19330 19333 19359 19385 19402 19403 19479 19500 19552 19639 19661 19682 19693 19696 19710 19735 19746 19760 19792 19793 19811 19823 19967 20029 20057 20060 20088 20089 20117 20125 20192 20237 20346 20355 20377 20399 20408 20444 20486 20510 20527 20581 20615.20683 20703 20730 20811 20346 20905 20918 20935 20999 21000 Verbeteringen 5e kl. 6e lijst; 661, 5824 m. 8. met ƒ70.—; 8074 m. z. 8084; 10298 m. z. 10299; 11667 m. z. 11669.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4