STADSNIEUWS INCASÜ SO-BANK N.v. De werkweek van veertig uren McnóMjftoni: ^AREASTICHTINC De Volkenbonds raad bijeen Controle op be wapening CONFERENTIE MISLUKT? WOENSDAG 25 JANUARI Incasseer Ing van wissels en quit antiën Slappe resoluties Duitschlarid heeft bezwaren Vaticaan en Amerika Zwitserland beeft Duitsche interesse „QUADRAGESIMO ANNO' Lezing bij den R.K. Middenstand Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 WERF HUBERTINA Failliet VERKOOPINGEN HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF De staking wordt doorgezet Oneenigheid tusschen werkgevers en werknemers schijnt elk ac- coord onmogelijk te maken NED. R.K. REISVEREENIGING FAILLISSEMENTEN OM HET BEHOUD DER H.O.V. De voetbalwedstrijd De bridge drive ten bate der H.O.V De beste voorbeelden Jaarvergadering PERSONALIA IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Ontwerp-converstie door 't bureau der ontwapeningsconferentie aanvaard Draadlooze dienst officieel geopend Mandaatpolitiek van Frankrijk en Engeland behandeld Tn een bijeenkomst van de R.K- Midden- standsvereeniging, Dinsdagavond gehouden, heeft de geestelijk adviseur der „Hanze", rector J. F. A. Bots, een lezing gehouden over de encycliek „Quadragesimo Anno". Alvorens hij aan het woord kon komen, wer den echter eerst verschillende andere zaken verwerkt. 0.m. sprak de geestelijk adviseur der afd. Haarlem, rector J. B. M. Timp, de beste wenschen uit voor de leden in 1933, wees op Gods goedheid en almacht, waardoor alles ten beste geregeld wordt en spoorde allen aan, op God te vertrouwen. Hij hoopte, dat het den le den in elk opzicht goed zou gaan, maar hoe het ook loopt, het Godsvertrouwen moet behouden blijven. Er moet naar worden gestreefd de ware „Roomsche blijdschap" te behouden. Spr. hoopte, dat ook voor de vereeniging een Jaar van bloei zal aangebroken zijn Dan was het woord aan rector Bots, die in een inleiding tot zijn onderwerp den ondergang van oude culturen schetste en de beteekenis van de huidige Europeesche cultuur. Er is nu een stre ven over de geheele wereld zich te ontworste len aan de tyrannie van de materie. Maar als nren -zich ontrukt aan bestaande dwalingen, moet men er voor waken, niet in een tegenover gestelde dwaling te vallen. En nu is er een drievoudig leger, dat elkander de heerschappij betwist. Azië met zijn driftig-hartstochtelijke bevolking met als voor-post de bolsjewieken in Rusland, die aankondigen de wereld te willen hervormen; daarnaast het tweede leger der Amerikaansche plutocratie, mensehen, die slechts leven in cijfers en techniek, menschen, die, volgens Pius XI in zijn encycliek, het min ste gevoel en de grootste gewetenloosheid in zich vereenigen. En het derde leger is dat der Katholieke Kerk met zijn 350 millioen leden en een traditie van 20 eeuwen. Er heerscht op den dag van heden slechts wantrouwen, haat en afkeer en men wil zich blindelings wei-pen in het collectivisme, ten koste van alles, zelfs van persoonlijkheid en ge weten, als men maar eenigen waarborg van welvaart heeft. Nu er een nieuwe wereld moet komen, moet de Katholieke Kerk cp haar leden kunnen re kenen. In „Quadragesimo Anno" heeft Pius XI het juiste woord gesproken. Het Pauselijk stuk heeft een beslissende beteekenis. Daarin is de weg gewezen, welken de katholieken in de toe komst hebben te bewandelen. Na zyn ruime inleiding behandelde spr. een tweetal punten uit de encycliek. De Paus bepleit een nieuwen vorm van bedrijfsleven, waardoor de werkenden in een bedrijf geen tegenstanders meer zijn, maar medestanders, worden. Minister Verschuur heeft die grondgedachte in zijn Be drijf sradenwet overgenomen. Als straks de wet in werking zal kunnen tre den, moet individueel die grondgedachte door gevoerd worden. Een tweede punt, dat spr. uit de encycliek naar voren haalde, was het verdwijnen van het egoïsme. Spr. legde er den nadruk op, dat ge meenschappelijk nagegaan moet worden, hoe bet ideaal te bereiken is, dat men elkanders belangen kan dienen. Spr. gaf aan, hoe iedere katholiek, wat ook de Paus, in zijn encycliek zegt, er toe moet me dewerken de richting te bepalen, welke moet leiden tot de nieuwe maatschappij. Veel strijd zal daartoe noodig zijn en niet minder offerzin. Du Kerk zal de hoeksteen worden van een nieu we maatschappij, zooals een Chesterton'.èn Bel loc zeggen, maar het zal gaan langs een Weg van bloed en tranen. Maar ten kosté van wat ook moeten allen medewerken aan de vorming van de nieuwe maatschappij in den zin van de encycliek „Quadragesimo Anno", waartoe spr. aan het einde zijner fhudachtig aanhoorde rede geestdriftig aanspoorde. Na een korte pauze bracht de heer H. J. Ne- liesen verslag uit over de onlangs gehouden centrale raadsvergadering der „Hanze"; Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000. H. A. Hoddenbach, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. B. E. van Tijn, alhier. J. F. ten Broek, wonende te Aalsmeer. Cura- trice Mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag morgen failliet verklaard: de N.V. Werf Huber- tina v.h. W. H. Jacobs. Curator is mr. L. G. van Dam alhier. Uit het dossier in het Handelsregister blijkt, dat de oorspronkelijke statuten op 20 Septem ber 1906 koninklijk werden goedgekeurd. De vennootschap werd op 16 October 1906 te Haar lem gevestigd. Het kapitaal bedroeg bij de op richting 230.000, geheel geplaatst, maar voor 75 volgestort. Oprichters-aandeelhouders en tevens direc teuren zijn de heeren ir. P. F. Bunge en W. G. H. Jacobs. Dit kapitaal werd geheel volgestort op 20 Februari 1925. Op 27 April 1927 werden in een algemeene vergadering van aandeelhouders de statuten gewijzigd, die 1 Augustus d.a.v. koninklijk werden goedgekeurd (Staatsblad van 19 September 1927, No. 181). Op 22 September 1927 werden ze notarieel verleden. Bij deze gewijzigde statuten werd als doel aangegeven het handeldrijven in en het ver vaardigen en herstellen van machinerieën, werktuigen, stoomketels, ijzeren vaartuigen en constructiewerk en het verrichtten van al wat in den ruimsten zin geacht kan worden daartoe te behooren. De vennootschap werd geacht te zijn inge gaan op 28 September 1906 en te eindigen op 31 December 1950. Het kapitaal bedraagt 300000.verdeeld in 500 aandeelen van 600, waarvan 250 aan- deelen 150.000) zijn geplaatst en volgestort. De op 16 Augustus 1927 niet geplaatste aan deelen moeten binnen 10 jaar geplaatst zijn, behoudens verlenging van dien termijn door de Koningin. De aandeelen zijn op naam en moeten inge schreven zijn in een register, dat berust ten '-"ntore der vennootschap. Het bestuur bestaat uit 2 directeuren hoog stens onder toezicht van een raad van ten hoogste 3 commissarissen. De directie en de commissarissen worden benoemd door de algemeene vergadering dei- aandeelhouders. Van de winst moet voor zooveel mogelijk 6 pGt. aan de aandeelhouders worden uitge keerd en dan in een reservefonds geplaatst worden. Dit fonds mag ten hoogste 25 pCt. van het geplaatste aandeelenkapitaal zijn en dient tot dekking van verliezen. Met machtiging van de algemeene vergadering van aandeelhouders door het bestuur geheel of gedeeltelijk als werkkapitaal gebruikt worden. De vennootschap omvat een groote machinehal en een scheepswerf aan de Har- menjansweg 99. De uitslag der veiling, gehouden in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, op Maandavond, is als volgt: Een woonhuis, erf, voor- en achtertuin met schuur en poort te Haarlem aan de Dutry- straat 20. 4950, H. N. Verdel. Een groote en kleine werkplaats met 3 boven woningen, erf en groote loods, allen gelegen te Haarlem aan de Lorentzkade 56 zw. en rood, 58 rood en 60 zwart en rood, geveild in 3 perceelen, n.l.:- Werkplaats 60 zwart, bovenwoning 60 rood en gedeelte werkplaats 56 zwart, erf en gedeelte loods. 6550 Heersma. Bovenwoning 58 rood, gedeelte werkplaats 56 zwart, erf en gedeelte loods. 5950 P. Hoogeveen Jr. qq. Bovenwoning 56 rood, gedeelte werkplaats 56 zw., erf, gedeelte loods en uitrij. 7500, H. Smoolenaars. Diverse terreinen en tuingronden, geschikt voor opslagplaats aan het Jaagpad nabij den Houtzaagmolen aan het Zuider-Buitenspaarne onder de gemeente Haarlemmermeer en Spaam- woude, geveild in 8 perceelen, gecombineerd 8070, H. Smoolenaars. Landerijen, gelegen in den inlaagpolder onder de gemeente Haarlemmerliede én Spaamwoude, n.l. „De Banscheiding" 4030. L. G. Prins, „Het Hondje van Wqlfzen" en ,,'t Schapenland". Gecombineerd: 10215, M. Rutte. „De Schoentjes" 4210, H. J. Dijkzeul; „De Gorters Ven" en „De Immertjes Ven" ge combineerd 13850, P. Vink. „'t Spiilinkje" 2900, Balm. ,,'t Besje", 3500, v. Rijn. „De Schapenwerfkamp" 6175, J. A. v. Marls. „Het Morgen van Van Eek", 2305, P. Vink. Hus en erf aan de Ged. Schalkburgergracht 87, 4600, Maas. Gistermiddag werd in het gebouw „Thalia" te IJmuiden eert vergadering gehouden voor de be trokkenen bij het conflict in het visscherybe- drijf, welke vergadering was uitgeschreven op verzoek van eenige christelijk georganiseerden. Er waren ongeveer 300 personen tegenwoordig, waaronder een groot aantal christelijk georgani- i seerden. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Brandsteder, van de IJmuider Federatie, j die 'n uiteenzetting gaf van de oorzaak, het doel en de gevolgen van de staking, waarbij hij scherpe critiek uitoefende op de christelijke or ganisatie. Hierna werd gesproken door den heer van Dugteren, hoofdbestuurder van den Christelij- ken Bond, die de houding van zijn organisatie verdedigde. De vergadering was van oordeel, dat de strijd moet worden doorgezet. Was het tct dusverre gewoonte, dat er visch, afkomstig van de loggers, door de vischpakkers werd verwerkt, Maandagmorgen bleek plotse ling, dat ook de verwerking van de visch door de bemanning zelf geschiedde, evenals het los sen. De oorzaak van dezen maatregel zou liggen in het feit, dat de vischhandelaars ook de visch van de loggers besmet zullen verklaren, zoolang deze door de vischpakkers werd verwerkt. De j maatregel zou van kracht blijven, zoolang de j staking voortduurt. i op de ontvangen circulaire antwoorden, dat ik bij het begin van de actie dadelijk kaarten nam en persoonlijk naar familie, kennissen, leveran ciers, enz. ga, en zoodoende, naar mijn idee, nog al goed slaag. Ik verkocht reeds 125 kaarten en weet zeker er nog wel meer te kunnen plaatsen. Ik geef nog geen gift, omdat ik mij voorneem eenige van mijn kaarten zelf over te nemen. Dat ik dit schrijf is vooral, omdat lk erop gesteld ben aan uw Comité te bewijzen, dat ik met de daad „Vriendin der H.O.V. „ben". Tot zoover dit schrijven! Wie volgt er nu? De Arrondissements-Rechtbank heeft op Dinsdag 24 Januari failliet verklaard: W. A. Verlaan, bakker, wonende te Haarlem mermeer, Lisserdijk 543. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. W. J. Kluyskens, bakkersknecht, wonende te Haarlem, Oranjestraat 38. Curator Mr. J. A. P- C. ten Bokkel, alhier. De N.V. „Hubertina", voorheen W. M. Jacobs, gevestigd te Haarlem. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: A. Mookhoek, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. P. Bussée, wonende te Lisse. Curator Mr. G W. C. Pliester, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het- verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: C. A. Hoenderdos, wonende te Haarlem. Cu- ratrice Mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. Het secretariaat van het Uitvoerend Comité van Vrienden der H. O. V. schrijft ons: welke tusschen een IJmuidensch en een Haar- iemsch elftal op het H. F. C.-terrein afgeloopen Zondag zou gespeeld worden en waarvan de helft der opbrengst ten bate der H. O. V. zou komen is wegens onbespeelbaarheid van het terrein niet door kunnen gaan. Deze zal nu hopelijk op 5 Maart a.s. ge- rpeeld worden en komen wij te zijner tijd daarop nader terug. zal a.s. Zaterdagavond in „Hildebrand" gehou den worden. In verband met deze door de Bridge Cercle International te houden drive, deelt men ons mede, dat buiten den duplicaat wedstrijd ook op verzoek een wilde drive-afdeeling gehouden zal worden. Inschrijvingen voor beide kunnen nog tot en met Donderdagavond worden geaccepteerd. Adres voor inlichtingen en aanmeldingen: „Hildebrand", Fonteinlaan 11, tel. 10268. Fraaie prijzen zijn door verschillende Haar lemsche firma's beschikbaar gesteld. Naar wij vernamen, is de animo voor deze drive door spelers uit Haarlem en van buiten zeer groot. om toch allen op te wekken uit Haarlem en de omliggende gemeenten om door een be scheiden gift, doch waaraan allen, zonder uit zondering, naar de mate hunner krachten deel nemen, zyn wederom de drie volgende: Het meest treffende is wederom de collecte gehouden onder de werl^Joozen, die voor ont wikkeling en ontspanning in het Gem. Concert gebouw een concert mochten gaan bijwonen, dat daar door de H.O.V. voor hen gegeven werd. De stumperds offerden nog spontaan met elkaar 35.55 om toch maar mede te werken, dat de Haarlemsche Orkestvereeniging voor hen ■en voor ons allen behouden zal blijven. Honderden en honderden, die deze regels lezen en welke bij eenig nadenken meer tot hen zul len zeggen dan ellenlange artikelen en beschou wingen, zullen in ieder geval deze gedachte op wekken: „Ik ben niet werkloos, heb mijn in komsten en wat deed ik tot nog toe tot instand houding van dit voor Haarlem en de Haar lemsche streek zoo kostbaar cultuurbezit. Laat de sympathieke daad van deze arme werkicozen de nalatigen, wellicht uit sleur, alsnog tot voor beeld strekken! Een tweede sympathiek voorbeeld, dat tot navolging stemt, komt uit het „St. Anna- i:looster" te Düsseldorf, een brief, als volgt: „Zoudt u zoo goed willen zijn en onder: „vanuit Düsseldorf" mijn zeer kleine gave in de couranten te plaatsen. Dan kan ik zien of het aangekomen is. „Papier" kan ik niet sturen, want dat bezit is voor een kostschoolmeisje onbekend. „Lang leve de H. O. V.!" al kan ik er ook ri1een m^ar in vacanties van genieten. Ten slotte een schryven van een zéér yverige propagandisteals iedereen zóó was. waren we er al reeds lang geweestKom, laat u door dit spontane schryven nog eens hartehjk op wekken! „Als echte vriendin van de H. O. V. wil ik In hotel „De Leeuwerik" hield de afd. Haar lem van de Ned. Kath. Reisvereeniging Woens dagavond een algemeene jaarvergadering. De voorzitter, d heer J. Beijk, hoofdbestuurs lid, sprak het openingswoord, waarin hij den le den nog een Zalig 1933 wenschte. Hij wees erop, dat de vereeniging op 1 Ja nuari 1932 6570 tegen op 1 Januari 1933 6280 leden telde. Ook het aantal reizen was terugge- j loopen, ongetwijfeld door de slechte tijdsom standigheden (48 tegen 384. Het toaaj bedrag der reissommen was even- eens sterk verminderd. De afd. Haarlem is eveneens "achteruitgegaan; In 1932 traden 135 nieuwe leden toe en bedank ten er 166, zoodat net ledental thans 585 be draagt (31 leden minder). Spr. wekte dan ook allen toe krachtigen steun op. Het jaarverslag van den secretaris werd uit- gesteld, waarna de penningmeester, de heer j Wildenburg zijn jaarverslag, begrooting en ba- lans uitbracht. Het nadeelig saldo bedraagt f 253.625. Het jaarverslag van de excursie-commissie liet een blijde toon hooren. Het aantal excursies be- droeg in 1932 4 meer dan in 1931 en het totaal aantal reissommen een bedrag van f 500 meer. j Een prachtig resultaat dus! Deze verslagen, evenals dat van de kascom- missie werden met dank goedgekeurd. Na de benoeming van een nieuwe kascom- missie werden de aftredende bestuursleden, de heeren J. Beijk, G. Pulles en W. Wildenburg bij acclamatie herkozen. Bij het agendapunt: Beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering te Utrecht op. 26 Fe- bruari a.s. gaf de voorzitter een toelichting tot1 de voorstellen der afdeelingen. Vooral de naam van de vereeniging, die zich noch Katholiek, noch Roomsch, noch R. K. van het Hoogwaar dig Episcopaat mag noemen, maar wel b.v. vereeniging van Katholieke toeristen, bleek een lastige kwestie te zijn. Besloten werd dat de Haarlemsche afgevaar digden op de algemeene vergadering voor zou den stellen alles te doen om de tegenwoordige naam te behouden of in het uiterste geval de naam: „Reisvereeniging voor Katholieken". Een motie, waarin dit nog eens scherp om- ly'nd werd, werd met algemeene stemmen aan- j genomen. Ook werd besloten de afgevaardigden op te dragen er bij het bestuur op aan te dringen dat een commissie benoemd worde ter onder- i zoek van de oorzaken welke de groei en bloei j van de vereeniging belemmeren. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga- dring wrd benoemd de heer Ij. Kuyken en tot plaatsvervanger de heer H. Alles. Na de rondvraag en het slotwoord werden j eenige prachtige reisfilms en een zeer humo- '•'"tische gooi- en smijtfilm vertoond. De heer Wildenburg zorgde daarbij voor pas- sende muziek. Gedeeltelik gecorrigeerd. De heer W. van Apeldoorn alhier, is geslaagd voor het door het Instituut voor Handelsweten schappen te Leiden gehouden practykexamen in boekhouden. Voor het door dat instituut gehouden examen voor Belastingconsulent slaagde de heer J. C- Wolff te Santpoort. Na examens slaagden te Amsterdam voor het practijkdlploma boekhouden, de heeren Y. Braaksma en A. Honig alhier, candidaten van den heer C. C. G. J. Hezemans, leeraar-handels- vetenschappen alhier. In het comité samengesteld door de Ned. Fe deratie van Beeldende Kunstenaarsverenigin gen, voor tentoonstellingen voor den nood der kunstenaars heeft ook zitting genomen de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals museum alhier. Met een yver waarvan men zou willen hopen dat hij overerfelijk zijn kon, heeft de Interna tionale Technische Voorbereidende Conferentie te Genève haar algemeene beschouwingen met twee lange zittingen per dag, in anderhalve week ten einde gevoerd. Was dit einde bevredigend? Men kan op deze vraag slechts antwoorden wanneer men reke ning houdt met het karakter der conferentie. De statuten van het Internationaal Arbeids- Bureau schrijven voor, dat de Internationale Arbeids-Conferentie slechts over een bepaald onderwerp beslissen kan, wanneer dit onderwerp in een voorgaande conferentie besproken is. Door nu de huidige voorbereidende conferentie bijeen te roepen .om een rapport uit te brengen aan de XVde Internationale Arbeids-Conferen- tie van Mei as., heeft men deze laatste bevryd van een bespreking der kwestie van de veertig- urige werkweek, in de hoop dat zij oogenblik- kelijk in plaats van eerst het volgend jaar, £ot een besluit zou kunnen komen. De Internationale Technische Voorbereidende Conferentie was dus niet meer dan een inleiding der komende Internationale Arbeids-Conferen- tie; zij kon geen enkel besluit nemen en zelfs haar verantwoordelijkheid had zeer enge gren zen. Typeerend voor den geest welke in een dergelyke byeenkomst pleegt te heerschen, was wel een communiqué der delegatie van Joego slavië: enkele kranten hadden het doen voor komen dat de regeeringsvertegenwoordiger van Belgrado, Jeremitsck, de invoering der werk week van veertig uren zeer goed gezind was. Het communiqué ontkende niet dat dit juist was, maar stelde er prijs op te verklaren, dat de regeering van Joegó-Slavië haar houding op de Internationale Arbeids-Conferentie waar de besluiten zullen vallen! eerst ter zyner tijd zal bepalen. Deze conferentie was ook van te voren te zwaar gehandicapt en te eng begrensd om tot goede zy het noodzakeiykerwijze ook: voor- loopige resultaten te komen. Van de bijna zestig landen die lid zijn van het Internationaal Arbeids-Bureau. hadden er slechts acht-en- twintig de moeite genomen om zich te doen vertegenwoordigen. En onder de afwezigen die dus de meerderheid vormden, waren bovendien de twee belangrijkste landen van den arbeid, Amerika en Rusland, die weliswaar geen lid zijn van het Internationaal Arbeids-Bureau» maar die niettemin een uitnoodiging ontvangen hadden, daar het problematisch lijkt of men tot een internationale overeenkomst zou kun nen komen, wanneer de Amerikaansche en Russische „loon-dumping" de markt bedreigt. Rusland had botweg geweigerd aan de con ferentie deel te nemen wanneer deze niet „ver zelfder tijd en op dezelfde plaats als een oeco- nomische en financieele conferentie" gehouden werd. Evenals China en San Domingo, zona Amerika een waarnemer in den persoon van zijn Geneefschen consul-generaal Prentice Gilbert. Het antwoord van Washington aan het Inter nationaal Arbeids-Bureau dat „na de kwestie ernstig onderzocht te hebben, de bevoegde autoriteiten van de regeering der Vereenigde Staten niet bereid (waren) om zich ter con ferentie te doen vertegenwoordigen," was echter niet in staat om den heer Gilbert tot een graag gezienen gast te maken. De Internationale Voorbereidende Conferentie die door den vertegenwoordiger der Belgische regeering, professor Mahaim, geleid werd, en zelfs zoo krachtig, dat er eens een vrij hevig incident ontstond, toen de meest op den voor grond tredende vertegenwoordiger der weik- gevers, de Deen Oersted, er tegen protesteerde, dat de voorzitter hem en zijn groep „obstinaat" had genoemd; kwam voorloopig tot drie resoluties. De eerste die van de vertegenwoordigers der werknemers afkomstig was, drukte als de mee ning der conferentie uit dat „de bespreking der ontwerp-overeenkomst voor een werkweek van veertig uren slechts kan plaats hebben op deze basis; dat de week- en maandsalarissen niet verminderd mogen worden tengevolge der ver mindering van het aantal werkuren." Deze resolutie werd verworpen met 31 stemmen tegen 21 en 17 onthoudingen. Door de vertegenwoordigers der regeeringen van Nederland, Frankryk, België, Duitschlatia, Chili, Spanje en Italië werd voorgesteld,' om de beperking van den arbeidsduur te erkennen als een middel tot bestrijding der werkloosheid en „dus over te gaan tot een onderzoek der détail- kwesties en bij dit onderzoek de vragen welke het Internationaal Arbeids-Bureau in de con clusies van zijn rapport stelde, als basis te aan vaarden." De poging tot een compromis tus schen werkgevers en werknemers welke in deze resolutie der zeven bovengenoemde regeerings- vertegenwoordigers besloten ligt. blijkt het duidelijkst uit het slot waar de eisch der arbeiders, dat de loonen by verminderden werktyd onveranderd gehandhaafd moeten blijven, verzacht wordt tot een poging om „het mogelyk te maken het levenspeil der gesala- rieerden te handhaven." Deze resolutie werd aangenomen met 41 tegen 21 stemmen en 7 onthoudingen. Behalve de zeven voorstellers, stemden Albanië voor, Oos tenrijk, China, Cuba, Denemarken, Finland, Letland, Luxemburg, Zwitserland, Mexico, Polen, Roemenië, Zweden en Tsjecho-Slowakye. Enge land, Brazilië en Portugal stemden tegen. Ca nada, Zuid-Afrika, Indië, Japan, Noorwegen. Hongarye en Joego-Slavië onthielden zich van stemming. Met uitzondering van den Italiaan Olivetti, stemden alle werkgevers tegen. Een derde resolutie welke ten doel had ook in den landbouw de veertig-urige werkweek döor te voeren, werd met 33 tegen 19 stemmen vervangen door een voorstel van den Franschen regeeringsvertegenwoordiger Picquenard. om de kwestie der beperking van den arbeidsduur by den landbouw, wèl tot de competentie van het Internationaal Arbeids-Bureau, maar niet tot de competentie dezer conferentie te verklaren. Opmerkelyk, is dat volgens de statuten ran het Internationaal Arbeids-Bureau alle stem mingen, strikt genomen, van nul en geenerlei waarde zyn, daar men er geen enkelen keer m geslaagd is het voorgeschreven minimum van de helft der stemmen in dit geval 37, daai er 74 deelnemers aan de conferentie waren, - I op een bepaald voorstel te vereenigen. 1 De belangrykste gebeurtenis der conferentie was natuuriyk de resolutie der vertegenwoor digers van Nederland en van zes andere staten en de stemming daarover. Duidelyk treedt daardoor aan het licht, hoe de werkgevers unaniem niet alleen van geen handhaving der loonen, zooals de arbeiders vroegen, maar zelfs niet van de handhaving van het levenspeil der gesalarieerden willen weten Zy erkennen maar één mogelykheid van ar- beidsduurbeperking namelijk dat de loonen te gelyk met het aantal werkuren verminderd worden. De argumentatie der werknemers, die ook eindelijk hun deel vragen van de vruchten der mechanisatie en der rationalisatie, en die koopkrachtig willen blijven om de verhoogde productie te absorbeeren, vinden geen gehoor. De werkgevers, die in het algemeen tegen het beginsel van werktijdsduurbeperking gekant zijn. weigeren bovendien te gelooven, dat er een middel van beteekenis voor de bestrijding van de Werkloosheid in gelegen zou zyn. k En even vijandig als de werkgevers, staat ook een goed deel der regeeringen tegenover het plan om de werkweek van acht-en-veertig uren. die nog lang niet overal wettige kracht heeft. door een veertig-urige te vervangen. De industrie moge van land tot land verschillend zijn. van werelddeel tot werelddeel ontbreken dikwijls zelfs alle mogelijkheden van vergelijking. Dat Engeland. Brazilië en Portugal ronduit tegen stemden, is hier teekenend. En kwam het ont houden van Canada, Zuid-Afrika, Indië. Japan Noorwegen, Hongarye en Joego-Slavië eigenlyk niet op tegenstemmen neer? De conferentie heeft het besluit genomen, dat de arbeidsduurbeperking alleen kan worden op genomen in een overeenkomst, welke voor alie staten kracht van wet heeft. Dit is als ver standig te prijzen, daar de staten afzonderlijk een dergelijke regeling vanwege de buitenland- sche concurrentie niet kunnen treffen. GENèVE, 25 Jan. (Reuter). Het bureau der ontwapeningsconferentie heeft gisteren een openbare zitting gehouden, waarin de ontwerp- conventie werd aanvaard in zake de vorming samenstelling en bevoegdheden van een perma nente internationale controle-commissie op de bewapeningen. Het ontwerp werd vervolgens naar de hoofdcommissie verwezen. Van Duitsche zijde werd door den hoofdge delegeerde Nadolny een aantal wyzigingen voorgesteld, doch slechts een klein deel er van werd door het bureau aanvaard. Om die reden heeft de Duitsche delegatie zich haar defini tief standpunt ten aanzien van de kwestie der contróle voorbehouden, totdat de ontwape ningsbepalingen in details zullen vaststaan. Machine 9 De discussies hadden speciaal betrekking op de bevoegdheden der contróle-commissie. In het bijzonder werd van gedachten gewisseld over het recht der commissie, om in een-land dat van inbreuk op de ontwapeningsbepalingen wordt beschuldigd, een onderzoek in te stellen. Volgens het thans aangenomen ontwerp zal de contróle-com missie met een twee derde meerderheid tot het instellen van zulk een enquête kunnen besluiten. Een Duitsch voor stel, volgens hetwelk tot zulk een onder zoek ter plaatse pas zou mogen worden overgegaan, nadat al le andere contröle- maatregelen zouden zijn uitgeput, werd verworpen, evenals 'n voorstel, volgens hetwelk het besluit der com missie eenstemmig met uitsluiting van de be trekken partyen zou moeten worden genomen. Een uitvoerig debat ontspon zich over het recht van een staat, om voor te stellen, dat de commissie bij hemzelf een onderzoek zal in stellen, wanneer zyn gestie onderwerp is van openbare critiek, en speciaal van een campagne van de pers. Duitschland en Italië wenschten dit deel der conventie geschrapt te zien, aan voerend, dat by zulk een perscampagne zeer wel opzet in het spel kan zijn en dat een staat, die mocht weigeren naar aanleiding van zulk een actie het controle-apparaat tegen zichzelf in werking te doen stellen zeer gemakkelijk een valsche verdenking op zich zou kunnen Uaden. De overige delegaties sloten zich by dit stand punt evenwel riet aan. Wat het program aangaat van de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie, verklaarde Nadolny, er geen bezwaar tegen te hebben, dat de hoofdcommissie het Fransche ontwapenings plan behandelt, doch dat het voornaamste doel, t. w. de ontwapening, niet uit het oog mag worden verloren. De voorzitter van het bureau, Henderson, merkte in antwoord hierop op, dat de discus sies over het Fransche plan voorloopig slechts van algemeenen aard zullen zijn en slechts een paar dagen zullen duren. Na deze algemeene debatten zal een werk plan worden opgesteld, waarbij met de wenschen van Nadolny rekening zal worden gehouden. Ge hoofdcommissie komt 31 dezer weer byeen. Nadolny ROME, 25 Jan. (V.D.) Gisteren is de ge wone draadlooze dienst tusschen het Vaticaan en New-York onder groote belangstelling van Z. H. Paus Pius XI en de hooge geestelijkheid van het Vaticaan officieel geopend. Na de opening te Rome werden de eerste Amerikaan sche mededeelingen naar Rome overgeseind. BAZEL, 24 Jan. (V. D.) Het observatorium van Neuenburg heeft Dinsdag om 2.43 uur een plaatseiyke aardbeving geregistreerd, waarvan de haard zich op een afstand van 115 K.M. waarschynlijk in het Wisperdal. een zy-dal van de Boven-Rhóne) moet bèvinden. Te In terlaken werd een vry hevige beving waarge nomen, welke zich van Oost naar West bewoog. Ook te Lugano heeft men 'n hevigen aardschok gevoeld. GENèVE, 24 Jan. Heden werd de zeventigste zitting van den Volkenbondsraad in geheime vergadering geopend. Vervolgens ging men in openbare zitting, onder voorzitterschap van den kabinetschef van Mussolini, baron Aloisi, over tot de behandeling van het rapport der man- datencommissie, uitgebracht door Benesj. Het per 31 Maart a.s. afloopende mandaat van de Saar-regeering werd verlengd tot 31 Maart 1934. Het rapport maakt verder melding van het voornemen der Fransche regeering, om het Fransche mandaatgebied van Syrië van dat van den Libanon te scheiden, waarby het mandaat over Syrië zal worden opgeheven, terwyi de Libanon verder Fransch mandaatgebied zal blijven. De Fransche regeering zou hiermede bepaalde strategische bedoelingen hebben voor de constructie van steunpunten voor de Fran sche vloot. Engeland wenscht een nauwer verband tus schen het Engelsch mandaatgebied Tanganyi ka (het voormalige Duitsche Oost-Afrika) en de daaraan grenzende Engelsche Kroonkolonies Kenya en Oeganda, en wel door middel van o.a. een gezamenlijke tolgrens. Baron Aloisi maakte bezwaren tegen de Fransche plannen ln Voor-Azië en verklaarde, dat Syrië en de Libanon onverbrekeiyk met el kaar verbonden waren. Deze staten hadden het recht op volkomen economische gelykgerech- tigdheid en het streven naar onafhankelijkheid der Syrische bevolking verdiende volle mede werking en sympathie. De Duitsche vertegenwoordiger, gezant Von Keiler, verklaarde', dat de Duitsche regeering er met belangstelling kennis van had genomen, dat de Engelsche regeering momenteel niet voornemens is maatregelen te nemen voor de politieke samenvoeging van Tanganyika met Kenya en Oeganda. Wel biykt de Engelsche re geering plannen te hebben tot uniforme econo mische maatregelen in dit gebied, in het by- zonder in den vorm van een postunie. Von Kei ler verlangde, dat de mandatencommissie on- verwyld zou onderzoeken of deze samenvatting van het postwezen niet reeds het karakter van een eenvoudigen bestuursmaatregel overschreed en de zelfstandigheid van het mandaatgebied aantastte. De mandaatgebieden zyn zelfstan dige eenheden en de Duitsche regeering be houdt zich haar definitieve houding nog voor. Verder is nog besloten, overeenkomstig een wensch van de conferentie van Stresa, een com missie in te stellen tot bestudeering van de pro ductie van en de handelspolitiek aangaande tabak. Hierby zijn vooral Bulgarye, Turkye en Griekenland geïnteresseerd. Over de Drankwet en de over schrijvingen volgens Art. 79 Het Bestuur van de Haarlemsche afdeeling van den Nieuwen Nederl. Bond van Koffiehuishou ders en Slijters „Nlenebokos" schrijft ons: In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 19 Jan. U. lezen wij een hoofdartikel, waarin een beschouwing wordt gegeven inzake de overschrij vingen volgens art. 79 der drankwet. Hoewel wij het met een groot deel van dit artikel eens zyn, en al onderschrijven wij, dat deze zaak den betrokkenen, en vooral den pach ters of vervangers der vergunninghouders veie slapelooze nachten bezorgt, met de gevolgtrek king, dat de termyn van overschrijving nu maar eventjes met een jaar verlengd zou moeten wor den, zyn wij het glad oneens. Ook is het onwaar, dat de „betrokken organi saties" om verlaging hebben gevraagd. Zelfs ia onze bond, waarvan uitsluitend zij lid kunnen zijn, die zelf het bedryf uitoefenen, van mee ning, dat eik uitstel noodlottig is, van welke mee ning onze bond in een adres aan den Minister kennis heeft gegeven. In vele gevallen zou de overschrijving der ver gunning reeds hebben plaats gehad. Indien de vergunninghouder doordrongen was, dat het Jaar van uitstel om te komen tot den toestand, dat de vergunninghouder zelf het bedrijf uitoe fent, uitsluitend is gegeven om te overleggen en te regelen en die vergunninghouder niet gepaaid was met bet vooruitzicht, dat hy nog tijd ge noeg had, dit Jaar nog nacht kon trekken, en nu weer door de vragen van den heer Mr. Boon in de Tweede Kamer, bevestigd door zyn informee rend schrijven van de vorige week aan den Mi nister, de verwachting krygt, dat zijn melkkoetje nog niet behoeft te worden geslacht. De Ned. Bond van Koffiehuishouders, Restau ranthouders en Slijters (te dezer stede vertegen woordigd door de Vereen. „Onderling Belang") waarvan bijna alle vergunninghouders, die zelf het bedrijf niet uitoefenen, lid zijn. is een uit stel natuurlljk welkom. Ook van die zijde is afkomstig de gedachte, besproken ln het orgaan dier vereeniging „Ons Belang", om op te richten een vennootschap, die zich zou belasten met de exploitatie der ver gunningen, waarvan de vergunninghouders zelf niet in staat waren, de vergunning te exploitee- ren. Hierdoor zou de vergunninghouder, ons in ziens. tegen de bedoeling van den wetgever in, toch de voordeelen van zyn vergunning kunnen behouden. Het is toch begrijpeiyk, dat de vervangers geen lust hebben, dit pachtsysteem met nog een Jaar te verlengen. Men vergete toch niet. dat de vergunning geen „vermogens-object" is. Het is slechts een toe stemming om een bedrijf uit te oefenen, aan welk bedrijf ter voorkoming van misbruik, do regeering groote beperking beeft opgelegd. Ook in de oude wet was de verpachting van een der gelijke toestemming om te tappen of te slijten niet toegestaan, doch door verschillende schijn contracten is men tot verpachting overgegaan en is de wet verkracht. En dit kwaad was ln den kleinhandel zoo doorgevreten, dat deze wetsver krachting, deze verpachting, den vergunninghou ders zeer gewoon toescheen. Dit sluipen door de mazen, verwekt de verwachting, dat er ook bij de nieuwe wet wel een weezetje gevonden zal worden, waardoor de vergunnlnehouder. zonder zelf het bed riff uit te oefenen, toch de voordee len kan genieten. Onze organisatie zal zich verzetten tegen elk uitstel van den termijn voor overschrijving en na 1 April 1933 alles ln het werk stellen om "Ike verkapte verpachting den kop ln te druk ken. Laten de vergunninghouders den nog restee- renden tijd gebruiken om tot overleg met hun vervangers te komen. Laten zij begrijpen, dat het bedrag der overschrijving niet zoo groot mag zijn. dat de vervanger zich ln een schuld moet steken, dat de aflossing hem straks toch tot val brengt. Het moge vóór den vervaneer heel mooi ziln. dat hij de vergunning „op eicen naam" krijgt, het mag hem den adem in zijn bedrijf niet benauwen. Naschrift van de Redactie. De voorstelling van zaken, die inzenders ge ven. is niet geheel Juist. De scheidingslijn tus schen voor- en tegenstanders van het door ons bedoelde uitstel loopt niet tusschen vergunning houders en vervangers. In beide kampen komen voor- en tegenstanders van uitstel voor. Maar wij weten we! zeker, dat de meerderheid vóór uit stel is en wie zoo hier en daar eens hoort wat 'n angst de voorgeschreven overschrijving teweeg brengt. niet alleen bij vergunninghouders, •naar eveneens bij plaatsvervangers, die met ge heele of gedeeltelijke broodefoosheid bedreigd worden zal zich moeilyk tegen uitstel kunnen verzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9