Oostenrijk en het spel van Frankrijk Te midden der wereldcrisis VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Bloedige botsing te Dresden Het nieuws van heden DE NEUTRALISEERING OPGEGEVEN Japan uit den V olkenbond DE GOUDEN STANDAARD DE REDDING? GEEN WATERSNOOD MEER IN CHINA? EENHEIDSFRONT TEGEN CHÊRON DE BAROMETER DONDERDAG 26 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Bemiddeling tusschen Belgrado en Rome Geduchte kou in Europa Rijnscheepvaart gestagneerd Vestigt U in Milaan! Het Weer. Kabinetsraad acht het onvermijdelijk Geen vrede in het Verre Oosten Nieuwe nota aan Japan FELLE VORST IN HET NOORDEN VAN ZWEDEN 15.000 Zweedsche padvindersonder wie prins Gustav Adolf hielden een inzameling voor de werkloozen in het noorden van Zweden. De prins bij de ingezamelde goederen Communisten weigeren op bevel der politie een vergaderzaal te verlaten Negen dooden, elf zwaar gewonden Hoover verlangt weer-invoering door Engelandanders dreigt een tarievenoorlog De crisis-conferentie uitgesteld Hoover In een jaar tijds 5000 K.M. dijken aangelegd Polen is beleedigd Geen document verloren De verkiezingen in Ierland Niet verwacht succes voor De Valera DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Socialisten willen samenwerken met radicalen bij de finan- cieele debatten in de Tweede Kamer Staat en spoorwegen Reorganisatie der spoorwegen HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18287 Advertentieprijzen.- Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek E enige weken geleden zwierden er allerlei geruchten door de Europeesehe wereld over het na den oorlog zoo deerlijk ver minkte Oostenrijk. Frankrijk zou het plan heb ben opgevat, om de overgebleven erbarmelijke Torso van het aloude Habsburgsche Rijk, naar de wijze van Zwitserland, ten eeuwigen dage te doen neutraliseeren. Het plan werd gede menteerd, maar dat neemt niet weg, zooals de goed geïnformeerde „Kölnische Volkszeitung" treffend opmerkt, dat Oostenrijk in het wereld politieke spel van Frankrijk blijkbaar een gansch nieuwe beteekenis heeft gekregen. Oostenrijk was tot dusver altyd een nachtmerrie in ver band met den dreigenden „Anschluss" bij Duitschland. Deze nachtmerrie heeft zich ietwat vervluchtigd. Maar daardoor is een andere „Al- pendrücken" in de plaats getreden: het element der tegenwoordige Oostenrijksche betrekkingen met Italië. De Fransche senator Henry de Jou- venel is in buitengewone zending naar Rome vertrokken. Voor zijn vertrek liet hij doorsche meren, dat hij het o.a. als zijn taak opvatte, om alle kwesties te regelen, die in verband staan met Oostenrijk. Het Fransche Departe ment van Buitenlandsche Zaken is reeds langen tüd bezig, om de moeilijkheden tusschen Joego slavië en Italië zoo veel mogelijk weg te wer ken. Frankrijk is namelijk beducht, dat, in geval van een conflict tusschen beide landen. Oos tenrijk er in zou kunnen worden betrokken, doordat Italië het Oostenrijksche gebied van Karinthië als opmarschgebied zijner strijdkrach ten zou willen gebruiken. De „ziekeman" Oos tenrijk zou daar natuurlijk niets tegen kunnen doen. Het is ten eenen male niet in staat, om zelfs zijn neutraliteit te verdedigen. Een of andere internationale rechtspositie van Oosten rijk, hoe men deze ook moge noemen, zou een opmarsch door Karinthië maken tot een schen ding van internationaal recht en voor Italië de zwaarste gevolgen hebben. In de laatste dagen blijkt uit de Fransche pers voortdurend de wensch van Joego slavië, om een niet-aanvalsverdrag met Italië te sluiten. Tevens blijkt uit de Fransche pers, dat Frankrijk op het oogenblik zich koortsachtig bezighoudt met al de netelige vraagstukken van het eeuwig stekend Balkan probleem. Zoo komt er bijvoorbeeld geen einde aan de discussie over de noodzakelijkheid, om Italië vrije hand in Albanië te laten. De Joego slavische geallieerde van de zenuwachtige Marianne verkeert namelijk in buitengewoon moeilijke omstandigheden. En er zou daarom enorm veel gewonnen worden, wanneer er rust en veiligheid ontstond in en voor het ko ninkrijk van Koning Alexander, den heerscher over drie zoo verschillende volken, als de Ser- ven, Kroaten en Slovenen nu eenmaal zijn, welk rijk een der meest verwondbare plekken S* van het uitgebreide Fransche alliantie systeem. Kans op die rust, op die veiligheid is er, wanneer de bemoeiingen van het fascistische Italië van de Joego-Slavische provincie Dal- matië zouden kunnen worden afgewend en op Albanië worden geconcentreerd. De pogingen, om Oostenrijk door politieke vriendelijkheidjjes en zoogenaamde bevoorrechtingen aan zich te verbinden, heeft Frankrijk klaarblijkelijk opge geven. Aan den Quasi d'Orsay heeft men het huttelooze van deze pogingen reeds lang inge zien, wat klaar blijkt uit de laatste diploma tieke onderhandelingen over de nieuwe leening aan Oostenrijk, waarbij zelfs Belgrado en Praag zich toeschietelijker toonden dan Parijs. In Fransche parlementaire kringen is de sym pathie voor Oostenrijk al heel gering. De te genwoordige linksche regeeringspartijen voelen mets voor de oude Fransche leeningspolitiek. ZÜ oefenen scherpe critiek op de ontwikkeling "ei „Heimwehre" en op de beweerde wapen- ondingen naar Hongarije, terwijl de rechtsche partijen steeds sterker haar ontstemming too nen over het ten hemel schreiend huishoudelijk wanbeheer van het waterhoofd Weenen door de Austro-marchisten. De Fransche socialisten, wier invloed op het kabinet-Boncour niet ge ring iSj eischen zelfs met het oog op de be weerde wapenzendingen van Italië door Oosten rijk naar Hongarije, dat alle reeds toegestane betalingen aan Italië zullen worden stopgezet en dat er een zeer scherpe druk op Weenen zal worden uitgeoefend. Volgens verdrag is de aaneensluiting van Oostenrijk bij Duitschland voor de eer ste twintig jaren uitgesloten. Dit feit geeft Frankrijk, eenig, haast ziekelijk bezorgd voor zijn, overigens door het allersterkste leger ter wereld beschermde veiligheid, in geenen deele rust Even zoo weinig als het maar rust kan vinden ten opzichte van zijn Oostelijke grenzen, hoewel deze door de volledige ontwapening van de Ryn- land-zöne toch schier meer dan redelijk in vei ligheid verkeeren. Ten opzichte van Oostenrijk zelf komt het ook maar niet tot rust. Integen deel, de mogelijkheid, dat Oostenrijk een rol, zi) het dan ook een zeer onvrijwillige, zou kunnen spelen in een mogelijk Balkan-conflict, doet alle wat verdoezelde zorgen weer opleven in oude nadrukkelijkheid. Sedert Frankrijk zien wil opwerpen als bemiddelaar tusschen Rome en Belgrado, ziet het immer nieuwe per spectieven in de eigenlijke beteekenis van Oos tenrijk. Het bovengenoemde Keulscbe Cen trumsorgaan weet zelfs te verzekeren, dat, trots alle dementi's van een plan, om Oostenrijk te neutraliseeren, het absoluut geen verwondering zou behoeven te verwekken, wanneer er weer een nieuw „constructief plan" zou opduiken ter stabiliseering der toestanden en verhoudingen op den Balkan. De politieke debatten, die da delijk werden vastgeknoopt aan het neutrali- seeringsplan, zijn reeds daarom buitengewoon belangwekkend, omdat zij aantoonen, dat Frankrijk in toenemende mate zich bewust wordt van de gevaren, die ontstaan zijn voor zich zelf en den wereldvrede tengevolge van zijn gegeven en in stand gehouden waarborg van den tegenwoordigen „status quo" op den vulkanischen Balkan. Woensdagmiddag is het drijfijs van den Rijn bij de Lorelei nabij Coblenz tot staan gekomen, zoodat zich daar een vaste ysbrug heeft ge vormd. De ysvlakte, welke den geheelen Ryn bedekt, strekt zich tot by Caub uit. Het ge- heele scheepvaartverkeer op den Rijn is ge stagneerd. De temperatuur is vooral in de hooge berg streken nog verder gedaald. De laagste tem peratuur was 12 graden beneden nul, genoteerd te Neuhaeusel in het Westerwald. Wegens ijsgang in alle kanalen tusschen Luik en Antwerpen moest het scheepvaartverkeer worden gestaakt, De buitengewoon hevige koude houdt ook in Italië aan. Te Triëst en Adelsberg werden tem peraturen geregistreerd van 9 en 14 graden beneden het vriespunt. De kustdienst en het tramwegverkeer in Istrië zyn grootendeels ge staakt. Te Milaan en Bologna sneeuwt het. Te Palermo zijn twee personen doodgevroren, van wie een oude vrouw. De temperatuurdaling in Joego-Slavië houdt aan. In Montenegro heeft het zelfs 23 graden gevroren. Ook de Donau is vol dryfys. Sinds drie dagen woeden in Bulgarije hevige sneeuwstormen, welke op alle spoorhjnen, waar de sneeuw tot 3 M. hoog ligt, hevige vertraging hebben veroorzaakt. Op vijf lijnen moest het verkeer geheel wor den gestaakt. Twee personentreinen moesten uit de sneeuw worden bevrijd. Het verkeer met Turküe kan slechts met groote moeite en urenlange vertragingen worden gaande gehou den. MILAAN, 25 Jan. (Reuter.) De fascistische bond van heiseigenaars te Genua heeft be sloten de huizen tegen de helft van den ge wonen prüs te verhuren aan alle jonge paartjes, die in 1933 trouwen. In de maand, dat er een baby komt in de familie, behoeft geen huur te worden betaald. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt in het noorden, later waar- schijnlijk toenemende bewolking, droog weer, strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. H Hoogste barometerstand 779.4 Breslau. Laagste barometerstand 751.3 Vardö. H Zon op 7.52, onder 4.33 Licht op 5.03 Eerste Kwartier 2 Februari. TOKIO, 25 Jan. (Eigen telegram) Naar uit welingelichte bron wordt gemeld, acht de Kabinetsraad Japans' uittrede uit den Vol kenbond in verband met den toestand in Mandsjoerüe onvermijdelijk. (United Press) TSJANGTJOEN, 25 Jan. (V. D.) vyi Chineezen die er van beschuldigd werden te hebben deelgenomen aan de voorbereiding van den aanslag op den Mandsjoerijschen Mi nister-President. werden ter dood veroordeeld en zyn hedenmorgen terecht gesteld. MOEKDEN. 25 Jan. (V.D.) Het Japan- sche oppercommando deelt mede, dat Japan- sche bombardementsvliegtuigen de spooriyn van Tsjingwangtau naar Peiping door midde; van bommen hebben vernield. Tsjingwangtau is daardoor geheel van het hoofdkwartier van maarschalk Tsjang Hsue Liang afgesneden. NANKING, 25 Jan. (Per telefoon). De be richten, als zou de Chineesche centrale regee ring directe onderhandelingen willen openen met Japan over de bijlegging van het conflict aangaande Mandsjoerije, Jehol en Sjanhai- kwan, zyn hier officieel tegengesproken. De Nankingregeering heeft Japan een nieuwe nota gezonden, waarin de Japanners voor de incidenten te Sjanhaikwan volkomen verant woordelijk worden gesteld. De nota eischt de terugtrekking der Japan- sche troepen uit de streken rondom Sjanhai kwan. Door de Engelsche marineautoriteiten te Sjanhaikwan wordt gepoogd een wapenstilstand tot stand te brengen tusschen de Chineezen er. Japanners te Sjanhaikwan, tot dusver ech ter zonder veel succes. (United Press) DRESDEN, 26 Jan. (V.D.). In den nacht op Donderdag is het tusschen politie en communis ten tot een hevige botsing gekomen. Een com munistische vergadering, waar de vroegere eer ste luitenant Fradrich zeer opruiende woor den sprak, werd door de politie ontbonden. Daar het bevel tot het verlaten van de zaal niet werd nagekomen, werd door de politie voor het podium een keten gevormd, om aldus de zaal te ontruimen, aanvankelijk zonder gebruik making van den gummistok. Op hetzelfde oogenblik zetten, vooral op de gaanderijen, spreekkoren in: „Wy bly'ven hier, zitten bly- yen," etc. Ook werd van de galerüen geworpen met bierglazen, aschbakken, stoelen, e.d. naar de agenten, die door eenige projectielen getrof fen werden. Ook in de zaal werd toen heftiger verzet gepleegd. Tegeiykertyd werd door bezoe kers der vergadering vanaf de galerij op de po litie met scherp geschoten. Uit noodweer moes ten de agenten toen ook gebruik maken van de WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter.) President Hoover heeft heden in het Witte Huis een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de alge- meene terugkeer tot den gouden standaard het eenige redmiddel is uit de huidige ontwrichting van de wereldeconomie. De omstandigheid, dat verschillende staten den gouden standaard hebben verlaten, heeft een sterke verhooging van den invoer van goed- koope buitenlandsche producten tengevolge ge had. Deze dumping brengt aan de Amerikaansche industrie en landbouw zoo groote schade toe, dat daartegen maatregelen getroffen moeten worden. Amerika kan zich weliswaar beschermen door verhooging der invoerrechten, doch dit zou slechts beteekenen, dat ook de Vereenigde Sta ten zouden deelnemen aan het rampspoedige dryven naar verhooging der douane-muren en naar contingenteeringen. De gevolgen hiervan zyn een verdere ver mindering van den omzet en een langzame dood van het economische leven. Slechts een onmiddeliyke terugkeer naar den gouden standaard kan de wereld van dezen economischen zelfmoord redden. De Europeesehe schuldenaar-staten, aldus verklaarde Hoover verder, stellen thans pogin gen in het werk om met Amerika onderhande lingen te openen, met het doel herziening van het oorlogsschulden-vraagstuk te verkrygen. Amerika verlangt als tegenprestatie, dat luist deze staten door stabiliseering der valuta by- dragen tot stabiliseering van den economischen toestand. Zou Europa afwijzend staan tegenover dezen eisch, dan zou 'n tarievenoorlog beginnen, welke de geheele wereld moet ruïneeren. President Hoover sloot zyn verklaring met de opmerking, dat de huidige toestand buitenge woon ernstig is. Hü hoopt vurig, dat Engeland en de overige landen met een gedeprecieerde valuta deze ver klaring ter harte zullen nemen. WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter.) Het Staats- departement deelde den Finschen gezant mede, dat vertegenwoordigers van Finland welkom zouden zijn, wanneer zy op dezelfde voorwaar den als Engeland over de schulden wenschen te onderhandelen. GENèVE, 25 Jan. De door den Volkenbonds raad tot voorbereiding van de te Londen te houden Crisisconferentie (Economische We reldconferentie) ingestelde organisatiecommis sie heeft in haar zitting van heden onder voor zitterschap van Sir John Simon besloten, af te zien van de onmiddellijke bijeenroeping der economische wereldconferentie en pas latei, en wel binnen drie maanden, het definitieve tyd- stip, waarop deze conferentie gehouden zal worden, te bepalen. Voorts werd op Fransch voorstel besloten den Volkenbondsraad voor te stellen, den Britschen minister-presi dent MacDonald te benoemen tot voorzitter der Conferentie. De Amerikaansche ambassadeur te Beriyn, Sackett, verzette zich tegen de onmiddellijke byeenroeping der conferentie op een vaststaand tydstip, terwyi de Duitsche vertegenwoordiger Posse juist op een zoo spoedig mogeiyke byeen roeping der conferentie aandrong. Ook van Engelsche zyde maakte men bezwaar tegen het terstond vaststellen van een datum voor de conferentie, blijkbaar omdat Engeland eerst een oplossing der schuldenkwestie wenscht Als maand, waarin de crisisconferentie ten slotte byeen zal komen, wordt Juli genoemd. WASHINGTON, 25 Jan. (Per telefoon.) De vooruitzichten voor de door president Roosevelt beraamde schuldenconferenties worden door den democratischen fractieleider in het Huis van Afgevaardigden Rainey zeer pessimistisch beoordeeld. Volgens zijn opvatting zouden deze conferenties noch tot schrapping, noch tot een verlaging van de schulden der Europeesehe lan den aan Amerika leiden. Het Amerikaansche volk is beslist afkeerig van een schrapping of vermindering dezer schulden. Toch hoopte Rainey, dat de schuldenconfe renties den weg zouden vrymaken voor de a.s. economische wereldconferentie, die als haar hoofdtaak moet beschouwen de verlaging der internationale tolmuren en handelsbelemmerin gen, opdat de Europeesehe landen in staat wor den gesteld, hun schulden aan Amerika te be talen. (United Press) vuurwapenen. Hierby vielen 9 dooden en voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld 11 gewonden. Omtrent de bloedige onlusten te Dresden en de botsingen tusschen politie en commu nisten wordt nog nader medegedeeld, dat reeds gistermiddag in de straten der stad een g oote activiteit der communisten viel waar te nemen. Van verschillende verzamelpunten in velschil lende deelen der stad trokken geordende troe pen naar den in de Johannstadt gelegen Boe- nischplatz, waar een anti-fascist sche betoo ging werd gehouden, waartoe het orgaan der communisten te Dresden, de „Arbeiterstimme", in de laatste dagen had opgeroepen. Terwyi de opmarsch en de demonstratie zelf zonder ernstige incidenten verliepen, ontston den direct daarna botsingen met de politie Een groot aantal commim'sten wilde in ge sloten formatie naar het Kegelhuis om aan de daar gehouden vergadering deel te nemen. Aangezien de communisten jn spreekkoo- ver boden leuzen riepen en verboden liederen zon gen, meende de begeleidende politie te moeten ingrijpen en werd de stoet ontbonden. Aange zien de communisten echter steeds weer op nieuw een stoet vormden maakte de politie tenslotte van den gummistok gebruik. Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat de directe aanleid'ng tot de on usten ia het Kegelhuis een uitdrukking van den spre ker Fraedrich was, die sprak van den strijd „tegen de nationaal-socia'istische móórdban- den". De communisten ontkennen dat van de galerij door hen op de politie is gemh'ten. De politie deelt mede, dat ?ich onder de doo den en zwaar gewonden geen politie-beambten bevinden. Het Dresdener dagblad der nationaal-socla- listen „Freihe'tkampf" schrijft, dat thans duldeiyk gebleken is, dat de regeeringen vau Rijk en landen werkeloos de act e der commu nisten aanzien, terwiil het in den wind slaan der nationaal-socialistische waarschuwingen zich thans wreekt. Er is slechts een middel cm den communisten baas te wo-den: onmid dellijk verbod van aUe commun's'ische verga deringen en onnudde'lijke ontbinding van alle communistische organisates. SJANGHAI, 25 Jan. (Reuter.) Onder leiding van Chineesche ingenieurs zyn in China dijken tot een gezameniyke lengte van 5000 K.M. aan gelegd, teneinde een overstrooming als in 1931, waarbij, zooals men zich zal herinneren, mil- lioenen menschen door verdrinken en hongers nood om het leven zijn gekomen, te voorkomen. De aarde, welke hiervoor is gebruikt, zou vol doende zijn om een dam van een meter hoog en een meter dik, viermaal rond de aarde op te werpen. Sir John Hope-Simpson, de directeur-gene raal van de Nationale Commissie tot leniging van den nood tengevolge van de overstrooming, heeft verklaard, dat zoowel het ingenieurswerk als de uitvoering uitsluitend is verricht door Chineezen. Het werk is in ongeveer een jaar tyd vol bracht. WARSCHAU, 25 Jan. (Reuter.) Het Poolsch telegraaf-agentschap spreekt officieel tegen het bericht van het officieuse Beriynsche Conti- agentschap, als zou te Genève een door een neef van oud-minister Zaleski verloren geheim do cument gevonden zyn, volgens hetwelk Polen zou streven naar het bezit van Oost-Pruisen en van Silezië tot aan den Oder. Ten eerste is de Poolsche ambtenaar Ladislas Zaleski geen bloedverwant van den bekenden oud-minister, tweedens verloor hy geen docu ment. Het agentschap noemt het bericht een leu gen, die deel uitmaakt van een stelselmatige actie van verdachtmaking. DUBLIN, 26 Jan. (V.D.) De verkiezingte- uitslagen, voorzoover die hedenmorgen vroeg bekend waren, toonen een biykens de persstem men der laatste dagen door de meeste bladen niet verwacht succes voor de party van minis ter-president De Valera. Het gedeeltelijk re sultaat, dat vanmorgen bekend was, geeft reeds 19 zetels voor De Valera, 7 zetels voor Cos- grave, de Onafhankelijken 4 zetels, de Arbei- dersparty 1 zetel en Centrum en Onafhanke- lyke Arbeiderspartij tot nog toe geen zetels. De meeste candidaten van de party van De Valera zyn in stemmental vooruit gegaan. De Valera zelf kreeg in zijn kiesdistrict Clare 18.666 stemmen tegen 12.504 stemmen by de Bij een botsing tusschen politie en communisten te Dresden zUn 9 personen gedood en 11 gewond. In één jaar zijn in China 5000 K.M. dijken aan gelegd. De communistische betooging te Berlijn rustig verloopen. Voorloopig geen inkrimping van de vaart op Indië. De loonsverlaging bij de Spoorwegen ook door „SL Raphael" aanvaard. Schema der Indische Begrooting voor 1934; verzwaring van den belastingdruk? Groote brand te Tilburg. Man, vrouw en kind in Amsterdam-West door gas verstikt. Een ontwerp tot wijziging der winkelsluitings wet, wat betreft de verkoopmogelijkheid op Zondag, zal binnenkort worden ingediend. vorige verkiezingen. De vice-president van den Ierschen Dail O'Kelly werd evens ls de Iersche minister van Financiën Lemass herkozen. De leider der oppositie, Cosgrave, he:ft in zijn kiesdistrict Cork een kleine meerderheid van ongeveer 2000 stemmen op den candidaat van de partij van De Valera. Te Dublin werden ongeveer 70.000 stemmen op de Republikeinen en 57.000 stemmen op de partij van Cosg.ave uitgebracht. Gisteren en vannacht werden gedurende de telling der uitgebrachte stemmen de stem- bureaux door militairen bewaakt. PARIJS, 26 Jan. (Reuter) De socialistische en de radicale kamerfractie hebben gister middag fractiezittingen gehouden om een be sluit te nemen nopens hun houding by de fi- nancieele kamerdebatten. De socialisten stel'en voor, dat de beide frac ties vóór elke belangryke stemming met elkaar contact zullen houden, welk voorstel aan het bestuur der partij ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De radicale fractie heeft zich in beginsel voor een eenheidsfront uitgesproken: in een gemeen schappelijke vergadering met de socialisten zal men trachten hieromtrent tot overeenstemming te komen. De legercommissie uit den senaat heeft zich gisteren beziggehouden met de bezuinigingen op de legerbegrooting. Zy nam een resolutie aan, waarin wordt gezegd, dat in den tyd van Juli 1932 tot Januari 1933 de legerbegrooting met meer dan een milliard francs is verlaagd, zon der dat tegelykertijd aan het parlement voor stellen tot reorganisatie zijn voorgelegd. Zoo lang dit niet is geschied, zal de commissie zich tegen de bezuinigingen verzetten. PARIJS, 26 Jan. (Reuter)Gistermiddag heeft de Fransche minister van Openbare Werken een uiteenzetting gegeven voor de Kamercom missie van Openbare Werken betreffende de maatregelen, welke moeten worden genomen teneinde het tekort der spoorwegmaatschap- pyen te dekken en de reorganisatie der spoor wegen te bewerkstelligen. Hy verklaarde hierby een tegenstander te zyn van een opzegging van de overeenkomst die in 1921 tusschen de spoorwegen en den Staat werd gesloten, daar de Staat dan gevaar zou loopen aan de spoorwegen een belangrijk bedrag ter dekking van het tekort van het „Fonds commun" te moeten betalen. De minister verklaarde echter een voorstan der te zijn van een aanvullende overeenkomst, waarby vooral rekening zou moeten worden ge houden met de concurrentie, welke de spoor wegen van het vervoer per automobiel onder vinden. De minister stelde "oor, de be'asting op de spoorwegkaartjes van 32 pet. by wyze van voor- loopigen maatregel te verlagen en de belasting op het automobielverkeer te verzwaren, alsmede een regeling van het verkeer te land. T. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 769 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1