Europeesche vraagstukken YEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Sven Hedin thans te Peking - v\ S Japan intrigeert De Valera wint nog steeds Het nieuws van heden Zware hotelbrand te Lippe OVERAL VOETANGELS EN KLEMMEN WËÈk M Arbeidsconflict bij Ford DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 VRIJDAG 27 JANUARI 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18288 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Ifalië's politiek op den voorgrond Nieuw soort oorlogsgas Nervositeit te Berlijn De regeering wacht op een besluit van het Seniorenconvent Het Weer EEN FELLE KOUDE HEERSCHT OVER GEHEEL EUROPA Oostenrijksche Kredit- anstalt Conflict tusschen regeering en Nationale Bank Van af Mei 1927 trok een groote expeditie onder bekwame lei ding door China Een tocht vol gevaren BISSCHOPPELIJKE BELANGSTELLING IK. m Gezicht op het stadje Elsterwerda in Saksen Mislukte onderhandelingen met invloedrijke Chineezen Roosevelt's plannen Groote kans, dat hij een absolute meerderheid in den nieuwen Dail verkrijgt Londen zeer ongerust Fabrieken in de V. S. voor onbe- paalden tijd gesloten Paramount in financi eele moeilijkheden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Na den opstand in Al war Engelsch ambtenaar voor regeling der belastingen Twaalf gasten wegens ernstige brandwonden naar het zieken huis overgebracht Het gebouw door het vuur vernield WEDMZe-4. I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Allerlei kwesties, in hoofdzaak spannende vraagstukken, beroeren weer het oude Europeesche werelddeel. In het gremium van den Raad der Volken te Genève is giste ren een uitspraak gevallen over het conflict tusschen Bolivia en Peru. Zooals wel niet anders kon, heeft de Raad zich gesteld aan de zijde van Bolivia, welk land zonder eenigen twijfel recht heeft op het dorp-stadje Leticia. Peru moet het oord met oen idyllischen naam ontruimen. De vraag is nu maar, of Peru niet het verheffende en opvoedende voorbeeld van Japan zal volgen. Dan is er het Engelsch-Per- zische petroleumgeschil. De vertegenwoordiger van Perzië heeft voorgesteld, om de behande ling van dit conflict op te dragen aan het Internationaal Hof van Justitie, wat Engeland niet aanstaat. De rapporteur Benesj, minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho- Slowakije vroeg eenige' dagen uitstel, om een beslissing te nemen. Achter de coulissen kan men dus nog koortsachtig aan het onderhan delen gaan. Het rapport van de commissie-Trip ter voorbereiding der Londensche economische en financieele wereld-conferentie is aan de ver schillende regeeringen toegezonden ter bestu deering als grondslag der discussie. Mogen deze het nier al te lang naast zich neerleggen. In de ontwapeningsconferentie is een verklaring van den Duitschen rijkskanselier, generaal von Schleicher, voorgelezen, waarin deze als condi tio sine qua non voor de deelname van Duitschland nu en in de toekomst de volle ge lijkgerechtigdheid van Duitschland opeischt. Een conventie, zoo luidt het in de verklaring, die daarmede geen rekening houdt, zal Duitsch land nooit onderteekenen. In Genève is dus werk aan den winkel. De werelddiplomatie staat er weer voor allerlei netelige kwesties, vol voetangels en klemmen. En dan is er nog het onhandelbare Japan.... Belgrado en Rome is ook een der branden de kwesties. Wij wezen er gisteren reeds op. Nu is ook Athene er bijgekomen. Men volgt in de Grieksche hoofdstad met opmerk zaamheid alle geruchten, die betrekking hebber, op de spanning tusschen Italië en Joego-Slavië en op de Italiaansche politiek in Albanië. Naar verluidt wil Koning Achmed Zogoe alle handelsverdragen opzeggen, in de toekomst nog alleen meest begunstigingstractaten afslui ten en in een nieuw handelsverdrag met Italië denkt hij den Italianen de grootste conces sies te doen. Dit is niet onaangenaam voor Griekenland. Hoogst onbehaaglijk is de stem ming van dit land tegenover Joego-Slavië, dat altijd nog niet heeft afgezien van aanspraken op Saloniki, niettegenstaande aan dit land aldaar een vrije zóne is toegestaan. In het jaar 1923 reeds heeft Athene intiemer voeling met Rome gezocht, vooral met het doel, om een tegenwicht te hebben voor de aanspraken van het land van Koning Alexander, den ge- kroonden dictator van Joego-Slavië. Aan de „Voss. Zeitung" wordt uit Athene gemeld, dat de Grieken, ingeval van een conflict tusschen Joego-Slavië en Italië, er echter geenszins aan denken, hun neutraliteit prijs te geven. De Grieksche openbare meening heeft in de laatste tientallen jaren zulke bittere ervaringen opge daan met de politiek van interventie, dat er voor haar geen sprake kan zijn van iets anders dan de meest nauwgezette terughouding. „Caveant consules" in Genève, roepen de bla den der Kleine Entente en der Pransche pers en ditmaal gaat het over de beweerde wapen leveringen aan Hongarije. Deze zaak is ook al een vraagstuk van belang geworden in het di plomatieke spel. De aanklacht der Kleine En tente tegen Oostenrijk en de nieuwe Fransch- Engelsche démarche in Weenen over deze zaak worden in de Parijsche pers ondersteund met zwaar polemisch geschut. Pertinax schrijft ech ter in de „Echo de Paris", dat Italië in Pa rijs en Londen reeds een krachtige tegenactie is begonnen. In Parijs heeft Italië laten ver klaren, dat het buitengewoon ontactisch is, om zooveel stof over dit geval te doen opjagen op het oogenblik, dat de nieuwe Fransche am bassadeur, de Jouvenel, pas in Rome is aange komen. De Fransche regeering moet daarop hebben geantwoord, dat zij niet tot eiken prijs de verzoening tusschen Rome en Parijs wil verwerven en dat een desavouèering der Kleine Entente in ieder geval tot de absolute onmo gelijkheden behoort. Men moet zelfs in Parijs er op gewezen hebben, dat Italië zich schul dig heeft gemaakt aan schending van artikel 10 LONDEN, 26 Jan. (V.D.) De „Dai'y Herald" meldt uit Marseile, dat F.ansche vliegers in de jungle van Indo-China een nieuw gas heb ben geprobeerd, het zoogenaamde ve lam- mingrgas, dat gedurende een periode van tien tot 48 uur algeheele lichamelijke verlamming veroorzaakt. Het gas kan met behulp van bommen uit vliegtuigen verspreid worden en sc'ijnt tot nog toe alleen maar tegen wilde dieren te zijn ge bruikt. In geval van oorlog kan bet echter evengóed tegen vijandelijke troepen of burgers worden gebruikt. van het Volkenbondspact, want door wapens te leveren aan Hongarije bedreigt het de territo riale integriteit en de politieke onafhankelijk heid van Joego-Slavië. In Londen moet de Italiaansche actie een veel gunstiger bodem heb ben gevonden, omdat Sir John Simon, de En- gelsche minister van Buitenlandsche Zaken, op komt voor „diplomatieke bijlegging" van het geval. Hy vreest namelijk, volgens Pertinax, dat anders eenige donkere achtergronden van de Ontwapeningsconferentie zouden kunnen wor den onthuld. De Europeesche kwesties hoopen zich op, zooals men ziet. En nu is hier nog gezwe gen van de oorlogsschulden-kwestie. De uitnoodiging van Amerika aan Engeland en Italië en andere landen, die betaald hebben, om over verdere regelingen te komen spreken, brengt ook dit vraagstuk weer in een nieuw stadium. Voorts is weer acuut geworden de nog altijd voortdurende spanning tusschen Engeland en Ierland en wel door den vermoedelijken uit slag van de Iersche verkiezingen. Wanneer niet alles bedriegt, wint tegen alle verwachting in De Valera. Men schijnt daar in Ierland nog op z'n middeleeuwsch te turven, want Dinsdag 11 was de stembusstrijd en nog is men niet klaar met de telling. Telegrammen uit Londen melden reeds echter, dat men daar ten zeerste vreest, dat De Valera de groote overwinnaar is. Men kan zich levendig voorstellen, dat de toch al onwrikbare houding van den Ierschen leider tegenover Engeland door een zegepraal gewoonweg vierkant onverzettelijk zal worden. Wat nieuwe spanning beteekent. En dan is er tenslotte nog hèt probleem, dat héél Europa aangaat: de werkloosheid, welk droevig en jammerlijk vraagstuk meer dan ooit acuut is geworden, nu het oude werelddeel over reusachtige oppervlakten verstard ligt in snij dende, ijzige kou. BERLIJN, 26 Jan. (W. B.) De geruchten om trent een nieuwe formatie van het kabinet worden steeds positiever. Het schijnt, dat Hitler niet meerhet kanselierschap in een eventueel nieuw kabinet eischt, doch bereid is zonder meer zitting te nemen in een nieuwe regeering. Men weet echter niet, of hier sprake is van een regeering-von Schleicher of van een geheel nieuw kabinet. Als leiders van een nieuw presidiaal-kabinet worden genoemd von Papen, Goering, Hugen- berg, Frick en von Stuelpnagel. De persdienst van de N.S.D.A.P. deelt mede. dat de hedenavond verspreide gèruchten over een tolereeren van het kabinet-von Schleicher door de nazi's absoluut onjuist zijn. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat Rijkskanselier von Schleicher eerst na de be slissing van het Senioren-convent, welke mor gen absoluut moet vallen, een onderhoud zal hebben met president Von Hindenburg, tenein de zijn houding te bepalen. Naar verluidt, zal von Schleicher dan ook voorstellen maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen, dat onlusten, zooals gisteren te Dresden, niet meer zullen plaats hebben. De „Völkische Beobachter" bericht, dat de N. S. D. A. P. in het seniorenconvent van den Rijksdag heeft verklaard, dat de partij geen nieuwe voorstellen wil indienen. De voornemens, om in den Rijksdag weder om de Winterhulp en de Noodverordening van Juli ter sprake te brengen, zijn voorloopig op geheven. aangezien de regeering verklaart, dat geen geld voorradig is, zoodat eventueele be sluiten toch niet uitgevoerd kunnen worden. De beslissing, of 4 Februari de Rijksdag zal worden ontbonden, ligt echter geheel bij den Rijkspresident. Wij weten niet, of deze dan eindelijk tot de overtuiging is gekomen, dat alleen Hitier redding kan brengen. Naar van Nat.-Soc. zijde wordt vernomen, heeft Goering, in opdracht van Hitier, een on derhoud gehad met Strasser. Misschien had dit onderhoud ten doel een onderhoud tusschen Hitier en Strasser voor te bereiden, doch dit is niet met zekerheid be kend. De Centrum-fractie van den Riiksdag heeft hedenmiddag den huidigen binnenlandsch-po- litieken toestand besproken. Men heeft echter geen resultaat bereikt. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer; strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Hoogste stand: 774.9 te Breslau. Laagste stand: 745.0 te Jan Mayen. Zon op 7.51, onder 4.35. Licht op 5.05. Eerste Kwartier 2 Februari. WEENEN, 26 Jan. (V.D.) Tusschen de Oos tenrijksche regeering en de Nationale Bank van Oostenrijk is het in aangelegenheden be treffende de Kreditanstalt tot een conflict ge komen. In de plenaire commissie van de Kre ditanstalt had de Nederlandsche directeur-gene raal van Hengel den vroegeren minister van financiën, Terestsjenko, voorgesteld als voorzitter van de nog te vormen buitenlandsche „Holding" Mij, die alle buitenlandsche activa der Kreditanstalt zal opnemen. Voor het voorstel-van Hengel stemden, bij één stem blanco, behalve de Fransche en En- gelsche vertegenwoordigers, ook de vertegen woordiger van de Nationale Bank en de ver tegenwoordiger van de giro-centrale der Oos tenrijksche vakvereenigingen. Tegen stemde alleen de vertegenwoordiger der Oostenrijksche regeering. De bekende Zweedsche ontdekkingsreiziger tn China en Tibet, Sven Hedin, is dezer dagen in Peking aangekomen, waar binnenkort ook de leiders van de onderafdeelingen der expedi tie, n.l. Hoerner, Rohlin, Bexell, Norin en Am- bolt, die op groote afstanden van elkaar hebben gereisd, worden verwacht. Daar de concessie der Chineesche autoriteiten in Mei 1933 af loopt, zullen thans besprekingen moeten worden gevoerd over de ontbinding van de expeditie, die begonnen is in Mei 1927. Van alle leidets zijn goede berich ten ontvangen behalve van dr Ambolt, die eind November van het vorig jaar in Peking terug had moeten zijn, en van wien men se dert langen tijd niets vernomen heeft. Begin 1932 hebben de geoloog Norin en dr. Ambo't, die astronoom en cartograaf is, samen gewerkt, doch later zijn zij uiteengegaan, en terwijl Norin een tocht ondernomen heeft van Jarkand via het massief van de Karakoroem naar Kasjmir, is dr. Ambolt van Termilik naar het Oosten getrokken, teneinde het noordelijk deel van Tibet te verkennen en uit te komen in de stad Toengwang in de provincie Kansoe. In Zweden heeft men de hoop nog niet ver loren, dat dr. Ambolt veilig en wel terecht zal komen en men denkt daarbij aan de groote moeilijkheden, welke zooveel andere leden der expeditie op hun gevaarvolle tochten hebben ondervonden. Het kamp van Dr. Bexell is bijvoorbeeld door bandieten overvallen, die hem van al zijn in strumenten beroofden. Een geheelen winter heeft men geen bericht gehad van de groep Hoerner, waardoor groote ongerustheid is ontstaan. Verleden jaar heeft dr. Norin alle dieren van zijn karavaan alsmede wapêns en bagage ver loren. Dr. Ambolt, die sedert 4 jaar deel uitmaakt Sven Hedin f Mim„ v y, i i:V 'N .7>' Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. J. H- G. Jansen en Mgr. J. D. J. Aengenent alsmede Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het bisdom Haarlem en dr G. van Noort, deken van Amsterdam, bij de vertooning van de eerste film van de Eido- phoon-Maatschappij Das Meer ruft" in het 2'uschinJcski-theater te Amsterdam. V'. v, 'V* s6- ''V van de expeditie Sven Hedin, is een grondig kenner van de toestanden in Centraal-Azië en daar zijn uitrusting en kaarten uitstekend zijn. wordt de moge'ijkheid dat hij verdwaald is, bijna uitgesloten geacht. Wel zijn de moeilijkheden in Tibet door de hevige koude en de vaak voorkomende sneeuw stormen grooter geworden en wellicht zijn ver schillende dieren bezweken, waardoor ongetwij feld op een aanzienlijke vertraging gerekend moet worden. Inmiddels begint Sven Hedin te Peking zijn onderhandelingen met de Chineesche autoritei ten, die o.a. de kwestie zullen betreffen van het vervoer naar Zweden der door de expeditie ver zamelde voorwerpen. Hoewel het werk in China binnenkort wordt gestaakt en de expeditie ontbonden, blijft er nog een zware taak over, die verscheidene jaren in bes'ag zal nemen, t.w. de rangschikking en catalogiseering der verzamelde voorwerpen. PEKING, 26 Jan. (Eigen bericht.) Na de be zetting van Sjanhaikwan zouden, volgens be richten uit Chineesche bron. de Japanners ge tracht hebben in Noord-China ten Zuiden van den Grooten Muur een separatistische beweging te ensceneeren, om met Peking als cena-um een soort bufferstaat tusschen het door Nan king beheerschte China en Mandsjoerije op te richten. In de eerste plaats had men zeker ver wacht, dat Tsjang Hsue Liang zich tegenover de Japanners toegeeflijk zou hebben getoond. Deze hoop werd de bodem ingeslagen, daar Tsjang met alle kracht tegen de Japanners m Jehol optrad. Daarna zouden de Japanners met den vroe geren president Tuantsijui, die in Tientsin woont, Hanfutsjoe, den goeverneur der provin cie Sjantoeng, die het vorig jaar kwestie met de Chineesche centrale regeering gehad heeft, en Yen Si Sjau, die twee jaar geleden in Sjan- si is afgezet, in verbinding zijn getreden, om deze drie mannen, die in Noord-China ofer een sterken aanhang beschikken, tot een opstand tegen Tsjang Hsue Liang en tot afval van ae centrale regeering te bewegen. De onderhande lingen, die met Tuantsijui te Tientsin in het geheim gevoerd zouden zijn, moeten tamelijk gunstig zijn verloopen, want een paar dagen geleden werd door het Japansche gezantschap te Peking verklaard, dat de vooruitzichten op nieuwe vijandelijkheden er zeer goed voorston den. Naar echter uit kringen, die nauwe relaties met Tsjang Hsue Liang onderhouden, gemeld wordt, zijn de onderhandelingen volkomen mis lukt. Als een bewijs hiervoor wordt aangevoerd, dat Tuantsijui naar Nanking is vertrokken Te Nanking zal Tuantsijui met Tsjang Kai-Sjek over de tegen de Japanners te nemen maatrege len beraadslagen. Intusschen is Tsjang Hsue Liang, die ook in Nanking vertoefde, weer naar Peking vertrokken. Van Japansche zijde wordt nu ontkend, dat met Tuantsijui onderhandelingen zijn gevoerd. De Japansche gezant te Peking verklaart, dat men sinds het begin der tegenwoordige crisis met Tuantsijui in het geheel geen voeling meer heeft gehouden. De Japanners zouden in het geheel niet de bedoeling hebben, zich met de interne aangelegenheden van China te be moeien, om op deze wijze hun program in Mandsjoerije uit te voeren. (United Press) NEW YORK, 26 Jan. (Reuter.) Volgens een interview met een van de raadslieden van Roo sevelt staan op diens program de rationalisatie van de inter-gouvernementeele schulden, ver laging van de rente, gebaseerd op de capaciteit van den schuldenaar om in koopwaar en gel den te betalen, hierbij rekening houdend met den goud-voorraad. Ook hoopt hij den handel op het buitenland te rationaliseeren, vooral ten aanzien van de toltarieven, en vermoedelijk zal hij pogen met Rusland in contact te komen. DUBLIN, 27 Jan. (VJD.). De stand van de Iersche verkiezingen, voor zoover die heden morgen bekend was, toonde nog steeds een stemmenwinst voor De Valera, die tot nog toe vijf zetels wint, terwijl de partij van Cos- grave zes zetels heeft verloren en de Arbeiders partij één. De uitslag luidt: De Valera 53 zetels; Arbeiders Partij 6 zetels; Cosgrave 34 zetels; Onafhankelijken 8; Middenpartij 7; Onafhan kelijke Arbeiders Partij 1 zetel. De Republikeinsche Fianna Fail-partij van De Valera heeft groote kans, de absolute meer derheid in den nieuwen Dail te krijgen. Hiermee heeft het Iersche kiezerscorps zich uitgesproken voor de scherpe politiek, die De Valera den laatsten tijd heeft gevoerd voor de absolute onafhankelijkheid van het Britsche Rijk. Indien De Valera zijn voorsprong handhaaft, heeft hij waarschijnlijk den steun van de Arbeiders Partij, die hü tot nog toe gehad heeft, niet meer noodig, waardoor zijn positie aanzien lijk versterkt wordt. De reeds bekend geworden uitslagen van de verkiezingen in Ierland wekken te Londen groote ongerustheid, aangezien men algemeen rekende op een overwinnng van Cosgrave en het er allen schijn van heeft, naar men thans hier ook inziet, dat het resultaat der verkiezingen een succes zal beteekenen voor de Valera. Met groote ongerustheid wacht men dan ook het definitieve resultaat af. Reeds hoopt men niet meer op een nederlaag van de Fianna Fail, maar spreekt nog slechts den wensch uit, dat de Valera niet een onafhankelijke meerder heid zal bereiken, welke hem een al te groote vrijheid van handelen zou geven. DETROIT, 26 Jan. (Reuter.) De Ford Motor Cy. deelt mede, dat haar fabrieken in de Ver- eenigde Staten voor onbepaalden t|jd zullen worden gesloten. In deze fabrieken zijn in to taal 100.000 man werkzaam. Dit besluit is klaar blijkelijk een gevolg van het feit, dat onlangs 6000 arbeiders in de carrosseriefabrieken het werk hebben neergelegd. Nader wordt gemeld, dat de fabrieken thans door de politie bewaakt worden. Er hebben zich geen wanordelijkheden voorgedaan, doch er trokken demonstranten door de straten, die de werkwilligen van de carrosseriefabrieken dwon gen zich bij de beweging aan te sluiten. Namens de Ford-fabrieken wordt verklaard, dat men niet in staat is het werk voort te zetten zonder de 6000 arbeiders, die wegens loonsverlaging het werk hebben neergelegd. De voorloopige uitslagen van de verkiezingen in Ierland zijn in het voordeel van De Valera. Geen kabinetscrisis te Parijs? Chéron doet water bjj den wijn. Nervositeit te Berlijn. Von Schleicher wacht het Seniorenconvent af. Minister Araki wil de Japansche vloot even sterk maken als de Russische. Nederlandsch schip in nood op den Rijn bij Coblenz. Voorschotten op de subsidies aan werkloozen- kassen door minister Ruys toegezegd. Dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk benoemd tot burgemeester van Zwolle. Ernstige verkeersbelemmering door Ijsgang; de groote rivieren liggen dicht. Ameland geïsoleerd. Eervol ontslag verleend aan dr. H. Berger als buitengewoon hoogleeraar te Utrecht. De Posterijen in 1932. De Brussebche Zesdaagsche gewonnen door het koppel PijnenburgSchön, deze beschuldigd wordt, dat zij insolvent is. Nader wordt geseind: De Paramount heeft toegegeven, dat haar vlottende middelen on voldoende zijn om aan haar loopende verplich tingen te voldoen. Het federale hof heeft hierop twee curators benoemd. NEW-YORK, 27 Jan. (Reuter). Door drie crediteuren is bij het gerechtshof alhier een verzoek ingediend tot faillietverklaring der Paramount Publix filmmaatschappij, waarbij NEW-DELHI, 26 Jan. (Reuter.) De Maha- radja van Alwar heeft den onderkoning voor Britsch-Indië, Lord Willingdon, verzocht een Engelsch ambtenaar te willen benoemen tot minister voor de inkomsten, die aan het hoofd der belastingen zal komen te staan, tenen ae een regeling te treffen voor de districten in Al- war. waar de heerschende ontevredenheid on langs tot een opstand onder de Meo's heeft geleid. Lord Willingdon zal dit verzoek inwilligen en een tweede verzoek van den Maharadja, om een bekwaam Engelsch politle-officier tot hoofd inspecteur van politie in Alwar te benoemen, in overweging nemen. De opstand onder de Meo's is grootendeels bedoeld geweest als protest tegen de wijze van belastingheffing en de benoeming van een En gelsch ambtenaar kan ongetwijfeld tot een verbetering leiden. DETMOLD (Lippe), 27 Januari (W3.) In het hotel-restaurant „Zur Traube", waarin ook een cabaret is gevestigd, brak in den vroe gen morgen brand uit, welke in korten tijd een zeer ernstig karakter aannam. De slapende gasten vonden nauwelijks tijd zich in veiligheid te brengen en moesten toe zien, dat hun kleeding en bagage een prooi der vlammen werd. In totaal bevonden zich vijftien menschen in het gebouw, van wie 12 met min of meer ernstige brandwonden naar het zieken huis werden vervoerd. Een vrouw is onderweg gestorven, een tweede vrouw ligt op sterven. Het hotel is tot op den grond toe afgebrand. Het blusschingswerk ging ten gevolge van de strenge vorst met groote moeilijkheden gepaard. De oorzaak van den brand is nog onopgehel derd, doch men neemt vrijwel als zeker aan, dat deze gezocht moet worden in oververhitting van een kachel. Ir1 l'v t vin imiiinni» Hoogste stand op Vrijdag 1 uur tun.: 766 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1