Op de gladde ijzers Stadsnieuws !OOden vóór U BEURS VAN AMSTERDAM GRIEP! Haarlem, 27 Jan. Wisselkoersen VRIJDAG 27 JANUARI Het ijs rondom Haarlem IJsver. „Haarlem en Omstreken" DE VORST De vuurpotten op straat Door het ijs gezakt Om den Anton Bey nesbeker Hardrijderij „de Landbouw" Wedstrijd voor werkloozen Wedstrijden te Overveen IJsongevallen Ringwed strijd en te Bennebroek IJsclub Lisse Te Noordwijkerhout Hardrijden te Monnikendam HAARL. VOETBALBOND Zondag wedstrijden De roode haan kraait weer Op de Kager plassen Wedstryden te Warmond Te Vijfhuizen Bovenhuis uitgebrand In de Kleine Houtstraat De oorzaak De schade Witte tanden: Chlorodont KLEINE THERESIASTICHTING Tehuis voor onverzorgde zuigelingen HULDIGING JUBILARISSEN In den R.K. Volksbond Huldiging jubilarissen Bestrijdt de eenig op de wereld MUL gjjir EM. PASTOOR F. N. VAN ZUTPHEN f G. HULSEBOSCH Tachtig jaar f» N.V.Woninginrichting J. CHRISTIAANS STROOMDRAAD GEBROKEN Op de lijn HaarlemLeiden Aanbesteding Spreekuur Lezing prof. mr. De Vries AGENDA 28 Januari Gunning Personalia BURGERLIJKE -STAND VRIJDAG 27 JANUARI 1933 J8 m De af deeling Usbond deelt heden mede: Tochten: Naar Amsterdam berijdbaar. Naar Leiden of de Kaag heden niet berijdbaar. Naar Spaamdam: Delft en Jan Gijzenvaart berijd baar; Noorder Spaarne zeer voorzichtig, bij de Reiniging afstappen. Spaamdam naar Liebrug mooi. Alkmaarder Meer berijdbaar. HoornEdam goed. Hoorn Purmerend goed. AmsterdamMarken Zaterdag open. Naar de firma Weber ons meldt, heeft het hedennacht 12 uur plm. 15 graden en heden morgen 9 uur plm. 9 graden gevroren. De plaatsen, waar vuurpotten worden ge plaatst, zijn Stationsplein, Groote Markt, Plein, Soendaplein en Amsterdamsche Poort. De 7-jarige C. Goedhart, Waldeck Pyrmont- straat 54, is door het ijs van de Leidschevaart gezakt. Met een reddingshaak is hij op het droge gebracht. De haak, diï blijkbaar niet tegen dezen last bestand was, brak af. De jongen is loopende naar zijn woning ge bracht. De uitslagen van de tweede ronde ijshockey om den Anton Beynesbeker luiden: Kennemer Lyceum-Gymnasium 20; Middelbaar Techni sche School-R. K. Lyceum 40. Woensdag hielden afnemers en personeel van de N.V. Melkinrichting „De Landbouw" onder linge wedstrijden om geldprijzen. Er waren 34 deelnemers: 1ste prijs Paul Wil- lemsen; 2e prijs J. Kors; 3e prijs C. Visser; 4e prijs H. Dekker; Troostprijzen: 1ste prijs Gerard Willemsen; 2e prijs Jan Jansen; 3e prijs B. Brouwer; 4e prijs H. v. d. Zwet. De Ned. Arbeiders Sportbond organiseert op Zaterdag, 28 Januari as. des middags om* één uur een schaatsenwedstrijd op den Kloppersin gel voor werkloozen, waaraan prijzen verbon den rijn. IJs en weder dienende zullen er op Zondag middag om 2 uur op de westelijke baan van 't Brouwerskolkje verschillende kinderwedstrij den gehouden worden voor kinderen van 8—16 jaar van leden van den R. K. Volksbond en voor leden van de R. K. Sportvereeniging Her cules. De wedstrijden gaan uit van „Hercules" en van de afd. Overveen van den R. K. Volks bond. Op de ijsbaan op de Van Merlenvaart te Heemstede kwam mej M. zoodanig met schaats- rijden te vallen, dat rij haar pols brak. Na door dr. L te zijn verbonden, is zij naar haar woning vervoerd. Op het ijs aan de Vrijheidsdreef te Heem stede kreeg mej. O. bij het schaatsenrijden een gekneusden enkel. Na te zijn verbonden kon zij per politiemotor naar haar woning worden ver voerd. Mej. A. v. d. P.. wonende aan den Vijfhuizer- weg, werd terwijl ze aan het schaatsenrijden was op de Fortgracht te Vijfhuizen door een anderen schaatsenrijder met een schaats in haar been geraakt, waardoor ze een diepe wonde opliep. Nadat ze ter plaatse door de wijkzuster voorloopig was verbonden, is zij voor verde be handeling naar den dokter te Hoofddorp ge bracht. Men verzoekt ons er de aandacht op te ves tigen, dat de deelneming aan den ringwed- strtjd op het ijs te Bennebroek voor ieder open staat, dus niet alleen voor de leden van de ijs- vereeniging. Vanwege de IJsclub „Lisse" werd onder be gunstiging van helder winterweer een hardrij derij gehouden voor leden van de Lissche IJs club om geldprijzen op de mooie ijsbaan aan den Grachtweg. Niet minder dan 30 deelnemers ver schenen aan den start. Na een mooien span- nenden wedstrijd was de uitslag als volgt: Jan v. Diest le prijs 10.Nic. Mens 2e prijs 7.50; Henk v. Diest 3e prijs 5— en Bert us Elfering 3e prijs 250. Er was veel be langstelling. er nog in zijn. Ook zal het ijs slecht te berijden zijn wegens de scnotsen. De ijsclub „Nieuwe brug" heeft haar banen geopend op het Liegat, en beschikt over mooi ijs. Deze club organiseert nu ook wedstrijden. De Vijfhuizenaars stellen zich nog tevreden op de Fortgracht, waar het nog niet zoo slecht' is, daar men goed ijs heeft en voor een groot ge deelte uit den wind kan rijden. IJsclub „De Nieuwe Brug" te Vijfhuizen, hield Donderdag hardrijderij voor leden. lste prijs J. Oordhuis. 2ds prijs H. Willemse. 3e prijs H. Witteman. Troostprijs J. Willemse. Zaterdag hadrijderij voor jongens tot 15 jaar. Aanmelden op de baan. Donderdag werd op den Binnendijk onder groote belangstelling een hardrijderij voor da mes gehouden, uitgeschreven door Olympia's IJsvereeniging. De uitslag was als volgt: 1. Mej. KleinVis- koper, 2. T. Kroonen. 3. W. Verbeek, 4- Z Klein Td. 5. Mej. Bijl. 6. Mej. Sta van UierViskoper. 7 Mej. Poolman. Door de ijsvereeniging „Olympia" is Donder dag de baan MonnikendamMarken uitgezet. Reeds velen maakten dezen tocht. De H. V. B. verzoekt ons mede te deelen, dat de wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast zijn. Voor de tweede maal hield de Noordwyker- houtsche ijsclub een hardrijderij op schaatsen, ditmaal vo<5r jongens van 1215. De uitslag was: le prijs Adr. v. d. Burg Pz.; 2e prijs Adr. van Zeist; 3e prijs Jo. Jansen; 4e prijs P. Duivenvoorde Nz. De vier hoofdprijzen bedroegen 2.50; 2.—; 1.50 en 1.—. Verder waren er eenige troost prijzen. Door eenige werkloozen is op de Guldemonds- vaart een mooie baan gemaakt, zoodat deze tot aan de Leidsche Vaart goed berijdbaar is. De Kagermeren zijn thans geheel te berijden, doch men dient nauwkeurig te letten op de vaar geul welke echter voldoende is afgezet. Bij de boerderij de Eenzaamheid is een slop zoodat men daar, vooral voor de liefhebbers uit Leiden, overgezet kan worden. Maandag 30 Januari zullen op'de banen van de Warmondsche IJsclub groote nationale wed strijden worden gehouden op de korte baan. De wedstrijden beginnen te twee uur. Was er Dinsdagmorgen nog een schip door de Ringvaart gevaren, daarna lag de scheepvaart geheel stil. zoodat men kan zeggen dat het ka naal dicht is. Maar van betrouwbaarheid is geen sprake door de vele en groote wakken, die De tijd van branden is weer aangebroken. Donderdagavond heeft de Kleine Houtstraat haar beurt gehad. Eenige voorbijgangers ont dekten om ongeveer acht uur dat in het per ceel No. 83 een felle brand heerschte en wel op de bovenverdieping. In het huis is een sla gerij gevestigd, die om 7 uur reeds gesloten wordt, terwijl het bovenhuis onbewoond is. Wel hadden er des middags, zooals uit het onderzoek door de politie kwam vast te staan twee mannen, een timmerman en een schilder, gewerkt, die om ongeveer 5 en 6 uur hun dag taak hadden beëindigd en naar huis waren gegaan. Daar het huis „opgeknapt" werd (of liever zou worden), lag op de bovenverdieping en den zolder veel hout en ander brandbaar ma teriaal, waardoor het huis binnen korten tijd in lichter-laaie stond. De voorbijgangers, die het vuur ontdekt had den. maakten oogenblikkelijk alarm en sloegen, daar niemand opendeed, de deur in. Ook de brandweer werd gewaarschuwd, die spoedig met twee motorspuiten en de groote Magyrusladder arriveerde. Deze ladder werd uitgeschoven en met acht stralen op de waterleiding was de brand na ruim een uur gebluscht. De hevige N. O. wind blies de vlammen zeer hoog op, zoodat zelfs ernstig gevaar ontstond voor de tegenover- en omliggende perceelen. De Kleine Houtstraat is daar smal en de bebouwing zeer dicht, waarom de comman dant. de heer C. J. v. d. Broek het dan ook geraden achtte de perceelen, welke het meest gevaar liepen, te ontruimen. Het perceel no. 84 moesten de bewoners ver laten, omdat daar het gevaar het hevigst was. De kinderen dezer bewoners werden overge bracht naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waar hun moeder reeds verbleef. Alhoewel de brandweer groote massa's wa ter in het vuur wierp, kon zij toch niet ver hinderen, dat het bovenhuis geheel uitbrandde en het dak instortte. De brandweer werd zeer gehandicapt door de koude en de vorst, die het bluschwater deed bevriezen. De jassen van de brandwachts wa ren met ijs bedekt, evenals het straatgedeelte voor het brandende huis. Door zand te strooien wist de Gem. Reinigingsdienst echter ongeluk ken te voorkomen. Om ongeveer half tien was de brandweer het vuur meester en konden de bewoners weer in hun woningen terugkeeren. De slagerij kreeg alleen groote waterschade. De politie zorgde ervoor, dat de zeer vele belangstellenden op een behoorlijken afstand van het blusschingswerk bleven. Eenige autoriteiten, o.a. wethouder W. J. B. van Liemt en de Commissaris van Politie, de heer J. Tenckinck troffen wij op het terrein van den brand aan. Het officieele politierapport vermeldt van de zen brand: Donderdagavond omstreeks 8 uur werd brand gemeld in perceel Kleine Houtstraat 83. Hierin is gevestigd de slagerij van J. Israël. Het be nedengedeelte wordt door den slager alleen ge bruikt. Toen deze om zeven uur het perceel verliet was er nog niets bijzonders te bemerken. De bovenverdieping, die sinds' 14 dagen on bewoond is, had juist voor ongeveer 500 herstellingen ondergaan in opdracht van den eigenaar die te Antwerpen woont. Tevens zou die bovenwoning geschilderd worden. Hiermede had een schildersknecht reeds een begin gemaakt. Onder rijn werk had hij sigaret ten gerookt, waarvan hij de eindjes in het per ceel had weggeworpen. Daarom moet aange nomen worden, dat hierin de oorzaak van den brand schuilt. De bovenverdieping brandde geheel uit. Het vuur is door de brandweer met zes stralen op de waterleiding gebluscht. De commissaris van politie was aanwezig. Door het bluschwater werd de straat glad, zoodat de politie aanvankelijk zelf en later de gemeentereiniging zand moest laten strooien. De brandweer was circa negen uur met haar werk gereed. - Bij een bezoek hedenmorgen aan het ver brande huis bleek wel, hoé hevig de brand ge woed had. Van het geheele interieur was zoo goed als niets meer over. Zwartgeblakerde mu ren, halfvergane latten en houtwerk en een dak, dat dezen naam eigenlijk niet meer dra gen mag. Het aardige trapgeveltje, dat prachtig Bisteren ontmoette ik een kennis (De man zijn naam is Overleg). Hij sprak: „Wat wordt bij jullie druk gereden! Zeg Hoenderdos, je geeft de kolen toch niet weg! V Meen, beste Overleg, 't zit daarin. De menschen worden eind'lijk wijs, 5e letten nu op kwaliteit Cn plaats van op den prijs! harmonieerde met de omgeving, is nog het meest gespaard. De ramen en kozijnen zijn echter bijna geheel verdwenen. De brandweer is nog eenigen tijd na de blussching op het ter rein van den brand gebleven, omdat er zeer groot gevaar bestaat, dat de gevel voorover zou vallen. De slagerij is er nog betrekkelijk goed afgekomen. Het bluschwater sijpelt door het merkwaardig goed intact gebleven plafond heen. De betegelde wanden kunnen echter wel tegen een waterstraaltje. Groote plassen lagen op den vloer. De slager, de heer I., vertelde ons, dat hij Donderdagavond om ongeveer 7 uur zijn win kel, tevens woonhuis, had verlaten om in een in de nabijheid gelegen café een kop koffie te drinken. Een brandende kachel of iets derge lijks was in zijn huis niet aanwezig, terwijl hij ook niets had waargenomen, dat op een begin van brand wees. Toen hij weer terugkeerde, stond het boven huis reeds in brand! Het spreekt vanzelf, dat hij zeer onder den indruk van het gebeurde was. Hij is wel te gen brand- en waterschade, maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Van de omliggende huizen was alleen van het precies tegenover het verbrande perceel ge legen huis een ruit op de eerste verdieping ge sprongen. De brandhitte is echter wel zeer groot geweest, terwijl de bewoners ook danig in angst gezeten hebben! Dit heerlijk liefdewerk van zoo groot belang voor katholiek Haarlem, is gevestigd in de Bloemhofstraat no. I, telefoon 11671. Tot dit adres wende zich dus een ieder die opname voor zulk een kleine wenscht. De kindertjes vinden hun mooi en goed verzorgd tehuis, zij het dan ook tijdelijk, in de Kamperlaan no. 4. Deze voor Haarlem zoo noodzakelijke en prachtige stich ting heeft sinds hare oprichting zeer vele ou ders geholpen en aan honderden kleine kin dertjes tijdelijk en geestelijk voordeel gebracht. Dit zoo schoon liefdewerk verdient van geheel katholiek Haarlem volle waardeering en krach- tigen steun. H. C. J. SONDAAL pr. Voor dat de huldigingsvergadering een aan vang nam, werd eerst een korte bestuursraads- vergadëring gehouden, welke wérd gepresideerd door den heer J. Ph. H. Castricum. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer W. Th. Vermeulen, waarin deze bedankte als lid van de commissie van werk- loosheidbestrijding, wegens verandering van werkkring. In zijn plaats zal een ander be noemd worden. Definitief werd besloten den cursus van Pater Dr. Beaufort te doen doorgaan. Begin Mei zal een centrale raadsvergadering ""den gehouden; eventueele voorstellen voor deze vergadering moeten vóór 20 Februari zijn ingediend. Ingekomen was een schrijven van het comité van actie van vrienden der H. O. V. tot steun en instandhouding der H. O. V. De voor zitter stelde voor bij wijze van sympathie betuiging een bedrag van 25.beschikbaar te stellen, omdat de H. O. V. moet beschouwd worden als een niet te missen cultureel belang van Haarlem. Verder werd besloten, als de H. O. V. een bloemendag organiseert, de volle medewerking daaraan te verleenen. Besproken werd het vraagstuk van de jeug dige werkloozen. Door kapelaan v. d. Lugt is een cursus opgericht, waar de jeugdige werkloozen onderricht krijgen o.a. in godsdienst, lezen, schrijven, taal, boekhouden en zoo mogelijk ook vakonderricht. Deze cursus is thans uitge breid over nog 5 parochies. De praeses der St. Jozefgezellen vroeg nu een subsidie van den R. K. Volksbond. Rector Timp, als voorzitter van den dekenalen Jeugdraad, gaf een uitgebreide toelichting over deze cursussen. Besloten werd, voorloopig 50.subsidie toe te kennen. Hiermede was deze bestuursver gadering geëindigd en werden de jubilarissen mei hun daipes binnengeleid. De voorzitter heette hen van harte welkom en huldigde hen voor hun verdiensten en waar deering, voor het groote belang, dat zij altijd gediend hebben, gij, heer Telman, aldus spr. als oudste van het bestuur, zijt in de dagen van terreur trouw gebleven aan uw metaalbe werkersorganisatie. Gij zijt jaren lang voorzitter geweest van de sympathieke vereeniging „De Liefdebeurs" en nu 12 jaar van het Hoofd bestuur. Gij vriend Leeuw, secretaris van het hoofdbestuur, oud-voorzitter van het overheids personeel „St. Paulus", bestuurslid van „St. Caecilia", hebt ook 12 Yt jaar lang het hoofd bestuur gediend. Laten wij eendrachtig blijven en de eenheid bewaren in de politiek en het sociale leven. Hartelijk dankte spr. ook de vrouwen van de jubilarissen voor haar medewerking. Hij overhandigde den dames ieder een bouquet. De jubilarissen mochten als blijk van waardee ring een cadeau in ontvangst nemen: de heer Telman een bureaustoel en de heer Leeuw een pendule. Beide jubilarissen spraken een hartelijk dank woord. Rector Timp wenschte ook beiden geluk. Een geluk is het voor een ander te mogen werken. Gij hebt gewerkt, aldus spr., als arbei der voor arbeiders. Gij hebt ook gewerkt voor God. Blijft werken voor God. Gij hebt het niet gedaan voor geld, ook niet voor roem, gij hebt het gedaan voor het geluk voor anderen. Spr. hoopte, dat zij nog lang zullen mogen blijven werken. Ook de vrouwen van de jubilarissen hebben het zoo begrepen, en hü bracht haar daar dank voor. Moge Gods zegen in overvloed uw deel zijn, zoo besloot hij. De heer A. Angenent, secretaris van het Cen traal Bestuur, bracht dank en hulde namens hèt Centraal Bestuur aan de jubilarissen voor hun jarenlangen arbeid van sociaal werk. Hierna droeg de heer P. Dekker een ge dicht voor, speciaal voor de jubilaressen opge steld, waarin hun arbeid geschetst werd. De heer H. E. Everard sprak als voorzitter K. S. A. een krachtig en pittig woord, dat in sloeg. Men bleef hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen onder vroolijke muziek. Overal staat U bloot aan het besmettingsgevaar. Op straten en pleinen, in de tram, in de bioscoop, enz., overal loert deze geesel der menschheid op U. Houdt daarom, voornamelijk in tijden van verhoogd griepgevaar, steeds de onovertroffen Aspirin-tabletten bij de hand, om bij de eerste kenteeke- nen van een griepinfectie dit uitstekend middel te kunnen gebruiken, hetwelk het iichaam op uitnemende wijze ondersteunt in den strijd tegen de binnengedrongen ziekteverwekkers, de koorts doet verdwijnen en daarmede verdere gevaren voorkomt. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord BAYER" staat. Prijs 70 ets. Donderdagavond is in zijn woning aan den Zijlweg te Overveen, ten gevolge van een be roerte in den ouderdom van 81 jaar overleden de zeereerw. heer Franciscus Nicolaas van Zut- phen. De overledene werd geboren 6 December 1851 te Berkel, priester gewijd 15 Augustus 1876, kapelaan te Den Haag (St. Jozef) 22 Septem ber 1876, te Amsterdam (H. Catharina) 26 Juni 1877, te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart) 24 Februari 1890, dan pastoor te Wormer, 14 Juni 1892, en te Pijnacker 29 September 1906. Hij werd op 8 September 1917 eervol ontslagen en woonde daarna als rustend pastoor te Ouder kerk a. d. Amstel en te Overveen. De Metten zullen Zondagavond 7 uur in de parochiekerk te Overveen gehouden worden, de Lauden Maandagmorgen om half 10, waarna om 10 uur de plechtige Uitvaart. De begrafenis zal plaats hebben te half één op het R. K. kerkhof te Wormer. kochten reeds onze bekende massief eiken Haard- of Rookfauteuils met patent VEERENDE losse kussens. Profiteert ook gij van deze NIEUWE VINDING. Voorkomt plat-worden! Zit beter! Geheel compleet 13.50 Alleen! Westergracht 79, Tel. 13292 en Julianapark 60, eind Cronjéstraat bij Soendapl. Tel. 13661 stuur der parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne. Jarenlang was hij prefect der Derde Orde in de Paterskerk. En wel zeer ken merkend voor het godsdienstig leven in zijn huisgezin is, dat hij het genoegen en de groote eer geniet, dat twee zijner zoons zich aan den Dienst des Heeren hebben gewijd, een als Jezuiet en een in de Orde van St. Franciscus, terwijl een dochter in het klooster trad bij de zusters Franciscanessen van Heijthuizen. Zoo ooit, dan mag hier dus worden gezegd, dat de heer Hulsebosch, nu hij den patriarchalen leeftijd heeft bereikt, met vreugde op de af gelegde levensbaan mag terugzien Wij hebben menigmaal gewezen op de oude garde, waarvan zoovelen in een moeilijken tijd een stut en hulp zijn geweest voor de katho lieken en met trots hebben wy deze pioniers dan ten voorbeeld gesteld aan de jongeren. De heer Hulsebosch is niet alleen een van hen, maar hij heeft een zeer belangrijk aandeel genomen in het moeilijke werk, dat door hen is verricht. Wy zyn er zeker van, dat dit door de katho lieke Haarlemmers niet zal worden vergeten en dat velen hem daarvan morgen het bewijs zul len geven. Hedenmorgen te 6 uur is een draad gebroken van het electrisch net op den spoorweg Rotter damHaarlem. De breuk geschiedde iiaby het station Haarlem. De treinen op het traject Rot terdamHaarlemAmsterdam werden over bet gedeelte, waarover de draad gebroken was, op een zijspoor geleid en konden vervolgens aan den anderen kant van het station Haarlem weer op de iyn-Amsterdam gebracht worden. De treinen kregen vrij groote vertraging, voor sommige treinen zelfs een half uur. Omstreeks half 9 was het geheele verkeer weer in orde. Hedenmorgen werd, vanwege den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, in het bureel Zylweg 24, alhier aanbesteed het onderhoud van de Rykszee- en havenwerken op Urk, gedurende 1933. Raming f 7700. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste in schrijver was Bakker en Geizen, te Urk, voor f 5960. Voorts werd hedenmorgen ook door den eerst- aanwezend-ingenieur in de voormalige infante- rie-kazeme aan den Koudenhom, alhier aanbe steed: Het maken van oevervoorzieningen op mili taire werken, te en nabij Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Raming f 2860. Ingekomen waren 21 biljetten. Laagste in- schrijver was G. W. Palderman, Spaamdam, voor f 2474. Wethouder W. J. B. van Liemt zal in plaats van Maandag, Dinsdag a.s. zy'n spreekuur hou den om half 12. Wethouder Mr. J. Gerritsz zal ook Dinsdag in plaats van Maandag te spreken zyn. Een bekend en verdienstelijk Haarlemmer, de heer G. Hulsebosch, wordt morgen, 28 Januari, tachtig jaar. De heer Hulsebosch is geboren in Haarlem, waar hy zijn opleiding ontving en in de latere aren van zyn leven een bloeiend aanemers- bedryf beheerde. Hy was een gezien vakman en tal van groote bouwwerken werden aan zijn hoe de toevertrouwd. Zoo zal tot in lengte van jaren zyn naam verbonden blijven aan den bouw der kathedrale kerk aan de Leidschevaart, waarvan hij als aannemer de uitvoerder was. Het zoo te recht bewonderde vakkundige werk van dit mo nument herinnert aan de mooiste voortbreng selen der middeleeuwsche gilden en de heer Hul sebosch heeft daar groote eer mee ingelegd. Verder werden aan hem toevertrouwd, om slechts enkele zijner werken te noemen, de bouw van het complex scholen aan de Koningstraat, de St. Bavoschool aan de Westergracht, de R.K. kerk te Monnikendam, het eerste complex woningen van den R.K. Volksbond, zeer veel huizen, villa's en winkelzaken in Haarlem en omgeving en als laatste, doch zeker niet minste werk, Huize Duinrust te Overveen, waarvan hij met den heer Rijnierse, tevens bouwmeester was. Maar niet alleen als bouwer van kerken is hy werkzaam geweest, hy heeft ook een ruim aan deel genomen in den opbouw van het katho lieke sociale leven in Haarlem. En zyn ver diensten op dit gebied zyn ook zeker niet ge ring. Toen de R.K. Volksbond afdeeling Haarlem, in wording was en met zeer veel moeiiykhedén te kampen had, vooral tengevolge van het voor oordeel van werkgevers, kon de jeugdige bond steeds rekenen op den krachtigen steun van den heer Hulsebosch, zelf een voornaam patroon. In dien tyd konden ook patroons nog lid zijn van R.K. Volksbond en zoo was hy voorzitter van de R-K. Timmerliedenvereeniging. Hy was het ook, die met anderen, waaronder wij met eere den oud-voorzitter van de afdeeling Haarlem van den R,k. Volksbond, den heer C. A. M. van Dam noemen, de oprichting van een teekenschool ter sprake bracht voor de jonge vaklieden. Dat initiatief werd een flinke daad en er groeide de teekenschool „St. Jozef' uit, die velen een steun is geworden op het moeiiyke levenspad. De heer Hulsebosch werd er de eerste voorzitter van en bleef dat vele jaren. Hy was in dien tyd ook bestuurslid van den RE. Volksbond. Was de moreele steun, dien hy alzoo aan de opkomende katholieke vakbeweging gal, aanmoediging dus van een der grootste aanne mersfirma's in Haarlem, van zeer groot belang, ook door zyn daadwerkeiyken steun in den moeiiyken stryd voor een behooriyken loon- standaard in de bouwbedryven, heeft de nu tachtigjarige den Bond zeer aan zich verplicht, toen hij by den bouw der St. Bavo het mini mumloon stelde boven het door de vakvereeni- gingen vastgestelde. Hy toonde zich in alles een man van de daad. Langen tyd is hy lid geweest van het kerkbe Voor de afdeeling Haarlem van „Mercurius" hield Woensdag j.l. prof. mr. C. W. de Vries een lezing met als onderwerp: „Arbeid en Arbeids verhoudingen onder het Fascisme". Spreker begon met mede te deelen, dat het in Italië ten tijde, dat het fascisme begon op te komen, een politieke chaos was. Naar zijn meening had het fascisme reeds direct kans van slagen door het feit, dat het een combina tie is van syndicalisme en absolutisme. Men vraagt zich wel eens af, of de re gee- ringsvorm in Italië niet geregeld in stryd komt met de grondwet. Dit is niet het geval, daar men in Italië niet de grondwet kent als by ons, waar het niet zoo eenvoudig is, wijzigingen aan te brengen: in Italië heeft men wel een grondwet, doch het is ten allen tyde. mogehjk aanvullende wetten te maken, welke eveneens bindend zijn. Hierna behandelde spreker de plaats, die de vakorganisaties in het regeeringssteisel inne men. Indien van een bepaalde groep van werk gevers en werknemers minstens een tiende ge deelte besluit tot het oprichten van een orga nisatie, zoo zijn de besluiten, welke deze orga nisatie in verband met het betreffende bedrijf neemt, absoluut bindend voor alle belangheb benden, bij dit bedrijf al of niet georganiseerd. Het gevolg hiervan is dus, dat practisch gespro ken alle bedryven volgens een pollectieve ar beidsovereenkomst werken. Voor de verkiezing van het parlement hebben Gebouw „St. Bavo" Bestuur Spaarkas „St. Nicolaas", kwart over 8 Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur. St. Jósephgezellenvereeniging Revue R.K. Vrouwenbond, kWart voor 8. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette: „Zu jeden kommt einmal das Glück", 8 uur. Qroote Kerk Orgelbespeling door George Robert, 3—4 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Ned.-Indisch Tooneel: „De dokter beveelt," 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variét', 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Gèopénd van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs vóór Vrouwen cn Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. deze organisaties het recht een zeker aantal candidaten aan te wijzen. De verkiezing van het parlement geschiedt in drie phasen, nml. voorstellen, aanwyzen en goedkeuren. De goedkeuring geschiedt door de stemgerechtig de inwoners van het rijk. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid ge steld waren tot het stellen van vragen, waar van een ruim gebruik gemaakt werd, sloot de voorzitter deze zeer interessante by eenkomst Het bouwen van vijf en tachtig woningen, een kantoortje en elf bergplaatsen met bybehoo- rende tuinmuren, muren, benoodigde erfaf- scheidingen, grondaanvullingen, enz. op een terrein gelegen ten Zuid-Oosten van de Kana riestraat te HaarlemNoord, waarvan de open bare aanbesteding heeft plaats gehad op 29 December, is door B. en W. gegund aan M. Hoogervorst te 's-Hertogenbosch voor 165.993. In de te Amsterdam gehouden vergadering van den Ned. R- K. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten, en fruit is "de voor zitter der "afdeeling Haarlem, de heer J. G. van Kessel, tot bondsvoorzitter gekozen. I Ondertrouwd. 26 Jan.: W. Fortgens en L. O. F. Veis; J. E. Vonkenberg en J. H. van der Molen; C L. van Langevêld en L. S. L. Heke laar; L. A. Quist en H. P. de Zwart. Getrouwd. 2(6 Jan.: J. Michels en A. G. E. Fontauban. Geboren. 24 Jan.: A. Th. Willemsevan der Zwan, d. 25 Jan.: H. J. VernoutGross, d; M. G. KensenBogaart, z; M. E. Stammeyerde Graaff, z. en d.; G. M. PotLagewey, d. 26 Jan.: G. J. Hulseggevan der Putte, z. Overleden. 24 Jan.: H. J. Smalt, 51 j., de Wit- straat. 25 Jan.: W. A„ 2 mhd., z. V. G. A. van Vliet, Santpoorterstraat; J. J. Vernnoy, 32 j„ Jansstraat; D. L. HellegersBrian, 77 j., Brou wersvaart; J. Stolk, 48 j., Kamperlaan. VRIJDAG, 27 Jan. Vorige koersen Londen 8.45 8.43 Berlijn 59.184 59.70 Parijs 9-71H 9.71* Brusse: 34.53 34.55 Zwitserland 48.16J£ 48-10 Weenen - Kopenhagen 42.50 42.624 Stockholm 46.00 46.00 Oslo 43.30 43.25 New York (cable) 2.48% 2 4?% Rome 12.7414 12.7214 prr.. 7.3214 7.3714 Madrid 20.70 20.40 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 iVi Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 N Ind 1926 AB Banken Vorige koersen 1024 10244 WH I0i 9514 Indische Bank Cert. Handel-M Industrieën Calvé Delft Ale Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Klicb Accoustlek Ned Ford Industr. Buitenland Anaconda Steel O S O 8 Lea tl Intern NI Mijnbouw Alg. Exploratie Redlane Lebong Petroleuro Gaboe* Kon olie Perlak 58 57 X 5544 554 6814 67 11214 1124 t6H 66 32 31 1944 20 1324 13044 2<& 2*. 118 118 814 74 1614 1514 94 314 3« 84 8X 1444 144 128 127 98 97 18 15444 1524 84 83 5 5 6 IH Vorige koer :f> Shell Union OU 54 Rubber A'dam Rubber 6254 614 Bandar Ju» Dell Batavia Rubber 254 <5* t-'CU DtttttVW auuMMu- O. Ojt' Serbadjadl fg* Sllau V l Q O Allied Intercontin. Rubber 31 22 14 32 22 IX Scheepvaart Java Ch Japan 3u ju Holl Amerika Litn 31! 34 Dito Gem Eigend. yi 17 Kon. Ned Stoomb57 564 Scheepvaart-Unie Suiker R. V. A. Jav Cultuur N 1 S O Poerworèdjo Vorstenlanden Actions Idem 174 17344 107 108 71 72 38h 37 25.00 25.50 Tabak Del! Batavia {flxt Oude Dell Oostkust Senembab 18 140 18 140 Spoorwegen Union Pacific y 2% Wabasb Erie „j. Kansas City South. South. 5X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2