Felle brand te Tilburg Nederland onder de koudegolf Zoekt gij betrouwbaar I FI'YTY'IO FDODTA fwF Plaats dan een „Omroeper1 Personeel J V7ïVlL.r v/lvIri\IL Een voorlooper van den luchtoorlog voor 75.000 gezinnen. VRIJDAG 27 JANUARI 1933 EEN HERINNERING AAN 1870 Hoe legerberichten laat aankwamen te De reis van de „Ville d'Orleans" Een serie mislukkingen De mond als spaarpot Zijn straf overleefd Weet U al, Roosevelt houdt van zuurkool Wintersport in Spanje De toovertafel VOOR TARWE-TELERS Wat is 1/3 van het bouwland? MINERAALWATERBRANCHE BEDREIGD Katholieke Illustratie BOEKBESPREKING X&v®!SSft Zoolang de luchtvaart bekend is, heeft zij ook een rol gespeeld In den oorlog. Dit blijkt o.a. reeds uit het thans vergeten feit, dat er in den Fransch-Duitschen oorlog gebruik is gemaakt van luchtballons het eenige toen bekende vervoermiddel der lucht. Wij zullen zien, hoe op 24 November 1870, toen Parijs reeds lang omsingeld was door de Duit- sche troepen, te middernacht van de Gare au Nord een ballon opsteeg om contact te zoeken met de provincie, waar hulptroepen waren ge mobiliseerd, welke op hetzelfde tijdstip in actie moesten zijn als de troepen binnen de hoofd stad. Nadat op 23 September van dat jaar een eer ste poging tot opstijgen door Duruof was ge lukt, hadden Eugène Godard, Yon de Dartois in de Gare d'Orleans en de Gare du Nord twee ateliers ingericht voor het vervaardigen van luchtballons, die brieven uit de belegerde stad vervoerden en postduiven mee terugbrachten, «oodat ook daarmee berichten konden worden Verzonden. Men deed In dien tijd ook al aan luchtfoto's «n Dagron legde zich toe op de door hem ont wikkelde microfotografie met het doel, om kleine automatische fototoestelletjes aan de ipostduiven te kunnen binden. Zoover kwam het «niet; wel werden er fototoestellen geïnstalleerd Sn de ballons „Niepce" en „Daguerre", die ech ter evenals de „Galilée" bij hun daling in han- «len van de Duitschers vielen. Dagron kon nog intijds met zijn kostbare (fototoestellen ontsnappen en Tours bereiken, «lat toen de zetel der Regeering was. De drie opeenvolgende mislukkingen veroorzaakten ech ter een paniekstemming onder de leiders van «ien luchtdienst. Bovendien deed het gerucht de ronde, dat Krupp een kanon had vervaardigd, waarmee de ballons konden worden afgescho ten. Men besloot daarom, alleen 's nachts op te «tijgen, hoewel de meerendeels onervaren bal- Sonvaarders daardoor aan allerlei gevaren wer den blootgesteld. Zoo kwam de „Général Ul- «ich", die 18 November opsteeg, den volgenden «norgen op nog geen 30 KM. afstand van Parijs «eer, hoewel de inzittenden meenden, reeds fangs het Duitsche front gepasseerd te zijn. Nog hadden de leidende autoriteiten hun les, «U. hoog vliegen bij dag, niet geleerd. Toen dan «ok Generaal Ducrot kans zag om een door- kraak van de belegeringstroepen te forceeren to de richting van Fontainebleau, besloot men Weer 's nachts een ballon te laten opstijgen om een bevel tot gelijktijdigen aanval te brengen aan de legers in de provincie, welker hulp on misbaar was voor het welslagen van het plan. Zoo stegen dus de marine-officier Rolier en de burger Bezier tegen middernacht van den 24sten November 1870 op met de „Ville d'Or leans". Ze hadden vier mailzakken bij zich met een totaal gewicht van 250 K.G. en vier post duiven. Zij ondervonden het tegengestelde van de reis, die de „Général TJlrich" had gemaakt. Ter wijl zij den indruk kregen, dat zij zeer lang zaam voortzweefden. werden zij in werkelijk heid door een snellen wind voortgedreven. Bij zonsopgang bemerkten zij eerst, dat zij niet boven Frankrijk, maar boven de zee vlogen, wat voor hen een zekere dood beteekende. Er heerschte een mist, die steeds dichter werd; bovendien zette er zich ijs op den ballon af, zoo dat zij lager moesten gaan vliegen. Eindelijk was het geheel onmogelijk geworden, den ballon zwevende te houden; zij zonken neerin de golven, naar zij meenden, doch er wachtte hun opnieuw een verrassing, ditmaal een aange name. Zij zagen uit den mist een besneeuwden bergtop met een dennenbosch te voorschijn ko men. De ballon kwam neer op een sneeuwveld, zij sprongen er op hetzelfde oogenblik uit, en door het verlies van hun gewicht steeg de bal lon weer op en zweefde verder. Later bleek zij 100 KM. verder naar het Noorden te zijn neer gekomen. De beide luchtreizigers bevonden zich te Liftjild, op 1300 K.M. afstand van Parijs, de grootste afstand, die tot dusverre door de lucht was afgelegd. Eerst 28 jaar later werd dit record gebroken door Maurice Mallet met Graaf Cas tillon de Saint-Victor, die van Parijs naar het Zweedsche plaatsje Vestervik vlogen. Rolier en Bezier gingen te voet verder en na meer dan twaalf uur onafgebroken te hebben geloopen door de sneeuw, vonden zij den volgenden dag een houthakkershut. Zij waren gered en reisaen per slede verder naar Christiania, waar hun een zeer hartelijke ontvangst ten deel viel voor hun prestatie. Intusschen kreeg het leger van de Loire niet het lang verwachte bevel tot den aanval. Gam- betta zond een postduif naar Parijs met het bericht: „Zendt coüte que coüte bericht met een luchtballon". Op 30 November werd de „Jacquard" afge zonden met den marinier Prince als pilcot, doch weer in den nacht, waardoor de piloot in het Kanaal verdronk en het bevel opnieuw het teger niet bereikte. Tegelijk met de „Jacquard" vertrok de „Jules Favre n", die hetzelfde lot tegemoet was gegaan, als de inzittenden niet door een toeval erin waren geslaagd, te landen op „Belle-isle-en-Mer". Het was een onzachte landing, juist 0p het geboortehuis van Gene raal Frochu, den militairen gouverneur van Pa rijs. Halfdood kwamen Martin en Ducauroy eruit, maar ook hun berichten kwamen te laat en het leger van de Loire leed, zooals bekend, een verpletterende nederlaaf. (Nadruk verboden.) In Japan, het land van de rijzende zon, heeft tegenwoordig niet enkel do morgenstond goud in den mond, maar ook de Japanners zelve. Nu de yen tengevolge van de enorme oorlogsuit gaven voor den strijd in Mandsjoerije aan chro nisch geworden vallende ziekte lijdt, is het goud bijzonder begeerenswaardig geworden voor de spaarzame Japanners. En zoo zijn er thans vele geelgezichten, die hun heele vermogen in den vorm van zware gouden kronen in den mond met zich meedragen. Een overdreven vertrou wen in de bankiers en htm safeloketten schij nen de Japanners niet te koesteren. Maar ook speelt de ijdelheid hierbij een rol van beteeke- nis. Ook de eenvoudige Japanners vinden het buitengewoon deftig staan zooveel mogelijk gouden tanden te bezitten. Zij laten er zelfs hun gezonde kiezen voor uittrekken om ze door gouden te kunnen laten vervangen. Misschien meenen zij daardoor „ebenbürtig" te worden aan hun groote concurrenten, de Yankees, die zoo gaarne en zoo opzichtig mogelijk ,smi!en" om het goud in hun gebit te laten blinken. De economische crisis, welke Japan* in hevige mate teistert, dwingt echter ook vele Japanners zoowel van de noodzakelijke als van de zuiver luxueuse gouden kronen in het gebit te schei den, zoodat men met recht kan zeggen, dat ae crisis hen duchtig aan den tand voelt of hen de tanden uitbreekt. Onlangs arresteerde de politie te Tokio een jongen werklooze, die zijn laatste gouden kies te koop aanbood, wegens het uitoefenen van straatventen zonder vergun ning. Men spreekt in Japan niet meer van „zijn laatste oortje", maar van „zijn laatste tandje" versnoepen. Het verschijnen van het êerste tandje is in Japan nog een huiselijk feest, maar het ver dwijnen van het laatste is een tragedie, welke zich afspeelt reeds lang nadat alle huiselijkheid tengevolge van den nood der tijden te loor is gegaan. Niet enkel de grijsaards, maar ook de jongelingen worden in Japan langzaam aan tandeloos, maar ai vallen er ook steeds meer Japanschen monden In, in de internationale politiek blijft Japans mond nog steeds een van de allergrootste. (United Press) De gevangenis-autoriteiten te Tallinn (Est land) bevinden zich voor een moeilijk pro bleem. Een ter dood veroordeelde heeft zijn terecht stelling overleefd en een tweede executie is volgens de wet niet mogelijk. De man was wegens moord ter dood veroor deeld en werd voor de keus gesteld, den dood door den strop of door een kogel te ontvangen. Hij wees echter beide methoden van de hand en verlangde vergiftigd te worden. Dit werd toegestaan, de gevangenisdokter maakte een sterken gifdrank voor hem klaar, doch de man werd wel ernstig ziek, maar stierf niet en herstelde geheel, dank zij zijn krachtig gesteL dat men onlangs „bevroren groenten" op de markt bracht, die door een bijzonder snel be vriezingsproces geconserveerd waren, en dat deze in de helft van den tijd, welken versche groenten noodig hebben, kunnen gaar gekookt worden? dat men in een ziekenhuis in St. Louis een reuzenmagr.eet van anderhalve ton gebruikt om metaalsplinters uit het menschelijk lichaam te verwijderen? dat in vele landen het vuur der spoorweg locomotieven dag en nacht gestookt wordt, om dat sterke temperatuurswisselingen nadeelig voor de ketels zijn gebleken? (United Press) Na zijn verkiezing tot President is voor Roosevelt de vraag omtrent de verhuizing naar het Witte Huis acuut geworden. Veler, van zün aanhangers hebben hem als bewijs van vereering allerlei geschenken naar zijn tegen woordige residentie Albany gezonden. Onder deze cadeaux bevinden zich heele schare kal koenen, kippen en zelfs een ezeltje De architec ten van het Witte Huis hebben niet op zooveel inwoning gerekend. Roosevelt heeft dan ook verklaard, dat hij slechts een enkel dier mee naar Woshington nemen zal: zijn trouwe Schot- schen hond Meggs. Verder heeft de nieuwe President besloten twee der hem gezonden ge schenken, waarvoor hij bijzonder dankbaar is. uit Albany mee te nemen; een vaatje zuur kool, dat een burger uit Chicago hem schonx en een miniatuur motorbootje, dat een gevangene in zijn vrijen tijd vervaardigde. Het is een knap stukje werk, dat heel wat arbeid gevergd heeft en het draagt het opschrift: „Vergeef mij". MADRID, Januari. Een buitengewoon sterke sneeuwval heeft dit jaar in Spanje de winter sport tot een even onverwachte als groote ont wikkeling gebracht. Aan alle toeristen ter we reld is Spanje op de eerste plaats als een zonneland bekend; wat echter niet wegneemt, dat de hoogste toppen der Sierra Nevada in Andalusië bijna voortdurend met sneeuw be dekt zijn. Op nauwelijks een uur afstand van Madrid, in het Guad&rrama-gebergte, had men, even als overigens in de Pyreneeën, sinds jaar en dag alle wintersporten kunnen beoefenen mits het Spaansche volk daarvoor eenige belangstelling had gehad. Eerst in de laatste jaren zijn de Spanjaar den begonnen om zich met wintersport bezig te houden. Voornamelijk in Spanje woonachtige Duitschers waren het, die met ski's gewapend de bergen introkken, aanvankelijk tot de niet geringe verbazing der bevolking. Langzaamaan vond dit voorbeeld bij tal van sportvrienden navolging, en al kan men nog niet zeggen, dat de wintersporten in Spanje algemeen beoefend worden, de vrienden van sneeuw en ijs worden toch steeds talrijker. Gewoonlijk is er voldoende goede sneeuw van December tot einde April. (United Press) In 1 crimineel museum te Weenen staat een heel eenvoudige schrijftafel, waaraan de be zoeker absoluut niets criminalistisch kan ont dekken. Een klein bordje met zwarten rand verklaart: „Schrijftafel van politieprefect Schober". De bezoeker kan niet anders dan den Spartaanschen eenvoud van den overleden politieprefect waardeeren, want het meubel ziet er ouderwetsch en allerarmoedigst uit. Deze schrijftafel heeft haar eigen geschie denis. Men beweert, dat iedereen die haar tot werktafel neemt, onfeilbaar politieprefect wordt. Het ontbreekt natuurlijk niet aan voor beelden, die dit wondere feit bewijzen kunnen. Het historisch precedent schiep niemand min der dan de groote Oostenrijksche volks-drama- ticus Ludwig Anzengruber. De jonge Anzen- gruber had alle mogelijke ambachten en be roepen uitgeoefend, maar zonder ergens zijn geluk te vinden. Achtereenvolgens was hij boekhandelaar, journalist, tooneelspeler, toen hij door bemiddeling van een zwager de be trekking van secretaris bij de politiedirectie kreeg. Nu begon zijn geluk: al spoedig behaal den zijn eerste stukken, die hij stiekem onder zijn bureautijd geschreven en in zijn dienstlade opgeborgen had, op het tooneel der Weenschf voorsteden de grootste triomfen. Hij begon aan de schrijftafel te wennen. Het duurde niet lang of de jonge secretaris werd juist aan dezelfde schrijftafel politieprefect van Weenen. Al zijn opvolgers hebben zonder uitzondering aan dezelfde tafel gewerkt. Zelfs toen het bu reau van het bouwvallig huis aan het Petri- plein naar het nieuwe politiebureau aan den Ring verplaatst werd, moest het wondermeubei mee naar de nieuwe omgeving, ofschoon An zengruber reeds in zijn werk gestoord werd door het kloppen der houtwormen. Maar hoe ouder de tafel werd, hoe vaster men aan haar tooverkracht ge'.oofde. De laatste, die zich aan deze schrijftafel omhoog werkte, was de politie prefect Schober, die als kleine beambte begon. Maar Schober heeft de geheiligde traditie van deze schrijftafel verbroken. Hij heeft haar n.l. nog gebruikt, toen hij zijn hooge positie reeds bereikt had, en dat hebben velen van zijn ondergeschikten hem niet kunnen vergeven. In een wijs besluit heeft Schober toen bepaald, dat na zijn dood de schrijftafel naar het cri mineel museum gebracht moest worden. De gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland verzoeken ons opne ming van het volgende: Zooals de tarwetelers reeds weten, mag in 1933 niet meer dan 1/3 van hun bouwland met tarwe beteeld zijn. Wijkt men hiervan af, dan wordt men geheel van levering via de tarwe- organisatie uitgesloten. In de praktijk zal nog wel eens een misverstand kunnen rijzen hoe deze beperking voor elk bijzonder geval moet worden opgevat. Zoo zal iemand met 2 bedrij ven zich de vraag stellen, of hij op het eene bedrijf misschien meer dan 1/3 van zijn bouw land met tarwe mag bezaaien, als hij op het andere bedrijf maar zorgt minder dan 1/3 ervan te hebben. Dit mag in 't algemeen niet. Dit is alleen na toestemming geoorloofd en toe stemming kan alleen worden gegeven door de tarwe-organisaties. Deze hebben het volgende standpunt ingenomen: „Twee of meer boerderijen of stukken land worden als regel als één bedrijf beschouwd, wan neer de dagelijksche regeling der werkzaam heden in één hand is en het beslag als één geheel wordt gebruikt". Voor het overige kan naar ons de tarwe- organisaties voor N.-H. en Z.-H. melden als leidraad worden genomen het artikel in het Hollandsch Landbouw Blad van 5 Januari jJ. „Wat is 1/3 van het Bouwland?", welk artikel wij hieronder laten volgen. Dit neemt niet weg, dat iedere teler die niet zeker is van z'n zaak, verstandig zal doen zich tot zijn districtsbestuur wenden. In dit artikel worden eenige vragen behan- leld, die zich bij vereeniging van meerdere be- 'Irijven in een hand kunnen voordoen. De teeltbeperking dient in alle opzichten te goeder trouw te worden uitgevoerd. Geen gauwigheidjes, geen kromme redeneeringen en ,eder bedrijf, dat tot heden als een zelfstan dig bedrijf was aan te merken, dient dat te ilijven en niet te worden uitgebreid met per- ceelen of heele bedrijven om te probeeren langs lien weg te ontkomen aan het zaaien van groot /erlies brengende gewassen. Het is jammer, dat de teeltbeperking er ge komen is en vooral dat daarbij elk gewest en leder bedrijf, al of niet geëigend voor tarwebouw, over een kam wordt geschoren. Wij nebben ons zoolang de regeling niet gewijzigd wordt, daarbij echter neer te leggen. De steun, welke wij door deze wet ontvangen, legt ons een verplichting op. En deze verplichting is goede trouw bij de uitvoering en volle medewerking, ook al gaat het niet altijd precies zoo als men zelf wel zou wenschen. In aansluiting bij de op 20 Januari te 'sGra- venhage gehouden vergadering werd Donder dag te Utrecht een algemeene vergadering ge houden, waartoe uit het geheele land een dui zendtal belanghebbenden bij bron- en mine raalwater waren bijeengeroepen. Nadat de voorzitter der commissie van actie een uiteenzetting had gegeven van de hache lijke situatie, waarin de betrokken bedrijven door de voorgestelde belasting zouden komen, terwijl daarnaast de schatkist eerder na- dan voordeel zou hebben, werd besloten aan den Minister van Financiën telegrafisch om een audiëntie te verzoeken. Bovendien zal een adres terzake aan de Re geering worden gericht. 67ste jaargang No. 17 „Visschen onder het ijs, een koud en nat karwei" is de eerste zeer interessante foto serie, die we in dit nummer aantreffen. Daar naast staan nog „Rusland naar Siberië", „Ken ners op schaatsen", „Vleeschetende planten en „Kinderen rennen en vliegen", alle met beel dende platen goed toegelicht. Een vervoig- novelle verhaalt „Het geheim van Sosoff'e le ven", door Neré Valk, terwijl Patrick Corne- lissen „Het offer van Li Wang" brengt en Kees van Woensel een „Dictaphoon-romance" uit werkt. „De Witte Raaf" bevat tusschen veel ernst en luim „De Hellevaart van Godeslas" door Willem ten Berge, „De nuchtere zakenman" door Wil van Gerven en „Herinneringen aan mijn Echtgenoot" door madame Curie. MUN EIGEN TUINTJE", Serie „Spelende Leeren", uitgegeven door de Kruisvaarders van St. Jan, Rijs wijk. Op het eerste gezicht ziet dit boekje met versjes van Marijke Povel en gekleurde tee Ke ningen van Pleuntje er wel aantrekkelijk uit. De versjes, die als kindergebedjes bedoeld zijn, pakken echter niet overal den juisten toon, terwijl ook de maat hier en daar te wenschen overlaat. Over de teekeningen zün wij iets beter te spreken. PARIJS IN DE KOUDE. De fonteinen in de nabijheid van het Petit Palais in de Fransche hoofdstad zijn in ijsklompen veranderd. DE BURGEMEESTER VAN ZWOLLE Mr. Dr. 1. A. van Royen heeft Donderdag in èen laatste raadszitting afscheid genomen uit zijn functie. BINNENKORT zullen in het Amsterdam-sche Stadion intern, schaatsen-wedstrijden gehouden worden. Het terrein wordt onder water gezet. DE BRAND in de Ned. Kamgaren Centrale van A. Dröge en Co. en in de daarachter gelegen Graansilo in de SpoorUan te Tilburg. Tijdens hel biusschmgswerk bevroor het biuscliwater en vormden zich groote ijspegels. EVEN WARMEN. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft in verband met de koude op ver schillende pleinen der stad vuurpetien dotn plaat sen, waar voorbijgangers zich even aan de be hagelijke warmte tegoed kunnen doen. DE MAAS BIJ MAASTRICHT "ZIT". De Noodbrug in gevaar. Tengevolge van de enorme massa's drijfijs is de Maas bij Maastricht gaan dichtzitten. I)a.ar gevaar bestaat voor de noodbrug is een sterke motorboot bezig met het breken van de ijskorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4