STADSNIEUWS m m De „Judas Maccabaus" ÏÏÊÊÈÈEÊÈBBÊËSÊÊm INLEIDING VRIJDAG 27 JANUARI VEREENIGING „DE NARCIS' De leden vergaderen MODERNE BALLETKUNST Het ensemble Kurt Jooss NIEUWE AUTOBUSSEN DER N. Z. H. Dans-drama „Der GrüneTischDedood (Kurt Jooss rechts) het vaandel aan den laatsten strijder ontrukkend R.K. VOLKSBOND, OVERVEEN 26e Jaarfeest WEGVLOEIEN VAN WATER Mag niet onnoodig geschieden Maatregelen tegen vorst TEEKEN DES TIJDS Het Huis van Bewaring te Haarlem vol Men gaat liever zitten WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKERS Medewerking van het puL'.iek verzocht CONCERT VOOR WERKLOOZEN Uitzending door den K.R.O. Een der ruime nieuwe IS.Z.H.'bussen „De Narcis" hield in het Krelagehuis haar jaarlijksche vergadering. Nadat de voorzitter, de heer H. van Zonne veld, de aanwezigen welkom had geheeten, sprak spr. zijn spijt uit over het feit, dat hij geen be moedigende woorden kon uiten over de resul taten der bloembollencultuur, vooral niet wat betreft de narcissenteelt, daar ook dit jaar de omstandigheden niet gunstiger waren voor het werk dan in het afgeloopen jaar. De prijzen waren zoo, dat zelfs het brood er niet mee ver diend kan worden. Het bestuur gaat accoord met het saneerings- plan van het Centraal Bloembollencomité, maar daar dit nog geen wet is, bestaat voor de uit voering nog geen zekerheid. Spr. hoopt, dat het plan verbetering zal brengen, ook wat den ge zondheidstoestand der Narcissenculturen aan gaat. De notulen der vorige vergadering werden onder dank aan den secretaris onveranderd goedgekeurd. In een schrijven van het hoofd van den Plan- tenziektekundigen Dienst, dat door den secre taris werd voorgelezen, werden geruchten, die gaan over een veldkeuring door dezen Dienst, volkomen ontzenuwd en blijft dit werk in han den van „de Narcis". Vervolgens brachten de secretaris en admini strateur verslag uit over het afgeloopen jaar, waaraan wij het navolgende ontleenen. De ver- eeniging telt thans 220 leden. Bij den keurings dienst waren 4335 bedrijven aangesloten. Aan den keuringsdienst waren 21 controleurs ver bonden. Slechts weinig berichten van afkeuring van de voor export ter keuring aangeboden par tijen zijn van den Flantenziektenkundigen Dienst ingekomen. Een bewijs dat de keuring door „de Nar cis" uitgevoerd aan het gestelde doel heeft beantwoord. Er werd op gewezen dat het bui tenland enorm veel narcissen heeft afgenomen en het geen klagen mag hebben over de ge zondheid der bollen, terwijl uiteindelijk het hebben van een gezonden kraam toch het eenige middel is cm een loonende teelt te heb ben aan de Narcissen. Tot het Narcissensnijbloemencontract zijn in den loop van 1932 340 nieuwe contractanten toegetreden, zoodat thans het totaal aantal on derteekenaren bedraagt 6026. Het contract werd door 86 personen opge zegd, de meesten omdat zij geen Narcissen meer teelen. Ondanks de afwezigheid van den admini strateur heeft hij gezorgd dat een keurig ver slag werd uitgebracht over de beplante opper vlakte met Narcissen en over den algemeenen gezondheidstoestand. Elk der voornaamste handelssoorten is apart gerubriceerd, zoodat van elk soort bekend is, hoeveel R. R. er meer of minder in 31'32 werd geplant, hoeveel R. R. vrij van ziek is geweest, hoeveel licht aangetast en hoeveel R. R. onge schikt voor export is bevonden. Over het algemeen is de Narcissenteelt met 6 pCt. ingekrompen. De grootste inkrimp werd aangetroffen bij de soorten als Ornatus, Em peror Sir Watkin, Golden Spur en Princeps. Gelukkig is het overgroote deel te velde vrij van ziek bevonden. In 19 gevallen heeft het bestuur een boete opgelegd wegens het frauduleus rapen van lever baar uit afgekeurde partijen. Ook op de veilin gen is door de controleurs streng toezicht op de daar aangevoerde Narcissenbollen uitgeoefend. Alles is in het werk gesteld om aan de buiten- landsche afnemers de gezondheid van het ar tikel Narcissen te kunnen waarborgen, De penningmeester deed verslag van het ge voerde financieel beheer. De rekening sloot met een ontvangst en uitgaaf van 63.251.71. Eenige discussie ontstond over verschillende posten die stonden in het teeken van bezuinigen. Wegens het verplicht aftreden als lid van het bestuur werden in de plaats van den heer H. van Zonneveld, C. de Wreede en Chr. Eggink Jr., gekozen de heeren G. Zandbergen, Terwe gen, Sassenheim, G. v. Zanten (Van Zanten en Co.) Hillegom en Ant. Bergman (Gebr. Berg man) Sassenheim, de laatste als lid van het hoofdbestuur der Algem. Ver. v. Bl.cultuur, over eenkomstig de statuten. In de vorige ledenvergadering werd voorge steld de contributie voor de leden te verlagen omdat het getal aangeslotenen bij den keurings dienst, dat niet aangesloten is als lid, te groot is. Men acht het gewenscht, dat er meer aange slotenen bij den keuringsdienst toetreden als lid. Teneinde dit te bevorderen werd nu de con tributie met algem. stemmen vastgesteld op 1 per jaar. Over het voorstel om de keuringskosten voor 1933 te bepalen op 4 cent per R. R., ontspon zich een lange discussie, die voornamelijk ten doel had tot verlaging der loonen van de controleurs te komen. Het bestuur wees er op, dat de loonen reeds met 20 pCt. verlaagd zijn, maar 't wel bereid was de loonen nog eens onder de oogen te zien. De secretaris merkte op, dat de loonen der controleurs net voldoende zijn en zij alles in het werk hebben gesteld om de vele bedrijven zoo te verdeelen, dat geen nieuwe krachten be hoefden aangesteld te worden. Nog werd gediscussieerd over een lager tarief voor de gezonde kramen, omdat het contröle- werk hiervan zooveel minder is. Een ander opperde het denkbeeld om 3 cent te heffen en wanneer noodzaak bleek, 1 cent na te vorderen. De voorzitter voorzag van al deze voorstellen groote moeilijkheden. Hij was van meening, dat er van het navorderen weinig of niets zou te recht komen en dat het niet gewenscht is tweeërlei tarief er op na te houden, omdat dan pas met de feitelijke inning begonnen kan wor den als de controle was afgeloopen en zoolang kan het geld niet gemist worden. Bij een verlaging tot 3 cent beloopt men de kans midden in het seizoen geld te kort te ko men. De bestuursleden hebben al reeds eerder borgtocht geteekend van eenige duizenden gul dens, die later keurig is afgelost, maar hij be twijfelt of de bestuursleden en de nieuw ge kozenen nu in deze tijden een dergelijke ver plichting zouden willen aanvaarden. Tenslotte werd het bestuursvoorstel om de keuringskosten voorloopig op 4 cent per R. R. te stellen, met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer J. Valkering richtte een woord van dank tot den scheidenden voorzitter. Nadat de nieuwe bestuursleden zullen geïn stalleerd zijn, wordt uit en door dat bestuur een nieuwe voorzitter gekozen. daarvan een nuttig gebruik wordt gemaakt, is een ernstige overtreding, omdat daardoor de regelmatige watervoorziening wordt bedreigd. Naar wij voorts vernemen, zal er door amb tenaren van het Waterleidingbedrijf zoowel bij dag als bij nacht ten strengste op worden ge let, dat aan het voorschrift de hand wordt ge houden, terwijl bij overtreding een boete zal worden opgelegd, onverminderd de bevoegdheid der Directie om de gelegenheid tot waterafne ming te verbreken. Tot dat zelfde doel is o.m. de hulp der plaatselijke politie ingeroepen. Het lijkt ons niet ondienstig, om er ook van hieruit nog eens op te wijzen, dat bevriezing der binnenleidingen alleen kan en moet worden voorkomen door het sluiten van de hoofd stopkraan en het daarna laten leegloopen der leidingen door middel van het bij die stopkraan zich bevindende aftapkraantje. Om de leidingen geheel te laten leegloopen, dienen alle tapkra nen in het perceel geopend te worden en moe ten daarbij de leidingen worden doorgeblazen. Nadat de leidingen leggeloopen zijn, moet men de tapkranen en ook het aftapkraantje weer goed sluiten. Vooral in Centraal Europa, met name Dunschland, heeft zich in de laatste jaren het streven kenbaar gemaakt om te komen tot een nieuwen vorm van balletkunst, aan gezien het klassieke ballet sterk verouderd was en een groot deel van zijn populariteit verloren had. Al'een een geniale danseres als Anna Pavlova kon nog voldoende belangstel ling bij het publiek wekken om balletopvoerin gen in zuiver klassieken stijl mogelijk te ma ken. Diaghlieff koos reeds een geheel eigen moderne richting waarbij vele opvoeringen slechts experimenten bleven. Dat ook deze kunst niet meer de belangstelling van het pu bliek genoot bleek wel uit het feit dat onmid dellijk na zijn dood het gezelschap voorgoed uiteen viel. Wel heeft het z.g. Monte-Carlo- Ballet, dat zijn oprichting te danken heeft aan René Blum, directeur van het Casino-Theater te Monte-Carlo, het streven van Diaghlieff zooveel mogelijk voortgezet, maar toch ook voert dit ensemble een zeer moeilijk bestaan. Ook in Nederland waren de voorstellingen on danks het groote succes slecht bezocht. In Duitschland heeft men daarom reeds lang de noodzakelijkheid gevoeld om te komen tot een nieuwen dansvorm die in staat is het publiek te boeien en weer de algeheele belang stelling van de massa te winnen. Namen als Mary Wigman, Margaret Warmann, Rudolf Laban, Harold Kreuzberg zijn alom be kend. Toch is het hun niet mogen gelukken een vast Balletensemble te vormen. Misschien omdat het onderwerp hunner dansspelen min der geschikt was? Wat dit laatste betreft heeft de Dansgroep, staande onder leiding van Kurt Jooss meer succes. Kurt Jooss, een zeer be gaafde balletmeester en danser, leerling van Rudolf Laban, staat sinds eenige jaren aan het hoofd van de z.g. Folkwangbühne, een ge- meent e'ijke instelling van de stad Essen. De Folkwangbühne is onderverdeeld in scholen voor dans- en bewegingskunst alsmede voor spraak- en tooneel^faeelkunst. Bovendien is er een schitterend museum aan verbonden. In dit milieu was het Kurt Jooss mogelijk na jaren van ernstig werken een uitstekend getraind balletensemble samen te stellen met een geheel eigen stijl en een geheel eigen repertoire. Doordat dit ensemble vast verbon den was aan de Opera te Essen had het tevens dagelijks practische gelegenheid tot het ver krijgen van een enorme routine en veelzijdig heid. Zijn balletopvoeringen kregen langza merhand een groote vermaardheid waarvan o:a die van „De Verloren Zoon" wel een van de bekendste is. Toen nu dit voorjaar in het Théatre de Champs-Elysées te Parijs een internationaal congres voor balletkunst uitgeschreven was, bevond zich ook het ensemble Jooss onder de 21 deelnemende groepen. Zijn opvoering van „Der Grüne Tisch" werd een sensatie! Het publizk was diep onder den indruk van de ge weldige kracht die van dit dansdrama, zoo wel wat strekking als uitvoering betreft, uit ging. Deze veelbesproken „Deutscher Sieg te Parijs" van het ensemble Jooss werd het be gin van een groot wereldtournee voor „Der Grüne Tisch", een artistiek meesterwerk dat een nieuw tijdperk in de geschiedenis van den Theaterdans inluidde. Want nauwelijks was het doek geval'en of er ontstond een ware „run" van alle impressario's die deze congres voorstellingen gadesloegen. Na lange confe renties mocht het den heer Meckel, den be kenden Parijschen impresario van Mad. Ar- gentian in samenwerking met zijn collega Greanin gelukken het ensemble voor drie jaar te engageeren voor de tournée die hen mo menteel door Duitschland voert, vervolgens België en dan eind Januari Ho'land. Tot Octo ber blijft men in Europa om dan naar Ame rika te gaan. „Der Grüne Tisch", het dansdrama dat op 1 Februari door het ensemble Kurt Jooss ten tooneele gebracht zal worden, is, wat de cho reografie betreft, van Kurt Jooss, terwijl de muziek gecomponeerd werd door Fritz Cohen. Kurt Jooss, geïnspireerd door het bekende Lübecker schilderij „Totentanz", had reeds jaren het plan, dit beeld als onderwerp voor een ballet te kiezen. Zoo is, gebruik makend van het rhythme van oude doodendansen uit vroeger eeuwen, „Der Grüne Tisch" ontstaan als een proeve van sterk fascineerende moderne theaterkunst. Het onderwerp behandelt een actueel ge geven. De groene tafel is die tafel, waaraan de heeren diplomaten gezeten zijn, hun opge wonden toespraken houden en elkaar over en weer beleedigen. Achter hun confortabele fau teuils echter staat de dood, die vol spanning De N. Z. H- T. Af- zal, zooals bekend, op de stadslijnen in Haarlem, behalve op die van Schoten naar Heemstede, de tram vervangen door autobussen van een nieuw type, welke vervaardigd zijn door de Beynes-fabrieken. De buscarrosserie heeft een elec- trisch gelascht stalen frame. De bus is in drie af deelingen verdeeld: '.een voorbalcon (achter den bestuurder) met vijf klapstoeltjes, een middengedeelte met twee rijen van vijf één-persoons zitplaatsen en een achterbalcon met vijf klapstoeltjes. Hierboven een foto van het interieur. het sein afwacht om zijn onverbiddelijk werk te kunnen beginnen. Het signaal is gegeven. Een dappere jonge ling heft het vaandel omhoog, en laat het trotsch in den wind wapperen. Andere jonge lingen volgen. Een leger vormt zich; de oorlog begint. Vrouwen huilen, moeders smeeken, tever geefs! Een ieder wordt tot passief raderwerk van de helsche doodenmachine. We zien het slagveld, den treurige stoet der banne'ingen, het verraad van een spionne, de oorlogswinstmaker, den soldatenkroeg, het hel dendom van den laatsten strijder De dood, als helsche dirigent, is overal tege lijk, steeds weer het sein tot vernietiging gevend. De oorlog is voorbij, de volkeren zijn uitge put en leeggepompt. Daar verzamelen zich wederom de heeren diplomaten rondom hun groene tafel en pra tenpratenpraten! Emile VuiTermoz, de bekende criticus, schreef in de „Excelsior" van 24 October: „Der Grüne Tisch" is een aangrijpende schepping en een in dansvorm uitgesproken vervloeking van den oorlog". Hij spreekt van een schitterende choreogra fie, die getuigenis aflegt van den „adel" en de geweldige zeggingskracht van het menschelijk lichaam, dat gehoorzaamt aan het rhythms van de muziek, een prachtige prestatie, die onze bewondering afdwingt en de „Groote Danskunst" eert. Ook Henri Prunières spreekt in de „Revue Musicale" van een „Meesterwerk" en noemde dit ballet een „mijlpaal op het gebied van mo dernen theaterdans." De afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond houden vast aan haar traditie. Dit bewees de afdeeling Overveen en omstreken met de feeste lijke viering van haar jaarfeest. Hiervoor had ze zich de welwillende medewer king verzekerd van de R. K. Muziekvereeniging „Euphonia", dir. de heer J. W. Lefeber en van de R- K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" on der regie van den heer W. J. A. Sweyen. Nadat de voorzitter, na den openingsmarsch ,van „Euphonia" dit jaarfeest geopend had met den christelijken groet, dankte hij beide vereeni- gingen voor de door haar zoo gaarne verleende medewerking en spoorde hij de leden aan, even talrijk als zij nu opgekomen waren voor deze viering, de ledenvergaderingen te bezoeken. Bij deze vraag van den voorzitter sloot zich ook de Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, waarbij de verbruikers van leidingwater er aan worden herinnerd, dat het ten strengste verboden is, om uit de tapkranen onnoodig water te laten wegvloeien. Het doen wegvloeien van water, zonder dat Naar aanleiding van de veelbelovende zang uitvoering der R. K. Oratoriumvereeniging, die op 17 Februari a.s. de „Judas Maccabaus" zal zingen, schrijft onze medewerker voor muziek het volgende: Handel componeerde de „Judas Maccabaus" in 1746, in slechts 35 dagen. Het werk werd het volgende jaar in het Convent-Garden te Londen voor het eerst uitgevoerd. Al ligt een episode uit de geschiedenis van het Israelietische volk aan dit oratorium ten grondslag, het is tevens een gelegenheids-, een algemeen vrijheldswerk. Aldus werd Judas Maccabaus ook ten tijde van zijn ontstaan gebruikt. De Schotsche opstand, die der Stuarts tegen het Huis van Hannover, waaruit het Engel- sche Koningshuis afstamde, was in 1746 onder drukt. In verband hiermede werden vele gelegen heidswerken gecomponeerd. Men beschouwde Judas Maccabaus mede als een dusdanig werk en voerde het tallooze malen uit. Ook later geschiedde dit in andere landen. Na de Vrij heidsoorlogen in Noord-Duitschland was de Judas Maccabaus het feestoratorium. Analytisch overzicht In de tweede eeuw vóór Christus deed de Syrische Koning Antiochus een inval in het land van Juda, liet Jeruzalem plunderen, een massa-moord op zijn inwoners plegen en voer de met dwang den afgodendienst in. Reeds tevoren had Israel zijn zelfstandig heid bijna geheel verloren. De heidensche na- buurstaten bekampten het voortdurend. De af weer der eene macht was slechts mogelijk door een verbond met een ander. Gelukkig liet het volk zich ten slotte evenals vroeger op patriarchale wijze leiden door de voornaamste familiën van den stam. Zooals vroeger met Mozes als aanvoerder en diens broeder Aaron als hoogepriester stelde het volk zich onder leiding van Judas en Simon. En hiermede verkreeg het Gods vertrouwen terug en laaide het krijgsvuur wederom op. Mattathias, aanvoerder der Joden was één der eersten, die zich openlijk en met kracht tegen de bevelen van koning Antiochus verzette en poogde de oude vrijheid te heroveren. De geschiedenis die in Judas Maccabaus wordt behandeld, vangt aan met den dood van Mattathias. EERSTE DEEL Scène L Kiaagrang der Israëlieten. De Ouverture schildert ons eerst de gedrukte stemming, daarna het strijdlustig karakter van het Joodsche volk. Het koor zet in met een klaagzang: „Klagt, ihr gebeugten Kinder," over den dood van Mattathias, den vader van Judas Maccabaus en Simon. In een duet „Vor diesem Schlag" wordt de vergane glorie van het aloude Jeruzalem be zongen. Wederom heft het koor een klaagzang aan. „Verlöscht der Höffnung." Het is alsof de laat ste straal der Hope is uitgedoofd. Scène II. Herleving der hoop. Uit de Alt-aria: „Fromme Andacht" spreekt weer de hoop op God. Men smeekt Hem gehoor te verleenen aan de bede van het volk. In het koor: „O, Vater," vraagt het volk om een nieuwen leider en kracht door eendracht, ter verbreking der slavernij. Dan verheft de Hoogepriester Simon zijn stem. In het Recitatief: „Ich hör' der Gottheit Ruf" zegt hij, dat hij zich door God geroepen gevoelt tot geestelijk leidsman van het volk en wijst Judas als opvolger van zijn vader Mattathias aan. geestelijke adviseur in zijn zeer korte toespraak volkomen aan. „Euphonia" was dan aan de beurt, om zich te laten hooren, een taak waar zij zich op waar dige wijze van kweet. Door haar werden ook de entre-actes met vroolijke muziek van blaasin strumenten en trom gevuld. „Genesius" bracht „De man, die zich kon wre ken," waaraan zij haar beste krachten moest geven, daar het hier gold een première voor Haarlem. Met de keuze van dit tooneelstuk, dat insloeg bij het publiek, leverde de tooneelvereeniging het bewijs, dat zij haar „pappenheimers" kent. Louisvé is de geestelijke vader van dit werk. Het stuk speelt zich af in de kantoren van een drukkerij en uitgeverszaak, waar directeur Fock de teugels in handen heeft. Koot is procu ratiehouder, maar hij beschouwt het als zijn voornaamste werk bij den directeur in de gunst te komen; terwijl het eigenlijke werk verricht wordt door den bediende Baron en den jong- sten bediende Piet. Baron worden door Koot directeur-allures verweten en als hij zich hieraan in een dolle bui overgeeft, wanneer er een reiziger in schrijf machines, van Praag, offerte komt maken, moet hij dit bezuren. Tot voor hem de groote kans komt. Er wordt aan de zaak een gedelegeerd commissaris toegevoegd, een rijke Amerikaan, Held. Deze blijkt een oom te zijn van Baron. Als laatstgenoemde nu fraude aan het licht brengt door Fock gepleegd, o.m. door het verduisteren van gelden, per cheque betaald door een klant van de firma, Brugman geheeten, worden op de aandeelhoudersvergadering Baron's verdiensten gewaardeerd: door hem op Fock's plaats te brengen als directeur. Nu zijn de rollen omgekeerd. Baron dient zijn vroegeren superieuren een gevoelige les toe. Deze weten de les te waardeeren en het stuk bereikt hiermee zijn happy end. De bediende-rol, Baron, was bij G. v. Kessel in goede handen, al zouden we hier en daar wat beter gelet willen zien op het accent. Door J. Mulders wordt Piet tot een type van een jongste bediende, eenig in zijn soort. J. Groen leverde een niet bepaald fraaie gedele geerd-commissaris. Hfj had van zijn rol wel iets meer kunnen maken. Ook Koot, de procuratie houder, gespeeld door J. Willemse hadden we hier en daar beter willen zien, al had hij ook zijn goede momenten. J. de Goede kweet zich goed van de taak, die hij hier als chef-zetter te vervullen had. Van Praag, de schrijfmachine reiziger, uitgebeeld door P. Sweyen gebruikte de kansen van zijn niet zoo onvangrijke rol goed. In drie bedrijven boeide deze op Amerikaan- sche leest geschoeide klucht, door den schrijver betiteld als een vroolijk spel met wat ernst, de leden en gasten der Overveensche afdeeling. Voor de pauze werd nog gelegenheid gegeven een offertje te brengen voor de bestrijding der In de volgende Aria: „Auf, tapfre Schar" be geestert Simon de strijdbare krachten van het volk en verzekert hun, dat zij de hulp van God kunnen betrouwen. Het volk stemt hiermede in. Geestdriftig weerklinkt het in het Koor: „Wohlan", Veld heer, leid ons ten strijde! Judas dankt in het Recitatief: „Habt Dank. o Freunde" het volk voor zijn verkiezing tot Veldheer en in de Aria: „Weih' h.oher Ahnen heil'ge Kraft," spoort hij het aan tot heldhaf- tigen strijd. Tot besluit dezer scène zingt het Koor: „Hör' uns, o Herr," een bede van het volk tot God gericht, om de langbegeerde vrijheid te kunnen herwinnen. TWEEDE DEEL. De legers trekken ten strijde. Judas wekt in het Recitatief: „Meln Schwert" zijn schade op tot 'n sterk Godsvertrouwen. In de Aria: „Ein Tor" noemt hij dengene, die op eigen kracht bouwt en door hoogmoed Hem, die in zwakken sterk is, vergeet, een dwaas. De Hoogepriester Simon gedenkt in het Recitatief: „Wohlan, der Ausgang steht bei Gott!" nog eens den smaad, het Israelietische volk aangedaan. Het onrecht moet worden ge wroken. In de Aria: „Mit frommer Brust," zegt hij, dat allen zelfs tot in den dood moeten ver- eenigd zijn. Zij behoeven den strijd niet te vreezen, want God is hun beschermer. Dan vangt de strijd aan. In het Recitatief: „Wohlan, mit uns ist Gott," spreekt Judas zijn schare moed in en voorspelt haar zege. In de Aria: „Auf! freudig zum Kriegstanz" wijst hij er op dat het trompetgeschal reeds de voorbode der zege is. In het Koor: „Wie zwingt zur Schlacht," hoort men hoe de strijdmacht Judas wil volgen, tot zelfs in den dood. DERDE DEEL Scène I. Gebedsoffer der achterblijvenden. In de Alt-Aria: „Vater des Alls!'! wordt het gebedsoffer, den broeders gewijd, bezongen. Men smeekt om kracht, trouw en bezieling. In het Recitatief: „Seht, es flammt vom Altar" wijst men op de vuurkolom, waarvan de rook recht ten hemel stijgt en ziet hierin een teeken van gebedsverhooring. Daarna wordt in het Recitatief: „Herr, führ' uns nun" God gevraagd het volk naar het doel van het lijden, den vrede te geleiden. De Aria: „Dann klingt Laute" is een opwekking om dan zijn vreugde te uiten. In het Recitatief: „O. triig uns nicht" spreekt men de verwachting uit, dat de blijde straal der hope hen niet mis leide. Deze scène besluit met het duet en koor: „Zion hebt ihr Haupt empor," waaruit een aanmoediging spreekt om het hoofd weder om hoog te richten en zijn vreugde uit te zingen. Scène II. Zege en terugkeer der legers. In het Recitatief: „Vom Schlachtgetümmel eil' ich," brengt een bode de tijding der over winning. Het volk bezingt daarop in het koor: „Fall ward sein Loos" de geweldige nederlaag van den vijand door Judas' zwaard. In het Recitatief: „Blickt auf" verhaalt men de komstvan den overwinnaar met buit belaan. Dan weerklinkt het Zegekoor: „Seht! er kommt mit Preis gekrönt" eerst door knapen en meisjes, daarna door de geheele schare, in geleid en afgewisseld door hoorngeschal. Judas dankt in het Recitatief: „Süss strömt das Lied" de schare voor dezen zang, die hem zoet in de ooren, nog doof van het krijgsge- druisch, klinkt. In het Recitatief: „Herrliche Held," spreekt één uit de menigte den held toe en roemt zijn wapenfeiten. Dan volgt een duet: „O, holder Friede". waarin de vrede, die nu zal aanbreken, bezon gen wordt. Hierna noodigt de Hoogepriester in het Re citatief: „Frohlockt und jauchzet," allen uit een loflied aan te heffen: Het koor zet dan in: „Halleluja, Amen." waarmede dit machtige, imponeerende werk van den onsterflijken componist Handel op krachtige, grandioze wijze besluit. O. K. De Haarlemsche Rechtbank en het Kanton gerecht zitten in moeilijkheden, in zware on gekende moeilijkheden! Het Huis van Bewaring is tjokvol en er rijn nog vele menschen, die er graag willen zitten. Dat klinkt wellicht eigenaardig, maar het is een feit. Een crisis-verschijnsel van den eer sten rang! Wanneer men een kleine overtreding begaat krijgt men een geldboete, bij niet-betaling te vervangen door zóóveel dagen hechtenis. Men kan b.v. zijn rijwielplaatje niet hebben, zon der licht rijden, op verboden terrein geloopen hebben. Vroeger dacht men er niet over 5 da gen te gaan „zitten" in plaats van f 15.of iets meer boete te betalen. Maar in deze dagen van werkloosheid, niet alleen onder de arbeiders, hebben velen geen geld en prefereeren zij dus de hechtenis. Hechtenis is geen gevangenisstraf, het staat gelijk met voorarrest. Meestal zitten deze „ge vangenen" in groepjes bij elkaar en de paar dagen, dat men in het Huis van Bewaring ver blijven moet, is het best om uit te houden. Alleenmen mag niet naar buiten en is aan de orde van het huis gebonden. Daarbij is het in de groote cellen lekker warm, een zaak van veel belang in deze kou de dagen. En nu hebben zich zóóveel veroor deelden bij de veldwacht aangemeld, dat de toestand critiek is geworden. Ongetwijfeld is dit in het nadeel van de Rijks-finantiën, want de boete komt niet binnen en men moet den dames en heeren nog eenige dagen te eten geven, plus vrij logies. Zóu dit dus zoo doorgaan, dan zou er van bezuiniging sprake zijn, indien de politie wat minder verbaliseerde bij zeer kleine overtredin gen. Want er is nóg een finantieele kant aan deze zaak. Nu het Haarlemsche Huis van Bewaring vol is, uitverkocht, moeten degenen, die zich aan melden, naar andere steden worden gebracht. Een gratis reisje dus, met een wandeling door een andere stad. Reiskosten dus voor overtre der plus veldwachter, misschien nog verblijf kosten voor den laatste. En nu gaat de reis -steeds verder Nederland in. Alkmaar heeft ook geen plaats meer, Am sterdam heeft genoeg aan de eigen menschen. Utrecht is thans aan de orde en er zijn al verschillende menschen uit dit arrondissement naar de Domstad gebracht. Ook daar is het lo gement zoo goed als vol en nu moet er steeds getelefoneerd worden, of er een veldwachter met reisgenoot kan vertrekken. Opnieuw on- noodige kosten. Hoe het straks zal gaan (het gaat zoo al eepige weken, met groeiend aantal) is niet te bekijken. Wellicht wordt er een of ander lo kaal gereserveerd, waar het gezelschap hechte- nisnemers eenige dagen zal kunnen verblijven. Men verzekerde ons, dat er bij de menschen die geen boete kunnen of willen betalen „hee- le heeren" zijn. Het wordt dus een moderne kW8i3,l Zou er niet een andere oplossing te vinden zijn, waar het kleine, niet-misdadige delicten betreft? werkloosheid-onkosten, terwijl na de pauze de secretaris nog poogde kunstlievende leden en donateurs voor „St. Genesius" te werven. Ongeveer een half uur voor middernacht vul de een voldaan gezelschap de extratrams, die de leden naar hun woning in Overveen en om streken terugvoer. Nu met ingang van 1 Februari het wettelijk werktijdenbesluit voor apotheken in - werking treedt, acht het Departement Haarlem der Ne- derlandsche Maatschappij -"tBevordering der Pharmacie het zeer gewenscht, dat het publiek daarmede rekening zal houden, door de recep ten zoo vroeg mogelijk in de apotheek te laten bezorgen of te doen afhalen en herhalingen van recepten evenee rs zoo vroeg mogelijk op te ge ven. Eenige gevolgen van bovengenoemd besluit zijn: le. Dat voortaan de medicijnen op Zondag niet meer bezorgd kunnen worden. 2e. Dat 's avonds na >egen uur de loopjon gens niets meer mogen bezorgen. 3e. Dat de apotheek om acht uur 's avonds, des Zaterdags om 10 uur, gesloten moet wor den, waarbij hoogstens een half uur speling wordt toegestaan cm laat aangeboden recepten nog gereed te maken. Het Departement Haarlem van de Nederland- sche Maatschappij ter Bevordering der Phar macie stelt er prijs op, te verkl -en, dat de le den alles in 'et werk zullen stellen, om het besluit zoo goed mogelijk te laten functjonnee- ren, zonder schade "oor de volksgezondheid, maar roept daarbij dan ook de medewerking van het publiek in. Het derde concert, dat de H. O. V. voor de werkloozen zal geven en waaraan Jos. de Klerk (viool) medewerking verleent, zal uitgezonden worden voor het algemeen programma door den K. R. O. Het concert zal gegeven worden Vrij dag 24 Februari des middags om half 3 in de Gemeentelijke Concertzaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9