De opstand der anarchisten De houding van koning Boris St. Willibrordus Consistories in het Heilig Jaar Het nieuws van heden Gaat Schleicher heen? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DROEFHEID ONDER DE KATHOLIEKEN Regeering Boncour gevallen DE BAROMETER ZATERDAG 28 JANUARI 1933 REVOLUTIE ZONDER LEIDERS Carner's financieele politiek Groote taxistaking te Weenen De H. Vader Prefect der Propaganda? Absolute meerderheid voor de Valera? 's Konings daad zal geen zegen brengen Het stilgelegde Ford- bedrijf Von Papen weer Rijks kanselier? De afgod van gisteren VIJF EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18289 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi] vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering De innemingen herovering van Tabernes de Valldigua DE IJSGANG IN DE RIVIEREN Verkeer in de binnenstad door chauffeurs stilgelegd ISiljSjlli ■■twn De sleepbooten liggen gereed voor het moeilijke tcerknu de scheepvaart op de rivieren door de vorst ernstig wordt belemmerd Zijn pers juicht reeds en eischt afscheiding van Engeland Tot den avond vóór de doopplech tigheid wist niemand iets van Boris' besluit om het prinsesje orthodox te laten doopen S$§. m Koningin Giovanna Na de doopplechtigheid werden enkele rede Met 197 stemmen in de minderheid Ford geeft de schuld aan zekere bankiers ONS BEURSOVERZICHTWORDTOP AANVRAGE GRATIS TOEGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Waarschijnlijk zal president Von Hindenburg reeds heden middag een beslissing nemen NIEUWE COURANT (Van onzen correspondent in Spanje). Eerst thans begint door te lekken, dat de roerige en bloedige gebeurtenissen van 8 Januari en volgende dagen voor de regee ring te Madrid volstrekt geen verrassing waren. Op 31 December al was de regeering bekend met wat er broeide, waaruit blijkt dat ook onder de anarchisten verraders schuilen. Indien het gouvernement toen onmiddellijk krachtig inge grepen had, zou de opstand wellicht nooit uit gebroken zijn. In regeeringskringen heeft men er evenwel de voorkeur aan gegeven de gebeur tenissen zijn loop te laten. Men was er van overtuigd, dat de overheid den toestand gemak kelijk meester kon blijven. De redeneering in regeeringskringen was de volgende: „als wij preventief optreden, voor komen wij thans den opstand, maar de opstan delingen houden hun kruit droog en hun bom men gereed voor een volgende gelegenheid. Doen wij daai entegen voorloopig niets, dan geven de anarcho-syndicalisten aanzienlijke sommen uit, zij verraden hun aanvalsplan, wij ontdekken gemakkelijk de plaatsen waar zij hun voorraden oorlogstuig opslaan en ten slotte de verloren slag, de mislukte opstand, brengt de leiders bij de troepen in dis-crediet en ver zwakt op den duur hun actie." De regeering heeft zich op een aantal punten volstrekt niet verrekend. De opstand is mis lukt, de opstandelingen hebben te vergeefs 60.000 gulden uitgegeven, duizenden bommen zijn in beslag genomen en de oneenigheid tusschen de terroristische organisaties, de anarcho-syndica- listische C. N. T., de anarchistische F. A. L en de communistische A 1. I. is toegenomen. De regeering heeft evenwel misgerekend, waar zjj dacht de leiders van den opstand in hech tenis te kunnen nemen en onschadelijk te maken. De leiders zijn onvindbaar. Tegen de bestuur ders der terroristische organisaties zijn geen be wijzen van schuld aan te voeren. Zoo heeft de regeering er zich mee moeten vergenoegen, de straffen op het in voorraad hebben van bom men en wapen voorraad (die wapenen worden reeds als een „arsenaal" beschouwd) te ver scherpen en een traan te plengen over de 60 dooden en 300 gewonden, die de bloedige week heeft „opgeleverd". Over de leiders, de aanstokers van den op stand is nog niet het laatste woord gesproken. Waren er toch leiders? Men zou er aan twijfe len gaan als men het relaas leest, dat de cor respondent te Valencia van „El Sol" aan zijn blad zond over de „inneming" en de „her overing" van Tabernes de Valldigua. Om Valencia groeien, zooals ieder weet, de sinaasappelen. De „huerta" is een rijke streek en de landarbeiders verdienen er 15 tot 18 pesetas per dag, een zéér voldoende loon. Niet temin: de anarcho-syndicalist is aan zijn eer en overtuiging verplicht ontevreden te zijn. En toen op den 9en Januari het bericht van den opstand Tabernes de Valldigua bereikte, wier pen de arbeiders er op staanden voet het bijl tje of een ander werktuig bij neer en gin gen op weg onder den kreet: „Geen God, geen meester!" Wie hun vroeg wat zij doen gingen, antwoorden zij onvervaard: „Wij gaan de vrije anarchistische republiek stichten." In het ge meentehuis van het dorp vergaderde juist de raad, toen de opgewonden troep binnendrong. De „alcade", de burgemeester, verloor niet zijn koelbloedigheid en vroeg den belhamels: „Spreek op, wat wilt ge?" Zij antwoordden. „Ons meester maken van het dorp en er de anarchistische republiek grondvesten." De bur gemeester hernam: „Wat stelt ge dan voor?" en de opstandelingen schreeuwden in koor: „In de eerste plaats dat gij onmiddellijk opstaat van uw zetel en voor ons plaats maakt." De burgemeester stond op, maar geen der opstan delingen nam de ledige plaats in. Een practiscn anarchist kwam op dat oogenblik tusschenbeide. „Geef ons vóór alles de sleutels van de kas," beval hij. De wethouder van financiën gaf ze hem: „Hier zijn de sleutels. Het geld in de kas evenwel is het gemeenschappelijk kapitaal van alle burgers!" Een andere oproerling, ge troffen door die opmerking, gaf dadelijk zijn instemming te kennen: „Hij heeft gelijk. Het geld is van allen. Wij laten het dus voorloopig waar het is." De arme sukkels, trotsch op hun heldendaden, brachten vervolgens een half uur zoek met het bijschen van de rood-zwarte vlag. Daarna trok ken zij naar het telegraafkantoor, om den tele grafist te dwingen de buitenwereld ervan te verwittigen, dat in Tabernes de Valldigua de vrije anarchistische republiek voor de eeuwig heid gesticht was. Vervolgens deden zijvol strekt niets meer. Verdere daden werden uit gesteld tot den volgenden dag! Maar hoe ver baasd waren de oproerlingen en republiek stichters, toen in den vroegen morgen van dien volgenden dag een trein het station binnen rollen kwam vol gewapende politie-agenten, die in een handomdraaien de vroegere orde her stelde. Men zal licht begrijpen, dat de regeering der gelijke opstanden niet al te ernstig neemt. Zij zijn niet georganiseerd. Zij beteekent dat Moskou niet de touwtjes in handen heeft gehad. Ditmaal nog niet. Moskou heeft vermoedelijk wél geld verstrekt, ofschoon het wist, dat dit geld in zekeren zin weggegooid was. De roode organisatie, die van het Kremlin af hangt, had er belang bij zich voor de rest eenigszins afzijdig te houden. Zij heeft er het bewijs mee geleverd, dat de anarcho-syndicalis ten niets duurzaams bereiken kunnen als zij hun eigen wilde methodes volgen. Zij kan thans aan het werk gaan om den anarchisten te doen inzien, dat alleen de communistische methode vrucht draagt. De eerstvolgende op stand u kunt er van overtuigd zijn, dat Spanje zijn laatste niet beleefd heeft zal niet meer door de anarchisten, maar door de aanhangers der IHe Internationale worden ge organiseerd. Zij zullen Azana harde noten te kraken geven! De jeugdige Spaansche republiek is er in eenige opzichten intusschen beter aan toe dan welk ander land van Europa. Bij voorbeeld op 1 stuk der staatsfinanciën. Wel is waar kan niet ontkend worden, dat de begrootingen tijdens de monarchie voortdurend een meer of minder belangrijk deficit vertoonden. Maar heel erg was dit niet, daar de belastingbronnen, die in vele landen tot den laatsten druppel zijn en wprden geledigd, in Spanje nauwelijks aange boord waren. De belastingbetaler leidde in Spanje steeds een gelukkig leven. Gaat dat onder de republiek veranderen? Er is kans op. Het nieuwe regiem, dat duur is en nog veel duurder worden zal, vindt een rijk veld voor zich. Bij drie begrootingen hebben thans de minis ters van Financiën der republiek hun kunst vertoond. Het budget van 1931 heeft een deficit opgeleverd van 200 millioen pesetas; dat van 1932 gaf aan 761 millioen en de raming voor 1933 stelt, om te beginnen, een tekort van 570 millioen in het vooruitzicht, dat met een leening zal worden gedekt. Minister Carner is, wat die leening betreft, uiterst optimistisch. In 1932 werd de toen ingeschreven leening binnen kor ten tijd volteekend en er is, volgens den minis ter van Financiën der republiek, geen enkele reden om te veronderstellen, dat het ditmaal anders zal gaan. Dus leent hij er lustig op los. De republiek heeft, en dit is nog ernstiger, Span je ook reeds met een algemeene inkomsten belasting gelukkig gemaakt. Tot dusver kende men die beneden de Pyreneeën slechts van hooren zeggen. Nu wordt de eerste stap op een weg gezet, die vele landen reeds teneinde toe zijn gegaan. De eerste stap is zeer bescheiden: de inkomens boven 100.000 pesetas zullen 1% betalen, en de millioenen-verdieners (de belas ting is progressief) 7.70%. De gemiddelde Span jaard zal dus geen dwangbevelen te vreezen hebben. Maar.... ce n'est que le premier pas qui coüte, zegt een Fransch spreekwoord. Het vol gend jaar zal het belastingvrije inkomen wel niet meer bij 100.000 pesetas eindigen. Men kan er zeker van zijn, dat ook Spanje elk jaar de schroef een slagje zal aandraaien. En de waardeering, die de gemiddelde Spanjaard voor de republiek heeft, zal er niet grooter op worden. Afgescheiden daarvan, zijn de beginselen van minister Carner op financieel-economisch ge bied volstrekt verkeerd: meer uitgeven dan er ontvangen wordt, leenen om het tekort te dek ken, de uitgaven verhoogen in een tijd, waarin de inkomsten beneden de raming blijven geen econoom zal dergelijke princiepen toejuichen Daar de belastingbronnen in Spanje zoo goed als intact zijn, zal deze funeste politiek nog eenige jaren straffeloos kunnen gevolgd wor den. Maar daarna? Daarna komt het berouw te laat. Eenigen tijd drijft de kruik op het water, maar ten slotte breekt zij. gen en probeeren de gedwongen registratie te voorkomen. Later gelukte het de politiemacht, die met volle 7000 man op de been was, de auto's terug te dringen. Ook het garnizoen van Weenen was gecon signeerd. De openbare gebouwen waren in den loop van den middag door militairen bezet. Voor zoover de auto's door de chauffeurs wa ren verlaten, werden zij door auto's van het leger naar de standplaatsen in de buitenwijken gesleept. Tegen zeven uur was de weg door de binnen stad vrij. De uit 11 personen bestaande commissie, welke de blokkade in de binnenstad had geor ganiseerd. werd gearresteerd. In totaal zijn 800 tot 1000 taxi's betrokken geweest bij de blok kade m de binnenstad. Naar United Press nader telefoneert, was de staking gericht tegen een nieuwe benzinebelas ting en tegen andere bepalingen der regeermg betreffende het taxiverkeer. WEENEN, 27 Jan. (V. D.) Geheel onver wachts is een door de bezitters van taxi-auto's aangekondigde demonstratie gehouden, welke het gehee'.e verkeer in de binnenstad van Wee nen heeft stilgelegd en het verkeer in de ge- heele stad ernstig bemoeilijkt. Tegen drie uur verschenen op alle drukke verkeerspunten in de binnenstad taxi's, welke uii, verschillende richtingen kwamen aanrijden en op deze plaat sen bleven stilstaan, waardoor ook het verkeer met vrachtauto's onmogelijk werd gemaakt. Op deze wijze werd het verkeer in de binnenstad geheel stilgelegd, waartoe betrekkelijk weinig wagens noodig waren. Het schijnt zoo goed als uitgesloten, dat de chauffeurs gedwongen kun nen worden door te rijden. De chauffeurs eischen een verlaging der drukkende belastin- Onze Rocn. correspondent meldt ons: Behalve de rij van aanstaande heilig- en za ligverklaringen, die door het Zondag IJ. voor gelezen decreet betreffende de erkenning van twee wonderen der eerbiedwaardige Zuster Vincenza Gerosa weer met ééne is vermeerderd, zal het Heilig Jaar zich ook door andere plech tige en belangrijke ceremonies onderscheiden. Daaronder is ook het Consistorie, dat sedert meer dan twee jaren niet meer heeft plaats gevonden. Het bericht, dat de Paus op 1 April as. de heilige poort van St. Pieter zal openen, en dat dezelfde poorten in de andere patriar chale basilieken St. Jan, St. Paulus en S. Maria Maggiore gelijktijdig door daartoe ge kozen kardinaal-legaten zullen geopend wor den, sluit namelijk vrijwel in, dat er 'n Consis torie zal worden gehouden, want de benoeming dezer legaten pleegt in een plechtig Consistorie plaats te hebben. Als waarschijnlijke datum voor dit Consis- storie wordt de 13e Maart genoemd. Overigens behoeft dit Consistorie geen kar dinaalsbenoemingen te brengen. Wat met name de door den dood van kardinaal van Rossum opengevallen plaats van prefect der Congrega tie de Propaganda Fide betreft, die nog altijd niet is ingenomen, verluidt, dat hierin een ge heel 'bijzondere voorziening te wachten staat. De Heilige Vader zou namelijk voornemens zijn, zelf het ambt van prefect dezer congregatie op Zich te nemen. Daardoor zou deze congre gatie dus op één lijn komen te staan met de drie congregaties van het H. Officie, van het Consistorie en voor de Oostersche kerk, waarvan de Paus zelf prefect is, en die daarom een kardinaal-secretaris hebben. Ofschoon het nog slechts een gerucht be treft, heeft dit bericht eenige waarschijnlijk- heid. Toen Benedictus XV in 1917 de Congre gatie voor de Oostersche Kerk stichtte, en daarvan zelf Prefect wilde zijn, beteekende dat een bijzonder bewijs van achting en genegen heid voor de katholieken van den Oosterschen Ritus, die aldus in een zeker ambtelijk op zicht met de Katholieken van den Wester- schen Ritus werden gelijkgesteld. Men zegt nu, dat Paus Pius XI, de Missie-Paus, een derge lijk blijk van genegenheid en achting wil ge ven aan de geloovigen van de missies, door zelf het ambt van Prefect der Propaganda op zich te nemen. Wat de benoeming van nieuwe Kardinalen betreft, daarvoor zal nog in andere consistories, waartoe het Heilig Jaar aanleiding geeft, ge legenheid bestaan; maar ook nu is daarom trent nog niets met zekerheid bekend. LONDEN, 27 Jan. Hedenmiddag was de totaal-uitslag der Iersche verkiezingen, loopen- de over 153 zetels, nog steeds niet bekend. De Valera had toen reeds 68 zetels, Cosgrave 38 zetels, de Onafhankelijken 1 zetel, het Centrum 9 zetels en de Arbeiderspartij 7 zetels. Alle kabinetsministers van De Valera zijn herkozen en wel in doorsnee met meer stem menwinst dan bij de vorige verkiezingen. Tot (Van een bijzonderen correspondent) (n. P| i' •'•Vx V, SOFIA, Januari. Vroolijk beieren de klokken in den vroegen wintermorgen, dof dreunen de kanonnen uit de forten rondom de hoofdstad. Sofia viert feest, de blijde verwachting is werkelijkheid ge worden; 'n klein teer prinsesje lacht t jube lend volk x>e. De koningin, Giovanna, is voor de eerste maal moeder geworden. Overal zingt 't volk zijn vreugde uit; zelfs in de afgelegen gehuchten der bergen heeft de blijde tijding een zonnestraal gebracht te midden van leed en armoede. In de hoofdstad was de geestdrift onbeschrijf lijk; geen wacht was in staat het volk te be letten het paleis binnen te dringen. De koning moest op het balkon verschijnen om de geiuk- wenschen van duizenden onderdanen te aan- hooren. Ook de katholieken deelden in de algemeene vreugde. Helaas! Hoe spoedig zou droefheid op 't verblijden volgen, t Prinsesje was den 13en Januari geboren en iedereen verwachtte dat 't gedoopt zou worden in de katholieke kerk, na de aankomst van Italië's koningin. Toen koningin Giovanna nog in blijde ver wachting was. hadden de Bulgaarsche dagbla den reeds lange beschouwingen geschreven over de opvoeding ier kinderen van het Bulgaarsche vorstenpaar. Zelfs de orthodoxe couranten wa ren van meening dat alle kinderen, uitgezon derd de kroonprins, kath ek edoopt moesten worden. De "oning immers had zijn woord gegeven bij het huwelijk met Giovanna en dat woord moest gehouden worden in zooverre het niet in strijd was met de Bulgaarsche consti tutie. Deze eischt, dat de troonopvolger de or thodoxe geloofsleer aanvaardt en belijdt. Er scheen dus geen twijfel mogelijk: 't prinsesje zou katholiek gedoop. worden. Hoe groot was da" ook de teleurstelling en de droefheid der katholieken van Bulgarije toen zij Maandag 16 Januari plotseling verna men, dat het eerste kind van Giovanna, het prinsesje Marie Louise orthodox gedoopt was. Wat was er dan op dien bewusten Zondag ge beurd? Zaterdagavond tegen 10 uur ontbood de Eer ste Minister-President Mouchanov, den ortho doxen Aartsbisschop van Sofia, Mgr. Stephan. In een kort onderhouwerd Mgr. Stephan op Je hoogte gebracht van 's konings wil. Boris had het besluit genomen, dat het kind op Zon dag 15 Januari, ir de koninklijke kapel ortho dox zou worden gedc pt en dat de plechtigheid door Mgr. Stepnan -ou verricht wc Jen. Zondagmorgen tegen 9 uur was de Aartsbis schop met zijn priesters bezii üe gebeden te lezen, die het toedie- en van het doopsel voor afgaan. toen de koning zelf het kind ging halen bij de koningin. Hij racht het in de kapel en nadat het doopsel en het vormsel door Mgr. Stephan waren toegediend, bracht hij het prin sesje weer bij haar moeder temg. voeringen gehouden waarin de koning gelukge- wenscht werd, in het bijzonder omdat hij ge handeld had, zoowel volgens zijn eigen overtui ging als volgens het verlangen der Bulgaarsche natie. Verscheidene omstandigheden die de woord breuk van koning Boris nog beter in het licht stellen dienen hier te worden genoemd. Tot den avond voor de doopplechtigheid wist niemand iets van hetgeen ging gebeuren. De ministers en hooge ambtenaren werden op het paleis ontboden en vroegen zich af waarom zij zoo plotseling bij elkaar werden geroepen. Allen waren dan ook zeer verwonderd, toen zij het besluit van den koning vernamen. En waarom moest dat doopsel zoo plotseling geschieden? Het is geen zeldzaamheid bij de orthodoxen, dat het doopsel pas een maand na de geboorte wordt toegediend. Waarom heeft men de komst van koningin Helena niet afge wacht? Welken indruk moet het orthodoxe doopsel van haar kind op koningin Giovanna niet ge maakt hebben? Dat zal misschien eeuwig geheim blijven. Heeft zij geweend, zooals toen zij besefte wat er gebeurde bij haar huwelijk te Sofia? Welk vertrouwen kan men stellen in koning Boris die zoo schandelijk zijn eerewoord heeft verbroken. Helaas! moeten wij niet zeggen dat de zonde des vaders gestraf wordt in zijn kind? Zooals koning Ferdinand handelde uit politiek belang en prins Boris aan de schismatieker, overleverde om de gunsten van Rusland te winnen, zoo offert koning Boris zijn kinderen op en waarom? Is de koning wel zeker, dat het lot van Fer dinand hem ook niet zal treffen? Hij die on trouw werd aan het plechtig gegeven woord, vreest hij niet dat het Bulgaarsche volk zich tegenover hem zal gedragen zooals hij heeft gehandeld tegenover God? nu toe is nog geen enkele candidaat van de partij van De Valera geslagen. Het blad van De Valera „Irish Press" schrijft: Het Iersche Volk heeft geantwoord. Het is het antwoord van een man, het is een der meest grootsche gebeurtenissen in de Iersche geschie denis. Misschien zal de Engelsche minister voor de Dominions zich over het resultaat verheu gen. Het is een bittere ervaring voor hem en de Engelsche regeering. In plaats van een vernie tiging van de Iersche natie, zijn thans zijn eigen vrienden vernietigd. PARIJS, 28 Jan. (Router.) De regeering Paul- Boncour is hedenmorgen vroeg bij de beraad slagingen over het regeeringsvoorstel de directe belastingen met 5 procent te verhoogen met 390 tegen 193 stemmen ten val gebracht. Dit stemresultaat werd verkregen, doordat de socialisten geweigerd hadden, zich bij de stemming over dit regeeringsvoorstel bij de ra dicalen en republikeinsch-socialisten aan te sluiten. Over het regeeringsvoorstel tot verhooging der directe belastingen met 5 procent was in de financieele commissie der Kamer niet beraad slaagd. De financieele Kamer-commissie had de te rugtrekking van de betreffende paragraaf ver langd. Minister-president Paul-Boncour heeft bij de stemming in de Kamer over deze terugtrekking de kwestie van vertrouwen gesteld. LONDEN, 27 Jan. (V.D.). In een telefonisch onderhoud met de .Evening Standard" heeft Henry Ford verklaard, dat de sluiting van zijn bedrijven te Detroit verband houdt met de machinaties van zekere bankiers, die trachten de controle te krijgen op het Ford-concern. Zekere concurrenten zouden, door deze ban kiers gesteund, tegen hem manoeuvreeren, ten einde te verhinderen, dat ook nog slechts één wagen zijn fabriek zal verlaten. Ford weet dat en hij weet ook, wat hem te doen staat. Hun succes zal slechts enkele uren duren. Ford zal zijn vijanden bestrijden en bewijzen, dat de fa bricatie van Ford-wagens niet kan worden stop gezet. Dit zal veel geld kosten, doch daaraan zal niets te veranderen zijn. Voorts verklaarde Ford, dat het de grootste verrassing van zijn leven is geweest, toen hij Donderdag hoorde, dat 6000 werklieden der Briggs-Cy., welke de koetswer ken voor de Fordfabrieken vervaardigt, de werk plaatsen hadden verlaten, zonder daarvoor een bijzondere reden op te geven. Ford laakt deze werklieden niet, want zij hebben willen werken. Omtrent het stilleggen van Ford-fabrieken wordt nader uit Detroit gemeld, dat hierdoor in totaal 150.000 arbeiders worden getroffen. Bij de Fordbedrijven wordt per dag ongeveer een millioen dollars verloren. RNE De H. Vader Prefect der Propaganda Fide? Fransche regeering gevallen. De Valera wint nog steeds. De kans is groot dat hij een absolute meerderheid in den Dail krijgt. Manufacturen-magazijn te Finsterwolde door brand vernield. Politieke hoogspanning te Berlijn. Ford geeft de schuld van de stillegging zijner fabrieken aan zekere bankiers. Taxistaking te Weenen. De chauffeurs verlam men het verkeer. Brandstoffentoeslag met ƒ0.50 per week ver hoogd voor de kleine gemeenten. Wetsontwerp in verband met aflossing Ned.- Indisehe pond-steriing-leeningen. De rivieren onbevaarbaar, groote stagnatie hier en daar. Urk geïsoleerd. Kampioenschappen schaatsenrijden van Fries land. Inleidende besprekingen betreffende nieuw handelsverdrag met Duitschland. BERLIJN, 27 Jan. (W. B.). Het senioren convent van den Rijksdag besloot hedenmid dag na een korte bijeenkomst den Rijksdag Dinsdag aa. bijeen te roepen. Op de agenda staat de regeeringsverklaring. Na de regeeringsverklaring zal de zitting tot Woensdag verdaagd worden. In de zitting van het senioren-convent legde staatssecretaris Planck geen enkele verklaring namens de Rijksregeering af. BERLIJN, 2 Jan. Rijkskanselier von Schlei cher zal Zaterdag om 12.15 uur door den Rijks president in audiëntie worden ontvangen. Bij deze gelegenheid zal Schleicher volmacht vra gen den Rijksdag te ontbinden. De ontbinding zou, naar verluidt, gemotiveerd worden met het feit, dat in den Rijksdag een motie van wantrouwen in het kabinet zal worden aange nomen. In politieke kringen neemt men aan, dat de Rijkspresident reeds Zaterdag zijn be slissing zal nemen. Vermoedelijk zal in dit on derhoud ook ter sprake komen de gedachte van een burgvrede van een half jaar, anderzijds de noodverordening vow den rust in het openbare leven. In emstigé politieke kringen hield men beden- avond sterk rekening met de mogelijkheid, dat het morgen tot een aftreden van het rijks kabinet komen kan. Deze geruchten schijnen samen te hangen met heden ondernomen po gingen, om uit het parlement of het Harzburger front een andere regeering te vormen. Hierbij speelt de naam van von Papen een aanzienlijke rol en verder het feit, dat Adolf Hitler heden weer te Berlijn is aangekomen. Hitler had van middag een langdurige bespreking met verschil lende Nat.-Soc. leiders ten huize van Rijksdag- voorzitter Goering. Het bericht, als zou Adolf Hitler tevergeefs aan Gregor Strasser om een bespreking hebben ver zocht, wordt door het Rijkspersbureau der NB. DAP- geheel onjuist genoemd. De Rijksdagfractie der Centrumspartij heeft Vrijdag vergaderd over den politieken toestand. In het bijzonder zijn sociaal-politieke voorstellen behandeld. Er zouden geen besluiten zijn ge nomen. Merkwaardig is, dat het seniorenconvent heden besloot, Dinsdag wel de regeeringsverklaring op den Rijksdagagende te plaatsen, maar niet de communistische motie van wantrouwen. Men wil eerst uitvoerige debatten over de regeerings verklaring voeren. Van het „Bruine Huis" in Dresden is thans de naam van Gregor Strasser, die tot dusver in reusachtige letters aan den gevel prijkte, weggenomen. Finis. Hoogste stand op Zaterdag 9 nur tjh.: 265 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1