Stadsnieuws Men on$: N.V. WED. OOSTEN ZOON OPRUIMI ETALAGES ZATERDAG fc>i<Z'eT) HEEM/TEDE OFFICIAL FORD SERVICE DEALER R.A.I. STAND 92-93-169 dLEEKERJVAARTVK at OtnO 1leP vab ZATERDAG 28 JANUARI BLOEMENDAAL BARTELJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM MAANDAC 30 JANUARI a.s. begint onze JAARUJKSCHE Gedurendedeopruiming isonze zaak gesloten van 12 tot 2 uur COMPLETE MEUBILEERING BEHANGERIJ - STOFFEERDERIJ - BEDDENMAKERIJ RADIO-DOKTER WERKPLAAT/ UITGERU/T MET DE MEE/T MODERNE WERKTUIGEN COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE „ZANG EN VRIENDSCHAP" Concert Personalia Bureau Crisis-comité Artikel 79 van de Drankwet Tram contra auto Aangehouden G. Hulsebosch COMPETITIE NED. DAMBOND District Noord-Holland Geloof en Wetenschap Instelling van weldadigheid UIT DEN OMTREK VELSEN HEEMSTEDE SANTPOORT IpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiBRABANTSCHE BRIEVEN^ Daar wordt heel veal koaw gelejen in deus tijen! j „M'n leven of 1 'nen bot tram!" minimi 'n Prachtig servies mee niks erin! des morgens 10 uur Opruimingsgoederen worden nief geruild UW RADIO SPEELT weer na een bezoek a f 0.75 v. d. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 31 Januari, 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caeciiia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairen Vereeniging, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG 1 Februari, 8.15 uur: Lezing voor de leden van Geloof en Wetenschap in den Jansschouwburg. 8 uur: Ledenvergadering R.K. Bond van Tech nici in Hotel „St. Jan", Jansweg. DONDERDAG 2 Februari, 'smorgens 9 uur: Vergadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo, Haarl. N. 8 uur: Bureau-vergadering R. K. Reelassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: R.K. Commissie voor Arbeidsontwikke- ling in gebouw „St. Bavo". Lezing met licht beelden. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeni- ging voor het geheele koor, in „De Kroon". 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in „Centraal". VRIJDAG 3 Februari, 8 uur: Vergadering van het Armbestuur parochie H. Antonius van Pa dua. 8 uur: Repetitie Mandolineclub „Santa Lu cia" in „Centraal," Groote Houtstraat 116. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791 en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. onderwijs aan zieke en zwakke kindèren te Haarlem en Omstreken," gevestigd te Haarlem. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft een concert op Vrijdag 3 Februari, 's avonds 8 uur, in het Gemeentelijk Concert gebouw, met medewerking van de Haa-lem- sche Orkestvereeniging. Soliste is Annie Woud, alt. Het programma vermeldt: 1. A. Wilhelmus, voor Mannenkoor, bewerkt door Fred. J. Roeske; B. de Ruïne (koor), L. F. Brandts Buys (1847—1917); 2. Eine Kleine Nachtmusik, W. A. Mozart (1756—1791), Allegro-Rcmanze, Menuetto-Rondo; 3. Ariadne auf Naxos, Jos. Haydn (17321809), Cantate voor altsolo en orkest; 4. Akademische Fest- Ouverture, Joh. Brahms (18331897); 5. Alt- Rhapsodie (alt, koor en orkest), Joh. Brahms; 6. Les Préludes, Fr. Liszt (1811—1886). Onze stadgenoot de heer W. J. Huismans is benoemd als eerste violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl. Ame rika Lijn. Het bureau van het Crisis Comité wordt Maandag 30 Januari verplaatst van Jansstraat 40 naar Lange Begijnestraat 13 rd. In verband met ons stuk over Artikel 79 van de Drankwet vestigt men onze aandacht erop, dat er nog eenige andere categorieën personen zijn, op wier belangen gelet dient te worden. Zoo komt het voor, dat de vergunninghouder tusschen 1 Mei 1931 en 30 April 1932 overleden is en, omdat hij vrijgezel was, geen opvolger heeft. Het is gewenscht, dat in dit geval de vergunning op naam van den plaatsvervanger wordt geschreven. Vergunninghouders wier plaatsvervanger of pachter'tusschen 1 Mei 1931 en 30 April 1932 is komen te overlijden of het bedrijf heeft verlaten, moet gelegenheid gege ven worden om de vergunning alsnog te doen overschrijven ten name van hen, die op dien datum de vergunning exploiteerde en thans nog exploiteert en wijders zij het toegelaten aan de vergunninghouders die op 1 Mei 1931 de vergun- ning zelf exploiteeren, de vergunning op een natuurlijk persoon over te laten schrijven. Vrijdagavond omstreeks half 10 wilde de be stuurder van een vrachtauto, die uit de Klever laan kwam, de trambaan oversteken in de rich ting van het Kleverpark. Hij kwam in botsing met een uit de stad komende tram, waardoor de wagen 9 M. werd meegesleurd. Tram en auto werden zwaar beschadigd. De trambestuurder had een wonde bij zijn rechteroog en een bloedende wonde aan zijn rechterhand. Na door een lid van den O. D. te zijn verbónden, moest hij zich naar een dokter begeven. Tegen den chauffeur S. uit IJmuiden is proces-verbaal opgemaakt. Door de recherche is de 30-jarige V., ver dacht van diefstal van verschillende dames- taschjes, aangehouden en in bewaring gesteld. Ook de 36-jarige S., die in staat van faillis sement verkeert, is, als verdacht van bedrieg lijke bankbreuk, aangehouden en in bewaring gesteld. Het gaat hier over een bedrag van 1400.. Heden viert de heer G. Hulsebosch zijn tach tigsten verjaardag. Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal van het bisdom, heeft den jarige he denmorgen persoonlijk zijn gelukwenschen aan geboden, evenals de Z. Eerw. Heer pastoor en de kapelaans der Spaarnelterk. Vele bloemstuk ken, brieven en telegrammen van familieleden, vrienden en bekenden waren binnengekomen. Over bestrijding der tuberculose Ondergeteekende, die gedurende 20 jaren door middel van „Lighal-uitvoeringen" en meer dan 25 jaar door middel van vrijwillige bijdragen geld bijeen bracht ten behoeve der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in Haarlem en Omstreken, heeft door zijn gedwongen pension- neering het contact met zijn vroegere scholen en leerlingen verloren. Hij roept nu, bovenal zijn oud-leerlingen in Haarlem en Bloemendaal, en voorts allen, die sympathiseeren met het bovenvermelde doel, op, hem bij te staan door het verzamelen van vrij willige bijdragen op lijsten, aan te bieden aan de inwoners van Haarlem. Bloemendaal en Heemstede, in verband met de a.s. Lighal-uit- voering onder leiding van den heer B. J. Wie- land Los en Mej. M. B. Roozen. Waar het bureau van Statistiek ln Den Haag meldt: toeneming der tuberculose, gevolg van mindere voeding in vele gelederen der maat schappij, daar vertrouwt ondergeteekende dat vele dames en heeren en oud-leerlingen zich op zullen geven voor het mooie doei. Het parool is: „Laat ons onze arme zieken niet vergeten." Deze oproep geldt inwoners van Haarlem, Heem stede en Bloemendaal. Aangifte voor deelnemers, gaarne spoedig, aan onderstaand adres: A. J. MEIJERINK, Cruduiusstraat 10 nabij Koninginneweg). Op enkele wedstrijden na die nog alleen belang hebben in verband inet de bezetting der laatste plaats is thans de tweede klasse com petitie van den Nederlandschen Dambond (dis trict Noord-Holland) geheel beëindigd. De stand luidt thans als volgt: Nr Clubs gesp. gew. gel. verl. bordptn. ptn Be leden van Geloof en Wetenschap zullen Woensdag 1 Februari in den Jansweg-Schouw- burg bijeen komen. Kapelaan Helmut Fahsel' zal een voordracht houden over: „Konners- reuth, neueste Tatsachen und Erlebnisse." Bij besluit van B. en W. is op de lijst van instellingen van weldadigheid ingeschreven de Vereeniging „Commissie ter voorziening in het 1 Haarl. Damclub II 6 6 2 Damclub Haarl. II 6 4 3 Damclub Zaandam II 6 3 4 Damclub IJmuiden II 6 2 5 Heldersche Damclub 15 1 6 Beverwijksche Damcl. 14 0 7 Castric. Damcl. I 5 0 voor- 0 0 -tegen 78—42 12 71—49 67—53 54—66 41—59 30—50 39—61 Jubileum 1 Februari hoopt de heer J. v. d. Veen, machine-drijver bij de ponten alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van den Rijkswaterstaat. BI. Reddingsbrigade Donderdagavond hield dé B. R. B. haar jaarvergadering in hotel Roo- zendaal te Overveen. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, de heer E. W. A. van Nederhasselt, eenige waar- deerende woorden aan de nagedachtenis van Dr. Merens te Haarlem, een man, die voor de actie der reddingsbrigades groote verdiensten heeft gehad en van wien de B. R. B. nóg voor zijn dood een zeer vleiend oordeel mocht ont vangen over haar ernstig streven, om een zeer goede plaats te bekleeden in de rij der bri gades. Onder de ingekomen stukken waren een aan tal kustwacht-diploma's, èen bericht van de Kon. goedkeuring op de statuten. Met eenige vriendelijke woorden van geluk- wensch reikte de voorzitter de behaalde kust wacht-diploma's uit. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 't aantal leden in 1932 met 15 was voor uitgegaan. Herinnerd werd aan de goed ge slaagde redding aan 't strand door den heer Donkelaar, de excursie van de leden met de red dingsboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden, aan eenige giften van 25 door kampeerverenigin gen, aan den lang gekoesterden wensch der bri gade, n.l. de Kon. goedkeuring op de statuten, enz. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat 1932 sloot met een klein batig saldo. Den penningmeester werd décharge verleend. De heer Hiemstra werd als lid van 't be stuur herkozen, terwijl in de plaats van Mevr. Hasselmeijer werd gekozen Mevr. C. Vermeij. In de plaats van den tuschentijds aftredenden secretaris, den heer Hartendorp, werd gekozen de heer J. de Vries. De voorzitter richtte eenige vriendelijke woor den van afscheid tot de scheidende bestuurs leden Hartendorp en Mevr. Hasselmeijer en dankte hen voor het vele nuttige werk, dat bei den in 't belang der brigade verrichtten. Tot dames-lid van de technische commissie werd gekozen Mevr. Tames. Tot leden van de feestcommissie in verband met het 10-jarig bestaan der brigade, werd ge kozen de dames C. Vermeij en A. Breek en de heer J. de Vries. De heer A. J. Meijerink zal de brigade ver tegenwoordigen op de Algemeene vergadering van den Ned. Bond tot het redden van Dren kelingen op 2en Paaschdag in 's-Hertogenbosch te houden. Medegedeeld werd, dat er bü het herdenken van 't 10-jarig bestaan der B. R. B. een ten toonstelling van reddingsmiddelen in Bloemen daal zal gehouden worden en dat de heer Meijerink in 't Jeughuis een lezing met licht beelden zal houden. Voorts zal er een demon stratie in vereeniging met andere kustbrigades plaats hebben aan 't strand en zullen nationale wedstrijden ir. Stoop's Bad gehouden worden. Een en ander zal besloten worden met een feest avond aan t strand. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering door den heer A. J. Meijerink can bij twaalven gesloten. Gevonden dieren en voorwerpen. Gevon den en terug te bekomen bij: IJzerlo, Saxep- burgerweg 4, Bloemendaal, een zilveren broche; J. Scheffers, Oosterduinweg 260, Aerdenhout. een verm. zilveren armband; Schaper, Schulp weg 5, Aerdenhout, een fox-terrier; Comelis- sen, Bloemendaalscheweg 25, Bloemendaal, een lorgnet in étui; de Ruijter, Bloemendaa'sche- weg 238, Overveen, een schroevendraaier; G van Roode, Bloemendaalscheweg 206, Overveen een jongensjas; C. J. Bropkhprst, Kinheimweg 79, Bloemendaal, een vulpenhouder; Raven horst, Kinheimweg 69, Bloemendaal, een lede ren handschoen; M. Vos, Iepenlaan 54, Bloe mendaal, een portemonnaie met inhoud; Nfj- land, Noordlaan 1, Bloemendaal, een mes; Quarles v. Ufford, Potgieterweg 6, Bloemen daal, een huissleutel; J. v. d. Heijden, Verbin dingsweg 1, Bloemendaal, een étui mét schrijf behoeften; P. Dekker, Jan Gijzenvaart, Sant poort, twee handschoenen; Oostefhoi, Alb, Thijmlaan 63, Bloemendaal, een kinderschaats en wollen handschoen; aan den politiepost Aerdenhout, een kinderhandschoentje; aan het bureau van politie te Overveen, een étui met passer enz.; een auto-dop; een schooltasch t.n. van Anneke Snijders; twee overhemden; een riem; een kinderschaatsje; eenigé paren en verschillende handschoenen. Opvoering kinderoperette „Sneeuwkoningin" Het is nu omstreeks een jaar geleden, dat in Heemstede werd opgericht een vereeniging, of liever een groep van R. K. meisjes en jon gens, die onder leiding van mej. Ric Kruyden berg zich zouden ontwikkelen in den zag. En al is in den regel die ontwikkeling te vinden in aardig liedjes, om eens te laten hooren hoe die ontwikkeling vordert, leent een kinder operette zich bij uitstek, omdat daarmede ook be reikt wordt een zich meer vrijelijk begeven op het tooneel, en als gevolg daarvan natuurlijk ook in het dagelijksch leven. Al spoedig na de oprichting waagde mej. Kruydenberg zich aan een operette, ett zoo kwam zij reeds het vorige jaar uit met „Goud muiltje". Toen moest natuurlijk de clementie van het publiek ingeroepen worden, omdat het pas een beginnetje was. Maar onder de uitstekende leiding van mej. Kruydenberg is er dezen zomer hard gewerkt, en zoo kon thans voor den dag gekomen worden met „De Sneeuwkoningin", oprerette in 6 bet drijven, door A. H. L. bewerkt naar de sprookjes van Andersen. En dat er werkelijk hard ge werkt is, was al spoedig te merken. Zoowel wat betreft zang als uitspraak stond dit stuk ken boven dat van vorige jaar. Ook in het spel was een groote vooruitganè te bespeuren. En dan noemen we op de aller eerste plaats Gerda, die deze zware rol uitste kend vertolkte. Zonder de overigen tekort te doen, komen Kaij, de Sneeuwkoningin en de dwergenkoning zeker een pluim toe. Zoowel in de soli als in de korenklanken waren de stemmetjes frisch en helder. Van de kleeding was heel veel werk gemaakt. Op het eind, als een der meisjes mej. Kruy denberg onder dankwoorden voor wat zij hen in den loop der zomer had geleerd, een fraaie bloemenmand aanbood, ontvingen koortje en leidster een warm applaus. Mej. Agaat v. d. Meij, die zeer verdienstelijk aan de piano begeleidde, ontving eveneens bloemen. Morgen, (Zondag) 's middags om 3 uur nog een groot matinee. Dan zal de zaal wel te klein zijn. Op retraite Vandaag gaat er een gezel schap van 48 personen, meerendeels leden van de Retraiteclub „Petrus Oanisius" naar Noord wij kerhout voor deelneming aan een drie daag- sche retraite. Vergadering Krnisverbond en Maria-vereeni- ging Bovengenoemde bonden hielden een gecombineerde ledenvergadering in het Patro naatsgebouw. Ijsvermaak zal wel niet vreemd geweest zijn aan de minder groote belangstel ling. Na opening volgden enkele mededeelingen, o.a. de maandberichten van het Diocesane Kruis verbond en een mededeeling van B- en W„ waarin afwijzend beschikt wordt op een aan vrage om subsidie. Door verhindering der functionarissen wer den de jaarverslagen aangehouden tot de vol gende vergadering, even als de bestuursver kiezing. Hferna volgde een uitvoerige bespreking over den toestand der Maria-vereeniging. Alge meen was men van oordeel dat er een krach tige - ctie moet plaats hebben, o.a. door huisbe zoek, om zoo de leden aan te moedigen tot meer belangstelling voor de drankbestrijding. Mede werd besloten in liet vervolg weer af zonderlijk te vergaderen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de vice- voorzitter de vergadering. Vergadering tuinlieden Donderdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniglng Aer denhout én Omstreken haar eerstê vergadering in dit jaar. Den beer F. Boonis wérd onder eenige toepasselijke woorden de beker voor het hoogste aantal punten voor Inzendingen over handigd. Daar deze ook het vorige jaar win naar was, kwam deze beker definitief in zijn bezit. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar weer potjes aan de schoolkinderen uitgereikt worden tegen den kostenden prijs voor een prijsvraag, waarvoor de vereeniging prijzen zal beschik baar stellen. De keuring zal weer geschieden op de Dahliatentoonstelling. Op de volgende ver gadering zal daarvoor een commissie benoemd worden, die zich zal belasten met de regeling. Over een te houden Zinnia-prijsvraag za} op de volgende vergadering beslist worden. Vervolgens hield de heer Küpers uit Haarlem een lezing met lichtbeelden over een reisje naar Noord-Italië. Inleider, die zelf lang in Italië ge werkt heeft en vaak als gids dienst doet bij vacantiereizen. wist zijn gehoor eenige uren op aangename wijze te boeien. Na eerst een beeld gegeven te hebben op de kaart, hoe Italië bereikt wordt, voerde hij de aanwezigen in gedachten eerst naar Lugano, gaf een beeld van de natuurpracht langs de Italiaansche meren en de bergen met de eeu wige sneeuw, de schitterende eilanden met haar fraaie bloemen en plantengroei, vervolgens naar Merano, dat van ouds aan Tirol behoorde, de schitterende panorama's, de vele tropische planten, de druiveneultuur. In woord en beeld gaf inleider vervolgens een kijkje in Milaan, en tenslotte van Venetië. O. L. VR. VAN ALTIJDD. BUSTAND ZONDAG 29 Januari. Vierde Zondag na Driekoningen. De HJH. Missen zijn te 7 en 9 uur. Te half 11 Hoogmis, 's Namiddags half 1 voorbereiding tot de plechtige vernieuwing der Doopbeloften. Te 7 uur Lof ter eere van Maria van Altijddurenden Bijstand met Rozenhoedje. DINSDAG 31 Januari, des avonds 7 uur pre cies, tweede les in de ziekenverpleging en ver bandleer. Te half 8 Maria-congregatie voor de meisjes (2e af deeling). WOENSDAG 1 Februari. Eerste der zeven Woensdagen, welke aan het feest van St. Jo seph voorafgaan. Na de H. Mis Vereering der St. Joseph-relikwie. 's Namiddags te 3 uur voor bereiding voor de eerst-communicanten. Des avonds te half 8 Maria-congregatie voor de jon gens van 14 tot 17 jaar. DONDERDAG 2 Februari. Maria Lichtmis. Te 7 uur plechtige kaarsenwijding, daarna uit- deeling der kaarsen en gezongen H. Mis, waar na uitstelling en zegen, 's Namiddags van 4.15 tot 5 uur biechthooren voor de schoolkinderen, van 6 tot 8 uur voor de volwassenen, 's Avonds te 7 uur Maria-Lof. Half 8 laatste les van den Moedercursus. VRIJDAG 3 Februari eerste Vrijdag der maand. Te 7 uur gezongen H. Mis, waarna uit stelling. Feest van den H. Blasius, Patroon tegen keelziekten. De Blasius-zegen wordt ge geven onder de H. Mis van half 7 en na de gezongen H. Mis, alsook na het Lof. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG 4 Februari. Onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. '«Communie der schoolkinde ren. ZONDAG 5 Februari. Eucharistische dag. Maandelijksehe schaalcollecte voor rente en schulddelging. Intenties der H.H. Missen Zondag 29 Januari: 7 urn- Jacobus Duineveld; 9 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Hoogmis voor de leden van St. Deus Dedit (afd. Santpoort). Maandag 30 Januari: 7 uur tot zekere inten tie. Dinsdag 31 Januari: 7 uur tot zekere intentie. Woensdag 1 Februari: 7 uur voor Johannes Heeremans. Donderdag 2 Februari: 7 uur Afra Groot, huisvr. van Jagobus Petrus Nijssen. Vrijdag 3 Februari: 7 uur voor Carolina Wil- helmina Muller-Scholtes; 7 uur tot zekere in tentie. Zaterdag 4 Februari: half 7 Christina van Westerloo-van Dinter en overleden familie; 7 uur tot zekere intentie. Zondag 5 Februari: 7 uur tot zekere intentie; 9 uur Johanna Wilhelmtna Dam-Handgraai Hoogmis voor de parochie. Personalia Bij beschikking van den Minis ter van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is aangewezen als Regeeringsdeskundi- gen, voor het bijwonen van de in 1938 af te ne men examens tot verkrijging van het diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen diploma B., de heer G. Kraus, genees heer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis alhier. Ulvenhout, 24 Januari 1933 Menier. Wa-d-is de weareld hard! Als marmer ligt de èèrde ge strekt onder de glasharde sneeuw. Dof botsen oew klompen teugen d'n bevrozen grond, in de wintersche stilte, die er staat in de schepping tusschen 't dorre gebomte en struikgewas. 'Nen scherpe Noord-Ooster trei tert over de velden deur ons dürpke. As efkens t zonneke deur de grijze sneeuw- lochten brikt en pèèrltjes trekt uit de glazige ijskwabbels, die vastgegroeio zitten in goot en op raamdurpels; as dan ok de sneeuwlaag vochtig wordt, dan biggelen druppels langs de bevrozen uitsteeksels van huizekens. stallen en allerhande bouwsels en 'n oogenblikske later druipt d'n glazigen ijsfranje ieveraans as kris tallen pinnekesversiering aan de blind-bevro- zen geveltjes. tTij is wel bar. D'n èremoei hartverscheurend. Muljoenen en muljoenen menschen. mee ver stand zooas wij, mee gevoelens zooas wij, mee verlangens zooas wij, muljoenen menschen, geschapen mee 't zelfste doel zooas wij, mul- joenen en muljoenen is 't ge schenk van 't leven, 't veur- recht van te zijn, vandaag 'nen grooten, ondraagbaren last. Want.... de weareld Is zoow marmerhard en -koud, de leste jaren. Daar is zoow weinig uitzicht deui de wit- bevrozen ruiten van 't leven! Daar kan zoow weinig zon deur die ramen. Want 't ontbrikt daarbinnen zoov.'dikkels aan 't bakske steenkolen, om de ramen schoon 'te stoken. In Den Haag zijn binnen enkele dagen twin tig kinders achter de ijzeren tralies van 'n ge- vangeniscelleke gezet. Kinders, van veftien jaren af, of zijn da gin kinders? Kinders, die deur de stad zwor- ven en bij nacht en ontij ieveraans inbraken, roofden en plunderden. In Rotterdam sprong 'nen jongen van "n torenhoogte in 'nen zekeren dood en'n toe val, maar d'n dood lustte 'm nie. Dus! dus al gaauw dook nommer twee ln d'n dood z'n armen. Zeuventig meters hoog viel ie tepletter in 't striemende ijswater. Eerst hebben de kranten, "n bietje bedekt, d'n eersten laagspringert zóów bepluimd, dat d'n tweede wel volgen moéstWaanten daar ga-g-et om de tijen zijn hard. „Wa d-is de weareld hard", begon ik m'n briefke! En 'k herhaal 't hier nog 's. De jongeman, didn ze op deuzen oogenblik, da 'k ditte schrijf, aan 't begraven zijn, krijgt gin grijntje meelijen mee in z'nen bevrozen grafkuil; d'n eerste wordt verleugend nouw! En waarom, amico, waarom sprongen die jongemannen in mageren Hein z'n knokkels? Alleen veur d'n.... Roem? Kletsprotjes! Om 'n kans! 'n Kans veur 'n bestaan te winnen deur mid del van dieën hum! roem. Ze sprongen d'n dood in veur d'r.... leven! 'tls nie meer: „oew geld of oew leven! tls nouw: „m'n leven of 'nen bottram!" Dè.'s d'n ondergrond van zulken „moed", 't Bewijs? Wie stelt 't hoogste prijs op z'n leven? D'n mensch die 't gi ed hee. Die mee van alles 't rijkelijkst is bedeeld! Nie d'n èremoedzaaier, veur wien 't leven 'nen zwaren last is. Nie d'n kearel, die mee vertroebelde, doffe oogen, die befloerst zijn van de teleurstelling, deur 't leven zwerft as 'nen weggeschupten hond. Roem? Hee nog maar de wèèrde van 'nen onbetaal- den wissel, die misschient wel 's voldaan zal worden op.. afbetaling! Ja, daar wordt veul, heel veul kouw gelejen in deus tijen! Zaterdagavond, laat, wier d'r aan m'n deur geklopt. „Ginnen bekende", spraken Trui d'r oogen. Want eiken stap, eiken klop, eiken hoest is Trui bekend. Ik schudde m'nen kop. maar 'k sting op van m'nen stoel bij de plattebuis, waar J. MERCKELBAGH GedipL Radio-technicus Wilsonsplein 2 rd. - Telef. 15762 Sp&anschevaartstraat 99 Philips Radio-toestellen. FORNUIS 3.— Pracht haard 2.50, wit fornuis 7.50, vloerkleed 2.50, eiken dres soir 950, boekenrek 750, boe kenkast. 20.linnenkast 3. gashaard 2.50, klokstel 3.—. eiken salontafel 3.50, schuiftafel 2.50, 2 fauteuils en 4 stoelen 15.—, 6 eiken stoelen 7.50, eiken spiegel 5—, keukenstoelen 50 ct„ keukentafel 75 ct., cylinderbureau 30.bureau-ministre 20—, 2 crapauds 7.50, buffet 10. eiken buffet 19.50, keukentrap 75 ct., hutkoffer 2.divan 250, damesbureautje 1750, mangel 5—, 4 stoelen 5—, gasstel 2—, keukenbuffet 7.50, waschstel 98 ct., wit Engelsch ledikant met spiraal én kapokmatras 7.50, leuningstoel 350, mahonie linnenkast 10. strijkplank 98 ct.. dienstbodenkastje 250, kinderledikant 1.rol zeil 6—, wollen dekens 2.divan- bed 2.50. Verder loopers, kleedjes, traproeden, opklapbed met eiken ombouw, enz. Te veel om op te noemen. H. W. DAMES Jansweg 14 en Lange Molen straat 46 en 48 b. h. station. ik mee Trui ons zurgskens van vandaag be sproken had. Ok d'n boer zit in de penarie, am:co en nie zoow zuinig! Ok wij zitten mee 'n potlooike, op d'n witten rand van ons krantje soms heele avonden te cijferen, om deur d'n tijd te geraken. Ieder 't zijne te geven, de leveranciers, d'n notaris, de belastingen, afijn, Se wlt da zoowel. Buiten wat er allegaar nog éf mot teugeswoorig veur menier pastoor z'n èrmen, veur crisiscommitei- ten, veur steun zus en steun zoow, veur aller hande gevraag aan de deur, langs de straat en ieveraans waar g' oew neus laat zien! Afijn, om dan trag te komen op dieën onbe kende, die aan de deur klopte, in den laten Zaterdagavond, ik dee open en daar sting werendig wéér 'nen kearel die te kort kwam. „Och menier," zee-t-ie, „nimme ni kwalijk asteblieft, maar Ik kreeg de pest in! 'Nen mensch is maar 'nen mensch en as ge sjuust uitgerekend hedt, da-d-oew sigorke en oew borreltje veul verminderen mot, da ge 'nen knecht mot uit gaan sparen (as ge "t maar óver oew hart kondt verkrijgen tenminste!), da-d-oew plots In de kerk wel wa zwaar gaat wegen veur oewen doen en as ge meteen al tien keeren in oewen zak getast hedt op zo'neh dag, dan wilde eindêlijK op Zaterdagavond wel 's mee rust gelaten worrèri! 'k Wilde dus in m'n kwaaie bui de deur dicht gooien. Temeer: de vent zat goed in z'n klee- ren en danja, as ge dan 'n kwaaie bui hedt, dan is da sjuust genogt, om oew eigen geweten te hekskuseerén en gerust te stellen. Maar op 't zelfste moment sprongen twee knikkers van tranen in dieën kearel z'n oogen en tóen zee-t-ie: ,,'k heb zo'nen hohgèr, me neer!" Amico, ge meugt t weten, k heb toen.... gevloekt! Oliee, ge hoeft me nie te zeggen: „da motte nie doen, Dré!" Ge hoeft zelfs oewen kop nie te schudden! Ik weet 't héél goed, ge schiet er niks mee op en meer nog: ge meugt 't nie doen! Maar.... k was op da-d-oogenblik nie in staat om t moment te zegenen da-d-ik gin honger had en da 'k veur dieën èrmen donder nog wa te missen had. Ik vloekte op d'n tijd en de weareld, waarin zooveul honger gelejen wordt, want 'nen mensch te zien, die honger lijdt.... ollee, da's veur mijn genogt om rebèls te worren! Ik kan nie meer rustig bij m'n plattebuske zitten, mee de wetenschap, dat er daarbuiten tienduizenden in "t barre weer slenteren. Ik kin nie gelukkig meer eten en genieten van de Hemelsche gaven in de wetenschap, dat er daarbuiten duuzenden t hartwater uit d'n mönd stroomt. Roem?! Om oew eigen tranen te lachen, maar heel bittere tranen. Roem?! 'n Prachtig servies, mee niks erin! Tc Heb er d'n lesten tijd "n bietje aander ge dacht over gekregen. De „stokzitters" in Amerika; de akrobaten op de torenshooge wolkenkrabbers; de daansers- op-den-langen afstaand, die 'n week, en lan ger nog, te daansen staan veur honderd pop; de muzikaanten die dagen aan "n stuk d'r vin gertoppen kapot slaan op de pianotoètsen.... roem? Honger! Waant in t zelfste Iaand zwerven twaalf mul- joen werkloozen deur d'n winter. Aleer 'nen mensch gaat bedelen, perbeert ie veul. Waagt ie z'n leven. Doet ie dingèn. waaraan maar 1% kans is verbonden, en die 'm z'n leven kunnen kosten. Da's gin zucht naar roemt D'n eène springt van "nen toren en waagt z'n leven. D'n aandere brikt in en waagt de gevangenis. En as me-n-'t zóów bekijken, dan golft er ginnen stroom van wangunst deur ons zieie- ment bij al die daden naar „roem", maar dan bleft er meélijen, diep meelijen over veur 't menschdom da-d-et ongeluk heeft, te motten leven in zo'n verschrikkelijk tijdsgewricht. Toen Onslievrouwke van Beauraing ver scheen, daar in da Belze negorijke, toen zijn ét duuzenden menschen teugen de keien ge slagen en hebben daar uren gebid mee natte wangen van tranen. Toen zijn daar tientallen ijzerharde kearels, die niemeer dejen aan God of Gebod, die in gin jaren meer gebid hadden, teugen d'n grond gevallen en hebben er ge smeekt naar Onslievrouwke! Want.... de weareld scheen dus niet van God-verlaten! Wa k daar mee zeggen wil? Laten de menschen. die t vandaag nog heb ben, die t vandaag nog veur "t zeggen hebben, laten die menschen d'r rijkdommen en d'r macht ten zege zijn veur d'n èrmen en kleinen man dien z'n bottrammeke uit z'n taanden wordt gesleurd. Laten huilie bewijzen, deur gedrag en veur- besld dat de weareld nie van God-verlaten is! Laten zuilie God toonen aan "t wanhopende menschdom, da-d-in de kern van z'n hart zoo diep-geloovig is! Zoow gère vertrouwt op d'n hemel. Maar..., laten me dan ok nie t allerleste grijntje vertrouwen afnemen. Dan wordt de weareld "n hel! En de hel Ja, die is van God verlaten! Amico, veul groeten van Trui en as alty gin horke minder van oewen toet a voe DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7