Von Schleicher afgedankt Adolf Hitier Rijkskanselier? De kabinetscrisis in Frankrijk Het nieuws van heden Hitier benoemd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS TE VEEL IN BRUENING'S KOERS UITSLAG DER IERSCHE VERKIEZINGEN Dooi ingetreden VON PAPEN'SPOGEN DE BAROMETER MAANDAG 30 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18290 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De camarilla wroet voort De Valera heeft een absolute meerderheid van één zetel President Lebrun geeft Daladier opdracht een nieuw ministerie te vormen Onderhandelingen met de socialisten Het Weer iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii'i Piccard over tochten naar Mars Piccard Anti-fascisme in Amerika Villa te Philadelphia verwoest; een bankiersvrouw gedood IJSHOCKEY IN DUITSCHLAND In den regel wordt ijshockey in de groote steden op kunst ijsbanen beoefend. Hierboven een foto van een ideale natuur- ijshockeybaan in de Beiersche Alpen Zal een coalitie-kabinet onder leiding van Hitier door het Centrum gesteund worden? V akver eenigingen maken front Von Papen en Hitier Wat doet het Centrum? Hindenburg's vertrouwensman Massa-betooging van socia listen en IJzeren front Moeilijkheden met het Centrum DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hoe Parijs er over denkt Ex-koning Alfons naar Ceylon NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het moment, waarop de mysterieuze gene raal von Schleicher van achter de schermen als Rijkskanselier voor het meedoogenloos helle voetlicht op het regeerings- tooneel trad, scheen gunstig voor een succes. Zijn voorganger von Papen had een zóó provo- ceerende rol gespeeld, dat met uitzondering van de Duitsch-Nationalen alle partijen in Duitsch- land hem hadden uitgefloten en nagejouwd, toen hij op eigen verzoek heenging. Slechter dan von Papen kon von Schleicher het er moeilijk afbrengen, meende men. Onmiddellijk begon von Schleicher zich naar meerdere kanten te oriënteeren. Hij zocht contact met de vakveree- nigingen en werd dientengevolge alras door de Hugenbergianen gedoodverfd als „de roode generaal." Von Schleicher, heeft, ondanks zijn eerlijken wil om het arme Duitsche volk brood en arbeid te verschaffen, ondanks de vermoeid heid der te dikwijls naar de stembus gedreven partijen, die bereid waren hun ziel in lijdzaam heid te bezitten, ondanks ook de kostbare tijd winst, welke hij aanvankelijk wist te behalen, tenslotte gefaald. Hij is uitsluitend tacticus ge bleken. In zijn radio-rede, welke een indruk gaf van de regeeringsverklaring, waaraan hij niet toe is kunnen komen, toonde hij zich een opportunist, die slechts beslissingen wilde ne men naar de eischen van het oogenblik. Maar de eischen van het oogenblik dreven hem in het vaarwater, waarin Dr. Heinrich Brüning door duikboot-intriges werd getorpedeerd. De aan de Oost-Pruisische landjonkers ver strekte millioenen-hulp had te weinig kleine boeren bereikt en de schuldenlasten der groote overbezwaarde goederen in onvoldoende mate verminderd, daar ze voor een groot gedeelte de landheeren in staat stelden goede sier te maken aan de „Cöte d'Azur". Von Schleicher kwam toen op het denkbeeld, dat dr. Brüning het rijkskanselierschap en de sympathie van Von Hindenburg heeft gekost. Hij wilde de red deloos overbelaste goederen verkavelen ten be hoeve van de binnenlandsche kolonisatie. Even als Brüning verspeelde hij daarmee den steun van den grijzen Rijkspresident, die hem slechts noodgedwongen en bij wijze van overgangsmaat regel na Von Papen het Rijkskanselierschap had verleend. De roode map met de volmacht om den Rijksdag te ontbinden, welke tot tweemaal toe aan Von Papen werd ter hand gesteld, werd aan Von Schleicher geweigerd. En daar het hem niet gelukt was een meerderheid bij de partijen te bewerken, aangezien de nationaal- socialisten na de verkiezingen in Lippe-Detmold weer overmoed vatten en de Gregor Strasser- troef geen effect had, bleef er voor hem en zijn Kabinet niets anders over dan ontslag te yragen. Veel gelegenheid om te toonen, wat hij kon, heeft Von Schleicher niet gehad. Het herstel van het instituut der militaire attaché's bij de Duitsche gezantschappen in den vreemde, als logisch uitvloeisel van de principi- eele erkenning van Duitschlands gelijkgerech tigdheid, is wel het meest beteekenende, wat hij in de korte spanne tiids van zijn kanse lierschap heeft tot stand gebracht. Rijkspresi dent Von Hindenburg wil het uiterste beproeven om eindelijk weer eens een Rijksregeering te krijgen, welke op een werkkrachtige meerder heid in het Parlement zal steunen. Vandaar dat hij aan zijn vertrouweling Von Papen opdracht DUBLIN, 30 Jan. (Reuter) De einduitslag voor de verkiezingen van den Ierschen Vrijstaat luidt als volgt: De Valera 77 zetels Cosgrave 48 Onafhankelijken 8 Centrum 11 Arbeiderspartij 8 Onafhankelijke Arbeiderspartij 1 De Iersche premier De Valera heeft, nadat zijn overwinning definitief was vastgesteld, een Boodschap gepubliceerd, waarin o.m. wordt ver klaard: „De nationale politiek is thans definitief verzekerd. De dooden, die voor Ierland gestor ven zijn, zullen aanwezig zijn bij de ten uitvoer legging van ons streven." Nopens zijn politieke bedoelingen verklaarde De Valera, dat volkomen onafhankelijkheid van Engeland het einddoel blijft. De vereeniging van Noord- met Zuid-Ierland is de noodzakelijke voorwaarde voor een waarachtigen en perma nenten vrede tusschen Engeland en Ierland. Hij kondigde voorts aan, dat de annuïteiten aan Engeland in de toekomst niet meer zullen be rusten op een tusschenberekening, maar moeten worden vrijgemaakt voor de Iersche begrooting. Het resultaat der verkiezingen beteekent geen vijandigheid tegenover Engeland. De wensen van het Iersche volk en der Iersche regeering is: met Engeland in de beste en meest vriend schappelijke betrekkingen te staan. De Valera kondigde aan, dat het aantal sena toren tot 35 zal worden teruggebracht, ook het aantal Dail-leden zal worden verminderd. Het kabinet zal streven naar de decentralisatie der industrie. heeft gegeven enkel die mogelijkheid door on derhandelingen met de partijleiders te onder zoeken. De groote vraag is en blijft, of de nationaal- socialisten bereid zullen gevonden worden in een niet alles overheerschende mate aan de regeering deel te nemen. Elke oplossing van de huidige regeeringscrisis, welke aan één persoon of één partij een dictatoriale, bo- vengrondwettelijke macht zou verleenen, zou geen oplossing blijken, want het democratische front is vaster dan ooit besloten ie parlemen taire democratie te verdedigen. De Keuze van Von Papen als onderhandelaar is alhans ten opzichte van het Centrum een allerminst geluk kige, daar het Centrum ietwat consequenter is dan de Nazi's, die alles, wat er tusschen hen en het ex-Centrumlid Von Papen voorgevallen is, met verbazingwekkend gemak schijnen te hebben vergeten. Hoe en of Duitschland uit het politieke drijfzand zal geraken, valt op het oogenblik niet te zeggen. Beter dan voorbarige gissingen te maken, is het gelaten af te wach ten. PARIJS, 29 Januari. (V.D.). Nadat staatspre sident Lebrun de vooraanstaande leden van Kamer en Senaat in audiëntie had ontvangen, bleef hem slechts de keuze over tusschen den afgetreden Minister van Oorlog, Daladier, en den afgetreden Minister van Binnenlandsche Zaken, Chautemps. Herriot had geweigerd in verband met zijn houding in de schuldenkwestie. Lebrun heeft daarop Zondagmiddag den af getreden Minister van Oorlog, Daladier met de vorming van een nieuwe regeering belast. Daladier heeft de opdracht aanvaard en zal den president Maandag zijn definitief antwoord geven. Voor Daladier bestaan slechts twee mogelijkheden een regeering te vormen: óf een cartel, waarin de socialisten vertegenwoor digd zijn óf de concentratie, d.w.z. een kabinet gebaseerd op alle partijen der Kamer, met uit zondering van de groep-Marin en de socialisten. Mocht het Daladier gelukken een levensvat baar kabinet samen te stellen, dan zou dit, naar de meening van welingelichte kringen, den af getreden premier Paul-Boncour als Minister van Buitenlandsche Zaken krijgen. Bij het verlaten van het Elyssée heeft Da ladier tegenover pérvertegenwoordigers ver klaart, dat hij de moeilijkheden niet onder schat, doch dat hij het als een kwestie van energie en goeden wil beschouwt de moelijk- heden te overwinnen. Nog Zondagavond heeft hij m' zijn politi 5 vrienden beraadslaagd. Het schijnt uitgesloten dat de socialisten een aanbod van Daladier tot de regeering toe te treden zullen aanvaarden, indien niet het op het congres van Grenoble opgestelde minimum program zal worden aangenomen. Voor dit pro gram is evenwel ook in de nieu"- Kamer geen meerderheiu te vinden. Daladier zal eerst met de socialisten onder handelen. PARIJS, 30 Jan. (Reutera Vermoedelijk zal Daladier een radicaal ministerie vormen. In dit ministerie zal waarschijnlijk Herriot de portefeuille voor luchtvaart krijgen. Minister van Buitenlandsche Zaken blijft vermoedelijk Paul Boncour, terwijl Daladier zelf, behalve hetm inister-presidentschap ook het Ministerie van Oorlog zal nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij het Ministerie van Financiën weer zal verdee.- len in een Ministerie van Financiën en een Ministerie voor de Begrootingen. Het nieuwe Ministerie zal dus waarschijnlijk een Ministerie Paul Boncour zijn met Daladier aan het hoofd. Hoogste stand: 762.7 te Budapest. Laagste stand: 730.0 te Reikjavik. EE Verwachting: Zwakke tot matigen, EE naar het Westen ruimende wind, neve- EE EE lig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar- e= schijnlijk eenige regen; lichte tot mati- ge dooi in 't Zuiden, in het Noorden om het vriespunt tot lichte, later matige EE EE dooi. EE Zon op 7.46, onder 4.41. Licht op EE EE 5.11. Eerste Kwartier 2 Februari. De natuur is d\en ijsliefhebbers nog genadig geweest en heelt hun een tweeden ijs-Zondag gegund, alhoewel Zaterdagmorgen reeds een waarschu wing werd gegeven, dat het uit zou zijn met de pret De Bilt spreekt thans duidelijke taal. Het is ajgeloopen. WASHINGTON, 28 Jan. (Reuter). Professor Piccard heeft in een interview met Reuter ver klaard, dat het in de toekomst wellicht moge lijk zal zijn, om met een raketvliegtuig naar Mars of andere planeten te vliegen. Piccard verklaarde, dat een raketvliegtuig voor een tocht naar een andere olaneet min- stens 20 ton ontplofbare stoffen aan boord zou móeten hebben en een hoeveelheid van 10 ton voor den terugkeer naar de aarde. Voor een raketvliegtuig is het echter prac- tisch onmogelijk een Zoo grooten last te ver plaatsen. De professor is van meening, dat raketvlieg tuigen zich een onbeperkten afstand van de aarde kunnen verwijderen, doch dat ballonnen en vliegtuigen niet veel hooger zullen kunnen komen dan 16 K.M.. de hoogte die hijzelf den afgeloopen zomer heeft bereikt t Hij baseert zijn standpunt op practische con structie-moeilijkheden. NEW-YORK, 28 Jan. Naar uit Philadelphia wordt gemeld, is op de villa van den bekenden advocaat en bankier John de Silvestro een bom geworpen, die het gebouw verwoestte. De vrouw des huizes werd gedood, terwijl de drie dochters, de zoon en de secretaresse van den bankier en 6 andere personen werden gewond. Silvestro, die in fascistische Italiaansche kringen in Amerika zeer bekend is en doorgaat voor een vriend van Mus solini, keerde enkele minuten na den aanslag terug van een bezoek bij een vriend, waardoor hij aan den dood ontsnapte. De familie had in den laatsten tijd in Italië gewoond en was eerst kort geleden na» Amerika teruggekeerd. De politie gelooft, dat de aanslag het werk is van de anti-fascistische beweging. Men vreest voor verdere aanslagen. BERLIJN, 28 Jan. (Per telefoon) Het kabinet Von Schleicher is heden afgetreden Rijkspresident Von Hindenburg heeft den oud- Rijkskanselier Von Papen opdracht gegeven met de partijleiders te onderhandelen. (United Press) Alvorens zich uit de Kabinetszitting naar den Rijkspresident te begeven, had Von Schlei cher zijn collega's verzocht bijeen te blijven, opdat hij hen van het resultaat van het on derhoud op de hoogte zou kunnen stellen. Het onderhoud zelf was slechts van korten duur. In verband met de bespreking vond ook nog een bespreking met Staats-secretaris Meissner plaats. Von Schleicher verzocht den Rijkspre sident om een volmacht teneinde den Rijksdag te kunnen ontbinden. De Rijkspresident was echter van meening, in de huidige politieke omstandigheden den Rijkskanselier deze vol macht niet te kunnen geven. In zijn overzicht van den politieken toestand heeft von Schleicher gezegd, dat er drie moge lijkheden bestonden om de slepende crisis op te lossen. De eerste was een parlementair meerder heidskabinet met Hitier als rijkskanselier en steun van rechts en centrum. De tweede was. Hitier de vorming van een minderheidsregeering op te dragen, die slechts zou steunen op een groote strooming onder het volk en dan af te wachten wat de andere partijen jegens de regee ring zouden doen. De laatste mogelijkheid was een presidentieel kabinet als het huidige, maar indien spr. de leider in dit kabinet zou blijven moest de Rijkspresidënt hem alle noodige vol machten verstrekken, onder welke in de eerste plaats de volmacht tot nieuwe ontbinding van den Rijksdag. Rijkskanselier Von Schleicher heeft den Rijkspresident gewaarschuwd tegen het be noemen van een kabinet, dat slechts in naam een presidentieel kabinet zou zijn, doch in wer kelijkheid een regeering van een enkele partij zou vormen en daardoor den tegenstand van de meerderheid van het volk moet verwachten, met andere woorden, Schleicher heeft Hinden burg gewaarschuwd tegen de benoeming van Von Papen. BERLIJN, 28 Jan. (V.D.). Von Papen heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den Duitsch-Nationalen leider Hugenberg en den nat-soc. leider Hitleft Naar verluidt hebben de nazi's besprekingen gevoerd met het centrum en de Beiersche Volks partij. BERLIJN, 29 Jan. Oud-Riikskanselier von Papen heeft Zaterdagavond en Zondag de be sprekingen met de partijleiders voortgezet, waartoe de Rijkspresident hem Zaterdagmiddag opdracht had gegeven. De onderhandelingen waren Zondagavond nog niet afgeloopen. Zondagmiddag heeft von Papen een voorloopig rapport aan rijkspresident von Hindenburg uit gebracht. Hij heeft daarin uiteengezet, wat hij met de groepen van het „Harzburger Front" (Duitsch-nationalen en nat.-socialisten) bespro ken heeft, maar kon nog niet meedeelen, hoe Hitier tegenover zijn voorstellen staat. Eenerzijds zullen nu nog onderhandelingen worden gevoerd tusschen von Papen en Hitier of diens vertrouwenslieden. Anderzijds hebben besprekingen plaats gevonden tusschen het Centrum en leiders der nat.-socialisten, welke besprekingen heden ten huize van Rijksdagpre sident Goering zijn gevoerd. Hitier onderhandelt dus naar twee kanten, en het zal nog moeten blijken, welke van die twee onderhandelings complexen ten slotte de overhand zal krijgen. Op den voorgrond staat echter voorshands nog de opdracht aan von Papen, die er, zooals ge zegd, om te beginnen naar heeft gestreefd de Duitsch-nationale en nat.-socialistische eischen met elkander in overeenstemming te brengen. De Zondag werd goeddeels besteed aan on derlinge besprekingen tusschen de nat.-socialis- tische leiders, wien nauwkeurig-omschreven voorstellen zijn gedaan, welke reeds de instem ming der Duitsch-nationalen hebben verworven en waaromtrent Hitier zich thans zal moeten uitspreken. Hitier zou den eisch hebben gesteld, dat zijn geheele S. A. tot staatsorganisatie wordt ver klaard, zoodat Duitschland met één slag een groot militieleger zou hebben. Uit financieel oogpunt, om van buitenlandsch politieke over wegingen nog niet te spreken, zou deze eisch natuurlijk moeilijkheden opleveren. Tegenover de vele geruchten omtrent de hou ding van den rijkspresident kan, naar Wolff meldt, worden vastgesteld, dat het doel van den president is, de Duitsche politiek, als het maar eenigszins mogelijk is, uit het stadium der grondwets-experimenten te helpen. Daarom heeft hij het initiatief genomen tot de nieuwe onderhandelingen met Hitler. Hitler had in November geweigerd, zelf een poging te doen om een meerderheid te vormen. Thans heeft de rijkspresident deze opdracht aan von Papen gegeven, waarbij het doel hetzelfde is gebleven. Alle besprekingen, die thans worden gevoerd, draaien dus om de vraag of een coalitie-kabinet onder leiding van Hitier en door het Centrum gesteund of geduld, kan worden gevormd. Op deze vraag moet vóór alles een antwoord wor den gegeven, en uiteraard treden, zoolang dit niet geschied is, alle andere mogelijkheden en combinaties op den achtergrond. In kringen, die bij de onderhandelingen be trokken zijn, wordt, naar Zondagavond nader werd gemeld, met klem tegengesproken, dat bij de huidigen stand der besprekingen gere kend kan worden op een negatief antwoord der nat.-socialisten. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Telegraaf" Zondagavond laat vernam, wordt het meer en meer onwaarschijnlijk geacht, dat het tot een kabinet met Hitier als rijkskanse lier zal komen. De besprekingen, welke vandaag tusschen Centrum en nationaal-socialististen met uitschakeling van von Papen zijn gevoerd, commenteert men algemeen als een bewijs, dat beide partijen van plan zijn, haar eigen weg te gaan. Bovendien blijkt, dat sommige Duitsch- nationale kringen slechts weinig geneigdheid gevoelen, een kabinet-Hitier te steunen. De voorzitter van den Landbund, graaf Kalckreuth, heeft zich in een heden gehouden rede tegen een kabinet op parlementairen grondslag uit gesproken en verlangde een nieuwe presiden tieel ministerie. Dit beteekent, dat de Junker partij aandringt op eenzelfde kabinet als thans is afgetreden, maar onder voorzitterschap van een persoonlijkheid zooals von Papen, die met de Duitsch-nationale eischen meer rekening houdt dan von Schleicher bereid was te doen. Inmiddels is ongerustheid ontstaan over de houding der vakvereenigingen, die een gesloten front beginnen te vormen. Communistische, socialistische en christelijke arbeiders sluiten zich aaneen om een regeering, die slechts ten doel kan hebben de bestaande grondwet omver te werpen, te verhinderen. Men herinnert er aan, dat het hoofdzakelijk de bedreiging met een algemeene staking was, die een einde maakte aan het eerste kabinet-von Papen. BERLIJN, 29 Jan. De sociaal-democratie van Groot-Berlijn heeft hedenmiddag in sa menwerking met het IJzeren Front in den Lustgarten een massa-betooging gehouden on der de leuze: „Tegen de provocaties éier nat.- socialisten, tegen de mijlioenen-geschenken aan de Jonkers, vóór democratie en socialisme". Van twaalf verzamelpunten trokken de betoo- gers in groote stoeten met roode vlaggen en vele transparanten naar den Lustgarten, waar de betooging om half drie begon. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van het district Berlijn, het Rijksdaglid Künst- ler. Hij zeide o.a. het volgende: „Berlijn is rood. Dat zal de leus der soc. dem. partij voor 1933 zijn. De Berlijnsche arbeiders-massa's moeten er voor zorgen, dat de contra-revolutie nooit bezit neemt van de arbeidersstad Berlijn, de hoofdstad der Duitsche republiek". Na scherpe critiek te hebben geoefend op de „autoritaire staatsleiding" sedert den zomer van 1932, ging Künstler verder: „De gebeurtenissen, welke gisteren in de Wilhelmstrasse hebben plaats gehad, zijn voor het IJzeren Front een signaal voor de „höchste Alarmbereitschaft". De soc. dem. partij, de vakvereenigingen. de arbeiders sportbonden en de Rijksbanier zullen hun voor bereidingen treffen. Het gaat ten slotte om de constitutioneel gewaarborgde rechten van het Duitsche volk, en tevens om alle sociale voor zieningen. Het is thans geen tijd voor strijd tusschen arbeiders onderling. In den strijd om zijn of niet-zijn wordt het eenheidsfront van het proletariaat geboren. Diegene pleegt ver raad aan de zaak der arbeidersklasse, die op dit oogenblik nog den broederstrijd tusschen de arbeiders leidt. De dag kan komen misschien is deze dag niet ver af, dat het Berlijnsche pro letariaat voor geheel Duitschland beslist. Ar beidersklasse van Berlijn, weest eensgezind, dan komt stellig de dag, dat de reactionnaire mach ten van vandaag net zoo door den storm zul len worden weggevaagd als in November 1918. Dan zullen wij de gelofte afleggen dat wij zul len goedmaken, wat wij indertijd hebben ver zuimd." In verband met de sociaal-democratische be tooging in den Lustgarten, die een rustig ver loop had, zijn heden vier sociaal-democratische optochten, benevens drie communistische, die zich ondanks het verbod der politie hadden ge vormd, wegens het zingen van verboden liede ren door de politie verspreid, waarbij 35 per sonen in hechtenis werden genomen. BERLIJN, 30 Jan. (V.D.) De talrijke be sprekingen, die Von Papen Zondag heeft ge houden, hebben, naar de „Montag" meldt, tot diep in den nacht geduurd. Een beslissing zal echter eerst Maandagmorgen genomen worden. Met alle voor de vorming van een meerderheid in aanmerking komende partijen heeft Von Papen onderhandelingen gevoerd. Een over eenstemming tusschen de partijen was in den nacht van Zondag op Maandag nog niet be reikt, daar zich moeilijkheden hadden voorge daan over programmapunten en persoonlijke ADOLF HITLER RIJKSKANSELIER. Kabinet Von Schleicher afgetreden. Nieuw ontwapeningsplan van Engeland De Fransche president heeft Daladier met de opdracht van een nieuwe regeering belast. Einduitslag der Iersche verkiezingen; De Va lera heeft thans de absolute meerderheid in den DaeL Memorie van Antwoord inzake de Indische Be grooting 1933. Proefbedrijf voor de teelt van rijst variëteiten op Suriname. Bij een brand te Geldermalsen ging veel vee en een woonhuis verloren. Kolendampvergiftiging te Utrecht; jongeman overleden. t IJswedstrijden. De Oostenrijker Riedl wint den Holland-beker. Van der Scheer schaatskampioen van Neder land. O Juist voor het ter perse gaan van ons blad, bereikte ons het volgende bericht: BERLIJN, 30 Jan. (Per telefoon-. Adolf Hitler is benoemd tot Rijkskanselier, terwijl als vice- kanselier Von Papen zal optreden. De verdere portefeuilles van het nieuwe kabi net zijn als volgt verdeeld: Von Neurath behoudt het ministerie van Bui- tenl. Zaken. De Nationaal-socialist Dr. Frick, minister van Binnenl. Zaken. Generaal Bromberg, minister van Rijksweer. Hugenberg, minister van Voedselvoorziening en Econ. Zaken. Geldtke, voorzitter van den Stahlhelm minis ter van Arbeid. Von Rübbenach, Verkeersminister. De Nationaal-socialist Goering, minister zon der portefeuille en tevens Rijkscommissaris voor de luchtvaart en minister van Binnenlandsche Zaken in Pruisen. Görecke, minister van Werkverschaffing. Het ministerie van Justitie is nog niet toege wezen, maar waarschijnlijk zal dit aan het Cen trum worden aangeboden. De eerste kabinetszitting zal hedenmiddag plaats vinden. (United Press). eischen. De grootste moeilijkheid schijnt te liggen bij het centrum. Volgens de „Montagspost" komt als nood oplossing, voor het geval dat het vormen van een combinatie mislukt, de vorming van een ambtenarenregeering steeds meer op den voor grond. Het blad verwacht, dat op zijn laatst Dinsdag een rijkskanselier zal zijn benoemd. PARIJS, 29 Jan. (V.D.) Hoewel de belang stelling der groote Parijsche bladen in hoofd zaak uitgaat naar de binnenlandsche Kabinets crisis, wordt toch door de bladen groote aan dacht besteed aan de gebeurtenissen in Duitsch land. De algemeene opvatting is, dat men zich in Duitschland steeds meer verwijdert van de grondwet van Weimar, om terug te keeren tot openlijke dictatuur, zoo niet tot een volkomen herstel der monarchie. FLORENCE, 30 Jan. (V. D.) Ex-Koning Al fonso van Spanje, die sedert zijn verbanning uit Spanje te Fontainebleau woont, is voorne mens zich te vestigen in Italië en wel in de omgeving van Florence. Gisteren heeft hij een groot aantal villa's en kasteelen in de buurt bezocht om een keuze te doen. Hij heeft zijn voorkeur uitgesproken voor drie huizen, die hij gezien heeft te Fiesolo, te Arcetri en te Bel- los Guardo, drie voorstedefa van Florence. Na zijn terugkeer uit Ceylon, waarhij hij deze week vertrekt voor een jachtpartij, zal hij een beslissing nemen. Hoogste stand op Maandag 1 uur mm.: 748 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1