De toestand in onze Oost Drama te Utrecht Tegen GRIEP akker'S Abdijsiroop RADIO-PROGRAMM MARKTEN MAANDAG 30 JANUARI STILLE OMGANG" Pater Henri de Greeve S.J. zal spreken op de groote vergade ring voor alle zusterorga nisaties in het land NAAR ZWITSERLAND Koningin en Prinses INVOERVERGUNNINGEN Een ministerieele maatregel UITBREIDING VAN DE LEERPLICHTWET Wetsvoorstel K. ter Laan c.s. BOND HEEMSCHUT Tentoonstelling in September en October Een proefbedrijf op Suriname Voor de cultuur van rijst en andere gewassen DE „WOLFSKAMER" Zal worden afgegraven Dinsdag 31 Jan. 1933 CREDIETHULP MIDDENSTAND Rijksgarantie gevraagd POSITIE VOLKSRAAD Vergeet de grenzen van het op een gegeven oogenblik mogelijke en bereikbare Belasting en voedsel Nog niet rijp Het tekort Contingenteering textiel Het onderwijs-conflict Een gezin bestaande uit drie personen door kolen damp bedwelmd Dè zoon overleden INBRAAK TE HEILO f 4.000.— ontvreemd BIJ SCHAATSEN GEVALLEN Aan de gevolgen overleden VOOR DEN EX-KEIZER Bloemstuk van H. M. de Koningin Verwarming der treinen Het leven gaat voort BRAND TE GELDERMALSEN Het vee levend verbrand 461e STAATSLOTERIJ L M Het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam houdt met de afgevaardigden van alle zusterorganisaties in den lande zijn jaar vergadering op Zondag 12 Februari a.s., op wel ke vergadering gedurende het huishoudelijke gedeelte des morgens alle zaken zullen behan deld worden die juist de zusterorganisaties be treffen als toewijzing der kerken enz. Ditmaal zal deze vergadering in het Concert gebouw (kleine zaal) worden gehouden omdat het bestuur zoo gelukkig is geweest den grooten kanselredenaar Henri de Greeve S.J. bereid te vinden in de gróote middagbijeenkomst als spr. op te treden. De opkomst zal ongetwijfeld groot zijn. Het zangkoor onder leiding van den heer Jos. Pickkers den radio-luisteraars welbekend van den K. R. O. zal enkele liede ren zingen. De huishoudelijke vergadering voor de afge vaardigden van elders vangt te 11 uur aan. Ook besturëh van vereenigingen of comité's die geen noociiging onverhoopt kregen worden verzocht afgevaardigden te sturen. (Er is gelegenheid tot koffiedrinken in t gebouw gedurende de pauze.) De algemeene vergadering waartoe ook alle katholieke Amsterdammers toegang zullen heb ben begint te 2 uur precies. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Zaterdagochtend, vergezeld van klein ge volg, naar Zwitserland vertrokken voor het voorgenomen verblijf aldaar. In twee auto's werd naar het Staatsspoorsta tion gereden, vanwaar de trein, waarin voor de vorstelijke personen een extra-rijtuig was in- gelascht, te 9.48 vertrok. Op het perron waren verscheidene belang stellenden aanwezig, die H. M. en H. K. H. een eerbiedigen groet brachten. In verband met de moeilijkheden, welke het goederenverkeer per scheepsgelegenheid tenge volge van de vorst ondervindt, is bepaald dat de invoervergunningen, welke op 1 Februari vervallen, alsnog gebruikt kunnen worden voor die goederen, waarvan onomstootelijk vaststaat, dat zij op 31 Januari 1933 de Nederlandsche grens per scheepsgelegenheid reeds zijn gepas seerd. De heer K. ter Laan es. heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van de leerplichtwet. De voorsteller herinnert in de toelichting al lereerst aan de indiening in 1911 van een wets voorstel tot wijziging der leerplichtwet. Dit wetsvoorstel was van de soc.-dem. fractie. De voorstellers achtten noodig: le. verlenging van den leerplicht tot op den leeftijd van 14 jaren; 2e. strafbaarstelling van den werkgever, die een leerplichtig kind arbeid laat verrichten; 3e. wegneming van het landbouwverlof. In de toelichting wordt er voorts op ge wezen, dat sindsdien in de toen gewenschte richting een en ander is bereikt. Maar het voornaamste, de acht-jarige leerplicht, is nog altijd niet bereikt en daartoe achten de voor stellers nu meer dan ooit den tijd gekomen. Tevens maken zij van de gelegenheid gebruik om opnieuw een voorstel te doen om te komen tot het verplicht stellen van de gelegenheid voor voeding en kleeding voor alle leerplichtige kinderen die daaraan behoefte hebben. De voorstellers wijzen erop, dat kinderen die de school hebben verlaten, toch niet aan het werk kunnen komen en voor een deel verwil deren. Verder is het nu minder dan ooit ge- wenscht, kinderen aan den arbeid te zetten, waardoor aan ouderen de gelegenheid tot wer ken ontnomen wordt. Bovendien eischt de maatschappij van heden en nog meer die van morgen voor letterlijk eiken bedrijfstak jonge lieden, die althans het lager onderwijs in zijn vollen omvang hebben genoten. Een volk, dat zijn kinderen dat onderwijs niet geeft, raakt achter. Het lager onderwijs is voor het meeren- deel van ons volk, wat schoolkennis betreft, nog altijd de eenige teerkost op den levensweg; des te meer moet het aan zeer hooge eischen voldoen. De eisch van leerplicht tot en met het veertiende jaar klemt te meer, omdat dit nog volstrekt niet beteekent, dat alle kinderen de acht klassen der lagere school zullen door- loopen. Welk bedrag noodig zal zijn voor de invoe ring van het achtste leerjaar, is moeilijk nauw keurig te ramen. Het dichtste bij de waarheid komt men, door het aantal kinderen boven 13 jaar, die niet school gaan, te ramen en dit aantal te vermenigvuldigen met het gemiddel de bedrag, dat een leerling van het lager on derwijs kost per jaar. Vast staat wel, dat de uitkomst een hoog eijfer aanwijst. Maar dit cijfer toont slechts des te duidelijker het buitengewoon groote be lang van de zaak aan. Hoe langer men wacht, des te grooter is het onherstelbare verlies. In de vergadering van het Alg. Bestuur van den Bond Heemschut is het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om i de maanden Septem ber-October a.s. een tentoonstelling te organi se eren in het museum van het Koloniaal In stituut te Amsterdam, aangenomen. Op deze tentoonstelling zal .Heemschut" in velerlei vorm demonstreeren, wat reeds verloren ging, wat bedreigd wordt en bovenal wat voor ondergang behoed werd van de gebouwen, grachten, mo lens, landschappen en stedeschoon, waaraan ons land zoo overrijk is, wat het Adviesbureau van „Heemschut" heeft gedaan, de tegenstel ling tusschen goede en slechte restauratie van gebouwen, van goede en slechte ontginningen, Door haar zieklekiemdoodende eigenschap, haar hoeslstillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is* het beproefde middel in grtep-lijd verfraaiing van het landschap door goeden we genaanleg en beplanting enz. „Heemschut" verwacht voor de tentoonstel ling de medewerking van België, Zuid-Afrika, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland. Bovendien zal in aansluiting met het Kolo niaal Museum getoond worden wat er in Ned. Indië op dit gebied geschiedt. Een commissie, waarvan de heer J. R. Ko ning, Middenweg 72, Amsterdam, gedelegeerd lid is, zal de leiding van de tentoonstelling op zich nemen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een 'wets ontwerp tot wijziging van het Xle hoofdstuk der Rijksbegrooting 1933 (proefnemingen met een inlandsch bedrijf voor rijst en andere ge wassen in Suriname). In de toelichting herinnert de minister van Koloniën eraan, dat bij de wet van 31 Dec. 1931 ƒ25.000 werdopgenomen in de begrooting 1931 van genoemd hoofdstuk voor uitgaven in verband met proefnemingen voor een mecha nisch rijst- en maisbedrijf in Suriname en dat de heeren ir. H. N. van Dijk en J. Boonacker, oud-districtcommissaris van Nickerie, te dezer zake een voorbereidende studiereis naar Suri name en de Vereenigde Staten van Amerika maakten. Het door deze deskundigen aan den minister medegedeeld resultaat van die studiereis en de sedert met hen gehouden besprekingen heb ben tot de overtuiging geleid, dat de evenbe- doelde proefnemingen een groote kans van slagen bieden. De N.V. Ingenieursbedrijf H. N. van Dijk heeft zich bereid verklaard gedurende zes ach tereenvolgende jaren voor haar risico in over leg met den gouverneur in Suriname in gang te brengen en te houden een proefbedrijf voor de teelt van rijstvariëtelten en andere voor ex port geschikte gewassen, alsmede een op com- mercieelen grondslag ingericht zooveel moge lijk mechanisch gedreven grootbedrijf voor de cultuur van rijst en andere, hiervóór bedoelde gewassen, een en ander op een terrein groot 760 H.A. gelegen in Nieuw Nickerie, welk ter rein daartoe door den gouverneur te harer beschikking zal worden gesteld. Als tegemoet koming in de ter vervulling van de haar te verstrekken opdracht vereischte uitgaven, welke alle ten laste van de vennootschap komen, zal haar een bedrag van 157.000 wor den toegekend, uit te keeren in jaarlijksche termijnen. Het bestuur van „Stad en Lande van Gooi land" heeft gisteren behandeld het verzoek van de Vereeniging van Raadsleden der kleinere Gooische gemeenten om nog geen beslissing te nemen inzake de afgraving van de „Wolfskamer" bij Huizen. Ondanks het verzet van den heer Veerman, raadslid der gemeente Huizen, is het verzoek afgewezen en de overeenkomst met de gemeente Huizen, betreffende het vervoer van het afgegraven zand, gesloten. HUIZEN, 296 Meter KRO 8.00—9.15 Morgenconcert 10.0010.30 Gram.-mu- ziek 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje Pastoor L. H. Perquin 12.0012.15 Po litieberichten 12.1512.45 Het KRO-Sex- tet onder leiding van Piet Lustenhouwer 1.452.00 Verzorging zender 2.00 2.35 Middenstandscursus J. G. van Neer ven: De moderne zakenman 2.353.30 Vrouwenuurtje door Mevr. J. v. d. Schoot Mulder 3.304.30 Modecursus 4.30 5.30 Gramofoonmuziek 5.306.30 So- natencyclus Johan Ligtelijn, piano, Louise Wijngaarden, viool 6.306.50 Esperanto- cursus 6.507.10 Gramofoonmuziek 7.107.30 „Quadragesimo Anno" door prof. dr. Alphons Steger 7.307.45 Politie berichten 7.458.00 Verbondskwartiertje 8.00—8.30 Gramofoonmuziek 8.30 9.00 Landbouwcrisis-zuivelwet. Vraaggesprek met L. Buckmann door J. Arts 9.009.20 Het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen 9.209.30 Vaz Dias 9.30 9.50 Cello-recital door Samuel Brilla. a. d. vleugel Fred. Boshart 9.5011.15 Solistenconcert door het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen m. m. v. Sa muel Brill 11.1512.00 Gram.-muziek. HIVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijd sein en gram.-muziek 910 uur Klas siek programma 10 uur Tijdsein en mor genwijding 10.15-10.30 Gram.-muziek 10.30—11 Causerie door Max Tak over „Populaire balletmuziek en haar meesters" RVU. 1111.30 Zuster F. Meyboom: ,.De verzorging van onze zuigelingen" AVRO 11.3012.00 Vervolg causerie Max Tak 12-00 Tijdsein, tot 2 uur Kovacs Lajos en zijn orkest: tusschenspel van gram.-muziek 2.002.1S Rustpoos voor verzorging van zender 2.15—2.30 Gram.-muziek 3.00 4.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 14e les 4.004.30 Viool recital door Boris Lenskv. aan den vleugel Egbert Veen 4.305.00 Radio Kinder koorzang onder leiding van Jacob Hamel 5.oo5.30 Verhalen voor kleinere kinde ren onder leiding van Ant. van Dijk VPRO. 5.30 Jeugdhalfuur Ds. B. J. Aris AVRO 66 30 Gram.-muziek 6.30 7.00 Radio-Volksuniversiteit, Dr. Chr. W. F. Winckel: Welke baten heeft de bevolking van Ned.-Indië aan onze geneeskunde te danken? 7.007.30 Cello-recital door Carel van Leeuwen Boomkamp, aan den vleugel Willem Andriessen 7.308.00 Engelsche les voor beginners door Fred. Frv. 14e les 8.00 Tijdsein, daarna tot 8.05 Persbureau Vaz Dias 8.058.08 3 minuten gereserveerd voor mevrouw Ida de Leeuw van Rees 8.089.00 Con cert door Dalos Bela en zijn orkest 9.009.20 Voordracht in Westfriesch Dia lect. door Maartje Bierman 9.209.45 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 9.4510 00 Accordeonmuziek door The Three Hawkcourts 1010.15 Om roeporkest 10.1510.30 Accordeonmuziek 10.3011.00 Omroeporkest 11.00—11.05 Vaz Dias. 11.0511.30 Omroeporkest 11.301200 Gramofoonumziek. Harry Roy* and his Kolians 12.00 Tijdsein en slui ting. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het klein orkest Van het NIR o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gram.-muziek 1.50 Yo- lande Jorion zingt 2.05 Gram.muziek' 5.20 Concert door het radio-orkest onder lo.Hincr van Karei Wfllnot. KALUNDBORG, 1153 Meter 11.20—1.20 Strijkorkest in Hotel Bellevue onder lei- ding van Harald Andersen 2.204.20 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl, m. m. v Beth Kullmann, zang, d. vleugel Viktor Fischer 9.3510.20 Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen. Fransche muziek 10.2011.50 Dansmuziek door de Band van Restaurant „Nimb", onder leiding van Jens Warny. BERLIJN, 419 Meter 5.25 Adelheid Holz, sopraan, zingt liederen van Schubert 6.30 Uit het restaurant „Trauge" po pulaire muziek 7.10 Vervolg populaire muziek uit „Trauge" 8.20 Tweede en derde deel van „Der Messias", oratorium van Handel. HAMBURG, 372 Meter 5.55 Concert б.35 Vervolg concert 10.50 Concert 3.50 Concert 7.20 Vroolijke avond. Lei ding Horst Platen 9.50 Populair Con cert door een symphonieorkest van werk- looze musici, onder leiding van Otto Ebel zon Sosen. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 Meter. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 4.50 Paul SchneiderDuncker zingt liede ren, aan den vleugel Heinz Goebel 10.20 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 Meter 11.201.50 Concert onder leiding van Wolf 3.205.35 Vesperconcert door het Westduitsche Trio Else Muschenborn, piano, Steffi Koschdate, viool en Kathe Jabst Hesz, cello. DAVENTRY, 1554 Meter 1.05 Concert door het Comodore Grand-Orkest onder leiding van Joseph Muscant 4.45 Con cert door Rene Tapponnier en zijn orkest in het Carlton-Hotel 7.40 Concert door Gershom Farkihgton -Kwintet 9.40 Con cert door het Spencer Dyke Strijkkwartet m. m. v. Sophie Wijss, sopraan. RADIO EIFFEL, 1445 Meter 7.50 Ka mermuziek. PARIJS RADIO, 1724 Meter 12.202.20 Populair Concert door het Krettly-orkest 7.40 idem 8.20 Concert door het symphonie-orkest onder leiding van Eugen Bigot. MILAAN, 331 Meter 7.20 Gram.-mu ziek 7.50 „Rompicollo"-operette van Giuseppe Pietri. ROME, 441 Meter 7.20 Gram.-muziek 8.05 Concert. WEENEN, 517 Meter 4.10 Gram.-mu- dek 6.45 Operacomiquqe in drie be- Irijven „Der Liebestrank. 9.25 Dans- nuziek. WARSCHAU, 1411 M.: 5.20 Populair ;oncert 7.20 idem 9.35 Dansmuziek 10.2011.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 459 Meter. 7.05 Ge- rarieerd programma 9.009.35 Hans ïoefflinn zingt liederen van Hugo Wolf. Omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond, de Nederlandsche R.K.' Middenstands bond, de Vereeniging van den Christelijken Handeldrtjvenden en Industrieelen Middenstand van Nederland en de Nederlandsche Midden- standsbank, N.V. betuigen in een adres aan den minister van Economische Zaken en Ar beid hun erkentelijkheid, dat Z. Exc. het vraag stuk van hulpverleening aan middenstands ondernemingen, die in crisismoeilijkheden ver- keeren, in onderzoek heeft genomen. Zij meenden thans goed te doen aan den minister te berichten, dat naar hun eenstem mige meening in deze materie vooropstaat de behoefte aan een maatregel, die het mogelijk ap jtoop 85(18,a poop 'uftz puozaS qoiz do ajpaA\ maakt, dat aan middenstandsondernemingen, crisis in moeilijkheden zijn gekomen, met mede werking der regeering credieten zullen kunnen worden verleend. Naar de meening van de adressanten behoeven voor deze credietver- leening, voorloópig althans, door het rijk niet de middelen te worden verstrekt, doch zal van rijkswege met het op zich nemen van garantie kunnen worden volstaan. Adréssanten vestigen er bovendien de aan dacht op, dat slechts beoogd wordt een crediet- verleening aan individueele ondernemingen, die daaraan behoefte blijken te hebben, zoodat een hulpverleening aan groepen van middenstands- ondernemingen als geheel niet in de bedoeling ligt. De adressanten zijn overtuigd, dat het schep pen van de mogelijkheid tot deze credietver- leening noodzakelijk en urgent is te achten en zij zijn van meening, dat door het voorhanden feitenmateriaal inderdaad de noodzakelijkheid van schepping dezer mogelijkheid voldoende wordt aangetoond. Met aandrang verzoeken zij derhalve den minister de noodige maatregelen te willen doen nemen, opdat spoedig tot invoering van een hulpverleening als bovenbedoeld zal kunnen worden overgegaan. In de memorie van antwoord inzake de wets ontwerpen tot goedkeuring van de besluiten van den G. G. van Ned.-Indië tot vaststelling van onderscheidene afdeelingen der begrooting van Ned.-Indië voor 1933 geeft de minister van ko loniën de herhaalde verzekering, dat wanneer de Kamer in de totstandkoming van een vaste commissie voor Indische zaken een belang mocht zien en daartoe besluit, zijnerzijds daarmede re kening zal worden gehouden. Ook de minister is van meening, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om een oordeel uit te spreken over het beleid van den Gouver neur-Generaal. Aan uitspraken van den Volksraad belichaamd in door bet College aangenomen moties of amendementen, geeft de Regeering, zooals van zelf spreekt, zooveel mogelijk gevolg. Nochtans doen zich gevallen voor, waarin de Regeering zich genoopt ziet, tegenover door den Volks raad aangenomen moties of amendementen een afwijzende houding aan te nemen. De minister zet daarbij uiteen, dat het geen verwondering kan wekken, dat de Volksraad niet steeds in gelijke mate als de verantwoordelijke Regeering rekening houdt met de grenzen van het op een gegeven oogenblik mogelijke en bereikbare. Tegen de illusie, als zou door een herziening van het kiesstelsel de ontwikkeling van Indië in democratische richting kunnen worder. be vorderd, mag naar de meening van den minis ter een waarschuwend woord niet achterwege blijven. Indië behoeft inderdaad nog tijd om zich aan de daar te lande geschapen Westersche toestanden aan te passen. De staatkundige ont wikkeling van het land zou door de in voering van een kiesstelsel, dat niet beant woordde aan den stand der sociale en intellec- tueele verhoudingen, zelfs eer geschaad dan be- baat worden. Een moeilijk te overbruggen kloof zou daardoor ontstaan tusschen de maatschappij en de vertegenwoordigende lichamen. Naar de overtuiging van den minister is in het algemeen te dien opzichte tot de uiterste grens gegaan van hetgeen met den huidigen staat van zaken overeenkomstig is en verdienen verdergaande experimenten op dit gebed voor alsnog geen aanbeveling. Om ten deele gelijke redenen kan de minister geen aanleiding vin den, zijn medewerking te verleenen tot uitbrei ding van het aantal gekozen leden van den volksraad. In verband met den zorgelijken economischen toestand in Indië is het ongetwijfeld noodza kelijk, dat het streven der Regeering in bijzon dere mate gericht zij op verhooging van de volkswelvaart en op voorkoming van hongers nood. Hoewel de toestand in enkele streken voortdurend scherp in het oog moet worden gehouden, kan de voedselpositie in geheel Indië thans bevredigend en op Java en Madoera zelfs gunstig worden genoemd. Naar aanleiding van de door verscheidene le den gemaakte opmerkingen nopens den druk der belastingen en de daaraan vastgeknoopte vraag of de Regeering bereid is, het initiatief te nemen tot een vermindering van den belas tingdruk, voorzoover de inheemsche bevolking betreft en tot het voorkomen van ongewenschte praktijken bij de belastinginning, zegt de mi nister, dat bij, wanneer het noodig mocht blij ken, tot het laatste gaarne bereid is. Er is echter in billijkheid geen reden om be lastingverlaging uitsluitend voor het inheemsche deel der bevolking te bepleiten. Zulks neemt niet weg, dat de Regeering een open oog heeft voor de moeilijkheden, waarmede de Inlandsche bevolking te kampen heeft. Het ligt dan ook in het voornemen om, evenals in 1932 geschiedde, voort te gaan met het verlee nen van buitengewone ontheffingen op de land rente, terwijl voorts een verlaging van de slacht- belasting in ernstige overweging is. Met voldoening vernam de minister, dat vele leden konden instemmen met bet vanwege de Indische Regeering gegeven beeld, van den eco nomischen toestand, alsmede,met de zienswijze, dat een economische heroriënteering noodzake lijk is. Wat de overweging van maatregelen be treft, die tot een nauwere economische samen werking tusschen Nederland en Ned.-Indië zou den kunnen leiden, moeten ongetwijfeld de re sultaten van den arbeid der te dier zake inge stelde commissie worden afgewacht. De Regeering zal niet in gebreke blijven, al het mogelijke te doen om den Ned.-Indischen gulden op peil te houden. Waar eenige leden den minister vooor de voe ten wierpen, dat de „hoogst onverantwoordelijke begrootingspolitiek" blijkende uit „het onge hoorde feit, dat in het tijdvak 1917'20 de uit gaven van 371 millioen tot ver over de 900 mil- lioen stegen", bij hem, die toen minister van koloniën was, geen tegenstand zou hebben ont moest, geven zij er zich blijkbaar geen reken schap van, dat de eerste ambtstermijn van den minister op 13 Nov. 1919 aanving en in Aug. 1925 eindigde. Slechts voor de begrootingen van 1920 en voor dat jaar nog slechts ten deele tot en met die van 1925 kan hij derhalve ver antwoordelijkheid dragen en over dit tijdvak vertoonen de uitgaven, zooals de bedoelde leden reeds vermeldden, 'n daling van 924 tot 632 mil lioen. Ook na zijn wederoptreden als zoodanig heeft de minister in Augustus 1929 niet nage laten bij herhaling zijn ernstige bezwaren te gen het in Indië gevoerde begrootingsbeleid onder de aandacht van de Indische Regeering te brengen en bij haar aan te dringen op krach tige maatregelen tot beperking van de te hoog .opgevoerde uitgaven. De minister schaart zich aan de zijde der leden, die een strenge bezui niging, ook op den buitengewonen dienst, on misbaar achten. Of op de militaire uitgaven en die voor de politie een grooter besparing dan reeds tot stand werd gebracht en in gang is, verantwoord zou zijn, moet de minister ernstig betwijfelen. Onderbreking van de jaarlijksche stortingen ten behoeve van de burgerlijke en militaire pen sioenfondsen zou geen reëele bezuiniging op leveren, doch een verschuiving van lasten naar de toekomst beteekenen. Als maatregel om in buitengewone omstandigheden als de tegen woordige tijdelijke moeilijkheden bij de finan- cieering van de Landshuishouding te boven te komen, kan zulk een opschorting intusscben noodig blijken. In dien zin opgevat, is het denk beeld thans bij de Indische Regeering in onder zoek. Verhooging van het invoerrecht op luxe ar tikelen maakt bij de Indische Regeering een punt van overweging uit. Op grond van de gegevens, waarover medio Januari van dit jaar beschikt kon worden, kan het tekort op den geheelen dienst 1932 worden geschat op rond ƒ139.300.000. De zuivere op brengst der middelen heeft 262.157.000 bedra gen, zijnde ruim ƒ69 millioen minder dan de op ƒ331,3 millioen gestelde raming voor 1933. Als maximum, waarop ook nog geruimen tijd na het intreden van een verbetering in den algemeenen toestand zal mogen worden ge rekend voor de zuivere jaarlijksche opbrengst van 's Lands middelen, meent de Regeering voorshands een bedrag van ƒ300 millioen te moeten aannemen. Ten aanzien van e.v. contingenteering van textielgoederen in Ned. Indië moet het onraad zaam worden geacht in dat gebiedsdeel hoe wel de noodtoestand van de Twentsche textiel industrie inderdaad grootendeels het gevolg is van Japansche concurrentie bij den afzet in Ned. Indië ter bescherming van genoemde industrie, vooruitloopende op het verdere onder zoek van de commissie inzake economische sa menwerking, maatregelen te nemen, waarvan men de consequenties niet in alle opzichten kan overzien. Het schijnt daarom geboden de resul taten van het onderzoek af te wachten. De overweging van de mogelijkheid om de Twentsche industrie bijv. bij reconstructie ha rer bedrijven te steunen, ligt niet op den weg van den minister van Koloniën, en hij betwij felt ten sterkste of van eigenlijk gezegde over brenging van de Twentsche industrie naar Indië ooit sprake zou kunnen zijn. De minister wenscht geen partij te kiezen in het conflict, dat naar aanleiding van de onderwijsbegrooting is gerezen tusschen de In dische regeering en den Volksraad. Sedert ver scheidene jaren is het besef gerijpt, dat de onderwijsvoorziening, zooals deze was ontwor pen en uitgebouwd, dreigde uit te groeien bo ven de financieelte en sociale draagkracht der Indische samenleving. Bovendien heeft de cri sis tot verregaande versobering gedwongen. Koersverandering is echter slechts schijnbaar. De minister sluit geenszins het oog voor het feit, dat bij de vervulling van deze zeer moei lijke taak van regeeringszijde op eënig punt i wellicht minder juist is opgetreden. Toen zekere G. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf van zijn werk terugkomend zijn wo ning aan de Papaverstraat te Utrecht wilde binnengaan vond hij den deur gesloten. Hoe hij ook belde, er werd niet opengedaan. Hij heeft zich toen via de woning van zijn buurman aan den achterkant toegang tot zijn huis ver schaft en dit binnentredend, trof hij tot zijn groote ontsteltenis in een der vertrekken zijn vrouw, dochter en zoon, benevens zijn hond in bewusteloozen toestand aan. Direct werd een in de buurt wonend medicus ontboden, terwijl ook de politie gewaarschuwd werd. De dokter achtte overbrenging der be- wustelooze bewoners naar het Stads -en Aca demisch Ziekenhuis noodzakelijk, waarheen zij dan ook ten spoedigste met drie auto's vervoerd zijn. Bij aankomst aldaar bleek dezeventien jarige zoon S. reeds te zijn overleden. De toe stand van moeder en dochter is nog vrij ernstig, doch men heeft alle hoop hen in leven te kun nen behouden. De politie heeft dit geval in on derzoek, 'vermoedelijk is kolendampvergiftiging de oorzaak van dit drama. Vannacht om vier uur is op brutale wijze inge broken in de woning van den administrateur van het G. E. B. te Heiloo, den heer Van Nie- kerk. Men heeft zich door de voordeur toegang tot de woning verschaft en is de slaapkamer bin nengedrongen, waar men uit den broekzak van den heer v. N. den sleutel van de brandkast heeft weggenomen en deze heeft geopend. De dief wist ongemerkt het huis weer te ver laten, doch het gerucht van het dichtslaan der deur deed den heer v. N. ontwaken. Van den dief bemerkte hij echter niets meer. Bij onderzoek bleek, dat uit de brandkast een bedrag van 4000.is ontvreemd, terwijl ook een beursje met eenig geld van de dochter des huizes wordt vermist. Donderdagmiddag is te Lenthe (gemeente Dalfsen) de 22-jarige V. bij het schaatsenrijden op een sloot in prikkeldraad verward geraakt en achterover op het ijs gevallen. Hoewel hij een bloedende verwonding aan het achterhoofd opliep, is hij nog zonder hulp op de schaats naar huis gereden. Vrijdag echter verergerde zijn toestand zoodanig, dat V. des avonds aan de gevolgen van zijn val is overleden. Door den ex-Keizer werd ter gelegenheid van diens verjaardag nog ontvangen een bloemstuk van H. M. de Koningin, dat werd overhandigd door baron van Hardenbroek. In verband met de strenge vorst zullen, naar het „Leidsche Dagblad" verneemt, de Nederl. Spoorwegen, met het oog op een goede ver warming, de electrische- en stoomtreinen be langrijk verkleinen. Om plaatsgebrek te voorkomen, zullen op drukke dagen voortreinen loopen. AMSTERDAM, 30 Januari Veemarkt 508 vette koeien: le kwal. 58—66, 2de kwal. 50—56, 3de kwal. 4248 per K.G. slachtgewicht. 85 melk- en kalfkoeien 190—240 per stuk. 146 vette kalveren: 1ste kwal. 48—54, 2de kwal. 40—46, 3de kwal. 26—38, per K.G. levend gewicht. 44 nuchtere kalveren 5—10, 45 schapen 11—13, lam meren 9—12, pef stuk. 738 varkens: vleesch- varkens 34—35, zware varkens 32—33, vette var kens 3132. 11 paarden 5090. 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen met tamelijken aanvoer, handel slepend, hoogere prijzen, vooral van beste runderen, vette kalveren tamelijke aan voer, handel zeer stil, dalende prijzen, vooral voor ondermelkers. Nuchtere kalveren tamelijke aanvoer, handel gewoon met constante prijzen, schapen en lammeren weinig aanvoer, stille handel, gewone prijzen. Varkens tamelijke aanvoer, slepende handel, prijzen iets minder, f Jachtpaarden zeer stille handel, dalende prij zen. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. Aan gevoerd werden 16000 Kg. roode kool 1.60—4.20, idem doorschot 23.10, 31000 Kg. gele kool 1.80 tot 2.90, 33000 Kg. Deensche witte kool 0.60—1, 2000 Kg. uien; Gele uien 3.503.60, idem grove 3.10—3.30. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Januari 9000 kg. roode kool .00 tot 4.20, doorschot 2.90 tot 3.20; 29.300 kg. D. witte kool 0.80 tot 1.10, door schot 0.60 tot 0.90; 7400 kg. gele kool 2.50 tot 2.90, doorschot 1.50 tot 2.20. OUDEWATER, 30 Jan. Kaasmarkt. Aan voer 9 partijen, 405 stuks, wegende 2025 Kg. lste soort met rijksmerk geen aanvoer, 2e soort met rijksmerk 25—27. Handel traag. ALKMAAR, 31 Jan. Veemarkt. Aanvoer 52 vet te koelen 110230, 8 vette kalveren 40—1Ö0, Vette kalveren per Ned. pond 0.70—1.36 nuchtere kalveren slacht per stuk 4—16, 491 Vette Varkens zware per Ned. pond 2732. Handel redelijk. ALKMAAR, 28 Jan. Plepkuikenmarkt. Aanvoer: 33 kisten, 1 korf. Prijs 85—80 ct. per K.G. Handel goed. ALKMAAR, 28 Jan. N. V. ElerveiHng voor Hol- landsch Noorderkwartier. Aanvoer 50.000 Kipeieren 56-58 4.304.50, 58-60 4.40—4.60, 60-62 4.504.70, 62-64 4.805.00, 64-66 4.805.30, Klein 53-55 4.20 4.40. 30.000 Eendeieren. Geen noteering. LEIDEN, 28 Jan. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (controle) 1.80 per K.G.; prima boeren- boter 1.651.75 per K. G. Aangevoerd 18/8 en 12/16 vaten, wegende 405 K. G. Handel matig. Turfmarkt. Aanvoer: Lange turf geen aanvoer. Korte turf 100.000 stuks. Prijzen lange turf 10 tot 11 per 1000 stuks. Korte turf 7 per 1000 et. ii li! In de leege kamer teruggekomen, waar enkele uren geleden de doode is uitgedragen, gevoelen we het harde woord: het leven gaat voort. Een stoel blijft leeg. Een stem wordt niet meer gehoord. Het is alsof we straks alles moeten vertellen aan ooren, die het nooit meer zullen hoo- ren, alsof we nog raad kunnen vragen aan een, die ons nu niet meer kan zeggen, hoe we moeten doen. Op ons zelf aangewezen, niet alleen met ons verdriet, maar met die groote leegte rondom ons, dwingt het leven ons tot zelfstandig handelen. Kasten, waarin onze hand nooit kwam, boeken en bescheiden, die ons oog nimmer in zag, omdat de leiding van alles bij de(n) doode was, staan nu plotseling voor ons openWe moeten nu doen wat ons gisteren nog een groote on bescheidenheid leek. Zaken moeten geregeld. Het leven gaat voort. Dit ijveren moeten is leed en troost tegelijk. De taak, die ons nog in het leven rest, blijmoedig te volbrengen, is al tijd, met het gebed en de goede wer ken voor de zielerust, de schoonste hulde aan iemands nagedachtenis. Het leven is voor de levenden en in dit leven nog voor anderen beteekenis te hébben, is de les van een in God ontslapene. Tot het Schoone Leven ook voor ons eerst recht begint, bij God en engelen bekend. Vrijdagavond brak bij den landbouwer Th. Kieviet te Opijnen brand uit in diens veestallen. Bij het bemerken van den brand was het reeds te laat om het vee te redden, zoodat het levend in de vlammen omkwam. Zeven koeien gingen verloren. Ook het woonhuis en de inboedel ver brandden. Verzekering dekt de schade. (Niet officieel) 5e Klasse, 9de Lijst Trekking van Maandag 30 Januari 1933 HOOGE PRIJZEN 110.000.— 19349 1500.— 1493 1000.6301 10923 17050 19273 400.2965 13556 16969 19534 19586 f 200.4841 15267 15404 15868 20915 f 100.2388 6572 8821 10015 12647 11711 10365 11237 13921 15978 16422 18306 Priizen van f 70. 46 409 1356 2052 2551 3108 3178 3745 4446 5151 6105 6564 7366 8190 8665 9442 71 415 1384 2190 2558 3204 3985 4482 5549 6197 6659 7664 8215 8846 9512 153 452 1611 2247 2895 3220 4047 4613 5566 6279 6767 7782 8318 8859 9597 176 497 1624 2265 2717 3258 4067 4777 5635 6354 6889 7823 8348 8889 9721 184 300 321 368 647 771 1188 1256 1663 1703 1810 2014 2320 2394 2406 2506 2743 2884 2981 3105 3321* 3519 3666 3708 4190 4275 4339 4441 4959 5251 5339 5385 5685 5742 5838 5866 6363 6385 6417 6510 6923 7245 7262 7300, 7833 7902 7951 8125 8365 8441 8529 8312 9014 9057 9270 9284 9845 10041 10414 10529 1ÜÖOO ïuyiz liuai mua 11301 11358 11491 11604 11615 11809 11826 11935 11942 12090 12112 12136 12186 12426 12508 12S39 12747 12776 12840 12871 13100 13242 13322 13341 issau 13352 13373 13462 13883 13888 13980 14057 14085 14381 14383 14412 14432 14510 14703 14720 14788 14791 14870 14918 14944 14958 15023 15054 15173 15371 15403 15541 15663 15997 16067 16136 16137 16140 16146 16262" 16417 16449 16695 16886 16980 17272 17299 17338 17421 17559 17658 17658 17700 17732 17744 17757 17854 18017 18063 13163 18202 18228 18262 18350 18361 18384 18537 18547 18599 18653 18734 18812 18902 19091 19176 19258 19274 19387 19478 19619 19819 19932 20084 20230 20255 20343 20347 20356 20375 20437 20514 20603 20608 20655 20669 20712 20732 20886 20917 NIETEN 12 29 83 133 135 162 175 208 237 256 271 377 478 487 526 569 593 612 635 718 731 776 801 837 855 866 928 955 986 992 995 1069 1096 1165 1199 1241 1254 1310 1315 1372 1388 1439 1491 1513 1527 1533 1577 1583 1587 1594 1604 1616 1619 1732 1752 1805 1808 1830 1840 1892 1960 1967 2013 2046 2055 2098 2152 2156 2233 2238 2269 2301 2355 2395 2404 2413 2432 2466 2530 2557 2560 2591 2615 2716 2747 2774 2782 2793 2813 2843 2890 2900 2915 2925 2941 2952 2994 3012 3028 3053 3055 3066 3084 3088 3102 3149 3168 3198 3261 3348 3386 3424 3452 3489 3527 3532 3599 3627 3637 3642 3650 3700 3704 3740 3761 3793 3812 3820 3859 3877 3905 3962 3986 3993 4000 4005 4016 4069 4082 4098 4129 4140 4144 4225 4243 4287 4316 4349 4410 4503 4519 4527 4599 4633 4699 4729 4746 4761 4766 4803 4865 4987 5015 5023 5035 5048 5061 5084 5093 5123 5205 5236 5297 5300 5329 5336 5340 5382 5388 5401 5442 6454 5543 5673 5761 5766 5790 5802 5819 5853 5928 5929 5949 6016 6124 6126 6130 6137 6227 6264 6272 6296 6300 6321 6348 6396 6414 6447 6482 6487 6506 6517 6548 6674 6696 6713 6750 7113 6770 6811 6817 6902 7009 7023 7072 7141 7160 7180 7248 7263 7301 7316 7326 7343 7399 7409 7435 7441 7452 7469 7535 7553 7615 7650 76.52 7668 7090 7706 7729 7745 7751 7760 7777 7793 7805 7811 7813 7840 7868 7871 7885 7946 8014 8029 8045 8060 8274 8277 8073 8153 8200 8202 8229 8258 8267 8291 8294 8327 8340 8367 8371 8394 8422 8427 8458 8548 8580 8640 8682 3684 8717 8792 8801 8845 8855 8927 8980 9003 9026 9051 9102 9139 9167 9176 9216 9218 9232 9258 9311 9325 9367 9368 9376 9394 9501 9519 9540 9627 9632 9659 9679 9687 9701 9719 9724 9733 9741 9761 9774 9787 9861 9886 9938 10000 10002 10011 10042 10084 10109 1U147 ïuiov 1UJ.S1 luioz xuzu* iuioi 10261 10315 10323 10438 10459 10508 10590 10616 10622 10626 10644 10646 10657 10699 10704 10713 10735 10741 10748 10768 10911 10914 10929 10961. 10972 11051 11075 11094 11169 11257 11305 11325 11339 11353 11427 11442 11444 11463 11432 11496 11535 11583 11590 11620 11621 11661 11666 11681 11733 11760 11787 11791 11820 11861 11866 11937 11969 12029 12098 12132 12141 12160 12214 12345 12349 12356 12375 12396 12398 12407 12456 12489 12499 12577 12000 12625 12651 12673 12754 12755 12764 12788 12803 12825 12826 12945 12973 12997 13122 13155 13162 13167 13194 13195 13297 13208 13333 13355 13356 13384 13397 13418 13443 13457 13477 13489 13541 13592 13593 13599 13621 13654 13661 13669 13737 13757 15758 13769 13800 13855 13856 13894 13983 14084 14101 14112 14120 14150 14153 14164 14172 14236 14268 14297 14332 14347 14376 14390 14393 14449 14501 14568 14649 14657 14865 14899 14916 14929 14951 14960 15084 15101 15109 15139 15162 15207 15214 15244 15252 15266 16303 15324 15355 15410 15444 15455 15457 15430 15522 15584 15592 15612 15615 15670 15774 15823 15844 15847 15851 15858 15878 15894 16026 16036 16078 16150 16172 16206 132S9 16298 16300 16313 16335 16386 10410 16441 16446 16465 16514 16534 16544 16551 16567 16665 16672 16677 16693 16739 16795 16847 16876 16893 16909 16955 16958 17024 17074 17082 17090 17096 17110 17130 17141 17184 17215 17271 17276 17312 17328 17381 17414 17454 17461 17482 17545 17567 17568 17575 17609 17622 17626 17639 17697 17705 17741 17743 1^770 17816 17850 17898 17985 18000 18011 18028 18051 18085 18093 18124 18138 18142 18214 18220 18267 18323 18339 18340 18362 18400 18423 18515 18621 18624 18644 18645 18650 18704 18716 18736 18863 18876 18920 18944 18962 19024 1912a J9149 19189 19194 19202 19205 19209 19226 19246 19301 19312 19332 19352 19374 19412 19440 19456 19469 19537 19600 19633 19654 19715 19739 19786 19802 19817 19836 19880 19891 19898 19935 19940 19998 20035 20055 20075 20113 20120 20160 20190 20205 20221 20232 20248 20303 20352 20426 20438 20491 "0579 20582 20588 20592 20609 20614 20731 20741 20746 20748 20820 20824 20863 20914 20939 20958 VGuViPtprinf-ren 5c Klasse, 8e Lijst. 998, lJood» 15872 m z met f 70.19025 en 20047 met f 70 -m. z. met niet; 9591 m. z. 9581; 19762 met f 70.m, z. 20762 met f 70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6