De Bruinhemden in feestroes Adolf Hitler in het Zenith Nazi's en Stahlhelm betoogen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden „ROTE FAHNE" VERBODEN HINDENBURG EN HITLER TOEGEJUBELD DE BAROMETER AUiOMvmfEL MOTORRIJWIEL pl TENTOONSTELLING 27JANUARI - 5 FEBRUARI. DINSDAG 31 JANUARI 1933 BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De eerste Kabinetszitting Rijksdag uiterlijk 7 Febr. Nazi-begeestering Links wantrouwen ZESTIEN SCHEPEN IN HET IJS Voor de stuw aan den Donk te Roermond liggen 16 schepen, die door den ijsgang niet verder kunnen en tevens door den lagen stand van de Maas zijn gedivongen te wachten op beter weer Communistische Partij roept op tot algemeene staking Politieman en betooger gedood Uitstelling van den H. Rok Centrum en Beiersche Volkspartij pijnlijk verrast. Alles ging buiten hen om. Zij wachten af Geen experimenten en toch een experiment Goering niet van plan zijn ambt van Rijksdag-president ter beschikking te stellen Hoe het buitenland reageert Radiorede van Minister Goering Goering Geestdrift als in Augustus 1914 „De Hitler-regeering be- teekent een revolutie" Mgr. Kaas en Hitier confereeren Verbod van de ,JRote Fahne" Oproep van den Stahlhelm AMSTERDAM GEOPEND VAN 10 V.M.- 5 N.M. EN VAN 8nh-10kk SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. n.m. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Treedt dr. Luther af als presi dent van de Rijksbank Onlusten te Schwein- furt I VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18291 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iittN4tmiHtHHniit!imwHHtiitiiiitiimmiHifiHiiiiiiii!iiHitHntiitiiiiiiitiiiiH!iiHiiiiHiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiii!iiMiiiiiiii!iiiitiiiim!iiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii(tf(fffti}jitif»//mmtNff!timfHtittffi(mrfmfUHittN>;iffftf De communisten zijn bereid onmiddellijk dit de economische orde ontwrichtend wapen te hanteeren, maar de sociaal-democraten bepalen zich vooralsnog tot dreigen en afwachten. Welke houding het Centrum zal aannemen, zal afhankelijk zijn van de regeeringsverklaring en de komende regeeringsdaden. Zonder het Cen trum zal de nieuwe regeering geen meerderheid in den Rijksdag kunnen krijgen. Hoewel dr. Frick dus medegedeeld heeft, dat er geen ex- perimenteele politiek zal gevoerd worden, het optreden van Hitier als rijkskanselier in de Harzburger-combinatie is; en blijft op zichzelf een experiment, omdat de reacties daarop even onzeker zijn als de van de regeering uitgaande acties. De tijd der groote woorden en looze be loften is nu voor Hitier voorbij, er moeten thans daden worden gesteld, daden van wijze bezon nenheid en groote staatsmanskunst. Zal Hitier daartoe in staat blijken? Het experiment met Hitler, dat Hindenburg thans onder controle van de Duits,ch-nationalen heeft gewaagd, zou wel eens kunnen uitloopen op de volledige liqui datie van een millioenen Duitschers verleidende illusie in een beschamende werkelijkheid. BERLIJN, 30 Jan. Het nieuwe Rijkskabinet is Maandagmiddag voor het eerst bijeengeko men. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft in de zitting gewezen op de beteekenis van den dag, waarop de overeenstemming van alle nationale krachten van Duitschland is bereikt door de vorming van een kabinet der nationale con centratie. De politiek van het kabinet mag de betoogingen van geloof en vertrouwen, welke vandaag in het Duitsche volk spontaan tot uitdrukking zijn gekomen, niet teleurstellen. De Rijkskanselier gaf vervolgens een overzicht van de richtlijnen waarlangs hij zich voorstelt zijn politiek te voeren en van de houding welke jegens den Rijksdag zal worden aangenomen. Bij een algemeene beschouwing bleek volko men overeenstemming bij de leden van het ka binet te bestaan. Voorts werd besloten den Rijkspresident in de plaats van den afgetreden staatssecretaris Planck ter benoeming voor te stellen als staatssecretaris der Rijkskanselarij dr. Lammers en in plaats van Marcks het Rijksdaglid Walter Funk tot perschef der Ryksregeering. BERLIJN, 30 Jan. Het Seniorenconvent van den Rijksdag, dat hedenmiddag onder voorzit terschap van Goering bijeen kwam, besloot op voorstel der Wationaal-Socialisten met alleen de stemmen van sociaal-democraten en com munisten tegen, dat de Rijksdag uiterlijk Dins dag 7 Februari a.s. bijeen zal komen. Deze ter mijn zal slechts dan vervroegd worden, wan neer de regeering voornemens Is reeds vóór aanstaanden Dinsdag een verklaring in den Rijksdag af te leggen. Een Communistisch en een sociaal-democratisch voorstel om den Rijks dag terstond bijeen te roepen, werd met alleen de stemmen der beide genoemde partijen er voor, verworpen. Het Centrum wenschte de regeering-Hitier voorloopig de gelegenheid te geven, de regee ringsverklaring wat rustiger voor te bereiden, terwijl Mgr. Leicht (Beiersche Volkspartij) hier aan toevoegde, dat ook de partijen eenige dagen den tijd moesten hebben, om haar hou ding te bepalen. BERLIJN, 30 Jan. (W. B.) Vanmiddag heeft de nieuwe Rijkskanselier Adolf Hitler zijn ambtswoning betrokken. Duizenden waren op de been en juichten Hitier toe. De Rijkspersdienst der Nat. Socialistische partij heeft een verklaring gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat met de benoeming van Hitier tot rijkskanselier, de Rijkspresident het verlangen van millioenen Duitschers heeft be vredigd. Derhalve wordt dank' gebracht aan Hinden burg. De dertienjarige strijd van onze bewe ging naar verandering in den staat is beëin digd; een nieuwe strijd begint met de regee ring Hitier. Twaalf millioen Nat. Socialisten, zoo wordt verder in de verklaring gezegd, zuJlcn strijden voor deze regeering, zooals wij tot dusver tegen haar gestreden hebben. Wij willen het heele Duitsche volk als voorbeeld van on gekende trouw en plichtsvervulling voorgaan en het heele Duitsche volk naar de overwinning voeren. Wij staan en vallen met Adolf Hitler! BERLIJN, 30 Jan. (V.D.) De soc.-dem. Rijks- dagfractie heeft besloten en motie van wan trouwen tegen de regeering-Hitler in te die nen. Het partijbestuur der S.P.D. is tegen Dins dagochtend naar Berlijn ontboden. Ook de Communistische Rijksdagfractie heeft hedenmiddag besloten in den Rijksdag een mo tie in te dienen, waarbij de Rijksdag de nieuwe regeering Hitler-Von Papen het vertrouwen ontzegt. BERLIJN, 30 Jan. (W. B.) De twee groote Katholieke dagbladen „Germania" en „Kölni- sche Volkszeitung" toonen zich beiden zeer wantrouwend tegen de nieuwe regeering. Bij de vorming van dit kabinet heeft men de mede werking van het Centrum ontloopen; thans zal men er zonder Centrum en Beiersche Volks party moeten komen aldus laatstgenoemd blad. De Stahlhelm roept op tot eensgezinden ar beid voor de in- en uitwendige vrijheid van het vaderland. T JJ.il 1VA_I.I1.II uL— De nieuwe minister van Binn. Zaken, Frick, verklaarde aan een nat.-soc. journalist: Wij zullen den Rijksdag een „machtigings wet" voorleggen, welke in overeenstemming zal zijn met de bepalingen der grondwet. Wij heb ben deze volmachten noodig voor het groote werk, dat wy met alle krachten willen ten uit voer leggen, n.l. de geesteiyke en nationale ver nieuwing van ons volk. BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) De „Rote Fahne" publiceert een uittreksel uit een oproep van het Centrale Uitvoerend Comité der Communisti sche Partij, gericht aan alle vakvereenigingen en tot de Sociaal-Democratische Party, waarin wordt opgeroepen tot een gemeenschappelyke algemeene staking met de communisten „tegen de fascistische dictatuur van Hitier, Hugenberg, Von Papen". BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) Maandagavond om tien minuten voor twaalf werd een van den fakkeloptocht terugkeerende afdeeling S.A.- leden ter sterkte van ongeveer honderd man in de Walstrasse in Charlottenburg, vermoede- TRIER, 30 Jan. (Reuter) De bisschop van Trier, dr. Bornewasser, kondigt in het officieele orgaan van het bisdom Trier aan, dat hy be paald heeft, dat de Heilige Rok des Heeren in het Heilig jaar zal worden uitgesteld. De uitstelling begint Zondag 23 April en eindigt den 3en September. Voor de laatste maal werd de Heilige Rok uit gesteld onder mgr. Korum in het jaar 1891. lijk door communisten beschoten. Hierbij werd de wachtmeester van politie Zauritz, die de afdeeling begeleidde, met een schot in de borst zwaar gewond, terwyl een S.A.leider een schot in den buik kreeg. Beiden zijn kort daarop in een ziekenhuis overleden. Een onmiddellijk daarop ingestelde huiszoe king bleef zonder succes. In belendende percee- len echter werden twee personen met schotwon den gevonden en voorloopig gearresteerd. In Spandau kwam het tusschen nationale so cialisten en communisten tot een schietparty, waarbij een communist, Oberheinrich genaamd, een zware schotwonde bekwam en een tweede licht gewond werd. Op vier plaatsen in de stad vonden verder vechtpartijen plaats tusschen nationaal-socialisten en andersdenkenden. Na middernacht was echter te Beriyn de rust weergekeerd. Heer Adolf Hitler ,die zich fier de kame raad noemde van de moordenaars van Potempa, die tegen den wil van Gregor Strasser in op instigatie van den venynigen en feilen Goebbels hooghartig „alles of niets" eischte, is thans door den grijzen Von Hinden burg, zy het ook met grooten persoonlijken tegenzin, als Rijkskanselier van Duitschland aanvaard. Hij staat thans naast den bijna legen- darischen Rykspresident ais een millioenen fascineerende komeet in het zenith van den donkeren Duitschen politieken hemel. Maar hij heeft niet „alles" gekregen, al kreeg hij meer dan Gregor Strasser voor hem voldoende acht te. Goebbels, die een volledige dictatuur voor zijn „Führer" en party net genoeg vond, staat thans met leege handen. De portefeuilles flad derden aan zijn neus voorbij. Heeft de houding van Gregor Strasser, die zich niet met de af- zijdigheidspolitiek ten opzichte van de regee- ringsverantwoordelijkheid kon vereenigen, Hitier beïnvloed om tenslotte het oude bondgenoot schap met de Duitsch-Nationalen, te Harzburg gesloten en kort daarna verbroken, te herstel len? Het in puin gestorte Harzburger front is thans gerestaureerd en de metselaar, die dit werkje opknapte, is de gewezen Centrumman, de door de Nazi's heftig bestreden en mateloos verguisde ridder van de Herrenklub, Freiherr von Papen. Voor dezen arbeid is de voorganger van Von Schleicher In het Rijkskanselierschap, die voldoende Fransch kent om het „noblesse oblige" te verstaan, beloond geworden met het vice-kanselierschap en het Rijkscommissariaat bi Pruisen. De aaneensluiting en verbroedering, welke ïn de regeering tusschen Nationaal-socialisten, Duitsch-nationalen en Stahlhelm tot stand zijn gekomen, hebben in de reactionnaire en natio nalistische kringen een roes van feestelijke vreugde gewekt, zoodat zelfs Von Hindenburg, wiens afwyzende houding tegenover Hitier indertijd hevige verontwaardiging by de Nazi's veroorzaakte, thans als vader des vaderlands met het Hakenkreuz gezegend wordt. De groote beteekenis van het verrassende gebeuren voor Hitler is, dat hy het sinds lang voor zich opge- eischte Rijkskanselierschap langs legalen weg heeft bereikt. Of hij het ook op legale wijze zal kunnen behouden, is echter een tweede. Wanneer de bruine roes, welke de Hitier- scharen op het oogenblik nog bene velt, begint te wyken, zal misschien een gevaariyke kater zich van de thans zoo enthousiaste bruinhemden meester maken, want Hitier heeft allerminst de alleenheerschappij gekregen. De sluwe Geheimrat dr. Hugenberg zit hem als een wezel in den nek, en de scher pe tegenstellingen tusschen de opvattingen van Nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen zul len zich te eeniger tyd wel weer doen gelden. De geruststelling, aan het buitenland gegeven door de herbenoeming van Von Neurath als minister van Buitenlandsche Zaken, waardoor het continueeren van de Duitsche buitenland- BChe politiek verzekerd schijnt, wordt voor een deel te niet gedaan door het feit, dat de econo mische politiek gevoerd zal worden door den sterk autarkisch gezinden Hugenberg. Speciaal yoor ons land belooft dit weinig goeds. Al heeft dr. Frick aan de pers ook onmiddel- lyk medegedeeld, dat de nieuwe Duitsche Rijks- regeering er niet aan denkt zich aan hachelijke experimenten als het verbieden van de commu nistische party en het inschakelen der storm troepen der Nazi's in het militieverband te wagen, zij kan elk oogenblik van meening ver anderen. Het verbreken van de banmijl rond om de regeeringsgebouwen in Berlijn, waaraan de stormtroepen zich in hun geestdrift reeds hebben schuldig gemaakt, zonder dat de politi? daartegen optrad, is nu juist niet geschikt om het vertrouwen in het tweede deel van Frick's verklaring te versterken. Feiteiyk beschikt de regeering momenteel over een geweldig machts apparaat, samengesteld uit Rijksweer, Schupo's, Stahlhelm en de stormtroepen der Nazi's. Welk een invloed dit zal hebben op den toch al zoo strompelenden gang van de Ontwapeningsconfe rentie en wat de uitwerking van de thans offi cieel bevestigde nationalistische reactie in Duitschland op de Fransch-Duitsche verhoudin gen zal zqn, laat zich nauweiyks bevroeden. In het binnenland kan de huidige regeering reke nen op een heftige oppositie van het Marxistisch front, waarin sociaal-democraten en commu nisten hun onderlinge verschillen zullen laten rusten om gezamenlijk den gemeenschappehjken vqand te bevechten. Het geduchte wapen, het welk dit front ter beschikking staat is de staking. BERLIJN, 31 Januari (V.D.). Omstreeks elf uur gisteravond, toen het einde van den grooten fakkeloptocht die ter eere van Hitier werd gehouden nog net te zien was, reed tusschen de SA-lieden een poltiieauto voorbij de Rijkskanselarij. De officier van politie salueerde Hitier, waarop zich plotseling de Schupo in de auto verhief en onder enthou siaste toejuichingen der menigte den nieuwen Rykskanselier den national-socialistischen groet bracht. Tegen middernacht marcheerden de SA- colonnes tusschen meemarcheerende menschen- menigte nog steeds voort. Ook toen nog was het einde der SA-colonnes nog steeds niet te zien, evenmin als de kop van de toen opmar- cheerende Stalhelmers. Gedurende bijna drie uren stond toen reeds de ruim 85-jarige Ryks president aan het venster, terwql de stoet onop houdelijk voorbijtrok met muziek en de ont zaglijke menschenmenigte telkens en telkens weer in enthousiast gejubel uitbarstte. Bedrij fscellenorganisatles, studentendelegaties wisselden af met afdeelingen Hitlerjeugd. Het einde van dezen geweldigen optocht werd ge vormd door colonnes der SS. 5 minuten na mid dernacht begaf zich de Rykspresident, die toen rum 3 A uur aan het venster staande den opmarsch had aanschouwd ter ruste. Het duurde nog geruimen tijd voor de menschen menigte zich uit de Wilhelmstrasse had terug getrokken. Eerst laat na middernacht trad de rust weer in. Rijksminister Goering heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hy o.a. zeide: Terwql ik hier voor de microfoon sta, verdrin gen zich buiten voor de vensters der Rijkskan- relary honderdduizenden menschen, die in een stemming, die slechts vegeleken kan worden met dien Augustdag in 1914 toen eveneens een volk naar buiten was gestroomd, om datgene wat het bezat te verdedigen. De 30ste Januari 1.933 zal in de Duitsche geschiedenis opgetee- kend staan als den dag, waarop het volk zich zelf teruggevonden heeft, waarop een nieuw volk opstond en alle ellende, nood en schande der laatste veertien jaren van zich afwierp. Vandaag zal de dag zijn, waarop wij het boek van de Duitsche geschiedenis der laatste jaren van nood en schande sluiten en een nieuw hoofdstuk beginnen en in dat hoofdstuk zal staan de vrijheid en de eer als het funda ment van den komenden staat. Wij danken thans niet alleen den leider van deze groote be weging, wy danken ook den gruizen generaai- veldmaarschalk von Hindenburg, die heden met de jonge generatie een bond gesloten heeft. Zoo staat de eerbiedwaardige veldmaarschalk uit den grooten oorlog, de leider van Duitsch land aan haar zyde en onder hem de jonge leider van Duitschland die thans weer volk en Rijk opnieuw betere tijden tegemoet zal voeren. Moge het Duitsche volk den dag van heden met even vreugdevol hart ontvangen als daarbuiten voor de vensters de honderdduizenden het doen. die met nieuwe hoop, met nieuw geloof bezield een betere toekomst tegemoet zien. Dan zullen alle handen weer aan het werk gaan, het ver trouwen zal terugkomen en zoo kunnen en mogen wij hopen, dat de toekomst datgene bren gen zal, waarom tevergeefs geworsteld werd: Brood en werk voor de volksgenooten, vryheid en eer voor de natie. De Parysche pers wijdt uitvoerige artikelen aan de groote betooging van nationaal-socia listen en Stahlhelm ten eere van den Rykspre sident en den nieuwen Rijkskanselier. De bla den schryven, dat men te Beriyn sedert de Augustusdagen van 1914 een dergelijke massale geestdrift niet meer heeft gezien. De Berlijnsche correspondent van de „Matin" schryft o.a., dat het voorbijmarcheeren der troepen voor het paleis van den Rykspresident en de Rijkskanselary een verheffenden indruk van patriarchale vrijheid heeft gemaakt. De handen van duizenden mannen, vrouwen en kinderen hadden zich onder de tonen van het Duitschlad-lied als een „Salve" ten hemel ge heven. Wanneer men morgen in alle bladen ter wereld foto's van de geestdriftige betoogingen zou vinden, zou men zeker de leer van Hitier terugvinden, dat het gevoel een belangryk mid del is om een volk te regeeren. De speciale correspondent van het „Journal" schrijft, dat de geestdrift byna bovenmensche- lijk was en te vergëlyken met de historische Augustusdagen van 1914. Men kreeg den indruk alsof die duizenden tellende menschenmenigte plotseling zou knielen om den goeden God te danken. Zelfs de politie werd door het enthoe- siasme meegesleept. De Poolsche ochtendbladen bevatten uitvoe rige debatten over de laatste gebeurtenissen te Berlgi en over de groote demonstratie voor Von Hindenburg en Hitier. De officieuse „Gazeta Polska" schrijft, dat Hitier de macht niet heeft veroverd, doch lang zamerhand in handen heeft gekregen. Het is de vraag wat Hitier er thans van terecht zal bren gen, want het blad acht de „mystiek der natio- naal-socialistische beweging" In tegenspraak met de werkelijkheid van het alledaagsche in de kunst om gematigd te regeeren. Het blad acht de vorming van deze Hitler-regeering een revolutie. De regeeringsgezinde „Express Porany" is van meening, dat de toestand in het Duitsche Rijk thans opgehelderd is. De tegenstand van Von Hindenburg is gebroken. Von Papen heeft in plaats van zijn naam te geven aan, de con trole over het kabinet. Een stabilisatie der ver houdingen zal Hitier evenwel niet brengen. Het leidende nationaal-democratischedag blad „Gazeta Warszawska" schryft, dat de re geering van het nationale front geen regeering van billijkheid, doch van strijd is, die zeker te allen tijde bereid zal zijn, in geval van nood den grondslag van het recht te verlaten. BERLIJN, 31 Jan. (W. B.) Naar wij vernemen is Rijksdag-president minister Goering voor loopig niet voornemens zijn ambt van Rijksdag- president ter beschikking te stellen. De grondwet maakt geen bezwaar tegen het bekleeden van dit ambt door een actief minis ter, zoodat geen formeele bezwaren bestaan. Als eerste fractie vergaderde hedenochtend de Beiersche Volkspartij om den nieuwen toe stand te bespreken. Om elf uur komt het Centrum by een; ter zelfder tyd zal de voorzitter van deze party prelaat Kaas een onderhoud hebben met Hitler. Na afloop van deze beêspreking zal dr. Kaas verslag uitbrengen. Hedenochtend vergadert voorts nog de paitij- raad van de Sociaal-Democraten, welke tele grafisch is samengeroepen. BERLIJN, 31 Jan. (V. D.) De uitgave van hedenmorgen van de „Rote Fahne", het centraal orgaan der Duitsche communistische party, is op last van den Berlynschen politie-president in beslag genomen, vermoedelijk wegens de ge deeltelijke publicatie van den oproep van het bestuur der K. P. D. tot algemeene staking. Naar de Rykspersafdeeling van den Stahl helm mededeelt vaardigen de bonasleiders van den Stahlhelm een oproep uit, waarin o.a. ge zegd wordt: Ook de Stahlhelm heeft gevolg gegeven aan den oproep van onzen Rykspresident, generaal- veldmaarschalk von Hindenburg en is vertegen woordigd door zyn eersten bondsleider Seldte in de regeering. De Stahlhelm zal zyn geheelen invloed aan wenden opdat de in de Rijksregeering samenge vatte nationale krachten samengroeien tot een staatsleiding van waarachtige volksgemeen schap. Wij hebben er belang aan gehecht alleen een zoodanige taak op ons te nemen, die met onzen aard in overeenstemming is en naar de toekomst wijst. Dat zyn de problemen van den Duitschen arbeid, van een vrywilligen arbeids dienst en de jeugddisciplineering. Het komt er op aan bij zorgvuldig ontzien van de zuur ver worven belastingpenningen van het volk nieuwe en groote prestaties tot stand te brengen. Ter oplossing van dit probleem zal de geheele bond met al zyn geschoolde leiders beslissend moeten medehelpen. Het doorbreken van den nationalen staat wordt thans voorbereid. Het kan slechts geluken wanneer alle leden van het nationale ADOLF HITLER RIJKSKANSELIER. Het nieuwe kabinet-Hitier. De geruchten over de S. A. tegengesproken. Geen ontbinding der communistische partij. Algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Rijks be gr oo ting voor 1933. Minister De Geer zon ernstig in aanmerking ko men voor het vice-presidentschap van den Raad van State. Besprekingen te Brussel over den invoer van melk- en zuivelproducten. Opstandige gezindheid onder de marine te Soerabaja. De roode hoed van Kardinaal van Rossom in de St. Michaëlskerk te Zwolle geplaatst. Dr. Eckener in Indië aangekomen. Drama in kampong Bakoen (N.-I.). Overleg over de aangekondigde loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie zonder resultaat. Auto te Amsterdam te water, bestuurder ver dronken. C Hoogste stand: 769.2: te Toulouse. Laagste stand: 728.2 te IsafjorcL Verwachting: Meest matige. Zuid- Westefijke tot Zuidelijken wind, half tot H licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt 's nachts, overdag lichte dooi. =j Zon op 7.45, onder 4.43. Licht op =j 5.13. Eerste Kwartier 2 Februari. front eerlyk vastbesloten zijn den bevrijdings- strijd gemeenschappelijk voort te zetten. Kame raden, gij moet weten, dat het er thans op aan komt de gevarenaf te weren die ons op den weg der nationale vernieuwing wachten. De Stahlhelm staat in niet te schokken trouw achter onzen generaal veildmaarschalk-Ryks- president. Wij willen er voor instaan, dat de levenswensen van Hindenburg vervuld wordt, geheel Duitschland nu eindelijk eensgezind aan het groote werk van de binnenlandsche en bui tenlandsche bevryaing van ons vaderland ge meenschappelijk te zien werken. De Beiersche Volkspartij Korrespondenz schrijft o.a. het nieuwe en buitengewoon pyn- lijke in deze presiaentieele oplosing moet hierin gezien worden, dat thans de macht van den Rykspresident wordt opgeëischt door een partij man van het zuiverste water, die slechts een doel kent nJ. de postitie van zijn party te ver sterken en zoo mogelijk uit te breiden tot een uitgesproken partijheerschappy over den staat. Ook van het standpunt van Adolf Hitler betee- kent de door von Papen gegeven oplossing een tegenspraak met zijn tot dusver ingenomen hou ding. Hy is thans kanselier van het Harzburg- sche front geworden en heeft zich daarmede be geven in de lyn van de politiek van Hugenberg. Von Papen heeft de kaarten zoo geschud, dat slechts deze minderheidsrege2ring met presiden tieel karakter in Duitsch-Nationalen zin te voorschijn kon komen. Naar te Berlijn verluidt, zal Dr. Ltlther als president van de Rijksbank vervangen worden door Dr. Schacht. Zooals bekend wordt de Rijksbankpresident voor een reeks van jaren benoemd en binnen dien tijd is hy niet zonder gewichtige redenen afzetbaar. Niettemin weet de „Deutsche Allge- meine Zeitung" te verzekeren, dat de nieuwe regeering Dr. Luther tot aftreden zal weten te bewegen. Daarentegen wordt in een extra-editie van de „Berliner Börsencourier" medegedeeld, dat het blad van bevoegde zijde verneemt, dat Dr. Lu ther geen aanleiding heeft om af te treden en dat hij er niet aan denkt, zyn post te verlaten. SCHWEINFURT, 31 Jan. (W.B.) In den loop van den nacht hebben hier politieke onlusten plaats gehad, waarby met scherp is geschoten. Een koopman werd door een schot in den hals levensgevaarlijk gekwetst. Twee werklieden werden oveneens door scho ten getroffen. IP Hoogste stand op Dinsdag 1 uur mm.: 755 Vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1