R. A. I. in vogelvlucht De Haarlemsche Rechtbank Ook al Griep? AKKER.CACHET5 Nieuwe industrie DE DIESELMOTOR DE INKRIMPING VAN HET RECHTSGEBIED WOENSDAG 1 FEBRUARI De elegante stroomlijn Ongewenscht geacht Regeeringssteun voor werkverschaffing De expositie wordt door de voor- deelige klasse beheerscht Dieselmotoren Een request van de Haarlemsche balie aan de Tweede Kamer Belang van handhaving van den bestaanden toestand Gevaar voor opheffing der Rechtbank Beteekenis der Haarlemsche Rechtbank Praktijkexamens GROOT SUCCES VOOR „J. J. CREMER" Zij behaalt den eersten prijs NA DE VUURWERK- RELLETJES TE ZANDVOORT Aanvulling op de politie verordening FAILLISSEMENTEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN SANTPOORT D.H.V.B. DISTRICT HAARLEM Juniorencompetitie MMMr "AKKERTJES" De fabriek van kunsthaar te Volendam in gebruik gesteld De opening DAMMEN Nederlandsche Dambond Het groote RAI-gebouw ondergaat vele veranderingen wat het interieur betreft. Denkt maar eens aan „Moeder en Kind". ..Klank en Beeld", „Dameskroniek" en „Zes- daagsche". Dezer dagen eischt de vereeniging voor Rij wiel- en Automobiei-Lidustrie het weer voor zichzelf op voor het houden van de Nederland- sche auto-show, welke verleden jaar om crisis redenen niet gehouden werd. Het bestuur dei vereeniging heeft met recht gemeend, niet te mogen wachten tot de crisis voorbij is en het getuigt van gezond optimisme, durf en energie, dat men ondanks de sombere tijden tot het houden van de tentoonstelling overging. Wy hebben er reeds een en ander van ver teld, doch willen in dit beknopt artikel in het kort nog even op de voornaamste bijzonder heden wijzen welke de Nederlandsche auto-show van 1933 biedt. Deze show dan, kenmerkt zich door groote toename van de voordeeliger klasse wagens, welke echter dermate zijn geperfectionneerd, dat het verschil van capaciteiten met de betere klasse nog maar gering is. Men kan dan ook ge rust zeggen, dat deze klasse de tentoonstelling 1933 beheerscht. Het is dan ook verbluffend hoe snel de fabrikanten zich aan dezen tijd van laagconjunctuur hebben aangepast. Het zou ons niets verwonderen of deze tentoonstelling zal de omzetten aanmerkelijk doen stijgen. De stroomlijn-theorie is ook bij deze carros serieën toegepast, wat de aantrekkelijkheid aan merkelijk verhoogt. Het eenig bezwaar lijkt ons de lage bouw, waardoor het in- en uitstappen wordt bemoeilijkt. Bij de Willys, Singer en Hillman (type Aero- Minx) is de stroomlijn wel het meest doorge voerd. Op de eerste plaats het nieuwe Willys model 77 met 4 cyl. 48 p/k. motor met zwevende kracht, by een benzineverbruik van 1 liter op 10/12 K.M., terwyi een maximum-snelheid kan worden ont wikkeld van 112 K.M. De carrosserie in zeer fraaie stroomlijn met ingebouwde koplampen. De Singer modellen met 4 en 6 cyl. motoren in pryzen van 1675 tot 4100, de 4-cyl. met een verbruik van 1 op 13 en een maximum snelheid van 96 KM. Een wagen, welke zeer zeker zijn succesvolle loopbaan zal voortzetten. De eerste maand door de firma Englebert ge ïmporteerd werden reeds 100 wagens verkocht. Het type Aero-Minx der Hillman met 4-cyl. motor en een verbruik van 1 op 13 met een maximum-snelheid van 130 KM. per uur. Car rosserie gestroomiynd met afschuifbaar dak. De totale hoogte van den wagen is ongeveer 140 c.M., het geheel geeft een snellen indruk. De Morris-fabriek, welke de grootste produc tie heeft in Europa, komt met een uitgebreide keuze van wel 10 verschillende modellen in prij zen van 1125 tot 3975 gulden. De Austin, welke ook al reeds langer aan de markt is met een uitgebreide serie types, toont een groote verbetering in den bouw der carros serie. Een voordeelige wagen waar zeer veel voor het geld wordt geboden- Dan hebben wij nog D.K.W., met voorwiel- aandrijving en onafhankelijk geveerde wielen, centrale chasissmering, freewheel enz. De Peu- got-luxe Sedan in den prys van 1975; de Triumph in diverse types, enz. U ziet een ge weldige verscheidenheid in de voordeelige klasse. Het vooroordeel tegen deze kleine type wagens zal dan ook wel verdwijnen. Gezien de economische voordeelen zal men wel nalaten hierover nog verachtelijk te spre ken als „kinderwagens"; waar deze (niet de kinderwagens) thans minstens evenveel prestee- ren als vier maal zwaardere wagens. De stroom- ïyn in deze types dienst men ook niet te onder schatten en als enkel luxe aan te merken, daar de snelheid en het lage benzineverbruik hier door worden bevorderd. De Citroen komt uit met een speciaal goed koop type 8" in een prijsklasse van nog geen 2000 gulden met 4 cyl. balanceerenden motor (floating power). De wagen is grooter en rui mer dan andere merken in deze prysklasse. Te vens wordt gedemonstreerd op welke wyze de carrosserie vervaardigd wordt. Op stand 9293 De Ford, het eerste natio nale fabrikaat! De nieuwe 8 cylinder maakt een aardigen indruk. Ook het koetswerk van cabriolet en coupe zijn slank van lijn. Het chassis tweemaal doorgebogen met achtervee- ren achter de as. Een bijzondere attractie is de Minerva Con duite Interieur, welke speciaal gebouwd is voor een Oostersche Maharadja His Highness the Chatrapatl Maharadja Saheb of Kolhapur te Bombay met radio-installatie, terwijl een klein ingebouwd buffetje ten gerieve van den vorst aanwezig is. Het interieur super luxe uitge voerd! Dan het type Lilian Harvey-wagen Mercedes- Benz 2 pers. cabriolet met 6 cyl. motor en een capaciteit van 200 PK. Over het geheel kan men zeggen dat de nieuwigheden in hoofdzaak schuilen in de lijn der carrosserieën en de kleine technische ver beteringen en de verlaagde prijzen. Op het gebied van bedrijfsautomobielen is echter meer nieuws te boeken en valt een merkbare vooruitgang te bespeuren in de fa bricatie van Dieselmotoren. Wat is eigenlijk het verschil tusslhen benzine- en dieselmo toren? Het principe der Diesel berust alleen op de sterke comprimeering van lucht door welke warmte de olie tot zelfontbranding komt. Er zijn dus geen ontstekings-apparaten meer noodig, hetwelk een storingsmogelijkheid op heft. Direct na de heffing der benzine-belas- ting en het verschynen van het rapport Weiter kwam er uit de industrié een merkbare vraag naar een goeden Dieselmotor. Ofschoon er in diverse landen al in gebruik waren, was de ondervinding nog niet van dien aard, dat tot directe aanschaffing kon worden overgegaan. Er bestaan n.m. nog geen definitieve gegevens die de verhouding bepalen van onderhoud der benzine- en dieselmotoren. Mochten deze on derhoudskosten niet aanmerkelijk uiteen'oopen zou zou een groote besparing verkregen wor den, daar de benzineprijs 13 en de ruwe olie nog geen 4 cent per liter bedraagt en het ver bruik der Diesel ook aanmerkelijk minder is. zoodat in de normale gevallen een besparing op brandstof zal worden verkregen van onge veer 75 80 pCt. De hooge compressie maakt het echter noodzakelijk de onderdeelen aan- merkeiyk zwaarder te maken, wat den aanschaf- fingsprys verhoogt, hetgeen zal verminderen zoodra in massa kan worden vervaardigd. Dit neemt niet weg, dat de slijtage grooter zal blij ven dan by benzine-motoren. De Zweedsche in genieur Hesselman heeft de mogelijkheid ge vonden om ruwe olie bij lagen druk tot ver branding te brengen met gewone bougie-ont steking. Mocht dit in de praktyk voldoen, dan maakt de Volvomotor een mooie kans! Verschillende Dieselmotoren zyn op de R.A.I. te bezichtigen, o. a. de Minerva schuiven-olie- motor. Mercedes-Benz, de Bussing N. A. G„ de Saurer en de eerste Hollandsehe Diesel van de N.V. Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. Genoemde firma, welke haar sporen in den bouw van ruwe olie-motoren verdiend heeft, heeft na grondige studie een licentie-contract gesloten met de firma L. Gardner and Sons Ltd. Manchester. De Kromhout-Diesel is on getwijfeld een der meest volmaakte motoren. De veronderstelling, dat bij veelvuldig in be drijf stellen van ruwolie-motoren ook deze olie door belasting bezwaard zou worden, is maar denkbeeldig, aangezien hierdoor de binnen- schippery, welke toch al noodlijdend is, het zwaarst zou worden getroffen! De clou van de tentoonstelling is wel de Beers FLOATING PULLMAN. Een 55-pers. luxe touringcar welke een geweldigen indruk maakt met een lengte van 14 Meter en in zilver grijs met rood afgewerkt. Ofschoon de constructie volgens een nieuw systeem n.l. den Floating- tractor is uitgevoerd zullen de meeste touring car-ondernemers nog wel eenigszins sceptisch hiertegenover staan. Mede om de vraag of een dergelijke wagen wel bij het Hollandsch publiek ingang zal vinden en men niet liever met gezellige clubjes van 25 en 30 personen reist. Interessant zyn ook de verschillende type trambussen hetwelk een economischer indeeling mogelijk maakt, doordat de carrosserie geheel over den motor is heen gebouwd en de bestuur dersplaats naast of boven den motor is. Ofschoon de slanke iyn hierdoor verloren gaat. De bekende wagonfabriek Beynes uit Haarlem exposeert een autobus met schuin geplaatste zitplaatsen hetwelk de ruimte aanmerkeiyk be vorderd. Tevens worden eenige opleggers ge- exposeerd welke fabrikatie deze fabriek thans ook terhand heeft genomen. Deze bussen zullen enkele tramlijnen in Haarlem vervangen. Als bijzonderheid vermelden wy nog het Siameesche tweeling. Een tractor bestaande uit 2 afzonderlijke Fordmotoren welke door twee versnellingshandles bediend worden, terwyi de gaspendaal van beide motoren is samengekop peld. Het stuurrad bevindt zich precies in het midden der cabine, terwijl aan weerszoden zich een versnellingshandle bevindt. Eigenaardig is dat de bedrijfsafdeeling over- heerscht wordt door het groot aantal tourings- cars in schitterende stroomiynuitvoeringen, welke dan ook zeer veel bekijks hebben. Een bewijs dat onze Hollandsehe touringcarsonder nemers ondanks depressie het standpunt hul digen „Steeds Voorwaarts". Indien men de mo dellen bekijkt komt men tot de conclusie dat deze hoe langer hoe meer de luxe Limousine naderen, terwijl 't comfort en de ruimte grooter zyn dan menig Sedan of conduite interieur, ter- wöl de veering zoo geperfectiooneerd is dat de gewone luxe wagens zeer zeker hiervoor onder zullen moeten doen. Dit is een vluchtige indruk van de tweeën twintigste automobieltentoonstelling, een indruk waarmede de vele leeken, die vaak aanstaande koopers zyn, op hun rondgang hun voordeel kunnen doen. N. J. M. BRUGMAN (Vervolg) Kan dus aan den „verbindings"-factor geen argument voor wyziging van den bestaanden toestand worden ontleend, er zyn daarnaast an dere motieven, die naar het oordeel der Orde krachtig pleiten vóór bestendiging van den be staanden toestand. Gewezen wordt in de eerste plaats op de om standigheid, dat van het gebied der kantons Zaandam en Purmerend het grootste gedeelte een landelijk karakter heeft. Het spreekt van zelf, dat, voor wat betreft contact tusschen rech ter en rechtzoekende, de inwoners van dit ge bied zich in de zooveel rustiger sfeer van de Haarlemsche Rechtbank veel beter thuisgevoe len. Het ligt verder voor de-hand, dat, voor wat betreft, specialisatie der rechters, de be handeling van de landelyke aangelegenheden de zer personen veel meer ligt in de lyn van de Haarlemsche Rechtbank, voor wie, door de sa menstelling van haar rechtsgebied (Haarlemmer meer e.d.), de behandeling van landelyke aan gelegenheden sedert jaar en dag veel meer een hoofdbestanddeel van hare taak vormt dan voor de Amsterdamsche Rechtbank, voor wie deze ca- tagorie van zaken veeleer een uitzondering vormt. Gewezen wordt in de tweede plaats op het verbreken van sedert jaar en dag bestaande verhoudingen en verbindingen, die van de voor gestelde verschuiving het gevolg zal zyn. Gewezen wordt in de derde plaats op de na- deelen, verbonden aan het karakter van de voor gestelde verschuiving als zijnde een verschuiving van rechtsgebied uit het ressort eener „middel- groote" Rechtbank in het ressort eener zooge naamde „groot-Rechtbank". IV. In het voorgestelde ligt ernstig gevaar verscholen voor het behoud der Haarlemsche rechtbank in de toekomst. Werden tot nog toe geschetst de nadeelen, aan een verwezenlijking van het voorgestelde onmiddellijk verbonden, daarnevens meent de Orde te moeten constateeren, dat het ontwerp de kiemen in zich draagt van ernstig gevaar van verwezenlijking, in wellicht niet verre toe komst, van een ander en grooter, ontoelaatbaar, nadeel, te weten opheffing van het arrondisse ment Haarlem en ontbinding van zyn Recht bank. Dat daargelaten nog de motieven van his- torischen aard, waaraan overigens waarde geenszins mag worden ontzegd Haarlem, vijfde stads des lands in aantal inwoners en zekei niet minder in belangrijkheid, hoofdstad van een der beide grootste provincies des lands, hoofdplaats van een bisdom en als zoodanig geestelijk centrum van een gebied van twee pro vincies voor een belangrijk deel der bevolking, economisch middelpunt van een dichtbevolkte en in normale omstandigheden welvarende streek, centrum van den bloembollenhandel, ze tel van verscheidene belangryke instellingen van landelyke of gewestelijke invloedsfeer, plaats van vestiging van meer dan zestig advocaten, wel in de eerste plaats een vaststaand recht en aanspraak heeft zoolang er nog rechtbanken buiten de „groot-steden" in stand worden ge laten op een eigen „rechterlijk college van eersten aanleg", en zoodanige rechtbank ook beslist noodig heeft, kan in gemoede niet wor den tegengesproken. Ook kan niet met eenigen wezenlijken grond worden beweerd, dat, indien de kantons Zaan dam en Purmerend aan het arrondissement worden onttrokken, daardoor het arrondisse ment en deszelfs Rechtbank overbodig of on misbaar zou worden. Het arrondissement Haar lem neemt thans naar omvang van werkzaam heden onder de arrondissementen de vierde plaats in, t.w. de eerste plaats na de drie groot ressorten. Er moge nu door afsnijding van de kantons Zaandam en Purmerend een groote oppervlakte aan het territoir worden onttrokken, ten opzichte van het inwonertal en de oecono- mische beteekenis is die onttrekking van veel geringer verhouding, en het valt niet te weer spreken, dat reeds de stad Haarlem, thans 125000 inwoners tellende, en de in hare onmid- dellyke omgeving gelegen belangrijke plaatsen Velsen (bijna 45000). Haarlemmermeer (byna 30.000), Bloemendaal en Heemstede (beide tegen de 15000), Hillegom en Beverwyk (ieder 10000), enz,, zoo door haar belangrijk en nog steeds sterk toenemend aantal inwoners, als door de ontwikkeling van handel en industrie die, in de vorige eeuw in deze streek nog nagenoeg ont brekende, zich in enkele tientallen jaren zeer belangryk hebben ontwikkeld, en door het in de vestiging van meer dan zeventig advo caten op onwederlegbare wyze tot uitdrukking komend intensieve rechtsleven, in dit gebied heerschende, een voortbestaan van de Recht bank onder alle omstandigheden wettigen. Doch dan dient ook met zorg te worden ge waakt en met kracht te worden geageerd tegen al datgene wat, niet door de aanwezigheid van wezenlijke feitelyke gronden, doch door het ver wekken van een aan de werkelykheid niet be- antwoordenden uiterlyken schijn, de bestendi ging van de Haarlemsche Rechtbank in gevaar kan brengen. Gevaars-factoren van dezen aard meent de Orde in de vorengeschetste gebiedsafsnyding aanwezig te moeten zien. Terwyl alle andere ar rondissementen meerdere kantons zullen om vatten, zal t arrondissement Haarlem, als uni cum, uit één kanton bestaan. Het nieuw-ont- worpen arrondissement, hoezeer een groot aantal inwoners hebbende en een uit oeconomisch oog punt hoogst belangrijk gebied omvattende, zal, naar geografische normen, in vergelijking by andere arrondissementen zeer klein worden. Wanneer nu, zooals de Minister in de Memorie van Antwoord als zeer wel mogelyk voorstelt, binnen niet langen tyd opnieuw bezuinigings plannen van nog verdere strekking door de Re geering in overweging mochten worden genomen en aan het Departement ter uitwerking in han den gegeven, dan bestaat, wanneer intusschen de thans voorgestelde verkleining van het arron dissement Haarlem haar beslag heeft gekregen, naar de meening onzer Orde het geenszins denk beeldig gevaar, dat en dit zal althans zeker gelden, wanneer zoodanige nieuwe bezuinigings plannen haren oorsprong mochten vinden in ernstigen financieelen nood en op dien grond aan geforceerde spoedbehandeling zouden wor den onderworpen de ontwerpers van een nieuwe reorganisatie, in de eerste plaats uit gaande van landkaart en spoorboekje (die reeds nu in te belangrijken graad als maatstaf blyken te zijn gebezigd) het naar territoriale opper vlakte verreweg kleinste, en met andere arron- dissements-hoofdplaatsen per trein verbonden, arrondissement Haarlem, slechts één kanton vormende, als slachtoffer dier nieuwe bezuini ging zullen aanwyzen. Zulks terwyl, indien het arrondissement niet verkleind is en dientenge volge ook in geografisch opzicht evenredig is gebleven aan zijn oeconomische beteekenis en inwonerstal, de gedachte aan opheffing van dit arrondissement ongetwijfeld niet zal rijzen. Het adres betwist verder de juistheid der toe voeging van gebiedsdeelen van het arrondisse ment Haarlem aan de arrondissementen Alk maar en 's-Gravenhage. Met het behoud van de Alkmaarsche Recht bank, gelyk dat bij de Memorie van Antwoord door den Minister nader is toegezegd, kan de Orde zich in het bijzonder wegens de groote waarde, die, zooals hiervoren uiteengezet, de Orde toekent aan de voordeelen, zoo ten op zichte van de rechtsbedeeling als ten opzichte van de uitoefening der rechtspractyk, van recht banken en balies van beperkten omvang boven „groot-rechtbanken" en „groot-balies" geheel vereenigen. Verbazing moet het echter naar de meening der Orde wekken, dat de Minister thans, „plus royaliste que le roi". zich niet be paalt tot de inwilliging van het verzoek, zooals dit uit Alkmaar met begrypelijken aandrang,is gedaan, namelijk behoud van het arrondisse ment Alkmaar in zijn tegenwoordige gestalte, doch dit arrondissement thans zelfs wil ver- grooten met gebiedsdeelen van het arrondisse ment Haarlem. Elke aanleiding tot zoodanige wyziging van de tegenwoordige gesteldheid ontbreekt, zet het adres uiteen. Het adres geeft cyfers ter kenschetsing van de beteekenis van de Haarlemsche Rechtbank en van het arrondissement Haarlem. Uit de cyfers der Justitieele Statistiek 1931 ten opzichte van de aantallen zaken, die in den loop van 1931 bij de verschillende rechtbanken werden aangebracht, blijkt, dat de Haarlem sche Rechtbank ten opzichte van het aantal zaken de vierde plaats bezet, d.w.z., na de drie „groot-rechtbanken", de eerste plaats onder de zes middel-groote Rechtbanken, waaronder ten deze verstaan worden de Rechtbanken, bij welke meer dan 2000 zaken aangebracht werden. Een duidelyke maatstaf voor de economische beteekenis van het arrondissement Haarlem wordt gevonden in de Faillissements-statistiek. Zooals van algemeene bekendheid is en ook in de rede ligt, uit de oeconomische beteekenis van een streek, de omstandighid, dat er in een streek op het gebied van handel en bedrijf veel „om gaat', zich niet alleen eenerzijds in de ver rijzing en ontwikkeling van een verhoudings- gewys groot aantal zaken en bedryven, doch anderzyds en in het bijzonder in tijden als de tegenwoordige evenzeer in een naar ver houding groot aantal „débacles'. Zoo leveren de arrondissementen Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam ieder reeds sedert jaren een per centage faillissementen op, hetwelk aanmerke lijk hooger is dan het percentage, hetwelk hun inwonertal ten opzichte van de geheele bevol king uitmaakt. Uit de faillisseyjentsstatistiek 1931 blijkt nu, dat van de andere arrondissementen Haarlem het éénige is, hetwelk evenals de drie groote ressorten ook een hooger percentage faillisse menten tegenover het bevolkingspercentage op levert. Eindelijk blykt uit de faillissementsstatistiek 1931 duidelyk, dat, afgezien nog van de oecono mische beteekenis, ook reeds enkel uit het oog punt van inwonertal het arrondissement Haar lem "volledig bestaansrecht heeft. Het adres toont dit nader aan. Volgt niet reeds, aldus het adres, uit enkele principieele algemeene factoren de onge- wenschtheid van het voorgestelde? Moet dit niet reeds afgewezen worden op den enkelen grond van deze eenvoudige redeneering: ten aanzien van het aantal kantons geschiedt ingrijpende ver mindering; dus kan combinatie en wijziging ten aanzien van kantongebieden niet achterwege blijven; ten aanzien van het aantal arrondisse menten blijft alles by het oude; dus kan ten aanzien van de rechtsgebieden der arrondisse menten ook alles bij het oude blijven? Ligt niet reeds in de omstandigheid, dat dus voor het voorgestelde elke noodzaak ontbreekt, opgeslo ten de onaanvaardbaarheid in het kader van de onderhavige, slechts door noodzaak-motieven, bezuiniging, ingegeven reorganisatie der rechter- lyke indeeling? Het zeer uitvoerige adres is onderteekend van wege den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten in het arrondissement Haarlem door Mr. Dr. W. P. Vis, Deken; Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, secretaris. Voor de praktijkexamens van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, ge houden te Haarlem op 1921 December 1932, zijn de volgende personen geslaagd: Boekhouden: J. Graf, H. Kerkheide, H. Poel, N. P. van Amelrooy, J. P. D. Fuchs, F. H. Koers, P. Groenewegen, H. J. Balfoort, allen te Haar lem; A. H. Rynbeek te Nieuw-Vennep. Nederlandsch: M. J. T. de Vries te Haarlem. Fransch: F. M. Andriessen en W. J. Dieben te Haarlem. Duitsch: A. Slootweg te Zandvoort; A. A. B. Wysman, J. L. Aarsen, A. Beenhakker, E. G. Frangenheim en J. v. Muyen, allen te Haarlem. Engelsch: mej. H. C. Londonck te Aerden- hout; mej. M. van Gelder te Velsen; P. Saar- loos en H. J. v. d. Maal te Heemstede; W. A. Dernison en G. Adrian te Haarlem. De N. V. Sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom heeft, ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan, in dit seizoen een Internationalen Too- neelwedstrijd gehouden in tooneelspel of come- die, waaraan door de volgende tooneelvereeni- gingen en rederijkerskamers uit België en Neder land werd deelgenomen: 30 Oct. Koninklijke Tooneelvereeniging „De Gulden Palm" te Leuven, met „De zonderlinge Gast," door Anton van de Velde. 13 Nov. Kunstkring „De Moedertaal" te Ant werpen, met „Tilly's Tribulaties", door Ernest W. Schmidt. 27 Nov. Tooneelvereeniging „Jacob van Len- nep"' te Haarlem, met „Onder een dak", door Jan Fabricius. 11 Dec. Rederijkerskamer „Molière" te Utrecht, met „Sonna", door Jan Fabricius. 15 Jan. Koninklijke Letterlievende Vereeni ging „J. J. Cremer" te Haarlem, met „Dokter Bavino", door Henk Bakker. 22 Jan. Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht, met „Freuleken", door Herman Roel- vink. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le prijs, Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer," te Haarlem, medaille van H. M. de Koningin en f 350; 2e prijs. Rederijkerskamer „Inter Amicos," te Dordrecht, médaille van Z.M. den Koning van België en f 250 3e prijs, Kon. Tooneelvereeniging „de Gulden Palm," te Leu ven, medaille van H K. H. Prinses Juliana; 4e prys, Rederijkerskamer „Molière", te Utrecht, medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. Wat betreft, prijs beste regie, prys voor keuze van stuk en personeele prijzen, deze worden eerst bekend gemaakt by de prijsuitreiking a.s. Zondag 5 Februari. Voor onze Koninklijke Vereeniging „J. J. Cre mer" werd deze wedstrijd dus weder een buiten gewoon groot succes. In de raadsvergadering der gemeente Zand voort van 26 October j.l. werd de Algemeene Politieverordening gewijzigd, verband houdende met het afsteken van vuurwerk en het voor komen daarvan. Gedeputeerde Staten, over deze wijziging ad vies uitbrengend, stellen voor deze verandering in te trekken, daar dit terrein reeds door den rykswetgever wordt bestreken en dus niet open ligt voor een gemeentelyke regeling. B. en W. hebben naar aanleiding van deze opmerking een nader onderzoek ingesteld en zijn tot de conclusie gekomen dat deze opmerking slechts ten deele juist geacht kan worden. Wel regelt de rijkswetgeving het bewaren van buskruit, vuurwerk en schietkatoen, maar de gemeente blijft in haar rechten om verdere voorschriften daaromtrent te geven. Daarom wordt door B. en W. aan den raad het volgende voorgesteld: Het raadsbesluit van 26 October 1932 wordt ingetrokken. Nader wordt vastgesteld de zeventiende wyzi ging van de Algemeene Politieverordening te Zandvoort en wel Art. 99Het is verboden vuurwerk af te steken, teertonnen te branden of met ongedekt vuur (rooktabak en sigaren uitgezonderd) te loopen, of dit ongedekt aanwezig te hebben. Deze verbodsbepaling is niet van toepassing op hem, die daardoor van B. en W. vergunning heeft gekregen. Art. 99a. Het is verboden, zonder vergunning van den burgemeester buskruit, vuurwerk of schietkatoen of andere ontplofbare stoffen te verkoopen, ten geschenke te geven, aan te bie den of op den openbaren weg, al dan niet in jen rij- of voertuig of op een voor het publiek toegankelyke plaats, by zich te hebben. De burgemeester kan eventueel by het geven van vergunning daaraan voorwaarden verbinden. Art. 99b. Dit artikel regelt de bewaring van een eventueel toegestanen voorraad in huis, winkel, pakhuis of erf. De Arrondissements-Rechtbank heeft Dinsdag 31 Januari failliet verklaard: A. Mulder, meubelhandelaar, wonende te Haar lem, Duvenvoordestraat 44. Curator mr. D. de Jong alhier. D. A. Jongerhuis, winkelier in galanterieën, wonende te Haarlem, Amsterdamstraat 58. Curator mr. D. de Jong alhier. M. J. Zandbergen Mzn., bloembollenkweeker, wonende te Hillegom, Meerstraat. Curator mr. J. van der Vegt alhier. N.V. Agentuur en Commissiehandel in textiel- goederen en modeartikelen, dir. M. A. Spronk Jr., vroeger wonende Ripperdastraat 2 te Haar lem. Curator mr. J. H. J. Simons alhier. J. Jongkind, koopman, wonende te Aalsmeer, Aalsmeerderweg 347. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi alhier. N. P. Keeman, rijwielhandelaar, wonende te Krommenie, Krommeniedijk 4 b. Curator mr. B. van Tij n alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. Panhuyzen Hzn., wonende te Haarlem. Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier. W. Scheider, wonende te Zandvoort. Curator mr. K. A. F. J. Pliester alhier. Th. Smit, wonende te Zaandam. Curator mr. M. van Toulon van der Koog alhier. P. Peite, wonende te Haarlem. Curator mr. P. Tideman alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: N.V. Visscherij Maatschappy „Clivia", ge vestigd te IJmuiden. Curator mr. dr. A. van der Flier te IJmuiden. N.V. Visscherij Maatschappij „Acacia", ge vestigd te IJmuiden. Curator mr. dr. A. van der Flier te IJmuiden. N.V. Visscherij Maatschappy „Begonia", ge vestigd te IJmuiden. Curator mr. dr. A. van der Flier te IJmuiden. Gerehabiliteerd is het faillissement van Wouter Hinlopen, vroeger wonende te Aerden- hout, thans wonende te Bussum. Curator mr. W. G. J. Veenhoven alhier. Burgerlijke Stand Geboren: C. J. G. Ver- bemeBabeliowski, z. Ondertrouwd: H. van Huizen en J. F. Waller Zeper P. N. J. Zonneveld en M, Vreeken. Getrouwd: J. Metselaar en M. H. van der Zon. Overleden: J. A. Laan, 68 jaar. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 23 tot en met 28 Jan. genomen 420 douchebaden en 24 kuipbaden. Aan 4 kinderen werd een) gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 7 volwassenen gebruik gemaakt. Waar is de fiets? Bij de politie alhier werd kennis gegeven door een te Haarlem wonend meisje, dat zij haar rywiel had neergelegd aan de Groenendaalkade in de omgeving van het molentje en vervolgens was gaan schaatsenrij den. Na afloop van het schaatsrijden bleek haar rijwiel te zijn verdwenen. Mogelijk dat een ander zich over haar rijwiel heeft ontfermd. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen by Van den Heuvel, Lieven de Keylaan 22, een vulpotlood; Van Opzeeland, Alberdingk Thym- straat 16 Haarlem, een jekker; Herwaarden. Jac. van Ruisdaallaan 11, een bruin hondje; Van Unen, Heemsteedsche dreef 273, een schaats; Hauvoet, Lieven de Keylaan 12, een sjaal; M. Meyer, Timorstraat 9, een dekkleed; J. J. Petterson, Berkenlaan 19, gaspenningen; Herfstlaan 12, een rijwiel; Boudewijn, Laan van Insulinde 22, een portemonnaie met inhoud; Mevr. Lambroche, Jac. van Ruisdaellaan 1, een sleutel; Mevr. Borren, Marisplein 4, een gou den manchetknoop; Kuhlman, Iepenlaan 19, een gordel met fluit; J. Oudshoorn, Zandvoort- schelaan 114, een sjaal; Bureau van politie, Raadhuisstraat, een zilveren armbandhorloge, een jas, een handwarmer, een onderdeel van een schaats, een sleutel en een kinderhandschoen. Burgerlijke Stand. Geboren: A. A. van GelderSchouten d.; M. Vosvan der Veldt z. •A. J. C. Klaassenvan Voorthuisen d.; P. F. KoelemeyerVierkorn; C. M. Veenvan der Ham d.; M. C. van der PrytRuiter z.; M. A. Belde Gruyter z. Ondertrouwd: J. Th. Diependaal en M. A. Piek. Getrouwd: J. Vyn en F. C. M. van .Dril; J. Lagas en M. J. Klok. Overleden: E. M. Pelser, wede. van J. 3. Goosen 73 j. K. R. Oj -avond. De K. R. O.-film komt Woensdag 15 Februari te Overveen in de 3t. Aloysius-school (gymnastiekzaal) des middags om 2 uur voor de kinderen en des avonds om 8 uur voor volwasenen. Wij verwachten, dat de katholieke luisteraars in Overveen deze gelegenheid willen benutten en een kijkje komen nemen in het omroepbe drijf van den K. R. O. Het zal inderdaad zyn een avond van leering en genot. Turnen. De tumvereeniging „Santpoort" geeft Donderdag 2 Februari een uitvoering in de zaal van hotel „De Weyman". Voor de pauze oefeningen door jongens, meisjes en adspiranten. Daarna vrije en ordeoefeningen door de oudere leden. PROGRAMMA ZONDAG 5 FEBRUARI A Onze GezellenAlliance 2 uur Geel-WitD.E.M. 2,30 uur H.B.C.Santpoort 1 uur ConcordiaT.Y.B.B. 1 uur B H.B.C.Onze Gezellen 1.30 uur T.Y.B.B.—Geel-Wit 12.30 uur B.S.M.N.A.S. il uur C Geel-Wit—B.S.M. 12.30 uur D.E.M,H.B.C. 12.30 uur (T.Y.B.B.Onze Gezellen 1.30 uur N.A.S.D.S.O. 1 uur D V.V.F.T.Y.B.B, 2 uur AllianceSantpoort 12 30 uur D.EM—Vogelenzang 1.30 uur Geel-Wit—D.S.O. 1.30 uur Adspiranten H.B.C.T.Y.B.B. a 2,30 uur V.V.F.T.Y.B.B. b 3 uur Vogelenzang—T.Y.B.B. d 1 uur T.Y.B.BOnze Gezellen 3 uur UITSLAGEN 15 JANUARI A SantpoortConcordia 33 D E.M.T.Y.B.B. afg. H.B.C.—Geel-Wit 2—2 Onze Gezellen—Alliance afg. B ConcordiaOnze Gezellen 22 T.Y.B.B.H.B.C6—0 Geel-WitVictrix 0—2 C D.E.M.T.Y.B.Bafg. Onze GezellenD.S.O&fg. B.S.M.—Geel-Wit afg. D D.E.M.T.Y.B.B. afg. AllianceVogelenzang uitg. D.S.O.V.V.Fafg. SantpoortGeel-Wit 10 Adspr. H.B.C.—'Vogelenzang 10 T.Y.B.B. b—Onze Gezellen afg. T.YB.B. dT.Y.B.B. a afg. In het vademecum staat het Telf. van den heer J. Loerakker foutief opgegeven, dit moet zyn 2 313 6. F. J. MOOREN, comn.leider. Die hoofdpijn, dal gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met (a(kke)r! Volgen» rmcipt van Apotheker Dumont. Te Volendam is Dinsdag, zooals wij kort geleden hebben aangekondigd, de Eerste Ne derlandsche Kunsthaarspinnery, een nieuwe fabriek ter bereiding van kunsthaar, welke ge beurtenis haar belangrijkheid ontleent aan het feit dat zij is gesticht met regeeringssteun als object van werkverschaffing voor de door de afsluiting der Zuiderzee werkloos geworden visschers, officieel in bedrijf gesteld. De bereiding van kunsthaar, dat gebruikt wordt als vulling voor zitplaatsen van auto's en treinen, van matrassen en wat dies meer zij, geschiedt in deze fabriek die het ka rakter heeft van een proeffabriek volgens een nieuw procédé, hetwelk voor het eerst wordt toegepast. Het kunsthaar wordt vervaar digd van een plantenvezel, welke uit het bui tenland wordt geïmporteerd. Oprichter en directeur der fabriek is de heer J. van Veen, die bij de uitvoering van zijn plan nen financieelen steun mocht verwerven der regeering, onder voorwaarde dat degenen, die in de fabriek te werk gesteld zullen worden grootendeels belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet. Zooals gezegd is deze fabriek een proef fabriek, aangezien men onderzoeken moest of volgens het toe te passen procédé kunsthaar fabriekmatig zou kunnen worden vervaardigd. Waar nu deze proef in alle opzichten als ge slaagd kan worden beschouwd, is het besluit genomen om tot vergrooting der fabrieken tot definitieve fabricage van kunsthaar over te gaan. De proeffabriek, die den indruk maakt van een grooten steenen loods, is verrezen aan den buitenkant van Volendam, dicht bij het Zwarte Pad. Zy staat op grond der gemeente Edam, terwijl men over een belangrijk terrein, gren zende aan de proeffabriek, optie heeft. Voor de openingsplechtigheid was Dinsdag morgen in het bekende hotel Spaander een gezelschap genoodigden bijeengekomen, o.w. zich bevonden ir. Houben als vertegenwoordi ger van den Minister van Waterstaat, de bur gemeester van Edam en Volencj&nj, de heer Th. Kolfschoten, mét den wethoudèr 'ënrileden van het gemeentebestuur, de vertegenwoordiger der Generale Commissie, mr. v. d. Werff, de Rijks- nijverheidsconsulent, ir. Sybolt, bestuursleden van verschillende plaatselyke vereenigingen, de architect en aannemers der fabriek, de geeste lijken der parochie en de gemeente-architect. Na een kort welkomstwoord van den heer Van Veen begaven de genoodigden zich naar het terrein, waar deze nieuwe plaatselijke in dustrie is gevestigd. Alvorens het lint, dat de toegang tot fabriek „symbolisch" afsloot, door te knippen, sprak ir. Houben als vertegenwoor diger van den Minister van Waterstaat den wensch uit, dat de fabriek onder Gods zegen zal uitgroeien tot een bloeiende onderneming, waar voor vele belanghebbenden in den zin der Zuiderzeewet werkgelegenheid zal kunnen worden gevonden. Terwijl de fabrieksfluit haar doordringend geluid deed hooren, begaf het gezelschap zich ter bezichtiging van de verschillende afdeelin- gen, waar de machines zijn opgesteld, naar binnen, om het proces der fabricage van kunst haar in oogenschouw te nemen. In het hart komt het hier op neer, dat de vezel machinaal tot een bepaalde lengte wordt verwerkt, om vervolgens geverfd, gedroogd en geïmpregneerd te worden. Na een nieuwe machinale bewerking wordt het verkregen product gesponnen en als dit geschied is, wordt in de gedraaide strengen de krul gebracht, welker houdbaarheid daarna door stoomen wordt verkregen. Na de bezichtiging buiten hadden zich tal van belangstellende Volendammers verzameld vereenigden de genoodigden zich in hotel Spaander aan een maaltijd,, waarbij eenige toespraken werden gehouden. Ir. Houben, de eerste der sprekers, zeide dat de inbedrijfstelling van deze fabriek velen in den lande een genoegen zal doen, omdat men daaruit zien kan dat er nog mannen zijn, die in dezen tijd van alom heerschende werkloos heid ondernemingsgeest en vertrouwen in de toekomst hebben getoond. Namens den Minister van Waterstaat bracht spr. hulde aan degenen, die voor de totstandkoming van de fabriek hebben gewerkt, in het byzonder aan den heer Van Veen, in wien velen den man zien, die de onderneming tot bloei zal brengen, tot heil van Volendam en zyn bevolking. De burgemeester van Edam en Volendam, de heer Th. Kolfschoten, sloot zich bij deze hulde aan, daarin betrekkend de goede promotoren, die de heer Van Veen heeft gehad in den per soon van het lid der Tweede Kamer, den heer Chr. v. d. Bilt, den Rijksnijverheidsconsulent, ir. Sybolt en de Commissie voor Werkverrui ming, welke zich heeft geconstitueerd uit de beste burgers der bevolking. Met steun van de regeering, van het ge meentebestuur van Edam, van de burgerij en van andere particuliere zijde is deze fabriek er gekomen en kan zy gelden als een waardig symbool van eenheid en samenwerking. Mog9 de heer Van Veen zoo besloot spr. met deze fabriek bereiken, wat hy er van verwacht heeft en moge zy spoedig tot bloei komen om de zoo werkwillige bevolking van Volendam. die andere bronnen van inkomsten grootendeels verloren zag gaan, te brengen op het levens peil, waarop zij recht heeft! De herder der parochie sprak de hoop uit, dat degenen, die in deze onderneming hun brood zullen verdienen, naast het contact met de directeurskamer ook dat met de pastorie zullen blyven bewaren. Te Krommenie speelde voor de derde klasse competitie van den Nederlandschen Dambond (district Noord-Holland) de „Haarlemsche Damclub" III tegen de Damclub „Krommenie" I. De Haarlemmers wonnen met 15—5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10