Van hetzelfde laken een pak Hitier als Rijkskanselier VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS Krijgt Japan steun van Engeland Mislukt Russisch-Japansch verbond Het nieuws van heden HET KABINET DALADIER Nieuw Fransch. kabinet DE SPOORWEGSTAKING IN ULSTER FELLE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME LITWINOF'S DE BAROMETER WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 De hindernis blijft V erzoenings-pogingen van Japan Vlieger gedood Het Weer, De zuivelexport naar Amerika De oorlogsschulden Naar een conflict met den Rijksdag De Sovjet-Unie en China BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 138 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Daladier premier, Paul Boncour minister van Buiten- landsche Zaken Als tegenprestatie zou Engeland een onafhankelijken staat Tibet mogen oprichten Groote meetingssabotage der stakers DE NIEUWE MACHTHEBBERS IN DUITSCHLAND Fantastische geruchten over het uitroepen der Duitsche monarchie Japan wilde méér dan een niet- aanvalsverdrag. Had Moskou onoverkomelijke bezwaren? Litwinof De houding van Centrum en Beiersche Volkspartij DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nazi's slaags met communisten Kube over den toestand BLOEDBAD IN DEN CHAXO? Paraguay meldt 300 doode Bolivianen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18292 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De regeeringscrisis in Frankrijk, ontstaan door den val van het kabinet-Boncour voor de uiterst zware hindernis der financieele begrootingssaneering, is voor het ©ogenblik opgelost. Edouard Daladier, de leer ling en beschermeling van Edouard Herriot, is erin geslaagd een minister-lijst aan den presi dent der republiek te presenteeren, welke in politieke kleur nauwelijks afwijkt van de door de Kamer vervallen verklaarde. Een oogenblik scheen het alsof het cartel van radicaal-socia listen en socialisten hersteld zou worden. De aanbiedingen, welke de zeer links staande Daladier aan de socialisten voor een samen- Werking in de regeering deed, waren zeer ver lokkelijk, maar toen bij de nadere besprekin gen puntje bij paaltje moest komen, bleken de bezwaren van dien aard, dat men ze niet uit den weg kon ruimen. De aanvankelijke toege vendheid van Daladier tegenover de socialisten schrompelde ineen onder den wind, die uit het officieel Hitleriaansch en reactionnair gewor den Duitschland begon te waaien. Hoe zou een sterk-Marxistisch georiënteerde, internationalis tisch voelende, tot aanzienlijke bewapenings vermindering geneigde cartel-regeering in Krankrijk een voldoende tegenwicht kunnen Vormen voor de fel anti-Marxistisch gezinde, oer-Duitsch-nationalistische, militairistisch ge- infecteerde regeering te Berlijn? Het is merkwaardig, hoe de regeeringspolitiek in frankrijk en Duitschland zich gedurende de laatste jaren in tegengestelde richting ontwik keld heeft. Het rechtsche chauvinisme in Frankrijk met Zijn onverzoenlijkheidspolitiek tegenover Duitsch land heeft in de democratische Duitsche repu bliek de voor-oorlogsche nationalistische en monarchistische elementen en het nationaal- socialisme omhoog gezweept tot in de regee- xingskringen. Eerst toen die reactie in Duitsch-. 'land een voldongen feit was geworden, begon te laat de Fransche politiek onder den toene- menden invloed der gematigde partijen te ken teren. Het revanche-spook moest blijkbaar eerst een gestalte van vleesch en bloed aannemen, Vóór Frankrijk uit zijn overwinningsroes ont waakte om tot een erkenning van de werkelijk heid te komen. Daladier, die een doortastend man moet zijn, ontwierp, toen deelname van de socialisten onbereikbaar bleek, een nieuw Kabinet naar de snit van Paul-Boncour's afleg- Eertje. Hij deed dit met bekwamen spoed, daar de tijd, die in Frankrijk in den meest letterlijken zin des woords geld geworden is, drong. Ook hij moet steunen op de lijdzaamheid der socialis ten, om een meerderheid in de Kamer te ver- Werven. Maar aangezien hij voor dezelfde moei lijkheid staat als Boncour, n.l. het sluitend maken van de wagenwijd kierende begrooting, en evenmin als Boncour geneigd schijnt aan den bezuinigingseisch der socialisten op de militaire uitgaven en hun wensch: het afschaf fen van de effecten aan toonder, tegemoet te komen, en ook wel zijn toevlucht tot belasting- Verhooging zal moeten nemen, zal zijn Kabinet binnen korteren of langeren tijd wel denzelf den weg opgaan als het voorgaande. Gezien het feit, dat het sluitend maken van de Fransche begrooting de kern vormt van de legeeringstaak, is de vervanging van Chéron door Georges Bonnet als minister van financiën de belangrijkste wijziging, welke zich heeft vol trokken. Zal Georges Bonnet, die op de econo mische conferentie van Streza, waar de sanee ring der Donaustaten besproken werd, als voor zitter en expert lang geen kwaad figuur maakte, er in slagen een bezuinigingsplan op te stellen, dat een gunstiger onthaal in het parlement en de financieele Kamercommissie zal vinden dan PARIJS, 31 jan. (Reuter! Het katoinet- Daladier is als volgt samengesteld: Premier en Oorlog: Daladier; Buitenlandsche Zaken: Paul-Boncour; Binnenlandsche Zaken: Chautemps; Financiën. George Bonnet; Begrooting: Lamoureux; Oorlogsmarine: Leygues; Koopvaardij: Frot; Opvoeding: De Monzie; Arbeid: Francois Albert; Koloniën: Sarraut; Luchtvaart: Pierre Cot; Pensioenen: Miellet; Openbare Gezondheid: Danielou; P. T. T.: Laurent Eynac; Handel: Serre; Openbare Werlten: Paganon; Landbouw: Queille. dat van het „financieele genie" Chéron? Daar toe bestaat, gezien de omstandigheden en de huidige politieke verhoudingen, weinig kans. Daladier schijnt te hopen, dat de steeds ernsti ger wordende toestand zijn bondgenoot zal zijn en het parlement tot grootere inschikkelijkheid zal bewegen. Spoedig zal nu wel blijken of die hoop ij del dan. wel gerechtvaardigd mag heeten. In de Fransche buitenlandsche politiek te Ge neve zal het nieuwe ministerie voortgaan op den door Edouard Herriot ingeslagen weg. Het weder opnemen van de portefeuille van buiten landsche zaken door Paul-Boncour, den trouwen Volkenbondsaanhanger en mede-opsteller van het z.g.n. constructieve Fransche ontwapenings plan, staat daarvoor borg. LONDEN, 1 Febr. (V. D.). De „Daily He rald", het orgaan van de Arbeiderspartij, brengt het opzienbarende bericht, dat Engeland te Genève zou weigeren eenige verklaring goed te keuren, waarin de nieuwe Mandsjoerijsche staat Mandsjoekwo veroordeeld of niet erkend wordt, nadat Japan als tegenprestatie een belangrijke concessie aan Engeland zou hebben gedaan. Deze concessie zou hierin bestaan, dat Japan Engeland de vrije hand zou laten in de oprich ting van een „onafhankelijken" staat Tibet, die dan geheel onder Engelschen invloed zal ko men, zooals Mandsjoekwo onder Japanschen invloed staat. De „Daily Herald" herinnert aan de berichten omtrent een in 1925 tot stand gekomen verdrag tusschen den Daila Lama van Tibet en de Britsch-Indische regeering, waarbij de laatste Tibet militairen bijstand beloofde in geval van een Chineeschen inval in Tibet. Als gevolg van deze overeenkomst zou reeds een groote hoe veelheid munitie en verscheidene vliegtuigen aan den Daila Lama geleverd zijn, terwijl ook Britsche militaire adviseurs en vllegtuigcon- structeurs in Tibet werkzaam zouden zijn. Naar de „Daily Herald" verklaart, uit Japan- sche bron te hebben vernomen, zou de eerst volgende stap thans de uitroeping van de on afhankelijkheid van Tibet zijn. De Engelsche regeering zou dringend wenschen, dat deze on afhankelijkheid zoo spoedig mogelijk verwezen lijkt wordt en zou met het oog hierop geen daadwerkelijke oppositie tegen de uitroeping van de Mandsjoerijsche onafhankelijkheid voe ren. TOKIO 1 Febr. (Reuter)Hedenochtend over handigde de minister van Buitenlandsche Zaken Oetschida den keizer de instructies, welke naar de delegatie in Genève zijn gezonden. Niettegenstaande de terughoudendheid van of- ficieele kringen vernam Reuter van welingelich te zijde, dat de delegatie opdracht heeft gekre gen een laatste poging te doen om een verzoe ning te bewerkstelligen. Echter moet de dele gatie vast op haar standpunt blijven staan en schrapping of wijziging van paragraaf IX van het exposé inzake de erkenning van Mandsjoe kwo blijven eischen. Ook moet de delegatie aan dringen op beperking van de bevoegdheid van de verzoenings-commissie overeenkomstig de politiek van Japan, ten aanzien van de directe onderhandelingen met China. ST. MORITZ, 31 Jan. (Reuter.) De hier voor een kuur verblijvende Engelsche vlieger Rodd, die kunstvluchten uitvoerde boven een dicht gevroren meer, is op het ijs neergestort. Rodu werd gedood en een inzittend passagier ern stig gewond. 5= Hoogste stand: 771.7 te Weenen. EE Laagste stand: 725.5 te Seydisfjord. Verwachting: Krachtige tot matigen, H Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, be- EE EE trokken tot zwaar bewolkt, mogelijk la- EE ter opklarend, tijdelijk regen; aanvan- EE kelijk zachter, later waarschijnlijk zelfde EE temperatuur. EE I STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Mededeeling van het K. N. M. I. Ge- EE seind 1 Februari te 7.58 uur aan alle EE posten: Wordt verwacht storm uit het EE Zuidwesten. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli BELFAST, 31 Jan. (V. D.) De 6taking der spoorwegarbeiders in Ierland is Dinsdag in vollen omvang ingezet. Met uitzondering van eenige door studenten en ingenieurs gereden hulptreinen was het geheele spoorwegverkeer in Ulster en ook ten deele in het Noorden van den Ierschen Vrijstaat stilgelegd. In het geheel zijn 6 7000 arbeiders bij deze staking be trokken. De stakers hebben op tal van plaat sen de treinen midden op het traject laten staan. De locomotieven der hulptreinen wor den evenals de stations door politiebeambten bewaakt, die met geweren zijn uitgerust. De stakers beleggen overal groote meetings enstellen al het mogelijke in het werk om het verkeer onmogelijk te maken. Tusschen Bel fast en Balmoral bijv. zijn alle spoorwegsigna len door de stakers onbruikbaar gemaakt. De signaaldienst moest met vlaggen worden gaan de gehouden. De telegraaf- en telefoonkabels tusschen Belfast en Dublin zijn doorgesneden. Tal van locomotieven zijn buiten bedrijf gesteld door verwijdering van kleppen. Er zijn vracht auto's in gebruik genomen om afgelegen stre ken van voedsel en kolen voorzien. WASHINGTON, 31 Jan. (Per telefoon) Tegen de Davisbill, welke den invoer van zuivelpro ducten en kaas naar de V. S. groote moeilijk heden in den weg legt, hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Zwitserland, Italië en Frankrijk bezwaren te kennen gegeven bij het Staatsdepartement. De bill, welke momenteel aan een parlementscommissie is voorgelegd, be paalt dat de invoer der genoemde producten alleen geoorloofd is, wanneer zij afkomstig zijn van vee, dat door Amerikaansche veeartsen naar de aanwezigheid van tuberkelbacillen onder zocht is. De bedoelde diplomatieke vertegenwoordigers verklaren, dat deze bepaling gelijk staat met een invoerverbod, gemotiveerd met een sani- tairen maatregel. (United Press) WASHINGTON, 31 Jan. (Reuter). De Engel sche ambassadeur alhier, Lindsay, heeft een onderhoud gehad met den staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Stimson. Na afloop verklaarde Lindsay inzake zijn be spreking met Roosevelt, dat hij met den ko menden president alle onderwerpen behandeld had, doch dat hij, Lindsay, geen bevoegdheid had om bindende beloften te doen. Uit Warm Springs wordt gemeld, dat Roose velt verwacht, dat de Engelsch-Amerikaansche besprekingen de eerste week in Maart zullen kunnen beginnen. Zittend v. I. n. r.: Göring (Luchtvaart)Hitier (kanselier), Von Japen (vice-kanselier). Staande v. L n. r.: Seldte (Min. v. Arbeid), Gerecke Rijkscommissaris voor werkver- sch.), Graf Schwering-Krosigh (Financiën), dr. Frick (Min. v. Binnen. Zaken), gen. Freiherr von Blomberg (Min. v. Rijksweer), dr. Hugenberg (Landbouw). BERLIJN, 31 Jan. Adolf Hitler heeft in de „Völkische Beobachter" een oproep gericht aan alle leden der nat. soc. beweging, waarin hij o.a. zegt, dat een weergalooze politieke strijd van veertien jaar thans tot een groot succes heeft geleid. Hij zelf werd door den Rijks president tot Rijkskanselier benoemd, terwijl nationale organisaties en partijen zich hebben aaneengesloten in den gemeenschappelijken strijd voor het herstel van Duitschland. De eer. om voor de Duitsche geschiedenis bij dit werk een leidende functie te mogen bekleed, dankt Hitier naast het besluit van den generaal-veld- maarschalk aan de trouw en aanhankelijkheid zijner partijgenooten, die hem trouw zijn ge bleven in de dagen van geluk en in de dagen van nederlagen. „De geweldige taak, die voor ons ligt, moeten en zullen wij oplossen." Hitier eindigt zijn oproep met een beroep op zijn partijgenooten, om hem het oude vertrou wen te blijven schenken, „dan zal ons ook de Almachtige zijn wegen tot herstel van een Duitsch Rijk van eer, vrijheid en socialen vrede niet onthouden." Van welingelichte zijde te Miinchen wordt ver nomen, dat de Beiersche regeering zich op het standpunt stelt, dat de regeering-Hitier grond wettig tot stand is gekomen, zoodat ook de Beiersche regeering tegenover haar grondwet telijk is verbonden. BERLIJN, 31 Jan. (V. D.) Aan de gemeen- Hoe verbazingwekkend het ten overstaan van de besliste afwijzing van een niet-aanvalspact ...et de Sovjet-Unie door Japan ook moge klinken, moet toch Japan nog kort geleden het plan hebben gekoesterd, om met Rusland een verbond te sluiten, dat een onvergelijkelijk sterkere toenadering zou hebben beteekend. Vele détails der geheime diplomatieke onder handelingen over dit onderwerp worden thans pas bekend. Toen 16 Januari van I het vorige „„ar van Russische zijde het eerste initiatief tot het sluiten van zulk een pact uitging, was Mandsjoekwo nog geen onafhankelijke staat, ofschoon Japan toen al wist, dat het dien nieu wen staat zou stichten en natuurlijk ook als zoodanig erkennen op diplomatiek terrein. Toen de toenmalige Japansche ambassadeur te Parijs Joschizawa door zijn schoonvader, den minister president Inoekai tot minister van Buitenland sche Zaken was benoemd, reisde hij via Moskou naar Tokio. Tijdens zijn oponthoud in Moskou stelde de Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken Litwinof hem een niet-aan valspact voor. Het was Japan er toen en waarschijnlijk ook nu nog méér om te doen, een sterk bondgenootschap te verkrijgen en geen niet- aanvals-pact. Dit zal Joschizawa Litwinof wel uiteen hebben gezet. Toen echter later in Tokio geruchten opdoken, dat de Sovjets met Japan onderhandelden over het sluiten van een „al omvattend" verdrag, liet Litwinof deze geruch ten dementeeren. Naar alle waarschijnlijkheid hadden beide partijen bij de besprekingen in Moskou en later bij de besprekingen tusschen den Russischen ambassadeur Trojanowski en het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio allerlei mogelijkheden opengelaten. Spoedig daarop verluidde het dan ook in Tokio, dat Japan bereid zou zijn, om formeel door Rusland te maken voorstellen voor een „alomvattend" verdrag te overwegen. Daarbij dacht men klaar blijkelijk aan méér dan een niet-aanvalsverdrag. Moskou heeft echter geen voorstellen van dien aard gedaan. Er schenen onoverkomelijke hinderpalen te zijn. Zoo zal wel Japans eisch, van communistische propaganda af te zien, af- gestooten zijn op de stereotype Russische tegen werping, dat de Communistische Internationale weliswaar haar zetel in Moskou heeft, maar dat de Sovjet-regeering geen zeggingsschap over haar arbeid en propaganda bezit. Voorts zal Tokio de erkenning der onafhankelijkheid van Mandsjoekwo hebben gevraagd, waarop Moskou met het oog op zijn sterke belangen in China niet kon ingaan. De volgende stap in deze diplomatieke ma noeuvres bestond daarin, dat de Japansche am bassade te Moskou aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio mededeelde, dat Litwinof de geruchten over onderhandelingen tusschen China en de Sovjet-Unie met het doel om de politieke betrekkingen weer op te nemen had bevestigd. Later verklaarde Litwinof, dat China voorwaarden had gesteld waarschijn lijk ophouden met bolsjewistische propaganda die onaanvaardbaar waren. Men had du|i de onderhandelingen moeten afbreken. Dan reisde tot groote verrassing van Tokio Litwinof naar Genève en spoedig daarop heette het, dat China de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet Unie „welke de normale betrek kingen tusschen de staten zijn" weer had op genomen, schappelijke zitting van partijbestuur en partij raad der S. P. D. die hedenmiddag werd ge houden, namen ook de vertegenwoordigers van het IJzeren Front en de leden der soc.-dem Rijksdagfractie deel. Het Rijksdaglid Breit- scheid verklaarde, dat de huidige regeering de reactionnairste was, die men ooit had gehad. De arbeidersklasse stond gereed voor den af- weerstrijd tegen alle met de grondwet in strijd zijnde pogingen en zouden alle beschikbare middelen in dezen strijd gebruiken. De oppositie der soc.-dem. partij tegen het nieuwe kabinet was vanzelfsprekend. De S. P. D. zou zich haar tactiek niet door tegenstan ders laten voorschrijven, doch zelf bepalen wan neer en hoe zij haar krachten zou gebruiken De sociaal-democratie koesterde den wensch, in dezen strijd in goede betrekking met de com munistische arbeiders te staan. Discussie werd op de rede van Breitscheid niet gehouden. De vertegenwoordigers van de bij het IJzeren Front aangesloten organisaties beperkten zich tot betuigingen van solidari teit. WEIMAR, 1 Febr. (WJ3.) Op een bijeen komst van Nationaal-soci. risten, Stahlhelm- mannen en leden van vaderlandsche vereeni- f" Een sprak minister Sauckel uit Thüringen over den nieuwen xilitieken toestand in het Rijk. De Rijksregeering, aldus deze spreker, met Adolf Hitler aan het hoofd, zal de macht, die zij thans heeft, niet meer prijsgeven. Het is ue taak der S. A.-mannen met groote kracht, geestdrift en geduld oen strijd verder te voe ren, totdat alle ketenen met het oude regiem verbroken zijn. Het Nationaal-socialisme zal niet eerder rusten, voordat het geheele Duitsche volk onder de vanen van het Derd. Rijk staat. Men zal in de toekomst niets dulden dat niet in overeen stemming is met de nationale waardigheid van Duitschland. Wat de houding van Centrum en Beiersche Volkspartij betreft was de situatie Dinsdag avond, volgens den Berlijnschen correspondent van het „Handelsblad," de volgende: beide par tijen zijn in hooge mate -ntstemd over het feit, dat de kabinetsformatie aehtc- hun rug tot stand gekomen is. Die ontstemming is o.a. merkbaar door de omstandigheid, dat Staats rat Schaf fer, de Jeidir van de Beiersche Volks partij, niet langer „e Berlijn wenscht te blij ven, maar hedenavond naar München terug reist. Ook dr. Ley, de leider, der fractie in den Rijksdag, heeft Berlijn verlaten. De voorzitter van het Centrum, dr. Kaas, confereerde gisteren langen tijd met den Rijks kanselier en, ben ik goed ingelicht, dan was het resultaat niet aTeen volkomen onbevredigend, maar kreeg de onderhandelaar van het Cen trum zelfs zeer sterk den indruk, dat de nieuwe regeering op een conflict met den Rijksdag aanstuurt. He Centrum voert vooral oppositie tegen het plan der regeering, de regeling der tariefver dragen van het Ministerie van Arbeid over te dragen op dat van economische zaken, waar door de aartsvijand der tarieven, Geheimrat Hugenberg, als nieuwe minister, deze hoogst belangrijke afdeeling onder zich zou krijgen, met onafzienbare gevolgen van dien. Het is duidelijk, dat de Christelijke vakbewe ging, die tot het Centrum behoort, zich daarin onder geen voorwaarde schikken zal. Intus- schen zal het einde van de onderhandelingen met de Katholieken nog af te wachten zijn. De optimistische veronderstelling van een deel der Berlijnsche pers, die reeds aanneemt dat Cen trum en Beiersche Volkspartij in den Rijksdag geen oppositie tegen het kabinet zullen voeren of zelfs tegen moties van wantrouwen zullen stemmen, komt ons voorloopig uiterst voor barig voor. Met een enkel woord moet ook hier gewag gemaakt worden van de fantastische geruch ten, die in een deel der Duitsche en der Engel sche pers opgedoken zijn, volgens welke de legercommandant, generaal von Hammerstein, met andere generaals het plan zou geHad heb ben Zondagnacht met het garnizoen van Pots dam naar Berlijn te marcheeren en zelf de monarchie uit te roepen. Natuurlijk is onmid dellijk een officieel dementi gevolgd. Maar deze geruchten willen niet verstommen. Ze schijnen ons voorloopig onzinnig, ook al in verband met het schrijven van den rijkspresi- Nieuw kabinet in Frankrijk onder leiding van Daladier. De Engelsche schrijver Galsworthy is gister morgen overleden. De spoorwegstaking in Ulster begonnen. Pater B. Dekker O.Carm. t De Tweede Kamer begon de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet* Commissie van onderzoek ingesteld in verband met de dienstweigering bij de Indische Marine. De verdachte van den roofoverval te Eelde in vrijheid gesteld. Havenhoofd op Urk door jjsverschuiving ge teisterd. De werkloosheidscijfers in November 1932 aan merkelijk gestegen. Invoer bovenkieeding; wat niet gecontingeerd wordt. Vloeibaar helium per K. L. M. naar Londen. Drie wagens van goederentrein bij Brenkelen ontspoord. Dr. J. de Jong benoemd tot kannnnik-peniten- cier in het aartsbisdom. gunste deze Putsch zoogenaamd opgezet zou zijn. Misschien is juist, dat belanghebbende krin gen, met behulp van deze geruchten met succes een druk op den rijkspresident ten gunste van Hitler's benoeming hebben uitgeoefend. Wellicht is ook juist, dat enkele generaals het voor nemen hadden, er bij Hindenburg op aan te dringen Von Schleicher minister van rijkswc-er te laten blijven! In dit verband is van zeer groot belang het bericht, dat kolonel Von Bre- dow, de opvolger van generaal Von Schleicher, als souschef van het ministerie van rijksweer (een ambt dat met dat van staatssecretaris te vergelijken is) uit zijn hooge ambt is ontslagen. FORTHEIM, 1 Febr. (W. B.) De S.A.-troepen en de Stahlhelmmannen hielden hier gisteren avond een fakkeloptocht, waaraan ongeveer 1000 personen deelnamen. Er ontstond een bloedige vechtpartij met de communisten, die een uitdagende houding nad- den aangenomen. In totaal werden 8 personen gewond naar het ziekenhuis gebracht. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van het Rijkskabinet werd besloten den Rijkspresi dent een verordening voor te stellen met be trekking tot het Rijkscommissariaat voor Prui sen, waarbij de bij de verordening van den Rijkspresident tot herstel van de openbare vei ligheid en orde in het gebied van Pruisen d.d. 20 Juli 1932 den Rijkskanselier in zijn kwali teit van Rijks-commissaris voor het land Prui sen toegekende bevoegdheden worden overge dragen aan den plaatsvervanger van den Rijks kanselier en Rijkscommissaris voor het land Pruisen, den vroegeren Rijkskanselier von Pa pen. De leider van de nat.-soc. fractie in den Pruisischen Landdag, Kube, heeft het woord gevoerd in twee druk bezochte vergaderingen. Hij zeide, dat de 30ste Januari de rechtvaar diging van Hitler's politiek beteekende. Tegen het communisme moet onverbiddelijk worden opgetreden; in Pruisen zal men wellicht spoe- die de proef nemen. Met de vrijheid van schel den in de marxistische pers is het gedaan. Wat thans te Berlijn en in het Rijk is geschied, heeft niets te maken met „hoera-nationallsme". Adolf Hitler is Rijkskanselier geworden en hij blijft Rijkskanselier. Nu hij de leiding op zich heeft genomen, moet de partij er voor zorgen, dat in het land het noodzakelijke fundament voor zijn regeering wordt geschapen. ASSOMPTION, 31 Jan. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Paragueezen een he- vigen aanval van de Bolivianen hebben afge slagen. De Bolivianen lieten 300 gesneuvelden op het slagveld achter. IL. (United Press Nadruk verbodendent aan generaal von Schleicher, te wiens Hoogste stand op Woensdag 1 uur nun.: 750 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1