STADSNIEUWS ÉwMiClï BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 1 Febr. iIiI2225üC ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG? Wisselkoersen WOENSDAG 1 FEBRUARI N.V. WED. OOSTEN EN ZOON Bestaat 80 jaar HAARL. OPERETTE ZANGERS Directeur en Bestuur VOOR DE STILLE ARMEN N. 5-— P. J. 5.— ST. JOSEPHSGEZELLEN-VER. „HAARLEM II" DE INKRIMPING DER HAARL. RECHTBANK Een adres der Middenstands centrale N.V. SPORTFONDSENBAD Benoemingen VER. VOOR JEUGDWERK Lezing prof. Huib Luns De tooneelavond Moderne Neon Lichtreclame DE 125.000STE INWONER MUZIEK LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Ferdinand Helmann, viool Nog een enveloppe SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK Triduum der oudste jongens Legercommissie Nuts Spaarbank Voormalig Gouvernementsgebouw Concert voor ouden van dagen Kruisverbond Statuten CONCERT GEORGE ROBERT Met het Amsterdamsch Kamerorkest OVER PRECARIORECHTEN Een belangrijke uitspraak van den Hoogen Raad UIT DEN OMTREK INCIDENT In den Beverwijkschen raad BENNEBROEK HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE van- rheuma tischen oorsprong y> AGENDA 2 Februari SANTPOORT Nog hedenavond verwacht BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 m 37 l* De bekende zaak van de N.V. Wed. Oosten Zoon aan de Barteljorisstraat bestond Dins dag 80 jaar. Deze zaak werd op 31 Januari 1853 gesticht door den heer Kier Oosten, die op 31 Januari 1853 aan de Anegang 24 een tapijtenhandel in richtte met een oppervlakte van 32 M2. en met slechts 3 man personeel. De zaak bleek goed opgezet te zijn en nam spoedig in bloei toe, zoodat men in den loop van den tijd viermaal genoodzaakt was tot ver bouwing over te gaan en naastbij gelegen per- ceelen aan te koopen. Ten slotte werd het oude pand van de N.V. v. d. Laan verbouwd tot het moderne en ge distingeerde winkelpand aan de Barteljoris straat, met een oppervlakte, driemaal zoo groot als die van de Anegang. De verkoopruimte is 2400 M2. groot over drie étages verdeeld. Het personeel bestaat thans uit 32 leden. De directie der N.V. berust thans bü mevr. Wed. C. Oosten en bij haar zoon, den heer W. Oosten-Beekman. In verband met de tijdsomstandigheden is aan dit jubileum geen feestelijk karakter ge geven. Van het personeel, vrienden en bekenden werden bloemstukken en telegrammen ontvan gen. Wij wenschen deze Haarlemse he zaak een: „ad muitos annos". Op 22 Jan. 1931 werd hier ter stede opge richt een Operette-vereeniging wider den naam van „Intima". Directeur werd de heer A. G. Prent Jr. en voorzitter de heer D. Cats. De vereeniging heeft op 7 Mei 1932 opgevoerd met groot succes „De Mei-Koningin". Op de laatst gehouden jaarvergadering werd besloten den naam „Intima" niet meer te gebruiken; daarvoor is in de plaats gekozen: „Haarlemsche Operette-zangers". Door het bedanken van den directeur den heer A. G. Prent, die wegens vertrek naar Hl- burg de functie niet meer op zich kon nemen, stond de vereeniging voor eenige moeilijkheden. Echter heeft zij beslag weten te leggen op den heer J. v. t Vlie alhier, die tot aller genoegen het directeurschap aanvaard heeft. In studie is de operette „Mascotta", die aan vankelijk in Februari opgevoerd zou worden, doch uitgesteld is tot 23 April a.s. Het bestuur is thans als volgt: de heeren D. Cats, le voorzitter; S. N. Verstraten, 2e voorz.; B. W. F. R. Jonker, le secretaris (Brederood- scheweg 75, Santpoort; mevr. J. M. Cats, 2e secretaresse, Julianapark 26; de heer J. Weitz, le penningmeester; mej. J. Sta verman, 2e pen- ningm.esse en de heer H. v. Tongeren, muziek- commissaris. Voor nieuwe leden verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer. Ingekomen: N. /5.- F. f 250 De commissie voor de Stille Armen betuigt haren dank voor deze giften en beveel: zich drin gend aan voor verdere medewerking en meer dere giften. Onze middelen zijn zeer verzwakt en de bij dragen die wij mogen ontvangen, zijn niet krachtig genoeg om aan die verzwakking paal en perk te stellen. Dit is bedroevend, want onze gezinnen ver- keeren in een zeer hulpbehoevenden toestand. En helaas zijn wij genoodzaakt onze hulpver leening te verminderen. Wij wekken hiermede nog eens al onze vrenden en weldoeners op, om hun medewerking te blijven schenken. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant, bij de heeren onzer commissie en bij onzen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Post giro 13543. op een goed geslaagdenavond terugzien en er past hier een woord van dank en waardeering aan den regisseur, den heer Jan Marchand, voor zijn krachtige leiding. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten een adres gezonden, waarin zij te kennen geeft, dat zij met groote bezorgdheid heeft kennis genomen van de plan nen der regeering om de grenzen van het ter rein, dat de Haarlemsche Rechtbank'bestrijkt, in te krimpen, waaruit in tweede étape heel gemakkelijk kan voortvloeien een algeheele opheffing onzer Haarlemsche Rechtbank; dat zij uiteraard een dergelijk verlies op zich zelf reeds betreurt, maar zij aarzelt niet te verklaren, dat dit laatste voor de stad Haarlem, welker zielental reeds de 125.000 is gepasseerd, met daarbij de geheele dichtbevolkte streek niet meer of minder dan een ramp zou beteekenen, wanneer zij haar eigen Rechtbank zou moeten verliezen dat toch de handel en de industrie, welke in stad en streek van belangrijke beteekenis is en na deze crisis ongetwijfeld zal toenemen, naast de wellicht nog belangrijker groenten-, fruit en bloemenculturen, de badplaatsen, de vis- scherijstad IJmuiden, enz., enz., van een even- tueele opheffing de meest ernstige nadeelen zouden ondervinden, om van de vele ongemak ken nog maar niet te spreken; dat Haarlem en de Haarlemsche streek een eigen en zeer bijzonder karakter hebben, waar door het voor een goede Rechtspraak en alles, wat daarmede samenhangt, noodig is de men taliteit, de plaatselijke en gewestelijke toestan den te kennen, kortom, dat men grondig ge oriënteerd is, terwijl tevens een direct en on middellijk contact wederzijds allernoodzakelijkst is,; dat evenwel deze noodzakelijkheden absoluut verloren gaan en zeer groote schade lijden, wanneer zoowel de civiele als de strafrechtelijke zaken van Haarlem en de Haarlemsche streek door elkaar zouden gegooid worden ter behan deling, b.v. door de Amsterdamsche Rechtbank, welke zetelt en werkt in de Grootstad, waar ge heel en al andere toestanden en verhoudingen bestaan; dat een verminking eener goede rechtspraak of het slechter functionneeren van het rechts- apparaat weldra zou blijken veel te duur ge kocht te zijn met eenige financieele besparing. Redenen, waarom de Middenstandscentrale namens handel en industrie uit stad en streek u ernstig verzoekt het voorstel, om tot besnoeiing van het ressort der Haarlemsche Rechtbank over te gaan, niet aan te nemen. In de voorzittersvacature van den Raad van Beheer van de N.V. Sportfondsenbad te Haar lem is benoemd dr. M. Maurits, terwijl tot lid is gekozen mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem, secretaris van den Raad van Toezicht op de Spaarkassen te Haarlem. De Raad van Beheer bestaat thans uit de heeren dr. M. Maurits, voorzitter; Joh. M. Schmidt, secretaris; mr. J. A. C. Bierenbroods pot, gedelegeerde; A. J. Braam, A. van Olst, mr. A. J. Steendijk en .mr. W. G. J. Veenhoven, leden. Tot bedrijfsleidster, belast met de dagelijksche leiding, is benoemd door den Raad van Beheer mevr. C. E. SchmidtMüsler, tot nu toe leidster der afdeeling Haarlem der N.V. De Sportfond sen. Voor de Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal zal prof. Huib Luns te Amster dam op Maandag 6 Februari, des avonds om 8 urn-, in het Jeugdhuis te Bloemendaal een le zing met lichtbeelden houden over het onder werp: „Een tocht door Spanje".' Door de tooneelclub D. O. V., onderafdeeling van bovengenoemde vereeniging, werd Dinsdag avond in den Janswegschouwburg een tooneel avond gegeven tot besluit van het zoo luister rijk gevierde tweede lustrum. Toen te acht uur precies het scherm open ging, was de schouwburg geheel bezet en waren behalve de leden en oud-leden met hun dames, aanwezig ouders, donateurs en vele genoodlgden, waaronder afgevaardigden van verschillende zus- tervereenigingen, parochieele instanties e.a. Opgevoerd werd een blijspel in drie bedrij ven, getiteld „Knap Sammetje", van Henry Darley. Het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd op een herfstmorgen ten huize van John Smit, Mona Mansions No. 19, Kensington, in een flatwoning met één voordeur, waarvan echter elke verdieping apart verhuurd is. Op de eerste verdieping No. 19 woont John Smith en op de bovenste verdieping No. 69 woont een andere John Smith, inspecteur van den plantenziekte dienst „Semper Florens". Eerstgenoemde John Smith slijt zijn leven met wedden op de renbaan, spelen en drinken op de club. Deze Smith raakt op een avond, als hij van de club komt, tengevolge van den mist verdwaald en wordt tezamen met een eveneens verdwaalden heer, dien hij ontmoet, door een straatroover van zijn portefeuille be roofd. Door al die omstandigheden komt hij 's nachts niet thuis. Hij verwacht over een week zijn aanstaanden schoonvader, voor wien hij natuurlijk zijn levenswijze wil verbergen, uit angst diens toestemming niet te zullen krijgen. Inspecteur Smith woont reeds jaren met zijn schoonvader samen, doch is tijdens een vacantie- reis van zijn schoonvader, verhuisd, zoodat hij pas twee dagen in Mona Mansions woont. Als nu de schoonvader van zijn reis terugkomt, gaat hij, misleid door den naam, de verkeerde woning binnen. De huisknecht van John Smith ziet hem voor den aanstaanden schoonvader van zijn heer aan en de schoonvader van in- soecteur Smith ziet in hem den nieuwen knecht, waarover z'n schoonzoon geschreven had. Zoo doende voelt de oude heer zich volkomen op zijn gemak en neemt tijdens de afwezigheid van John Smith de zaken waar. Aldus ontstaat de eene verwikkeling na de andere, doch alles neemt ten slotte een gelukkig .einde. Het geheel werd zeer goed voor het voetlicht gebracht, niettegenstaande enkele passages te gerekt zijn. Ook het kapwerk en het décor (kapwerk van de fa. André Steenman uit Amsterdam) waren uitstekend verzorgd. De tooneelclub D. O. V. kan dan ook zeker Aanschaffmgskosten zeer vlug betaald door 70 a 80 °/o stroombesparing. Indien U belang stelt in Neon Lichtrecla ne als lichtbak in de "etalage of buiten ce gevel, zoowel letters van welke grootte ook, vraagt dan brochure aan BUREAU v. NEONLICHT, Prinsengracht 1111 b/d Amsfel, Amsterdam. Geen order te groot, geen order te klein. merking, die slechts indirect mei muziek te maken heeft. Reeds meer dan eens maakten wij een opmerking over de slecht sluitende deur op de Galerij in de Gemeentelijke Concertzaal. Is daar nu geen verhelpen aan? Zeer hinderlijk is het dat deze deur bij wat stevigen wind tel kenmale open waait, de absoluut onmuzikale klanken van de buitenwereld of van luid ruchtig vertrekkende menschen mengend aan de in de zaal verklankte werken. En men kan toch ook geen specialen suppoost als wach ter zetten bij deze onwillige deur! We hopen dat de bevoegde autoriteiten hier afdoende in zullen voorzien. J. S. Dirigent Schuurman begon met de mede- deeling dat de Leonore-Ouverture no. Ill we gens ziekte van 'n aantal orkestleden niet kon worden gespeeld, defch vervangen zou worden door de Ouverture Egmont. Het orkest bracht ons een gave vertolking van deze ernstige en verheven muziek, die Beethoven schreef bij het historische drama van Goethe. Als tweede nummer van dit Beethoven-pro gramma prijkte het vioolconcert in D gr. t., voor te spelen door Ferdinand Helmann, die dit heerlijke opus ook reeds een drietal jaren geleden voor ons vertolkte. Een werk. gehee: eenig in zijn soort, waarin Beethovens innige vertrouwdheid met den geest van het instru ment en zijn buitengemeen scheppingsvermogen wonderlijk tot uiting komen in elk der drie deelen: het zelfverzekerde, blijde en rustige Allegro, de droomerige tweede Satz en het losse slot Rondo in zesachtste maat. De solist had aanvankelijk te kampen met een onwillig, althans niet volkomen zuiver stemmend instrument, zoodat enkele hooge flageolet-tonen mislukten, maar zijn kalme en weloverwogen voordracht de cadens in het eerste deel was prachtig van toon en voor dracht deden ons gemakkelijk heenglijden over de aanvangsbezwaren. Ook de langzame middensatz was fraai en gereserveerd gehou den, waarlijk poëtisch fijn: het Rondo had men zich mogelijk wat levendiger kunnen denken en met grooter tegenstel'ing. Maar over het geheel was het een schoone prestatie, niet alleen van den solist, die tot driemaal onder luid applaus werd teruggeroepen, maar ook van het orkest, dat behoudens enkele wat trage inzetten van hout- en koperblazers, zeer fraai begeleidde. Na de pauze de derde symphonie, de Eroïca, door den grooten meester in het voorjaar van 1804 voltooid. Telkens opnieuw grijpt dit werk ons met zijn Marcia Funebre tot diep in de ziel, bewonderen wij het speelsch-blije karak ter van het Scherzo, en de prachtige doorwer kingen in het Finale. De zwakkere bezetting van het orkest in aanmerking nemend, kunnen we waarlijk van een zeer mooie vertolking spreken, waarvoor de aanwezigen dirigent Schuurman en diens orkest staande huldigden Het was voorzeker goed gezien, dat Wagner's studie over dit heerlijke Beethoven-werk, geheel in het Duitsch, als toelichting in het pro grammaboekje werd opgenomen. Het zal velen geholpen hebben zoo mogelijk nog intenser te genieten van dit onvolprezen meesterwerk. We moeten ons verslag sluiten met een op- In de bestuursvergadering van het „Zieken fonds Ziekenzorg" werd door de administratie mededeeling gedaan, dat het gezin Harskamp, waar de 125.000ste inwoner der gemeente Haar lem geboren was, lid van „Ziekenzorg" is. Het Bestuur besloot in verband hiermede, deze leden met dit verheugende feit bij monde van den voorzitter ,den heer P. Bruyn, te gaan com plimenteeren, onder aanbieding van een enve loppe met inhoud. Vorige week Woensdagavond begon in de Franciscuskapel een triduum voor de oudste jongens van het S.F.L. (De jongste hadden kort geleden hun triduum reeds gehad). Het bestuur van het S.F.L. was erin geslaagd, bereid te vin den om als triduumleider op te treden den ver maarden Haarlemschen jeugdvriend, rector J. B. M. Timp. Gedegen kost wist hij in zijn conferenties voor te zetten aan de jongens die met gespan nen aandacht en merkbare graagte de klare uit eenzettingen van den conferencier volgden. Zaterdagavond bestond er gelegenheid te biechten bij den triduumleider. Onder een ge zongen H. Mis had Zondagmorgen de plechtige sluiting van het triduum plaats. Alle goede voor nemens werden door de H. Communie bezegeld. De Pauselijke zegen vormde het slot van de ker kelijke plechtigheid. Een meer dan gewoon Zondagsontbijt had ver volgens plaats, terwijl des avonds in Rivotorto de leiding van een feestavond was toevertrouwd aan het duo Longfield, een societypaar met gro teske allure Bij Kon Besluit van 27 Januari is tot lid der Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 12 December 1910 (Legercommissie), be noemd: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer. Het vergelijkend overzicht over Januari 1933- 1932 is: Aantal behandelde posten: 14185, v.j. 14702; aantal inlagen 9736, v.j. 9568; aantal terugbeta lingen 5079, v.j. 5134. Ingelegd ƒ599.760.82, v.j. ƒ533.954.40; terugbetaald ƒ461 507.07, v. j. ƒ544.844.63; meer ingelegd 138.253.75, v.j. min der ƒ10.890.23. Aantal nieuwe boekjes 301, v.j. 230; aantal afbetaalde boekjes 165, v.j. 255. Spaarbusjes op 31 Januari 1933 in omloop: 3361. Geledigd in Januari 1933 317 busjes met totaal inhoud van ƒ5965.05. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Januari 1933: 374. Vanwege den Rijksgebouwendienst te Den Haag, is Dinsdag aanbesteed het uitbreken en verbouwen van het voormalige Gouvernements gebouw aan de Jansstraat. Laagste inschrijf"ter was de firma Gebrs. v. d. Putten te Heemstede voor 31480. Het Dameskoor „Arcis" onder leiding van den heer J. Hensen geeft Vrijdag 3 Februari een uitvoering in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. In het gebouw der R. K. Militairenvereeni- ging hield het Kruisverbond Dinsdagavond de jaarvergadering. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer H. B. van der Sande, den toestand van de plaatselijke katholieke drank bestrijding en wees er op, hoe de tegenwoor dige economische depressie eenerzijds de matig heid in het drankgebruik in de hand werkt, anderzijds de menigte meer en meer onverschil lig maakt 'voor idealistische strevingen. Ook met het oog op deze geestesgesteldheid is een voort durende propaganda voor de offergedachte noozakelijk. De secretaris, de heer W. Rijbroek, bracht een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin echter een pessimistische toon doorklonk. Trots den regelmatigen arbeid van de kern der vereenigingheeft het vorige jaar weinig winst opgeleverd, terwijl ook de financieele zorgen niet zijn uitgebleven. Met de opwekking, met nieuwen moed voort te gaan, werd het over zicht besloten. Wegens afwezigheid van den penningmeester mest het financieele jaarverslag worden uitge steld. Op de volgende vergadering zal ook de uitslag van den opstellenwedstrijd worden be- end gemaakt. Voorzitter en secretaris, die aan de beurt van aftreding als bestuursleden waren, zagen zich beiden bij acclamatie herkozen. Een adspirant-lid werd welkom geheeten en bij de ondvraag kwam de bevordering van het ver- gaderbezoek ter sprake. Met het gebruikelijke gebed werd hierna de bijeenkomst gesloten. WEEST OP UW HOEDE VOOR DE VORST, Hij komt nog weer terug Vul dus Uw brandstof voorraad aan Bel HOENDERDOS Vlug Vlug De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging- van Nederlandsche Papierfabrikan ten alhier. Vrijdagavond 10 Februari zal George Robert in de Gem. Concertzaal wederom een concert geven en wel in samenwerking met het Amster damsch Kamerorkest. Dit ensemble, dat onder leiding staat van den bekenden fluitist Johan Feitkamp, zal bij deze gelegenheid voor het eerst te Haarlem optreden. Van de zijde der Middenstandscentrale schrijft men ons: De Hooge Raad der Nederlanden heeft weer eens een belangrijke uitspraak gedaan in zake het heffen van Precariorechten door de ge meente Haarlem voor voorwerpen en inrichtin gen, zich bevindend boven, in of onder gronden, waarvan de gemeente Haarlem haar eigendoms recht niet bewijzen kan. De Hooge Raad heeft de gemeente Haarlem volkomen in het ongelijk gesteld! Een stadgenoot werd voor het hebben van een eigen kelderingang in de Precariobelasting aangeslagen. Een verzoek aan den gemeenteraad vernie tiging van den aanslag leidde tot geen resul taat. Toen naar den Raad van Beroep, waar de man zich zelf verdedigde, zonder zelfs eenigen rechtskundigen bijstand, doch die hem in het gelijk stelde, evenals deze Raad van Beroep in eenzelfde geval eenigen tijd tevoren eenzelfde uitspraak had gedaan na behandeling eener zaak, waarin wel rechtskundige bijstand ge weest was. Had ons gemeentebestuur in dit laatste geval berust en de ten onrechte geheven belasting gerestitueerd, niet zoo was dit het geval met den daarnavolgenden reclamant. De gemeente teekende voor hem cassatie aan bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Zij voerde daarbij o.m. aan: „dat de aanslag is opgelegd op grond, dat de kelderingang in open baren gemeentegrond zoude liggen". Doch onze stadgenoot had betoogd, dat het kelderluik op zijn eigen grond ligt. De gemeente redeneerde aldus: „Dat de grond, waarin de kelderingang zich bevindt, deel uit maakt van een openbaren weg en de kelder- ingang zich dus bevindt in een gemeentewerk, zooodat de heffing rechtmatig is. De vraag van het eigendomsrecht komt alleen ter sprake bij recongnities, doch het geldt hier een „retributie", zei de gemeente. En verder: „De Raad van Beroep heeft een geheel verkeerden uitleg gegeven van het be grip: „in openbaren gemeentegrond". Tegen dit beroepschrift der gem. Haarlem diende de man een verweerschrift in. En in zijn uitspraak besliste de Hooge Raad o.m.: „Dat gemeentegrond of gemeentewater taal kundig niet anders kan beteekenen, dan grond of water, aan de gemeente in eigendom toebe- 'noorende, en men niet grond, welke slechs in beheer en onderhoud bij een gemeente is. (Noot van ons: Ook zelfs hiervan is in casu geen sprake!) „Zonder aan de taal geweld te doen „gemeen tegrond" kan noemen; dat nu de verordening de belastbaarheid heeft beperkt tot hetgeen zich bevindt in openbaren gemeentegrond, dat is grond, welk- aan de gemeente in eigendom toebehoort, niet ter zake doet, of het hier be treft een retributie voor de heffing waarvan de Gemeentewet eigendom der gemeente niet als voorwaarde zou stellen, immers uit een be vestigend antwoord van die vraag alleen zou volgen, dat de gemeente het heffen dezer be lasting verder had kunnen uitstrekken dan zij thans gedaan heeft; dat het middel dus faalt; verwerpt het beroep". Ziethier, een zeer belangrijke uitspraak van ons Hoogste Rechtcollege in een zaak, waarvoor wij jaren gevochten hebben, hoofdzakelijk om wille der rechtvaardigheid. Iets dus, wat zich bevindt boven, op of in grond of water, waarvan de gemeente Haarlem haar eigendomsrecht niet kan bewijzen, kan en mag in den vervolge niet meer met precariobe lasting getroffen worden. Hoofdzakelijk zullen dat zijn reclames, bal- cons, enz. boven eigen grond, kelderingen, licht gaten, stoepen, inritten, enz., eveneens in eigen grond gelegen. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of onze stedelijke overheid, in casu het gemeentebestuur, zal deze uitspraak van het Hoogste Rechtscol lege eerbiedigen en eiken aanslag van voorwer pen boven, op of in grond of water, waarvan zij het eigendomsrecht niet in handen heeft, -"n haar ambtenaren verbieden. Maar.... vergissingen zijn altijd mogelijk! Wanneer men dan straks zijn aanslagbiljet: Straatbelasting en Precariorechten zal ontvan gen, dan ga men onmiddellijk naar de Admini stratie der Gem. Belastingen, Koningstraat 2 (ingang Pandpoort) en specificatie van het be drag vragen, welke men u met de grootste wel willendheid geven zal. Blijkt u dan, dat men uw particulier eigen dom bij vergissing toch nog belast heeft, dan moet gij onverwijld bij den Gemeenteraad in be roep gaan! Laat den fatalen datum niet ver strijken! De gemeenteraad van Haarlem staat hoog ge noeg om aan rechtvaardige klachten recht te laten wedervaren Modellen voor zoo'n beroepschrift zijn ver krijgbaar bij het secretariaat der Middenstands centrale, Groote Markt 4. Maar, na de u itspraak van den Hoogen Raad en ons Gemeentebestuur kennend, vertrouwen wij wel, dat u al dezen rompslomp in den ver volge wel bespaard zal worden. Inderdaad, het is een hoogst belangrijk arrest van den Hoogen Raad, dat tal van perspectie ven opent, doch dat govenal honderden en hon derden onzer ingezetenen verlost van een jaren lange onjuiste belastingheffing. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad van Beverwijk onder voorzitterschap van den burgemeester. Alvorens tot de behandeling van de begrooting wordt overgegaan, deelt de VOORZITTER mede, dat hij aan H.M. de Koningin eervol ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 Juni as. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer DE BRUIN (S.D.A.P.). Spr. vroeg hoe of het stond met de radio-distributie. De heer EIJKING (Diss.) zou beknopt zijn, nu de voorzitter medegedeeld heeft, als burge meester te zullen bedanken. Hoewel de burge meester steeds getracht heeft spr. te treffen, hoopt hij toch, dat de voorzitter nog vele jaren van zijn pensioen zal kunnen genieten. Spr. leest dan een schrijven voor, hetwelk hij gericht heeft aan de leden van den raad, be treffende de behandeling, welke hij van de zijde van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft ondervonden en speciaal van den voorzitter dier instelling, den heer Steijn. De VOORZITTER wijst er op, dat dit niet bij de algemeene beschouwingen thuis behoort. De heer EIJKING vaart heftig tegen den voorzitter uit en eischt, dat hem over deze zaak het woord wordt verleend. Je hebt het recht niet om me het woord te ontnemen, aldus spr. DE VOORZITTER: Heb nu nog 4 maanden geduld! De heer EIJKING vervolgt dan zijn lezing, waarop de voorzitter hem tot de orde roept. De heer EIJKING: Dan ga ik weg. Ik hoop dat de andere leden met me meegaan. DE VOORZITTER: Ja, ja! Onder voortdurend gehamer leest de heer Eijking verder en betoogt dat het in 't algemeen belang is. DE VOORZITTER: Och, wel nee! De heer EIJKING becritiseert dan de gestes van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat, volgens hem, zeer partijdig optreedt. Aan de raadsleden is een vertrouwelijk schrijven gezonden over spr., hetgeen hij sensatie-politiek noemt. De instelling gaat schandelijk te werk. Aan com munisten, die ƒ28— verdienen, geeft het steun, terwijl op rechtvaardige verzoeken afwijzend wordt beschikt. Dit is aan den voorzitter der instelling te wijten. Wethouder STEIJN: Hou je nu kalm, want je krijgt er zelf last van! De heer EIJKING, opstaande, gaat dan op zulk 'n grove wijze tegen den heer Steijn te keer (hij scheldt en vloekt) dat de voorzitter genood zaakt is, de vergadering te schorsen. De VOORZITTER: D'r uit! De heer EIJKING: Dat moet je zelf doen! Wanneer de heer Eijking weer wat gekalmeerd is, wordt.de vergadering heropend. De VOOR ZITTER deelt mede, dat, bij een herhaling van dit optreden den heer Eijking de toegang tot de vergadering zal worden geweigerd. De heer BISSCHOP (R.K.) feliciteert B. en W. met het feit, dat zij de begrooting sluitend hebben kunnen maken. De heer OUT wijst er op, dat de heer Eijking de zaken verkeerd inziet. Het is geen hetze van den heer Steijn. Er zitten nog meer leden in Maatschappelijk Hulpbetoon en dat zijn toch geen kwajongens. De heer VERSTEEG betreurt ook den gang van zaken bij de werkverschaffing. Spr. bepleit voorts verlaging der huren van de gemeente woningen. Spr. brengt tenslotte hulde aan B. en W. en de ambtenaren voor hun arbeid. Burgerlijke Stand Geboren: J. Vreeken van den Berg, z.; H. A. LammersGloudemans, d.; M. B. Jansende Baene, z. Coöperatie Voor een vrij goed bezette zaal hield de Coöperatie „de Eendracht" Dinsdag avond in Hof van Heemstede een propaganda- avond. De heer Sluiters, bestuurslid van den Ned. Bond van Coöperatieve bedrijven gaf een uit voerige uiteenzetting van de groote voordeelen der werking van een coöperatie, die weer onder gebracht is in een bond, zoodat daar minder gevaar is voor liquideeren. Voor en na de pauze werden eenige aardige films vertoond, deels betrekking hebbende op de coöperatie. Bloembollencultuur De afd. Heemstede van bovengenoemde vereeniging hield een vrij druk bezochte vergadering in „Hof van Heemstede". De penningmeester gaf zijn jaarlijksche re kening en verantwoording. Er is een klein ba tig saldo. De penningmeester wordt gedechar geerd. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gaderingen, in 1933 te houden, worden gekozen de heeren C. Kapitein en A. J. Braam. De heer Hub. Ruysenaars had te kennen ge geven niet voor een herbenoeming in aanmer king te willen komen. Tot plaatsvervangend af gevaardigde werd gekozen de heer Jan Roo- zen M.zn. Voorstellen voor de eerstkomende algemeene vergadering worden niet ingediend; wel zal aan het hoofdbestuur een motie gezonden worden be treffende een interne zaak. Ziekengeld bjj werkverschaffing Bij be schikking van den minister van Economische Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets* Gebouw „St. Bavo" Jongenspatronaat paro chie „St. Elisabeth en Barbara," 8 uur -- Grossiers en kleinhandel, 8 uur R. K. Be volkingsbureau, 8 uur „Kunst na Arbeid," 8 uur Bestuur Meubelmakersbor.-i 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie, half 9. Hotel „St. Jan", Jansweg R. K. Bond van Technici, 8 uur. Stadsschowburg Ballet Kurt Jooss „Der Grüne Tisch," 8 uur. Schouwburg, Jansweg „Geloof en Weten schap," kapelaan Helmut Fahsel over „Kon- nersreuth, neueste Tatsachen und Erlenisse, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 230 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 30 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstr. 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Lichtbeelden over at. Franciscus, 8 uur Bestuur Spoorwegperso neel, 8 uur „Proza" Kleermakersperso- neel van Peek Cloppenburg. Gemeentelijke Concertzaal Plechtige over gave commando Burgerwacht, half 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverplèging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Zaken en Arbeid is bepaald, dat voor rekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude geldt een bedrag van 2.25, ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zü ongeschikt tot werken werden. Father Witlox Op Woensdag 8 Febrtari zal de bekende father Witlox in ,,'t Huis te Velsen" een spreekbeurt houden over zijn le venservaringen. Deze priester was eerst opper man-metselaar en werd op lateren leeftijd priester. Als missionaris vertrok hij naar verre landen. fi :278fc 7 ónsl BERLIJN, 1 Febr. (V. D.) In welingelichte politieke kringen verwacht men dat de Rijks- regeering in de kabinetszitting, die hedenavond te zeven uur wordt gehouden, zal besluiten tot ontbinding van den Rijksdag. In politieke kringen houdt men er rekening mee, dat de nieuwe verkiezingen, in geval van avond of morgenochtend de Rijksdag wordt ontbonden, den 5den Maart a.s. zullen plaats vinden. WOENSDAG, 1 Febr. Vorige koersen Londen 8.44)4 8.45 Berlijn 59.10 59.12)4 Parijs 9.7114 9-71 Brussel 34.61 34.60 Zwitserland 48.12 48.10 Weenen Kopenhagen 38.00 37.50 Stockholm 45.90 45.75 Oslo 43.25 43.25 New York (cable) 2.48% - 4S% Rome 12.72>$ 12.72*4 Praag 7.37*4 7.37*4 Madrid 20 40 20.37*4 Geboren: 29 Jan. M. KlarenbeekRaven, d. M. M. Rikkelman—Wagenvoort, z. 30 Jan. M. Staphorst—Heezius, d. N. Pierlot—Makkes van der Deijl, z. R. v. Huisv. d. Pol, d. G. M. P. Kuvenerv. d. Puttten, d. 31 Jan. J. C. v. d. Wiel—Remmers, z. Overleden: 28 Jan. J. Boom—Westendorp, 67 jaar, Gen. Bothastraat. 29 Jan. L. C. P. v. Ooij, 49 jaar, Kruisweg. 30 Jan. G. J. J., 3 jaar, z. van A. W. Valkenburg, Gasthuislaan. J. C. v. Gedijn, 78 jaar, Warmoesstraat. 31 Jan. W. T. v. Muijden, 74 jaar, Amsterdamsche - vaart. Gedeeltelijk gecorrigeerd. Vorige koersen taatsleeningen Nederland 1919 102)4 4>/s Nederland 1916 "2 1024 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 'g'* 4% N Ind 1926 AB 10 M0 Banken Koloniale Bank 55H 56 Indische Bank 54)4 54 Cert. Handel-MU66 6d Industrieën Unilever X ''2)4 Caivè Delft ÏJjH od Alg KunstzUde "Ji Van Berkel's Pat4!| t£ju Nieuwe Philips 7.,, Kücb Accoustiek Ap» Ned Ford uo lzu industr Buitenland Anaconda Ui Bethlehem Steel 15't 14)s O. S. Steel 2c%s W4 U. S. Leather 3» m Intern Nickel 8)4 8H Mjlnbouw Boeton Mtlnbouw UH Aig Exploratie '28 Redlane Lebong Petroleum Gaboes 18 18 Kon Olie 153)4 152H Perlak 83 84 Continental OU 5 5 Peudawa 5 'X, 5'Mi Vorige 0 koersen Shell Union OU 5« Rubber A'dam Rubber 59)4 Bandar 41)4 Dell Batavia Rubber 24)4 Serbadjadi 20 Silau '7 V 1. G O30 Allied 22 Intercontln Rubber Scheepvaart Java Ch Japan 34 Holl Amerika Lijn Dito Gem Eigend .5"4 Kon Ned Stoomb ii„ Scheepvaart-Unie n Suiker H. V A Jav Cultuur NIS U -a/ PoerworedJo 4 Vorstenlanden ,finn Actions Idem Tabak Dell Batavia 153)4 Oude Dell 126H Oostkust 17 Senembab '40 Spoorwegen rinlon Pacific 76)4 Wabash 2)4 Erie 6 Kansas City South |H South. Railw«H 59 42X ;4 20 17 30 22 IX, 34 3)4 3 y, 17 56 171 109 72 26.50 154 128 17 141H 7T 2 6 6),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2