De lange golf in gevaar Prikkeldraad RIEP Verkorting van den arbeidstijd Andere koek Urk in het ijs WOENSDAG 1 FEBRUARI CAVEANT CONSULES Men zij voorzichtig met ons volksbezit De R.K. Volkspartij en de partij Veraart Huizenhooge bergen De kern Academische Examens Het standpunt van professor Aalberse ROTTERDAMS FINANCIËN BRANDSTICHTING TE VELSEN? Een jaar geëischt ED. GERZON In Indië gewond geraakt Geen samenwerking De Burgemeester van Zwolle SOLDIJ VAN MARINIERS De Visser informeert Gevaar voor het havenvuur en een zouterij Spieringvisschers in gevaar GRAS- EN RIETBRANDEN In Oost-Brabant HEIDEBRAND TE MILL Boschcomplexen behouden Aan brandwonden bezweken HET TRANSPORTBEDRIJF Landelijke vergadering van de R. K. Ondernemers ARBEID IN BAKKERIJEN De gezellen tegen wetswijziging KERKNIEUWS NIEUW KLOOSTER INGEWIJD Door Mgr. Lemmens te Maastricht PATER DEODATUS O. CAP. f Terug uit de Missie De Nederl. omroepen wenschen de lange golf niet prijs te geven, steunend op tal van argumenten. Het recht van bezit werd in het vorig artikel voldoende bewe zen en toegelicht. Het is dan ook buiten gesloten, dat eenig land onder eenigen titel zich van de lange golf zou kunnen meester maken. Iets anders is, dat een ander land als wanhoopsdaad ook op 1875 M. zou kun nen gaan zenden, doch hierop mag men nogal gerust zijn. Zulk een daad is als een tweesnijdend zwaard. Nederland zou ge stoord worden, doch het andere land even zeer. Daardoor zou men dus niet verder zijn gekomen. Men kan supponeeren, dat een of ander land Nederland met represailles kan dreigen (b.v. liggend op economisch gebied), indien ons land niet goedschiks de lange golf opgeeft. Niet alleen is hiervan echter niets positiefs bekend en is dit hoogst on waarschijnlijk te achten, doch bovendien komen wij dan op een gebied van allerlei hypothesen en mogelijkheden, welke niet te overzien zijn. Immers tegenover repre sailles zou Nederland tegenmaatregelen kunnen nemen en zoo in infinitum. Ook het historisch argument zooals uit het voorgaand artikel bleek is van niet te onderschatten belang. Wij werken nu al jaren op de 1875 M. en steeds hebben onze experimenten en onze grootste ervaring op het gebied van de lange golf gelegen. Eerst sedert betrekkelijk korten tijd moesten wij noodgedwongen een korte-golf-station ex- ploiteeren. En hoe is dit gekomen? Door dat Nederland reeds jaren geleden de lan ge golf van 1071 M. opgaf, welke golf door Noorwegen werd afgeperst. Moeten wij nu nog verder gaan en ook onder welke pres sie ook de golf van 1875 M. afgeven. Dè,t nooit! Nederland heeft in de Europeesche golflengten-affaire toch zeker reeds meer dan zijn „Schuldigkeit getan". Dat de regeering indertijd de 1071 M. op gaf zullen wij niet te zwaar doen wegen. Ons kleine land met twee lange golven was werkelijk 'n op internationaal gebied moei lijk te verdedigen figuur.Laat de Nederland- sche regeering nu echter de internationale hoffelijkheid niet te ver voeren. Nederland heeft zich reeds genoeg opofferingen ge troost (verlies 1071 M. en een slechte kor- te-golf daarvoor in de plaats.); nu moet gelden: Handen af van onze lange golf! Indien er dan ook al opofferingen ge troost moeten worden, waarvan sprake is in het Protocole additionnel, laten dan an dere landen hierin voorgaan. Ook dit is een klemmend argument. Denemarken en Let land hebben immers hun lange-golf-stations (Kalundborg 1153.8 M. en Kaunas 1935 M.) en deze landen bieden hetzelfde beeld als Nederland; ook zij vormen een klein volk, bestrijken een geringe oppervlakte en ber gen ontbreken ook daar volkomen. Ook Fin land heeft met zijn nog kleinere bevolking een lange-golf-zender, Lahti 1796.4 M.; wel iswaar is het grondgebied veel grooter, doch het grootste deel van dit land is practisch onbewoond. Frankrijk heeft tóch ook twee lange golven Kadio-Paris 1724.1 M. en Tour Eiffel 1445.8 M., terwijl andere landen van ongeveer gelijke afmetingen zooals Enge land, Duitschland, Polen, Zweden het met één lange-golf moeten stellen. En dan stellen wij ons de vraag: welke compensatie kan een ander land ons geven voor ruil van de lange golf? Geen der lan den, die zoo hunkeren naar de Nederland- sche lange golf, is in staat om ons daarvoor twee goede korte golven terug te geven. Er is geen ruilobject in het bezit dier landen, hetgeen ook maar eenigermate een equiva lent voor onze lange golf is.' Nederland zou steeds aan het kortste eind trekken. Hoog stens zou een land zooals Spanje ons een goede golf kunnen aanbieden b.v. 453 of 424 M. doch bij zulk een ruil is en blijft Neder land de lijdende partij. Maar daarenboven: zulk een ruil zou voor de Nederlandsche omroepen consequenties van vérstrekkende beteekenis met zich bren gen. Immers, en nu landen wij aan het fi- nancieele argument: een kortegolf zender is veel en veel duurder in exploitatie dan een langegolf-zender. (De technische méri tes hiervan uiteen te zetten valt buiten den aard van dit betoog). De exploitatie zou zeker driemaal zoo duur worden als van het tegenwoordige Huizen-station. Waar onze Nederlandsche omroepen fi nancieel gebaseerd zijn op het systeem der „vrijwillige bijdragen" is begrijpelijkerwijze elke poging funest om den omroep op nog hoogere lasten te drijven. Zulks zou onge twijfeld direct zijn terugslag doen gevoe len op de uitzendingen, want het moet nu eenmaal uit de lengte of uit de breedte ko men en gaan de technische onkosten om hoog (en nog wel zoo enorm en zoo oneven redig) dan moeten andere kosten b.v. de programma's gedrukt worden. Vergeten wij verder niet, dat wij nu een maal een lange-golf-station in Huizen heb ben staan. Het gaat niet aan om dit om te bouwen in een korte-golf-station; dit ver- eischt een geheel nieuwen zender. Ergo, het bezit van het Huizen-station zou te loor gaan, a fortiori: een geheel nieuw station moet gebouwd worden. Drukken wij ons in cijfers uit dan betee- kent een en ander, dat de duurdere exploi tatie ons op circa 200.000 méér per jaar komt te staan. Gekapitaliseerd over laten wij zeggen tien jaren beteekent dit circa 1.500.000.terwijl het te loor gaan van het Huizen-station en de bouw van het nieuwe station nog wel (met alles wat er aan vast zit) gerust op 500.000.kan ge steld worden. Welnu: de millioenen liggen bij de Nederlandsche omroepen niet opge schept en de aanwezige reserves zijn eer der voor verderen artistieken en teehni- schen opbouw noodig dan voor een andere golflengte, welke wij noch wenschen, nóch noodig hebben. Het is goed dat het spel van de Nederlandsche lange golf eens voor het publieke forum komt en dat deze zaak eens uit de doeken gedaan wordt voor de luis teraars, omdat het hier op de eerste plaats hunne belangen, het belang van eiken Nederlandschen luisteraar geldt. Caveant Consules! Moge de regeering voorzichtig zijn met dit volksbezit. De golf van 1875 M. is ons te kostbaar dan dat zij tot speelbal worde in het diplomatieke Europeesche spel. P. SPEET I LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde de heeren J. H. Plokker, C. G. L. de Boos en A, J. E. Jakobs. LEIDEN. Taalk. doet. ex. indologie de heer J. O. van Leur. Bij het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer heeft prof. Aalberse verklaard de 40-urige werkweek niet als een middel tot bestrijding der werk loosheid te beschouwen, indien niet daar mede gepaard gaat een evenredige verla ging van het weekloon. Anders immers stijgen de productiekosten der bedrijven. En dat beteekent veeleer vermeerdering der werkloosheid. In sommige bladen is er bevreemding over uitgesproken, dat de man, die in het Nederlandsche Parlement aldus betoogde, te Genève op de Voorbereidende Conferen tie voor de verkorting van den arbeidstijd als regeeringsvertegenwoordiger kon mede gaan met een motie, waarin de wensch van verkorting van de arbeidsweek gekoppeld werd aan den wensch van handhaving van het levenspeil der werknemers. Bij zijn terugkeer uit Genève hebben wij prof. Aalberse gevraagd, of hier inderdaad van tegenstrijdigheid gesproken mocht worden. Zijn antwoord luidde beslist ont kennend. De practische waarde van de motie, waar op u doelt aldus professor Aalberse was alleen deze, dat zij een ontijdig einde der conferentie voorkomen kon. Zij was met zorg dusdanig geredigeerd, dat de arbei dersafgevaardigden daaraan hun stem niet behoefden te onthouden en aldus de moge lijkheid geschapen werd, om door te werken en het probleem van de verkorting van den arbeidsduur verder te onderzoeken. Dat mijn houding te Genève in Nederland hier en daar niet goed begrepen is, is toe te schrijven aan de onvolledige weergave in de Nederlandsche pers van wat ik ter toelichting van mijn houding heb gezegd. Ik heb trouwens uitdrukkelijk verklaard, dat ik mij het recht voorbehield, om na het onderzoek een vrije eindbeslissing over de zaak te nemen. Mij en anderen regeerings- vertegenwoordigers stond alleen voor oogen, dat wij hadden te voorkomen, dat ten ge volge van de volkomen negatieve houding der werkgevers de conferentie een abrupt einde zou nemen. Wij kunnen deze houding van prof. Aal berse niet anders qualificeeren dan ook De Standaard" het reeds deed, n.m. als „psychologisch juist". Het geeft blijk van inzicht en verant woordelijkheidsbesef, indien men, ook al heeft men zichzelf over eenigerlei kwestie reeds een oordeel gevormd, het nut van alsnog een verder grondig onderzoek erkent ijen tot het instellen of voortzetten daar van zijn medewerking verleent. Schril steekt hierbij af de houding der werkgevers te Genève. Die doet ons den ken aan de houding, die de S. D. A. P. hier te lande tegenover het probleem van den werkloozensteun in natura innam. Even negatief. Even eigenzinnig. Belastingverhooging en salaris korting aanvaard Dinsdagmiddag zyn de algemeene beschou wingen over Rotterdams gemeentebegrooting tot een einde gekomen. De A.-R. wethouder de Jong drong aan op personeelsinkrimping bij den dienst van Plaatselijke Werken. Ook wist hij nog niet, op welke wijze het tekort, dat moest ontstaan uit de verlaging der haven gelden, zou worden bestreden. De wethouder van Financiën, de heer Hanemaayer, sprak nog eens den wensch uit, dat een centrale crisis- regeling, zoodat het geheele land zou bijdragen in de kosten der werkloosheid, spoedig tot stand moge komen. Nadat de burgemeester nog eens cp de nood zakelijkheid van verlaging der haventarieven gewezen had, zijn de voorstellen tot salaris korting voor het gemeentepersoneel (2 pCt. korting voor gehuwden en 5% pCt. voor onge- huwden) en tot belastingverhooging (verhoo ging der opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting tot 80—200 en die op de hoofd som der gemeentefondsbelasting tot 85) met 22 tegen 18 stemmen aangenomen. Sociaal-democraten en de revolutionnairen stemden tegen. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag de behandeling voortgezet van de zaak van de vijftigjarige winkelierster uit Velsen, die te recht staat wegens brandstichting in haar wo ning aan de Burgemeester Weertstraat, op 13 Maart 1932. In haar huis werd na den brand een in petroleum gedrenkte bedsprei gevonden, terwijl bovendien op den grond een vlek zicht baar was, die door meer petroleum zou moeten zijn veroorzaakt dan zij in haar winkel voor den verkoop in voorraad had. De Haarlemsche Rechtbank heeft de vrouw vrijgesproken en de Officier van Justitie, die een jaar en zes maanden gevangenisstraf had geëischt, heeft tegen dit vonnis appél aange- teekend.' Het Gerechtshof heeft onlangs de zaak behandeld en daarna geschorst om den echtgenoot van verdachte te hooren, alsook een vrouw uit Laren, bij wie verdachte en haar man op den dag van den brand op bezoek moeten zijn geweest. Dit voortgezet getuigenverhoor leverde ten aanzien van verdachte's echtgenoot niets op, daar deze van zijn verschooningsrecht gebruik maakte. De vrouw uit Laren, by wie het echt paar op den dag van den brand en na den brand op bezoek waren gekomen, verklaarde, dat noch verdachte, noch haar man met één woord van den brand hadden gerept. De Presi dent, mr. Jolles, vond het nogal vreemd, dat, wanneer men enkele uren tevoren brand heeft gehad, daar bij zijn kennissen niet over spreekt; de getuige vond dit niet zoo vreemd, ook niet dat eerst de man en even later de vrouw uit Velsen bij haar te Laren waren aangekomen. Verdachte zelf kon er geen verklaring van geven, waarom zij en haar man tijdens het be zoek te Laren met geen woord over den brand hadden gesproken. De procureur-generaal, mr. barpn Van Ha- rinxma thoe Slooten, persisteerde bij zijn ter eerste behandeling genomen requisitoir, ver oordeeling wegens brandstichting tot een jaar gevangenisstraf. Mr. H. O. Drilsma refereerde zich in hoofd zaak aan zijn vroeger gehouden pleidooi en vroeg vrijspraak. Arrest van het Hof 14 Februari a.s. Een Aneta-bericht uit Bandoeng meldt: De heer Eduard Gerzon, die momenteel een zakenreis door Ned.-Indië maakt, is uitgegleden en heeft bij zijn val drie ribben gebroken. De heer Gerzon is opgenomen in het ziekenhuis; zijn toestand is bevredigend. Naar aanleiding van de oprichting van de Kath. Dem. Bond schrijft het orgaan van de R. K. Volkspartij „Onze Vaan" o.m. het vol gende: „Prof. Veraart heeft dus zijn zin en zijn partij. Het spijt ons, dat hij en zijn vrienden zich niet liever dadelijk kloek weg bij de R. K. V. P. hebben aangesloten, gezien, dat met de R. K. A. P. toch niets te bereiken is. De K. D. B. heeft nu zijn eigen statuten, die niet veel van de onze verschillen en zijn eigen program, waarbij het onze zeker niet behoeft achter te staan, want het onze is korter, doel matiger en meeromvattend. Ook vinden wij het niet heelemaal gelukkig, dat de K. D. B. zich spoedshalve alleen voorloopig tot een crisis-pro gram beperkt en dit tot in ondergeschikte pun ten, b.v. de rente, uitwerkt Dergelijke concre tiseering gaat ons, bescheidenlijk gezegd, te ver, terwijl b.v. op het stuk van het militairisme en het pacifisme het ons niet ver genoeg gaat. Overigens zijn er te veel punten van overeen komst om eigenlijk een nieuwe partij-formatie te wettigen met al de moeiten, zorgen, kosten, daaraan verbonden. Hier is de efficiëncy te veel uit het oog verloren." Men ziet zoo schrijft „De Residentiebode" naar aanleiding van bovenstaande de samen werking van de afgeleide partijen, welke prof. Veraart aanvankelijk noodzakelijk vond, omdat hij, zoo zeide hij letterlijk, belachelijk acht, dat er 4 en meer Kath. partijen naar de stembus gingen, is ook al weear een desillusie voor den hoogleeraar geworden. En het zal de laatste wel niet zijn van de heer Veraart als partijleider. Na op die wijze openhartig zijn meening te hebben gezegd over de partij-Veraart, "gaat de heer Wesseling als volgt verder: „Wat echter niet wegneemt, dat wü dezen nieuwen Katholieken medestrijder van heeler harte gaarne op het politieke slagveld het wel kom toeroepen. Al was het alleen maar, omdat deze oprichting opnieuw demonstreert, dat de R. K. Staatspartij in gruzelementen ligt." Dit schijnt de grootste illusie van sommige sloopers te zijn, dat machtige bouwwerk van Schaepman, de R. K. Staatspartij, in gruizele menten te trappen, concludeert genoemd Haagsch blad. Kunnen ze zelf door een hopelooze en be lachelijke verdeeldheid geen opbouwend werk verrichten, dan zijn ze toch blij, dat ze iets grootsch kapot kunnen maken. Maar dat er een beteekenend aantal katho lieken zouden zijn, die deze afbrekers bij hun slooperswerk zouden steunen, wil er bij ons niet in. Daarom spel endeze sloopers te veel in de kaart van de meest verwoede vijanden van den Kath. Godsdienst. Die ook altijd hebben geaasd op de gruizelementen van de R. K. Staatsparty. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de nieuw benoemde burgemeester van Zwolle, zal tot 15 Februari in Den Haag blijven en zijn functie als secretaris van het Nationaal Crisis- Comité waarnemen. Op 20 Februari zal de heer de Vos van Steenwijk in een vergadering van den Zwolschen gemeenteraad worden geïnstal leerd. Wie hem in de honoraire functie van secre taris van het Nationaal Crisis-Comité zal op volgen, is nog niet bekend. Werklooze kostgangsters De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in antwoord op schriftehjke vragen van mej. A. de Jong, lid van de Tweede Kamer, mede, dat op 23 Januari aan de gemeentebesturen kennis is gegeven, dat de leeftijdsgrens, waar op aan alleenstaande werklooze vrouwen (z.g. kostgangsters) steun kan worden verleend, verlaagd is van 35 tot 25 jaar. Geldzending gestolen SOERABAJA, 1 Febr. (Aneta). Uit een geld zending naar Soemenep is een bedrag van 50.000 gestolen. De daders zyn niet bekend. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het der Regeering bekend, dat in de eerste Er was een tyd, dat men algemeen het socialistische dagblad „Het Volk" aan duidde met „Het liegt", maar wat men thans van de socialistische pers moet zeggen is erger, want zij schreeuwt er nog by ook. Wanneer met niet te loochenen feiten wordt aangetoond, dat de toestand in Denemarken onder de socialistische ministers slechter is dan hier, dan bhjft men dit niet alleen bestreden, maar dan durft men schryven over het gehalte van de polemiek en over zulk soort scribenten, die aan ons de les nog willen lezen. Als het niet ging om de zaak zelf en om uit plichtsgevoel de volk3vergiftiging tegen te gaan, waaraan men zich door deze onware voorlich ting schuldig maakt, zouden we er niet eens op antwoorden. Het feit is niet te loochenen, dat, waar de Kroon ongeveer 30 procent in waarde gedaald is, het loon met een evenredig bedrag is om laag gegaan. Ten opzichte van Engeland heeft de roode pers het zelf betoogd, maar nu het Denemarken geldt, schrijft de parlementsredac- teur, dat het Deensche kabinet de loonen van het overheidspersoneel principieel gehandhaafd heeft. Er is volgens hen groot verschil tusschen de regeering daar en de regeering hier ten op zichte van groote actueele vraagstukken als het arbeidsloon en de werkloosheidsbestrijding. Dit laatste ontkennen we niet, maar een juiste vergelijking toont aan, dat het verschil zeer sterk spreekt ten nadeele van de Deensche socialis tische regeering. Volgens de laatste gegevens van 27 Januari 1933 waren er eind December in Denemarken 173.200 werkloozen op een be volking van 3.5 millioen, naar evenredigheid een veel grooter aantal dan hier te lande. Aan werkloozenondersteuning betaalde de Staat in 1932 slechts 11 millioen kronen. Aan sociale verzekering werd betaald 29 millioen kronen en aan ondersteuning van onbemiddel- den 36 millioen kronen. De kroon rekenende tegen ruim 40 cent, moet men deze bedragen eens zetten naast de honderden millioenen gul dens, die hier gegeven worden door de zoo ge hoonde regeering, die dan niet socialistisch is. Het is een heilstaat, waar de socialistische minister een wet indient om voor een jaar alle stakingen en uitsluitingen te verbieden. Men zou het hier eens moeten probeeren! Nederland zou te klein zijn om de agitatie er tegen te bevatten! Laten we eens denken aan 1903 toen het alleen maar ging tegen staking in semi-overheidsbedryven. Wat de socialistische minister in Denemarken thans doet, is precies hetzelfde als wat Mussolini gedaan heeft. Er zal echter nog wel gelegenheid bestaan op deze nieuwste socialistische vinding terug te komen, want ook deze wordt voor de lezers der socia listische bladen natuurlijk weer ontkend of goedgepraat. Over de loonsverlaging in Denemarken lezen we verder in „Vooruit": „Maar aldus nogmaals de katholieke pole misten Denemarken heeft toch den gouden standaard prijsgegeven en daardoor indirect een loonsverlaging veroorzaakt. Deze stelling is slechts sterk in schijn. Immers, terwijl de kosten van levensonderhoud in Denemarken zich tegenwoordig om het peil van vóór den oorlog bewegen, staat het indexcyfer in Neder land nog altijd 40 pCt. daarboven. Ondanks deze betrekkelijke duurte verlaagt de Neder landsche regeering welbewust de loonen, niet omdat er geen andere oplossingen zouden zijn. doch wijl zy de loonsverlaging tot hoeksteen harer politiek heeft uitverkoren. De Deensche regeering daarentegen liet alleen wegens uiterste noodzaak den gouden standaard los, staat volmaakt afwijzend tegen over den ook nu nog niet aflatenden drang naar loonsverlaging en voert verder op het ge bied van werkverruiming een krachtige politiek, terwyl zij bereid is tot afschaffing van de mili taire uitgaven, zoodra de Eerste Kamer daar voor een meerderheid telt. Dat is andere koek dan die van Ruys de Beerenbrouck!" Dat men onwaarheid spreekt of schryft, is heel erg, maar zoo brutaal als het hier ge schiedt....! Volgens den schrüver zou het peil van het levensonderhoud in Denemarken zich om dat van voor den oorlog bewegen, terwyl hier het indexcyfer nog altyd 40 procent daarboven is. De waarheid is heel tinders. We hebben hier voor ons de op 27 Januari jJ. gepubliceerde officieele Deensche gegevens, bijgewerkt tot en met 31 December 1932. De titel van dezen officieelen staat luidt: „Tal-Oversigt til Belysning af Konjunktur- Torholdene". Hieruit blykt dat het indexcyfer voor levensonderhoud op het oogenblik is 156. In het begin van 1932 is het drie maanden lang 154 geweest, daarna is het weer opgeloopen. In de laatste vyf jaren van en met 1928 af ls het geweest 174, 172, 164 en 156, altyd hooger dan in ons land. Men staat toch werkelijk verstomd van den rooden durf om, ondanks déze gegevens, den lezers van de socialistische bladen alleen maar ter verheerlijking van regeerende party- genooten te vertellen, dat in Denemarken het indexcyfer ongeveer gelijk is aan dat van 1914. Wat nu de werkverruiming aangaat: slechts één cyfer. In 1931 werd er tot verbetering van het wegennet uitgegeven 634.000 kronen en in 1932 slechts 134.000 krdnen. Verder zal er in Denemarken een brug worden geslagen, maar deze wordt in Engeland gemaakt; dat heet werk verruiming ten bate van de Deensche arbei ders. Tot slot moet natuurlyk altyd dienst doen de bereidheid van de socialistische ministers om de militaire uitgaven af te schaffen, maar men vergeet er steeds by te vertellen „als Engeland het goed vindt", want daarvan is men geheel afhankelyk. Op onze beurt zeggen wij nu ook eens „dat is andere koek". Jammer voor de socialisten is het ten spijt van de reclame, die zy uit het socialistische beheer in Denemarken steeds pogen te slaan nu eens geen zoete koek. helft van Januari 1.1. een gehuwd marinier 3e klasse te Rotterdam, met uitzetting uit zyn wo ning werd bedreigd, omdat zyn vrouw niet in staat was de woninghuur van 3.per week te betalen? Is het juist, dat deze marinier, die gehuwd is en een kind heeft, een traktement ontvangt van 6.waarvan eiken betaaldag nog 88 centen voor pensioen en 1.voor kleedinggeld wor den ingehouden? Is het juist, dat de vrouw van dezen marinier, na de bedreiging tot uitzetting uit haar woning, waardoor een groote volksoploop ontstond, van Maatschappelijk Hulpbetoon een huurbon tot betaling van haar huur ontvangt? Acht de Regeering het geoorloofd, dat aan Mariniers een zoodanig soldy wordt betaald, dat zij met hun gezin op steun van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn aangewezen? Zoo neen, is de Regeering dan bereid, oogen- blikkelyk zoodanige maatregelen tot trakte- mentsverhooging van mindere militairen te treffen, dat zy in staat zijn, op een behoorlyke wijze in het onderhoud van him gezin te voor zien? In aansluiting met een vorig bericht, ont- leenen wy thans aan „De Telegraaf" dat het ijs aan de Zuidzyde van het eiland zoodanig opzet, dat zich boven den havendyk bergen vormen van meer dan tien meter hoogte. De aan het einde van den dijk liggende schepen zijn niet meer te bereiken, omdat het ys het plankier en den dijk geheel heeft bedolven. By het einde van den West-havendijk is het ys tot aan den bovenkant van het havenvuur geschoven. Wanneer de toestand niet verandert zal dit vuur waarschijnlijk weggeschoven wor den. Nagenoeg de geheele bevolking bevindt zich in de nabyheid van de schuivende ys- massa's. Op één punt van dezen dijk is het ys gen een muur van een zoutery aangeschoven, welke reeds is ingedeukt en gevaar voor instor ting oplevert. Eenige spieringvisschers, die zich Zuidooste- lyk van het eiland bevonden, moesten met ach terlating van hun netten het veege lyf bergen, omdat het ys zich geweldig in beweging zette. Over een viertal spieringvisschers, wier lichten men op het oongenblik nog kan zien, verkeert men in ongerustheid omdat men niet weet oï zy nog den vasten wal kunnen bereiken. In het oostelyk deel van Noord-Brabant heb ben de laatste dagen talryke gras-, riet- en beemdbranden gewoed. Zoowel langs de oevers van de Zuid-Willemsvaart als langs die van het Wilhelminakanaal hebben dergelijke branden oppervlakten gras en riet verbrand. In ver scheidene gevallen werden de kanaalboorden geheel zwart geroosterd. De branden zyn ver oorzaakt óf door het achteloos omgaan met vuur óf door baldadigheid. Evenals verleden jaar zijn ook thans tengevolge van den drogen winter de gras- en beemdcomplexen en de begroeide ta luds der kanalen zeer dor en licht brandbaar, een verschynsel, dat uit den aard der zaak het gevaar voor gras- en rietbranden zeer bevor dert. Te Mill (N.B.) woedde een heidebrand, die zich over een aanzienlyke breedte voortzette en een groote oppervlakte heide vernielde. Uitge strekte boschcomplexen konden behouden bly- ven, dank zy het feit, dat de wind gunstig zat. De brand was tot op grooten afstand zicht baar. De 54-jarige mej. M. v. d. B„ die wegens be komen brandwonden by den brand in de Ro- chussenstraat te Den Haag naar het ziekenhuis was vervoerd, is daar Dinsdagavond overleden. Kerkdiefstallen In de parochiekerk te Spekholzerheide be trapten de koster en een politieagent op hee- terdaad een 14-jarige kiaap, die bezig was met het openbreken van een offerblok. De jeugdige dief bekende reeds vier maal een offerblok te hebben geforceerd. In de parochiekerk van Dieteren—Susteren werden in een der laatste nachten alle offer blokken gelicht. De dief had zich in het kerk gebouw laten insluiten. In verband met verschillende aanhangige vraagstukken, waarby de belangen van het particuliere transportbedryf te land ten nauw ste zijn betrokken, zooals de komende werktyd- regeling voor de chauffeurs en de op handen zijnde wyziging der wet op de openbare mid delen van vervoer, brengende een concessie stelsel voor het goederenvervoer te land, heeft de Ned. R.K. Middenstandsbond een landelyke vergadering uitgeschreven voor de R.K. Trans portondernemers te land op Vrydag 3 Februari a.s, des middags te 2 uur te Utrecht in Hotel Noord-Brabant, Vreeburg. Alle RK. Transportondernemers in Nederland zyn voor deze vergadering uitgenoodigd. en verkoudheid OIRECT behondelen! Wrijf in met Het zal een enkeling hier en daar mis schien niet geheel ontgaan zyn, dat de wetten der ekonomie de laatste jaren ietofwat gefaald hebben. De gevolgen van een en ander worden gevoeld in respect-afdwingende brandkasten en in schamele portemonnee's, aan den lyve en hier en daar ook in de maag. Nu zou het natuurlijk een lief ding waard zijn, te weten, hoe het kómt, dat *t met de ekonomie in de praktijk spaak geloopen is, te weten ook, hoe aan die miserie een eind te maken zou zijn. Men vraagt zich af, wéér de fout schuilt, immers: eerst wanneer de dokter weet, aan welke kwaal een zieke ïydt, kan hy de juiste leefmethode en de juiste geneesmiddelen voor- schryven. Maar juist daaromtrent zyn de geleerden het hopeloos oneens, zoodat de zieke nog wel 'n heel poosje ziek zal blyven Tenzij onder ons de wondermensch opstaat, die tot de kern van het groote probleem weet door te dringen enz'n medemenschen er van weet te overtuigen, dat ze naar hèm en niemand anders luisteren moeten Welnu wanneer we ons niet vergissen, dan is deze wonder-geest momenteel alreeds levend onder ons, en wél in het stoffelyk omhulsel van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland. In zijn op 28 Januari uitgesproken Nieuw jaarsrede toch heeft deze voorzitter uitdrukke- lyk geconstateerd, dat hy „de kern van het groote probleem" gevonden heeft: het ekono- misch probleem zoo zeide hy is geworden van zuiver sociaal-politieken aard, en hy vervolgde: „Laten we de dingen toch vooral by den naam noemen! Vroeger was het zóó, dat, grosso modo gesproken, een kleiif gedeelte van het mensch- dom een vry goed, ryk, weelderig, overdadig leven kon leiden op kosten van de groote massa. En hoe is dit thans? We laten de oorzaken achterwege en constateeren enkel, dat het nu juist andersom is. Nu moet datzelfde kleine gedeelte der samenleving onder allerlei mate- rieele en fiscale opofferingen héél hard werken om de groote massa op een relatief hoog niveau in het leven te houden. En hoe is de toekomst? Het kleine deel zal steeds kleiner en ekonomisch zwakker worden en de massa en hare eischen zullen steeds toenemen. Daé,r en nergens anders zit m.i. de kern van het groote probleem; menschelykheid en recht vaardigheid, misschien ook angst en politieke y delheid, hebben een situatie geschapen, die de wetten van ons ekonomisch systeem dreigt te verpletteren." Nu weten wy dus, wA&r de fout schuilt: we willen in den nieuwen tijd te menschelyk en te rechtvaardig zyn, misschien zyn we ook wel eens 'n beetje te bang om ons minder mensche lyk, minder rechtvaardig te toonen, mis schien heeft ook onze politieke y delheid ons wel eens in de richting van te veel mensche lykheid, te veel rechtvaardigheid gestuwd. Wég dus met menschelykheid en rechtvaar digheid, waardoor ons „ekonomisch systeem,** zooals de liberaal dit ondanks alles nog veraf goodt, dreigt „verpletterd" te worden! Terug naar den goeden, ouden tyd, toen het liberale systeem zoo heerlyk bloeide, dank zy onmenschelijkheid, dank zy onrechtvaardigheid! De Alg. Ned. Bond van Arbeid (st)ers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbe- drijf, de Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- Suikerbewerkers en de Ned. Centrale Bond van Chr. Arbeid (st)ers in de Voedings- en Genotmiddelenbedrijven, hebben in een adres aan de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het wetsontwerp tot wyziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betref fende arbeid in broodbakkerijen. Zy achten dit wetsontwerp nadeelig voor de ontwikkeling van de verhoudingen in het bak kersbedrijf. Het wetsontwerp is volgens hen in stryd met de gronden, waarop de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedryf in 1930 tot overeenstemming zijn gekomen. Op grond van die overeenstemming en de toezeggingen van den Minister van Economische Zaken en Arbeid (destijds Arbeid, Handel en Nyverheid) mochten andere voorstellen worden verwacht dan in dit wetsontwerp zijn belichaamd. Adressanten verzoeken de Tweede Kamer dit wetsontwerp niet aan te nemen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, die Dinsdag avond reeds te Maastricht aankwam, heeft he denmorgen de plechtige inzegening verricht van het nieuwe klooster der zusters van het Arme Kind Jezus, aan den Brusselscheweg te Maastricht. De Deken van Maastricht, Mgr. Wouters, droeg een plechtige Hoogmis op met assistentie van Deken Schoenmakers uit Wyk-Maastricht en Pastoor Kengen uit Caberg en met ponti ficale assistentie van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens. Voor de wydingsplechtigheid droeg Z. H. Exc, Mgr. Dr. Lemmens in de kapel van het Novicen- klooster het H. Misoffer op en wydde den al taarsteen van de nieuwe kapel, gelegen in het midden van het bouwcomplex. Het kloeke gebouw, internaat voor de kweek school, werd uitgevoerd onder architectuur van Ir. Swinkels, uit Heerlen. In het klooster der Paters Capucynen te Velp (N3.) is op 76-jarigen leeftijd overleden Pater Deodatus O. Cap. De overledene trad 21 October 1877 in de Orde der Capucynen en ontving 7 Juni 1884 de H. Priesterwyding. De Eerw. Frater Desideratus (Joh. Wierckx uit Geertruidenberg), van de orde der fraters van Tilburg, keert, na een verblyf van 33 Jaar te Suriname, op 12 Februari in het vaderland terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5